REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo, Nowości prawne 2018

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Whistleblowing. Dyrektywa nie została wdrożona w terminie. Jakie przepisy dot. sygnalistów obowiązują w Polsce?

Polski rząd nie zdążył wdrożyć ustawy o sygnalistach zgodnie z terminem narzuconym przez UE. Co to oznacza dla podmiotów komercyjnych? Jakie rozwiązania można obecnie stosować w firmach i jakie będą ich konsekwencje prawne? Jakie uprawnienia przysługują sygnalistom?

Okazjonalne kąpielisko za milczącą zgodą wójta

Zmienia się procedura tworzenia miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli. Zgłoszenie wodnoprawne i zgłoszenie na utworzenie takiego miejsca będzie można załatwić w jednym urzędzie - gminy. Nowelizacja Prawa wodnego upraszcza także zasady i formę zgody na utworzenie takiego miejsca (może być milcząca). Ważne jest również skrócenie terminów opiniowania zgłoszenia przez inspekcje ochrony środowiska, sanepid, dyrektorów: parku narodowego, urzędu morskiego czy urzędu żeglugi śródlądowej.

Webinarium „Nowe prawo pracy 2022 – przygotuj się do zmian”

Zapraszamy na praktyczne webinarium „Nowe prawo pracy 2022 – przygotuj się do zmian” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 4 lipca 2022 roku. Polecamy!

Przepisy o pracy zdalnej w Sejmie

Na obecnym posiedzeniu Sejm zajmuje się m.in. przepisami dotyczącymi pracy zdalnej, a także obywatelskim projektem liberalizującym przepisy dotyczące aborcji. Ponadto przysięgę złożył wybrany na drugą kadencję prezes NBP Adam Glapiński.

REKLAMA

Czy instalacja pieca do termicznego przekształcania odpadów wymaga uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach

Inwestor (producent mebli) w wyniku prowadzonej działalności wytwarza odpady w postaci płyt wiórowych, odpady z płyt mdf i hdf trociny oraz pył z cięcia płyt meblowych. Ten sam inwestor planuje zakup pieca 350 kW przeznaczonego do termicznego przekształcania w/w odpadów poprodukcyjnych. Czy w związku z tym powinien uzyskać decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla tego zamierzenia inwestycyjnego?

Zmiany w Kodeksie karnym skarbowym. Wyższe sankcje

Nowelizacja Kodeksu karnego skarbowego przewiduje podwyższenie górnych granic zagrożenia sankcjami grzywien i więzienia za wybrane przestępstwa skarbowe. Celem zaostrzenia kar jest lepsze zabezpieczenie interesów finansowych budżetu państwa.

Odliczanie VAT. Wydatek nie zawsze musi mieć bezpośredni związek z działalnością opodatkowaną

Fiskus zakwestionował odliczenie VAT od zakupu towarów i usług związanych z naprawą szkody powstałej z winy firmy podczas prowadzonych robót ziemnych, ponieważ uznał, że wydatki te nie są związane z przedmiotem działalności firmy. Spółka wygrała jednak w sądzie.

Prawnicy - ile zarabiają?

Wywołana przez pandemię niechęć do zmiany miejsca zatrudnienia zaowocowała zmniejszoną responsywnością na oferty pracy przez doświadczonych kandydatów na stanowiska prawnicze i wysoką liczbą odrzuconych ofert. Z tego powodu pracodawcy często byli zmuszeni uelastyczniać swoje wymagania wobec kandydatów oraz redefiniować widełki wynagrodzenia na korzyść pracownika. Więcej w analizie przygotowanej przez Manpower.

