REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Projekt ustawy o pracy na morzu

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przygotowało projekt ustawy o pracy na morzu. Zakłada on poprawę warunków pracy i życia marynarzy. Co konkretnie?

Zmiany w działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej w 2016 r.

Rząd przyjął założenia projektu ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Zaproponowane zmiany mają na celu zmniejszenie prawdopodobieństwa niewypłacalności zakładów, zwiększenie konkurencyjności a co za tym idzie jakości świadczonych usług, obniżenie opłat i większa transparentność. Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2016 r.

Czy zaostrzone przepisy drogowe poprawiają bezpieczeństwo?

Po zaostrzeniu przepisów drogowych w tym. min. tych dotyczących prędkości, wielu kierowców zdecydowało się jeździć wolniej. Czy jednak wpłynęło to na poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach?

Bezpłatna pomoc prawna także dla ludzi młodych

Nad projektem ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej na etapie przedsądowym pracuje obecnie sejmowa podkomisja. Minister sprawiedliwości Borys Budka chce, by system bezpłatnej pomocy prawnej dostępny był także dla osób młodych, do 26. roku życia. Jak dodał osoby, które często po raz pierwszy podejmują pracę, chcą takiej pomocy.

REKLAMA

LEGAL PERSON - osoba prawna

Nowe Prawo restrukturyzacyjne od 1 stycznia 2016 r.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowe Prawo restrukturyzacyjne. Głównym celem przedmiotowej ustawy jest wprowadzenie skutecznych instrumentów pozwalających na przeprowadzenie restrukturyzacji przedsiębiorstwa dłużnika i zapobieżenie jego likwidacji. Nowe regulacje będą obowiązywać od 1 stycznia 2016 r.

Łacińskie paremie prawnicze - część X

Prezentujemy dziesiątą część cyklu artykułów, w których przybliżamy wybrane łacińskie paremie prawnicze (łacińskie sentencje prawnicze) i ich wpływ na dzisiejszy system prawny.

Łacińskie paremie prawnicze - część IX

Prezentujemy dziewiątą część cyklu artykułów, w których przybliżamy wybrane łacińskie paremie prawnicze (łacińskie sentencje prawnicze) i ich wpływ na dzisiejszy system prawny.

REKLAMA

Bagażniki rowerowe na hak w końcu legalne?

Wygląda na to, że niedługo korzystanie z bagażników montowanych na haku holowniczym nie będzie narażało kierowcy na mandat (zasłanianie tablicy rejestracyjnej). Mają wejść w życie przepisy umożliwiające wydanie i korzystanie z trzeciej tablicy rejestracyjnej.

Karta Dużej Rodziny w przypadku maturzystów i studentów

Czy uprawnienia wynikające z programu Karty Dużej Rodziny przysługują osobom, które ukończyły 18 lat i zdały w tym roku maturę? Czy osoby podejmujące studia mogą nadal korzystać z Karty?

Czy musisz płacić podatek od posiadania psa? Ile?

Podatek od posiadania psa regulowany jest ustawą o podatkach i opłatach lokalnych. Wynika z niej, iż obowiązek opłaty za posiadanie psa może być narzucony przez radę gminy i to ona decyduje o wysokości należności z tego tytułu w danym roku podatkowym. Wysokość kwoty podatku nie może być jednak wyższa od ustalonej w przepisach stawki maksymalnej, która w roku 2023 wynosi 150,93 zł rocznie za jednego psa. Natomiast w 2024 r. stawka opłaty o posiadania psów nie będzie mogła przekroczyć 173,57 zł zł rocznie od jednego psa.

Bankowe tytuły egzekucyjne niezgodne z konstytucją

Trybunał Konstytucyjny orzekła za niezgodne z konstytucyjną zasadą równego traktowania przepisy Prawa bankowego umożliwiające bankom wystawianie bankowych tytułów egzekucyjnych. Uznane za niekonstytucyjne przepisy tracą moc obowiązującą z dniem 1 sierpnia 2016 r. Część posłów dąży jednak do przyspieszenia uchylenia mocy obowiązującej tych przepisów.

