REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawa pracownika, Praca w nocy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nadgodziny nawet bez wyraźnej zgody pracodawcy - porada

Praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych.

Czy staż pracy może być kryterium przyznania pomocy z ZFŚS?

Aby wspomóc pracowników mniej zamożnych, pracodawcy często powołują w swoich firmach tzw. Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, z którego po spełnieniu określonych kryteriów, wypłacane są dodatkowe środki finansowe, bądź finansowane są określone cele, takie jak bony na święta, czy dodatkowe szkolenia.

Czy skonfliktowany pracownik zostanie przywrócony do pracy?

Pracownikowi, z którym rozwiązano umowę o pracę bez wypowiedzenia z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę w tym trybie, przysługuje roszczenie o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowanie. O przywróceniu do pracy lub odszkodowaniu orzeka sąd pracy.

Czy pracodawca musi uzasadnić różnice w wynagrodzeniu pracowników?

Wynagrodzenie za pracę powinno być tak ustalone, aby odpowiadało w szczególności rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniało ilość i jakość świadczonej pracy. Jeżeli jednak pracodawca chce zróżnicować wynagrodzenie pracownikom zajmującym to samo stanowisko, musi to uzasadnić.

REKLAMA

Bez badań kontrolnych nie można udzielić urlopu

Pracownik podlega okresowym badaniom lekarskim. W przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega ponadto kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku.

Jak często przerwy na papierosa?

Pomimo, że palenie tytoniu staje się coraz mniej popularne, wciąż zdarzają się nawet całe grupy pracowników, którzy wielokrotnie w ciągu dnia robią sobie przerwy na papierosa. Jak często pracownik może korzystać z takiej przerwy?

Zmiana czasu zimowego na letni - czy pracownikom przysługuje wynagrodzenie?

Jaki jest maksymalny okres trwania umowy zlecenia?

Umowy cywilno-prawne, w tym umowy zlecenia cieszą się dość dużą popularnością wśród pracodawców, szczególnie z uwagi na mniejsze koszty zatrudnienia. Czy przepisy prawa przewidują maksymalny czas trwania takiej umowy?

REKLAMA

Czy tylko wyrok skazujący uzasadnia zwolnienie z pracy?

Utrata zaufania do pracownika nie musi przejawiać się tylko w wydaniu wyroku skazującego dotyczącego pracownika. Często samo wszczęcie postępowania karnego może spowodować, że pracodawca postrzega takiego pracownika jako mniej godnego zaufania. Czy brak wyroku skazującego może być podstawą do wypowiedzenia umowy o pracę?

Czy mogę zwolnić pracownika który nie wykonał pracy z powodu choroby?

Pracodawca często staje przed dylematem, jak zachować się w stosunku do pracownika, który bardzo często przebywa na zwolnieniu lekarskim, o ile bowiem w niektórych wypadkach pracownik rzeczywiście ma poważne problemy ze zdrowiem, o tyle w niektórych wypadkach takie zwolnienia są brane zdecydowanie na wyrost.

Zakaz dyskryminowania pracownika na wychowawczym

Częste przebywanie na urlopach wychowawczych nie stanowi podstawy do zmniejszenia wynagrodzenia i odmowy wysłania pracownicy na szkolenie podnoszące jej kwalifikacje zawodowe. Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 8 stycznia 2008 r., sygn. akt: II PK 116/07.

Czy ustalony regulamin premiowania zawsze obowiązuje?

Utworzony u pracodawcy regulamin premiowania jest dla zatrudnionych pracowników niezależnym od układu zbiorowego czy regulaminu wynagradzania źródłem prawa pracy i nie może być stosowany przez pracodawcę wybiórczo.

Czy pracodawca może monitorować pracę pracowników?

Obecnie powszechne są działania pracodawców mające na celu monitoring miejsca pracy, wykonywanych zadań czy ogólnie czasu spędzanego przez pracowników w pracy. Jak daleko może się posunąć pracodawca w kontrolowaniu swoich pracowników?

Czy za nieprzepracowaną godzinę z powodu zmiany czasu z zimowego na letni pracownikom przysługuje wynagrodzenie

Zatrudniamy pracowników w systemie podstawowym czasu pracy na 3 zmiany (w godz. 6.00–14.00, 14.00–22.00 i 22.00–6.00). Czy w przypadku zmiany czasu z zimowego na letni, która nastąpi 27 marca br., pracownikom tym należy wypłacić wynagrodzenie również za jedną nieprzepracowaną godzinę wynikającą z przesunięcia czasu z godz. 2.00 na godz. 3.00? Czy pracownikom pracującym w nocy podczas zmiany czasu przysługuje dodatek za pracę w nocy za 7 czy 8 godzin? Pora nocna w zakładzie jest ustalona między godz. 22.00 a 6.00.

