REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawa pracownika, Dodatki do wynagrodzenia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Umowa o pracę a umowy cywilnoprawne - co warto wiedzieć? (część I)

Jakie są rodzaje umów, które mogą stanowić podstawę świadczenia pracy? Niniejszy poradnik wyjaśnia w sposób przystępny zagadnienia dotyczące rodzajów umów zawieranych z pracodawcami, a także różnice pomiędzy zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę a świadczeniem pracy lub usług na podstawie umów cywilnoprawnych.

Elastyczny czas pracy 2013

Od 23 sierpnia obowiązują nowe przepisów o czasie pracy. Najważniejsze zmiany polegają na: możliwości wydłużenia okresów rozliczeniowych we wszystkich systemach czasu pracy do 12 miesięcy oraz stosowaniu ruchomego czasu pracy, który może naruszać dobę pracowniczą. Jak w praktyce stosować przepisy o elastycznym czasie pracy?

Dodatek funkcyjny

Dodatek funkcyjny może być przyznany przez pracodawcę samorządowego pracownikom zatrudnionym na samodzielnych stanowiskach, w związku z pełnioną przez nich funkcją. Dodatek ten ma stanowić rekompensatę za ich zwiększoną odpowiedzialność. Niejasne i zmieniające się przepisy sprawiają jednak, że samorządy mają problem z przyznawaniem i prawidłowym obliczaniem dodatku funkcyjnego. Warto zatem wiedzieć, komu i na jakich zasadach przysługuje ten składnik wynagrodzenia.

Wypowiedzenie umowy o pracę za niepodpisanie umowy o zakazie konkurencji

Pracodawca ma prawo wypowiedzenia umowy o pracę z pracownikiem, który odmawia podpisania umowy o zakazie konkurencji - o ile przewidziana w niej kara umowna nie jest rażąco wygórowana w stosunku do wynagrodzenia pracownika, czy odszkodowania z art. 1012 par. 1 kodeksu pracy.

REKLAMA

Refundacja zakupu okularów - skutki podatkowe

Coraz więcej firm zmuszonych jest do zakupu okularów korekcyjnych dla swoich pracowników. W wyniku wątpliwości związanych z częściową refundacją szkieł korekcyjnych przez pracodawcę, specjaliści postulują do Ministerstwa Finansów o wydanie interpretacji ogólnej dotyczącej VAT-u naliczanego od okularów dla pracownika.

Nowy system wynagradzania nauczycieli w 2014 r.

Nowy system wynagradzania nauczycieli w 2014 r. przewidują założenia do projektu nowelizacji ustawy Karta nauczyciela. Proponowane zmiany mają na celu wzmocnienie motywacyjnego charakteru wynagrodzeń.

Zmiany w Karcie nauczyciela w 2014 roku

Zmiany w Karcie nauczyciela w 2014 roku mają służyć podniesieniu jakości pracy w szkołach. Wynagrodzenia nauczycieli będą miały bardziej motywacyjny i elastyczny charakter, a wysokość dodatku wiejskiego zostanie ujednolicona. Przewiduje się również m.in. zmiany w zakresie urlopu dla poratowania zdrowia.

Dodatki uzupełniające dla nauczycieli słusznie obciążają gminy

Dodatki uzupełniające dla nauczycieli słusznie obciążają gminy. Takie rozwiązanie przyjął Trybunał Konstytucyjny, rozpatrując zgodność z ustawa zasadniczą przepisu, nakładającego na jednostki samorządu terytorialnego, obowiązek wypłacania nauczycielom dodatku uzupełniającego.

REKLAMA

Kary porządkowe - co powinien wiedzieć pracownik i pracodawca?

Kary porządkowe, określone przez Kodeks Pracy, czekają pracowników niestosujących ustalonych przepisów. Prawo nie tylko określa jaki rodzaj kary jest przewidziany za konkretne przewinienia, ale również zakłada pociągnięcie do odpowiedzialności pracodawcę, który nie stosuje się do formalnej drogi nakładania kar na pracowników.

