REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Programista, Praca zdalna

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Odmowa powrotu do pracy stacjonarnej z powodu COVID-19

Odmowa powrotu do pracy stacjonarnej z powodu obawy przed zakażeniem COVID-19 - czy może być uzasadniona? Czy pracownik może pozostać na pracy zdalnej, gdy boi się koronawirusa? Czy jest to zagrożenie dla życia i zdrowia pracownika?

Ekwiwalent od pracodawcy nie jest przychodem zdalnego pracownika

Ekwiwalent dla zdalnego pracownika a PIT. Przyznanie pracownikom ekwiwalentu za energię elektryczną i internet nie będzie stanowiło dla nich przychodu ze stosunku pracy opodatkowanego PIT. Tak zinterpretował przepisy Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 15 grudnia 2020 r.

Kodeks pracy 2021 - zmiany

Kodeks pracy w 2021 roku mogą czekać zmiany. Praca zdalna wymaga uregulowania przez prawo pracy. Wszystko, co musisz wiedzieć z zakresu prawa pracy w 2021 r. zawiera poniższy artykuł. Jakie są zasady wykonywania pracy w czasie kwarantanny i izolacji? Jaki jest czas pracy w 2021 r.? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie w 2021 r. i jakie są skutki prawne zmiany jego wysokości? Na czym polega rejestracja umów o dzieło? Jaka jest wysokość odpisu na ZFŚS w 2021 roku?

Jak budować relacje w pracy zdalnej?

Relacje w pracy zdalnej są utrudnione poprzez odległość. Czym jest bliskość symboliczna? Jak budować relacje w zdalnie pracującym zespole? Jakie zadania ma menedżer wirtualnego zespołu? Jakie 4 ćwiczenia warto zadać pracownikom?

REKLAMA

Monika Pawelczak: Jak praca zdalna bezlitośnie obnaża braki liderów? [PODCAST]

W 2021 roku będziemy kontynuować pracę zdalną oraz funkcjonować mocno w zespołach rozproszonych i komunikować się na odległość – mówi Monika Pawelczak. Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

Praca zdalna musi być elastyczna

Praca zdalna musi być elastyczna, aby pracodawcy mogli dostosowywać ją do potrzeb swoich i pracowników. Czy wystarczy zmodyfikować przepisy o telepracy? W jaki sposób praca zdalna wyrównuje szanse na rynku pracy? Jakie są modele pracy zdalnej? Co z miejscem wykonywania pracy, sprzętem dla pracownika zdalnego, dokumentacją pracowniczą i BHP?

Praca zdalna w Kodeksie pracy - przepisy powinny być elastyczne

Praca zdalna w Kodeksie pracy. Rada Przedsiębiorczości zrzeszająca organizacje pracodawców apeluje o uregulowanie pracy zdalnej w sposób elastyczny tak, by nie nakładać nadmiernych obciążeń, zwłaszcza na małe firmy i zostawić pole do szczegółowych rozstrzygnięć na poziomie zakładowym - poinformował 14 lutego 2021 r. Business Centre Club.

Praca zdalna zostaje. Biznes przyzwyczaił się do pandemii

Praca zdalna już nie budzi emocji, a firmy przyjęły, że przyszłość będzie hybrydowa. Menedżerowie widzą światełko w tunelu i mówią: „Gorzej już było, wystarczy”.

REKLAMA

Pracownicy nie otrzymują wypłaty za nadgodziny

Brak wypłaty za nadgodziny to nasilający się problem polskich pracowników. Praca w godzinach nadliczbowych występuje szczególnie przy pracy zdalnej. Czy Polacy kontrolują wysokość swojego wynagrodzenia?

Etykieta wirtualnych spotkań

Etykieta wirtualnych spotkań czyli jak przeprowadzić biznesowe spotkanie online, oszczędzając czas i energię? Jak powinno wyglądać zaproszenie? Jak napisać agendę? Wirtualne spotkania w pracy stały się codziennością, jednak nie wszyscy wiedzą, co wypada, a czego nie wypada robić. Jak się ubrać? Czy można pić kawę?

