REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Przedsiębiorca, Biuro rachunkowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak rozwiązać umowę najmu lokalu? - krok po kroku

Prowadzenie działalności gospodarczej często związane jest z zawieraniem umowy najmu lokalu. Co zrobić, gdy lokal, na który się zdecydowaliśmy nie spełnia naszych oczekiwań? W jaki sposób możemy doprowadzić do rozwiązania stosunku najmu? Przeczytaj porady eksperta.

Czy zamówienie publiczne można podzielić na części?

Podział zamówienia publicznego na części jest dopuszczalny tylko w przewidzianych przez prawo sytuacjach. Powody gospodarcze, technologiczne czy związane ze zdolnością finansową zamawiającego stanowią jedynie niektóre z nich.

Jakie bariery napotyka sektor MŚP przy zamówieniach publicznych?

Sektor małych i średnich przedsiębiorców nie posiada żadnych preferencji w przystępowaniu do zamówień publicznych. Dodatkowo, obowiązujące przepisy stawiają przed nim szereg barier dostępowych. W jaki sposób firmy mogą sobie z nimi poradzić?

Czy zamówienia publiczne są dostępne dla innowacyjnych firm?

Współpraca zamawiającego z instytucjami odpowiedzialnymi za rozpoznawanie ofert oraz kierowanie się odpowiednim stosunkiem ceny do jakości – stosowanie tych zasad w zamówieniach publicznych pozwoli na korzystanie z nich firmom innowacyjnym. Co powinien zrobić zamawiający, aby wśród wykonawców mogli znaleźć się przedsiębiorcy drażający nowe rozwiązania?

REKLAMA

Jak funkcjonuje system zamówień publicznych?

Przekazanie na rzecz organów administracji publicznej środków pieniężnych, które nie są ich własnością, wymaga funkcjonowania zabezpieczenia przed niewłaściwym ich wydatkowaniem. Rolę taką ma pełnić system zamówień publicznych. Jak funkcjonuje?

Czy zamówienia publiczne są przyjazne dla małych przedsiębiorców?


Ustawa Prawo zamówień publicznych statuuje zasadę równego traktowania wszystkich podmiotów na rynku. Czy oznacza to, że w praktyce zamówienia są przyjazne również dla małych firm?

Czy wykonawcy mogą wspólnie ubiegać się o zamówienie publiczne?

Wykonawcy mogą wspólnie ubiegać się o zamówienie publiczne w formie konsorcjum. Czym ono jest? Przeczytaj.

Kto uczestniczy w zamówieniu publicznym?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w systemie zamówień publicznych uczestniczyć mogą różne podmioty. Będzie to więc każda osoba fizyczna, prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej. Praktyka wprowadza jednak pewne ograniczenia. Kto więc faktycznie może być zamawiającym, a kto wykonawcą?

REKLAMA

Jak rozliczyć w VAT przekazanie towarów na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem


Minister Finansów nie ustaje w ulepszaniu ustawy o VAT. W najnowszym projekcie zmian (
projekt zmian do ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 10 grudnia 2010 r.) pojawia się nowe brzmienie art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej zwanej jako ustawy o VAT). Być może znowelizowana regulacja ostatecznie rozwiąże ciągły spór, jaki toczy się pomiędzy organami podatkowymi a podatnikami w zakresie dokonywanych nieodpłatnych świadczeń.

Jak rozwinąć firmę w branży budowlanej?

Mimo trwającego kryzysu, rok 2010 obfitował w ważne wydarzenia dla branży budowlanej. Firmy należące do tego segmentu gospodarki podjęły wyzwania stawiane jej przez rynek. Większość przedsiębiorców zdecydowała postawić na bezpośrednią komunikację z klientami. Jakimi innymi sposobami można rozwijać firmę budowlaną?

Czy przedsiębiorca zapłaci odszkodowanie za agresywnego ochroniarza?

Pracownicy firm ochroniarskich nie mogą bezprawnie naruszać dóbr osobistych odwiedzających sklep klientów. Ofiary agresji ze strony ochrony mogą wystąpić o odszkodowanie do przedsiębiorcy, który jest właścicielem placówki.

Do kiedy przedsiębiorca musi przeprowadzić inwentaryzację?

Przedsiębiorca musi zakończyć inwentaryzację do 15 stycznia. W przypadku rozliczenia ujawnionych różnic termin upływa 25 marca.

Jakie są przeszkody do udzielenia prawa ochronnego dla znaku towarowego?

Praw ochronnych nie uzyskają oznaczenia, które nie mogą być znakiem towarowym lub nie mają dostatecznych znamion odróżniających.

Jaka stawka VAT dla książek?

