REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo karne, Działalność gospodarcza

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie korzyści dają karty paliwowe

Decydując się na wynajem długoterminowy otrzymasz propozycję korzystania z karty paliwowej. Czemu taka karta służy? Przeczytaj.

Jak złożyć wniosek rejestracyjny spółki z o.o. w Rosji

Rejestracja spółki z o.o. w Rosji wymaga dopełnienia formalności związanych z wpisem do rejestru. W tym celu niezbędne jest złożenie odpowiedniego wniosku. Jak to zrobić?

Kto może dokonać rejestracji spółki z o.o. w Rosji

Osobą, która dokonuje rejestracji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (tzn. podpisuje wniosek rejestracyjny przed notariuszem i składa do urzędu wniosek), jest, co najmniej jeden wspólnik nowotworzonej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a nie dyrektor generalny, jak mogłoby się wydawać. Taki wymóg proceduralny jest często bardzo uciążliwy, ale należy o nim pamiętać i bezwzględnie go przestrzegać.

Jakie dane są niezbędne do rejestracji spółki z o.o. w Rosji

Rejestrując spółkę z o.o. należy pamiętać w szczególności o informacjach o firmie jakie powinny znaleźć się w rejestrze. Jakie to dane? Przeczytaj.

REKLAMA

Jak zarejestrować spółkę z o.o. z kapitałem zagranicznym w Rosji

Działalność gospodarczą w Rosji można prowadzić w jednej z wielu form prawnych. Myślisz o założeniu spółki z o.o.? Zobacz jakie formalności są związane z procedurą jej rejestracji.

Jak spółki z o.o. funkcjonują w Rosji

Spółka z o.o. to taka forma prawna prowadzenia działalności gospodarczej, która w Rosji bije rekordy pod względem popularności. Jak działa i jakie ma zalety przeczytasz poniżej.

Jak funkcjonują spółki akcyjne w Rosji

Przepisy rosyjskie dopuszczają tworzenie dwóch rodzajów spółek akcyjnych: zamkniętych oraz otwartych. Spółki akcyjne zamknięte mogą mieć maksymalnie 50 akcjonariuszy (osób fizycznych lub prawnych). Ich minimalny kapitał założycielski wynosi minimum 50 tys. rubli. Spółka taka ma obowiązek prowadzenia rejestru akcjonariuszy oraz liczby i typów posiadanych przez każdego z nich akcji.

Czy koszty działalności przedstawicielstwa w Rosji są opodatkowane VAT

Rozliczanie kosztów funkcjonowania przedstawicielstwa tzn. obciążanie tymi kosztami podatnika nie jest czynnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług. Spółka, która zamierza zarejestrować swoje przedstawicielstwo na terytorium Federacji Rosyjskiej, które nie będzie prowadzić działalności gospodarczej, a jedynie wykonywać czynności związane z reklamą, marketingiem, badaniem rynku oraz poszukiwaniem klientów dla spółki, musi je finansować z Polski.

REKLAMA

Czy warto założyć przedstawicielstwo spółki zagranicznej w Rosji

Rozważasz prowadzenie własnej działalności gospodarczej w Rosji? Przeczytaj co jest korzystniejsze – założenie własnej firmy, czy utworzenie przedstawicielstwa.

W jakiej formie można prowadzić działalność w Rosji

Jeżeli zastanawiasz się nad rozpoczęciem biznesu w Rosji z pewnością zmierzyłeś się z problemem wyboru formy prowadzenia działalności gospodarczej. Na co możesz się zdecydować?

Aktywna sprzedaż, ważny element obsługi klientów

Popatrzmy w koło. Ile razy niektóre sklepy detaliczne z sąsiedztwa zmieniały właściciela albo zmieniała się branża sprzedawanych tam towarów? Jak często mówi się, że ktoś „zamknął interes”? Podobnie, dzieje się z innymi podmiotami np. hurtownie, firmy usługowe różnych branż itp. Przyczyny, prawie zawsze są różnorodne i dosyć złożone.

Jak wyjść z kryzysu promując efektywnie swój biznes?

Kryzys minął, przedsiębiorcy zakasują rękawy i starają się odpracować straty. Jednak dla małych firm skutki gospodarczej zapaści mogą mieć znacznie poważniejsze konsekwencje. Zwłaszcza usługodawcy mają twardy orzech do zgryzienia, stają przed problemem: w jaki sposób promować swój biznes i pozyskiwać nowych klientów.

