REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo, Podatki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zasady opodatkowania nieruchomości komercyjnych

Podatek od nieruchomości komercyjnych. Kto podlega opodatkowaniu? Co stanowi podstawę opodatkowania? Kiedy przysługuje zwolnienie z podatku od nieruchomości komercyjnych?

Likwidacja odliczenia składki zdrowotnej od podatku

Składka zdrowotna. Jedną z najważniejszych dla osób prowadzących działalność gospodarczą zmian, zaplanowanych w Polskim Ładzie, jest likwidacja możliwości odliczenia zapłaconej składki zdrowotnej od podatku – wynika z analizy przygotowanej przez doradców podatkowych z Kancelarii Ożóg Tomczykowski.

Stawka 5% VAT dla dostaw towarów na wynos

Stawka VAT - jedzenie na wynos. W sprawach toczących się przy udziale Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, Naczelny Sąd Administracyjny w wyrokach w sprawach połączonych I FSK 1290/18, I FSK 1678/18, I FSK 1461/18, I FSK 1749/18, I FSK 1516/18, I FSK 1649/18 wskazał, że dla dostaw towarów na wynos zastosowanie znajduje stawka 5% VAT.

Społeczne Agencje Najmu - korzyści podatkowe dla właścicieli

Od 23 lipca 2021 r. obowiązują przepisy pozwalające tworzyć tzw. Społeczne Agencje Najmu (SAN). Ich zadaniem jest dzierżawa lokali mieszkalnych lub budynków mieszkalnych jednorodzinnych od ich właścicieli oraz wynajmowanie ich osobom fizycznym wskazanym przez gminę. Właściciele takich mieszkań i budynków będą korzystać ze zwolnień podatkowych w podatku dochodowym i VAT.

REKLAMA

System podatkowy w Wielkiej Brytanii - rodzaje podatków, stawki, główne zasady

System podatkowy w Wielkiej Brytanii. Wielka Brytania znana jest w świecie jako jurysdykcja przyjazna dla biznesu. Czy na ten wizerunek wpływa tamtejszy system podatkowy? Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje dotyczące podatków w Zjednoczonym Królestwie, które pozwolą rozstrzygnąć, czy to właśnie one są najważniejszym czynnikiem przyciągającym tam przedsiębiorców z wielu krajów, w tym z Polski.

Aplikacja e-Deklaracje Desktop dostępna tylko do końca 2021 roku

Ministerstwo Finansów poinformowało, że aplikacja e-Deklaracje Desktop będzie dostępna tylko do końca 2021 roku. Użytkownicy, którzy chcą zachować deklaracje wysłane przez aplikację, mogą je zapisać jako pliki PDF. Po 1 stycznia nadal będzie można wysyłać przez bramkę e-Deklaracje formularze interaktywne z wykorzystaniem wtyczki (plug-in).

Zwolnienie z obowiązku dokumentacji cen transferowych

Dokumentacja cen transferowych. Lokalną dokumentację cen transferowych powinny sporządzić podmioty powiązane w celu wykazania, że ceny przyjęte w danym roku obrotowym zostały ustalone na warunkach rynkowych, tj. takich, jakie ustaliłyby podmioty niepowiązane. Ustawodawca przewidział różne progi kwotowe dla jednorodnych transakcji kontrolowanych w zależności od charakteru transakcji.

Zbycie przedsiębiorstwa a VAT

Zbycie przedsiębiorstwa a VAT . Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o VAT przepisów ustawy o VAT nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Tematyka ta od lat budzi szereg wątpliwości i jest przedmiotem sporów pomiędzy organami podatkowymi a podatnikami. Ryzyko błędnego zaklasyfikowania transakcji może generować problemy finansowe dla przedsiębiorców w sytuacji, gdy organ podatkowy zakwestionuje transakcję i zmieni jej klasyfikację. Dodatkowo na wstępie należy zaznaczyć, że ustawodawca posłużył się pojęciem „zbycia” zamiast „sprzedaży”, co oznacza, że miał na myśli bardzo szeroki katalog transakcji prowadzących do przeniesienia własności.

REKLAMA

Procedura unijna VAT OSS - co warto wiedzieć?