Ustawa ograniczająca wywóz leków za granicę podpisana

Celem znowelizowanej ustawy Prawo farmaceutyczne jest rozwiązanie problemu niekontrolowanego wywozu leków, wyrobów medycznych za granicę. Według danych NRA w polskich aptekach brakuje leków przeciwzakrzepowych, przeciwastmatycznych, kardiologicznych.

Księgowi będą musieli zwracać uwagę na podejrzane transakcje

W krajach Unii Europejskiej powstaną centralne rejestry właścicieli firm, a banki, kasyna, księgowi czy doradcy podatkowi będą mieli obowiązek zwracać uwagę na podejrzane transakcje klientów - tak wynika z przyjętych 20 maja br. przez Parlament Europejski przepisów zaostrzających walkę z praniem brudnych pieniędzy.

Projekt ustawy o Radzie Dialogu Społecznego

Projekt ustawy o Radzie Dialogu Społecznego skierowany został na komitet Rady Ministrów. Zaproponowane w projekcie rozwiązania zakładają m.in. że członków Rady będzie powoływał prezydent. Przewodniczący RDS będzie wybierany na roczną kadencję rotacyjnie - po kolei przez każdą ze stron dialogu. Rada ma zyskać dodatkowe uprawnienia w stosunku do Komisji Trójstronnej, m.in. będzie mogła inicjować prace legislacyjne nad projektami ustaw.

Projekt ustawy o bezpłatnej pomocy, informacji i edukacji prawnej dla niezamożnych

Minister sprawiedliwości Borys Budka jestem przekonany, że jeszcze w tej kadencji uda się uchwalić projekt ustawy o bezpłatnej pomocy, informacji i edukacji prawnej dla niezamożnych. Nowe regulacje przewidują m.in. utworzenie blisko 1,6 tys. punktów bezpłatnej pomocy prawnej.

Coraz więcej przepisów prawnych

W I kwartale 2015 roku polskie państwo wyprodukowało 6654 strony nowych aktów prawnych, o 5,5 proc. więcej niż przed rokiem – wyliczyła firma Grant Thornton. Gdyby ktoś chciał zapoznać się ze wszystkimi zmianami w prawie, musiałby na czytanie poświęcić ponad 3 godz. dziennie.

Nieodpłatna pomoc prawna od 1 stycznia 2016 r.

To potrzeba chwili, żeby system poradnictwa przedsądowego był dostępny dla obywateli – uważa mec. Dariusz Wojnar. W rozmowie wyjaśnia kluczowe zapisy projektu ustawy o darmowej pomocy prawnej, którą zajmuje się właśnie Sejm, a także stawia pytania dotyczące szczegółów pomysłu. Nieodpłatna pomoc prawna ma zacząć funkcjonować od 1 stycznia 2016 roku.

Niższy limit rozliczeń w gotówce nie przeszkodzi uczciwym podatnikom

Zdaniem wiceszefa MF Janusza Cichonia, propozycja obniżenia z 15 tys. euro do 3 tys. euro progu obowiązkowego rozliczania się bezgotówkowego przez przedsiębiorców na pewno nie przeszkodzi uczciwemu podatnikowi, natomiast pozwoli na ograniczenie uciekania od opodatkowania.

Problemy z wykonywaniem wyroków Trybunału Konstytucyjnego

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński podkreśla, że wykonywanie wyroków Trybunału napotyka na różne problemy, zdarza się, że ustawodawca spóźnia się z poprawieniem zakwestionowanej ustawy.

Bagażnik rowerowy zasłania tablicę – będzie 3 tablica rejestracyjna?

Ministerstwo Infrastruktury opracowuje projekt rozporządzenia, które umożliwi zakup i montaż trzeciej tablicy rejestracyjnej, przeznaczonej do bagażników rowerowych montowanych na hakach w samochodach. Obecnie większość tego typu konstrukcji zasłania tylną tablicę rejestracyjną auta, co jest niezgodne polskimi przepisami.

Umowa o podnoszenie kwalifikacji zawodowych - wzór umowy

Pracodawca zawiera z pracownikiem umowę o podnoszenie kwalifikacji zawodowych, która określa prawa i obowiązki stron. Umowa nie może zawierać postanowień mniej korzystnych dla pracownika niż Kodeks pracy. Może przewidywać dłuższy urlop szkoleniowy. Przedstawiamy wzór umowy.