Czy warto inwestować w auta pokontraktowe

Jeżeli jesteś przedsiębiorcą i szukasz możliwości zakupu sprawdzonego auta powinieneś zwracać uwagę na kilka możliwych źródeł potencjalnego zakupu. Jednym z nich jest nabycie auta poleasingowego od firmy leasingowej.

Jakie są ulgi w zobowiązaniach podatkowych dla przedsiębiorców?

W przepisach prawa podatkowego m.in. dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, przewidziane są różnego typu zwolnienia, odliczenia, zmniejszenia dzięki którym zostaje obniżona podstawa opodatkowania lub wysokość podatku.

Jaką odpowiedzialność ponoszą biura księgowe

Osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą i zdecydują się na opodatkowanie na zasadach ogólnych bądź podatkiem liniowym są zobligowane przepisami do prowadzenie Książki Przychodów i Rozchodów, czyli tzw. KPIR.

Jak rozpocząć działalność gospodarczą? - spółka komandytowa

Zastanawiasz się nad założeniem własnej firmy? Zastanów się nad wyborem formy prawnej działalności. Sprawdź jak funkcjonuje spółka komandytowa.

Wypowiedzenie umowy franczyzy zawartej na czas określony z opcją przedłużenia

W praktyce powstają wątpliwości, czy można wypowiedzieć umowę franczyzy zawartą na czas oznaczony z zapisaną w umowie możliwością automatycznego przedłużenia na kolejne okresy.

Jak reklamować się wykorzystując drukowane banery reklamowe

Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą polegającą na oferowaniu swoich produktów lub usług szerokiej rzeszy odbiorców, powinnaś rozważyć wykorzystanie drukowanych banerów reklamowych jako formy promocji twojej firmy.

Skończyłeś studia - załóż własny biznes

Kończysz studia, ale nie zamierzasz pracować w czyjejś firmie? Chcesz założyć własną firmę, ale nie posiadasz wystarczających funduszy? Wejdź w e-biznes.

Zdolność kredytowa przedsiębiorcy: jak banki patrzą na dochód

Coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej firmy i prowadzenia kariery na indywidualny rachunek. Potrzeby mieszkaniowe są jednak u przedsiębiorcy takie same, jak u osoby na etacie, w związku z czym warto się przyjrzeć podejściu banków do dochodów uzyskiwanych właśnie z własnego biznesu.

Rejestracja firmy przez internet będzie prostsza

Automatyczne nadawanie numeru NIP oraz rezygnacja z numeru REGON. Ministerstwo Gospodarki chce ułatwić życie przedsiębiorcom – pisze o tym „Dziennik Gazeta Prawna”.

Masz samochód służbowy - uważaj na zmiany w przepisach

Nieprawidłowe parkowanie pod blokiem, jazda bez zapiętych pasów po osiedlu, przekroczenie 50 km/h na parkingu pod supermarketem. Za te czynności można dostać mandat, i to niemały. Jakie jeszcze zmiany czekają kierowców?

Jak ustalić datę powstania przychodu z działalności gospodarczej

Przychód z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej powstaje zgodnie z zasadą memoriału. To oznacza, że przychód powstanie już w dacie, gdy stanie się należny, a więc możemy żądać uregulowania przysługującej nam należności, nawet jeśli przychodu faktycznie nie otrzymaliśmy.

Co to jest przychód z działalności gospodarczej

W ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych nie znajdziemy definicji przychodu. Przyjmuje się, że przychodem są wszelkie przysporzenia majątkowe o charakterze trwałym, których rzeczywiste otrzymanie powoduje obowiązek zapłaty podatku dochodowego.

Czy na stadionach pojawi się monitoring?

Rząd wciąż pracuje nad likwidacją istniejących luk w prawie i wypracowaniem skutecznych mechanizmów w walce z bandytyzmem stadionowym. Monitoring ma ułatwić rozpoznanie i wyłapanie stadionowych chuliganów. Jednak przygotowany przez MSWiA projekt nowego rozporządzenia w sprawie sposobu utrwalania przebiegu imprezy masowej zakłada, że na polskich stadionach zostaną dopuszczone kamery analogowe, które są gorszej jakości niż monitoring cyfrowy.

