REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Projekt

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wyrobów budowlanych droga na rynek, czyli co kupujący wiedzieć powinien


Wyrób budowlany będzie mógł znaleźć się w sprzedaży, dopiero jak uzyska niezbędne dokumenty potwierdzające dopuszczenie go do obrotu. Postępowanie to jest regulowane przez Ustawę o wyrobach budowlanych. Jest kilka dróg umożliwiających na wprowadzenie wyrobu do obrotu.

Jak sprawdzić jakość materiałów budowlanych?


Z wybudowaniem domu wiąże się nie tylko zaplanowanie kosztów, wybranie projektu, materiałów i ekipy budowlanej, ale też styczność z dokumentacją techniczną budynku czy poszczególnych materiałów. Zagadnienia dotyczące certyfikatów i wymogów technicznych często wydają nam się skomplikowane. Dlatego przybliżymy w przystępny sposób zagadnienia dotyczące specyfikacji technicznej materiałów i certyfikatów budowlanych.

Na co zwracać uwagę przy wyborze gotowego projektu?

Gotowe projekty domów jednorodzinnych nie są niepowtarzalne, ale przy najmniej są to już sprawdzone rozwiązania. Gotowy projekt jest zazwyczaj atrakcyjną propozycją dla inwestora. Czym kierować się przy wyborze gotowego projektu indywidualnego tak, żeby uwzględnić wszystkie nasze wymagania i potrzeby?

Jak zaaranżować pokój dla nastolatki w stylu pop-art?


Pop-art, czyli sztuka popularna, nawiązuje do wytworów przestrzeni miejskich. Styl pop-art stosuje proste i przykuwające uwagę formy. Dlatego trudno wyobrazić sobie lepszą aranżację pokoju dla nastolatki, która pragnie wyrazić siebie. Na co zwrócić uwagę?

REKLAMA

Jak długo można zwlekać z budową?


Czasem gotówka, którą przeznaczyliśmy na budowę naszego wymarzonego domu, może nie wystarczyć. Czy z takich lub innych powodów będziemy mogli przesunąć budowę? Jeżeli tak, to o ile?

Co robić, gdy budowa dewelopera odbiega od projektu?


Jeżeli widzimy, że deweloper buduje nasz dom niezgodnie z projektem, sięgnijmy po umowę, będzie w tym momencie najważniejsza.

Jak zbudować idealny dom w pięciu krokach?

Gdy decydujemy się na wybudowanie domu dla naszej rodziny, pamiętajmy o kilku warunkach, po których spełnieniu, nie będziemy żałować swojej decyzji.

Czy można postawić domek letniskowy na ziemi rolnej?

Większość z nas chciałaby mieć pewne miejsce na udany urlop. Dlatego często decydujemy się na wybudowanie tak zwanego domu na lato. Zanim zaczniemy budowę, sprawdźmy czy na wybranej przez nas działce można dokonać budowy letniskowej.

REKLAMA

Jak wybrać idealny projekt domu?

Projekt budowlany domu to opracowanie niezbędne do uzyskania pozwolenia na budowę oraz do jej realizacji. Projekt taki można zamówić u architekta i wtedy jest to projekt indywidualny. Istnieje również tańsza możliwość wejścia w posiadanie wymarzonego planu - zakup projektu gotowego. Drugie rozwiązanie wiąże się jednak z koniecznością podjęcia trudnego wyboru. Na co zwrócić uwagę?

Umowa o prace projektowe

Na podstawie umowy o prace projektowe wykonawca zobowiązuje się do wykonania przewidzianych w umowie prac, a zamawiający (inwestor) zobowiązuje się do ich odebrania i zapłaty określonego wynagrodzenia.

Jaki dach wybrać w gotowym projekcie?

Nawet jeśli decydujemy się skorzystać z gotowego projektu warto zainteresować się, jakie pokrycie, kształt i typ dachu zaplanował architekt. Ważne jest, żeby dach pełnił nie tylko walory estetyczne, ale też by był odpowiedni do lokalizacji działki.

Działka ekologiczna? Czemu nie!

Często chcemy zrobić coś dla środowiska i zacząć prowadzić zdrowszy styl życia, bezpieczniejszy dla przyrody. Jednak nie mamy pomysłu, co można zrobić. Może, gdy zdecydujemy się wybudować dom, zastanówmy się nad eko-działką?

Wizytówka firmy, czyli jak urządzić biurową recepcję?

Warto zadbać o to, aby recepcja, którą musi minąć każdy, kto wchodzi do biura była wspaniałą wizytówką firmy. Jak zaaranżować biurową recepcję, by była zarówno funkcjonalna, jak i prestiżowa?

