REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo budowlane

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zmiany w ustawie OZE oraz Prawie budowlanym 2018 r.

Prezydent podpisał ustawę z dnia 7 czerwca 2018 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw. Co się zmieni?

Przystąpienie do użytkowania obiektu budowlanego

Art. 55 Prawa budowlanego określa przypadki, w których przed przystąpieniem do użytkowania obiektu budowlanego konieczne jest uzyskanie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Zobacz jak uzyskać taką decyzję.

Opóźnienie a zwłoka na placu budowy

Opóźnienie na budowie to nie to samo co zwłoka. Opóźnienie oderwane jest od przyczyny, natomiast zwłoka to opóźnienie zawinione. Jakie ma to konsekwencje prawne?

Dbałość o otoczenie budowy w interesie inwestorów

Obowiązek zachowania ładu na terenie budowy wynika z przepisów prawa. Często jednak inwestorzy od wykonawców oczekują również przestrzegania dobrych praktyk, których nie wynikają wprost z przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Dlaczego inwestorom opłaca się dbać o otoczenie budowy?

REKLAMA

Rynek nieruchomości – zmiany w 2018 roku

Rynek nieruchomości w mijającym rok był rekordowy pod wieloma względami. Czy kolejny rok będzie równie dobry? W 2018 roku rynek nieruchomości czekają zmiany, m.in. w prawie budowlanym. W jaki sposób nowe regulacje wpłyną na deweloperów? Czy przyszły rok przyniesie wzrost cen mieszkań?

Zanim starosta odmówi pozwolenia na budowę

Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego z 7 kwietnia 2017 r. wprowadziła wiele nowych instytucji i rozwiązań prawnych. Duża część nowych przepisów ma charakter ramowy. To zaś powoduje trudność w ich dostosowaniu do rozwiązań obowiązujących w ustawach szczególnych. Ponadto sytuacja, w której mamy do czynienia zdublowaniem się rozwiązań w ustawie ogólnej oraz w ustawach szczegółowych, wprowadza chaos zamiast porządkować stan prawny wokół postępowań administracyjnych.

Podział nieruchomości a plan miejscowy

Podziału nieruchomości można dokonać, jeżeli nie jest sprzeczny z przepisami odrębnymi albo jest zgodny z warunkami określonymi w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Zmiany w zasadach opodatkowania elektrowni wiatrowych podatkiem od nieruchomości

Opodatkowanie elektrowni wiatrowych podatkiem od nieruchomości zmieniło się już w styczniu 2017 r. Jak interpretować obecnie obowiązujące przepisy?

REKLAMA

Pozwolenie na budowę a nowelizacja Kpa

Czy nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego wpłynie na zasady wydawania pozwolenia na budowę? Okazuje się, że tak. Najważniejszą zmianą ma być uniknięcie przewlekłości rozpatrywania spraw. Na uwagę zasługuje również wprowadzenie zasady przyjaznej interpretacji prawa. Dzięki tej zasadzie przepisy, które są niejednoznacznie sformułowane należy interpretować na korzyść stron.

Jakie roboty budowlane nie wymagają zezwolenia na budowę

Ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców, która weszła w życie 1 stycznia 2017 r., zwolniła niektóre roboty budowlane z pozwolenia na budowę lub zgłoszenia. Jakie rodzaju roboty budowlane nie wymagają obecnie zezwolenia?

Zmiany w prawie budowlanym od 2017 r.

Sejm przyjął ustawę o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców. Celem ustawy jest poprawa warunków prawnych wykonywania działalności gospodarczej w Polsce. Zmiany objęły również prawo budowlane, zwalniając niektóre roboty budowlane z pozwolenia na budowę lub zgłoszenia.

Nowe zasady planowania i zagospodarowania przestrzennego

Trwają prace nad nowym Kodeksem urbanistyczno-budowlanym, który zakłada zlikwidowanie prawnych i proceduralnych barier realizacji inwestycji. Kodeks zastąpi kilka obowiązujących obecnie ustaw: o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, Prawo budowlane, specustawy branżowe, a także część ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Zmiana ustawy o nieruchomościach

Zgodnie z planami, zmiana ustawy o gospodarce nieruchomościami powinna uwzględniać wywłaszczenie prywatnych właścicieli terenów, na których znajdują się odpady niebezpieczne.

Koncesje na roboty budowlane na nowych zasadach

Prezydent RP podpisał nowelizację ustawy o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi. Nowe przepisy wdrażają do polskiego prawa pakiet dyrektyw unijnych dotyczących zamówień publicznych.