Dodatek uzupełniający do wynagrodzenia nauczycieli zgodny z konstytucją

Dodatek uzupełniający do wynagrodzenia nauczycieli jest zgodny z konstytucją. To rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego wynikające z wyroku z dnia 16 lipca 2013 r.

Dodatki uzupełniające do pensji nauczycieli zostają - wyrok TK

Dodatki uzupełniające do pensji nauczycieli zostają - wyrok TK. Tak w wyroku z dnia 16 lipca 2013 r. orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Umowy agencyjna - uprawnienia przy rozwiązaniu umowy

Umowa agencyjna jest powszechnie wykorzystywana przez przedsiębiorców, którzy zorganizowali swoją działalność w formie sieci przedstawicieli handlowych. Jakie są uprawnienia agenta w przypadku rozwiązania umowy agencyjnej?

Zakaz stosowania weksli in blanco przez pracodawców

Stosowanie przez pracodawców zabezpieczenia w postaci weksli in blanco w stosunkach pracy będzie zakazane - tak zakłada projekt nowelizacji Kodeksu pracy w tej sprawie, który został przygotowany w Sejmie.

Umowa o pracę - o czym warto wiedzieć?

Zakres elementów, które powinny znaleźć się w umowie o pracę określa Kodeks pracy. Brak nawet jednego z tych elementów w umowie o pracę może stanowić duży problem zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy Jakie są podstawowe elementy umowy o pracę?

Pracodawca może mieć obowiązek zapłacenia za urlop pracownika

Pracodawca może mieć obowiązek zapłacenia za urlop pracownika w przypadku, gdy ten poniósł koszty na zamierzony urlop, a pracodawca przesunął lub przerwał zaplanowany wypoczynek. Odpowiedzialność pracodawcy jest w tym przypadku podyktowana okolicznościami, jakie wpłynęły na jego decyzję.

Rząd chce dopłat dla pracowników

Rząd chce dopłat dla pracowników zagrożonych zwolnieniem przez przedsiębiorców, czego wyrazem jest projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach dla pracowników i przedsiębiorców na rzecz ochrony miejsc pracy, związanych z łagodzeniem skutków spowolnienia gospodarczego lub kryzysu ekonomicznego. Rządowy projekt ustawy trafił do Sejmu 31 maja tego roku.

Kiedy pracodawca może przerwać urlop pracownika?

Pracodawca zgodnie z prawem może wezwać pracownika z urlopu w określonych sytuacjach. Kiedy może to nastąpić i jakie są konsekwencje pochopnego odwołania z urlopu?

Prawo do wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy

Pracownik, który podjął ponownie pracę w wyniku sądowego przywrócenia do pracy, ma prawa do wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Rozwiązanie umowy o pracę z ciężarną pracownicą

Z pewnością większość pracowników jest świadoma faktu, iż w świetle polskiego prawa powszechnego nie można zwolnić pracownicy w ciąży. Nie jest również konieczne wskazywanie powodów, dla których zasada ta jest słuszna i ważna w świetle niepewnej sytuacji społeczno-gospodarczej naszego kraju. A jednak istnieją okoliczności, w których ciężarna pracownica może stracić pracę.

Umowa o pracę na czas określony - wypowiedzenie przez pracownika

Wypowiedzenie złożone pracodawcy przez pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę zawartej na czas określony, w której nie przewidziano możliwości jej wypowiedzenia, powoduje rozwiązanie umowy o pracę na mocy przepisów o rozwiązaniu przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia.

O ile wzrośnie wynagrodzenie minimalne w 2014 r.

W 2014 r. wynagrodzenie minimalne powinno wzrosnąć, zgodnie z obowiązującą obecnie ustawą, do 1688 zł, czyli o 88 zł. Wyższy wzrost najniższego wynagrodzenia zwiększyłby bezrobocie i zatrudnienie w szarej strefie - uważa Konfederacja Lewiatan.

