REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo, Nowości prawne 2018

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Co to jest spółka?

Zgodnie ze słownikową definicją, spółka to określony w umowie związek dwóch lub więcej osób mający służyć osiągnięciu wspólnego celu, głównie gospodarczego. W obecnym stanie prawnym, w Polsce możemy spotkać się ze spółkami w rozumieniu prawa cywilnego oraz spółkami w rozumieniu prawa handlowego.

Urzędnik – zjawisko nadprzyrodzone

Czy jest w RP taki zawód, stanowisko lub funkcja, z których odejście automatycznie skutkuje utratą nabytych tam doświadczeń, stażu? Ba, nawet udokumentowanych osiągnięć związanych ściśle z pełnioną tam funkcją w konkretnym miejscu i czasie? Lekarz, kierowca, pielęgniarka, pracownik naukowy? Otóż nie. Takim ewenementem okazuje się być pracownik administracji rządowej. Zwany precyzyjnie i naukowo członkiem korpusu służby cywilnej.

Co należy dołączyć do wniosku o wydanie zezwolenia?

Sam wniosek o wydanie zezwolenia na pracę dla cudzoziemca złożony u wojewody niestety jest niewystarczający. Trzeba do niego dołączyć szereg załączników.

Jakich danych polskie organy mogą żądać od cudzoziemców?

Polskie organy, które są uprawnione do wydawania zezwoleń na pracę bądź ich przedłużania, mają prawo do gromadzenia licznych danych na temat cudzoziemców, nawet bardziej szczegółowych niż w jakimkolwiek rejestrze dotyczącym obywateli polskich.

REKLAMA

Jakie są rodzaje wiz dla cudzoziemców?

Wizy dla cudzoziemców w Polsce nie są jednolite. Jest ich kilka rodzajów i każda z nich ma inne przeznaczenie.

Kiedy cudzoziemiec może przekroczyć granicę Polski?

Pomimo układu Schengen oraz wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej, nie każdy cudzoziemiec może wjeżdżać na teren Polski bez żadnych ograniczeń.

Wójt też wydaje interpretacje

Wśród porzekadeł dotyczących podatków można znaleźć i taki, wedle którego podatek jest jak twoja matka: nigdy go nie rozumiesz, ale zawsze o nim pamiętasz. Niestety jest w nim sporo prawdy, bowiem pamiętać o podatkach trzeba a zrozumieć je często niełatwo.

Kiedy wojewoda wyda zezwolenie na pracę bez badania warunków specjalnych?

Wojewoda, jako podmiot wydający zezwolenia na pracę dla cudzoziemców, na mocy przepisów prawa jest zobowiązany do badania pewnych warunków specjalnych, takich jak np. wysokość otrzymywanego przez cudzoziemca wynagrodzenia, czy sytuacja na lokalnym rynku pracy, zanim wyda takie zezwolenie.

REKLAMA

Kiedy wojewoda uchyli wydane zezwolenie na pracę?

Wojewoda, jako podmiot uprawniony do wydawania zezwoleń na pracę, może wstrzymać ich wydanie, ale także uchylić raz wydane zezwolenie, w przypadku zaistnienia określonych prawem przesłanek.

Uprawnienia osoby fizycznej związane z naruszeniem jej dóbr osobistych artykułem prasowym

Często zdarza się, że dobra osobiste osoby fizycznej, chronione zapisami kodeksu cywilnego (dalej k.c.) zostają naruszone poprzez opublikowanie nierzetelnych, nieprawdziwych informacji w artykule prasowym.

Naruszenie dóbr osobistych osoby prawnej publikacją prasową

Cechą dóbr osobistych jest to, że prawa z nich wynikające (prawa osobiste) są prawami bezwzględnymi, skutecznymi erga omnes, to jest zarówno w stosunku do osób fizycznych jak i prawnych. Choć prawa te mają charakter niemajątkowy, ich naruszenie pociąga za sobą, niejednokrotnie skutki majątkowe. Szczególnie może to dotyczyć osób prawnych.

Bezpłatne porady prawników - "Niebieski parasol"

W ramach akcji "Niebieski parasol" będzie można skorzystać z bezpłatnych porad prawnych udzielanych przez radców prawnych. Akcja potrwa od 19 do 23 kwietnia 2010 r. we wszystkich większych miastach Polski.

Kary za przejazd pojazdem nienormatywnym

Poruszanie się po drogach publicznych pojazdów nienormatywnych, a więc przekraczających ich określone dopuszczalne parametry (np. naciski osi, masę pojazdu lub też jego wymiary) dla danego rodzaju drogi, wymaga uzyskania stosownego zezwolenia.

Dyrektor departamentu spoza sektora finansów publicznych?

Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, ministrowie proponują poszerzenie kręgu osób uprawnionych do ubiegania się o wyższe stanowiska w służbie cywilnej.

Kodeks pracy - tekst jednolity

Kodeks pracy - tekst jednolity ustawy. Wersja uwzględniająca zmiany od 7 kwietnia 2023 roku, dotyczące m.in. przepisów o pracy zdalnej.