Procedura OSS to możliwość rozliczania VAT w jednym kraju Unii Europejskiej z tytułu świadczenia usług i dostaw towarów na rzecz konsumentów. Kto i na jakich zasadach może korzystać od 1 lipca 2021 r. z procedury VAT OSS? Jak zarejestrować się do procedury OSS? Jak składać deklaracje VAT OSS?

Zmiana stawek amortyzacyjnych wstecz

Zmiana stawek amortyzacyjnych. Spółka w oparciu o ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych chciała dokonywać zmian stawek amortyzacyjnych wstecz, za wcześniejsze lata swojej działalności. Jednak organ podatkowy całkowicie odmiennie rozumiał przepis, na który powoływał się przedsiębiorca. Stwierdził, że zmian tych stawek można dokonywać jedynie w latach następnych. Spór na korzyść spółki rozstrzygnął sąd.

Nowe rozporządzenie UE: jednolitość kontroli, dostęp do informacji, harmonizacja przestrzegania wytycznych

Nowe rozporządzenie UE, harmonizujące przepisy dotyczące nadzoru rynku i znakowania produktów wchodzi w życie 16 lipca 2021 r. Przepisy mają ujednolicić przestrzeganie wymagań zabezpieczających wysoki poziom ochrony interesów publicznych, takich jak zdrowie i bezpieczeństwo, ochronę konsumentów, ochronę środowiska, bezpieczeństwo publiczne i ochronę innych interesów publicznych.

Kasy fiskalne online - czy muszą je mieć podmioty lecznicze?

Kasy fiskalne online. Czy świadczenie usług w zakresie opieki medycznej przez podmiot leczniczy powoduje obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży za pomocą kasy online od 1 lipca 2021 roku, a co za tym idzie konieczność wymiany kasy "starego typu" na kasę fiskalną online?

Sprzedaż produktów rolnych do 100 tys. zł bez podatku

Sprzedaż produktów rolnych. W „Polskim Ładzie” dajemy rolnikom możliwość sprzedaży swoich produktów na terenie nie tylko całego województwa, ale na terenie całej Polski. Do 100 tys. zł sprzedaż taka będzie nieopodatkowana – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Korekta VAT przy zmianie stopnia wykorzystania nieruchomości

Korekta odliczonego podatku VAT. Jaki są zasady dokonywania korekty odliczonego podatku naliczonego w przypadku zmiany stopnia wykorzystania nieruchomości do celów działalności gospodarczej?

Forum Akcyzowe - transmisje ze spotkań

Forum Akcyzowe. Ministerstwo Finansów uruchamia transmisje online z prac grup roboczych Forum Akcyzowego. To odpowiedź na ogromne zainteresowanie rynku pracami Forum. Pierwsza transmisja na kanale Youtube odbędzie się 14 lipca 2021 r. o godz. 9.00.

Zwolnienia z VAT towarów i usług dystrybuowanych podczas pandemii

Zwolnienia z VAT. Rada UE zaaprobowała zmianę dyrektywy VAT wprowadzającą tymczasowe zwolnienia z podatku VAT w imporcie i niektórych dostawach. Dotyczy to towarów i usług udostępnianych bezpłatnie przez instytucje europejskie państwom członkowskim i obywatelom w czasach kryzysu powodowanego przez pandemię koronawirusa.

Rejestracja do Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych z problemami

Centralny Rejestr Podmiotów Akcyzowych (CRPA). Aż 60 tys. podmiotów wciąż nie wpisało się do rejestru akcyzowego. Może to dla nich oznaczać droższe paliwo czy gaz. Ale sam proces rejestracji jest drogą przez mękę.

Większy zwrot akcyzy za paliwo rolnicze od 2022 r.

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze. Od 2022 roku zwiększeniu ulegną limity zużycia oleju napędowego wykorzystywanego do prac w gospodarstwie rolnym, od których będzie przysługiwał zwrot akcyzy. Zmiana jest elementem Polskiego Ładu. Jak zwiększą się limity zwrotu?

Ceny transferowe - metoda marży transakcyjnej netto

Ceny transferowe. Resort finansów poinformował o rozpoczęciu konsultacji podatkowych dotyczących objaśnień podatkowych w zakresie cen transferowych nr 5 – metoda marży transakcyjnej netto. Konsultacje potrwają do dnia 31 sierpnia 2021 r.