Czy warto utworzyć komórkę lobbingową w firmie?

Lobbing stanowi współcześnie odmianę konsultingu, doradztwa prawnego lub politycznego. Umiędzynarodowienie gospodarki i globalizacja sprzyjają, czy wręcz wymuszają na korporacjach stosowanie lobbingu. Zjawisko to, w coraz większym stopniu dotyczy również średnich i małych firm. Na co więc należy zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji o otwarciu komórki odpowiedzialnej za lobbing w firmie?

Jakie są wymogi sanitarne dla działalności gastronomicznej?

Jedną z dynamicznie rozwijających się branży rynkowych jest działalność gastronomiczna. W większości miast na bary, restauracje, kluby i kawiarnie adaptuje się staromiejskie kamienice – poczynając od parterów aż po poddasze. Jakie wymogi należy spełnić aby móc, zgodnie z prawem, otworzyć działalność gastronomiczną?

Czym jest wzór przemysłowy i jego ochrona?

Zgodnie z definicją ustawową wzoru przemysłowego stanowi on „nową i posiadającą indywidualny charakter postać wytworu lub jego części nadaną mu w szczególności poprzez cechy linii, konturów, kształtów, kolorystykę, strukturę lub materiał wytworu oraz przez jego ornamentację” (Art. 102 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej).

Co to jest e-Posterunek?

Od października 2010 r. w pięciu komendach wojewódzkich w Polsce ma ruszyć projekt e-Posterunek. Nowy system obejmie Warszawę, Kraków, Poznań, Szczecin i Wrocław. Do końca 2011 r. ma działać na terenie całego kraju. Specjalne oprogramowanie ma przede wszystkim usprawnić pracę jednostek organizacyjnych Policji.

Jakie są warunki stosowania środków przymusu bezpośredniego?

Rada Ministrów przygotowała projekt rozporządzenia w sprawie stosowania środków przymusu bezpośredniego oraz użycia broni palnej lub psa służbowego przez funkcjonariusza Służby Więziennej. Nowe przepisy zakładają, że łatwiej będzie udokumentować użycie środków przymusu oraz wprowadzają nowy środek w postaci urządzenia blokującego staw kolanowy.

Jak rozgraniczyć działalność samodzielną od zatrudnienia zależnego

Prowadzenie działalności gospodarczej nie zawsze oznacza swobodę podejmowania decyzji oraz niezależność. Na czym polega problem pozornego samodzielnego zatrudnienia w Niemczech i jak sobie z nim poradzić? Przeczytaj.

Na czym polega obowiązek ubezpieczenia emerytalnego dla rzemieślników



Jeżeli udało Ci się otworzyć zakłada rzemieślniczy w Niemczech, to nie możesz zapomnieć o ubezpieczeniu emerytalnym. Co do zasady jest ono niezbędne, aby prowadzić działalność. Kiedy można zostać z tego obowiązku zwolnionym?

Czym są obowiązkowe członkostwa


Rozpoczynając działalność w Niemczech musisz pamiętać o pewnych charakterystycznych rozwiązaniach funkcjonujących na podstawie tamtejszego prawa krajowego. Przykładem jest tzw. obowiązkowe członkostwo.

Jak ubezpiecza się przedsiębiorca w Niemczech


Zarejestrowałeś działalność
gospodarczą w Niemczech i wypełniłeś kwestionariusz dostarczony przez urząd skarbowy? Pora zająć się ubezpieczeniem emerytalnym i zdrowotnym.

Co oznacza swoboda zakładania i prowadzenia działalności (Niederlassungsfreiheit)


Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej otworzyło polskim obywatelom bramę do swobody zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej w krajach członkowskich, w tym również w Niemczech. Chcesz rozpocząć prowadzenie działalności w tym państwie? Przeczytaj jak sobie poradzić z formalnościami.

Jak zostać rzemieślnikiem w Niemczech


Czujesz, ze masz fach w ręku i uważasz, że warto świadczyć swoje usługi w Niemczech? Dowiedz się jakim wymaganiom musisz sprostać, aby otworzyć własny warsztat w państwie naszych zachodnich sąsiadów.

