REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo jazdy, Kierowca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Indywidualne tablice rejestracyjne w samochodzie

Kierowcy, za dodatkową opłatą mogą ułożyć unikalny napis w tablicy rejestracyjnej swojego samochodu. Pamiętać należy jednak, że nie ma tu pełnej dowolności - istnieją pewne ograniczenia co do treści napisu. Koszt wyrobienia indywidualnych tablic rejestracyjnych w samochodzie to ok. 1000 zł.

Okres próbny dla młodych kierowców – 2018 r.

4 czerwca 2018 r. wejdą w życie nowe przepisy dotyczące młodych kierowców. Główną nowością jest wprowadzenie dwuletniego okresu próbnego oraz innych prędkości maksymalnych dla młodych kierowców.

Jak zostać taksówkarzem?

Taksówkarzem może zostać jedynie osoba, która posiada odpowiednią licencje. Tą licencje może uzyskać osoba, która ma ukończony co najmniej 21 rok życia i posiada prawo jazdy kategorii B. Ponadto należy przejść specjalistyczne szkolenie, zdać odpowiedni egzamin i uzyskać licencję.

Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego

Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego może nastąpić gdy funkcjonariusz stwierdzi lub ma uzasadnione przypuszczenia, że pojazd zagraża bezpieczeństwu, porządkowi ruchu lub narusza wymagania ochrony środowiska. Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego odbywa się za pokwitowaniem.

REKLAMA

Mandaty dla rowerzystów – 2018 r.

Przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym (dalej: u.p.r.d.) dotyczą nie tylko użytkowników pojazdów mechanicznych lecz także m.in. rowerzystów. Za nieprzestrzeganie zasad ruchu drogowego rowerzyści mogą otrzymać mandat ale nie punkty karne. Sprawdź za co rowerzysta może otrzymać mandat.

Gaśnica samochodowa - obowiązujące przepisy prawne

Gaśnica samochodowa jest jednym z przedmiotów, który każdy kierowca musi mieć w samochodzie podczas jazdy. Czy jest jednak obowiązek aby gaśnica w aucie była ważna ? Odpowiedź brzmi - nie.

Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu – 2018 r.

Polskie ustawodawstwo wyróżnia dwa poziomy stężenia alkoholu we krwi – stan po użyciu alkoholu oraz stan nietrzeźwości. Jazda pod wpływem może być wykroczeniem, za które grozi kara aresztu lub grzywny, albo przestępstwem, za które grozi kara grzywny, ograniczenia lub nawet pozbawienia wolności.

Surowsze kary dla kierowców - zmiany 2017/2018 r.

Od 1 czerwca 2017 r. obowiązuje ustawa o zmianie ustawy – kodeks karny oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona surowsze kary dla kierowców, którzy popełnili najgroźniejsze przestępstwa drogowe. Ustawodawca wprowadza także nowe przestępstwo -ucieczkę przed pościgiem policyjnym.

REKLAMA

Jak skutecznie odwołać się od mandatu drogowego?

Policjant nakładając mandat drogowy na kierowcę powinien pouczyć go o możliwości nieprzyjęcia tego mandatu. Ukarany może, w ciągu siedmiu dni złożyć wniosek do sądu o uchylenie mandatu. Jak zatem skutecznie odwołać się od mandatu?

Własna działalność gospodarcza w pracy kierowcy – wady i zalety

Zawodowi kierowcy coraz częściej stają przed dylematem, czy decydować się na samozatrudnienie. Jakie są zalety i wady prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej w branży transportowej?

Jak zdać egzamin na prawo jazdy - część XV: jak prawidłowo ruszyć na wzniesieniu?

Jak prawidłowo wykonać manewr ruszania z miejsca do przodu na wzniesieniu czyli tzw. górkę? Nie jest to wbrew pozorom trudne. Dobry kierowca potrafi ruszyć na wzniesieniu w taki sposób, że pudełko zapałek umieszczone tuż za tylnym kołem nie ulegnie zgnieceniu, a więc samochód nie cofnie się nawet o milimetr.

Jak zdać egzamin na prawo jazdy - część XIV: jak prawidłowo wykonać jazdę po łuku?

W jaki sposób prawidłowo wykonać jazdę po łuku podczas egzaminu na prawo jazdy? Jakie błędy najczęściej popełniają zdający podczas jazdy po łuku?

Od 1 czerwca 2017 r. surowsze kary dla piratów drogowych

1 czerwca weszła w życie ustawa zaostrzająca kary za przestępstwa w ruchu drogowym oraz wydłużająca okres przedawnienia karalności wykroczeń. Jakie kary czekają nieodpowiedzialnych kierowców?