Korekta VAT po wszczęciu kontroli podatkowej

Korekta VAT. Polskie przepisy zakazujące spółce skorygowania VAT po wszczęciu kontroli podatkowej są niezgodne z prawem Unii Europejskiej. Tak uznał Trybunał Sprawiedliwości UE.

Mieszkanie obciążone dożywotnią służebnością a podatki

Mieszkanie obciążone dożywotnią służebnością . Podatnik kupił mieszkanie, ale zmuszony był je sprzedać, i to po cenie znacznie niższej niż rynkowa. Powodem zaniżenia ceny transakcji była ciążąca na nieruchomości dożywotnia służebność mieszkania, przez którą, pomimo upływu lat, nie mógł z niej korzystać. Fiskus stwierdził, że w przepisach podatkowych nie ma mowy o tym, aby wada prawna nieruchomości należała do katalogu okoliczności, które mogą wpływać na zaniżenie podstawy opodatkowania. Ochronę przed takim działaniem podatnik uzyskał w sądzie, który przypomniał fiskusowi, że „…zgodnie z uwarunkowaniami konstytucyjnymi nie wolno niejasnych uregulowań podatkowych interpretować na niekorzyść podatników…” (wyrok WSA w Gdańsku z 2 marca 2021 r., sygn. akt I SA/Gd 1099/20).

Ceny transferowe - interaktywny formularz TPR-C(3)

Ceny transferowe - formularz TPR-C. Resort finansów opublikował na Portalu Podatkowym formularz interaktywny informacji o cenach transferowych TPR-C(3). Bramka e-Deklaracji jest już gotowa na przyjmowanie formularza.

Ministrowie finansów G20 za globalnym podatkiem

Globalny podatek minimalny. Ministrowie finansów i szefowie banków centralnych krajów należących do G20 poparli podczas obrad w Wenecji wprowadzenie globalnego podatku od międzynarodowych koncernów. Zaapelowali o działania, by lepiej przygotować się na następne pandemie.

Umorzone subwencje z Tarcz PFR bez podatku - rozporządzenie MF

Podatek od umorzonej subwencji PFR. Resort finansów opublikował projekt rozporządzenia dotyczącego zaniechania poboru podatku z tytułu umorzenia subwencji finansowej udzielonej w ramach Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju.

Sankcje karne za błędne rozliczenia VAT

Sankcje za błędne rozliczenie VAT. Fiskus nie może nakładać na przedsiębiorców sankcji karnych za błędne rozliczenia VAT bez rozróżnienia, czy są oni oszustami, czy nie. Tak uznał Trybunał Sprawiedliwości UE.

Przegląd zmian w VAT od 1 lipca 2021 r.

Polecamy e-booka "Przegląd zmian w VAT od 1 lipca 2021 r.", czyli 11 zmian z krótkim i praktycznym komentarzem ekspertów INFORLEX. Pobierz bezpłatnie.

Zwolnienie z podatku dla wszystkich gruntów lotnisk

Zwolnienie z podatku od nieruchomości. Sejm uchwalił ustawę zwalniającą z podatku od nieruchomości wszystkie grunty, budynki i budowle na lotniskach użytku publicznego.

Unieważnienie i rozwiązanie umowy dożywocia

Umowa dożywocia jest swoistego rodzaju zabezpieczeniem socjalnym w dożywotniej egzystencji, może być więc gwarantem spokojnej i dostatniej emerytury. Dawniej umowy takie zawierano głównie na terenach wiejskich i dotyczyły one gospodarstw rolnych, jednak po wprowadzeniu systemu emerytalno-rentowego straciły na znaczeniu.

Czy technologia zdominuje rynek usług prawniczych?

Coraz więcej firm dąży do jak największego uproszczenia swoich działań prawnych. Również sądy szukają sposobów, żeby być miejscem bardziej przyjaznym i dostępnym dla petentów. Czy technologia okaże się pomocna w tym zakresie?

Czy ulga rehabilitacyjna obejmuje zakup samochodu?