Firmy trudniące się sprzedażą książek przeżywają okres licznych zmian stawek VAT, w zależności od rodzaju stojących na półkach pozycji. Jak nie zgubić się w gąszczu przepisów i wybrać odpowiednią stawkę?

Jak szybko uzyskać odszkodowanie?

Wiele firm narzeka na wydłużone okresy oczekiwania na wypłatę odszkodowania. Wbrew pozorom można jednak uniknąć i uzyskać pieniądze szybko i sprawnie. Wystarczy trzymać się prostych zasad, którym ten artykuł będzie poświęcony.

Jakie są sposoby ochrony działalności gospodarczej?

Pożar, powódź czy huragan mogą przydarzyć się w każdej firmie. W prowadzenie działalności wpisane jest ryzyko wystąpienia nieszczęśliwych wypadków. Z pewnością żaden przedsiębiorca nie chciałaby na własnej skórze przekonać się jakie są faktyczne skutki niespodziewanych wypadków i siły wyższej.

Na co należy zwrócić uwagę zawierając umowę o dokonanie wyceny nieruchomości

Umowa o dokonanie wyceny nieruchomości jest uregulowana w przepisach Kodeksu Cywilnego. Zarówno umowa o dokonanie wyceny nieruchomości, jak i sporządzenie operatu szacunkowego stanowi szczególny rodzaj umowy o dzieło.

Jak pozyskać stałych klientów?

Każdy przedsiębiorca, niezależnie od swojej branży, wie, jak ważne jest pozyskanie lojalnych klientów. Podstawowymi czynnikami określającymi wartość danego klienta jest: stałość i systematyczność w korzystaniu z oferowanych przez firmę usług lub w kupowaniu sprzedawanych produktów. Poniżej przedstawiamy 8 sposobów pozyskiwania lojalnych klientów.

Jakie dotacje dla przedsiębiorców w 2011 roku?

Rok 2011 będzie kolejnym rokiem wdrażania funduszy unijnych w ramach perspektywy finansowej 2007-2013. Będzie to kolejny rok w ramach, którego przedsiębiorcy będą mogli starać się o unijne dotacje dla swoich firm. Konkursy będą organizowane zarówno w ramach krajowych jak i regionalnych programów operacyjnych. Gdzie szukać dotacji dla przedsiębiorców w 2011 roku – o tym w artykule.

Czy przedsiębiorca może być inwestorem giełdowym?

Właściciele firm wielokrotnie cierpią na deficyt wolnego czasu. Czy wobec tego, przedsiębiorcy w ogóle powinni myśleć o inwestowaniu na giełdzie?

Kiedy powtórnie firma skorzysta ze zwolnienia VAT?

Prawo do skorzystania ze zwolnienia w zakresie podatku VAT przysługuje podatnikom, którzy dokonali rejestracji dla potrzeb podatku VAT w 2010 r. Ustawodawca wymaga jednak, aby kwota obrotu w 2010 r. przekroczyła 100 000 zł, ale nie przekroczyła 150 000 zł.

Jak udzielać kredytów kupieckich w obrocie gospodarczym?

Kredyt kupiecki nie powinien być traktowany jako zasada, ale raczej jako gratyfikacja dla stałych i sprawdzonych kontrahentów. W wielu firmach kredyty takie udzielane są dopiero po kilku, a nawet kilkunastu miesiącach współpracy. Dzięki takiemu rozwiązaniu zniechęca się do zakupów firmy źle prosperujące czy też wręcz nieuczciwe.

Jak długo aktualny jest odpis z KRS?

W obrocie gospodarczym zwyczajowo honoruje się odpisy do miesiąca, góra do trzech miesięcy. Choć nic nie stoi na przeszkodzie, by przy naprawdę dużych umowach podnieść jeszcze wyżej poprzeczkę i zażądać od swojego kontrahenta odpisu z KRS nawet sprzed tygodnia.

Jakie są tryby udzielania zamówień – negocjacje z ogłoszeniem?

Ustawa Prawo zamówień publicznych nakłada na zamawiającego liczne obowiązki oraz nadaje mu nie mniej uprawnień. Zasadniczym przywilejem zamawiającego jest możliwość wyboru trybu postępowania.

Jakie są zasady doboru kryteriów oceny w zamówieniach publicznych?

Cena, a może koszty eksploatacji, długość gwarancji lub termin wykonania? Jakie kryteria oceny stosowane są w przypadku zamówień publicznych? Przeczytaj.

Czym jest deklaracja wekslowa?

