REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Elektronizacja obrotu wewnątrzwspólnotowego poza zawieszeniem poboru akcyzy od 2023 r.

Elektroniczna ewidencja wyrobów akcyzowych od 2023 roku. Co się zmieni? Jak przygotować się do nowych przepisów?

Zasady składania oświadczeń płatnikom PIT od 2023 r.

PIT-2 od 2023 roku. Zmienia się sposób składania przez podatników oświadczeń płatnikom PIT. Co warto wiedzieć o nowych przepisach? Jak się przygotować?

Zasady stosowania przez płatników kwoty wolnej od podatku od 2023 r.

Kwota wolna od podatku od stycznia 2023 roku. Na czym polegają zmiany? Co powinni wiedzieć płatnicy? Jak się przygotować?

Podatek u źródła 2023 - co się zmienia? Jak się przygotować?

Podatek u źródła - w 2023 roku pojawią się zmiany w podatku u źródła (WHT). Jak przygotować się na nowe przepisy?

REKLAMA

"Wolontariat w szkole zgodnie z prawem" - poradnik [Do pobrania]

Poradnik jest skierowany do kadr oświatowych, opiekunów szkolnych kół wolontariatu, koordynatorów wolontariatu, wolontariuszy oraz ich rodziców. Zawiera najważniejsze informacje dotyczące organizacji wolontariatu w szkole. Zachęcamy do zapoznania się z materiałem.

Nowe rozporządzenie w sprawie awansu zawodowego nauczycieli

Awans zawodowy nauczyciela - rozporządzenie, obowiązujące od 13 września 2022 r., stanowi doprecyzowanie nowych regulacji w zakresie uzyskiwania przez nauczycieli stopni awansu zawodowego według zmienionych założeń i procedury. Przepisy te określają obowiązki nauczyciela odbywającego przygotowanie do zawodu.

Pełnomocnictwo dla kadrowej krok po kroku

Upoważnienie dla kadrowej. Wiele czynności, które wykonują pracownicy działów kadr, zarezerwowane są dla kierownika jednostki, czyli pracodawcy. To jemu z mocy prawa należą się wszelkie prawa i obowiązki wynikające z przepisów o zatrudnianiu i zwalnianiu pracowników. Stąd bardzo często kierownik jednostki swoje uprawnienia w tym zakresie przekazuje osobie, która kieruje działem kadr. Wynika to zarówno z faktu wielości zadań, jakie ma kierownik jednostki, a z drugiej strony - ze złożoności zagadnień związanych z prawem pracy.

Skutki podatkowe korzystania z telefonów służbowych do celów prywatnych

Telefon służbowy do celów prywatnych. Pracodawcy najczęściej tolerują, a czasami wprost wyrażają zgodę na korzystanie przez pracowników z telefonów służbowych dla celów prywatnych. Jednak takie postępowanie, jak każde nieodpłatne świadczenie, może pociągać za sobą konsekwencje podatkowe zarówno na gruncie podatków dochodowych, jak i podatku od towarów i usług.

REKLAMA

Uproszczenia w uldze na złe długi od 2023 r.

Ulga na złe długi od 2023 roku zostanie uproszczona. Na czym polegają zmiany? Jak przygotować się do nowych przepisów?

Jak rozliczyć składkę zdrowotną z działalności za 2022 r.?

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej 2022. Jakie są zasady ustalania rocznej podstawy wymiaru składki zdrowotnej? Jak przygotować się do rozliczenia?

Rozliczenie roczne składki zdrowotnej - bezpłatne szkolenie

Rozliczenie roczne składki zdrowotnej. Zapraszamy na kolejne BEZPŁATNE spotkanie z cyklu kawa z INFORLEX, którego tematem będzie rozliczenie roczne składki zdrowotnej.

Akademia oświaty 2023 [szkolenie]

Akademia oświaty 2023. Zapraszamy na szkolenie online! W ramach Akademii przybliżone zostaną zmiany w prawie pracy w oświacie, obowiązujące od 2023 r.

Grupy VAT od 1 stycznia 2023 r. Jak się przygotować?

