REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo, Nowości prawne 2018

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Opłata reklamowa w 2018 r.

Opłata reklamowa to stosunkowo nowa danina publiczna. Ile wynosi opłata reklamowa w 2018 r.? W jakich sytuacjach nie pobiera się opłaty reklamowej?

Transakcje ponadprogowe - komunikat Generalnego Inspektora Informacji Finansowej

13 lipca 2018 r. wchodzi w życie ustawa z 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Z tej okazji Generalny Inspektor Informacji Finansowej wystosował komunikat dotyczący okresów przejściowych w procesie dostarczania informacji do GIIF o tzw. „transakcjach ponadprogowych. Prezentujemy w całości ten komunikat.

Czy znikną memy i pojawi się podatek od linków?

Parlament Europejski na czas wakacji wstrzymał pracę nad "ACTA 2", czyli najnowszą dyrektywą dotyczącą praw autorskich. Wspomniana dyrektywa wzbudziła silny sprzeciw wiele wśród internautów, którzy obawiają się, że Unia Europejska chce ich pozbawić jednego z najsłodszych owoców współczesnego internetu, czyli memów. Strach wzbudza także tzw. podatek od linków. MKiDN uspokaja: nie ma się czego obawiać, a zmiany nie są jeszcze przesądzone.

Nowy e-dowód z opcją podpisu elektronicznego

Od marca 2019 r. rozpocznie się wydawanie e-dowodów osobistych - jest to efekt przyjęcia przez Radę Ministrów nowelizacji ustawy o dowodach osobistych. Nowe dowody osobiste będą wyposażone w profil osobisty, który umożliwi potwierdzenie tożsamości w usługach online. Dodatkowo w nowych dowodach osobistych znajdą się dane pozwalające opatrzyć dokument podpisem elektronicznym.

REKLAMA

Zmiany w zabieraniu prawa jazdy na 3 miesiące - nie stracisz prawka w stanie wyższej konieczności

Od 22 czerwca obowiązuje nowy przepis dotyczący zabierania prawa jazdy na okres 3 miesięcy. Kierowcy przekraczający prędkość w stanie wyższej konieczności nie stracą cennego dokumentu.

Nowelizacja rozporządzenia o klasyfikacji budżetowej - uchwała dostosowująca

Nowelizacja rozporządzenia o klasyfikacji budżetowej nałożyła na jednostki samorządu terytorialnego obowiązek dostosowania swoich uchwał budżetowych do nowych regulacji prawnych.

Zmiany (upraszczające) w VAT 2018 - projekt na jesieni

Jesienią 2018 r. powinien być gotowy projekt ws. uproszczeń w VAT - informuje PAP zastępca Dyrektora Departamentu Podatku od Towarów i Usług w Ministerstwie Finansów Zbigniew Makowski. Resort finansów liczy na podpowiedzi podatników dotyczące kierunku zmian.

Nowe zasady dotyczące terminów przedawnienia długów w 2018 r.

Od 9 lipca 2018 roku obowiązują nowe zasady dotyczące terminów przedawnienia długów. Jedną z najważniejszych zmian jest skrócenie podstawowego terminu przedawnienia do lat 6.

REKLAMA

W ustawie o odpadach konieczne są zmiany

Projekt ustawy o odpadach w senackiej komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej.

Nowe kwoty wolne od potrąceń i egzekucji dla rolników

W dniu 1 lipca 2018 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy zmieniają wysokość kwot wolnych od potrąceń dla rolników i egzekucji dla rolników.

Łatwiejsza zmiana pokoleniowa w firmach

Parlament zakończył prace nad ustawą o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej. Teraz ustawa trafi do podpisu Prezydenta. 

Rozporządzenie obniżające wynagrodzenie wójtów, burmistrzów i prezydentów miast już obowiązuje

Od 1 lipca 2018 r. obowiązują nowe stawki wynagrodzenia pracowników samorządowych wprowadzone rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 15 maja 2018 roku (1).

Zmiany dotyczące egzekucji sądowej i administracyjnej z rachunku bankowego 2018 r.

