REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Przedsiębiorca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak założyć firmę remontowo-budowlaną? - krok po kroku

Jeżeli decydujesz się na rozpoczęcie własnej działalności w branży remontowo-budowlanej, czeka Cię nie tylko założenie firmy, ale również, w krótszej lub dłuższej perspektywie, zatrudnienie pracowników. Jakich formalności będziesz musiał dopełnić? Na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę? Ekspert, krok po kroku, podpowiada co zrobić.

Czy przedsiębiorca może uzyskać negatywną decyzję merytoryczną?

Czy przedsiębiorca, w którego interesie leży uzyskanie negatywnej decyzji merytorycznej, może zwrócić w tej sprawie do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów?

Jakie są skutki naruszenia zasad transportu drogowego?

Ekspert radzi jakie konsekwencje grożą w przypadku nieprzestrzegania zasad prowadzenia działalności w zakresie transportu drogowego.

Jak uniknąć odsetek od zaległości podatkowych?

Odwlekanie zapłaty podatku w czasie może podatnika sporo kosztować. Mowa o odsetkach od zaległości podatkowych. Podatnik nie tylko musi je wpłacić wraz z zobowiązaniem głównym, ale dodatkowo sam wyliczyć. Są jednak sytuacje, gdy odsetek można nie płacić.

REKLAMA

Zakupy przez Internet? Uważaj na pułapki!

Niejednokrotnie możemy spotkać w Internecie oferty sprzedaży rzeczy używanych opisywanych przez sprzedawców jako rzeczy znajdujące się w bardzo dobrym, czy wręcz idealnym stanie. Rzeczy te oferowane są najczęściej po wyjątkowo atrakcyjnych cenach. Nabywanie rzeczy używanych jawi się więc jako doskonały sposób kupowania niemal pełnowartościowych towarów po korzystnych cenach. Jakie uprawnienia przysługują kupującemu, gdy stan zakupionego towaru używanego nie zgadza się z entuzjastycznym opisem sprzedawcy? Czy kupujący zawsze w takim wypadku będzie mógł żądać zwrotu pieniędzy?

Czym jest CEIDG, czyli własna firma przez Internet

Już 1 lipca 2011 roku własną firmę będziemy rejestrować przez internet. Wszystko w jeden dzień i formalnościach zajmujących nie więcej niż 15 minut. Taką możliwość ma dać przyszłym przedsiębiorcom Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

W jakim celu powstało CEIDG?

Z dniem 1 lipca 2011 r. rozpocznie funkcjonowanie Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Zastąpi ona rozrzucone po całej Polsce rejestry zawierające dane osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą prowadzone obecnie przez urzędy miast i gmin. Jakie są główne cele tej nowej instytucji? Przeczytaj.

Jaka jest istota majątkowych praw autorskich? - odpłatność

W istocie majątkowych praw autorskich zawiera się przede wszystkim ich odpłatność. Ta ich cecha w sposób pośredni umożliwia ochronę praw twórców. Poniżej ekspert, podając pomocne przykłady, wyjaśnia to zagadnienie.

REKLAMA

Jak przenosić autorskie prawa majątkowe?

Prawa autorskie, jako prawa o charakterze majątkowym, mogą być przenoszone na inne osoby. Przejście majątkowych praw autorskich może przebiegać różnymi drogami. Poniżej ekspert opisuje prawną regulację tego zagadnienia.

Czym są środki pozataryfowe?

Celem środków pozataryfowych jest ograniczenie wymiany handlowej z zagranicą. W przypadku Unii Europejskiej należą do nich nadzór importu lub eksportu, kontyngent ilościowy, zakaz importu lub eksportu. Na czym polegają poszczególne z nich?

Jak pobierane są opłaty w zakresie transportowej działalności gospodarczej?

Prowadzenie działalności gospodarczej może odbywać się w różnych dziedzinach. W każdej jednak dziedzinie należy liczyć się z koniecznością poniesienia, z różnych tytułów, opłat. Tak jest również w dziedzinie szeroko rozumianego transportu drogowego.

Jak kształtuje się kontrola działalności w dziedzinie transportu drogowego?

