REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawa pracownika, BHP

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Praca kobiet – rynek nowych technologii

Rynek nowych technologii jest atrakcyjny także dla kobiet. Dobra praca dla kobiet oznacza wysokie zarobki oraz możliwość wykonywania pracy zdalnie, co pozwala na łączenie jej z życiem rodzinnym. Projekt "Dziewczyny w nowych technologiach" ma ułatwić kobietom zawodowy start na rynku nowych technologii.

Udzielenie zaległego urlopu wypoczynkowego po 30 września

Udzielenie zaległego urlopu wypoczynkowego po 30 września jest - co do zasady - niezgodne z przepisami prawa pracy. Odpowiedzialności pracodawcy z tytułu naruszenia prawa do wypoczynku nie wyłącza nawet wyraźny i umotywowany wniosek pracownika o udzielenie urlopu wypoczynkowego po 30 września.

Jak wyrobić książeczkę sanepidowską?

Książeczka sanitaro-epidemiologiczna (sanepidowska) jest niezbędnym dokumentem dla osób przyjętych do pracy m.in.: w barze, restauracji czy kawiarni. Jak i gdzie wyrobić książeczkę sanepidowską? Ile kosztuje jej wyrobienie i jak długo jest ważna?

Pracodawcy przeciwni wydłużeniu tygodnia pracy

Trwają prace nad nowelizacją przepisów kodeksu pracy, które miałyby wprowadzić ułatwienia dla pracowników. Za pracę w sobotę bądź inny dzień wolny, pracownicy mogliby otrzymać dodatkowe wynagrodzenie. Pracodawcy są jednak przeciwni wydłużeniu tygodnia pracy do 6 dni. Konfederacja Lewiatan przedstawia swoją opinię.

REKLAMA

Wynagrodzenie za pracę w soboty i święta - nowelizacja kodeksu pracy

Projekt zmian w kodeksie pracy autorstwa Platformy Obywatelskiej, który przewiduje wynagrodzenie za pracę w dniu wolnym od pracy jest propracowniczy, likwiduje lukę w polskim prawie - przekonywali w poniedziałek politycy Platformy. Odpierali zarzuty, jakoby zmiany miały zmierzać do wydłużenia tygodnia pracy do sześciu dni. W najbliższym czasie rząd przedstawi swoje stanowisko odnośnie tego projektu.

Ubezpieczenie pracowników w branży budowlanej

Ochrona zdrowia i życia pracowników w branży budowlanej jest bardzo istotna. Podczas wykonywania wielu prac budowlanych może dojść do sytuacji zagrożenia życia. Aby ograniczyć ryzyko wystąpienia zagrożeń podczas prac budowlanych, należy przede wszystkim zwracać uwagę na to, aby praca była wykonywana zgodnie z zasadami BHP. Dodatkowym zabezpieczeniem pracowników są też ubezpieczenia.

Jak zatrudnić osoby pozbawione wolności?

Polskie prawo przyznaje możliwość zatrudnienia osób pozbawionych wolności za zgodą dyrektora zakładu karnego. Celem zatrudnienia jest pozytywne nastawienia skazanych na ich postawę. Skazani mogą wykonywać pracę na podstawie umów, jak normalni pracownicy. Jakie korzyści z tytułu zatrudnienia przysługują pracodawcy?

Oskładkowanie umów zleceń – 1 stycznia 2016

Oskładkowanie umów zleceń wejdzie w życie – zgodnie z projektem ustawy przyjętym przez Komisję Polityki Społecznej i Rodziny - 1 stycznia 2016 roku. Dłuższe vacatio legis dla oskładkowania tych umów to postulat m.in. Konfederacji Lewiatan.

REKLAMA

Kontrole PIP - najwięcej problemów z umowami o pracę

Podczas kontroli PIP w firmach najwięcej problemów dotyczy umów o pracę - mówiła w Sejmie w piątek Główny Inspektor Pracy Iwona Hickiewicz. W jej ocenie należy tak zmienić prawo, by Inspekcja mogła skutecznie egzekwować zawarcie z pracownikiem umowy o pracę.

Dodatkowy dzień wolny za 1 listopada

Święto 1 listopada przypada w 2014 roku w sobotę. Oznacza to, że pracodawca powinien wyznaczyć dodatkowy dzień wolny pracownikom, którzy mają wolne soboty z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Przy planowaniu pracy w listopadzie pracodawca powinien uwzględnić również święto 11 listopada.

Opodatkowanie i oskładkowanie szczepień pracowników

Przychodem po stronie pracownika jest najczęściej zakup szczepionek, w szczególności na najbardziej popularne choroby. Pracownik może jednak odmówić poddania się szczepieniom zapewnionym przez pracodawcę. Zapewnienie szczepień nie zawsze również podlega oskładkowaniu.

Dodatkowy dzień wolny za święto 1 listopada 2014

1 listopada – Wszystkich Świętych jest dniem ustawowo wolnym od pracy. W 2014 roku przypada on w sobotę. Z tego tytułu pracodawca jest zobligowany udzielić pracownikom dodatkowego dnia wolnego w danym okresie rozliczeniowym.

Zwrot kosztów dojazdu pracownika do pracy

Obecna sytuacja na rynku wskazuje na wzrost mobilności pracowników. Średni czas dojazdu do pracy pracownika to około 30 minut. Niestety nie obowiązują jeszcze regulacje prawne, które zmuszałyby pracodawcę do zwrotu kosztów dojazdu jego pracowników.