Jak Art Deco sprawdza się w aranżacji wnętrz?

Art Deco to sposób na piękne i modernistyczne wnętrze. Użycie prostych, geometrycznych form w Art Deco, sprawi, że aranżacja będzie bardzo nowoczesna. Pomimo zastosowania “surowych” kształtów, to wciąż styl pełen ciepła.

Łazienka dla osób starszych i niepełnosprawnych

Proste czynności bywają nie lada wyzwaniem dla osób starszych i niepełnosprawnych, zwłaszcza, że w Polsce zarówno instytucje, jak i mieszkania wciąż nie są przystosowane do ich potrzeb. Kwestia ta szczególnego znaczenia nabiera w łazience, gdzie umiejętnie dobrane urządzenia pozwalają osobom starszym i niepełnosprawnym na intymność i poczucie bezpieczeństwa. Jak sprawić, by ta przestrzeń była bardziej przyjazna?

Kiedy władze budowlane mogą wnieść sprzeciw do zgłoszenia budowy lub robót budowlanych?


Po zgłoszeniu zamiaru wybudowania obiektu budowlanego lub wykonania robót budowlanych zwolnionych od pozwolenia na budowę odpowiedni organ władzy ma 30 dni na rozpatrzenie sprawy. Organ może wnieść w drodze decyzji sprzeciw z trzech podstawowych przyczyn.

Jakie prawa i obowiązki ma kierownik budowy w procesie budowlanym?


Ustawa przewiduje dla każdego uczestnika procesu budowlanego oddzielną funkcję oraz przyznaje mu prawa i obowiązki. Szczegółowo również określa obowiązki Kierownika budowy.

Jakie są prawa i obowiązki projektanta w procesie budowlanym?

Ustawa przewiduje dla każdego uczestnika procesu budowlanego oddzielną funkcję oraz przyznaje mu prawa i obowiązki. Do obowiązków Projektanta należy opracowanie projektu budowlanego w sposób zgodny z ustaleniami określonymi w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, zgodnie z wymaganiami ustawy, przepisami oraz zasadami wiedzy technicznej.

Prawa i obowiązki Inspektora nadzoru inwestorskiego w procesie budowlanym


Ustawa przewiduje dla każdego uczestnika procesu budowlanego oddzielną funkcję oraz przyznaje mu prawa i obowiązki. Precyzuje również obowiązki Inspektora nadzoru inwestorskiego.

Obowiązki Inwestora w procesie budowlanym a praktyka


Prawo Budowlane narzuca Inwestorowi szereg obowiązków w związku z procesem budowlanym. W pewnych przypadkach pozostawia jednak margines dowolności w zakresie podejmowanych działań.

Prawa i obowiązki inwestora w procesie budowlanym

Ustawa przewiduje dla każdego uczestnika procesu budowlanego oddzielną funkcję oraz przyznaje mu prawa i obowiązki. Do obowiązków Inwestora należy zorganizowanie procesu budowlanego z uwzględnieniem zawartych w przepisach zasad bezpieczeństwa i ochrony zdrowia.

Prawa i obowiązki uczestników procesu budowlanego

Uczestnikami procesu budowlanego w rozumieniu ustawy, są: Inwestor, Inspektor nadzoru inwestorskiego, projektant i kierownik budowy lub kierownik robót. Każdy uczestnik ma określone funkcje w procesie inwestycyjno-budowlanym. Każdemu uczestnikowi przypisane są jego obowiązki i prawa.

Budynek, obiekt budowlany lub budowla w znaczeniu prawa budowlanego


W języku potocznym używamy takich pojęć jak: budynek, obiekt budowlany lub budowla zamiennie, jako synonim budynku. W Prawie budowlanym każdemu z tych pojęć przypisano konkretne znaczenie wraz określeniem obiektów, które do niego przynależą.

Co oznacza określenie "budowa"?

W profesjonalnym języku budowlanym pojawia się wiele określeń związanych z budową i pracami budowlanymi. W prawie budowlanym ograniczono ilość określeń, sprecyzowano zakres i znaczenie terminu budowa.

Czego dotyczy sprawdzanie projektu budowlanego przez urząd?

Pomiędzy złożeniem do Urzędu Projektu Budowlanego, a otrzymaniem decyzji o Pozwoleniu na Budowę mija trochę czasu. Jest to czas, w którym urząd sprawdza prawidłowość i zgodność złożonej dokumentacji projektowej z obowiązującym prawem i przepisami.

