REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prokura

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Prokura w spółkach handlowych - 2018/2019

Prokura stanowi szczególny sposób pełnomocnictwa udzielanego przez przedsiębiorcę. Pełnomocnictwo to obejmuje swym zakresem umocowanie do podejmowania czynności sądowych i pozasądowych związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Jak wygląda kwestia udzielenia prokury w spółkach handlowych po zmianach z marca 2018 r.?

Prokurent przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą od 1 marca 2018 roku

Rozszerzenie możliwości ustanowienia prokurenta na osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą to najlepsza zmiana proponowana w Konstytucji Biznesu zdaniem ekspertów Grant Thornton.

Opodatkowanie wynagrodzenia prokurenta

W ramach swojej działalności w celu usprawnienia jej działania firmy często decydują się na zatrudnienie prokurenta, który prowadzić będzie ich sprawy. Może on pełnić swoją funkcję na podstawie trzech różnych tytułów. Z każdym z nich łączyć się będą innego rodzaju sposoby opodatkowania. W jaki sposób opodatkować wynagrodzenie prokurenta?

Jakie są zasady udzielania prokury?

Prokura jest pełnomocnictwem handlowym, udzielanym przez przedsiębiorcę, podlegającemu wpisowi do rejestru przedsiębiorców. Prokurentem może natomiast zostać wyłącznie osoba fizyczna, posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych.

REKLAMA

Wypłata wynagrodzenia prokurentowi rezydentowi Hiszpanii – obowiązki w PIT

Wynagrodzenia wypłacane przez spółkę polskiego prawa prokurentowi rezydentowi podatkowemu w Hiszpanii będą podlegały opodatkowaniu tylko w Hiszpanii. Spółka powinna jednak sporządzić i przekazać prokurentowi, jak i urzędowi skarbowemu, informację PIT-8C.

Prokura łączna niewłaściwa od 2017 r.

Od 1 stycznia 2017 r. przedsiębiorcy mogą udzielać prokury łącznej niewłaściwej. Taką możliwość wprowadziła ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców.

Przedsiębiorcy mogą ustanawiać prokurę łączną niewłaściwą

Od 1 stycznia 2017 r., w wyniku nowelizacji Kodeksu cywilnego, przedsiębiorcy mają możliwość ustanawiania prokury obejmującej umocowanie także albo wyłącznie do dokonywania czynności wspólnie z członkiem organu zarządzającego lub wspólnikiem uprawnionym do reprezentowania handlowej spółki osobowej. Prokura taka pozwala zachować u danego przedsiębiorcy zasadę reprezentacji łącznej i realizować ją także przez osoby nie wchodzące w skład organu zarządzającego, tj. przez prokurentów.

Nowe możliwości ustanawiania prokurentów

Od 1 stycznia 2017 r. możliwe jest udzielanie przez spółki handlowe prokury pozwalającej prokurentowi na reprezentowanie spółki łącznie z innymi osobami (członkami zarządu lub wspólnikami). Jest to tzw. prokura łączna niewłaściwa.

REKLAMA

Prokura a reprezentacja w spółkach

Dla bezpieczeństwa obrotu istotne znaczenie ma, aby w przypadku gdy w obrocie tym występuje spółka (jako podmiot), jej kontrahent mógł ustalić, czy osoby przedstawiające się jako umocowane do działania za tę spółkę, rzeczywiście są do tego uprawnione. Z tego względu na spółki został nałożony obowiązek ujawniania w rejestrze przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) osób uprawnionych do reprezentacji i umocowanych do działania w imieniu i na rzecz spółki, tj. członków zarządu oraz prokurentów.

Czy prokurent odpowiada za niezłożenie wniosku o ogłoszenie upadłości?

Od 1 stycznia 2016 r. obowiązek złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości spoczywa na osobach, "które na podstawie ustawy, umowy spółki lub statutu mają prawo do prowadzenia spraw dłużnika i do jego reprezentowania, samodzielnie lub łącznie z innymi osobami". Termin na spełnienie tego obowiązku wydłużono do 30 dni. Czy obowiązek ten spoczywa także na prokurencie? Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle istotna, bo osoby, które nie dopełniły tego obowiązku ponoszą odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną wskutek niezłożenia wniosku we wskazanym terminie.

Zakaz prokury łącznej niewłaściwej

Zgodnie z uchwałą siedmiu Sędziów Sądu Najwyższego – Izby Cywilnej z 30 stycznia 2015 r. (III CZP 34/14) niedopuszczalny jest wpis do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym jednego prokurenta z zastrzeżeniem, że może on działać tylko łącznie z członkiem zarządu.