Ustawa o ochronie i pomocy dla pokrzywdzonego i świadka

8 kwietnia 2015 r. weszła w życie ustawa o ochronie i pomocy dla pokrzywdzonego i świadka. Głównym celem nowej ustawy jest kompleksowe uregulowanie kwestii związanych z ochroną pokrzywdzonego i świadka biorących udział w postępowaniu karnym i karno-skarbowym oraz osób im najbliższych oraz wprowadzenie nowych, dotychczas nieprzewidzianych rozwiązań w tym zakresie. Poniżej zostaną omówione najważniejsze z regulacji nowej ustawy.

Prawo o aktach stanu cywilnego

1 marca 2015 r. weszła w życie ustawa z dnia 28 listopada 2014 r. prawo o aktach stanu cywilnego, na podstawie której uchylono dotychczas obowiązującą ustawę z dnia 29 września 1986 r. - Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz. U. z 2011 r. Nr 212, poz. 1264) i uregulowano materię związaną ze stanem cywilnym wprowadzając szereg nowych rozwiązań.

Powstanie ustawa o ogłaszaniu aktów prawnych

Rządowe Centrum Legislacji rozpoczęło prace nad nową ustawą o ogłaszaniu aktów prawnych. Głównym powodem przygotowania nowych przepisów jest potrzeba utworzenia powszechnego systemu informacji o prawie, problemy z ogłaszaniem aktów prawnych i prostowaniem zawartych w nich błędów.

Ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej od 2016 r.

Ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej. Projektem ustawy o darmowej pomocy, informacji i edukacji prawnej (zwanej "Prawem dla każdego") to jeden z projektów, które premier Ewa Kopacz zapowiedziała w swym expose. Projekt, który ma wejść w życie na początku 2016 r., przewiduje, że w całym kraju ma powstać ponad 1500 punktów darmowej pomocy prawnej; jeden punkt ma służyć 25 tys. mieszkańców, ze szczególnym naciskiem na mniejsze miejscowości.

Czy brak możliwości poznania dowodów może skutkować wznowieniem postępowania?

W przypadku, kiedy organ właściwy przed wydaniem decyzji nie da stronom możliwości zapoznania się ze wszystkimi skompletowanymi dowodami (uniemożliwiając im tym samym ustosunkowanie się do nich), może doprowadzić do takiej sytuacji, że całe postępowanie będzie wymagało wznowienia.

Prezydencki projekt ustawy rodzinnej - ułatwienia dla pracujących rodziców

27 marca br. prezydent Bronisław Komorowski podpisał i skierował do Sejmu projekt ustawy rodzinnej, która ułatwić ma rodzicom łączenie pracy zawodowej z obowiązkami rodzinnymi. - To kolejna ustawa, która stanowi ważne ogniwo w procesie działania na rzecz polskiej rodziny – zaznaczył.

Restrukturyzacja przy zachowaniu ochrony praw wierzycieli od 1 stycznia 2016 r.

W Sejmie dobiegają końca prace nad Prawem restrukturyzacyjnym, które ma zapewnić przedsiębiorstwom, znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej, skuteczną restrukturyzację przy zachowaniu ochrony praw wierzycieli. Sprawozdanie z prac nad projektem przyjęła komisja sprawiedliwości. Nowe regulacje mają wejść w życie 1 stycznia 2016 r.

Nieodpłatna pomoc prawna a podatki

Proces legislacyjny dotyczący bezpłatnych porad prawnych dla osób niezamożnych sprawia wrażenie pewnego chaosu. Z jednej strony, trwają bowiem prace nad Ustawą o nieodpłatnej pomocy prawnej, z drugiej – równolegle następują zmiany w Ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadzające zwolnienie z podatku dochodowego dla niektórych osób otrzymujących bezpłatną pomoc prawną.

Kary za prowadzenie w stanie nietrzeźwości w krajach Europy

Najprawdopodobniej jeszcze przed tegorocznymi wakacjami wejdzie w życie nowe prawo na mocy, którego drastycznie wzrosną kary za prowadzenie pojazdy w stanie nietrzeźwości w Polsce. A jakie kary grożą za to przewinienie w innych europejskich krajach?

Kodeks budowlany – co się zmieni?

