REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Przedsiębiorca, Prokura

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rola systemów finansowo-księgowych w dzisiejszych organizacjach

W naszej rzeczywistości biznesowej Działy Księgowe, o ile nie prowadzą działalności usługowej w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych (biura rachunkowe i centra obsługi księgowej), stoją niżej w hierarchii ważności co do istotności dostarczanych danych, wobec innych działów i pełnią wobec nich rolę wspomagającą (procesy finansowo-księgowe to najczęściej wymieniane pośród procesów wspomagających, dostarczających produkty – w tym znaczeniu dane – dla klienta wewnętrznego, i traktowane jako wsparcie w realizacji procesów głównych).

Kiedy traci się prawo do karty podatkowej

Jeżeli przedsiębiorca rozlicza się w formie karty podatkowej - co miesiąc płaci z góry ustaloną kwotę podatku dochodowego. Ale gdy taki podatnik naruszy warunki korzystania z karty, będzie musiał rozliczać z się z podatku na zasadach ogólnych, czyli przy użyciu skali podatkowej PIT ze stawkami 18 % i 32 %.

Znajomość zasad savoir vivre przez przedsiębiorców

Prowadzenie biznesu wymaga nie tylko odpowiednich kwalifikacji, doświadczenia lub konkretnych uprawnień, ale niejednokrotnie również znajomości zasad savoir vivre. Dlatego coraz częściej przedsiębiorcy uczęszczają na zajęcia, na których uczą się etykiety obowiązującej w biznesie.

Expose premier Ewy Kopacz - obietnice gospodarcze

Przedstawiamy zestawienie zapowiedzi z dziedziny gospodarki, jakie padły w expose premier Ewy Kopacz w dniu 1 października 2014 r.

REKLAMA

Dodatkowe wsparcie dla małych przedsiębiorców

Mali przedsiębiorcy, którzy eksportują swoje produkty otrzymają dodatkowe wsparcie od Banku Gospodarstwa Krajowego. Tak zapowiedziała nowa premier Ewa Kopacz w swoim exposé.

Zmiany w ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów – ochrona konsumentów, czy przedsiębiorców?

18 stycznia 2015 r. wejdzie w życie nowelizacja przepisów ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (Dz. U. Nr 50, poz. 331, z późn. zm.). Jak czytamy w uzasadnieniu projektu rządowego, ma ona na celu wdrożenie rozwiązań wzmacniających polski system ochrony konkurencji i konsumentów oraz uproszczenie i skrócenie procedur, zwłaszcza w zakresie kontroli koncentracji przedsiębiorców. Przede wszystkim jednak ustawa wprowadzi możliwość dobrowolnego poddania się karze przedsiębiorcy naruszającego przepisy ustawy.

Forum Nowoczesnego Controllingu „Efektywne strategie optymalizacji struktury kosztów przedsiębiorstwa”

Zapraszamy na Forum Nowoczesnego Controllingu „Efektywne strategie optymalizacji struktury kosztów przedsiębiorstwa”, które odbędzie się w dniach 22-23 października 2014 r. w Otwocku koło Warszawy. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Infor.pl

Krajowy Rejestr Sądowy - będzie szybciej i łatwiej

Usprawnienie działalności Krajowego Rejestru Sądowego to efekt podpisanej przez prezydenta 12 sierpnia ustawy z dnia 26 czerwca 2014 roku o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Zmiany mają na celu przyspieszenie procedur rejestracyjno – ewidencyjnych związanych z podejmowaniem lub prowadzeniem działalności gospodarczej.

REKLAMA

2/3 nowych firm upada w pierwszych latach działalności

Tylko 1/3 firm na polskim rynku istnieje dłużej niż pięć lat. To oznacza, że w pierwszych latach swojej działalności bankrutuje aż 2/3 przedsiębiorców. Zdaniem ekspertów związane jest to przede wszystkim z brakiem odpowiedniego finansowania ich rozwoju. Według różnych raportów ogólna sytuacja firm w Polsce jednak systematycznie się poprawia.

