REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Praca zdalna - na czym polegają zmiany?

Praca zdalna w Kodeksie pracy. Przewidziane w nowelizacji przepisy o pracy zdalnej zastąpią funkcjonującą dotychczas telepracę. Co dokładnie się zmieni? Jak przygotować się do zmian?

Kiedy szkoła łamie prawa pełnoletniego ucznia?

Poza szkołą już dorośli, ale dla wielu szkół w dalszym ciągu pozostają dziećmi. Temat ten jest w ostatnich latach szeroko nagłaśniany przez Rzecznika Praw Obywatelskich, a świadomość społeczna na ten temat jest coraz większa. Wiele szkół jednak w dalszym ciągu ma problem z traktowaniem pełnoletniego ucznia jak dorosłej osoby. Kiedy szkoła musi zacząć traktować ucznia, który osiągnął pełnoletność, w sposób odmienny niż dotychczas?

Pranie brudnych pieniędzy, czyli gra pozorów na coraz większą skalę

Pranie brudnych pieniędzy. Z danych policji wynika, że w Polsce rośnie liczba wykrywanych przypadków prania brudnych pieniędzy. Pomiędzy 2017 a 2020 rokiem odnotowano 65% wzrost liczby wszczętych postępowań dotyczących tego przestępstwa, a liczba stwierdzanych przypadków wzrosła w tym samym czasie o prawie 75%. I choć wolumenowo nie są to zatrważające wartości, to na przestrzeni lat widać wyraźną tendencję wzrostową.

Pomimo oszustwa, podatki trzeba płacić

Oszustwo VAT. Spółka, która została oszukana przez osobę podszywającą się pod jej kontrahenta i w efekcie straciła towary wysłane z odroczoną płatnością, będzie musiała wykazać przychód z tytułu ich sprzedaży, do czasu aż nie udowodni, że padła ofiarą oszustwa. W konsekwencji firma jest pozbawiona i towarów, i pieniędzy a dodatkowo jest zobowiązana zapłacić podatek od de facto nie zaistniałego dochodu. Takie wnioski płyną z jednego z ostatnich stanowisk fiskusa wyrażonego w interpretacji z dnia 2022-08-18 nr 0111-KDIB1-3.4010.344.2022.4.JKU.

REKLAMA

SN: drewno - to już nie drzewo, a więc kradzież drewna bez nawiązki

Kradzież drewna bez nawiązki. Nawiązkę na rzecz Lasów Państwowych można orzec za kradzież drzewa, np. wyrąbanego przez sprawcę lub powalonego. Nie dotyczy to już jednak kradzieży drewna, np. składowanego na stosie - uznał Sąd Najwyższy. Uwzględnił tym samym kasację RPO i uchylił nawiązkę w takiej sprawie.

Projekt noweli ustawy o podatku akcyzowym ponownie do komisji sejmowej

Projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw po drugim czytaniu w Sejmie trafić ma ponownie do sejmowej Komisji Finansów Publicznych w związku ze zgłoszeniem poprawki.

Podstawa opodatkowania konsorcjum - co warto wiedzieć?

Rozliczenie konsorcjum. Przy ustalaniu podstawy opodatkowania konsorcjum należy uwzględniać jego podstawowy cel gospodarczy, a nie wyodrębniać poszczególne czynności

Sankcje VAT muszą być proporcjonalne do wagi naruszeń

Sankcje VAT. Nakładane na przedsiębiorców sankcje podatkowe VAT muszą być proporcjonalne do wagi naruszeń.

REKLAMA

Look through approach przy wypłacie dywidendy

Look through approach. W międzynarodowych grupach kapitałowych tematem wymagającym analizy podatkowej jest wypłata dywidendy. Kwestia może być problematyczna szczególnie w przypadkach, gdy spółka matka jest spółką specjalnego przeznaczenia, która stworzona została jedynie na potrzeby organizacyjne i nie przemawia za nią żadna materia biznesowa.

Błędy poczty w doręczaniu pism obciążają skarbówkę!

Błędy doręczeń poczty obciążają skarbówkę. Wygrana byłego członka zarządu spółki z fiskusem w sprawie o 1,5 mln zł

Odpowiedź na sprostowanie do artykułu pt. „Ekspert celny ostrzega: uważaj na faktury od spedytora!”

Odpowiedź na sprostowanie do artykułu pt. „Ekspert celny ostrzega: uważaj na faktury od spedytora!”