Prokura – rozliczenie PIT, ubezpieczenia społeczne

Spółki handlowe dokonujące wypłat wynagrodzeń dla prokurentów nie mają obowiązku pobierania zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, lecz powinny sporządzać informacje o wysokości uzyskanych przez prokurenta przychodów w formie PIT–8C i przekazywać je prokurentom oraz urzędom skarbowym.

Ewidencja księgowa prokury

Prokurenci mogą otrzymywać wynagrodzenia na podstawie samych tylko pisemnych oświadczeń o powołaniach ich na prokurentów przez spółki handlowe, co nie przeszkadza podejmowaniu lub pozostawaniu przez nich w innych stosunkach umownych z przedsiębiorcami handlowymi; prokurenci mogą dodatkowo być pracownikami spółek handlowych na umowach o pracę albo osobami wykonującymi pracę na podstawie umów - zlecenia, umów o dzieło, umów agencyjnych.

Prokura - udzielenie, wykonywanie, wypowiedzenie

Osoby uprawnione do reprezentacji przedsiębiorstw, głównie spółek handlowych mogą korzystać z pełnomocnictw handlowych jakimi są prokury. Prokury są pełnomocnictwami handlowymi, czyli pełnomocnictwami dla prokurentów do prowadzenia interesów przedsiębiorstw spółek handlowych.

Zakaz prokury łącznej z członkiem zarządu spółki

W praktyce często stosowane rozwiązanie, w teorii równie często budzące wątpliwości i zastrzeżenia. Mowa o dopuszczalności ustanawiania prokury łącznej z członkiem zarządu spółki, a po uchwale składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia 30 stycznia 2015 roku (sygn. akt III CZP 34/14) - właściwie o niedopuszczalności takiego rozwiązania.

Reprezentacja łączna jednego prokurenta z członkiem zarządu

Sąd Najwyższy wydał uchwałę, w której stwierdził, że niedopuszczalny jest wpis do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym jednego prokurenta z zastrzeżeniem, że może on działać tylko łącznie z członkiem zarządu. Jakie konsekwencje rodzi to orzeczenie?

Różnice pomiędzy pełnomocnictwem a prokurą

Prokura to szczególnego rodzaju pełnomocnictwo i podobnie jak każde pełnomocnictwo, dotyczy wyłącznie stosunków między mocodawcą, a osobami trzecimi. Posiada jednak istotne różnice co do sposobu w jaki jest udzielana, podmiotów jakie mogą być prokurentem, jej zakresu i wygaśnięcia.

Jaki jest zakres działania prokurenta?

Zgodnie z definicją zawartą w kodeksie cywilnym, prokura to szczególnego rodzaju pełnomocnictwo, które udzielane jest przez przedsiębiorcę podlegającego obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców. Obejmuje ona umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych, jakie są związane z prowadzeniem danego przedsiębiorstwa.

Kiedy wygasa prokura?

Zgodnie z kodeksem cywilnym prokura jest specjalnym rodzajem pełnomocnictwa udzielanym przez przedsiębiorstwo, które podlega wpisowi do rejestru przedsiębiorców. Jej wygaśnięcie może być spowodowane m.in. śmiercią lub utratą zdolności do czynności prawnych prokurenta.

Udzielenie prokury w spółce jawnej

Prokura jest specjalnym rodzajem pełnomocnictwa udzielanym przez wspólników spółki jawnej, które upoważnia do dokonywania czynności prawnych związanych z działalnością spółki oraz czynności sądowych. Prokura zastępuje również pełnomocnictwo procesowe i powinna zostać udzielona na piśmie pod rygorem nieważności.

Opłata skarbowa od pełnomocnictwa i prokury

Złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii – w sprawie z zakresu administracji publicznej lub w postępowaniu sądowym powoduje obowiązek zapłaty opłaty skarbowej. Natomiast gdy przepisy proceduralne umożliwiają jedynie okazanie pełnomocnictwa lub zostaje ono zgłoszone do protokołu, to wobec braku złożenia dokumentu w postępowaniu prowadzonym przez organ administracji publicznej albo sądowym, nie zostaje spełniona przesłanka powstania obowiązku uiszczenia opłaty skarbowej.

Jak wypełnić druk prokury? - WZÓR

Skuteczne udzielenie prokury wymaga przede wszystkim złożenia oświadczenia woli mocodawcy o stosownej treści i w wymaganej do tego formie. Ponadto istnieje także obowiązek uiszczenia opłaty skarbowej od udzielenia prokury. O tym jak prawidłowo wypełnić druk prokury traktuje poniższy artykuł.

Czym różni się pełnomocnictwo od prokury?