Rozwiązanie umowy o pracę za 7-dniowym uprzedzeniem

Rozwiązanie stosunku pracy przez pracownika bez wypowiedzenia, za siedmiodniowym uprzedzeniem jest szczególnym sposobem zakończenia stosunku pracy. Pracownik może z niego skorzystać w sytuacji przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę.

Jakie prawa ma pracownica w ciąży?

Polskie prawo pracy chroni zdrowie kobiet ciężarnych. Mają one prawo do przerwy od pracy na czas zleconych badań lekarskich, mogą odmówić wyjazdu w delegację i nie poniosą za to żadnych ujemnych konsekwencji, a ich stosunek pracy podlega szczególnej ochronie przed rozwiązaniem z inicjatywy pracodawcy.

Czy kobieta w pracy może wykonywać każdą pracę?

Przepisy Kodeksu pracy stanowią, że nie wolno zatrudniać kobiet przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia. Oznacza to, że kobieta w pracy nie może wykonywać każdej pracy, a rodzaje pracy, przy których nie wolno zatrudniać kobiet powinny być wymienione w regulaminie pracy.

Jakie są zasady zatrudniania pracownic w ciąży?

Pracodawca ma obowiązek zapewnić odpowiednie warunku pracy pracownicy w ciąży. Prawo pracy traktuje pracownice w ciąży, jako uprzywilejowaną grupę pracowników.

Niezbędna jest zmiana przepisów o czasie pracy

Partnerzy społeczni wiele miesięcy oczekiwali na zapowiedziany projekt Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w sprawie nowelizacji czasu pracy. Dlatego z tym większym zaskoczeniem Pracodawcy RP przyjęli wiadomość, że Komisja Trójstronna nie podejmie prac nad zmianą tych przepisów.

Czy pracodawca musi zapewnić klimatyzację?

Kończy się zima i nieuchronnie zbliżamy się do okresu, w którym temperatura powietrza jest zbyt wysoka, aby móc efektywnie pracować w pomieszczeniach pracy. Wobec tego, pracownicy często zastanawiają się, czy pracodawca ma obowiązek zapewnienia im klimatyzacji w miejscu gdzie pracują.

Spóźnienie w wypłacie odszkodowania a zakaz konkurencji

Zarówno w okresie trwania stosunku pracy, jak i po jego zakończeniu, pracownik i pracodawca mogą zawrzeć umowę obejmującą zakaz konkurencji, czyli zakaz podejmowania przez pracownika działalności konkurencyjnej w stosunku do profilu działalności pracodawcy.

Jakie obowiązki ma pracodawca w stosunku do rady pracowniczej?

Pracodawca zatrudniający minimum 50 osób ma obowiązek umożliwić swoim pracownikom utworzenie rady pracowniczej, której podstawową funkcją jest współpraca z pracodawcą w zakresie zmian i nowych rozwiązań dotyczących zakładu pracy. Pracodawca musi jednak pamiętać, że jeżeli zdecyduje się na takie rozwiązanie, nałoży na siebie pewne określone obowiązki.

Jak przyśpieszyć zwolnienie pracownika?

W praktyce często zdarzają się sytuacje, że pracodawcy bądź pracownikowi zależy na wcześniejszym zakończeniu współpracy. Możliwość takiego rozwiązania przewiduje Kodeks pracy poprzez skrócenie okresu wypowiedzenia.

Kiedy można zwolnić kobietę w ciąży?

Zgodnie z Kodeksem pracy, pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę kobiecie w okresie ciąży, a także w okresie przebywania na urlopie macierzyńskim. W związku z tym, że w niektórych przypadkach z urlopu macierzyńskiego może korzystać także ojciec, również on objęty jest taką ochroną w okresie przebywania na urlopie. Ustawodawca przewidział jednak pewne wyjątki od tej zasady.

Wynagrodzenie za godziny nadliczbowe powstałe podczas zmiany czasu na zimowy

Pracownicy mojego zakładu pracy, w którym obowiązuje 12-miesięczny okres rozliczeniowy, w związku ze zmianą czasu z letniego na zimowy w październiku zostali w pracy o godzinę dłużej. Mam wobec tego pytanie, czy oprócz dodatku za pracę w porze nocnej pracownikom tym będzie również przysługiwało dodatkowe 100% wynagrodzenie za każdą godzinę nadliczbową przepracowaną w niedzielę?

Do jakiego sądu złożyć pozew w prawie pracy?

Osoby chcące złożyć pozew w sprawach z zakresu prawa pracy wielokrotnie zastanawiają się, jaki sąd będzie właściwy do rozpatrywania konkretnej sprawy. W tym zakresie, odpowiednie zastosowanie będą miały przepisy prawa cywilnego.