Program wsparcia dla firmy w sytuacji kryzysowej

Rząd przyjął program „Polityka nowej szansy”, który zakłada wsparcie dla firm w sytuacjach kryzysowych. Na pomoc w ramach programu będą mogły liczyć małe i średnie firmy oraz przedsiębiorcy ponownie próbujący rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej.

System podatkowy utrudnia prowadzenie biznesu

Przedsiębiorcy uważają, że system podatkowy (i stosowanie jego przepisów) jest obszarem, w którym istnieją największe utrudnienia dla prowadzenia biznesu w Polsce, niezależnie od wielkości firmy czy branży jej działalności – wynika z badania przeprowadzonego przez GfK Polonię na zlecenie BCC na reprezentatywnej próbie przedsiębiorców w I połowie bieżącego roku. Problemy firm w tej dziedzinie rozwiązałoby wprowadzenie jednolitej interpretacji wszelkich przepisów podatkowych przez Ministerstwo Finansów oraz brak zmian w regulacjach podatkowych w okresie dłuższym niż 2 lata – mówią badani przedsiębiorcy.

Zawieszenie działalności spółki prawa handlowego

Każdemu przedsiębiorcy może zdarzyć się sytuacja gdy zacznie rozważać ewentualne zaprzestanie dalszego prowadzenia działalności gospodarczej. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być zła sytuacja rynkowa, problemy finansowe lub rodzinne, a także po prostu zmęczenie. W takim przypadku warto rozważyć zamiast likwidacji działalności jej zawieszenie.

Nowe przepisy o prawach konsumenta

Nowe przepisy o prawach konsumenta, które wejdą w życie 25 grudnia 2014 r., w ocenie ekspertów mają przyczynić się do rozwoju handlu w internecie. Zyskają przede wszystkim klienci, którzy będą mieli większą jasność, co i po jakiej cenie zamawiają, będą też mogli łatwiej reklamować towar. Dla przedsiębiorców początkowo będzie to oznaczało konieczność przystosowania się do nowych wymogów, ale w konsekwencji wzajemne relacje sklepów i klientów będą łatwiejsze.

Znaczenie listu zgody w postępowaniu o rejestrację znaku

W obrocie gospodarczym dochodzi bardzo często do zawierania pomiędzy przedsiębiorcami listów zgody, których przedmiotem jest udzielenie przez uprawnionego z wcześniejszego znaku towarowego zgody na rejestrację znaku późniejszego. Problematyczne jest jednak znaczenie listu zgody w postępowaniu o rejestrację znaku. Na gruncie prawa polskiego tego rodzaju listy zgody nie mają wpływu na wynik postępowania o udzielenie prawa ochronnego do znaku późniejszego.

Jak wypełnić druk prokury? - WZÓR

Skuteczne udzielenie prokury wymaga przede wszystkim złożenia oświadczenia woli mocodawcy o stosownej treści i w wymaganej do tego formie. Ponadto istnieje także obowiązek uiszczenia opłaty skarbowej od udzielenia prokury. O tym jak prawidłowo wypełnić druk prokury traktuje poniższy artykuł.

Zastosowanie faksymile w działalności gospodarczej

Wielu przedsiębiorców oraz członków zarządu wykonując swoje obowiązki wykorzystuje narzędzie jakim jest faksymile, czyli pieczęć zastępująca odręczny podpis. Faksymile używana osobiście lub powierzona zaufanemu pracownikowi, służy zazwyczaj do „podpisywania” pism o mniejszym znaczeniu, korespondencji seryjnej, ale niekiedy również umów cywilnoprawnych, czy też innych dokumentów urzędowych.

Czym różni się pełnomocnictwo od prokury?

O ile kwestie dotyczące pełnomocnictwa i sposobu jego udzielania nie nastręczają zwykle wielu niejasności, to prokura, będąca szczególnym przypadkiem pełnomocnictwa, jest instytucją budzącą więcej wątpliwości. Jakie są różnice między pełnomocnictwem a prokurą, komu mogą zostać udzielone oraz do jakiego typu czynności prawnych? Te i inne kwestie znajdą odzwierciedlenie w niniejszym artykule.