Grupa VAT. Od 1 stycznia 2023 r. do ustawy o VAT zostanie wprowadzona nowa kategoria podatników VAT. Grupa VAT oznacza grupę podmiotów powiązanych finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie, zarejestrowana jako podatnik VAT.

Rozliczenie roczne składki zdrowotnej [szkolenie]

Rozliczenie składki zdrowotnej. Zapraszamy na praktyczne webinarium „Rozliczenie roczne składki zdrowotnej” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 20 grudnia 2022 roku. Polecamy!

Maraton podatkowy 2023 [szkolenie]

Podatki 2023. Zapraszamy Państwa do udziału w Maratonie podatkowym 2023. To już 4 edycja tego wyjątkowego wydarzenia online przeznaczonego do osób, które zajmują się rozliczeniami podatkowymi, tak w ramach biur rachunkowych, jak i księgowości wewnętrznej podatnika.

PIT i zryczałtowany podatek dochodowy Polski Ład 2.0 i 2.1 czy prawodawca szykuje kolejne niespodzianki? [szkolenie]

PIT i zryczałtowany podatek dochodowy Polski Ład 2.0 i 2.1 czy prawodawca szykuje kolejne niespodzianki? [SZKOLENIE ONLINE]

Nowy formularz PIT-2. Nowe obowiązki płatników!

PIT-2 - nowy formularz od 1 stycznia 2023 r. oznacza nowe obowiązki dla płatników. Jak przygotować się do zmian?

Minimalne wynagrodzenie za pracę 2023 - dla pracowników i zleceniobiorców

Wynagrodzenie minimalne 2023 - ile będzie wynosiło od 1 stycznia 2023 roku, a ile od 1 lipca 2023 r.? Co powinien wiedzieć pracownik i zleceniobiorca? Jak się przygotować?

Jednoosobowa działalność gospodarcza a transakcje ze spółką w ujęciu podatkowym Cz. I

Przedmiotem poniższych rozważań będą skutki podatkowe sytuacji, gdy ta sama osoba fizyczna równocześnie jednoosobowo prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą a zarazem jest wspólnikiem spółki cywilnej lub jawnej albo udziałowcem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i jako przedsiębiorca dokonuje z tą spółką transakcji, w szczególności świadczy na rzecz tej spółki usługi lud dokonuje dostawy (sprzedaży) towaru.

ZUS PUE - obowiązek utworzenia profilu przez wszystkich płatników składek!

ZUS PUE - obowiązek posiadania profilu od 1 stycznia 2023 r. przez wszystkich płatników składek (dotychczas obowiązek ten obejmował płatników zatrudniających więcej niż 5 ubezpieczonych).

Zmiany w prawie 2023 – podatki, rachunkowość [quiz]

Zmiany w prawie w 2023 r. są bardzo obszerne. Obejmują także podatki i rachunkowość. Rozwiąż quiz, dowiedz się więcej, bądź przygotowany na zmiany w przepisach!

Kodeks pracy - zmiany. Oto szczegóły nowych regulacji!

Kodeks pracy - nowelizacja. Nowe zasady badania trzeźwości zatrudnionych oraz stałe regulacje pracy zdalnej to najważniejsze zmiany w nowelizacji kodeksu pracy, przyjętej na ostatnim posiedzeniu Sejmu. Oto szczegóły rozwiązań!

Zerowy VAT na żywność. Do kiedy? Rozporządzenie podpisane!

0% VAT na żywność. Minister finansów podpisała rozporządzenie przedłużające „zerową” stawkę VAT na żywność do końca czerwca 2023 r.

Zmiany w prawie pracy 2023 [quiz]

Zmiany w prawie pracy. Rok 2023 przyniesie wiele zmian prawa. Nie daj się zaskoczyć, rozwiąż quiz i sprawdź swoją wiedzę ze zmian prawa 2023 (prawo pracy i ZUS). Tylko jedna z podanych odpowiedzi jest prawidłowa. Powodzenia!

Niedziela handlowa – grudzień 2022

Grudzień 2022 ma 4 niedziele. Czy któraś z nich to niedziela handlowa? Kiedy wypada najbliższa niedziela handlowa?