Weszły w życie przepisy dotyczące skrócenia podstawowego terminu przedawnienia roszczenia z 10 do 6 lat. Nowelizacja przewiduje także zmiany dotyczące egzekucji sądowej i administracyjnej z rachunku bankowego. Co się zmienia?

Zmiany w Prawie farmaceutycznym 2018 i 2019 r.

Prezydent podpisał ustawę z dnia 7 czerwca 2018 r. o zmianie ustawy – Prawo farmaceutyczne oraz niektórych innych ustaw. Rozszerzony został zakaz prowadzenia przez jednego przedsiębiorcę kilku rodzajów działalności gospodarczej, w zakresie której może on nabywać produkty lecznicze.

System nadzoru nad wytwarzaniem produktów leczniczych - zmiany 2018 r.

Główny inspektor farmaceutyczny z nowymi uprawnieniami, wymagania dotyczące produktów leczniczych terapii zaawansowanej - to tylko niektóre zmiany w prawie farmaceutycznym. Co jeszcze się zmieniło?

Sejm przyjął nowelizację ustawy o partnerstwie publiczno-prawnym

Zmiany mają poprawić otoczenie prawne partnerstwa publiczno-prywatnego. Zaproponowane rozwiązania powinny umożliwić efektywne przygotowanie i realizację projektów infrastrukturalnych w formule PPP oraz wyeliminować niejasności w przepisach.

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym. Ustawa ma wprowadzić przepisy ułatwiające monitoring rynku PPP, umożliwić realizacji projektów PPP na bazie istniejących spółek podmiotu publicznego, a także umożliwić samorządom przyznawanie dotacji celowych dla partnerów prywatnych na finansowanie inwestycji związanych z realizacją zadań samorządowych.

Działalność nierejestrowa od 2018 r. - zalety

Drobni usługodawcy mają szansę wyjść z szarej strefy. Działalność nierejestrowa powinna też zwiększyć przedsiębiorczość.

Konstytucja dla Nauki przyjęta przez Sejm - jakie zmiany wprowadza?

W dniu 4 lipca 2018 r. Sejm większością głosów przyjął tzw. Konstytucję dla Nauki - ustawę wprowadzającą kompleksowe zmiany w zakresie szkolnictwa wyższego. Konstytucja dla Nauki to nie tylko zmiany ustrojowe ale także nowe prawa i ułatwienia dla wykładowców, studentów i doktorantów takie jak np. stypendium dla każdego doktoranta, czy też podwyżki wynagrodzeń dla wykładowców. Jakie zmiany wprowadzi Konstytucja dla Nauki?

Kiedy pracodawca może stosować monitoring pracowników - zmiany w Kodeksie pracy 2018

Wejście w życie RODO pociągnęło za sobą zmiany w obszarze ochrony danych osobowych także w innych ustawach. I tak do Kodeksu pracy wprowadzono nowe przepisy w zakresie monitoringu pracowników, które, podobnie jako RODO, obowiązują od 25 maja 2018 r.

Jedna strefa ekonomiczna w Polsce

30 czerwca 2018 r. weszła w życie ustawa o wspieraniu nowych inwestycji, która poszerza obszar na którym można uzyskać zachęty podatkowe do niemal 100% terenów inwestycyjnych w Polsce. To przełomowe zmiany, ponieważ do tej pory Specjalne Strefy Ekonomiczne funkcjonowały na zaledwie 0,08% obszaru Polski, a zasady ich działania nie były zmieniane od przeszło 20 lat. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii dostosowało funkcjonowanie Stref do zmieniających się trendów gospodarczych i działań wskazanych w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Zmiany w ustawie OZE oraz Prawie budowlanym 2018 r.

Prezydent podpisał ustawę z dnia 7 czerwca 2018 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw. Co się zmieni?

Zmiany w podatkach 2018 i 2019 r.

Prezydent w dniu 29 czerwca 2018 r. podpisał ustawę z dnia 15 czerwca 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem przepisów modyfikujących regulacje dotyczące podatku od nieruchomości komercyjnych, które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2019 r. Co się zmieni?

VAT od dotacji unijnych

Dotacja podlega opodatkowaniu VAT, jeżeli ma bezpośredni związek z ceną dostarczonego towaru lub usługi świadczonej przez otrzymującego dotację. W takiej sytuacji stanowi bowiem wynagrodzenie płatne od osoby trzeciej w zamian za dostarczony towar lub usługę świadczoną przez otrzymującego dofinansowanie.