Budynki przyszłości

Pogłębiające się zmiany klimatyczne i zmniejszające się zasoby naturalne sprawiają, że coraz częściej poszukujemy rozwiązań, które będą pozytywnie wpływać na środowisko. W ten trend wpisuje się również zróżnicowane budownictwo, opierające się na konstruowaniu budynków o niskim zapotrzebowaniu energetycznym. W tym celu stworzono program Energy2, czyli „oszczędzanie Energii i pozyskiwanie Energii”, a jego założenia z powodzeniem realizuje firma Schüco.

Jak ożywić swój dom w środku zimy?

Nasza propozycja to wprowadzenie dodatków w kolorze czerwieni. W zimie warto rozgrzać wnętrze swojego mieszkania do czerwoności. Polecamy kilka intrygujących i praktycznych rzeczy w kolorze ognistej czerwieni sprawi, które pobudzą Twoje zmysły i zachęcą do działania. Dzięki nim w Twoim mieszkaniu unosić się będzie ciepło i nowa energia.

Zmiany w ustawie lobbingowej

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o działalności lobbingowej. Zmiany mają usprawnić politykę legislacyjną rządu oraz proces planowania i realizacji zmian w prawie.

Jak ułatwić niepełnosprawnym poruszanie się po domu?

Liczba osób niepełnosprawnych przekracza w Polsce 5 milionów. Pomimo tego, że jest ich tak wiele, cała masa budynków oraz znajdujących się w nich pomieszczeń nie jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych. Dostosowanie budynku do poruszania się w nim osoby niepełnosprawnej nie jest skomplikowane. Warto o tym pomyśleć, zwłaszcza jeśli wśród bliskich lub znajomych znajduje się ktoś, kto potrzebuje takich rozwiązań.

Zmiany w przepisach dotyczących produkcji wina

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich. Zmiany dotyczą klasyfikacji wyrobów winiarskich, co ma służyć lepszej ochronie konsumentów. Łatwiejsze ma być również prowadzenie działalności gospodarczej.

Projekt domu – z katalogu czy indywidualny?

Projekty domów katalogowych są tańsze i dostępne od ręki, lecz są tylko szablonem, z którego każdy może skorzystać. Wybór projektu indywidualnego spowoduje, że dom będzie stworzony tylko dla nas. Koszt projektu indywidualnego choć na pierwszy rzut oka wydaje się większy, może być porównywalny z projektem gotowym, gdy zdecydujemy się na wprowadzenie w nim jakiś zmian.

Jaką działkę kupić pod dom z katalogu?


Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze działki dla domu z katalogu, tak żeby uniknąć kosztów dodatkowych. Przede wszystkim na: wielkość i proporcje działki, ukształtowanie terenu, roślinność i wodę oraz usytuowaniu działki względem stron świata.

Rozwiązania przestrzenne, techniczne i materiałowe w projekcie architektonicznym

Układ pomieszczeń w opracowywanym projekcie architektonicznym powinien być tak zaprojektowany, aby przestrzeń domu byłą wykorzystana w 100%.

Na co należy zwrócić uwagę wybierając projekt architektoniczny?

Projekt architektoniczny jest formą wielodziedzinową, w skład, której obok rozwiązań architektonicznych wchodzą również rozwiązania konstrukcyjne i instalacyjne. Zobacz na co zwrócić uwagę wybierając gotowy projekt architektoniczny – radzi arch. Monika Chylińska.

Co zrobić przed zakupem działki pod zabudowę?

Przed kupieniem działki powinniśmy sprawdzić możliwości jej zagospodarowania. Pozwoli to nam podjąć decyzję kupna i uchroni przed ewentualnymi problemami formalno-prawnymi. W pierwszej kolejności, powinniśmy zorientować się czy dla obszaru, w którym znajduje się nasza działka jest sporządzony i uchwalony Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Jak wybrać działkę pod dom budowany wg projektu indywidualnego?

Wybór działki pod indywidualny projekt pozostawia nam więcej swobody niż wybór działki pod projekt gotowy. Architekt projektując dom w pięknym ale trudnym krajobrazie może wydobyć jego "genius loci", czyli to coś, co jest niezwykłe dla tego miejsca i co nas w nim urzekło.

Jak określić funkcję i ergonomię przyszłego domu?

Przed wyborem projektu powinniśmy określić swoje potrzeby i oczekiwania wobec przyszłej funkcji i wielkości domu.

Czynniki, od których zależy estetyka budynków we współczesnej architekturze

Bryła, funkcja i materiały wykończeniowe stanowią obecnie główne wyznaczniki estetyki we współczesnej architekturze.

Co wchodzi w skład procesu inwestycyjnego?