Czym jest prokura samoistna?

Prokura jest szczególnym rodzajem pełnomocnictwa, którego swoistość polega na tym, że może udzielić jej tylko przedsiębiorca. Jednym z jej rodzajów jest prokura samoistna. Zakres uprawnień i swoboda działania prokurenta samoistnego są stosunkowo szerokie. Pewne czynności prawne nie mogą jednak zostać objęte prokurą.

Czym jest prokura samoistna?

Prokura jest szczególnym rodzajem pełnomocnictwa, którego swoistość polega na tym, że może udzielić jej tylko przedsiębiorca. Jednym z jej rodzajów jest prokura samoistna. Zakres uprawnień i swoboda działania prokurenta samoistnego są stosunkowo szerokie. Pewne czynności prawne nie mogą jednak zostać objęte prokurą.

Czym jest prokura samoistna?

Prokura jest szczególnym rodzajem pełnomocnictwa, którego swoistość polega na tym, że może udzielić jej tylko przedsiębiorca. Jednym z jej rodzajów jest prokura samoistna. Zakres uprawnień i swoboda działania prokurenta samoistnego są stosunkowo szerokie. Pewne czynności prawne nie mogą jednak zostać objęte prokurą.

Nowe prawo restrukturyzacyjne przyjęte przez rząd

1 czerwca 2015 r. wejdzie w życie ustawa prawo restrukturyzacyjne, które zapewni przedsiębiorcom skorzystanie z procedur restrukturyzacyjnych z zachowaniem ochrony praw wierzycieli.

Jak ustalić stawkę VAT na fakturze?

Rejestracja do VAT niesie z sobą podstawowy obowiązek wymagający znajomości przepisów. Każdy VAT-owiec musi pilnować, aby do transakcji doliczać VAT według odpowiednich stawek. Pomyłki w tym zakresie mogą pociągać za sobą skutki podatkowe odczuwalne zarówno przez przedsiębiorcę, jak i jego klienta.

Kwartalna forma wpłacania zaliczek na PIT

Obecnie około 6 proc. przedsiębiorców płaci zaliczki na PIT w systemie kwartalnym. Dzięki zastosowaniu kwartalnego rozliczenia podatkowego przedsiębiorcy mają lepszą płynność i mniej obowiązków.

Nowe prawo działalności gospodarczej

Ministerstwo Gospodarki przygotowuje kolejny plan zmian w prawie, który ma ułatwić prowadzenie przedsiębiorstw. Do opinii rządu zostały przekazane trzy projekty ustaw: prawo działalności gospodarczej, nowelizacji kodeksu pracy oraz ustawy o uproszczeniu procedur administracyjnych.

Zmiany w procedurze wpisów do KRS w 2015 r.

Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło założenia zmian w ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym. Nowe propozycje przewidują m.in. rezygnację z publikacji wpisów w Monitorze Sądowym i Gospodarczym oraz wprowadzenie możliwości uzupełnienia braków w dokumentach przy pomocy specjalnego portalu internetowego.

Korzystanie z referencji w prowadzeniu działalności gospodarczej

Kontrahenci często udzielają przedsiębiorcom pisemnych referencji dotyczących prowadzonej przez nich działalności. Czasem można narazić się jednak na naruszenie praw autorskich poprzez wykorzystywanie cudzej renomy firmy. Jakie są granice prawne korzystania z pisemnych referencji?

Transgraniczne połączenia przedsiębiorstw

Przedsiębiorcy prowadzący działalność na terytorium państw członkowskich UE, którzy chcą rozwijać swoją firmę na skalę międzynarodową mogą skorzystać z możliwości połączenia przedsiębiorstwa z inną firmą. Który rodzaj połączenia warto wybrać?

Nowe prawo restrukuryzacyjne korzystne dla podatników

Dobiegają końca prace nad projektem ustawy Prawo restrukturyzacyjne. Resort sprawiedliwości w ostatniej chwili wprowadził do niego zmiany korzystne dla podatników. Przepisy mają pomóc w ratowaniu firm w kłopotach finansowych.