Rodzaje i wzory umów

Umowa oznacza zgodne porozumienie dwóch lub więcej stron, ustalające ich wzajemne prawa lub obowiązki. W świetle zasady swobody umów, obowiązującej w polskim prawie od 1990 roku, strony mogą w ramach swobody umów, nie przekraczając pewnych granic, umówić się o wszystko, co prawo uznaje za podlegające jego uregulowaniom.

Ustawa o podatku od spadków i darowizn (stan prawny na 27 października 2020 r.)

Ustawa o podatku od spadków i darowizn zawiera przepisy dotyczące opodatkowania rzeczy i praw otrzymanych zarówno w drodze umowy i jak i dziedziczenia (a także m.in. zapisów i zachowku) - w tym również kwestię zwolnień od podatku (m.in. zupełnego zwolnienia dla najbliższej rodziny). Tekst ujednolicony, stan prawny na 27 października 2020 r.

Zakres obowiązków zastępcy wójta a wysokość jego wynagrodzenia

Podstawy prawne i praktyczne wskazówki ustalania relacji między kompetencjami zastępców wójtów (burmistrzów, prezydentów) a poziomem ich wynagrodzeń.

Nieletnia w ciąży

W ciężkim położeniu znajdują się dziewczyny, które urodziły swoje dziecko przed ukończeniem 18 roku życia. Nieletnia matka nie ma bowiem praw do dziecka. Dopiero uzyskanie pełnoletności pozwala jej skutecznie wstąpić w prawa rodzica. Do czasu uzyskania pełnej zdolności do czynności prawnych pieczę nad dzieckiem sąd przekaże w ręce opiekuna.

Oświadczenie notarialne nie będzie obowiązkowe

Osoby niewidome nie będą musiały składać oświadczenia woli na piśmie - informuje "Rzeczpospolita".

Odwołanie ministra

Ministrowie ponoszą odpowiedzialność polityczną przed Sejmem i przed premierem. Narzędziem kontroli jest wotum nieufności.

Władza wykonawcza

Trójpodział władzy to jeden z filarów współczesnego demokratycznego państwa prawa. Koncepcja ta zakłada istnienie trzech autonomicznych władz w państwie. Wyróżnia się trzy rodzaje władz- władzę ustawodawczą, władzę wykonawczą, władzę sądowniczą.

Dziś mija 70 rocznicza wybuch II wojny światowej

O godzinie 4.45 dnia 1 września 1939 roku rozpoczął się największy konflikt zbrojny w dziejach świata - II wojna światowa. Pochłonęła miliony istnień ludzkich.

51 Ogólnopolski Zjazd Katedr i Zakładów Prawa Konstytucyjnego

Katedra Prawa Konstytucyjnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego już po raz piąty będzie organizatorem Ogólnopolskiego Zjazdu Katedr i Zakładów Prawa Konstytucyjnego.

Wybór prawa

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej mamy coraz częściej do czynienia z transakcjami międzynarodowymi. Przy dochodzeniu roszczeń z umów między podmiotami z różnych państw powstaje problem prawo, którego z państw należy stosować. Strony mogą rozwiązać ten problem stosując odpowiednie klauzule umowne.

Wybór sądu

Strony mogą w drodze umowy wybrać sąd, który będzie rozpatrywał ich sprawy. Nie mają jednak w tym względzie zupełnej dowolności. Pewne ograniczenia wprowadza bowiem kodeks postępowania cywilnego.

Zmiany w Konstytucji RP

Dnia 7 maja 2009 r. Sejm zmienił treść Konstytucji. Jest to druga zmiana ustawy zasadniczej w ciągu 1 lat jej obowiązywania.

Kompetencje Rady Ministrów

W Polsce rozróżniamy władzę sądowniczą, ustawodawczą i wykonawczą. Władza sądownicza sprawowana jest przez sądy, ustawodawcza przez Sejm i Senat, natomiast władza wykonawcza właśnie przez Radę Ministrów.

Opłata skarbowa od pełnomocnictwa i prokury

Na podstawie ustawy o opłacie skarbowej, opłacie tej podlega „złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury”. Czy wobec takiego unormowania należy rozumieć, że ustne udzielenie pełnomocnictwa do protokołu nie rodzi obowiązku uiszczenia opłaty skarbowej?

Powołanie Rady Ministrów

W polskim systemie konstytucyjnym Rada Ministrów jest jednym z dwóch organów wykonawczych. Powoływana jest ona przez Prezydenta ale zgodę na jej funkcjonowanie musi wyrazić Sejm.  

Oddałeś krew - skorzystaj z ulgi

Podatnicy, którzy w 2008 roku oddali honorowo krew, mają prawo w zeznaniu rocznym skorzystać ze specjalnej ulgi na krew. Odliczeniu od dochodu podlega ekwiwalent za oddaną krew. Odliczenie nie może przekroczyć 6 proc. dochodu.

