REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Na co należy zwrócić uwagę, aby legalnie parkować samochód elektryczny w garażu w nieruchomości wspólnej?

Wzrost popularności pojazdów elektrycznych jest zauważalny z każdym rokiem. Wraz ze wzrostem ich liczby pojawiają się pytania i wątpliwości związane m.in. z tym, gdzie można parkować samochody elektryczne tak, aby było to bezpieczne i legalne. W dzisiejszej publikacji skupimy się na przybliżeniu tematyki parkowania pojazdu elektrycznego w garażu podziemnym w budynku wielorodzinnym (garażu wielostanowiskowym).

Ulga mieszkaniowa – kiedy przysługuje? Ważny wyrok NSA

Warto jest przypomnieć, że zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego – ulga mieszkaniowa przysługuje również wtedy, gdy kupujemy kolejne mieszkanie, a mamy ich już jedno lub więcej. Ważne stanowisko w sprawie, które warto wykorzystać w przypadku wystąpienia sporu na tej płaszczyźnie, a spory te niestety często występują.

Obawa matactwa - co to znaczy?

W polskim systemie prawnym termin "obawa matactwa" odnosi się do sytuacji, w której istnieje uzasadnione podejrzenie, że dana osoba lub podmiot może podjąć działania mające na celu utrudnienie lub uniemożliwienie prowadzenia postępowania sądowego lub administracyjnego. Jest to pojęcie szeroko stosowane w różnych dziedzinach prawa, od procedur karnych po sprawy cywilne i administracyjne.

Na czym polega aktualizacja operatu szacunkowego?

Operat szacunkowy jest dokumentem, który jest powszechnie wykorzystywany w różnego rodzaju sytuacjach. Najczęściej wykorzystujemy go do określenia miarodajnej wartości danej nieruchomości w celu np. zniesienia współwłasności tej nieruchomości, nabycia lub zbycia nieruchomości, wyliczenia wartości w odniesieniu do służebności przesyłu etc. Często zdarza się, że trzeba zaktualizować operat szacunkowy. Wyjaśniamy, na czy to polega i które przepisy regulują przedmiotową kwestię.

REKLAMA

Jaka jest odpowiedzialność spółdzielni mieszkaniowej za bezpieczeństwo użytkowanego budynku, który znajduje się w jej zarządzie?

W dzisiejszej publikacji skupimy się na wyjaśnieniu kwestii odpowiedzialności spółdzielni mieszkaniowej za bezpieczeństwo użytkowanego budynku na podstawie ciekawego wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 8 maja 2014 r. sygn. akt: I ACa 34/14. Problem ten polegał na odpowiedzialności spółdzielni za wykafelkowanie pierwszego, niższego niż pozostałe, schodka biegu schodów w sposób de facto go maskujący (bez zastosowania innego koloru, specjalnego oznaczenia etc.), oraz braku zastosowania balustrady, co sprowadziło niebezpieczeństwo na użytkowników klatki schodowej.

Czym jest załatwienie sprawy bez zbędnej zwłoki? Jak należy interpretować to sformułowanie?

W dzisiejszej publikacji skupimy się na wyjaśnieniu zagadnienia związanego z załatwieniem sprawy bez zbędnej zwłoki. Oczywistym jest, że sformułowanie to powszechnie występuje w przestrzeni publicznej. Mimo to, wymaga doprecyzowania, gdyż jak pokazuje doświadczenie – w dalszym ciągu wiele osób nie wie, czym tak właściwie jest załatwienie sprawy bez zbędnej zwłoki i jak to wpływa na całokształt postępowania (odpowiedzialność pracownika organu). Przedmiotowe wyjaśnienia zostaną oparte o trafny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia z dnia 4 września 2014 r., sygn. akt: I SAB/Wa 247/14.

Czy sklep internetowy musi posiadać swój numer telefonu?

Z pozoru oczywiste zagadnienie związane z posiadaniem numeru telefonu przez sklep internetowy zostało swojego czasu przełamane przez opinię Rzecznika Generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 28 lutego 2019 r. sygn. akt: C-649/17. W pierwszej kolejności należy wskazać, że kwestia obowiązku posiadania numeru telefonu przez sklep internetowy jest oczywista, warto jednak zwrócić uwagę na powyższe stanowisko i zestawić je z aktualnie obowiązującymi przepisami w naszym kraju.

Remont – definicja i jej ważna wykładnia dokonana przez Naczelny Sąd Administracyjny

Z pojęciem remontu spotykamy się niezwykle często. Warto jest dysponować fachową wykładnią tej definicji, która występuje w przepisach prawa budowlanego. Takiej właśnie interpretacji dokonał Naczelny Sąd Administracyjny.