W drugim kwartale PKB wyższe o 3,3 proc.

GUS przedstawił dane dotyczące wysokości PKB. W ujęciu rocznym wskaźnik wzrósł o 3,3 proc. Nie oznacza to jednak dynamicznego rozwoju gospodarki.

Odpowiedzialność karna gospodarcza a ryzyko gospodarcze

Decyzje podejmowane przez menadżerów rodzą pewnego rodzaju ryzyko gospodarcze, którego poziom uzależniony jest od ich wagi. Ale czy każda decyzja od razu może rodzić gospodarczą odpowiedzialność karną?

Kapitał przedsiębiorstwa i źródła jego pozyskiwania

Strategia finansowa przedsiębiorstwa powinna być ukierunkowana na pomnażanie jego wartości. Owa wartość zależy głównie od efektywnego wykorzystania posiadanych aktywów oraz od prowadzonej polityki pozyskiwania kapitałów. Wartość rynkowa przedsiębiorstwa jest maksymalna, gdy zachowana jest optymalna struktura kapitału. Celem niniejszego artykułu jest dokonanie charakterystyki kapitału. Szczególna uwaga została poświęcona jego źródłom, cechom i funkcjom oraz determinantom struktury kapitałowej.

Przedsiębiorczość kobiet w Polsce

W zarządach wielu firm nadal dominują mężczyźni, jednak kobiety zakładają dziś coraz więcej firm. Prowadzenie własnej firmy jest dla nich alternatywą dla pracy na czyjś rachunek.

Ustawa o specjalnym podatku węglowodorowym - od 1 stycznia 2016 r.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o podatku węglowodorowym. Ustawa wprowadza specjalny podatek węglowodorowy oraz rozszerza zakres przedmiotowy podatku od wydobycia niektórych kopalin o wydobycie gazu ziemnego i ropy naftowej. Nowe regulacje wejdą w życie 1 stycznia 2016 r.

Nowy projekt ustawy dla monitoringu wizyjnego

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przedstawiło nowy projekt ustawy o monitoringu wizyjnym. Nowe założenia mają szczególne znaczenie dla przedsiębiorców. Dzięki temu zostaną uregulowane kwestie umieszczania monitoringu wizyjnego w miejscach przeznaczonych do użytku publicznego.

List ostrzegawczy dotyczący oszustw w VAT w branży elektronicznej

Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Gospodarki wystosowało list ostrzegawczy, który skierowany jest do wszystkich podatników VAT dokonujących obrotu towarami z branży elektronicznej. List ostrzegawczy, dotyczący oszustw w podatku VAT, ma charakter wyłącznie informacyjny, co oznacza, że nie jest źródłem praw i obowiązków.

Ministerstwo Finansów ostrzega przedsiębiorców

Ministerstwo Finansów w porozumieniu z Ministerstwem Gospodarki w wydanym liście informuje przedsiębiorców o zagrożeniach związanych z oszustwami w zakresie podatku VAT z branży elektronicznej. List nie stanowi źródła praw i obowiązków.

Wyniki przedsiębiorstw w pierwszym półroczu 2014 r.

Przedsiębiorstwa średnie i duże zwiększyły w 1. połowie 2014 r. przychody i koszty o 2,5 proc., a ich wynik finansowy netto wzrósł o 1,5 proc. r/r - podał GUS.

Co grozi za nieprawidłowe oznakowanie produktu?

Producenci zdają sobie sprawę z siły oznaczeń zamieszczonych na opakowaniach produktu. By podnieść sprzedaż, potrafią się czasem uciekać do nieuczciwych praktyk konsumenckich. Co im za to grozi?

Zawarcie umowy na odległość między przedsiębiorcami

Zawarcie umowy na odległość, ze względu na swoją specyfikę, stwarza wiele możliwości wycofania się z niej, korzystnych dla kontrahenta. Takie ułatwienia dotyczą jedynie konsumentów, stąd przedsiębiorca nie może korzystać ze specjalnej ochrony.