Wykorzystywanie komputera służbowego do celów prywatnych

Oczywiste jest, że używanie służbowego sprzętu do celów prywatnych jest z reguły zabronione przez pracodawców, którzy mają też narzędzia do kontrolowania swoich pracowników w zakresie wykorzystywania np. komputera służbowego, szczególnie jeżeli jest to komputer stacjonarny i podłączony do jednej wspólnej sieci. Czy jednak pracodawca może zwolnić pracownika za takie zachowanie?

Urlop wypoczynkowy pracowników tymczasowych

Pracownicy tymczasowi to pracownicy, którzy są zatrudniani przez agencję pracy, a następnie „wypożyczani” pracodawcom, który są zainteresowani taką formą zatrudnienia. Zasady pracy pracownika tymczasowego określa umowa zawierana pomiędzy przyszłym pracodawcą a agencją.

Jak udowodnić prawo do urlopu okolicznościowego?

Każdy pracownik ma prawo do urlopu okolicznościowego związanego z ważnym wydarzeniem rodzinnym, takim jak narodzenie dziecka czy ślub. Często jednak zastanawiamy się, w jaki sposób musimy udowodnić pracodawcy, że pewne zdarzenie rzeczywiście miało miejsce.

Co warto wiedzieć o urlopie bezpłatnym?

W trakcie trwania urlopu bezpłatnego stosunek pracy ulega zawieszeniu. Urlop bezpłatny udzielany jest jedynie na pisemny wniosek pracownika.

Ryczałt dla kierownika za pracę w nocy

Obecnie zatrudniamy w naszym zakładzie pracy 5 osób na stanowiskach kierowniczych. Z uwagi na zwiększoną liczbę zamówień w najbliższym czasie zamierzamy zaproponować tym osobom pracę w godzinach nocnych. Czy tym pracownikom (pracujących na stałe w zakładzie pracy) możemy wypłacić dodatek za pracę w godzinach nocnych w formie ryczałtu?

Czy molestowanie seksualne w pracy jest karalne?

Wprawdzie w Kodeksie karnym nie znajdziemy przestępstwa określanego jako molestowanie seksualne w miejscu pracy, jednak pewne zachowania pracodawcy czy współpracowników mogą wypełniać znamiona czynów zabronionych.

Kto ponosi odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez podwładnego?

Podmiot prawa cywilnego, który wyrządza szkodę innemu podmiotowi jest obowiązany do jej naprawienia. Jest to podstawowa zasada odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną swoim własnym działaniem. Polski Kodeks Cywilny jasno formułuję tą regułę w art. 415. Ale czasem szkoda nie jest powodowana bezpośrednio przez podmiot odnoszący z niej korzyść majątkową. W takich przypadkach zasady współżycia społecznego wymagają, ażeby odnoszący korzyść ponosił odpowiedzialność za szkody wyrządzone czynnościami wykonywanymi na jego rachunek.

Urlop wypoczynkowy

Urlop wypoczynkowy jest prawem podmiotowym pracownika o charakterze osobistym, co oznacza, że pracownik nie może zrzec się przysługującego mu urlopu ani przekazać go na inną osobę. Urlop należy wykorzystać w naturze – rekompensata pieniężna przysługuje w ściśle określonych przypadkach.

Związek zawodowy

Związek zawodowy to dobrowolna i samorządna organizacja ludzi pracy, powołana do reprezentowania i obrony ich praw, interesów zawodowych i socjalnych. Jest on niezależny w swojej działalności statutowej od pracodawców, administracji państwowej i samorządu terytorialnego oraz od innych organizacji. Organy państwowe, samorządu terytorialnego i pracodawcy obowiązani są traktować jednakowo wszystkie związki zawodowe.

Uprawnienia pracownika samorządowego

Jednym z podstawowych uprawnień przysługujących pracownikowi samorządowemu jest prawo do wynagrodzenia stosowne do zajmowanego stanowiska oraz posiadanych kwalifikacji zawodowych.

Przyczyny usprawiedliwiające niewykonywanie pracy przez pracownika w więzieniu

Skazany jest obowiązany pracować sumiennie i wydajnie, przestrzegać dyscypliny i regulaminu pracy, przepisów porządkowych, przeciwpożarowych oraz bezpieczeństwa i higieny pracy, a także dbać o porządek w miejscu pracy, jak również o stan obsługiwanych maszyn i urządzeń.

Jakie są uprawnienia pracownika tymczasowego?

Przez pracownika tymczasowego rozumie się pracownika zatrudnionego przez agencję pracy tymczasowej wyłącznie w celu wykonywania pracy tymczasowej na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy użytkownika.

Urlop szkoleniowy w 2011 roku

Wielu pracowników chce podnosić swoje kwalifikacje zawodowe. Pracodawcy niekiedy sami wysyłają swoich pracowników na dodatkowe szkolenia. Jaki jest obecnie wymiar urlopu szkoleniowego, który przysługuje pracownikowi.