O ile kwestie dotyczące pełnomocnictwa i sposobu jego udzielania nie nastręczają zwykle wielu niejasności, to prokura, będąca szczególnym przypadkiem pełnomocnictwa, jest instytucją budzącą więcej wątpliwości. Jakie są różnice między pełnomocnictwem a prokurą, komu mogą zostać udzielone oraz do jakiego typu czynności prawnych? Te i inne kwestie znajdą odzwierciedlenie w niniejszym artykule.

Czym jest prokura samoistna?

Prokura jest szczególnym rodzajem pełnomocnictwa, którego swoistość polega na tym, że może udzielić jej tylko przedsiębiorca. Jednym z jej rodzajów jest prokura samoistna. Zakres uprawnień i swoboda działania prokurenta samoistnego są stosunkowo szerokie. Pewne czynności prawne nie mogą jednak zostać objęte prokurą.

Czym jest prokura samoistna?

Prokura jest szczególnym rodzajem pełnomocnictwa, którego swoistość polega na tym, że może udzielić jej tylko przedsiębiorca. Jednym z jej rodzajów jest prokura samoistna. Zakres uprawnień i swoboda działania prokurenta samoistnego są stosunkowo szerokie. Pewne czynności prawne nie mogą jednak zostać objęte prokurą.

Czym jest prokura samoistna?

Prokura jest szczególnym rodzajem pełnomocnictwa, którego swoistość polega na tym, że może udzielić jej tylko przedsiębiorca. Jednym z jej rodzajów jest prokura samoistna. Zakres uprawnień i swoboda działania prokurenta samoistnego są stosunkowo szerokie. Pewne czynności prawne nie mogą jednak zostać objęte prokurą.

Jaką odpowiedzialność ponosi prokurent?

Szeroki zakres prokury sprawia, że prokurent może prowadzić sprawy spółki w podobny sposób, jak członkowie jej zarządu. W takich sytuacjach wątpliwości może budzić odpowiedzialność prokurenta za jego działania wobec przedsiębiorcy lub osób trzecich. Jak prawo reguluje odpowiedzialność prokurenta?

Kto może pełnić funkcję prokurenta?

Prokura jest szczególnym rodzajem pełnomocnictwa, głównie z uwagi na osobę mocodawcy - może nim być tylko przedsiębiorca podlegający obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców. Prokurę od „zwykłego” pełnomocnictwa odróżnią jednak także wymogi i ograniczenia dotyczące osoby mogącej pełnić funkcję prokurenta.

Kto może reprezentować spółkę partnerską?

Każdy z partnerów może reprezentować spółkę partnerską samodzielnie, nie ponosząc przy tym odpowiedzialności za działania pozostałych partnerów. Spółka może być reprezentowana również przez prokurentów oraz ustanowiony zarząd. Jakie czynności mogą podejmować partnerzy?

Obowiązek opłacenia dokumentu dotyczącego udzielenie prokury

Prokura jest szczególnym rodzajem pełnomocnictwa udzielanego przez przedsiębiorców w celu wykonywania czynności związanych z prowadzoną przez nich działalnością. Prokura podlega obowiązkowi wpisu do rejestru, a dokument stwierdzający jej udzielenie podlega opłacie skarbowej.

Reprezentacja spółki z o.o. przez prokurenta

Jakie zasady obowiązują w zakresie reprezentacji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością? Czy przepisy pozwalają na ograniczenie możliwości reprezentacji spółki z o.o. przez prokurenta?

W jakiej formie należy udzielić prokury?

Prokura jest rodzajem pełnomocnictwa, którego udziela przedsiębiorca na piśmie pod rygorem nieważności. Kto może zostać prokurentem? Jakie są konsekwencje za niezachowanie odpowiedniej formy?

Prokurent w spółkach kapitałowych

Prokurent to pełnomocnik spółki, który dokonuje w jej imieniu czynności związanych z prowadzonym przedsiębiorstwem. Kto może zostać prokurentem i jakie przysługują mu uprawnienia?

Jak rozliczać w PIT wynagrodzenie prokurenta

Czy spółka będąc płatnikiem PIT, jest zobowiązana do pobierania zaliczek na PIT z tytułu wynagrodzenia prokurenta powołanego uchwałą zarządu.

Czy spółka cywilna może powołać prokurenta?

Spółka cywilna nie jest przedsiębiorcą. Nie stanowi ona odrębnego podmiotu, nie dysponuje także majątkiem. Co jednak z ustanawianiem prokurentów?

Jak zawrzeć umowę z prokurentem?

Przedsiębiorca może ustanowić prokurenta, który w jego imieniu będzie podejmował czynności związane z działaniem przedsiębiorstwa. Jak zawierana jest umowa za pośrednictwem prokurenta?