Koncesja na roboty budowlane - zmiany 2016/2017

Ustawa o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi wprowadza nowe zasady udzielania zamówień w drodze umów koncesji. Ustawa ma na celu implementację do polskiego prawa dyrektywy koncesyjnej. Część przepisów wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia z wyjątkiem kilku artykułów, które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2017 r.

Odniesienie do prawa budowlanego utrudnia obliczanie podatku od nieruchomości

Przepisy dotyczące podatku nieruchomości są na tyle skomplikowane, że nie tylko podatnicy, ale również organy podatkowe mają problemy z ustaleniem, co powinno podlegać opodatkowaniu. Obliczanie podatku od nieruchomości utrudniają regulacje zawarte w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych, które odwołują się do przepisów prawa budowlanego.

Kodeks urbanistyczno-budowlany ureguluje proces inwestycyjny

Resort infrastruktury i budownictwa opracował projekt kodeksu urbanistyczno-budowlanego. Projekt zakłada wprowadzenie sześciu kategorii inwestycji i jedną zintegrowaną zgodę inwestycyjną.

Umowa o roboty budowlane - odpowiedzialność inwestora i wykonawcy

Zgodnie z Kodeksem cywilnym w umowie o roboty budowlane, zawartej między inwestorem a generalnym wykonawcą, strony ustalają zakres robót, które wykonawca będzie wykonywał osobiście lub za pomocą podwykonawców. Jak kształtuje się odpowiedzialność inwestora i wykonawcy wobec podwykonawców?

Zmiany w umowach koncesji na roboty budowlane

Jasne i przejrzyste zasady zawierania umów koncesji na roboty budowlane i usługi, najlepszy możliwy stosunek jakości do ceny koncesji i zwiększenie swobody zamawiającego - to główne założenia przyjętego przez rząd projektu ustawy o umowach koncesji na roboty budowlane.

Projekt kodeksu budowlanego pod koniec 2016 roku

Tomasz Żuchowski,wiceminister infrastruktury i budownictwa zapowiedział w wypowiedzi dla PAP z 21 lutego 2016 r., że pod koniec 2016 roku zostanie przedstawiony przez jego resort projekt kodeksu budowlanego. Kodeks ten ma być kompleksową regulacją prawną całego procesu inwestycyjnego w budownictwie. Jednocześnie ma zostać dokonana reforma administracji w tym zakresie.

Jak rozliczyć usługi budowlane, gdy kontrahent jest podmiotem zagranicznym?

Rozliczenie usług budowlanych sprawia podatnikom wiele problemów, jeśli nieruchomość jest położona za granicą lub kontrahent jest podmiotem zagranicznym. Prawidłowe rozliczenie wymaga od polskich podatników znajomości zagranicznych przepisów. Często wiąże się też z obowiązkiem rejestracji do VAT w kraju położenia nieruchomości.

Projekt zmian opodatkowania wyciągów narciarskich do opinii rządu i samorządów

Sejmowe komisje skierowały projekt nowelizacji Prawa budowlanego, która miałaby zmniejszyć wymiar podatków od wyciągów narciarskich, do oceny komisji wspólnej rządu i samorządów. Posłowie uznali, że projektowana ustawa mogłaby zmniejszyć dochody gmin.

Nowe ułatwienia w procesie budowlanym

28 czerwca 2015 r. weszła w życie ustawa z dnia 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja wprowadziła wiele doniosłych zmian, których celem ma być uproszczenie i skrócenie procedury budowlanej. W artykule omówione zostaną wybrane najważniejsze z nich.

Nowe zasady oznaczania wyrobów budowlanych

Sejm przyjął poprawki do nowelizacji ustawy o wyrobach budowlanych oraz ustawy Prawo budowlane. Celem jest poprawa skuteczności i przejrzystości przepisów dotyczących wyrobów budowlanych.

Zmiana definicji budowli narciarskich – niższy podatek od nieruchomości

W odpowiedzi na zgłaszane problemy w naliczaniu podatku od nieruchomości w zakresie budowli, takich jak np. wyciągi narciarskie czy koleje linowe, 12 maja 2015 r. wpłynął do Sejmu projekt nowelizacji ustawy z dnia 7 lipca 1994 prawo budowlane. Przygotowany został przez sejmową Komisję Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, a jego głównym założeniem jest zmiana definicji budowli w branży turystycznej.

Nowe prawo budowlane korzystne dla przedsiębiorców i inwestorów

Nowe prawo budowlane znosi wymóg uzyskania pozwoleń na budowę określonych obiektów, w tym domów jednorodzinnych. Ponadto zmiany dotyczą kwestii formalnych, związanych z rozpoczęciem budowy. Ma być prościej i szybciej dla przedsiębiorców oraz inwestorów.