Niezależnie od rodzaju prowadzonej działalności, przedsiębiorca powinien pamiętać o możliwości przeprowadzenia u niego kontroli. Dotyczy to oczywiście także prowadzenia firmy transportowej. W tym przypadku mogą być kontrolowani zarówno sami przedsiębiorcy, jak też kierowcy. Warto wiedzieć jak taka kontrola może wyglądać i kto ją przeprowadza.

Jak uzyskać zezwolenie na obrót hurtowy napojami alkoholowymi?

Przedsiębiorcy, których działalność wiąże się ze sprzedażą alkoholu w ilościach hurtowych muszą otrzymania zezwolenie na obrót. Jak przebiega procedura jego uzyskania?

Kiedy przedsiębiorcę może kontrolować CBA?

Polskiego przedsiębiorcę może kontrolować ponad 40 podmiotów. Poza Inspekcją Handlową, Państwową Inspekcją Pracy, czy Urzędem Skarbowym może to być nawet... CBA.

Czy firmy remontowo-budowlane powinny bać się umów przewidujących kary umowne?

Kontrahenci firm remontowo – budowlanych często chcą zabezpieczyć swoje interesy forsując zamieszczenie w umowie klauzuli przewidującej karę umowną za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania. Coraz większa konkurencja na rynku usług wymusza elastyczne podejście również w kwestii treści umów. Warto w związku z tym przyjrzeć się przepisom, które kwestie kary umownej regulują. Bez względu na to, czy jesteśmy skłonni na takie ustępstwa, decyzje warto podejmować w pełni świadomie.

Baza danych Eudamed zaczęła działać

Dnia 1 maja 2011 r. weszła w życie Decyzja Komisji z dnia 19 kwietnia 2010 r. w sprawie europejskiej bazy danych o wyrobach medycznych (Eudamed) (Dz. Urz. UE L z 2010 r. nr 102 poz. 45, dalej „Decyzja”).

Poradnik dla firm remontowo – budowlanych: jak mobilizować kontrahentów do płacenia w terminie?

Dość często, zwłaszcza w branży remontowo – budowlanej, zdarza się, że kontrahenci nie płacą w terminie za wykonaną usługę. To z kolei utrudnia rozliczenie się z pracownikami, uregulowanie składki na ubezpieczenie społeczne itd. W niniejszym artykule ekspert opisuje metody, które pozwalają zmobilizować dłużnika do zapłaty w terminie jeszcze na etapie sporządzania umowy.

Kiedy prokura wygasa?

Prokura może zostać udzielona wyłącznie przez przedsiębiorcę i tylko osobie fizycznej o pełnej zdolności do czynności prawnych. Kodeks cywilny przewiduje kilka sytuacji, w których prokura wygasa. Kiedy tak się dzieje?

Kto może być prokurentem?

Prokura to szczególny rodzaj pełnomocnictwa, który może zostać udzielony wyłącznie przez przedsiębiorcę. Czy prokurentem może zostać zarówno osoba fizyczna, jak i osoba prawna? Czy przedsiębiorca może udzielić prokury tylko jednemu prokurentowi?

Wznowienie działalności gospodarczej

Działalność gospodarcza może zostać zawieszona na okres od 1 do 24 miesięcy. Przedsiębiorca może w każdym czasie, przed upływem 2 lat, wznowić działalność gospodarczą. Jeżeli tego nie uczyni, wpis do ewidencji zostanie wykreślony.

Kiedy organ koncesyjny może odmówić udzielenia koncesji?

Koncesja udzielana jest na wniosek zainteresowanego przedsiębiorcy. Udziela jej minister właściwy ze względu na przedmiot działalności. W jakiej sytuacji organ koncesyjny może odmówić udzielenia koncesji?

Kiedy koncesja może zostać cofnięta?

Zgodnie z treścią przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, cofnięcie koncesji może nastąpić tylko w razie spełnienia się określonych okoliczności. Kiedy koncesja zostanie cofnięta? Czy organ koncesyjny w takiej sytuacji zawsze ma obowiązek jej cofnięcia?

Czym jest koncesjonowana działalność gospodarcza?