Prokura czyli specjalne pełnomocnictwo

Przedsiębiorcy do prowadzenia swojego przedsiębiorstwa mogą ustanawiać prokurentów. Co to jest prokura? Czym się ona różni od zwykłego pełnomocnictwa?

Kiedy prokura wygasa?

Prokura może zostać udzielona wyłącznie przez przedsiębiorcę i tylko osobie fizycznej o pełnej zdolności do czynności prawnych. Kodeks cywilny przewiduje kilka sytuacji, w których prokura wygasa. Kiedy tak się dzieje?

Kto może być prokurentem?

Prokura to szczególny rodzaj pełnomocnictwa, który może zostać udzielony wyłącznie przez przedsiębiorcę. Czy prokurentem może zostać zarówno osoba fizyczna, jak i osoba prawna? Czy przedsiębiorca może udzielić prokury tylko jednemu prokurentowi?

W jaki sposób realizowane jest moje prawo do informacji?

Przede wszystkim, jeżeli organ prowadzący postępowanie ma obowiązek pouczyć Cię o ciążących na Tobie obowiązkach i o przysługujących Ci uprawnieniach, to brak takiego pouczenia lub mylne pouczenie nie może wywoływać ujemnych skutków procesowych dla Ciebie.

Prokura

Prokura jest pełnomocnictwem udzielonym przez przedsiębiorcę podlegającego obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców, które obejmuje umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych, jakie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

Co to jest prokura?

Prokura jest pełnomocnictwem. Jest ona najszerszym ze wszystkich możliwych pełnomocnictw, zaś jej cechą charakterystyczną jest to, że podlega wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego (zwanego dalej KRS). Tym samym udzielać mogą jej wyłącznie ci przedsiębiorcy, którzy są wpisywani do tego rejestru. Tak więc prokury nie będzie mogła udzielić osoba fizyczna, prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, jako że jest ona wpisywana do innego rejestru, to jest do Ewidencji Działalności Gospodarczej.

Co ze szkodą wyrządzoną przez prokurenta?

Przedsiębiorcy mogą występować w obrocie w różnych formach prawnych. Możliwe jest więc prowadzenie działalności gospodarczej zarówno przez przedsiębiorcę jednoosobowego, osobę prawną (np. spółkę kapitałową), jak też przez jednostkę nie posiadającą osobowości prawnej (np. spółkę partnerską). O ile jednak w przypadku przedsiębiorcy jednoosobowego, którym jest osoba fizyczna, kwestia odpowiedzialności za szkody jest jasna i klarowna, o tyle w przypadku innych form organizacyjno – prawnych nieco się komplikuje.

Czym jest prokura oddziałowa?

Podmioty prawa mogą występować w obrocie samodzielnie albo przez pełnomocników. W przypadku spółek prawa handlowego reprezentować je mogą wspólnicy, członkowie zarządu, dyrektorzy. Szczególnym jednak typem pełnomocnictwa w przypadku przedsiębiorców jest prokura. Powstaje ona przez oświadczenie woli przedsiębiorcy. Powinno mieć ono formę pisemną pod rygorem nieważności.

Prokura jako szczególny rodzaj pełnomocnictwa w spółce handlowej

Prokura to szczególny rodzaj pełnomocnictwa, które może udzielić jedynie przedsiębiorca wpisany do rejestru przedsiębiorców, czyli popularnego KRS. Zakres prokury jest bardzo ściśle określony, dotyczy ona jedynie prowadzenia spraw związanych z przedsiębiorstwem spółki, jeżeli osoba fizyczna udziela prokury to musi być ona związana z prowadzoną działalnością i nie dotyczyć niczego poza nią.

Pełnomocnictwo dalsze

Pełnomocnictwo dalsze, zwane tez substytucyjnym, ma charakter taki sam jak pełnomocnictwo bezpośrednie. Co do zasady jest jednak zabronione.

Jak udzielić pełnomocnictwa szczególnego?

W obrocie prawnym wyróżnia się kilka rodzajów pełnomocnictwa. Jednym z nich jest pełnomocnictwo szczególne.

Co to jest prokura?

Prokura nie ma nic wspólnego z prokuraturą (oprócz podobnej nazwy). Prokura jest bowiem specjalnym rodzajem pełnomocnictwa, którego może udzielić przedsiębiorca wpisany do rejestru przedsiębiorców KRS (w praktyce - spółki prawa handlowego).

Prokura czyli szczególne pełnomocnictwo

Prokurent to specyficzny pełnomocnik. Z samej istoty stosunku prokury wynikają jego szeroki zakres upoważnienia. Nie każdy również może ustanowić prokurę.

REKLAMA