REKLAMA

Superfluum ustawowe – co to takiego? Dlaczego superfluum jest złe dla całego systemu prawnego?

Nadmiar regulacji jest nie niczym dobrym. W przedmiotowej publikacji skupimy się na wyjaśnieniu – czym jest superfluum ustawowe oraz wskażemy, dlaczego inflacja prawna niekorzystnie wpływa na cały system prawny.

Uwaga na brak prawidłowej wykładni postanowień Ogólnych Warunków Umów (OWU), dokonywanych przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe

W tym miejscu należy wyjaśnić, że zdarzają się sytuacje, w których Towarzystwa Ubezpieczeniowe dokonują niewłaściwej wykładni swoich postanowień umownych. Takie działania bezpośrednio godzą w interesy osób ubezpieczonych i jako takie stanowią zachowanie, które stoi w opozycji do obowiązujących przepisów prawa. Kwestia ta stała się na tyle istotna, że głos w sporze zabrał Sąd Najwyższy, który w wyroku z dnia 6 lutego 2015 r. sygn. akt: II CSK 295/14, jednoznacznie przesądził o braku legalności takich działań, które są podejmowane przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe.

Jedna z dwóch niedziel handlowych w grudniu przypada w Wigilię. Będzie zmiana? Kiedy wypadnie niedziela handlowa?

Niedziela handlowa. Jedna z dwóch niedziel handlowych poprzedzających pierwszy dzień Bożego Narodzenia przypada na dzień 24 grudnia, tj. Wigilię. Czy w tym roku niedziela handlowa zostanie przeniesiona z 24 na 10 grudnia? 

Najbardziej intratne specjalizacje prawnicze: Jakie obszary prawa oferują najlepsze perspektywy zawodowe i finansowe

W dzisiejszym dynamicznym świecie prawnicy zajmują ważne miejsce, pomagając ludziom i firmom w rozwiązywaniu różnorodnych problemów prawnych. Z powodu coraz większej liczby specjalizacji prawniczych warto zastanowić się, które obszary prawa oferują największe perspektywy zawodowe i finansowe. 

Czym zajmuje się specjalista M&A

Fuzje i przejęcia (M&A – mergers and acquisitions) stanowią kluczowy element współczesnej gospodarki, pozwalając firmom na rozwijanie się, zdobywanie nowych rynków oraz zwiększanie swojej pozycji na globalnej arenie biznesowej. W dzisiejszym dynamicznym świecie, specjalizacja prawnicza M&A stała się niezwykle istotna, pomagając firmom w przeprowadzaniu skomplikowanych transakcji biznesowych, które często wymagają dogłębnej wiedzy prawniczej, strategicznego myślenia oraz umiejętności negocjacyjnych.

Czy 5 listopada 2023 to niedziela handlowa?

Czy 5 listopada 2023 to niedziela handlowa? Czy przed 11 listopada będzie niedziela handlowa? Niedziele handlowe - ile zostało w 2023 roku? Czy w listopadzie 2023 r. są niedziele handlowe? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

Raport: Polska blisko rekordu "produkcji" prawa

Prawie 26 tys. stron nowych ustaw, rozporządzeń i umów międzynarodowych przyjęto w Polsce w trzech pierwszych kwartałach br. Jeśli tempo to utrzyma się do końca roku, będzie to największy przyrost prawa w historii - wynika z najnowszego "Barometru Prawa" opracowanego przez Grant Thornton.

GUS podał ile osób pracowało w szarej strefie w 2022 r. Wyniki zaskakują?

Szara strefa. Bezrobocie w Polsce jest rekordowo niskie, ale szara strefa nie zniknęła. Dla ilu osób w 2022 r. praca nierejestrowana stanowiła pracę główną, a dla ilu dodatkową? 

Polskie prawo stanowczo zabrania rozsypywania ludzkich prochów

Polskie prawo stanowczo zabrania rozsypywania ludzkich prochów. Projekt nowelizacji ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych nie zapowiada tu zmian.

Czy publikowanie wizerunku dzieci w internecie łamie ich prawo do prywatności?

Czy w Polsce prawa dziecka do prywatności są odpowiednio respektowane? Co z publikowaniem wizerunku dziecka w sieci? Czy Karta Praw Dziecka w Biznesie zmobilizuje organizacje, instytucje i przedsiębiorstwa do działań na rzecz ochrony praw dziecka?