Uzyskanie koncesji jest niezbędnym elementem podjęcia kilku rodzajów działalności gospodarczej. Jaka działalność jest koncesjonowana? Kto udziela koncesji?

Kiedy wykonywanie działalności regulowanej zostanie zakazane?

Aby podjąć działalność regulowaną należy spełnić ustawowo przewidziane warunki oraz uzyskać wpis do rejestru. Kiedy organ może odmówić wpisu? Czy przedsiębiorcę można wykreślić z rejestru?

NIP zostanie zlikwidowany?

Od 1 stycznia 2013 roku zostanie zlikwidowany NIP dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Czym zastąpiony zostanie Numer Identyfikacji Podatkowej?

Siedmiu pracodawców w okresie aktywności zawodowej

Przeciętnie siedem razy zmieniamy pracę, ale okres zatrudnienia u jednego pracodawcy statystycznie trwa aż dziesięć lat. Zazwyczaj najbardziej spełnia nasze oczekiwania trzecia praca. Co trzeci absolwent studiów wyższych nie ma podpisanej umowy o pracę.

Czy przedsiębiorca może odprowadzać składki od podatku dochodowego kwartalnie?

Podatnicy rozpoczynający działalność, w pierwszym roku podatkowym oraz mali podatnicy, mogą wpłacać zaliczki kwartalne w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie kwartały.

Jakie są zasady udostepniania danych - REGON

REGON jest jawny i powszechnie dostępny. W jaki sposób firma zainteresowana zgromadzonymi w rejestrze danymi może je uzyskać?

Jak przebiega postępowanie rejestrowe?

Kiedy EDG-1, a kiedy RG1 lub RG-2? Eksperci analizują zasady postępowania rejestrowego krok po kroku.

Czy zaświadczenie z EDG podlega opłacie?

Czy zaświadczenie z ewidencji działalności gospodarczej po 31 marca br. podlega opłacie?

Do czego służy REGON?

REGON jest zbiorem informacji o podmiotach gospodarki narodowej prowadzonym w systemie informatycznym w postaci centralnej bazy danych oraz terenowych baz danych. Każdy podmiot gospodarki narodowej ma obowiązek rejestracji prowadzonej działalności w REGON.

Czym jest eREGON?

EREGON to elektroniczny dostęp do Krajowego Rejestru Urzędowego Podmiotów Gospodarki Narodowej. Według jakich zasad funkcjonuje?

Na jakich zasadach można finansować firmę w programie Progress?

Europejski instrument mikrofinansowy Progress ułatwia dostęp do kredytów na rozwijanie małych firm i zakładanie nowych. Decydując się na założenie firmy za granicą można sięgnąć po środki udostępniane w poszczególnych państwach członkowskich. Dokąd zwrócić się w celu uzyskania dofinansowania?

Jak amortyzować samochód osobowy nabyty wcześniej do celów prywatnych?

Od 1.01.2007 roku została ujednolicona definicja samochodu osobowego. Dla celów podatków dochodowych została ona zbliżona do tej, która obowiązuje dla celów podatku od towarów i usług. Samochód osobowy to pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 tony, konstrukcyjnie przeznaczony do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą.

Jakie są kryteria oceny ofert w umowie ramowej?

W przypadku umów ramowych najistotniejsze są kryteria jakościowe.  Czy wybierać więc ofertę najbardziej korzystną ekonomicznie? Jak interpretować regulacje unijne? Przeczytaj.

Czy usługi badawczo-rozwojowe można wyłączyć spod przepisów o zamówieniach publicznych?

Dotychczasowe przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych ograniczały możliwość wyłączenia zamówień na usługi badawczo-rozwojowe spod regulacji ustawowych. Jakie zmiany wprowadziła nowelizacja?

Kryterium serwisu w ocenie ofert w zamówieniach publicznych?

Jednym z kryteriów służących ocenie ofert w zamówieniach publicznych jest powiązanie z serwisem. Jak należy je stosować podczas, aby zapewnić uczciwą konkurencję wykonawców?

Jak sprawdzić, czy mamy do czynienia z odrębnymi zamówieniami?