Klauzule zakazane w umowach o pracę

Zdarza się coraz częściej, że trudną sytuację na rynku pracy wykorzystują pracodawcy, modyfikując zawierane umowy w sposób niezgodny z prawem. Co robić w przypadku, gdy umowa o pracę zawiera klauzule niedozwolone?

Urlop wychowawczy dla ojca

Pierwszorzędną kwestią, o której warto pamiętać jest fakt, że z urlopu wychowawczego może skorzystać także ojciec. Zobowiązany jest on jednak spełniać określone warunki, by móc być beneficjentem tego prawa.

Czy odwołany członek zarządu może domagać się przywrócenia do pracy

Sąd Najwyższy podjął uchwałę, w której stwierdził, że odwołanemu członkowi zarządu spółki kapitałowej będącemu pracownikiem spółki, z którym umowa o pracę została rozwiązana z naruszeniem prawa, przysługuje roszczenie o przywrócenie do pracy.

Ekwiwalent za odzież i obuwie robocze - jak go opodatkować?

W myśl przepisów Kodeksu Pracy, pracownikowi używającemu własnej odzieży i obuwia roboczego, pracodawca wypłaca ekwiwalent pieniężny. Jak opodatkować takie świadczenie?

Czym kierować się przy wyborze programu do kadrowo-płacowej obsługi firmy?

W dobie kapitału ludzkiego jako nadrzędnego i najcenniejszego zasobu przedsiębiorstwa, każda firma powinna uznać za priorytet sprawną i kompleksową obsługę pracowników. Niezbędnym narzędziem, mającym na celu pomoc w kontroli tego rozbudowanego procesu, jest dobry program kadrowo-płacowy.

Dodatek za pracę w porze nocnej w okresie rozliczeniowym dłuższym niż 1 miesiąc

Za wykonywanie obowiązków pracowniczych w nocy przysługuje pracownikowi dodatek do wynagrodzenia. Zgodnie z Kodeksem pracy dodatek za pracę w porze nocnej wynosi 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Czy ustalając wysokość dodatku nocnego dla danego pracownika należy odnosić się do obowiązującego tę osobę nominalnego czasu pracy, bez względu na długość okresu rozliczeniowego, jakim jest objęta?

Podstawa wymiaru składek a choroba pracownika i dodatek stażowy

Regulamin pracy może przewidywać prawo do dodatku stażowego, który przysługuje również w okresach nieobecności pracownika w pracy z powodu choroby. W takim miesiącu podstawa wymiaru składek ulega pomniejszeniu. W jaki sposób należy dokonać pomniejszenia?

Jakie będą zmiany w czasie pracy?

Parlament pracuje obecnie nad dwoma projektami nowelizacji dotyczącymi czasu pracy. Zmiany zakładają m.in. wprowadzenie wydłużonego okresu rozliczeniowego czasu pracy do 12 miesięcy, a także możliwość wprowadzenia przerywanego czasu pracy.

Wspólne kontrole GIODO I PIP

Biuro Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych i Państwowa Inspekcja Pracy zawarły porozumienie o współpracy, w efekcie którego obie te instytucje będą przeprowadzały łączone kontrole w firmach.

Płaca wynikająca z osobistego zaszeregowania pracownika

Kodeks pracy w trzech miejscach stanowi, że podstawą do obliczenia składnika pensji jest płaca wynikająca z osobistego zaszeregowania pracownika. Dotyczy to przestoju, godzin nadliczbowych i dyżuru. Jak ustala się tę płacę? Czy należy uwzględniać dodatek funkcyjny?