REKLAMA

Kodeks karny skarbowy

Kodeks karny skarbowy (uchwalony 10 września 1999 r.; obowiązuje od 17 października 1999 r.), zwany skrótowo "kks", to pierwsza ustawa rangi kodeksowej w polskim systemie prawnym, która określa zasady odpowiedzialności karnej za przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe. Wcześniej (od 1 stycznia 1927 r. do uchwalenia obecnego kks) tę dziedzinę prawa karnego regulowały zwykłe ustawy karne skarbowe. Przestępstwa i wykroczenia skarbowe to (najogólniej rzecz ujmując) określone w kks zachowania (czyny i zaniechania) godzące w szczególności w podatki, opłaty i inne daniny publiczne - szerzej: w interes finansowy Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego a także Unii Europejskiej.

Zmiany w Polskim Ładzie od lipca 2022 - wątpliwości konstytucyjne wobec ustawy

Zmiany w Polskim Ładzie. Koalicja Obywatelska wstrzymała się w Sejmie od głosu w głosowaniu nad nowelą ustawy, która obniża dolną stawkę PIT z 17 na 12 procent, bo nie zostały przyjęte poprawki zgłoszone przez nasz klub - mówi poseł Jarosław Urbaniak. Jak ponadto ocenił, nowela ustawa może być sprzeczna z konstytucją.

Ustawa o dostępności produktów i usług - prace

Trwają prace nad ustawą o dostępności niektórych produktów i usług, wdrażającą w Polsce unijną dyrektywę o dostępności (EAA).

Las w słoiku - jak nie złamać prawa?

Czy las w słoiku może wiązać się z zagrożeniem dla przyrody i konsekwencjami karnymi? Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska przypomina, że niektóre mchy i porosty są pod ochroną.

Upadłość konsumencka

Upadłość konsumencka jest postępowaniem sądowym przewidzianym dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej , które stały się niewypłacalne.

Ustawa o rachunkowości 2023 - tekst jednolity

Ustawa o rachunkowości tekst jednolity, tj. ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości - stan prawny na 1 września 2023 r.

Klauzula abuzywna

W Polskim prawie klauzule abuzywne to potoczne określenie klauzul niedozwolonych w umowie. Dotyczą one postanowień umownych i są regulowane przez ustawę z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny.

Ulga dla honorowych dawców krwi w podatku PIT. Najważniejsze informacje

Oddawanie krwi to nie tylko szlachetna i użyteczna społecznie czynność, która potencjalnie może kogoś uratować. To również podstawa do ulgi w podatku PIT. Co więcej, honorowi dawcy krwi mogą liczyć także na … dziewięć tabliczek czekolady.

Co z umowami handlowymi między polskimi i ukraińskimi firmami?

Z powodu wojny w Ukrainie dostawy czy płatności pomiędzy polskimi i ukraińskimi firmami stały się niemożliwe. To oznacza, że wiele przedsiębiorstw nie jest w stanie wypełnić swoich zobowiązań wynikających z podpisanych umów handlowych. Wojna nie jest jednak czynnikiem, który automatycznie rozwiązuje lub zawiesza kontrakty. W prawie międzynarodowym istnieje kilka sposobów na rozwiązanie takiej sytuacji. Z części z nich przedsiębiorcy korzystali już w czasie pandemii COVID-19, żeby uniknąć odpowiedzialności np. za opóźnienia, które wynikały z gospodarczych zakłóceń, a nie zaniedbania wykonawcy.

Umowa przedwstępna - kiedy i w jakiej formie warto ją zawrzeć?

Umowa przedwstępna to umowa, mocą której obie strony, lub tylko jedna, zobowiązują się do zawarcia w przyszłości docelowej umowy przyrzeczonej. W praktyce umowa przedwstępna zawierana jest dla zabezpieczenia, czy przygotowania się do zrealizowania głównej transakcji.

Dostępność towarów i usług dla niepełnosprawnych - nowe wymogi prawne (projekt ustawy)

Wymogi dostępności dla osób z niepełnosprawnościami dla szeregu produktów i usług, głównie elektronicznych, znalazły się w projekcie ustawy o dostępności niektórych produktów i usług skierowanej do konsultacji przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Ustawa ta ma na celu wdrożenie przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/882 z 17 kwietnia 2019 r. w sprawie wymogów dostępności produktów i usług. Termin na wdrożenie unijnej dyrektywy upływa 28 czerwca 2022 roku, a przepisy ustawy wdrożeniowej mają zacząć obowiązywać od 28 czerwca 2025 roku.

