REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo jazdy, Unia Europejska

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wstrzymanie funduszy UE dla Polski? Również zwolennicy PiS podzielają obawy

Wstrzymanie funduszy UE dla Polski zmienia się w realną perspektywę. Takie wnioski płyną z sondażu dla DGP.

Zakaz przywozu towarów z Rosji - zasady i wyjątki

Ministerstwo Finansów przypomina, że Unia Europejska wprowadziła zakaz przywozu określonych towarów, które generują znaczące przychody dla Rosji. Od tego zakazu obowiązują wyjątki (tzw. odstępstwa) w postaci kontyngentów taryfowych na określone towary.

Rada UE zatwierdziła ósmy pakiet sankcji przeciwko Rosji

Rada Unii Europejskiej zatwierdziła w czwartek wynegocjowany wcześniej ósmy pakiet sankcji gospodarczych i indywidulanych przeciwko Rosji w związku z eskalacją agresji na Ukrainę oraz bezprawną aneksją obwodów donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego,

Blockchain narzędziem organów podatkowych w UE

Parlament Europejski chce, aby technologia blockchain służyła państwom UE do zautomatyzowania poboru podatków oraz do większej koordynacji przy opodatkowaniu kryptowalut. „To kolejny krok w skutecznej walce z uchylaniem się od opodatkowania w UE” – powiedziała PAP europosłanka Andżelika Możdżanowska (PiS).

REKLAMA

KPO - kiedy Polska otrzyma pieniądze z UE? Pierwszy wniosek o płatność w październiku

Z jednej strony rząd szykuje pierwszy wniosek o płatność z KPO, a z drugiej - scenariusze na wypadek, gdyby unijne pieniądze do Polski ostatecznie miały nie trafić Z ustaleń DGP wynika, że do tej pory za zrealizowane rząd uznaje 28 z 37 mierników i wskaźników (zwanych też kamieniami milowymi), które są ujęte w pierwszym wniosku o płatność. Z zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego wynika, że Polska złoży pierwszy wniosek o płatność z KPO w październiku 2022 r.

Rosjanie uciekają. Ilu mogło przedostać się do UE?

Mobilizacja wojskowa w Rosji sprawiła, że potencjalni żołnierze zaczęli planować ucieczkę. Wielu zmieniło państwo zamieszkania bez żadnego trybu. Dane o ruchu międzynarodowym pokazują że kilkadziesiąt tysięcy Rosjan mogło kupić bilet w jedną stronę do UE.

Płaca minimalna w UE. Parlament Europejski przyjął dyrektywę

Minimalne wynagrodzenia we wszystkich państwach UE mają zapewnić godny poziom życia i pracy. Państwa członkowskie mają propagować ustalanie wynagrodzeń w drodze negocjacji zbiorowych - zdecydował Parlament Europejski w Strasburgu.

Wizy dla Rosjan. UE zawiesza umowę o ułatwieniach wizowych z Rosją od 12 września 2022 r.

UE przyjęła decyzję, która całkowicie zawiesza umowę o ułatwieniach w wydawaniu wiz obywatelom Rosji, wobec których będą miały zastosowanie jedynie ogólne przepisy kodeksu wizowego. Decyzja ma zostać opublikowana w Dzienniku Urzędowym 9 września 2022 r. Wejdzie w życie w dniu jej przyjęcia i będzie stosowana od 12 września 2022 r.

REKLAMA

Pakiet dla przedsiębiorstw energochłonnych - zapowiedź premiera Morawieckiego

Będziemy w najbliższym czasie proponować dla co najmniej kilkuset przedsiębiorstw - dużych, średnich i największych - w tym także tych, które produkują nawozy, specjalny pakiet dla przedsiębiorstw energochłonnych - powiedział 7 września 2022 r. podczas XXXI Forum Ekonomicznego w Karpaczu premier Mateusz Morawiecki.

Utrata prawa jazdy już za dwukrotne użycie telefonu w czasie jazdy?

Nowy taryfikator punktów karnych zacznie obowiązywać jeszcze we wrześniu 2022 r. Przewiduje on szereg wykroczeń, za które będzie można nałożyć już nie 10, ale nawet 15 pkt. karnych. Przykładowo zatem prawo jazdy będzie można stracić za dwukrotne naruszenie zakazu używania telefonu w czasie jazdy.