Zmiany w zasadach wystawiania faktur i paragonów 2018

Trwają prace nad nowelizacją ustawy o VAT i niektórych innych ustaw. Przewiduje ona zmiany w wystawianiu faktur i paragonów.

Najnowsza nowelizacja ustawy o IPN - co się zmieniło?

Najnowsza nowelizacja ustawy o IPN uchyla przepisy karne za przypisywanie Polakom odpowiedzialności za zbrodnie III Rzeszy Niemieckiej. Jak wynika z uzasadnienia bardziej efektywnym sposobem ochrony dobrego imienia Rzeczypospolitej Polskiej i Narodu Polskiego, biorąc pod uwagę cel ustawy, będzie wykorzystanie narzędzi cywilnoprawnych. Nowelizacja wejdzie w życie już 17 lipca.

JPK na żądanie Krajowej Administracji Skarbowej od 1 lipca 2018 r.

Wydajność systemu kontrolnego fiskusa rośnie. Od 1 lipca br. do przedsiębiorstw dużych i średnich dołączą w obowiązku raportowania Jednolitych Plików Kontrolnych na żądanie Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wszyscy, nawet najmniejsi przedsiębiorcy. Warunek żądania: przedsiębiorstwo musi używać komputerów do prowadzenia ksiąg podatkowych, czyli ewidencji dla potrzeb rozliczeń podatkowych.

Wady i zalety skargi nadzwyczajnej

W kwietniu tego roku do grona nadzwyczajnych środków zaskarżenia dołączyła skarga nadzwyczajna. Pozwala z jednej strony na naprawienie sądowych krzywd, z drugiej – mimochodem sprzyja wydłużaniu się w nieskończoność postępowań sądowych oraz wznawianiu spraw nawet sprzed 20 lat. Niektórzy widzą więcej wad skargi nadzwyczajnej niż jej zalet.

Mali i średni przedsiębiorcy - JPK na żądanie od 1 lipca 2018 r.

Od 1 lipca 2018 r. wchodzą w życie nowe obowiązki dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw związane z kontrolą skarbową. Na żądanie urzędu skarbowego będą musiały złożyć jednolity plik kontrolny (JPK).

Czy frankowicze powinni obawiać się krótszego okresu przedawnienia?

Ustawa z dnia 13 kwietnia 2018 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw, przyprawiła konsumentów z umowami kredytowymi, szczególnie w walucie CHF o szybsze bicie serca.

Mały ZUS dla małych firm od 2019 r. - rząd przyjął projekt

Rada Ministrów przyjęła projekt tzw. małego ZUS-u dla drobnych firm. Po zmianie będą one mogły płacić obniżone, proporcjonalne do przychodu stawki na ubezpieczenia społeczne. Z nowych rozwiązań ma skorzystać ok. 200 tys. firm, co ma przynieść im oszczędności w kwocie ok. 1,5 mld zł.

Zmniejszone tablice rejestracyjne już od 1 lipca 2018 r.

Od 1 lipca 2018 r. będzie można zamawiać tablice rejestracyjne pojazdów o zmniejszonej czcionce i wymiarach - tak wynika z wypowiedzi ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka dla PAP. Ministerstwo infrastruktury pracuje także nad tym by kierowcy mogli poruszać się bez dowodów rejestracyjnych oraz możliwością rejestracji pojazdu w miejscu zakupu.

Planowana dematerializacja akcji

Projekt ustawy, zaproponowany w styczniu 2017 roku przez Ministra Sprawiedliwości, wprowadzić ma daleko idące modyfikacje przepisów również w Kodeksie Spółek Handlowych (dalej: KSH). Oparty został przede wszystkim na założeniu, że nie ma powodu, aby system prawny dłużej chronił anonimowość akcjonariuszy spółki akcyjnej i komandytowo – akcyjnej. Służąca realizacji tego celu obowiązkowa dematerializacja akcji, zgodnie z pierwotnym planem, powinna pojawić się w polskim porządku prawnym z dniem 1 lipca 2018 roku.