Spółka jawna od strony podatkowej - jakie zalety?

Spółka jawna to jedna z kilku możliwych form prawnych przedsiębiorstwa. Jakie są jej zalety?

Nowa informacja o warunkach zatrudnienia. Co się zmienia?

Informacja o warunkach zatrudnienia. Nowe regulacje w Kodeksie pracy. Co dokładnie się zmieni? Jak się przygotować?

Badanie trzeźwości pracowników. Nowe przepisy!

Badanie trzeźwości pracowników. Nowelizacja Kodeksu pracy zakłada m.in., że kontrolę weryfikującą zawartość alkoholu i innych środków działających jak alkohol będzie można przeprowadzić także w stosunku do osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych i B2B.

Sejm uchwalił przepisy o pracy zdalnej. Co się zmieni?

Praca zdalna będzie mogła być wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą - przewiduje nowela Kodeksu pracy, którą uchwalił Sejm. Ponadto, pracodawcy będą mogli wprowadzić kontrolę trzeźwości pracowników.

Praca zdalna - na czym polegają zmiany?

Praca zdalna w Kodeksie pracy. Przewidziane w nowelizacji przepisy o pracy zdalnej zastąpią funkcjonującą dotychczas telepracę. Co dokładnie się zmieni? Jak przygotować się do zmian?

Kiedy szkoła łamie prawa pełnoletniego ucznia?

Poza szkołą już dorośli, ale dla wielu szkół w dalszym ciągu pozostają dziećmi. Temat ten jest w ostatnich latach szeroko nagłaśniany przez Rzecznika Praw Obywatelskich, a świadomość społeczna na ten temat jest coraz większa. Wiele szkół jednak w dalszym ciągu ma problem z traktowaniem pełnoletniego ucznia jak dorosłej osoby. Kiedy szkoła musi zacząć traktować ucznia, który osiągnął pełnoletność, w sposób odmienny niż dotychczas?

Pranie brudnych pieniędzy, czyli gra pozorów na coraz większą skalę

Pranie brudnych pieniędzy. Z danych policji wynika, że w Polsce rośnie liczba wykrywanych przypadków prania brudnych pieniędzy. Pomiędzy 2017 a 2020 rokiem odnotowano 65% wzrost liczby wszczętych postępowań dotyczących tego przestępstwa, a liczba stwierdzanych przypadków wzrosła w tym samym czasie o prawie 75%. I choć wolumenowo nie są to zatrważające wartości, to na przestrzeni lat widać wyraźną tendencję wzrostową.

Pomimo oszustwa, podatki trzeba płacić

Oszustwo VAT. Spółka, która została oszukana przez osobę podszywającą się pod jej kontrahenta i w efekcie straciła towary wysłane z odroczoną płatnością, będzie musiała wykazać przychód z tytułu ich sprzedaży, do czasu aż nie udowodni, że padła ofiarą oszustwa. W konsekwencji firma jest pozbawiona i towarów, i pieniędzy a dodatkowo jest zobowiązana zapłacić podatek od de facto nie zaistniałego dochodu. Takie wnioski płyną z jednego z ostatnich stanowisk fiskusa wyrażonego w interpretacji z dnia 2022-08-18 nr 0111-KDIB1-3.4010.344.2022.4.JKU.

SN: drewno - to już nie drzewo, a więc kradzież drewna bez nawiązki

Kradzież drewna bez nawiązki. Nawiązkę na rzecz Lasów Państwowych można orzec za kradzież drzewa, np. wyrąbanego przez sprawcę lub powalonego. Nie dotyczy to już jednak kradzieży drewna, np. składowanego na stosie - uznał Sąd Najwyższy. Uwzględnił tym samym kasację RPO i uchylił nawiązkę w takiej sprawie.

Projekt noweli ustawy o podatku akcyzowym ponownie do komisji sejmowej

Projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw po drugim czytaniu w Sejmie trafić ma ponownie do sejmowej Komisji Finansów Publicznych w związku ze zgłoszeniem poprawki.

Podstawa opodatkowania konsorcjum - co warto wiedzieć?