Szkolenia dla branży budowlanej finansowane przez UE

Branża budowlana wciąż może skorzystać z oferty szkoleniowo-doradczej „Kompetencje dla sektorów”, finansowanej z Funduszy Europejskich.

Prawo jazdy na kampera. Jest takie?

Prawo jazdy na kampera, czyli dziś zastanowimy się nad tym, jaki rodzaj uprawnień jest potrzebny do prowadzenia tego typu pojazdu. Sprawdźmy.

Przeterminowane prawo jazdy a kontrola drogowa

Przeterminowane prawo jazdy a kontrola drogowa. Czyli co się stanie w przypadku, w którym kierującego z nieważnym prawem jazdy zatrzyma policja?

Work-life balance w Polsce - co nas czeka?

Work-life balance w polskich przepisach prawa pracy. Jakie zmiany w Kodeksie Pracy dla pracujących rodziców wynikają z wprowadzenia unijnej dyrektywy?

Prawo jazdy na motor. Kategorie, minimalny wiek

Prawo jazdy na motor? To nie jeden dokument, a tak naprawdę kilka. Każdy daje inne uprawnienia i obowiązuje od innego wieku. Oto pełna lista.

Zmiany w przeglądach technicznych? FPPE apeluje. W tle bezpieczeństwo

Zmiany w przeglądach technicznych? FPPE apeluje o modernizację procesu przeglądów. W tle pojawia się kwestia bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Podwójne opodatkowanie VAT przy WNT. Ważny wyrok TSUE dla firm pośredniczących w obrocie towarami w UE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał 7 lipca 2022 r. wyrok w polskiej sprawie dotyczącej podwójnego opodatkowania WNT równolegle w kraju identyfikacji podatkowej i miejscu zakończenia transportu.

Prawo do aborcji zostanie uwzględnione w Karcie Praw Podstawowych UE?

Prawo do aborcji powinno zostać uwzględnione w Karcie Praw Podstawowych UE - wzywają europosłowie w rezolucji „w sprawie decyzji Sądu Najwyższego USA o zniesieniu praw do aborcji w Stanach Zjednoczonych oraz konieczności ochrony praw do aborcji i zdrowia kobiet w UE.

Czy Zielona Karta jest potrzebna w UE?

Czy Zielona Karta jest potrzebna w UE? To zasadnicze pytanie w czasie wakacji i dobie wyjazdów samochodem na urlop. Poznajmy na nie odpowiedź.

Płaca minimalna w UE - od kiedy?

Minimalne wynagrodzenia w UE coraz bliżej. Komisja Europejska przyjęła porozumienie osiągnięte przez Parlament Europejski i państwa członkowskie UE w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w UE.

Międzynarodowe prawo jazdy – co musisz wiedzieć?

Międzynarodowe prawo jazdy. Co musisz o nim wiedzieć? Jak je zdobyć? I do czego tak właściwie może być potrzebne? Sprawdźmy.

Obowiązkowa wymiana prawa jazdy czeka każdego kierowcę. Ale niektórzy mają lepiej

Obowiązkowa wymiana prawa jazdy czeka każdego kierowcę. Kiedy dokładnie i czemu bezterminowe prawo jazdy musi zniknąć? Sprawdźmy.

Whistleblowing. Dyrektywa nie została wdrożona w terminie. Jakie przepisy dot. sygnalistów obowiązują w Polsce?

Polski rząd nie zdążył wdrożyć ustawy o sygnalistach zgodnie z terminem narzuconym przez UE. Co to oznacza dla podmiotów komercyjnych? Jakie rozwiązania można obecnie stosować w firmach i jakie będą ich konsekwencje prawne? Jakie uprawnienia przysługują sygnalistom?