Work-life balance - nowe przepisy dla pracowników i firm

Dyrektywa work-life balance - co nowe przepisy oznaczają dla pracowników i jak wpłyną na sytuację firm?

Tajemnica obrończa a raportowanie do GIF – konflikt interesów

Raportowanie do GIF. Tajemnica obrończa a raportowanie o transakcjach podejrzanych – konflikt interesów wymagający ustawowej zmiany.

Zmiany podatkowe 2022/2023 [szkolenie]

Zmiany podatkowe 2022/2023. INFOR weźmie udział w szkoleniu “Zmiany podatkowe 2022/2023”. Szkolenie poprowadzi ceniony eksperta Samir Kayyali.

Umowa o pracę 2023 – nowa treść i zasady wypełniania. Wzory wraz z omówieniem [webinarium]

Umowa o pracę 2023. Zapraszamy na praktyczne webinarium „Umowa o pracę 2023 – nowa treść i zasady wypełniania. Wzory wraz z omówieniem” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 16 grudnia 2022 roku. Polecamy!

VAT 2023 [webinarium]

VAT 2023. Zapraszamy na praktyczne webinarium „VAT 2023” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 9 grudnia 2022 roku. Polecamy!

PIT i CIT 2023. Jak przygotować się do zmian? [webinarium]

PIT i CIT 2023. Jak przygotować się do zmian? Zapraszamy na praktyczne webinarium „PIT i CIT 2023. Jak przygotować się do zmian + Q&A” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 6 grudnia 2022 roku. Webinarium potrwa wyjątkowo 1,5 h! Polecamy!

Polskie weto w Brukseli wobec projektów unijnych

Ministerstwo Sprawiedliwości postuluje zawetowanie dyrektywy ograniczającej zachęty inwestycyjne w Polsce. Minister zapowiedział, że zaapeluje o weto rządu w tej sprawie podczas wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów.

Sto lat temu został powołany Senat

Senat. Sto lat temu, powracający po latach utraconej niepodległości Senat powołany został, aby stanowić dobre i mądre prawo - powiedział, otwierając uroczyste obchody setnej rocznicy pierwszego posiedzenia senatu II RP, marszałek Senatu X kadencji Tomasz Grodzki.

Tani prąd dla firm. Ostatnie dni na oświadczenie!

Tani prąd dla firm. Mikro, małe oraz średnie firmy mogą skorzystać z zamrożenia cen prądu od grudnia aż do końca 2023 r. Muszą jednak złożyć oświadczenie do 30 listopada!

Jak obliczyć podstawę emerytalno-rentową na wychowawczym?

Podstawa wymiaru składek na urlopie wychowawczym. Jak ustalić podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe dla osób przebywających na urlopie wychowawczym?

Wykup samochodu z leasingu - jakie podatki?

Wykup samochodu z leasingu. Jakie są obowiązki podatkowe (VAT, PIT, PCC) przy wykupie samochodu z leasingu?

Zasady opodatkowania konkursu prowadzonego przez agencję reklamową

Podatek od konkursu. Jakie są zasady opodatkowania konkursu prowadzonego przez agencję reklamową?

Zamknięcie roku 2022 [szkolenie]

Zamknięcie roku 2022. Zapraszamy na bardzo praktyczne szkolenie on-line, podczas którego szczegółowo omówimy najważniejsze zagadnienia związane z praktycznym stosowaniem przepisów rachunkowych podczas zamknięcia roku w zakresie zdarzeń po dniu bilansowym.

Papież: za przemocą wobec kobiet stoją też modele zachowań proponowane w mediach

Przemoc wobec kobiet. Papież Franciszek wyraził w opinię, że za przemocą wobec kobiet stoją też modele zachowań prezentowane w mediach. Mówił o tym podczas spotkania z delegacją włoskiej policji, po obchodzonym w piątek Międzynarodowym Dniu Eliminacji Przemocy wobec Kobiet.

Podróże służbowe 2023 - diety krajowe i zagraniczne

Podróże służbowe - diety krajowe i zagraniczne w 2023 roku. Jak zmienią się wysokości diet dla podróży służbowych?

KSeF. Rewolucja w fakturach już niebawem [kompendium]

KSeF, czyli Krajowy System e-Faktur ma zapewnić bezpieczeństwo i ułatwić rozliczenia. Zmiana jest rewolucyjna, przedsiębiorcy muszą się przygotować.

Zmiana definicji gwałtu?