W wielkim skrócie jest to zbiór czynności, które należy wykonać, żeby powstał budynek. Począwszy od zamysłu, aż do jego realizacji. W tym wybór działki, projekt, formalności prawne, budowa, wykończenie obiektu oraz zdobycie pieniędzy na sfinansowanie całego tego procesu.

Jak zaprojektować w ogrodzie sad?

Nad założeniem sadu warto się zastanowić wtedy, gdy posiadamy duży ogród. Uprawa roślin sadowniczych przynosi wiele satysfakcji, a efektem są pyszne, wyhodowane w sposób ekologiczny owoce. Aby uprawa sadu była łatwa i efektowna, warto wybrać odpowiednie miejsce pod sad, przygotować glebę, zaplanować położenie rozsadzeń i dobrać odpowiednie gatunki roślin sadowniczych ze smacznymi owocami.

Jakie oświetlenie w ogrodzie?

Aby nasz ogród zachwycał także nocą, warto pomyśleć o zainstalowaniu oświetlenia. Jest ono nie tylko dekoracją, przemieniającą nasz ogród w miejsce magiczne,ale spełnia także funkcję praktyczną (należy zadbać by ścieżki schody i pojedyncze stopnie dla naszego bezpieczeństwa,były widoczne nocą).

Jak zaprojektować ogródek warzywny?

Ogród warzywny – sposób na ekologiczną uprawę warzyw w naszym domu. Wystarczy trochę nasion i miejsce odpowiednie dla ogródka warzywnego aby uprawiać zdrowe i smaczne warzywa. Radzimy jak stworzyć ogródek warzywny we własnym domu.

Czym są warunki zabudowy i zagospodarowania terenu i jak je uzyskać?

Warunki zabudowy i zagospodarowania terenu to zbiór informacji o jej przeznaczeniu, o możliwościach zagospodarowania naszej działki i doprowadzenia mediów.

Czy warto zatrudnić inwestora zastępczego?

Budując dom nie musimy się znać na wszystkim, wystarczy, że zatrudnimy inwestora zastępczego, który zadba o naszą budowę. Inwestor bezpośredni realizuje określoną inwestycję i dysponuje przeznaczonymi na ten cel środkami finansowymi. Inwestor zastępczy przejmuje obowiązki inwestora bezpośredniego zajmując się organizacją i koordynacją budowlanego procesu inwestycyjnego.

Dom z podpiwniczeniem czy bez?

Podpiwniczenie w domu jednorodzinnym może pełnić różne funkcje. Budowa domu bez piwnicy jest bardziej ekonomiczna, ale należy rozważyć czy nie pozbawi nas potrzebnych pomieszczeń gospodarczych lub nie spowoduje, że zrezygnujemy z wymarzonego przydomowego ogródka.

Jakie są wyznaczniki użyteczności poddasza?

Czy każde poddasze da się przerobić na oryginalne, niekonwencjonalne mieszkanie? Czy wysokość poddasza jest jedynym wyznacznikiem jego użyteczności?

Jakie kryteria rządzą współczesną architekturą wnętrz?

Mobilność, wszechstronność, elastyczność i pełna dyspozycyjność to cechy wymagane dzisiaj nie tylko w postawach ludzi, ale również współczesne kryteria, które rządzą architekturą wnętrz. Obecnie wymogi stawiane przestrzeni użytkowej kształtują kierunek, w którym zmierza współczesna architektura wnętrz.

Czy wiesz jakie są nowoczesne tendencje w kształtowaniu wnętrz?

Nowoczesne tendencje w kształtowaniu wnętrz pełne są paradoksów i sprzeczności, odzwierciedlają świat wokół nas, zaskakujący, niekiedy nie przewidywalny. Szybkie tempo przemian, charakterystyczne dla początku XXI wieku, zmusza do elastyczności, przygotowuje na kolejne niespodzianki, również w postrzeganiu naszego najbliższego otoczenia, dlatego też pojawiają się nowe tendencje w kształtowaniu przestrzeni.

Załącznik do umowy o wykonanie prac ociepleniowych

Wzór aneksu do umowy na wykonanie systemu ociepleń budynku przygotowano z myślą o inwestorach indywidualnych, aby mogli oni kontrolować prace ociepleniowe na własnej budowie, bez studiowania wielostronicowych technicznych instrukcji i materiałów informacyjnych.

Jak przygotować pomieszczenia dla służby?

Zatrudniłeś służbę, czyli pomoc domową, nianię do dziecka na stałe albo ogrodnika, ale nie masz pomysłu jak przygotować pomieszczenia dla służby? Dowiedz się jak przygotować pomieszczenia dla służby, żeby było praktycznie i wygodnie dla każdego z Was.

REKLAMA