Jak uzyskać zezwolenie na prowadzenie schroniska dla zwierząt?

Prowadzenie schroniska dla zwierząt jest działalnością regulowaną. Oznacza to, że do jej prowadzenia potrzebne jest zezwolenie odpowiedniego organu gminy. Prowadzenie schroniska bez zezwolenia zagrożone jest karą aresztu albo grzywny.

Na czym polega skrócony tydzień pracy

Istnieje możliwość, aby pracownik wykonywał pracę przez mniej niż pięć dni w tygodniu, bez potrzeby zmniejszania wymiaru etatu. Możliwość taką daję mu praca w systemie skróconego tygodnia pracy.

O czym orzeka Trybunał Konstytucyjny?

Najważniejszą kompetencją Trybunału Konstytucyjnego jest orzekanie o zgodności przepisów prawa z Konstytucją. Ma on jednak wiele innych zadań, o których się często zapomina.  

Skarga do Trybunału w Strasburgu

Od 1993 roku polscy obywatele mają możliwość wnosić skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Polacy są liderami pod względem wnoszonych do Trybunału skarg.

Umowa zlecenia czy umowa o dzieło

Jednostka budżetowa chce zlecić osobie fizycznej, niebędącej pracownikiem jednostki, umycie okien. Czy na taką pracę może być zawarta umowa o dzieło, czy też powinna to być umowa zlecenia? W jakim paragrafie ująć wykonaną usługę?

Jak ustalić zmianę stanu produktów

Jak należy ustalać zmianę stanu produktów? Na czym polega zamknięcie kręgu kosztowego?

Kiedy do Rzecznika Praw Obywatelskich?

Rzecznik Praw Obywatelskich ma za zadanie chronić prawa i wolności obywateli. Każdy obywatel może się do niego zwrócić z wnioskiem o udzielenie pomocy w ochronie swoich praw. 

Postępowanie spadkowe u notariusza

Od 2 października 2008 r.  można przeprowadzić postępowanie spadkowe u notariusza. Weszły bowiem w życie długo oczekiwane nowelizacje kodeksu cywilnego i kodeksu postępowania cywilnego.

Kara śmierci w PRL

Problematyka kary śmierci powraca wraz z każdym głośnym zabójstwem. W niniejszym tekście przeczytasz jak egzekucję więźniów przeprowadzano w PRL.

Nasze konstytucyjne obowiązki

Większość z nas wie, że ma wiele praw zapisanych w Konstytucji. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy, że mamy także pewne zobowiązania wobec państwa. Warto je poznać.

Czas pracy pracowników szkoły

Co do zasady nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć obowiązuje 5-dniowy tydzień pracy. W tym przypadku dniem wolnym od pracy, oprócz niedzieli i świąt, jest sobota. Są jednak szkoły, w których praca odbywa się we wszystkie dni tygodnia.

Co najmniej 3 tys. zł grzywny za dyskryminację

Nie tylko pracownicy będą mogli występować do sądów ze sprawami dotyczącymi dyskryminacji. Takie prawo zyska każdy obywatel, który spotka się z nierównym traktowaniem.

Jak napisać pozew o zapłatę na formularzu

W sprawach o zapłatę, których wartość nie przekracza 10.000 zł, lub które niezależnie od wartości przedmiotu sporu dotyczą zapłaty czynszu z tytułu najmu – powód musi napisać pozew na formularzu. Mamy wtedy do czynienia z postępowaniem uproszczonym.

Jak powstaje ustawa

Podstawową funkcją parlamentu jest funkcja ustawodawcza. Znaczy to tyle, że Sejm i Senat ustanawiają prawo, które następnie obowiązuje w naszym kraju. Trzeba też dodać, że żaden inny organ nie może uchwalać ustaw.

BGB

Bürgerliches Gesetzbuch czyli BGB to niemiecki kodeks cywilny, który został wprowadzony w życie w 1900 r. W Republice Federalnej Niemiec obowiązuje on, oczywiście z licznymi zmianami, do dnia dzisiejszego.

ABGB

ABGB to austriacki kodeks cywilny z 1811 r. Obowiązywał on w prawie całej Monarchii Habsburskiej.

Kodeks Napoleona

Kodeks Napoleona, początkowo nazywany był Kodeksem Cywilnym Francuzów. Jest to najdonioślejsza z kodyfikacji napoleońskich. Pochodzi ona z 1804 r.

Landrecht pruski

Landrecht pruski czyli właściwie "Powszechne prawo krajowe dla państw królewsko-pruskich" (z niem. Allgemeines Landrecht für die Koniglich Preussischen Staaten) to pochodzący z 1794 r. zbiór praw obowiązujących w Prusach.

Józefina

Józefina to potoczna nazwa austriackiego Powszechnego kodeksu karnego o zbrodniach i karach. Uchwalona została w 1787 r. a jej nazwa pochodzi od imienia ówczesnego cesarza monarchii habsburskiej Józefa II.

REKLAMA