Do ustalenia, czy w danym przypadku mamy do czynienia z jednym zamówieniem czy też z odrębnymi zamówieniami konieczna jest analiza okoliczności konkretnego przypadku. Na co szczególnie zwracać uwagę?

Czy warunkiem udziału w zamówieniu może być posiadanie doświadczenia?

Zamawiający nie może utrudniać uczciwej konkurencji, w szczególności poprzez ustalanie szczególnych warunków udziału w postępowaniu. Jednak może on określać je w sposób odpowiadający jego potrzebom. Czy wobec tego doświadczenie może być jednym z kryteriów dopuszczalności do postępowania?

Planowanie i szacowanie wartości zamówienia publicznego - porada

Zarówno szacowanie i sporządzanie planu zamówienia spoczywa na barkach zamawiającego. Jak oceniać wartość zamówienia i na co należy zwrócić szczególną uwagę? Przeczytaj.

Czym są usługi według Prawa zamówień publicznych?

„Duża” nowelizacja ustawy Prawo zamówień publicznych dokonała zmian w legalnej definicji usług. Zarówno w prawie polskim, jak i w prawie unijnym zamówienia na usługi są definiowane negatywnie. Jak należy rozumieć je obecnie?

Jak brzmi definicja legalna postępowania o udzielenie zamówienia?

Nowelizacja ustawy Pzp wprowadziła do polskiego systemu zamówień publicznych legalną definicję postępowania o udzielenie zamówienia. Co należy rozumieć przez pojęcie zamówienia publicznego i co głównie uwzględnia nowa definicja legalna?

Na czym polega niedopuszczalność subiektywnej oceny ofert?

Zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych, zamawiający wybiera ofertę najkorzystniejszą na podstawie kryteriów oceny ofert określonych w specyfikacji i istotnych warunków zamówienia. W specyfikacji istotnych warunków należy obowiązkowo zamieścić opis kryteriów, którymi zamawiający będzie się kierował przy wyborze oferty, a także podanie znaczenia tych kryteriów oraz sposobu oceny ofert. Jakie mechanizmy jeszcze zapobiegają subiektywnej ocenie ofert?

Jakie są zadania Urzędu Zamówień Publicznych?

Urząd Zamówień Publicznych jest jednostką budżetową zapewniającą obsługę Prezesa Urzędu, który jest centralnym organem administracji rządowej właściwym w sprawach zamówień publicznych. Jakie są jego zadania?

Kiedy oferta w zamówieniu może zostać odrzucona?

Jeżeli treść złożonej oferty nie spełnia wymogów treści specyfikacji i istotnych warunków zamówienia, zostanie odrzucona przez zamawiającego na podstawie przesłanek ustawowych. Musi on jednak podczas oceny zgodności uwzględnić całą treść oferty.

Do jakich usług nie mają zastosowania przepisy o zamówieniach publicznych?

Ustawa Prawo zamówień publicznych nie znajduje zastosowania do wszystkich rodzajów usług. Jakie z nich podlegają wyłączeniu? Przeczytaj.

Czy należy udostępnieniać wykonawcy osoby zdolne do wykonania zamówienia?

Czy istnieje zobowiązanie do udostępnienia wykonawcy osób zdolnych do wykonania zamówienia? Od jakiego podmiotu może pochodzić takie zobowiązanie i jakie rodzi to skutki?

Kiedy tryb negocjacji bez ogłoszenia i zamówienia z wolej ręki?

Zamawiający, zgodnie z Prawem zamówień publicznych, może w określonych okolicznościach sięgnąć po tryb negocjacji bez ogłoszenia i zamówienia z wolej ręki. Kiedy jest do tego uprawniony?

Jak ustalić wartość przedmiotu zamówienia?

W ramach czynności przygotowawczych na zamawiającym spoczywa obowiązek ustalenia wartości zamówienia. W jaki sposób powinien tego dokonać?

Na czym polega udzielanie zamówienia publicznego w częściach?

Zamówienie publiczne może być udzielone w częściach. Na czym polega ten sposób współpracy zamawiającego z wykonawcą?

REKLAMA