Jak zgłosić urodzenie dziecka? Nie musisz wychodzić z domu - instrukcja krok po kroku

Urodzenie dziecka to nie tylko duża zmiana w życiu rodziny, ale także szereg formalności, których trzeba dopełnić. Jedną z nich jest zgłoszenie dziecka do odpowiedniego urzędu stanu cywilnego (USC), gdzie otrzyma ono numer PESEL. Jak to zrobić? 

Sąd Najwyższy ma 90 dni na wydanie orzeczenia o ważności wyborów

Nad prawidłowością przebiegu głosowania czuwa PKW, kompetencje kontrolne Sądu Najwyższego aktualizują się z chwilą ogłoszenia wyniku wyborów – wskazuje prof. Aleksander Stępkowski, sędzia i rzecznik SN.

Te wózki i nosidła zostały zakwestionowane przez UOKiK pod kątem bezpieczeństwa i oznakowania [WYKAZ]

UOKiK zakończył kontrolę wózków i nosideł dla dzieci pod kątem oznakowania i bezpieczeństwa. Zakwestionowane zostało dziesięć z 16 zbadanych wózków i nosidełek dla dzieci. Kary dla producentów wyniosły łącznie 38 tys. zł. Wykaz wózków i nosideł poniżej. 

Ukradł auto, zatankował bez płacenia, a potem się upił i zasnął w nim, blokując ruch. A to nie wszystko

36-latek z Dolnego Śląska został oskarżony o kradzież pojazdu oraz paliwa. Funkcjonariusze policji zatrzymali mężczyznę w Gubinie (Lubuskie) podczas drzemki w samochodzie, który został skradziony dzień wcześniej. Okazało się, że na koncie mężczyzny jest więcej występków.

Praca zdalna

Praca zdalna to forma wykonywania zadań zawodowych, w której pracownik nie musi być fizycznie obecny w siedzibie pracodawcy lub innym tradycyjnym miejscu pracy. 

Stan cywilny

Stan cywilny to określenie formalno-prawne opisujące status jednostki w zakresie związków rodzinnych i małżeńskich. 

Czy Polacy pytają swoje dzieci o zdanie?

Czy Polacy pytają swoje dzieci o zdanie? W jakich kwestiach pozwalają współdecydować? A za jakie decyzje odpowiadają tylko rodzice? Firma badawcza IRCenter przeprowadziła ankietę na ten temat. Co z niej wynika?

KAS: międzynarodowa spółka zaniżyła podatek na ponad 1,2 mln zł

Kontrola przeprowadzona w międzynarodowej spółce przez pracowników dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wykazała zaniżenie podatku na ponad 1,2 mln zł – podała w piątek KAS.

Podatek

Podatek to obowiązkowe, nieodpłatne świadczenie pieniężne pobierane przez państwo lub jednostki samorządu terytorialnego od osób fizycznych, prawnych oraz innych jednostek organizacyjnych. Podatki są głównym źródłem dochodów budżetu państwa i są przeznaczane na finansowanie różnych dziedzin życia publicznego, takich jak edukacja, ochrona zdrowia, obronność czy infrastruktura.

Podatkowe pomysły wyborcze. Co proponują partie?

W nadchodzących wyborach podatkowe obietnice stają się kluczowym elementem programów wyborczych największych partii w Polsce. Czy obietnice te są realne? Czy mogą przynieść korzyści dla polskich przedsiębiorców i obywateli? W poniższym artykule przyjrzymy się propozycjom podatkowym trzech komitetów wyborczych: Konfederacji, Polski 2050 oraz Prawa i Sprawiedliwości. Eksperci dokładnie przeanalizowali te propozycje, aby dać czytelnikom klarowny obraz tego, co mogą oczekiwać po ewentualnym wyborze każdej z tych partii. Zapraszamy do lektury!

Kradzież towaru w transporcie - kiedy to przewoźnik jest odpowiedzialny? To zależy

Branża transportowa boryka się z problemem coraz częstszych kradzieży. Czy to przewoźnik ponosi odpowiedzialność za kradzież towaru? To zależy od okoliczności. Prawo transportowe rozstrzyga część sytuacji, w pozostałych przypadkach decyduje sąd. A decyzje te bywają dyskusyjne. 

Kara porządkowa

Kara porządkowa w polskim prawie jest to rodzaj sankcji, która może być nałożona za drobne przewinienia naruszające porządek publiczny lub wewnętrzny w określonych instytucjach lub organizacjach. Jest to kara stosunkowo łagodna, nałożona za niewielkie naruszenia zasad i przepisów obowiązujących w danej społeczności lub organizacji.