Nowy Kodeks Budowlany zakłada wiele zmian. Ma on usystematyzować przepisy aktualnie zawarte w oddzielnych ustawach. Wprowadzenie nowego kodeksu ma na celu zwiększenie elastyczności procedur, ustabilizowanie pozwoleń na budowę oraz ułatwienie realizacji inwestycji budowlanych.

Odpowiedzialność za długi spadkowe tylko do wysokości odziedziczonego majątku

Sejm uchwalił nowelizację prawa cywilnego dotyczącą odpowiedzialności za długi spadkowe. Nowe regulacje wprowadzają zasadę, zgodnie z którą dziedziczy się długi tylko do wysokości odziedziczonego majątku, a nie - jak dotychczas - w całości.

Ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej ma wejść w życie w 2016 r.

Projekt ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej zakłada utworzenie nieodpłatnej informacji prawnej w postaci infolinii oraz punktów w całym kraju, w których nieodpłatnie będzie świadczona pomoc prawna dla osób uprawnionych do świadczeń z pomocy społecznej. Wprowadzenie tych rozwiązań planowane jest na rok 2016.

Będą nowe zasady prowadzenia działalności gospodarczej

Rząd zamierza kompleksowo uregulować zasady prowadzenie firmy. Ministerstwo Gospodarki przygotowało tym zakresie założenia ustawy – Prawo działalności gospodarczej, która reguluje zagadnienia związane m.in. z przyjaznymi dla przedsiębiorców zasadami prowadzenia działalności gospodarczej, kontrolą u przedsiębiorcy i załatwianiem spraw związanych z prowadzeniem firmy.

Ustawa o rzeczach znalezionych

Ustawa o rzeczach znalezionych ma określać między innymi prawa i obowiązki znalazcy rzeczy, zasady i sposoby przyjmowania rzeczy znalezionych, właściwości organów w sprawie ich przyjmowania, sposoby poszukiwania osób uprawnionych do odbioru rzeczy znalezionych, szczególnych zasadach przechowywania pieniędzy, papierów wartościowych i kosztowności oraz sposób postępowania z przedmiotami o wartości historycznej, naukowej lub artystycznej.

Życzenia prawne na rok 2015

Początek nowego roku to dobra okazja, aby życzyć sobie wzajemnie wszystkiego najlepszego. Korzystając z tej okazji, nasza kancelaria chciałaby życzyć Państwu, aby rozpoczęty 2015 rok przyniósł także pozytywne zmiany w polskim prawie. Mijający rok pokazał bowiem, że istnieje jeszcze wiele ważnych kwestii, które wymagają ponownego pochylenia się nad nimi i dopracowania, bądź nawet gruntownej zmiany przepisów ich dotyczących.

Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów - zmiany od 18 stycznia 2015 r.

Od 18 stycznia 2015 r. zmieni się ustawa o ochronie konkurencji konsumentów. Nowe regulacje nakładają na osoby fizyczne odpowiedzialności za antykonkurencyjne praktyki firmy oraz wprowadzenie środków zaradczych w prawie konkurencji. Prezes UOKiK będzie mógł nałożyć na osoby zarządzające przedsiębiorstwem karę do 2 mln zł. Zmiany zajdą również w procedurze łagodzenia kar, krótsze będzie też postępowanie w procedurze kontroli koncentracji.

Uprawdopodobnienie w postępowaniu cywilnym

Uprawdopodobnienie jest rozumiane jako zastępczy środek dowodu i wyjątek od zasady, zgodnie z którą wszystkie fakty mające istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy powinny być udowodnione.

Związki partnerskie w Polsce - wszystko co trzeba wiedzieć

Jakie prawa mają dzieci w związkach partnerskich? Jak wyglądają rozliczenia majątkowe w związku partnerskim? Kiedy przysługuje prawo do urlopów rodzicielskich i zasiłków w związku partnerskim? Jakie są zasady dziedziczenia w związku partnerskim. Zobacz kompleksowe porady, w tym WZORY PISM.

Lepsza ochrona konsumentów - ustawa o prawach konsumenta

Od 25 grudnia 2014 r. obowiązuje nowa ustawa o prawach konsumenta, której głównym celem jest dostosowanie polskiego porządku prawnego do przepisów Unii Europejskiej dotyczących umów zawieranych z konsumentami. Zmiany mają służyć większej ochronie interesów konsumentów w stosunkach z przedsiębiorcami.