Premier powołał Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców

Znamy już ostatecznie osobę, która będzie sprawowała funkcję Rzecznika Praw Przedsiębiorców. To nowa instytucja utworzona w ramach pakietu Konstytucja dla biznesu.

Wpływ split payment na kondycję małych i średnich przedsiębiorstw

Już 1 lipca 2018 r. wejdą w życie przepisy wprowadzające mechanizm podzielonej płatności - split payment. Kto zyska, a kto straci na split payment?

Problemy w interpretacji i tłumaczeniu tekstu prawnego

Wzrost aktywności ze strony prawodawcy europejskiego powoduje rosnące zapotrzebowanie na korzystanie z usług prawnych specjalistów prawa europejskiego. Istnieje bowiem potrzeba sięgnięcia do tekstów źródłowych aktów prawnych, które podlegają implementacji do prawa polskiego. Niestety rzeczywistość często rozczarowuje w tym aspekcie – i tak mamy do czynienia z sytuacjami, w których prawnicy, organy administracyjne i sądy, a czasem sam ustawodawca w wyniku implementacji wypaczają idee aktu prawnego.

Podzielona płatność - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

W mechanizmie podzielonej płatności (MPP, ang. split payment), który zacznie obowiązywać 1 lipca 2018 r., płatność za nabyty towar lub usługę odbywa się tak, że wartość sprzedaży netto wpłacasz jako nabywca na rachunek rozliczeniowy dostawcy lub rozliczasz w inny sposób. Natomiast pozostałą zapłatę, która odpowiada kwocie VAT, wpłacasz na specjalny rachunek bankowy dostawcy – rachunek VAT. Środki na rachunku VAT wykorzystujesz do zapłaty VAT w rozliczeniach z kontrahentami i urzędem skarbowym. Mechanizm stosujesz wyłącznie do transakcji dokonywanych przelewem w złotych polskich na rzecz innych podatników VAT.

Zmiany w Komitecie Standardów Rachunkowości

Minister Finansów przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie zakresu działania i sposobu organizacji Komitetu Standardów Rachunkowości. Najważniejsze zmiany to zmniejszenie liczby członków Komitetu (z 18 do 16), zwiększenie liczby przedstawicieli ministra finansów (z 5 do 7) oraz zmniejszenie liczby przedstawicieli Stowarzyszenia Księgowych w Polsce (z 5 do 3) oraz Polskiej Izby Biegłych Rewidentów (z 5 do 3). Kadencja Komitetu trwać ma 3 lata (obecnie 2 lata). Nowe rozporządzenie ma wejść w życie jeszcze w 2018 r. z 14-dniowym vacatio legis.

Ustawa o odpadach - szykują się zmiany

W dniu 7 czerwca 2018 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw, autorstwa Ministra Środowiska 1. Jak uzasadnia resort, proponowane zmiany stanowić mają realizację postulatów samorządów województw o rozwiązanie problemu porzucania odpadów w miejscach na ten cel nieprzeznaczonych, jak również w miejscach, w których zakończono działalność w zakresie gospodarki odpadami niezgodnie z obowiązującymi przepisami. Problemem wymagającym uregulowania są także nasilające się w ostatnim czasie zjawiska pożarów nagromadzonych odpadów. Z oceny skutków regulacji wynika, że projektowane zmiany dotknąć mogą ponad 15 tysięcy podmiotów prowadzących działalność w zakresie przetwarzania i zbierania odpadów (źródło danych: Centralnym System Odpadowy, stan na rok 2016).

Zmiany w egzaminie na prawo jazdy 2018 r.

Prezydent podpisał ustawę z dnia 10 maja 2018 r. o zmianie ustawy o kierujących pojazdami. Na osoby starające się o prawo jazdy nałożono nowe obowiązki. Sprawdź jakie.

Skrócenie ogólnych okresów przedawnienia roszczeń

Głównym celem rządowego projektu zmian w Kodeksie cywilnym, nad którym trwają prace Sejmu jest skrócenie ogólnych okresów przedawnienia roszczeń. Skrócenie okresów przedawnienia ma zmusić wierzycieli do szybszego prowadzenia procesów windykacyjnych.