Ruszyła bezpłatna infolinia z pomocą prawną dla ofiar wojny na Ukrainie

Samorząd radców prawnych i inne zawody prawnicze uruchomili bezpłatną infolinię w kilku językach m.in. polskim, ukraińskim i angielskim.

Dopłata 250 zł do zakupu telewizora (DVB-T2) - dla kogo?

Ustawa przewidująca dopłatę 250 zł do zakupu telewizora w związku ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę w dniu 26 marca. Kto będzie mógł skorzystać z dopłaty do telewizora?

Coraz trudniej prowadzić firmę w Polsce

Przedsiębiorcy obawiają się pogorszenia i tak już nie najlepszej kondycji finansowej i negatywnie oceniają warunki do prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Takie wnioski płyną z „Badania Polskiej Przedsiębiorczości”.

Ubezpieczenie zdrowotne członków komisji do spraw rozwiązywania problemów alkoholowych

Czy członkowie komisji do spraw rozwiązywania problemów alkoholowych w gminach, powołani na mocy zarządzenia organu wykonawczego gminy powinni być zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego?

Specustawa - jakie prawa dla ukraińskich uchodźców?

Specustawa o pomocy obywatelom Ukrainy została 9 marca 2022 r. uchwalona w Sejmie. Jakie prawa będą mieli Ukraińcy w Polsce? Jakie będą warunki ich zatrudnienia?

Okazjonalne kąpieliska mają działać 60 dni, a nie 30 – sejmowe komisje poparły wniosek

Poprawka wydłużająca do 60 dni działanie miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli zyskała w środę poparcie połączonych sejmowych komisji gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej.

Konfiskata samochodu: od kiedy nowe przepisy?

Konfiskata samochodu: od kiedy zaczną obowiązywać nowe przepisy? To pytanie, które zadaje sobie wielu kierowców. Poszukajmy odpowiedzi.

Ustawa o obronie Ojczyzny przyjęta przez rząd - zwiększenie liczby żołnierzy do 300 tys.

Ustawa o obronie Ojczyzny umożliwi wzmocnienie polskiej armii – zwiększenie liczby żołnierzy do ok. 300 tys., wzrost budżetu na obronność, a także modernizację techniczną wojska.

Współczynnik ekwiwalentu 2022

Współczynnik ekwiwalentu za urlop w 2022 roku - ile wynosi na pełnym, a ile na niepełnym etacie? Jak obliczyć ekwiwalent za urlop wypoczynkowy?

Rząd ma usprawnić procedury administracyjne przy tworzeniu miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli

Rząd na wtorkowym posiedzeniu ma przyjąć projekt noweli Prawa wodnego, który ma usprawnić procedury administracyjne przy tworzeniu miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli.

Skarga nadzwyczajna o wpisie hipoteki przymusowej na 27 mln zł na lokalach po upadłej spółdzielni uwzględniona przez Sąd Najwyższy

Sąd Najwyższy uwzględnił pierwszą spośród 56 skarg nadzwyczajnych Prokuratora Generalnego od wpisów hipoteki przymusowej na lokalach po upadłej spółdzielni. Postanowił wykreślić wpis z hipoteki - poinformowała Prokuratura Krajowa. Chodzi o głośną sprawę upadku kołobrzeskiej spółdzielni.

Ryczałt od najmu prywatnego w 2022 roku

Osoby wynajmujące składniki majątku (np. nieruchomości) poza działalnością gospodarczą – czyli świadczące usługi tzw. najmu prywatnego - mogą w 2022 roku płacić podatek od przychodów z tego najmu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych albo (od dochodów) według zasad ogólnych, tj. wg skali podatkowej PIT. Od 2023 roku najem prywatny będzie opodatkowany wyłącznie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Jak płacić ryczałt od najmu prywatnego?