Polska otrzymuje z budżetu UE ponad trzykrotnie więcej niż do niego wpłaca

Polska otrzymuje z budżetu UE ponad trzy razy więcej niż do niego wpłaca; w 2021 r. uzyskała ok. 10 mld euro więcej niż wpłaciła - ocenia Polski Instytut Ekonomiczny. Analitycy szacują, że KPO zwiększy nasz wzrost PKB o 1 pkt. proc. w 2023 r. i 1,3 pkt. rok później

Polska zgadza się na opodatkowanie gigantów cyfrowych i podatek minimalny w UE

Polsce zależy na wdrożeniu całej reformy międzynarodowego opodatkowania, nie tylko na minimalnym podatku dla międzynarodowych korporacji, ale przede wszystkim na opodatkowaniu cyfrowych gigantów - podkreśliła minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

KSeF i e-faktury obowiązkowe od 2024 roku - projekt decyzji derogacyjnej Rady UE

Na EUR-Lex w oficjalnej bazie aktów prawnych Unii Europejskiej opublikowano projekt z 10 czerwca 2022 r. decyzji wykonawczej Rady Unii Europejskiej upoważniającej Rzeczpospolitą Polską do stosowania szczególnego środka stanowiącego odstępstwo od art. 218 i 232 dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej. Z tego projektu decyzji derogacyjnej wynika, że obowiązkowe stosowanie Krajowego Systemu e-Faktur i faktur ustrukturyzowanych będzie możliwe w Polsce od 1 stycznia 2024 roku do 31 grudnia 2026 r.

Realizacja prac budowlanych w UE - 3 najważniejsze kwestie podatkowe

Rozliczenie podatkowe usług budowlanych bywa problematyczne nawet dla projektów prowadzonych w kraju, a co dopiero, gdy prace realizowane są przez polskie firmy w innych państwach UE, co w ostatnim czasie wcale nie jest rzadkością. Chęć rozwoju, wyższe marże, a może większa przewidywalność - jest wiele czynników powodujących, że polskie firmy podejmują ryzyko związane z prowadzeniem prac budowlanych poza Polską. Z wielu względów najczęstszym kierunkiem są nadal inne państwa UE. O czym trzeba pamiętać i na co zwrócić uwagę jeśli chodzi o podatki i wykonywanie prac budowlanych w innym kraju UE - o tym w artykule.

Sasin: chcemy, by transformacja energetyczna była oparta na bezpieczeństwie energetycznym

Chcemy, by transformacja energetyczna, dbałość o klimat były oparte na bezpieczeństwie energetycznym; ma ona służyć ludziom, a nie odbywać się ich kosztem - stwierdził wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Nasze pomysły na odchodzenie od węgla muszą dzisiaj ulec skorygowaniu - dodał.

Wojna na Ukrainie a Europejski Zielony Ład. Ile żywności marnuje się w Polsce?

– W Polsce marnuje się ok. 5 mln ton żywności rocznie. W sytuacji, kiedy wojna za wschodnią granicą może spowodować globalne zakłócenia bezpieczeństwa żywnościowego, nie możemy sobie pozwolić na takie marnotrawstwo. To absolutnie jest jeden z celów, który powinien zostać podjęty z odpowiednią powagą w ramach Europejskiego Zielonego Ładu i przełożony na praktyczne działania państw europejskich – mówi Monika Piątkowska, prezes Izby Zbożowo-Paszowej. Jak podkreśla, Komisja Europejska powinna w tej chwili na nowo rozważyć kształt unijnej polityki rolnej oraz redefiniować zawarte w nich cele, aby nie osłabiać dodatkowo konkurencyjności polskiego i europejskiego rolnictwa w obecnej, i tak trudnej już sytuacji związanej z wojną w Ukrainie.

Zakaz sprzedaży samochodów spalinowych od 2035 roku. To już pewne!

Zakaz sprzedaży samochodów spalinowych? Parlament Europejski zagłosował. Wejdzie w życie w roku 2035. Co to właściwie oznacza? Sprawdźmy.

Wada wzroku za kierownicą. Czy oznacza wyższą składkę OC?

Wada wzroku za kierownicą? Lekarz musi ją potwierdzić w orzeczeniu i jej kod trafia do prawa jazdy. Czy oznacza wyższą składkę OC? Sprawdźmy.

Kierowca z wadą wzroku – badania, okulary, soczewki, kody w prawie jazdy, ubezpieczenie

Wada wzroku nie stanowi przeciwwskazania dla zdobycia prawa jazdy, ale wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Kandydat na kierowcę musi upewnić się, czy lekarz wydał mu zgodę na prowadzenie samochodu zarówno w okularach jak i szkłach kontaktowych, czy tylko okularach. Przeoczenie może się wiązać z mandatem w wysokości nawet 1500 zł. A czy przez wadę wzroku kierowca może dostać gorsze warunki ubezpieczenia samochodu niż ktoś, kto może pochwalić się sokolim wzrokiem? Wyjaśniamy.