Zmiany w zasadach reklamacji imprez turystycznych od 1 lipca 2018 r.

1 lipca 2018 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące imprez turystycznych i usług powiązanych (do umów podpisanych przed tą datą stosuje się dotychczasowe zasady). Co się zmieni?

Sankcje za naruszenie obowiązków z ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu

13 lipca 2018 r. wchodzi w życie nowa ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Ustawa wprowadza odmienne niż dotychczas zasady nakładania kar za naruszenia przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy. W artykule przedstawiamy jakie wprowadzono rodzaje kar, jaki jest maksymalny limit kar pieniężnych i sankcji karnych oraz jakie naruszenia przepisów są zagrożone karami.

RODO 2018: Zawiadomienie o zmianie danych administratora danych

Jesteś administratorem danych i zmieniły się twoje dane? Zawiadom Urząd Ochrony Danych Osobowych. Jak to zrobić, dowiesz się poniżej.

Obowiązkowe elektroniczne zwolnienia lekarskie od 1 grudnia 2018 r.

Prezydent podpisał już ustawę zmieniającą termin wejścia w życie elektronicznych zwolnień lekarskich. Od 1 grudnia 2018 r. zwolnienia będą mogły być wystawiane tylko w takiej formie.

Nowelizacja ustawy o SENT weszła w życie

14 czerwca 2018 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów (tzw. SENT). Jej głównymi celami jest ochrona zdrowia obywateli i walka z szarą strefą - powiedział PAP wiceminister finansów, zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej Piotr Walczak. Wskutek tej nowelizacji system SENT obejmie także przewóz towarów koleją. Poszerzony został katalog towarów, które podlegają systemowi monitorowania przewozu towarów - oprócz paliw, oleju roślinnego, suszu tytoniowego oraz alkoholu skażonego na liście znajdą się również produkty lecznicze.

RODO 2018: Na co będą teraz zwracać uwagę regulatorzy?

Ostatnie tygodnie to początek nowej rzeczywistości zgodnej z RODO. O rozporządzeniu będzie jeszcze głośniej, kiedy pojawią się pierwsze doniesienia medialne o orzeczonych grzywnach, a to nastąpi zapewne w ciągu kilku następnych miesięcy. Mówi się zresztą o nich już dzisiaj. W styczniu 2018 r. brytyjski organ nadzoru w zakresie ochrony danych osobowych Information Commissioner’s Office (ICO) wymierzył grzywny w wysokości 1,7 miliona funtów, co oznacza wzrost aż o 312 proc. w porównaniu z miesięczną średnią w 2017 r. 

Duże zmiany w podatkach - najbliższe plany Ministerstwa Finansów

W Ministerstwie Finansów trwają prace nad zmianami we wszystkich niemal istotnych podatkach, a także nad nową Ordynacją podatkową. Twój e-PIT (kolejne ułatwienie przy rocznym zeznaniu podatkowym), rezygnacja z deklaracji VAT, zbiorcze deklaracje PCC, 9% CIT, wyższy limit odpisu amortyzacyjnego od samochodów firmowych w kosztach, czy uproszenie "matrycy" stawek VAT - to tylko niektóre z planowanych zmian.

Wjazd do Rosji na Mundial bez wiz ale z paszportem i FAN-ID

W dniu 14 czerwca 2018 r. na terenie Federacji Rosyjskiej rozpoczną Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej FIFA 2018. Ponieważ Rosja nie należy do UE należy zwrócić szczególną uwagę na zasady przekraczania granicy Federacji Rosyjskiej. MSWiA donosi, że od 4 czerwca do 25 lipca 2018 r. kibice na teren Federacji Rosyjskiej będą mogli wjechać bez wiz, jednak konieczne będzie posiadanie

Polskie pociągi pojadą z prędkością do 250 km/h

Polskie pociągi pojadą z prędkością nawet do 250 km/h - to jedno z założeń opublikowanego w dniu 6 czerwca 2018 r. projektu nowelizacji rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie ogólnych warunków prowadzenia ruchu kolejowego i sygnalizacji. Obecnie pociągi kursują z maksymalną prędkością 200 km/h.

REKLAMA