Postępowanie mediacyjne w sprawach konsumenckich

Konsument, którego prawa zostały naruszone może dochodzić polubownego rozstrzygnięcia sporu z przedsiębiorcą przez sądem polubownym przy właściwych inspektorach Inspekcji Handlowej. Aby uniknąć drogi sądowej, można wszcząć postępowanie mediacyjne, które zrealizuje Izba Handlowa.

Samozatrudnienie a zawarcie umowy o współpracę

Umowa o współpracę, czyli o świadczenie usług w ramach samozatrudnienia powinna być zawarta pomiędzy dwoma, niezależnymi podmiotami gospodarczymi. Dla jej prawidłowości nie powinna być zawierana między pracodawcą a pracownikiem. Jak prawidłowo określić warunki współpracy, aby umowa nie miała znamion stosunku pracy?

Przyłączenie budynku do sieci gazowej

Przyłączenie do sieci następuje na podstawie umowy, po spełnieniu warunków przyłączenia do sieci. W jaki sposób przyłączyć budynek do sieci gazowej?

Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej - krok po kroku

Każdy konsument ma prawo zmiany sprzedawcy energii elektrycznej. Informacje o sprzedawcach działających na terenie dystrybutora, do którego sieci konsument jest przyłączony dostępne są u tego dystrybutora. Jak krok po kroku zmienić sprzedawcę energii elektrycznej?

Zasady przeprowadzania inwentaryzacji

Inwentaryzacja jest ważnym narzędziem kontroli oraz przeciwdziałania nieprawidłowościom w przedsiębiorstwie, stanowi także niezwykle istotny element rachunkowości jednostki. Celem inwentaryzacji jest ustalenie faktycznych stanów aktywów i pasywów, odpowiednie skorygowanie danych ewidencyjnych o powstałe różnice, tak aby dane te były zgodne ze stanem faktycznym, rozliczenie osób odpowiedzialnych materialnie za powierzony majątek oraz ocena stanu i przydatności posiadanych zasobów.

Czy można wpisać pełnomocnika do CEIDG?

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej to jawny rejestr przedsiębiorców będących osobami fizycznymi lub będących członkami spółki cywilnej. Istnieje jednak także możliwość, by w tym rejestrze ujawnić swojego pełnomocnika, co znacznie uprości procedurę korzystania z jego pomocy przed urzędem.

Kontrola u przedsiębiorcy

Kontrola – słowo, które przyprawia o drżenie rąk każdego przedsiębiorcę. Organów uprawnionych do sprawdzania naszych działań jest wiele, warto wiec znać swoje prawa i powinności. O czym podczas kontroli powinni pamiętać przedsiębiorcy?

Sprzedaż premiowa – opodatkowanie cz. II

Sprzedaż premiowa jest najczęściej wykorzystywana w prawie marketingu i reklamy. Nie została jednak zdefiniowana odpowiednio przez ustawodawcę, wobec czego organy podatkowe nie mogą zająć jednolitego stanowiska w zakresie opodatkowania tego rodzaju sprzedaży. Kiedy sprzedaż premiowa jest zatem opodatkowana?

Prawa i obowiązki przedsiębiorcy podlegającego kontroli

Organów uprawnionych do kontroli prowadzonej przez firmę działalności gospodarczej jest wiele, najczęściej kontrolującymi organami są Urząd Skarbowy, PIP, ZUS i Inspekcja Sanitarna. Warto wiec znać swoje prawa i powinności w przypadku zaistniałej kontroli.

Dofinansowanie z urzędu pracy – skutki podatkowe

Towary zakupione za dofinansowanie z urzędu pracy, które nie stanowią środków trwałych, przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów, obniżając dzięki temu podatek.

Na złożenie apelacji od wyroku strona ma 2 tygodnie

Wyrok wydany przez sąd w pierwszej instancji może być zaskarżony przez stronę za pomocą apelacji. Apelacja musi być wniesiona do sądu na piśmie i w odpowiednim terminie. Jakie są formalne wymogi wniesienia apelacji od wyroku sądu?

REKLAMA