Konfiskata samochodu za przekraczanie prędkości - czy to możliwe?

Zbliża się termin wejścia w życie przepisów umożliwiających konfiskatę pojazdów za prowadzenie w stanie nietrzeźwości. Podczas gdy władze mają czas na przyjrzenie się ewentualnym konsekwencjom tej nowelizacji, ustawa przegłosowana przez Sejm wciąż wzbudza wiele emocji. Niektórzy właściciele pojazdów obawiają się, że z czasem ten rodzaj kary będzie miał znacznie szersze zastosowanie. Czy w przyszłości może dojść do wprowadzenia w Polsce konfiskaty aut za przekroczenie prędkości, skoro takie przepisy obowiązują od lat w innych krajach Europy?

Wyrok TSUE w sprawie polskiego krajowego rejestru niedozwolonych klauzul umownych

Trybunał Sprawiedliwości UE wyda wyrok dotyczący polskiego krajowego rejestru niedozwolonych klauzul umownych. TSUE rozstrzygnie dzisiaj, czy do uznania nieuzgodnionego indywidualnie warunku umownego za nieuczciwy wystarczające jest stwierdzenie, że treść tego warunku umownego odpowiada treści postanowienia wzorca umownego wpisanego do rejestru klauzul niedozwolonych.

Darowizna z majątku wspólnego małżonków. Kiedy jest zwolniona z podatku?

W kontekście przepisów podatkowych dotyczących darowizn, wiele osób zastanawia się, jakie są skutki podatkowe darowizny od bliskiego krewnego, takiego jak brat. Jakie są konsekwencje podatkowe takiej transakcji, jeśli darowizna jest dokonywana z majątku wspólnego małżonków?

Zaostrzone kar za przestępstwa już w październiku! Bezwzględne dożywocie, 10 lat za szantaż, przepadek auta i inne kary

Pierwsze z zaostrzonych kar za przestępstwa zaczną obowiązywać już w październiku 2023 r. Chodzi między innymi o karę bezwzględnego dożywocia, czyli dożywotniego pozbawienia wolności bez możliwości ubiegania się o wcześniejsze warunkowe zwolnienie. Pijani kierowcy będą tracić swoje samochody lub ich równowartość.

Czy choroba przewlekła wyklucza z pracy?

Choroba przewlekła – równa się eliminacja z życia zawodowego? Dla chorujących przewlekle praca zawodowa ma ogromne znaczenie nie tylko ze względu na zwiększone potrzeby finansowe, ale i samopoczucie psychiczne. Niestety, jak pokazują badania – większość takich osób jest pomijana na rynku pracy. Dlaczego stan zdrowia bywa powodem odrzucenia kandydata do pracy? Jak zmienić ten trend? 

Niedziela handlowa

Niedziela handlowa w Polsce to określone niedziele w roku, kiedy sklepy mają prawo prowadzić działalność handlową. Zgodnie z przepisami, niedziele handlowe są ograniczone i regulowane przez ustawę. 

Czy zatrucie można uznać za wypadek przy pracy?

Zatrucie w pracy – czy jest kwalifikowane w kategoriach wypadku przy pracy? Wykorzystywane w czasie pracy rozmaite substancje chemiczne, a także ich mieszaniny, mogą mimo stosowania odpowiednich procedur – spowodować zatrucie pracownika. Jak ocenić takie zdarzenie? Co robić, gdy dojdzie do zatrucia? Jakie są obowiązki pracodawcy? 

Czy lekarz medycyny pracy może nie dopuścić do pracy? Co wtedy z pracownikiem?

Lekarz medycyny pracy – czy może nie potwierdzić zdolności do pracy? Zdolność do pracy jest udzielana przez lekarza medycyny pracy zazwyczaj na okres 2-4 lat. Czas ten może być jednak uzależniony od wyników badań pracownika. Jak to wygląda w praktyce? Czy jest możliwe zwolnienie z powodu utraty zdolności do wykonywania pracy? 

Zwolnienie z podatku PCC dla kupujących pierwsze mieszkanie od 31 sierpnia 2023 r.

Osoby kupujące swoje pierwsze mieszkanie lub dom na rynku wtórnym będą mogły skorzystać ze zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Zwolnienie ma zastosowanie począwszy od 31 sierpnia 2023 r. 

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację Karty nauczyciela. Co się zmieni?