Rząd pozytywnie o OZE

Rząd pozytywnie wypowiedział się na temat projektu ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym i ustawy Prawo budowlane. Propozycje zmian dotyczą lokalizacji OZE oraz rozszerzenia udziału społeczności w procesie lokalizacji farm wiatrowych.

Kodeks budowlany już wkrótce

Projekt nowego Kodeksu budowlanego został skierowany do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych.

Zmiany w prawie budowlanym w 2015 r. a podatek od nieruchomości

Od wakacji 2015 r. zacznie obowiązywać nowelizacja ustawy Prawo Budowlane. Zmiany w prawie budowlanym niosą za sobą dodatkowe obciążenia w podatku od nieruchomości.

Czy notariusz może odmówić sporządzenia aktu notarialnego?

Czy notariusz może odmówić dokonania czynności notarialnej w sytuacji, kiedy jest ona sprzeczna z prawem? Co zrobić w sytuacji, kiedy notariusz podczas zawierania umowy deweloperskiej, odmawia poświadczenia umowy twierdząc, że projekt budowlany jest niezgodny z przepisami powołując się na rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012 roku w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (Dz. U. z 2012 r., poz. 462 z późn. zmianami).

Kodeks budowlany - projekt

25 lutego 2015 r. Komisja Kodyfikacyjna Prawa Budowlanego przyjęła projekt kodeksu budowlanego. Przewodniczący Komisji przekazał projekt Ministrowi Infrastruktury i Rozwoju. Ministerstwo analizuje przedstawiony projekt. Do najważniejszych zmian należą: wprowadzenie pojęcia zgody budowlanej, zwiększenie ilości obiektów realizowanych na zgłoszenie, skrócenie terminu rozpatrzenia zgłoszenia, ograniczenie wymogu uzyskania pozwolenia na użytkowanie.

Wynagrodzenie za przesył, czy zasiedzenie służebności gruntu?

Zgodnie z uchwałą SN stara decyzja administracyjna na budowę i eksploatację linii wydane przedsiębiorstwom energetycznym nie będzie podstawą do wystąpienia o zasiedzenie służebności gruntowej. Łatwiej będzie starać się właścicielowi działki o ustanowienie służebności przesyłu i uzyskanie z tego tytułu wynagrodzenia lub odszkodowania z tego tytułu.

Umieszczanie reklam na budynkach i przy drogach - wymogi prawne

Przedsiębiorcy umieszczają swoje reklamy w różnych miejscach - na budynkach (także zabytkowych), przy drogach - i w różnej formie - tablice reklamowe, bilboardy, tablice świetlne (LED). Warto wiedzieć, jakich formalności trzeba dopełnić, by nie narazić się na sankcje za umieszczanie reklam bez wymaganych prawem pozwoleń na budowę lub zgłoszenia.

Budowa domu jednorodzinnego bez pozwolenia

Nowela Prawa budowlanego znosi wymóg uzyskiwania decyzji o pozwoleniu na budowę lub przebudowę domu jednorodzinnego. Rozwiązanie to dotyczy budynków, których obszar oddziaływania nie wykracza poza granice działki objętej inwestycją, czyli w sytuacji, w której dom nie jest uciążliwy dla sąsiadów.

Jak dochodzić roszczeń z tytułu rękojmi za wady fizyczne budynku?

Odpowiedzialność dewelopera za wady fizyczne sprzedanych przez niego nieruchomości jest szczególną formą odpowiedzialności z tytułu rękojmi. Ma charakter obiektywny, czyli jest niezależna od winy sprzedającego. Jak więc skutecznie dochodzić roszczeń z tytułu rękojmi za wady fizyczne budynku?

Dom bez pozwolenia

Zlikwidowanie wymogu uzyskania pozwolenia na budowę w przypadku budowy domów jednorodzinnych to główne założenie projektu zmian ustawy Prawo budowlane. Przyjęty przez Radę Ministrów projekt zakłada możliwość budowy domu bez pozwolenia, na podstawie samego zgłoszenia.

Warunki zabudowy dla urządzeń infrastruktury technicznej

Warunki zabudowy dla urządzeń infrastruktury technicznej są znacznie złagodzone. W przypadku inwestycji dotyczących urządzeń infrastruktury technicznej, nie jest konieczne spełnienie wymogu dobrego sąsiedztwa ani wymogu dostępu do drogi publicznej.

Przedsiębiorcy za wprowadzeniem zmian w prawie budowlanym

Konfederacja Lewiatan proponuje wprowadzenie zmian w prawie budowlanym, w ramach prac nad projektem ustawy o uproszczeniu procedur administracyjnych. Przedsiębiorcy chcą umożliwienia prowadzenia książki obiektu budowlanego w formie elektronicznej, digitalizację map geodezyjnych, uruchomienie elektronicznego obiegu dokumentów z zakresu prawa budowlanego.