Sylwia Pyśkiewicz: Pandemia wymusiła postęp technologiczny firm

Pandemia COVID-19 zmusiła wszystkich do zmiany spojrzenia na świat. Jednym z największych wyzwań biznesu w 2020 roku był przymusowy lockdown. Z dnia na dzień wiele firm musiało zamknąć swoje fizyczne oddziały i oddelegować pracowników do pracy zdalnej. Niewiele z nich było odpowiednio przygotowanych na taką sytuację.

Prawie 60% pracowników chce, aby praca zdalna została [BADANIE]

Przestawienie się na pracę zdalną w związku z pandemią, było dla wielu osób łatwe lub bardzo łatwe. Nad Wisłą dużą rolę w dostosowaniu się do nowych realiów odegrało zaufanie współpracowników.

Nowe prawo - prawo do bycia offline pracujących zdalnie

Prawo do bycia offline przez pracowników zdalnych to nowe prawo, które chce wprowadzić Unia. Dyrektywa będzie regulowała zakaz odbierania maili czy telefonów służbowych po godzinach pracy. Co jeszcze należy uregulować w kontekście pracy zdalnej?

60 proc. pracowników chce pracować zdalnie także po pandemii

Praca zdalna. Jak wskazują autorzy raportu „Voice of the European workforce” firmy doradczej Deloitte, ponad 80 proc. ich respondentów w Europie deklaruje, że przestawienie się na pracę zdalną w związku z pandemią, było dla nich łatwe lub bardzo łatwe. Nad Wisłą dużą rolę w dostosowaniu się do nowych realiów odegrało zaufanie współpracowników. Około 60% pracowników oczekuje po pandemii możliwości częstszej pracy zdalnej.

Ekwiwalent za używanie własnego sprzętu - praca zdalna

Ekwiwalent za używanie własnego sprzętu przy pracy zdalnej nie został uregulowany przepisami prawnymi. Jak rekompensować pracownikowi koszty pracy zdalnej? Zwrot kosztów można uregulować w odrębnej umowie. Jak powinna wyglądać umowa dotycząca używania prywatnego sprzętu pracownika do celów służbowych? Zobacz wzór. Jak ustalić wysokość ekwiwalentu? Co z podatkami i składkami ZUS?

Pracodawcy stawiają na firmowe śniadania online dla zespołu

Firmowe śniadanie online przygotowane w oparciu o dostarczone do pracowników na home office produkty, firmowy life cooking online z kulinarnym mistrzem – to przykłady niestandardowych rozwiązań, po które zaczynają sięgać pracodawcy.

W jaki sposób pracownik na home office wykorzystuje sprzęt firmowy?

83% Polaków na home office chce ustawowej gwarancji pracy zdalnej. Praca zdalna wymusza jednak na wielu z nich używania sprzętu służbowego w domu.

Krzesło biurowe i inny sprzęt dla pracownika pracującego w domu sfinansowane przez pracodawcę – co z PIT?

Sprzęt dla pracownika pracującego w domu a PIT. Przy wykonywaniu pracy zdalnej w związku z epidemią COVID-19 obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikowi narzędzi i materiałów potrzebnych do pracy zdalnej. Sfinansowanie przez pracodawcę pracownikowi sprzętu do pracy zdalnej (w tym np. krzesła biurowego) nie spowoduje po stronie pracownika powstania z tego tytułu przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym (PIT). Natomiast w przypadku telepracowników i pracowników incydentalnie pracujących zdalnie (bez związku z epidemią) możliwe jest skorzystanie w takim przypadku ze zwolnienia podatkowego określonego w art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy o PIT.

PIT-11 za 2020 rok - pracownicy delegowani i pracujący zdalnie za granicą

PIT-11 za 2020 rok dla pracowników delegowanych, osób pracujących zdalnie za granicą i zatrudnianych w firmie obcokrajowców może być problematyczny - oceniają eksperci z KPMG. Kłopotem może być m.in. kwestia ustalenia rezydencji podatkowej. PIT-11 - do kiedy?

Rynek biurowy i praca zdalna - czy wrócimy do pracy w biurach?

Już od początku pandemii jednym z najczęściej dyskutowanych tematów jest przyszłość rynku biurowego. Jakich zmian możemy spodziewać się w zakresie nieruchomości biurowych po ustaniu pandemii?