Ustawa o darmowej pomocy i informacji prawnej od 1 stycznia 2016 r.

Powstanie co najmniej 1549 punktów, w których nieodpłatnie będzie świadczona pomoc prawna osobom uprawnionym do świadczeń z pomocy społecznej, uruchomiona zostanie także infolinia udzielająca informacji prawnej każdemu obywatelowi - takie rozwiązania zakłada projekt ustawy o darmowej pomocy i informacji prawnej, która ma wejść w życie na początku 2016 r.

Czym jest zapis windykacyjny w testamencie?

Testament o charakterze windykacyjnym wymaga jego sporządzenia w formie aktu notarialnego. Majątek przekazany w ten sposób w takiej firmie zostaje włączony do masy spadkowej.

Ranking najważniejszych zmian w prawie w 2014 r. – cz. IV

Koniec roku to najlepszy czas na podsumowanie ostatnich dwunastu miesięcy pod kątem zmian w polskim prawie. W czterech kolejnych publikacjach przedstawimy Państwu ranking TOP 10 zmian w prawie w 2014 r. W rankingu tym znajdą się naszym zdaniem, najważniejsze nowelizacje dotychczas obowiązujących aktów prawnych oraz nowe akty prawne, które weszły w życie w mijającym roku. W poniższej publikacji prezentujemy trzy ostatnie akty prawne naszego rankingu.

Ranking najważniejszych zmian w prawie w 2014 r. – cz. III

Koniec roku to najlepszy czas na podsumowanie ostatnich dwunastu miesięcy pod kątem zmian w polskim prawie. W czterech kolejnych publikacjach przedstawimy Państwu ranking TOP 10 zmian w prawie w 2014 r. W rankingu tym znajdą się naszym zdaniem, najważniejsze nowelizacje dotychczas obowiązujących aktów prawnych oraz nowe akty prawne, które weszły w życie w mijającym roku. W poniższej publikacji zaprezentujemy kolejne akty prawne naszego rankingu.

Ranking najważniejszych zmian w prawie w 2014 r. – cz. I

Koniec roku to najlepszy czas na podsumowanie ostatnich dwunastu miesięcy pod kątem zmian w polskim prawie. W czterech kolejnych publikacjach przedstawimy Państwu ranking TOP 10 zmian w prawie w 2014 r. W rankingu tym znajdą się naszym zdaniem, najważniejsze nowelizacje dotychczas obowiązujących aktów prawnych oraz nowe akty prawne, które weszły w życie w mijającym roku. W poniższej publikacji zaprezentujemy pierwsze dwa akty prawne naszego rankingu.

Nowelizacja ustawy o transporcie kolejowym

Sejm znowelizował ustawę o transporcie kolejowym. Zmiany dot. m.in. ułatwień w zakresie prowadzenia inwestycji infrastrukturalnych na kolei.

Bezpłatne porady prawne dla osób potrzebujących

Bezpłatne porady prawne udzielane będą przez adwokata i radcę prawnego osobom potrzebującym. Takie rozwiązanie przewiduje projekt ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej i informacji prawnej. Aktualnie projekt jest na etapie konsultacji.

Jednolite opakowania wyrobów tytoniowych

Irlandia i Wielka Brytania chcą wprowadzić jednolite opakowania wyrobów tytoniowych (tzw. plain packaging). Zdaniem ekspertów otwiera to temat przyszłości tego typu regulacji w całej Unii Europejskiej. Można przypuszczać, że ich wprowadzenie już teraz w kilku krajach spowoduje, że przy kolejnej rewizji dyrektywy tytoniowej, „plain packaging” zostanie nałożony na wszystkie kraje UE.

Obowiązki sprzedawcy po zmianach w prawie konsumenckim

Nowe przepisy o prawach konsumenta, które wejdą w życie 25 grudnia 2014 r., w ocenie ekspertów mają przyczynić się do rozwoju handlu w internecie. Zyskają przede wszystkim klienci, którzy będą mieli większą jasność, co i po jakiej cenie zamawiają, będą też mogli łatwiej reklamować towar. Dla przedsiębiorców początkowo będzie to oznaczało konieczność przystosowania się do nowych wymogów, ale w konsekwencji wzajemne relacje sklepów i klientów będą łatwiejsze.

REKLAMA