Deklaracja wekslowa jest to dokument, który opisuje stosunek prawny, będący podstawą wystawienia weksla (np. wskazuje na fakt zaciągnięcia pożyczki). Gdyby bowiem okazało się, że wierzyciel wypełni nieuczciwie weksel in blanco na kwotę przewyższającą sumę pożyczki, w takim przypadku dłużnik posiadający deklarację wekslową, będzie mógł bardzo łatwo udowodnić przed sądem, jaka była jej rzeczywista wielkość. Tak więc deklaracja wekslowa jest to dokument chroniący przede wszystkim dłużnika przed nieuczciwością wierzyciela.

Czy warto zabezpieczać zobowiązania wekslem?

Weksel własny jest papierem wartościowym, w którym dłużnik zobowiązuje się do zapłaty określonej sumy pieniędzy. Jest więc dokumentem potwierdzającym istnienie zobowiązania. Weksle zwykło się traktować jako formę zabezpieczania zobowiązań, co nie jest do końca prawdą.

Jakie są kompetencje komisji przetargowej?


Komisja przetargowa jest jedynie zespołem pomocniczym kierownika zamawiającego, powołanym do oceny spełnienia przez wykonawców warunków udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego oraz do badania i oceny ofert. Po ostatniej nowelizacji Pzp nie zawiera zapisu, iż komisja przetargowa jest powołana do przygotowania i przeprowadzenia postępowania.

Na czym polega ubezpieczenie OC?

W Polsce, jak i w większości innych krajów ubezpieczenie OC jest jednym z komunikacyjnych ubezpieczeń obowiązkowych – według ustawy o działalności ubezpieczeniowej, każdy posiadacz pojazdu podlegającego rejestracji, musi posiadać polisę OC. Kilka rzeczy, które o tym ubezpieczeniu warto wiedzieć, znajdziecie poniżej.

Co to jest prokura?

Prokura jest pełnomocnictwem. Jest ona najszerszym ze wszystkich możliwych pełnomocnictw, zaś jej cechą charakterystyczną jest to, że podlega wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego (zwanego dalej KRS). Tym samym udzielać mogą jej wyłącznie ci przedsiębiorcy, którzy są wpisywani do tego rejestru. Tak więc prokury nie będzie mogła udzielić osoba fizyczna, prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, jako że jest ona wpisywana do innego rejestru, to jest do Ewidencji Działalności Gospodarczej.

Gdzie, kiedy i o interpretację jakich przepisów może zwrócić się przedsiębiorca

Prawo to obszerna dziedzina, która często ulega zmianie. Niekiedy nawet wykwalifikowani prawnicy mają wątpliwości co do interpretacji przepisów prawnych, a także różne stanowiska w tym przedmiocie. Nic więc dziwnego, że zwykły przedsiębiorca nie jest pewny bądź po prostu nie wie jak zastosować to prawo w swojej indywidualnej sprawie. Jednak nie jest on pozostawiony sam sobie. Ustawa pozwala mu na zwrócenie się o interpretację przepisów w pewnych sytuacjach. Kiedy jest to możliwe i do kogo można zwrócić się z takim zapytaniem?

Jak wyceniane są wyroby gotowe w remanencie?

Każdy przedsiębiorca posiadający towary na stanie musi przeprowadzać inwentaryzację, inaczej spis z natury, czy remanent. Remanent jest to zliczenie wszystkich towarów, które obecnie znajdują się w sprzedaży.

W listopadzie bezrobocie pogłębiło się

Bezrobocie w listopadzie było o 0,2 pkt proc. wyższe niż w październiku, osiągając 11,7 proc. Przewiduje się, że wzrost gospodarczy w 2010 roku  wyniesie 3,6-3,8 proc.

Czym jest Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG)?

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej w skrócie CEIDG to system rejestracji i ewidencji przedsiębiorców będących osobami fizycznymi. Zagadnienia dotyczące tej nowej instytucji pojawiły się w ustawie z dnia 2 lipca 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej w rozdziale III. Zgodnie jednak z wolą ustawodawcy przepisy rozdziału III. zaczną obowiązywać z dniem 1 lipca 2011 roku. Zatem to najlepszy moment ażeby zapoznać się z tym, co czeka nas w najbliższej przyszłości.

Jak wygląda zabezpieczenie roszczenia w postaci zajęcia kont bankowych?

Prowadzenie działalności gospodarczej zawsze wiąże się z ryzykiem utraty płynności finansowej i niemożliwości uregulowania swoich wymagalnych zobowiązań. W takiej sytuacji należy liczyć się z ewentualnością wystąpienia kontrahenta do sadu. Oprócz tego ma on możliwość wnioskowania o zabezpieczenie swojego roszczenia. Zabezpieczenia można żądać w przypadku, gdy widoki na uregulowanie zasądzonej należności nie są najlepsze. Może mieć ono różną postać. Wśród prawem dopuszczonych form jest zajęcie wartości pieniężnych znajdujących się na koncie bankowym lub zakaz zbywania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.