Nowe zasady stosowania płacy minimalnej dla kierowców

Znamy propozycje przepisów odnoszących się do stosowania płacy minimalnej dla kierowców pracujących w transporcie międzynarodowym. W jakim przypadku polskie firmy będą musiały płacić kierowcom więcej niż dotychczas?

Jak zdać egzamin na prawo jazdy: część XII – Egzamin praktyczny krok po korku – zadania placu manewrowym

Egzamin praktyczny na prawo jazdy składa się on z dwóch zasadniczych części: egzaminu na placu manewrowym i egzaminu w ruchu drogowym. Jakie zadania musi wykonać na placu manewrowym, osoba zdająca egzamin na prawo jazdy?

Jaką przyczepę można ciągnąć z kategorią B prawa jazdy?

Jest kilka rodzajów przyczep. Jedne służą do przewozu materiałów, inne służą za nocleg podczas wakacyjnych wyjazdów. Jaką przyczepę można ciągnąć posiadając kategorię B prawa jazdy?

Kary za obowiązek rejestracji kierowcy przed wjazdem do Austrii

Od 1 stycznia 2017 r. austriackie władze mogą karać firmy transportowe, które nie zarejestrują kierowcy pojazdu przed przekroczeniem granicy i nie płacą mu minimalnej austriackiej stawki podczas pracy na terytorium kraju. Jak wysokie są to kary?

Zaostrzenie kar za przestępstwa w ruchu drogowym w 2017 r.

Ustawa zaostrzająca kary za przestępstwa w ruchu drogowym została przyjęta przez Senat. Nowelizacja przewiduje wyższe kary za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości, ucieczkę przed pościgiem policji, prowadzenie pojazdu mimo zakazu bądź po cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem.

Jak zdać egzamin na prawo jazdy część X – Instrukcja postępowania na egzaminie teoretycznym

Stworzyliśmy szczegółowy instruktaż prezentując dokładnie to, co osoby zdające zobaczą na ekranie monitora w WORD. Będzie to szczególnie pomocne tym zdającym, którzy sami przygotowują się do egzaminu teoretycznego. Taki szczegółowy i bardzo dokładny, a zarazem przystępny instruktaż przyda się zresztą wszystkim przystępującym do egzaminu.

Jak zdać egzamin na prawo jazdy część IX – jak przebiega egzamin teoretyczny?

Jak przebiega egzamin teoretyczny na prawo jazdy? Udajemy się do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego na egzamin państwowy. Przypomnę, że do tej części egzaminu możemy przygotowywać się samodzielnie, bez zapisywania się na kurs do ośrodka szkolenia kierowców.

Co grozi za prowadzenie pojazdu bez uprawnień w 2017 roku?

To, jaka kara nam grozi za prowadzenie pojazdu bez uprawnień w 2017 r. zależy od tego w jakich okolicznościach zdarzyło nam się to prawo złamać. Kary są różne w zależności od tego czy nigdy nie mieliśmy prawa jazdy, nasze prawo jazdy zostało zawieszone lub zostało cofnięte.

Zaostrzenie kar dla kierowców - marzec 2017 r.

Zaostrzenie kar za przestępstwa w ruchu drogowym, m.in. podniesienie dolnej granicy więzienia za spowodowanie wypadku z 9 miesięcy do 2 lat - przewiduje nowelizacja Kodeksu karnego, którą przyjął 23 marca 2017 r. Sejm.

Jak zdać egzamin na prawo jazdy część VIII: przygotowanie psychiczne do egzaminu

Żeby zdać egzamin na prawo jazdy niezbędna jest wiedza ale także odpowiednie przygotowanie psychiczne i fizyczne. Radzimy, co zrobić, by na egzaminie nie towarzyszył nam zbędny stres.

Liczba punktów karnych wpłynie na wysokość składki OC

Po uruchomieniu funkcji sprawdzania punktów karnych przez Internet w systemie CEPiK 2.0, kierowcy bez czystego konta zapłacą więcej za OC.

Jak zdać egzamin na prawo jazdy, część VII: którym samochodem zdawać, czy prosić o obecność instruktora?

Zanim zapiszemy się na egzamin do WORD, musimy zdecydować, czy chcemy poprosić naszego instruktora, aby pojechał z nami na egzamin i występował w charakterze obserwatora. Musimy także podjąć decyzję, czy chcemy zdawać egzamin praktyczny samochodem należącym do OSK (tym samym , którym odbywaliśmy szkolenie), czy autem należącym do WORD. Które rozwiązanie wybrać?