Ulga rehabilitacyjna na samochód. Czy zakup samochodu z automatyczną skrzynią biegów podatnik może odliczyć od dochodów w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Jakie obowiązki w czasie upałów ma pracodawca?

Praca w upały. Powrót pracowników do biur po lockdownie zbiegł się z falą wysokich upałów. Eksperci przypominają, jakie zasady obowiązują w takich warunkach pracodawcę i jakie uprawnienia mają pracownicy. Szczególna ochrona dotyczy młodocianych oraz kobiet w ciąży. Wysoka temperatura nie jest natomiast powodem, dla którego można odmówić wykonywania pracy.

Czy usługi doradcze mogą być na ryczałcie?

Usługi doradcze - ryczałt. Czy przychody z jednoosobowej działalności gospodarczej w zakresie usług doradczych (PKWiU 70.22.16.0) od 2021 roku można opodatkować 15% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych?

Ulga dla klasy średniej - dla zarabiających do 11 tys. zł

Ulga dla klasy średniej. Obecnie Ministerstwo Finansów proponuje modyfikację wersji pierwotnie zawartej w Polskim Ładzie. Początkowo była mowa o kwocie 13 tys. brutto (do której nie rosłyby obciążenia podatkami i daninami publicznymi), teraz propozycja jest nieco zmodyfikowana - dla osób zarabiających do 11 tys. zł.

Nabycie usług ubezpieczeniowych a podatek u źródła

Podatek u źródła. Grupa kapitałowa spółek nabywała usługi ubezpieczeniowe od podmiotów zagranicznych. Organ podatkowy stwierdził, że przedsiębiorstwo powinno pobierać z tego tytułu podatek u źródła, bo zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o CIT ten 20-procentowy podatek pobiera się od przychodów z tytułu świadczeń gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze. Spółka wygrała w sądzie, który orzekł, że działanie organu w tej sprawie było co najmniej arbitralne.

Budowa zbiornika wodnego do 5000 m kw. - bez pozwolenia

Budowa stawów i zbiorników wodnych o powierzchni przekraczającej 1000 m kw. i nieprzekraczającej 5000 m kw. i głębokości do 3 m, położonych w całości na gruntach rolnych, byłaby wykonywana na podstawie zgłoszenia budowy - zakłada projekt nowelizacji Prawa budowlanego.

Jakie ulgi podatkowe przewiduje Polski Ład?

Ulgi podatkowe od 2022 roku. W ramach Polskiego Ładu ma zacząć funkcjonować kompleksowy system ulg podatkowych obejmujących niemal każdy etap procesu produkcyjnego. Jakie ulgi podatkowe pojawią się w przyszłym roku?

Polski Ład z pakietem uszczelniającym podatki

Polski Ład. Koniec z nieopodatkowaną sprzedażą poleasingowych aut oraz wykorzystywaniem spółek wydmuszek do unikania podatku w Polsce. Limit transakcji gotówkowych w obrocie między przedsiębiorcami zostanie obniżony z 15 tys. zł do 8 tys. zł

Operacja wymiany udziałów jest neutralna podatkowo – nareszcie koniec sporów!

Nie ma już wątpliwości, że neutralna podatkowo będzie operacja wniesienia udziałów lub akcji jednej spółki do innej spółki w zamian za udziały lub akcje tej ostatniej, jeśli w rezultacie wniesienia udziałów lub akcji spółka otrzymująca zyskuje większość praw głosu, nawet jeśli jest ma to miejsce w ramach kilku transakcji dokonanych w ciągu 6 miesięcy, a wnoszących jest więcej niż jeden.

Zwolnienia z podatku od nieruchomości - zmiany od 1 stycznia 2022 r.

Zwolnienia z podatku od nieruchomości. Przesunięcie na 1 stycznia 2022 roku terminu wejścia w życie nowelizacji ustawy zakładającej zwolnienie z podatku od nieruchomości wszystkich gruntów, budynków i budowli na lotniskach użytku publicznego przewiduje poprawka zaakceptowana przez sejmowe komisje.