Konfiskata auta za jazdę po pijanemu przyjęta przez rząd

Konfiskata auta za jazdę po pijanemu, czyli hasło które od miesięcy rozgrzewa wyobraźnię kierowców. Teraz rozwiązanie zostało przyjęte przez rząd.

Urlop rodzicielski 2022

Urlop rodzicielski w 2022 roku - ile trwa i ile jest płatny? Jakie zmiany w 2022 roku wprowadzi Kodeks pracy? Po zmianach 9 tygodni urlopu rodzicielskiego ma być tylko dla ojca dziecka.

NFT - na czym polega, prawo, przykłady

Czym jest NFT? Na jakie okoliczności natury prawnej trzeba zwrócić uwagę? Czy czeka nas rewolucja na rynku inwestycji alternatywnych?

Ewa Polkowska: Trwa degeneracja procesu legislacyjnego w Polsce [PODCAST]

Dlaczego krytycy regulacji prawnych, związanych z pandemią, mówią dziś o "patolegislacji"? Jak proces legislacyjny wpływa na życie obywateli?

Przejście na estoński CIT w 2022 roku. Jak to zrobić i do kiedy?

Podatnicy, którzy chcą przejść na estoński CIT powinni zawiadomić o tym naczelnika urzędu skarbowego. Dla większości spółek najdogodniejszym terminem jest koniec stycznia br. – przypomniało Ministerstwo Finansów w informacji przesłanej PAP.

PIT-0 dla seniora - zwolnienie z PIT pracujących emerytów. Wzór oświadczenia

Ministerstwo Finansów przygotowało wyjaśnienia dotyczące obowiązujących od 2022 roku przepisów zwalniających z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) niektórych przychodów (np. z pracy, zlecenia, działalności gospodarczej) podatników, którzy – pomimo osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego – będą nadal aktywni zawodowo a nie będą otrzymywać emerytury lub renty rodzinnej. Zwolnienie to jest też potocznie (a także przez resort finansów) zwane "PIT-0 dla seniorów", czy "ulga dla pracujących seniorów"). Zwolnienie dotyczy dochodów uzyskanych od początku 2022 roku. Jakie oświadczenie powinien złożyć senior?

PIT-0 dla seniora - zwolnienie z PIT pracujących emerytów. Wzór oświadczenia

Ministerstwo Finansów przygotowało wyjaśnienia dotyczące obowiązujących od 2022 roku przepisów zwalniających z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) niektórych przychodów (np. z pracy, zlecenia, działalności gospodarczej) podatników, którzy – pomimo osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego – będą nadal aktywni zawodowo a nie będą otrzymywać emerytury lub renty rodzinnej. Zwolnienie to jest też potocznie (a także przez resort finansów) zwane "PIT-0 dla seniorów", czy "ulga dla pracujących seniorów"). Zwolnienie dotyczy dochodów uzyskanych od początku 2022 roku. Jakie oświadczenie powinien złożyć senior?

Urlop okolicznościowy 2022

Urlop okolicznościowy w 2022 roku przyznaje się w przypadku wystąpienia okoliczności takich, jak: urodzenie dziecka, ślub dziecka lub własny, śmierć dziadka, babci, ojca, matki, teścia, teściowej, brata, siostry. Ile dni wolnego przysługuje?

Ulga dla pracujących seniorów od 2022 r.

Ulga dla pracujących seniorów weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Zerowy PIT dotyczy osób pracujących po osiągnięciu wieku emerytalnego. Jakie warunki należy spełnić, aby móc skorzystać z ulgi dla seniorów?

Ulga dla pracujących seniorów od 2022 r.

Ulga dla pracujących seniorów weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Zerowy PIT dotyczy osób pracujących po osiągnięciu wieku emerytalnego. Jakie warunki należy spełnić, aby móc skorzystać z ulgi dla seniorów?