Jak uzyskać zezwolenie na zasadzie wyjątku dla polskich rzemieślników


Otwierając swój zakład rzemieślniczy w Niemczech możesz uzyskać tzw. zezwolenie na zasadzie wyjątku. Na czym ono polega i jak je zdobyć? Przeczytaj.

Co jest podstawą rozgraniczenia działalności od zatrudnienia

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej w Niemczech może wiązać się z powstaniem problemu rozgraniczenia samodzielnej działalności oraz zatrudnienia zależnego. W oparciu o jakie kryteria i przesłanki można takiego podziału dokonać?

Jak zarejestrować firmę w Niemczech

Często można spotkać się z opinią, że prowadzenie działalności gospodarczej w Niemczech nie jest skomplikowane od strony prawnej. Jak założyć firmę w kraju naszych zachodnich sąsiadów i jakich formalności się spodziewać? Przeczytaj.

Jak zgłosić działalność w niemieckim urzędzie skarbowym


Zakładanie działalności gospodarczej w Niemczech jest procesem składającym się z kilku etapów. Zarejestrowałeś firmę? Musisz wypełnić kwestionariusz na potrzeby urzędu skarbowego.

Przykłady czynów nieuczciwej konkurencji

Czynem nieuczciwej konkurencji jest działanie lub zachowanie przedsiębiorcy, podjęte w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, które narusza bądź tylko zagraża interesom innego przedsiębiorcy. Działanie takie jest szkodliwe i bezprawne. Jakie są przykłady czynów nieuczciwej konkurencji?

Czy można odwołać się od wyroku?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami strony mogą się odwołać od wyroku sądu w pierwszej instancji, a pokrzywdzony od wyroku warunkowo umarzającego postępowanie.

Co należy zrobić w przypadku niezapłacenia podatku w terminie?

Zobowiązanie podatkowe niezapłacone w terminie płatności staje się zaległością podatkową. Od zaległości podatkowych naliczane są odsetki za zwłokę. Jak je obliczyć?

Kiedy oznaczenie przedsiębiorstwa może wprowadzać w błąd

Nazwa przedsiębiorcy nie może wprowadzać w błąd. Czynem nieuczciwej konkurencji jest działanie sprzeczne z prawem lub dobrymi obyczajami, jeżeli zagraża lub narusza interes innego przedsiębiorcy lub klienta. Takim czynem jest w szczególności wprowadzające w błąd oznaczenie przedsiębiorstwa.

Czym charakteryzuje się działalność gospodarcza?

Zgodnie z artykułem drugim ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa,usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż,a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

Pojęcie przedsiębiorcy

Zgodnie z artykułem czwartym ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną - wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą.

Kontrola działalności gospodarczej przedsiębiorcy

Każdy przedsiębiorca może zostać skontrolowany. Kontrolę prowadzą organy administracji publicznej. Co do zasady organy administracji publicznej kontrolują przedsiębiorców na zasadach określonych w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej natomiast w zakresie nieuregulowanym w ustawie stosuje się przepisy ustaw szczególnych.

Polska Klasyfikacja Działalności

Polska Klasyfikacja Działalności została wprowadzona Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności . Jest to umownie przyjęty, hierarchicznie usystematyzowany podział rodzajów działalności społeczno – gospodarczej. Każdy przedsiębiorca ma nadany kod, który charakteryzuje prowadzoną przez niego działalność.

Formy prowadzenia działalności gospodarczej

Na gruncie prawa polskiego możemy wyróżnić trzy podstawowe grupy form prowadzenia działalności gospodarczej tzn. osoby fizyczne, osoby cywilne oraz spółki prawa handlowego. Przyszły przedsiębiorca podejmując decyzje o zamiarze prowadzenia jakiejkolwiek działalności musi zdecydować się na formę w jakiej będzie ona prowadzona. Wybór ten jest bardzo ważny, gdyż niesie ze sobą konsekwencje własnościowe, podatkowe, czy związane z odpowiedzialnością za zobowiązania.

Kiedy funkcjonariusz odpowiada za przekroczenie uprawnień?

Funkcjonariusz publiczny ma pierwotny prawny obowiązek znajomości aktów określających jego uprawnienia i obowiązki. W związku z tym urzędnik, który działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, popełnia przestępstwo i ponosi odpowiedzialność karną.

REKLAMA