Fundusz zagraniczny a zwolnienie z CIT

Fundusz zagraniczny a podatek dochodowy w Polsce. WSA w Lublinie uchylił decyzję naczelnika urzędu skarbowego odmawiającą stwierdzenia nadpłaty nienależnie pobranego przez spółkę podatku dochodowego od funduszu z tytułu wypłaconych mu dywidend. W jego opinii spółka dostarczyła dowody na to, że fundusz był uprawniony do wypłaty dywidend.

Wzrośnie opodatkowanie wyrobów tytoniowych

Akcyza na papierosy. Koniec z tanimi wyrobami tytoniowymi – taki postulat pojawił się na rozpoczętym w ubiegłym tygodniu Forum Akcyzowym. Ruszyły prace nad zmianami w podatku.

Polski Ład. Ryczałt dla nowych inwestorów

Polski Ład. W ramach Programu Repatriacji Kapitału, który stanowi część Polskiego Ładu, ustawodawca zamierza wprowadzić korzystne opodatkowanie ryczałtem od przychodów zagranicznych dla nowych inwestorów, którzy przeniosą rezydencję podatkową do Polski. Na czym będzie polegało to nowe rozwiązanie podatkowe? Kto będzie mógł skorzystać z ryczałtu dla nowych inwestorów?

Wynajem urządzeń przemysłowych a podatek u źródła

Podatek u źródła. Aby móc nałożyć na spółkę podatki, fiskus uznał wynajmowane przez nią urządzenia za przemysłowe, bo przecież zostały wyprodukowane przez przemysł.

Kiedy pierwsza ustawa podatkowa z Polskiego Ładu?

Polski Ład. Chcielibyśmy w tym tygodniu przekazać projekt ustawy podatkowej do konsultacji i uzgodnień – powiedział wiceminister finansów Piotr Patkowski w poniedziałek odpowiadając na pytania dotyczące programu Polski Ład i zawartych w nim propozycji zmian podatkowych.

JPK_VAT z deklaracją (JPK_V7M, JPK_V7K) - nowe zasady wypełniania

JPK_VAT z deklaracją (JPK_V7M, JPK_V7K). Ustawodawca wprowadził zmiany definicji dla wybranych grup towarów i usług (GTU) oraz wybranych procedur, które należy stosować już od 1 lipca 2021 r., pomimo braku zmiany struktury JPK_VAT z deklaracją. Jakie jeszcze zmiany w JPK_VAT czekają podatników?

Czy konsultacje dietetyczne online są zwolnione z VAT?

Zwolnienie z VAT. Czy usługi polegające na konsultacjach dietetycznych online osobom borykającym się z problemami zdrowotnymi oraz w celu poprawienia nawyków żywieniowych, w tym poprawy stanu zdrowia i profilaktyki zachorowań, korzystają ze zwolnienia z podatku VAT?

130 krajów za reformą globalnego opodatkowania

Minimalna stawka podatku CIT dla międzynarodowych przedsiębiorstw na poziomie 15 proc. Takie rozwiązanie przewiduje nowy plan reformy globalnego opodatkowania przyjęty przez OECD. Co jeszcze zakłada reforma opodatkowania?

Pakiet VAT e-commerce zlikwiduje nieuczciwą konkurencję w e-handlu

Pakiet VAT e-commerce. Zdaniem ministra finansów Tadeusza Kościńskiego nowe przepisy VAT zlikwidują nieuczciwą konkurencję w e-handlu i wyrównają szanse europejskich i pozaunijnych sklepów internetowych. Jakie zmiany wprowadza pakiet VAT e-commerce?

Podatek katastralny jako dochód własny jednostek samorządu terytorialnego

Podatek katastralny. Wiceminister finansów Sebastian Skuza był pytany podczas debaty w ramach Samorządowego Kongresu Finansowego w Sopocie, czy podatek katastralny może być remedium na trudną sytuację finansową jednostek samorządu terytorialnego.

TAX FREE - jak się zarejestrować?

TAX FREE. Na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC) od 1 lipca 2021 roku mogą się rejestrować firmy, które będą sprzedawać w systemie TAX FREE, po zmianie obsługi dokumentów na formę elektroniczną. Ponadto, od lipca, przedsiębiorcy mają możliwość dostosowania działalności w zakresie TAX FREE do zmian, które wejdą w życie od 1 stycznia 2022 roku.

REKLAMA