Rozliczenie konsorcjum. Przy ustalaniu podstawy opodatkowania konsorcjum należy uwzględniać jego podstawowy cel gospodarczy, a nie wyodrębniać poszczególne czynności

Sankcje VAT muszą być proporcjonalne do wagi naruszeń

Sankcje VAT. Nakładane na przedsiębiorców sankcje podatkowe VAT muszą być proporcjonalne do wagi naruszeń.

Look through approach przy wypłacie dywidendy

Look through approach. W międzynarodowych grupach kapitałowych tematem wymagającym analizy podatkowej jest wypłata dywidendy. Kwestia może być problematyczna szczególnie w przypadkach, gdy spółka matka jest spółką specjalnego przeznaczenia, która stworzona została jedynie na potrzeby organizacyjne i nie przemawia za nią żadna materia biznesowa.

Błędy poczty w doręczaniu pism obciążają skarbówkę!

Błędy doręczeń poczty obciążają skarbówkę. Wygrana byłego członka zarządu spółki z fiskusem w sprawie o 1,5 mln zł

Odpowiedź na sprostowanie do artykułu pt. „Ekspert celny ostrzega: uważaj na faktury od spedytora!”

Odpowiedź na sprostowanie do artykułu pt. „Ekspert celny ostrzega: uważaj na faktury od spedytora!”

Work-life balance - nowe przepisy dla pracowników i firm

Dyrektywa work-life balance - co nowe przepisy oznaczają dla pracowników i jak wpłyną na sytuację firm?

Tajemnica obrończa a raportowanie do GIF – konflikt interesów

Raportowanie do GIF. Tajemnica obrończa a raportowanie o transakcjach podejrzanych – konflikt interesów wymagający ustawowej zmiany.

Zmiany podatkowe 2022/2023 [szkolenie]

Zmiany podatkowe 2022/2023. INFOR weźmie udział w szkoleniu “Zmiany podatkowe 2022/2023”. Szkolenie poprowadzi ceniony eksperta Samir Kayyali.

Umowa o pracę 2023 – nowa treść i zasady wypełniania. Wzory wraz z omówieniem [webinarium]

Umowa o pracę 2023. Zapraszamy na praktyczne webinarium „Umowa o pracę 2023 – nowa treść i zasady wypełniania. Wzory wraz z omówieniem” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 16 grudnia 2022 roku. Polecamy!

VAT 2023 [webinarium]

VAT 2023. Zapraszamy na praktyczne webinarium „VAT 2023” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 9 grudnia 2022 roku. Polecamy!

PIT i CIT 2023. Jak przygotować się do zmian? [webinarium]

PIT i CIT 2023. Jak przygotować się do zmian? Zapraszamy na praktyczne webinarium „PIT i CIT 2023. Jak przygotować się do zmian + Q&A” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 6 grudnia 2022 roku. Webinarium potrwa wyjątkowo 1,5 h! Polecamy!

Polskie weto w Brukseli wobec projektów unijnych

Ministerstwo Sprawiedliwości postuluje zawetowanie dyrektywy ograniczającej zachęty inwestycyjne w Polsce. Minister zapowiedział, że zaapeluje o weto rządu w tej sprawie podczas wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów.

Sto lat temu został powołany Senat

Senat. Sto lat temu, powracający po latach utraconej niepodległości Senat powołany został, aby stanowić dobre i mądre prawo - powiedział, otwierając uroczyste obchody setnej rocznicy pierwszego posiedzenia senatu II RP, marszałek Senatu X kadencji Tomasz Grodzki.

Tani prąd dla firm. Ostatnie dni na oświadczenie!

Tani prąd dla firm. Mikro, małe oraz średnie firmy mogą skorzystać z zamrożenia cen prądu od grudnia aż do końca 2023 r. Muszą jednak złożyć oświadczenie do 30 listopada!

Jak obliczyć podstawę emerytalno-rentową na wychowawczym?

Podstawa wymiaru składek na urlopie wychowawczym. Jak ustalić podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe dla osób przebywających na urlopie wychowawczym?

REKLAMA