Dodatek za pracę w porze nocnej przy okresie rozliczeniowym dłuższym niż 1 miesiąc

Dodatek nocny przysługujący pracownikom zatrudnionym w naszej firmie wypłacamy w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Część pracowników jest objęta 1-miesięcznym, a część 3-miesięcznym okresem rozliczeniowym. Czy ustalając wysokość dodatku nocnego dla danego pracownika powinniśmy odnosić się do obowiązującego tę osobę nominalnego czasu pracy, bez względu na długość okresu rozliczeniowego, jakim jest objęta?

Prawo do trzynastki za przepracowanie okresu krótszego niż 6 miesięcy

Pracownica jednostki samorządowej pracowała w 2012 r. od początku stycznia do 24 lutego. Od 27 lutego do końca czerwca przebywała na zwolnieniach lekarskich (w tym m.in. związanych z ciążą). W lipcu urodziła bliźnięta i do końca roku przebywała na urlopie macierzyńskim. Czy w tej sytuacji ma prawo do trzynastki za 2012 r.?

Kiedy program lojalnościowy nie będzie podlegał opodatkowaniu

Jeśli program lojalnościowy nie jest adresowany wyłącznie do pracowników, po stronie pracowników firmy nie powstanie przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu.

Nieobecność w pracy z powodu złej pogody a prawo do wynagrodzenia

Nie dotarcie do pracy z powodu złych warunków atmosferycznych, zgodnie z przepisami o prawie pracy, oznacza utratę prawa do wynagrodzenia.

Trybunał sprawdzi konstytucyjność podatku od imprez integracyjnych

Wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie stwierdzenia niezgodności z konstytucją przepisów ustawy o PIT w zakresie, w jakim przewidują opodatkowanie wszelkich dodatkowych świadczeń pracowniczych, został złożony przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Odszkodowania pracownicze nie są chronione przed potrąceniem

Sąd Najwyższy podjął 17 stycznia 2013 r. (w składzie siedmiu sędziów) niekorzystną dla pracowników uchwałę (sygn. II PZP 4/12) . Sąd uznał, że nie jest chronione przez potrąceniem odszkodowanie należne pracownikowi z tytułu rozwiązania przez niego umowy o pracę bez wypowiedzenia, z winy pracodawcy. Zatem odszkodowania pracownicze nie są chronione przed potrąceniami tak, jak wynagrodzenie za pracę.

W 2013 r. bez oddawania dnia wolnego za święto w sobotę

Mimo korzystnego dla pracowników wyroku Trybunału Konstytucyjnego, w 2013 r. pracodawcy nie będą musieli oddawać zatrudnionym dnia wolnego z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy. Żadne święto nie przypadnie bowiem w sobotę.

Za jaki okres należy wyrównać dodatek stażowy

Wypłacamy dodatki stażowe. Jeden z naszych pracowników, zatrudniony od 1 marca 2009 r., w listopadzie br. dostarczył dokumenty, z których wynika, że od marca 2009 r. ma prawo do dodatku w wyższej wysokości niż dotychczas wypłacana. Czy powinniśmy wypłacić mu wyrównanie dodatku, a jeśli tak, to za jaki okres?

Nie trzeba płacić PIT od darmowego transportu pracowników fundowanego przez pracodawcę

Zasady opodatkowania PIT nieodpłatnych świadczeń otrzymywanych przez pracowników od pracodawców nadal budzi kontrowersje. WSA w Warszawie uznał w wyroku z 17 października 2012 r., że w zakresie dowozu do pracy, jaki pracodawca oferuje pracownikowi nie można mówić o opodatkowaniu świadczenia wyłącznie postawionego do dyspozycji podatnika.

Zasiłek chorobowy 2013

W 2013 r., tak jak w latach poprzednich, zasiłek chorobowy po wyczerpaniu wynagrodzenia od pracodawcy, przysługującego pracownikowi za czas niezdolności do pracy z tytułu choroby, przysługuje od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zasiłek chorobowy jest szczególnym świadczeniem dla osób, które z powodu choroby lub wypadku przy pracy są czasowo niezdolne do wykonywania pracy.