Psy ze Służby Więziennej otrzymają dożywotnią opiekę

Psy pracujące dla służby więziennej doczekały się przepisów prawa, dzięki którym będą miały zapewnione dożywotnie utrzymanie i opiekę weterynaryjną po przejściu na zasłużoną emeryturę.

Minimalne wynagrodzenie 2022 - wszystko co musisz wiedzieć

Minimalne wynagrodzenie w 2022 roku - ile wynosi netto, a ile brutto? Jaka jest minimalna stawka godzinowa dla umowy zlecenie? Ile wyniesie koszt pracodawcy?

Punkty sądowe w gminach nie uproszczą postępowań w sądach

- Jeżeli to ma być namiastka punktu podawczego, to tylko bardziej zamulimy system, niż faktycznie pomożemy. Zanim coś z gminy trafi do sądu, ktoś to rozpatrzy - zegar będzie tykał i tykał. Proszę sobie to zobrazować na zasadzie spraw z arbitrażu gospodarczego. Tam wszelkiego rodzaju wyroki ze zwłoką półtoraroczną kompletnie mijają się z celem - mówi Leszek Świętalski sekretarz generalny i dyrektor biura Związku Gmin Wiejskich RP.

Odmowa wszczęcia postępowania o wydanie decyzji o warunkach zabudowy

Kiedy odmowa wszczęcia postępowania o wydanie decyzji o warunkach zabudowy jest zasadna?

Zmiany w prawie ochrony sygnalistów

Do 17 grudnia Polska jest zobowiązana wdrożyć do porządku prawnego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii (Dz.Urz. UE z 2019 r. L 305, s. 17). Dyrektywa określa ramy ochrony sygnalistów jako osób zgłaszających naruszenia określonego prawa, sposoby informowania o tych nieprawidłowościach oraz obowiązki przedsiębiorców w tym zakresie. Małe biura rachunkowe nie zostały potraktowane ulgowo, będą zobowiązane do wprowadzenia zmian w ustawowym terminie, bez względu na poziom zatrudnienia.

Przepisy porządkowe w gminie

Przepisy porządkowe stanowią szczególny rodzaj aktów prawa miejscowego w samorządzie gminnym. Mogą być one wydawane zarówno przez organy stanowiące, jak również wykonawcze, ale jedynie w ściśle określonych sytuacjach. Warto jednak mieć na uwadze procedurę wydawania takich aktów oraz zasady ich zatwierdzania czy też publikacji. Elementy te przesądzają o ich mocy obowiązywania.

Czy palenie papierosów na balkonie narusza dobra osobiste sąsiadów?

Osoby niepalące nierzadko źle znoszą przebywanie w miejscu, w którym bardzo odczuwalny jest dym tytoniowy. Ponadto notoryczne przebywanie w takim środowisku może skutkować pogorszeniem stanu zdrowia biernego palacza. Zwykle gdy ktoś pali w naszym otoczeniu, na przykład na ulicy, mamy możliwość przemieszczenia się, tak by znaleźć się poza zasięgiem dymu tytoniowego. Czasami jednak zdarza się, że problemem jest sąsiad z mieszkania obok, który pali papierosy na balkonie, przez co dym papierosowy przedostaje się do naszego mieszkania. Jeżeli sąsiad pali bardzo dużo, może to być dla nas uciążliwe. Czasem wystarczy porozmawiać z taką osobą i poprosić o zmianę zachowania, jednak jeśli nie przyniesie to skutku, możemy poszukać prawnych możliwości rozwiązania problemu.

Praca zdalna - jakie jest prawo?

Praca zdalna w pandemii COVID-19 zmieniła obraz pracy biurowej. Jakie jest aktualne prawo dotyczące homeffice?

Niedziela handlowa 2022 - kalendarz

Niedziela handlowa w 2022 r. wypada 7 razy. Kiedy jest niedziela handlowa? Oto kalendarz niedziel handlowych na 2022 r.

REKLAMA