Liberalizacja handlu państw UE z Ukrainą do czerwca 2023 roku

Ministerstwo Finansów poinformowało o publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie tymczasowej liberalizacji handlu z Ukrainą. Rozporządzenie to ma być stosowane do 5 czerwca 2023 r.

Krajowy Plan Odbudowy - 70 proc. środków musi być zakontraktowane do końca 2022 roku

36 mld euro z Krajowego Planu Odbudowy ma trafić do Polski dzięki akceptacji dokumentu przez Komisję Europejską. Prawie połowa z tych pieniędzy będzie przeznaczona na energetykę i zieloną transformację. Tym samym umożliwi Polsce szybszą realizację planu, który zakłada jak najszybsze odejście od paliw kopalnych sprowadzanych z Rosji. – Przechodzimy z gospodarki pokoju do gospodarki wojennej, która rządzi się innymi prawami i która wymaga szybszych decyzji – mówi były minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Czas będzie poważnym wyzwaniem, bo na zakontraktowanie 70 proc. funduszy Polska ma czas do końca roku.

Wniosek o dopłaty bezpośrednie dla rolników - do kiedy?

Wniosek o dopłaty bezpośrednie rolnicy mogą składać do 31 maja 2022, jeśli chcą otrzymać 100 proc. dofinansowania. Termin warunkowo został wydłużony, jednak za każdy dzień wysyłki wniosku po tej dacie dotacja zostanie zmniejszona o 1 proc.

Zatrzymanie prawa jazdy niezgodne z konstytucją?

Zatrzymanie prawa jazdy niezgodne z konstytucją? I prezes Sądu Najwyższego, Sejm i Rzecznik Prawo Obywatelskich stoją na takim właśnie stanowisku.

Müller o żądaniach KE ws. SN: co do przywrócenia sędziów - "dajemy procedurę, w której to się może odbywać"

Reforma systemu dyscyplinarnego jest, likwidacja Izby Dyscyplinarnej SN jest, a jeżeli chodzi o przywrócenie sędziów, to "dajemy procedurę, w której to się może odbywać" - mówił w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller pytany o spełnienie przez Polskę warunków postawionych przez Komisji Europejskiej.

Prawo jazdy w 0,3 sekund po zdaniu egzaminu. Możliwe?

Prawo jazdy w 0,3 sekund po zdaniu egzaminu, czyli rząd mówi o nowych opcjach mObywatela. Aplikacja w wersji 2.0 może zaskoczyć.

Krajowy Plan Odbudowy. Ustawa o SN wypełnia kamienie milowe uzgodnione z KE

KPO dla Polski. Czekamy na formalną akceptację kolegium unijnych komisarzy, to jest kwestia kilku, kilkunastu dni - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller pytany o Krajowy Plan Odbudowy. Podkreślił, że projekt dotyczący likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN wypełnia kamienie milowe uzgodnione z KE.

Dwucyfrowy kod prawa jazdy. Dwie cyfry to za mało!

Dwucyfrowy kod prawa jazdy sprawia, że choć kierowcy powinny dotyczyć ograniczenia w prowadzeniu, de facto go nie dotyczą. I zaraz powiemy czemu.

Dzień Europy 2022: zainspiruj się przeszłością, by stawiać czoła wyzwaniom współczesności

9 maja, Dzień Europy, powinien być okazją do świętowania pokoju i jedności, ponieważ upamiętnia rocznicę Deklaracji Schumana, ustanowionej w celu zacieśnienia współpracy krajów europejskich – współpraca ta miała być środkiem, który posłuży uniknięciu wojny. Z tego względu tym bardziej przejmujące jest to, że Dzień Europy 2022 został przyćmiony przez zastraszającą wojnę w Ukrainie, która wiąże się z ogromnym ludzkim cierpieniem i destabilizuje nadszarpniętą pandemią koronawirusa gospodarkę w całej Europie.