Stres w pracy - plusy i minusy

Czy wiesz, czym jest stres w pracy? Jakie objawy i choroby powoduje stres? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w dzisiejszym artykule.

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron

Każdą umowę o pracę można rozwiązać za porozumieniem stron stosunku pracy. Porozumienie pracownika i pracodawcy jest czynnością prawną mającą na celu rozwiązanie umowy o pracę. Jak rozwiązać umowę o pracę za porozumieniem stron?

Kiedy stosować umowę zlecenia, a kiedy umowę o dzieło?

Zawieranie umowy cywilnoprawnej w warunkach, w których powinna być zawarta umowa o pracę podlega karze grzywny od 1.000 zł do 30.000 zł.

Kiedy pracodawca zapłaci grzywnę za naruszanie praw pracownika?

Pracodawca naruszający prawa swoich pracowników powinien liczyć się z konsekwencjami za swoje zachowanie. Za jakie zachowania pracodawca może być ukarany? Jak wysoka może być grzywna za naruszenie praw pracownika?

Zmiana czasu z letniego na zimowy - czy wypłacać dodatek za godzinę nadliczbową

Zatrudniamy pracowników w systemie zmianowym w podstawowym systemie czasu pracy. Kilku z nich wykonywało pracę na III zmianie w nocy z 27 na 28 października br. – nastąpiła wówczas zmiana czasu letniego na zimowy. Pora nocna w naszym zakładzie jest ustalona między godz. 22.00 a 6.00. W naszej firmie obowiązuje 3-miesięczny okres rozliczeniowy pokrywający się z kwartałami. W zamian za dodatkowo przepracowaną godzinę chcielibyśmy oddać pracownikom czas wolny w ostatnim tygodniu listopada. Czy możemy tak zrobić? Jeżeli oddamy czas wolny, to czy musimy wypłacać pracownikom dodatki do wynagrodzenia za pracę nadliczbową?

Refundacja kosztów studiów pracowniczych po ich ukończeniu – rozliczenie PIT

Pracodawca zamierza zrefundować pracownikom, którzy ukończą studia wydatki poniesione na ten cel. Decyzja o refundacji zostanie podjęta jednak dopiero po zakończeniu nauki Czy w tej sytuacji refundacja kosztów studiów będzie korzystać ze zwolnienia z art. 21 ust 1 pkt 90 ustawy o PIT w odniesieniu do powstającego po stronie pracowników przychodu?

Jak obliczyć wynagrodzenie za część miesiąca

Może dojść do sytuacji, w której pracownik wykonywał pracę tylko przez część miesiąca, a przez resztę był nieobecny w pracy albo jej nie wykonywał z innych powodów. Pojawiają się też sytuacje, w których pracownik jest nieobecny przez kilka dni w miesiącu. Za pozostałą część przepracowaną również przysługuje pracownikowi wynagrodzenie, ale musi być ono wówczas odpowiednio obniżone.

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2013 r.

W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2013 r.

Dodatki do wynagrodzenia za udział w szkoleniu, które odbyło się w sobotę

W naszej firmie (drukarnia) wymieniliśmy urządzenia. W związku z tym zorganizowaliśmy naszym pracownikom obowiązkowe szkolenie z zakresu obsługi nowych maszyn połączone ze szkoleniem z zakresu bhp w ostatnią sobotę lipca br. Szkolenie dla poszczególnych grup pracowników obsługujących maszyny odbyło się w godz. 7.00–10.00, 10.00–13.00 i 13.00–16.00. Natomiast grupa pracowników zajmujących się konserwacją maszyn miała szkolenie w godz. 8.00–17.00. Wszyscy pracownicy biorący udział w szkoleniach są zatrudnieni od poniedziałku do piątku w stałych godzinach od 8.00 do 16.00. Z powodu zakończenia okresu rozliczeniowego nie było możliwe udzielenie im dnia wolnego. Jakie dodatki do wynagrodzeń powinniśmy wypłacić tym pracownikom?

REKLAMA