Praca zdalna - koszty

Dodatkowe koszty na zorganizowanie przestrzeni do pracy w domu, czyli zakup biurka, wygodnego krzesła, laptopa czy drukarki, poniosło 41 proc. pracujących zdalnie - wynika z badania. Większość firm nie zwróciła pracownikom poniesionych kosztów - dodano.

Oświadczenie o braku warunków do pracy zdalnej - wzór

Brak warunków do pracy zdalnej może być podstawą do złożenia pracodawcy wysyłającego pracownika na home office Oświadczenia o braku warunków do pracy zdalnej. Czy pracodawca może wówczas żądać pracy zdalnej od pracownika? Pobierz wzór zgody pracownika na pracę zdalną i wzór oświadczenia o braku warunków do pracy zdalnej.

Ewidencja czynności pracownika na pracy zdalnej

Ewidencja czynności pracownika dotyczy także pracy zdalnej. Czy listę obecności można podpisywać zdalnie? Jakie znaczenie mają wideokonferencje i telekonferencje w pracy? Czy obowiązek ewidencjowania czynności może leżeć po stronie pracownika? Czy taki obowiązek zwalnia pracodawcę z prowadzenia ewidencji czasu pracy?

COVID-19 w firmie - plan, bhp, komunikacja

COVID-19 w firmie czyli co każdy pracodawca powinien zrobić, aby dostosować się do przepisów covidowych. Zacznij od analizy ryzyka biznesowego i epidemiologicznego. Stwórz plan epidemiologiczny. Jak go przygotować? Jakie przepisy prawne należy znać? Zadbaj o BHP przy pracy zdalnej. Czy można zdalnie skontrolować stanowisko pracy? Dlaczego ważna jest komunikacja? Jak stworzyć strategię komunikacyjną?

Elastyczność w pracy – jakie trendy będą w tym roku?

Praca i jej elastyczność nabrały w ostatnich miesiącach zupełnie innego znaczenia. Obserwujemy również kształtowanie się nowych trendów. Które z nich pozostaną z nami na dłużej i na co pracodawcy postawią w tym roku?

Jak przygotować plan bezpieczeństwa epidemiologicznego w firmie?

Pandemia COVID-19 powodowana przez koronawirusa SARS-CoV-2 stawia przed przedsiębiorcami wiele wyzwań. Jak przeprowadzić firmę przez ten trudny czas i na co zwrócić uwagę?

Praca zdalna - większym wyzwaniem HR czy IT?

HR jest największym wyzwaniem pracy zdalnej. Okazuje się, że przewyższa nawet IT. Co wymusił na firmach nowy model pracy? Wylicza się digitalizację, inwestycje w oprogramowanie, chmurę obliczeniową, bezpieczeństwo cyfrowe i dodatkowy sprzęt IT. Prawdziwym problemem okazuje się jednak zarządzanie związane ze zmianą komunikacji w zespole. Jak zmieniła się praca działów IT?

Zarobki programistów w 2021 roku

Zarobki programistów w 2021 roku będą rosnąć. Wciąż brakuje programistów na polskim rynku pracy. Pracodawcy podnoszą ich wynagrodzenia w celu rekrutacji najlepszych specjalistów z branży IT. Jak wyglądają zarobki informatyków w Polsce? Które technologie warto znać? Od czego zależy płaca?

Ocena ryzyka zawodowego w związku z COVID-19 [PORADNIK]

Ocena ryzyka zawodowego w związku z COVID-19 dla pracownika biurowego została omówiona w poniższym poradniku. Jak ją prawidłowo przygotować? Poradnik zawiera wzory oceny ryzyka zawodowego dla stanowiska pracy pracownika administracyjno-biurowego. Co powinna zawierać karta ryzyka? Jak potwierdza się zapoznanie się z kartą? Jakie są środki ograniczające ryzyko zawodowe? Do jakiej grupy zagrożenia należy zakwalifikować czynnik w postaci wirusa SARS-CoV-2? Jakie ryzyka wiążą się z pracą zdalną?

Ocena ryzyka zawodowego przy pracy zdalnej

Ocena ryzyka zawodowego jest obowiązkiem pracodawcy. Jak przeprowadzić ocenę ryzyka zawodowego przy pracy zdalnej? Jak zapewnić pracownikom bezpieczeństwo? Jakie mogą być ryzyka zawodowe w pracy biurowej? Jakie znaczenie ma aktywność fizyczna? Jak zapobiegać depresji?