Jak zdać egzamin na prawo jazdy, część VI: Egzamin wewnętrzny praktyczny w OSK

Choć praktyczny egzamin wewnętrzny w ośrodku szkolenia kierowców nie jest decydujący w kwestii przyznania prawa jazdy, warto dobrze się do niego przygotować. Dlaczego?

Jak zdać egzamin na prawo jazdy, część III: Egzamin teoretyczny w OSK

Kontynuujemy nasz cykl poświęcony szkoleniu na prawo jazdy. W poprzednim odcinku informowaliśmy, jak powinny być prowadzone zajęcia teoretyczne w ośrodku szkolenia kierowców. Dziś o egzaminie teoretycznym wewnętrznym.

Jak zdać egzamin na prawo jazdy, część V: praktyka z instruktorem

Jak powinien zachowywać się instruktor podczas praktycznej części kursu na prawo jazdy i czego możemy od niego wymagać?

Jak zdać egzamin na prawo jazdy, część IV: jazdy z instruktorem

Dobry instruktor nauki jazdy nie tylko wyróżnia się dużą wiedzą, ale także potrafi stworzyć przyjazne warunki podczas szkolenia. Niski poziom kultury osobistej instruktora jest czynnikiem niedopuszczalnym w kontakcie z kursantem.

Kara za brak prawa jazdy w 2017 r.

Głośny projekt nowelizacji kodeksu wykroczeń, który wpłynął do sejmu 22 grudnia 2014 r. wciąż nie został zrealizowany. Według stanu przedstawionego na stronie sejmowej projekt wciąż znajduje się w rękach Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacji.

Redukcja punktów karnych w 2017 r.

Naruszając przepisy prawa o ruchu drogowym kierowca może zostać ukarany mandatem oraz punktami karnymi. Niestety mandat mamy obowiązek opłacić, natomiast punkty karne mogą ulec redukcji po spełnieniu pewnych ustawowych warunków.

Jak zdać egzamin na prawo jazdy, część II: warianty szkolenia i nauka w OSK

W poprzednim odcinku cyklu „Jak zdać egzamin na prawo jazdy”, informowaliśmy, jakie formalności należy załatwić przed zapisaniem się na kurs nauki jazdy, radziliśmy Państwu czym się kierować wybierając ośrodek szkolenia kierowców. Dziś o tym, jakie istnieją warianty szkolenia i jak powinna przebiegać nauka w OSK.

Jak zdać egzamin na prawo jazdy cz. I: wybór ośrodka szkolenia

Egzamin na prawo jazdy jest związany z dużym stresem. A wynik uzależniony od przygotowania kandydata na kierowcę. Dlatego istotne są wszystkie składowe procesu szkolenia przyszłego kierowcy. W tym, wybór odpowiedniego ośrodka szkolenia.

Opłaty urzędowe za pomocą smartfona

Od końca września 2016 r. w wybranych urzędach można uiszczać opłaty urzędowe za pomocą smartfonów, m.in. za wydanie prawa jazdy, rejestrację pojazdów. W najbliższych miesiącach płatności mobilne za pośrednictwem aplikacji mają być dostępne w większości urzędów w całym kraju. Jak działa aplikacja?

Nowy i aktualny taryfikator punktów karnych 2017 r.

Nowy taryfikator punktów karnych w 2017 r. Dowiedz się ile możesz otrzymać punktów karnych za poszczególne wykroczenia drogowe w 2017 r. Jak uniknąć punktów karnych? Zobacz nasz zawsze aktualny taryfikator punktów karych 2017.

Kiedy egzaminator przerwie egzamin na prawo jazdy? Nowe przepisy

Od 10 listopada 2016 r. egzaminator nie ma obowiązku przerywania egzaminu i wystawiania oceny negatywnej w przypadku popełnienia przez zdającego błędu określonego w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa.

Kiedy wejdą w życie zmiany dotyczące prawa jazdy i CEPiK 2.0, w 2018 r.?

Kiedy wejdą w życie zmiany dotyczące prawa jazdy i CEPiK 2.0? Znamy nową datę. Przepisy, które miały wejść w życie w styczniu 2017 r. nie będą obowiązywały w przyszłym roku.

W 2017 r. starosta zarzyma prawo jazdy nawet jak policja fizycznie nie zabrała dokumentu

Koniec z unikaniem zatrzymania prawa jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h w sytuacji, gdy złapany na złamaniu przepisów kierowca powie policjantom, że nie ma przy sobie prawa jazdy. Nowe regulacje wejdą w życie od 1 stycznia 2017 r.