Kodeks budowlany na początku 2015 roku

Założenia do kodeksu budowlanego mają trafić do konsultacji społecznych na początku 2015 roku. Projekt kodeksu budowlanego został poszerzony o kwestie planistyczne.

Założenia kodeksu budowlanego trafią do konsultacji w 2015 r.

Do konsultacji społecznych mają trafić założenia kodeksu budowlanego na początku 2015 r. Komisje mają przedstawić swoje ustalenia w połowie przyszłego roku.

Projekt budowy domu jednorodzinnego 2015

Znaczne uproszczenie projektu budowy domu jednorodzinnego w 2015 roku zakłada nowelizacja ustawy Prawo budowlane. Założeniem ustawy jest zniesienie obowiązku dołączania do projektu budowy domu jednorodzinnego oświadczeń m.in. o: zapewnieniu dostaw energii, wody, ciepła, gazu.

Brak pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego

Brak wymogu uzyskania pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego zakłada nowelizacja ustawy – Prawo budowlane. Zgodnie z projektem pozwolenie nie będzie wymagane, gdy obszar oddziaływania nie wykracza poza granice działki. Jakie trudności spowoduje rezygnacja z wymogu uzyskania pozwolenia budowlanego?

Kodeks budowlany – pierwszy kwartał 2015

Założenia do Kodeksu budowlanego zostaną przedstawione Radzie Ministrów – zgodnie z zapowiedzią premier Ewy Kopacz – w pierwszym kwartale 2015 roku. Kodeks budowlany ma objąć kwestie, które obecnie są rozproszone w kilku ustawach.

Zmiany w Prawie zamówień publicznych - niezbędne aby branża budowlana mogła się rozwijać

Zmiany w prawie budowlanym są niezbędne, aby branża budowlana mogła się normalnie rozwijać po 2020 roku. W przeciągu ostatnich dwóch lat upadło bowiem kilkaset firm budowlanych.

Prostsze procedury w prawie budowlanym

Proponowane zmiany ustawy - Prawo budowlane zakładają zniesienie wymogu uzyskiwania decyzji o pozwoleniu na budowę lub przebudowę domu jednorodzinnego. Takie rozwiązanie ma dotyczyć budynków, których obszar oddziaływania nie wykracza poza granice działki objętej inwestycją, czyli tych, które nie jest uciążliwy dla sąsiadów.

Pomieszczenie pomocnicze a pomieszczenie przynależne – różnice

"Pomieszczenie pomocnicze", a "pomieszczenie przynależne" to dwa zupełnie różne pojęcia, które są często mylone. "Pomieszczenie pomocnicze" to takie, które służy ludziom do celów mieszkalnych. "Pomieszczenie przynależne" natomiast to takie, które wg przepisów prawa nie jest miejscem przeznaczonym do stałego zamieszkiwania ludzi.

Nowelizacja prawa budowlanego może zahamować energię odnawialną

W najbliższy czwartek dwie sejmowe komisje ponownie zajmą się projektem nowelizacji prawa budowlanego w zakresie dotyczącym elektrowni wiatrowych. Z projektu zniknął krytykowany zapis o minimalnej odległości wiatraków od zabudowań i lasów, ale branża wciąż nie widzi potrzeby wprowadzania niektórych zmian. Tym bardziej że mogą one zwiększyć wysokość podatków, a to z kolei może zahamować rozwój energetyki wiatrowej.

Zmiany w prawie budowlanym

Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w prawie budowlanym oraz niektórych innych ustawach. Projekt przedłożył minister infrastruktury i rozwoju. Zmiany obejmują w szczególności przyspieszenie procesu budowlanego poprzez skrócenie okresu oczekiwania na wydanie pozwolenia na budowę.

Rządowy projekt nowelizacji prawa budowlanego

Rząd przyjął założenia projektu nowelizacji prawa budowlanego i niektórych innych ustaw dotyczące uproszczenia i skrócenia procesu budowlanego dla zdecydowanej większości inwestycji realizowanych na podstawie prawa budowlanego. Oznacza to, że jeśli planowane przepisy wejdą w życie, budowa budynku będzie trwała krócej.

Prawo budowlane - zmiany od sierpnia 2014 r.

Zmianie ulegną m.in. zasady przeprowadzania postępowań kwalifikacyjnych o nadanie uprawnień budowlanych oraz wysokości opłat za te postępowania. Nowe przepisy wejdą w życie 10 sierpnia 2014 r.

REKLAMA