Praca zdalna urzędów przedłużona do 31 stycznia 2021 r.

Praca zdalna urzędów została przedłużona. Rada Ministrów wydała rozporządzenie, które przedłuża dotychczasowe obostrzenia epidemiczne do 31 stycznia 2021 roku.

Praca zdalna po zakończeniu COVID-19

Praca zdalna po pandemii. Spośród firm, które stosują rozwiązania pracy zdalnej, żadna nie chce przejść w pełni na ten model po zakończeniu pandemii - tak wynika z badania EY Polska.

Czy można stosować podwyższone koszty w czasie pracy zdalnej

W związku z trwającą epidemią COVID-19 część pracowników jednostki została skierowana do pracy zdalnej. Są wśród nich osoby, wobec których przy obliczaniu zaliczki na podatek dochodowy dotychczas były stosowane podwyższone koszty uzyskania przychodów, gdyż ich miejsce stałego lub czasowego zamieszkania jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, a nie uzyskują dodatku za rozłąkę. Czy w sytuacji, gdy pracownicy świadczą pracę zdalnie, nadal należy stosować się do złożonych przez nich oświadczeń i uwzględniać w rozliczeniach podwyższone koszty? Jeśli nie, to jakie koszty zastosować w miesiącu, w którym pracownicy częściowo pracowali w siedzibie jednostki, a częściowo zdalnie?

Home office a przepisy prawne

Home office wymaga uregulowania przepisami prawnymi na stałe. Obecne regulacje pracy zdalnej zawiera ustawa covidowa i dotyczą czasu epidemii COVID-19. W jakim systemie pracy zdalnej pracownicy chcieliby pracować po pandemii? Jakie kwestie wymagają uregulowania? Ile obecnie osób pracuje zdalnie? Ile czasu pracuje zdalny pracownik?

Co drugi Polak chce, aby praca zdalna została [RAPORT]

Praca zdalna w czasie pandemii stała się normalnością. 52% Polaków chciałoby w przyszłości móc częściej korzystać z pracy zdalnej. Światowym liderem pod tym względem jest Hiszpania, gdzie 82% pracowników liczy na zwiększenie możliwości pracy zdalnej.

Wyzwania HR 2021

Wyzwania HR w 2021 r. wynikają z wniosków, które należy wyciągnąć z 2020 r. Jak pandemia COVID-19 wpłynęła na pracę? Czy w 2021 r. czeka nas powrót do normalności? Czy pracodawcy będą zwalniać? Jak zwalniać, nie tracąc na wizerunku? Czy praca zdalna będzie rozwijana? Co zmienia się w komunikacji?

Jak urządzić domowe biuro?

Dla wielu osób pierwszą rzeczą na liście życzeń, która powstała podczas pandemii, jest domowe biuro. Konieczność home office wymusiła na nas stworzenie przestrzeni do pracy dopasowanej do naszych potrzeb. Dziś biuro domowe staje się kluczowym punktem pośród czterech kątów. Nie chodzi tylko o wystrój czy stworzenie atrakcyjnej i ciepłej przestrzeni – liczy się optymalizacja naszej wydajności.

Jak zadbać o dietę pracownika na home office?

Praca na home office, wbrew pozorom także daje szanse pracodawcom na edukację żywieniową i zachęcanie pracowników do sięgania po zdrowe produkty. Jak to zrobić? Co można zaproponować pracownikowi?

Jacek Andrzejewski: praca zdalna niesie sporo zagrożeń dla pracownika

Jacek Andrzejewski wyjaśnia jak pracodawca może w dzisiejszych czasach pogodzić sprawne zarządzanie swoimi podwładnymi. Co powinien zrobić, by zadbać o jakość i efektywność ich pracy?

Przyszłe ekosystemy miejsc pracy. Czy praca zdalna z nami zostanie?

Praca zdalna w połączeniu z pracą w biurze może przyczynić się do osiągnięcia maksymalnej wydajności pracowników i organizacji.

Praca zdalna urzędów przedłużona do 17 stycznia 2021 r.