Obecnie obowiązujący przepis w Kodeksie karnym stanowi, że do gwałtu dochodzi, gdy ktoś doprowadza do obcowania płciowego "przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem". O zmianę tego zapisu apeluje m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich odwołując się do aktów prawa międzynarodowego, w tym do Konwencji przeciw przemocy wobec kobiet, proponując, by definicja gwałtu była oparta na braku zgody na współżycie, a nie na konieczności stawiania widocznego oporu.

Badanie trzeźwości pracowników po zmianie w kodeksie pracy – kiedy można zmienić wewnętrzny regulamin?

Badanie trzeźwości pracowników. Po wejściu w życie nowych przepisów o kontroli trzeźwości pracowników przewidzianych w noweli kodeksu pracy na dwa tygodnie może powstać luka prawna w tysiącach firm, które będą musiały poczekać na wdrożenie ich do wewnętrznych regulaminów.

Brak zgody konsumenta nie odstrasza polskich telemarketerów

Telemarketerzy potrafią być prawdziwym utrapieniem dla wielu osób. Nawet wtedy, gdy deklarujemy brak zgody na otrzymywanie połączeń, wielokrotnie próbują nawiązać kontakt. Konsumentów miały przed tym chronić zapisy m.in. RODO oraz Ustawy Prawo Telekomunikacyjne, jednak według raportu „Polacy w cyberprzestrzeni – Czy jesteśmy świadomi cyberataków?” przygotowanego przez agencję Procontent Communication, aż 37% Polaków otrzymywało ponowne telefony od telemarketerów, pomimo prośby o wykreślenie ich z listy telemarketingowej.

Work-life balance w 2023 r. Co czeka pracodawców?

Work-life balance w Polsce. W 2023 roku rozpocznie się proces wdrażania unijnej dyrektywy w tym zakresie. Pracodawco, sprawdź, co Cię czeka!

Prezenty dla kontrahentów - skutki podatkowe

Prezenty dla kontrahentów. Zbliża się okres świąteczny, w którym wielu przedsiębiorców zwyczajowo przekazuje swoim kontrahentom upominki, dziękując im za dotychczasową współpracę oraz często wyrażając nadzieję na dalsze, owocne współdziałanie. Niestety, należy przy tym pamiętać, iż przekazanie (ale też otrzymanie!) takiego upominku ma swoje konsekwencje podatkowe, o czym w dzisiejszym wpisie.

Konstytucyjna ochrona pracy

Dwa obszerne bloki informacyjne dotyczące problemów wynikających z różnych form zatrudnienia zarówno w Polsce, jak i w innych krajach Unii Europejskiej omówili przedstawicie Państwowej Inspekcji Pracy na plenarnym posiedzeniu Rady Ochrony Pracy.

Fundacja rodzinna szansą na stabilność rodzinnych biznesów [OPINIA]

Nowa instytucja fundacji rodzinnej ułatwi proces sukcesji przedsiębiorstw, co stanowi szansę na większą stabilność firm rodzinnych – ocenił Krzysztof Kleszcz z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy, komentując projekt resortu rozwoju i technologii.

Czterodniowy tydzień pracy już działa! Mniej kasy i bez podwyżek

Czterodniowy tydzień pracy - pracodawcy nie czekają na zmianę przepisów i już dziś skracają tydzień pracy w swoich firmach. Jednak coraz częściej to skutek cięcia kosztów. I oznacza też niższe wynagrodzenia dla zatrudnionych.

Zawieszanie działalności gospodarczych. Kryzys czy sezon?

Zawieszenie działalności gospodarczej - we wrześniu 2022 roku odnotowano znaczący wzrost przypadków zawieszania działalności. Jednak czy na pewno oznacza to, że firmy zaczynają odczuwać kryzys?

Praca zdalna w Kodeksie pracy - Sejm uchwali nowe przepisy

Praca zdalna w Kodeksie pracy. Najprawdopodobniej na kolejnym posiedzeniu Sejmu zostanie domknięty temat nowelizacji Kodeksu pracy w zakresie pracy zdalnej i propozycja trafi do Senatu, a potem – do analizy i podpisu przez prezydenta Andrzeja Dudę – powiedziała szefowa MRiPS Marlena Maląg.

Korekta stawki VAT przy transakcji z konsumentem [TSUE]

Czy po skorygowaniu stawki VAT dla konsumenta przedsiębiorca może ubiegać się o zwrot VAT? Problem ma zostać rozstrzygnięty przez TSUE na skutek pytania prejudycjalnego, skierowanego przez Naczelny Sąd Administracyjny (sprawa I FSK 1225/18). Temat jest szczególnie interesujący w kontekście podmiotów handlowych zajmujących się branżą retail.