Parlament Europejski przyjął rezolucję dot. KPO; nie ma ona skutków prawnych jednak 24 mld euro oddalają się

W rezolucji przyjętej w czwartek Parlament Europejski wezwał Komisję Europejska, by nie aprobowała krajowych planów odbudowy Polski i Węgier. Europosłowie argumentowali, że kraje te nie wykonały niektórych orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE. "Walka przeciw Polsce to działanie na rzecz Putina!" - skomentowała rezolucję na Twitterze była premier RP, a obecnie europosłanka PiS, Beata Szydło. Rezolucje PE nie mają skutków prawnych.

W środę na Radzie Ministrów informacja nt. realizacji Krajowego Planu Odbudowy

Informacja na temat aktualnego stanu realizacji Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) zostanie przedstawiona w środę na posiedzeniu rządu. Czy Polska otrzyma 24 mld euro?

Zwolnienia z VAT dla sił zbrojnych państw UE - projekt trafi do komisji finansów

Rządowy projekt nowelizacji ustawy dotyczący zwolnienia z VAT importu towarów przez siły zbrojne państw UE trafi do sejmowej komisji finansów publicznych - zdecydował Sejm w dniu 28 kwietnia. Odrzucono wniosek Konfederacji o rozpatrzenie projektu przez komisję obrony narodowej.

Unia Europejska jest uzależniona od surowców z Rosji oraz produktów z Chin. Czy europejskie firmy przetrwają kolejny kryzys?

W ciągu kilku tygodni inwazja na Ukrainę zmieniła kształt światowej gospodarki, ale to tylko przedsmak globalnego kryzysu, który może wybuchnąć w Azji. Unia Europejska jest uzależniona od Chin i pomimo wielu pandemicznych deklaracji firmy z Europy, ale także z USA, nie myślą o wyprowadzaniu operacji z Państwa Środka. Skala powiązań jest tak ogromna, że w regionie samego Szanghaju jest więcej dostawców dla europejskich przedsiębiorstw niż wszystkich podwykonawców zlokalizowanych w Rosji i Ukrainie. Wojna wywołała szok i zmusza firmy do przeprowadzek, a wiele z nich chce zakotwiczyć w Polsce. Oprócz położenia, mamy do zaoferowania sporo innych atutów, zwłaszcza na sektorze logistycznym.

Polska może skorzystać na akcesji Ukrainy do UE

Ukraina już w czerwcu 2022 roku, podczas zaplanowanego posiedzenia Rady Europejskiej, spodziewa się uzyskać status kraju kandydującego do UE. – Proces wstępowania przez Ukrainę do wspólnoty europejskiej – czy to w wymiarze UE, czy wspólnoty euroatlantyckiej, tej obronnej – jest procesem, na którym Polska skorzysta w sposób szczególny – ocenia senator Krzysztof Kwiatkowski. Jak podkreśla, dzięki akcesji Ukrainy poprawi się polskie bezpieczeństwo, także w wymiarze militarnym, a Polska zyska też m.in. jako kraj tranzytowy, przez który będzie przepływać unijno-ukraiński handel. Nie do przecenienia jest też rola, jaką polskie firmy mogą w przyszłości odegrać w odbudowie tamtejszej gospodarki z wojennych zniszczeń.

Prawo jazdy, kody ograniczeń. Masz je w swoim dokumencie?

Prawo jazdy, kody ograniczeń, czyli numerowe oznaczenia wskazujące czego kierowca nie może, a co musi. Oto pełna lista.

Mandat za nieważne prawo jazdy 2022 r. Jest naprawdę wysoki!

Mandat za nieważne prawo jazdy 2022 r. Jak wysoka jest kara i co tak naprawdę oznacza takie wykroczenie? Sprawa jest poważna. Naprawdę poważna!

Okres próbny dla młodych kierowców 2022. Przepisy i zasady

Okres próbny dla młodych kierowców 2022. Czy nowelizacja prawa o ruchu drogowym go wprowadziła? Trochę tak, a trochę nie.

Prawo jazdy. Kod 71. Co oznacza?

Prawo jazdy. Kod 71 oznacza, że...? No właśnie co? To postanowiliśmy w tym materiale wyjaśnić. Oto pełnia wiedzy w temacie.

REKLAMA