W Dzienniku Ustaw opublikowana została nowelizacja ustawy Karta nauczyciela i niektórych innych ustaw, która wprowadza zmiany w 15 ustawach. Zmiany zajdą m.in. w emeryturach nauczycielskich. Co jeszcze nowego czeka nauczycieli? 

Drób wreszcie bez antybiotyków? Co na to hodowcy?

Bakteriofagi w produkcji rolnej – czy ograniczenie stosowania antybiotyków stanie się faktem? Konsument chce kupować sprawdzony i jakościowy produkt. Tymczasem przed producentami stają wymagania systemów jakości. Czy bakteriofagi pomogą rozwiązać problem? Jak to wygląda w praktyce? 

Ochrona słuchu w pracy. Jakie są obowiązki pracodawcy?

Ochrona słuchu w pracy – jak chronić słuch pracownika? Z pracą w szkodliwym hałasie mamy do czynienia w wielu branżach. Aby hałas nie zaszkodził zdrowiu, pracodawcy zobowiązani są zadbać o odpowiednią ochronę słuchu pracowników. Co mówi prawo? Na czym polega ochrona słuchu i jakie są kary za nieprzestrzeganie obowiązujących norm?  

Referendum

Referendum to forma głosowania, w której obywatele danego kraju lub regionu są pytani o swoje zdanie w sprawie konkretnego tematu lub decyzji. 

Dziedziczenie spadku przez małoletnich – nowelizacja przepisów i nowe uprawnienia sądu spadku

W dniu 14 sierpnia 2023 roku w Dzienniku Ustaw została ogłoszona ustawa z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r. poz. 1615). Ustawa wejdzie w życie z dniem 15 listopada 2023 roku. Zmianami objęte są m.in. przepisy regulujące dziedziczenie spadku przez małoletnich, a także dotyczące kompetencji sądu spadku. 

Jakie są skutki podatkowe umowy dożywocia? Na co uważać?

Umowa dożywocia to specyficzna forma umowy, w której jedna strona (zwykle osoba starsza) przenosi własność nieruchomości na drugą stronę (często młodsze pokolenie) w zamian za zapewnienie opieki do końca życia. Jednakże, jakie są skutki podatkowe takiej umowy, zwłaszcza w kontekście ulg podatkowych związanych z nieruchomościami? Niniejszy artykuł analizuje interpretację indywidualną dotyczącą skutków podatkowych umowy dożywocia w kontekście ulgi mieszkaniowej.

Czy zmiana prawa o wynagrodzeniach pielęgniarek i położnych przyciągnie młode osoby do zawodu?

W ciągu ostatnich kilku lat liczba pielęgniarek przypadających na 1000 mieszkańców zmniejszyła się z 5,2 do 5,1. Do wykonywania tego zawodu zniechęcają m.in. niskie zarobki, trudne warunki pracy i choroby zawodowe. Ponadto chaos wprowadziła ustawa o wynagrodzeniach pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, znacznie różnicując zarobki w tej grupie zawodowej. Czy projekt nowelizacji uporządkuje sytuację?

Kiedy rozpoczyna się cisza referendalna?

Cisza referendalna rozpoczyna się na 24 godziny przed dniem głosowania i trwa do końca głosowania. W tym czasie zabronione jest publikowanie sondaży i prowadzenie kampanii referendalnej.

Samodzielność pielęgniarek – granice uprawnień w wykonywaniu zawodu

Po wejściu w życiu rozporządzenia ministra zdrowia jasne stało się, że zabiegi z zakresu medycyny estetycznej nie mogą być wykonywane przez kosmetologów i kosmetyczki. Na internetowych grupach dyskusyjnych pojawiają się komentarze sugerujące, że mogą je przeprowadzać pielęgniarki, a studia z tej dziedziny przeżywają oblężenie. Przepisy w tej materii są natomiast jednoznaczne.

Czym są postępowania w trybie wyborczym?

Prawo wyborcze przewiduje szczególny tryb sądowego dochodzenia roszczeń w przypadku rozpowszechniania nieprawdziwych informacji w czasie kampanii wyborczej. Wniosek złożony w trybie wyborczym jest rozpatrywany przez sąd w ciągu 24 godzin.

Zmiany dla pracowników ochrony zdrowia – nowe kwalifikacje i nowe stanowiska pracy

5 września 2023 r. wejdzie w życie rozporządzenie w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami. Rozporządzenie zastąpi dotychczas obowiązujące regulujące powyższą kwestię. Nowe rozporządzenie stanowi odbicie zmieniających się standardów kształcenia i wymagań w ochronie zdrowia. Co ulegnie zmianie?  

REKLAMA