Parlament Europejski przyjął dyrektywę CSRD. Biznes przyjazny środowisku?

Dyrektywa CSRD. Parlament Europejski przyjął dyrektywę w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju w dniu 10 listopada br.

Konfiskata auta za jazdę po pijanemu

Konfiskata auta za jazdę po pijanemu - to jedna ze zmian zaproponowana w nowelizacji Kodeksu karnego. Przepadek auta ma być stosowany w przypadkach, gdy kierowca ma co najmniej 1,5 promila lub jeśli spowoduje wypadek przy zawartości co najmniej 0,5 promila alkoholu we krwi lub też w sytuacji recydywy.

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych - dostarczanie pism przez ZUS

Nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która m.in. doprecyzowuje przepisy dotyczące dostarczania przez ZUS pism w postaci elektronicznej przyjął Senat bez poprawek w dniu 16 listopada.

Zmiana prawa energetycznego może zablokować rozwój wodoru

Prawo energetyczne - zmiany zakładające silną centralizację rynku wodoru, są próbą pośredniego koncesjonowania rynku w pełni, czyli kontrolowania go. Nie sprzyja to zrównoważonemu rozwojowi, oszczędnemu i racjonalnemu użytkowaniu paliw i energii, rozwojowi konkurencji, a w szczególności nie równoważy interesów przedsiębiorstw energetycznych i odbiorców paliw i energii. Takie jest stanowisko Krajowej Izby Gospodarczej, Konfederacji Lewiatan, Stowarzyszenia HydrogenPoland i Klastra Technologii Wodorowych.

Ewolucja kas fiskalnych - co nas czeka?

Kasy fiskalne przechodzą w ostatnich latach prawdziwą rewolucję, która zmierza do raportowania transakcji do urzędu skarbowego w czasie rzeczywistym. Jednocześnie rynek odchodzi już od kas w postaci dużego sprzętu, obsługiwanego przez kasjera. Coraz bardziej popularne są kasy samoobsługowe, w różnych postaciach i o różnych funkcjonalnościach. Ostatnio przedsiębiorcy coraz większą uwagę przykładają do kas wirtualnych, które mają postać oprogramowania instalowanego na dowolnym urządzeniu. Niestety nie wszystkie branże mogą korzystać z tego rozwiązania.

Co nowego można załatwić w e-Urzędzie Skarbowym?

E-urząd skarbowy. Fiskus przygotował ułatwienie dla podatników. Zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach można uzyskać teraz bezpłatnie drogą elektroniczną.

Jak cudzoziemiec może kupić nieruchomość w Polsce - czyli luka w ustawie o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (NNC)

Teoretycznie cudzoziemiec z kraju nienależącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, aby kupić w Polsce nieruchomość nierolną i nieleśną lub większość udziałów w spółce posiadającą taką nieruchomość, musi zwrócić się do Ministra Spraw Wewnętrznych o uzyskanie specjalnego zezwolenia. Przepisy zawierają jednak lukę, która umożliwia obejście tego wymogu.

Europejski akt o dostępności (EAA) - czym jest i kogo dotyczy?

Europejski Akt o Dostępności (EAA) to dokument wskazujący wymogi dostępności wybranych produktów i usług. Co oznacza dla konsumentów?

Zawieszenie działalności gospodarczej - czy to dobre rozwiązanie?

Przedsiębiorcy zawiesili ponad 161,1 tys. działalności gospodarczych, a zamknęli 104,3 tys. w pierwszym półroczu 2022 roku - wynika z raportu Ministerstwa Rozwoju i Technologii. To niemal o 29% więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. To pokłosie pandemii, skutek wprowadzenia Polskiego Ładu oraz efekt dynamicznego wzrostu inflacji.

Dyrektywa work-life balance już działa, mimo braku implementacji

Dyrektywa work-life balance niewdrożona, ale już działa - informuje DGP. W jakich sektorach?

Dlaczego warto zatrudniać pracowników 50+

Zatrudnienie pracownika 50+. Jakie korzyści dla pracodawcy niesie zatrudnienie silversa?

Jak rozliczać samochód elektryczny w firmie?

Samochód elektryczny w firmie. Jak wprowadzać i rozliczać podatkowo elektryki w działalności gospodarczej?

REKLAMA