Jak złożyć wniosek o rozłożenie na raty płatności do ZUS?

Złożenie wniosku przez dłużnika może nastąpić w formie elektronicznej lub w terenowej jednostce organizacyjnej ZUS. Wystąpienie z dokumentami nie gwarantuje udzielenia ulgi.

Jak złożyć wniosek o odroczenie terminu płatności składek do ZUS?

Składki bieżące lub przyszłe, ale nie przeszłe – jest to podstawowa zasada odnosząca się do przedmiotu wniosku o odroczenie terminu płatności składek do ZUS. O czym jeszcze należy wiedzieć, decydując się na negocjacje z ZUS-em?

Według jakich zasad wypłacany jest zasiłek macierzyński?

Zasady dotyczące zasiłku macierzyńskiego przewidują wymogi dotyczące dokumentów niezbędnych do uzyskania świadczenia. Co należy przygotować ubiegając się o jego wypłatę?

Czy firma może rozłożyć należności wobec ZUS na raty?

Spłata zobowiązań firm wobec ZUS uzależniona jest od możliwości płatniczych przedsiębiorcy. Jeżeli firma ma problemy z finansami możliwe jest złożenie wniosku o rozłożenie spłaty zadłużenia na raty.

Kiedy przedsiębiorca nie ma prawa do świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego?

Uprawnienie osoby prowadzącej działalność gospodarczą do świadczeń wynikających z ubezpieczenia wypadkowego, może zostać ograniczone. W jakich przypadkach?

Kiedy przedsiębiorcy przysługuje zasiłek chorobowy?

Przedsiębiorcy, który prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą oraz jest objęty ubezpieczeniem chorobowym, przysługuje zasiłek chorobowy. Przeczytaj kiedy i na jakich zasadach będziesz z niego korzystał.

Kiedy przedsiębiorca ma prawo do zasiłku opiekuńczego?


Osobom, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą, prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje na zasadach takich, jak ubezpieczonym obowiązkowo podlegającym ubezpieczeniu chorobowemu. Jakie warunki muszą jednak spełnić, aby uprawnienie uzyskać?

Kiedy wypłacane są przedsiębiorcy świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego?

Niezbędne dokumenty przewidziane dla ubezpieczenia chorobowego oraz potwierdzające wypadek lub chorobę – to podstawa do wypłaty przysługujących przedsiębiorcy świadczeń.

Jakie świadczenia przysługują przedsiębiorcom objętym ubezpieczeniem chorobowym?

Przedsiębiorcom, którzy prowadzą działalność pozarolniczą i są objęci ubezpieczeniem chorobowym, przysługują świadczenia pieniężne z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Dotyczy to także osób, które z nimi współpracują.

Jaka jest podstawa wymiaru świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego?

Ustalanie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego przysługującego z ubezpieczenia wypadkowego przedsiębiorcom odbywa się na tych samych zasadach, które obowiązują przy ustalaniu podstawy wymiaru świadczeń z ubezpieczenia chorobowego.

Jakie dokumenty są konieczne do odroczenia terminu płatności składek do ZUS?

Wniosek płatnika, dokumenty potwierdzające zasadność udzielenia ulgi oraz obrazujące kondycję finansową – stanowią podstawę do ubiegania się o odroczenia terminu płatności składek do ZUS.

Jaka jest podstawa wymiaru zasiłku chorobowego dla przedsiębiorcy?

Zasiłek chorobowy wyliczany jest na podstawie przychodów ubezpieczonego. Jego wysokość uzależniona jest także, pośrednio, od okresu trwania ubezpieczenia.

Co powinien zrobić przedsiębiorca jeżeli nienależnie pobierze świadczenie?

Przedsiębiorca musi zwrócić świadczenia, które pobrał nienależnie. Dodatkowo zobowiązany jest także do zapłaty odsetek.

Na jakiej podstawie wypłacany jest przedsiębiorcy zasiłek chorobowy?

Wypłata zasiłku chorobowego dla przedsiębiorcy dokonywana jest na podstawie zaświadczenia lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby (formularz ZUS ZLA). Dodatkowo konieczne jest zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3a.

Czy zasiłek chorobowy przysługuje po ustaniu tytułu ubezpieczenia?

Zasiłek chorobowy przysługuje nie tylko w okresie trwania ubezpieczenia chorobowego. Prawo do niego trwa również po ustaniu tytułu. W jakich sytuacjach?

REKLAMA