Kiedy ustaje prawo do zasiłku wyrównawczego?

Prawo do zasiłku wyrównawczego powstaje od dnia, w którym pracownik podjął rehabilitację. Kiedy zaś ustaje prawo do tego świadczenia?

Co należy wiedzieć o zasiłku chorobowym?

Zasiłek chorobowy przysługują osobom objętym ubezpieczeniem społecznym w razie choroby i macierzyństwa. Mogą to być zarówno osoby obowiązkowo, jak i dobrowolnie ubezpieczone.

Co należy wiedzieć o zasiłku opiekuńczym?

Prawo do zasiłku przysługuje przede wszystkim pracownikom, którzy musieli zaopiekować się chorym dzieckiem lub innym członkiem rodziny. Opieka nie pozwala im wykonywać pracy, w związku z tym zamiast pensji otrzymują oni zasiłek opiekuńczy.

Przywrócenie do pracy a urlop wypoczynkowy - porada

W przypadku niezgodnego z prawem rozwiązania umowy o pracę, jednym z roszczeń przysługujących pracownikowi jest roszczenie o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach. W przypadku przywrócenia do pracy, pracownikowi należy się w zasadzie tylko zaległe wynagrodzenie za pracę, inne świadczenia, takie jak ekwiwalent za urlop wypoczynkowy już nie.

Odpracowywanie spóźnień a wynagrodzenie - porada

Niemalże każdemu pracownikowi zdarzyło się spóźnić do pracy, szczególnie teraz, w okresie zimowym, kiedy nie można liczyć na komunikację miejską czy pociąg. Kodeks pracy nie zawiera uregulowań dotyczących spóźniania się do pracy, każdy pracodawca ma zatem swoją praktykę w tym zakresie.

Co z ekwiwalentem za urlop po śmierci pracownika?

Z dniem śmierci pracownika wygasa stosunek pracy, jaki łączył go z pracodawcą. Po stronie zakładu pracy powstają wówczas obowiązki związane z tą śmiercią, między innymi wypłata wynagrodzenia i ekwiwalentu na urlop czy wystawienia świadectwa pracy. Przepisy Kodeksu pracy wyraźnie stanowią, że pracodawca jest zobowiązany wypłacić pracownikowi ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Co jednak w sytuacji, kiedy pracownik zmarł i nie wykorzystał urlopu?

W jakiej wysokości wypłacać dodatek za pracę w nocy na przełomie 2010 r. i 2011 r.

Nasz pracownik wykonywał ostatnią dniówkę pracy w 2010 r. w porze nocnej od godz. 22.00 31 grudnia 2010 r. do godz. 6.00 1 stycznia 2011 r. W podstawie obliczenia dodatku za pracę w porze nocnej uwzględniliśmy wynagrodzenie minimalne obowiązujące w 2010 r. (za 2 godziny w 2010 r.) i obowiązujące w 2011 r. (za 6 godzin pracy). Czy nasze postępowanie było prawidłowe? Wynagrodzenia wypłacamy 10. dnia następnego miesiąca kalendarzowego.

Praca a czas wolny

W dzisiejszym świecie coraz częściej zacierają się granice pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym. Im bardziej odpowiedzialne stanowisko tym większe prawdopodobieństwo, że dana osoba będzie poświęcać więcej czasu kwestiom związanym z pracą, zaniedbując tym samym sprawy osobiste i rodzinne. Dlatego ważne jest, by nauczyć się wyznaczać wyraźne granice pomiędzy tymi dwoma obszarami życia.

Ile powinna wynosić przerwa obiadowa dla pracowników?

Pracownicy bardzo często zgłaszają pracodawcom potrzebę wyjścia z pracy w celu załatwienia spraw osobistych, co wiąże się zazwyczaj ze zwolnieniem z pracy na określony czas. Wielu pracowników chciałoby także w ciągu pracy mieć czas na zjedzenie obiadu. Czy pracodawca może wprowadzić w ciągu dnia przerwę w pracy, którą pracownicy będą mogli wykorzystać według swoich potrzeb?

Czy można wysłać pracownika na zaległy urlop?

Pracownikowi zatrudnionemu na pełny etat, w zależności od stażu pracy, przysługuje 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, który powinien być wykorzystany w roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył do niego prawo. Urlop wypoczynkowy nie wykorzystany w danym roku, z dniem 1 stycznia roku następnego przekształca się w urlop zaległy.

Jak obliczyć ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop?

Pracownik był zatrudniony na cały etat, w okresie od 01.10.2010 do 31.12.2010, miał ustalone wynagrodzenie 1800 zł brutto, ponadto ze względu na staż pracy przysługuje mu 20 dni urlopu. Jaki ekwiwalent pieniężny będzie mu przysługiwał z tytułu niewykorzystanego urlopu?

REKLAMA