Ford Driving Skills for Life w Polsce!

Ford rozpoczął w Polsce program doskonalenia techniki jazdy wśród młodych kierowców. Ford Driving Skills for Life, bo tak się on nazywa, kierowany jest do osób w wieku 18-24 lat, którzy chcą stać się lepszymi kierowcami, świadomymi odpowiedzialności jaką biorą na siebie siadając za kierownicą.

Zmiany dotyczące prawa jazdy nie wejdą w życie w 2017 roku?

Wszystko wskazuje na to, że nowy system CEPiK nie zostanie oddany do użytku 1 stycznia 2017 roku. A to oznacza, że i przepisy dotyczące prawa jazdy nie zostaną wdrożone w przyszłym roku.

Najnowszy projekt wprowadzenia ostrzejszych kar dla kierowców

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt zaostrzający kary dla kierowców. Według założeń za prowadzenie samochodu po cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami będzie można pójść na 5 lat do wiezienia.

Zdjęcie do prawa jazdy 2017

Jakie są wytyczne odnośnie zdjęcia do prawa jazdy w 2017 r.? Czy można do dokumentów dołączyć starszą fotografię?

Cena kursu na prawo jazdy będzie ustalona z urzędu?

Obecnie cenę kursu na prawo jazdy ustala wolny rynek. Choć koszty kursów są dzięki temu niskie, to jednak ma to swoje konsekwencje, w tym. m.in. spadek jakości kształcenia. Właśnie dlatego pojawił się pomysł aby ustalić odgórnie, z urzędu cenę za kurs nauki jazdy. Co ciekawe pomysł nie wyszedł ze strony rządu a przedsiębiorców!

Przekroczony limit punktów karnych według nowych zasad

Od 1 stycznia 2017 roku wejdą w życie nowe przepisy dotyczące szkoleń dla kierowców i sposobu nabywania uprawnień do kierowania pojazdami. Inaczej też będzie wyglądać procedura utraty a potem ewentualnego odzyskania uprawnień.

Czy za pływanie rowerem wodnym po alkoholu w 2016 r. można stracić prawo jazdy?

Czy za pływanie po alkoholu skuterem wodnym, żaglówką, rowerem wodnym, czy kajakiem można stracić prawo jazdy? Można, ale to zależy czym konkretnie się pływa.

Propozycje Ministerstwa Sprawiedliwości dot. zaostrzenia kar za przestępstwa i wykroczenia w ruchu drogowym

Według projektu Ministerstwa Sprawiedliwości za niezatrzymanie się do kontroli policji i zmuszenie funkcjonariuszy do pościgu kierowca mógłby pójść do więzienia na 5 lat. Z kolei kierowcy, którzy prowadząc po pijanemu lub pod wpływem środków odurzających spowodują wypadek w wyniku, którego ktoś poniesie śmierć lub ciężkie obrażenia, obligatoryjnie będą trafiać do więzienia na co najmniej dwa lata. Co jeszcze przewiduje projekt?

Osoba niesłysząca może być kierowcą!

W czasach kiedy prawie każdy z nas ma prawo jazdy, także osoby niesłyszące coraz częściej chcą prowadzić samochód. Czy jest to jednak możliwe?

Alergia a jazda samochodem - porady

Alergia u kierowcy może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Nie tylko ogranicza koncentrację, ale zaburza także pole widzenia kierowcy, uniemożliwiając mu prawidłową ocenę sytuacji na drodze. Jak sobie radzić zatem z alergią?

Zmiany w egzaminach na kat. AM prawa jazdy w 2016 r.

Od 25 lutego 2016 r. zmieniono przepisy odnoszące się do przeprowadzania egzaminów i wymogów odnośnie szkolenia osób ubiegających się o kat. AM prawa jazdy. Zdobycie uprawnień do prowadzenia motorowerów i lekkich czterokołowców jest teraz łatwiejsze.

Okres próbny dla kierowców – część przepisów już obowiązuje!

Okres próbny dla kierowców już częściowo obowiązuje. Od stycznia 2017 r. mają obowiązywać zaostrzone restrykcje w okresie próbnym dla nowo upieczonych kierowców. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że część zaostrzonych przepisów odnoszących się do okresu próbnego weszła w życie 18 maja 2015 r. Za co świeżo upieczeni kierowcy mogą już w 2016 r. stracić prawo jazdy?

REKLAMA