Praca zdalna urzędów zostaje przedłużona do 17 stycznia 2021 r. Znamy już treść rozporządzenia, które wprowadza nowe ograniczenia oraz przedłuża dotychczasowe w związku z pandemią koronawirusa.

Polecenie pracy zdalnej w czasie kwarantanny

Praca zdalna w czasie kwarantanny jest dozwolona. Za ten czas nie przysługuje wówczas wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy. Czy pracodawca może jednostronne polecić pracę zdalną na czas kwarantanny pracownika? Czy odmowa pracownika może być uznana za ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych i stanowić przyczynę zwolnienia?

Jak kontrolować pracownika na pracy zdalnej?

Kontrola pracownika wykonującego pracę w formie zdalnej to jeden z najczęstszych tematów poruszanych w kontekście home office. Jak sprawdzić pracę pracownika zdalnego? Jakie programy można w tym celu zainstalować na komputerze? Co z prawem do prywatności i ochroną danych osobowych pracownika? Czy pracodawca może sam zdecydować o monitoringu? Co z umowami zlecenia czy umowami o dzieło?

Praca zdalna w branży TSL

Praca zdalna w branży TSL to jedno z największych wyzwań w 2020 r. Nie każdy był gotowy na przeniesienie pracy z biura na home office. Jakie problemy napotkały firmy transportowe? Jakie rozwiązania zostały wprowadzone? Czy praca zdalna zostanie także po pandemii COVID-19? Jakie korzyści wynikają z pracy zdalnej?

3/4 firm jest zadowolonych z pracy zdalnej [RAPORT]

75 proc. firm patrzy na pracę zdalną przychylnie, a większość pracowników chciałoby tak pracować co najmniej raz w tygodniu, jednak nie rezygnując całkowicie z chodzenia do biura - wynika z badań CBRE i Grafton Recruitment.

Praca zdalna zwieksza ilość pustych biur na rynku

Praca zdalna spowodowała, że rośnie liczba pustostanów na rynku, bo niepewność związana z COVID-19 i przeniesienie się części pracowników na pracę zdalną spowodowały wstrzymanie decyzji firm o zmianie siedziby lub dalszej ekspansji.

Praca zdalna sprzyja samotności pracowników

Praca zdalna oprócz wielu zalet ma również wiele wad. Dla coraz większej liczby osób, działających na home office jest przymusową formą izolacji społecznej. Dlatego dużego znaczenia nabiera rola pracodawcy w zadbaniu o dobrostan pracowników, mający wpływ na kondycję firmy.

Opodatkowanie pracowników transgranicznych pracujących zdalnie - porozumienie Polska-Niemcy

W listopadzie 2020 r. Polska i Niemcy zawarły porozumienie dotyczące zasad opodatkowania pracy zdalnej wykonywanej przez pracowników transgranicznych w czasie pandemii COVID-19. Porozumienie wprowadza fikcję prawną na potrzebę stosowania art. 15 ust. 1 polsko-niemieckiej umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, że ze względu na działania anty-covidowe podjęte przez Polskę i Niemcy - pracę wykonywaną w domu (tj. w państwie rezydencji) przez pracownika na rzecz pracodawcy z drugiego państwa, można uznać za pracę wykonywaną w państwie, w którym pracownik wykonywałby tę pracę gdyby nie podjęto działań antykryzysowych.

Praca zdalna – 6 wyzwań

Praca zdalna w niektórych branżach trwa nieprzerwanie od początku pandemii. Oznacza to, że także po zakończeniu epidemii ten model świadczenia pracy może stać się normą. Dlatego już dziś pracodawcy powinni uwzględnić taką możliwość w swoich długookresowych planach i stawić czoło wyzwaniom związanym z wprowadzeniem pracy zdalnej oraz wdrożyć narzędzia, które ułatwią jej rozliczanie.

Praca zdalna w urzędach – do kiedy, ograniczenia działalności urzędów

Praca zdalna urzędników administracji publicznej została przedłużona. Ma to związek z wejściem Polski od 28 listopada w tzw. etap odpowiedzialności pandemii koronawirusa. Do kiedy potrwa praca zdalna w urzędach? Jakie obostrzenia obowiązują w urzędach? Co z obsługą interesantów?

REKLAMA