Brak ustawowego określenia zasad bhp przedstawicieli służb mundurowych - skarga do TK

Brak ustawowego określenia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przedstawicieli służb mundurowych został zaskarżony przez Rzecznika Praw Obywatelskich do Trybunału Konstytucyjnego.

Szkolenie okresowe "Bezpieczeństwo i higiena pracy dla pracowników służby BHP" - 7-10 października 2014 r.

Zapraszamy na szkolenie okresowe "Bezpieczeństwo i higiena pracy dla pracowników służby BHP oraz osób wykonujących zadania tej służby", które odbędzie się w dniach 7-10 października 2014 r. w Krakowie.

Zmiany w pracy tymczasowej

Forum HR, Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia oraz Ogólnopolski Konwent Agencji Pracy, wspólnie z Konfederacją Lewiatan chcą wprowadzenia zmian w pracy tymczasowej poprzez wprowadzenie gwarancji finansowych oraz obowiązku przedkładania informacji corocznie o niezaleganiu ze składkami ZUS.

Dziś upływa termin udzielenia zaległego urlopu wypoczynkowego

Dziś – 30 września 2014 – upływa termin udzielenia zaległego urlopu wypoczynkowego za 2013 r. Obowiązek terminowego udzielenia urlopu wypoczynkowego spoczywa na pracodawcy. Każdy pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo.

Czy pracownika można zmusić do urlopu?

Każdy pracownik ma prawo do corocznego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Prawo do niego nabywa przez cały rok kalendarzowy. Nie zawsze jednak pracownik chce skorzystać z urlopu. Czy pracodawca może zmusić pracownika do urlopu?

Okresy wypowiedzenia umowy o pracę

Wypowiedzenie umowy o pracę jest to oświadczenie złożone przez jedną ze stron stosunku pracy celem rozwiązania umowy z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Długość okresu wypowiedzenia zależy od rodzaju umowy.

Przymusowy urlop wypoczynkowy pracownika

Każdemu zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę przysługuje prawo do corocznego urlopu wypoczynkowego. Czy pracodawca ma możliwość wysłania pracownika na przymusowy urlop wypoczynkowy, w sytuacji gdy ten nie chce skorzystać z płatnych dni wolnych?

Rozliczenie szkolenia BHP w księgach rachunkowych

Szkolenie BHP w księgach rachunkowych. Firmy przy zatrudnianiu pracowników mają obowiązek przeprowadzić dla nich szkolenie BHP. Pojawia się zatem pytanie, jak prawidłowo zapisać koszty tego szkolenia w księgach rachunkowych. Czy koszty szkolenia BHP można zaliczyć do kosztów podatkowych?

Pieniądze od ZUS na poprawę warunków BHP w firmach

ZUS daje możliwość ubiegania się o środki pomocowe na inwestycje związane z poprawą BHP w firmach. Dla przedsiębiorców, wciąż czekających na uruchomienie dotacji unijnych z nowego budżetu na lata 2014-2020, może to być ostatnia okazja na zdobycie wsparcia finansowego swoich inwestycji jeszcze w tym roku. Wnioski można już składać - w puli czekają ponad 32 mln złotych. A ZUS obiecuje, że dla nikogo ich nie zabraknie.

Prawo pracownika do corocznego urlopu wypoczynkowego

Każdy pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego w celu regeneracji sił i nieprzerwanego odpoczynku. Prawa do urlopu pracownik nie może się zrzec. Wymiar urlopu ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy pracownika.

Przerwanie urlopu wychowawczego pracownicy przebywającej za granicą

Pracownik ma prawo do urlopu wychowawczego w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Pracodawca może jednak przerwać urlop pracownika w określonych przypadkach. Czy może również przerwać urlop wychowawczy pracownicy przebywającej za granicą?

Wypowiedzenie zmieniające warunki pracy lub płacy

Wypowiedzenie zmieniające jest czynnością wykonywaną przez pracodawcę i zmierza do zmiany treści stosunku pracy, w tym dotychczasowych warunków pracy lub płacy. Skutki wypowiedzenia będą jednak zależeć od zgody wyrażonej przez pracownika na nowe warunki.

Badania lekarskie w stosunku pracy

Badania lekarskie są tak ważne w stosunku pracy, że Kodek pracy uniemożliwia rozpoczęcie bez nich pracy. Zasadą jest, że pracodawca opłaca koszty badania. Jakie badania wyróżnia prawo pracy?

Podporządkowanie autonomiczne pracownika

Podporządkowanie autonomiczne pracownika nie zostało – jak dotąd – zdefiniowane w kodeksie pracy. Pojęciem podporządkowania autonomicznego (samodzielnego, niezależnego) chętnie posługują się sądy powszechne. Czym jest i kogo dotyczy podporządkowanie autonomiczne? Czym różni się podporządkowanie pracownicze od autonomicznego?

Dzień wolny w pracy za oddanie krwi

Pracownicy, którzy oddają krew w godzinach pracy mogą liczyć na cały dzień wolny bądź jego część w zależności od wydanego zaświadczenia ze stacji krwiodawstwa. Zwolnienie powinno określać czas zwolnienia od pracy.

Jak pracownik może wypowiedzieć umowę o pracę?

Zarówno pracodawca, jak i pracownik mają prawo wypowiedzieć umowę o pracę. Pracownik powinien przede wszystkim dowiedzieć się, czy ma możliwość rozwiązania umowy za wypowiedzeniem. W jaki sposób przekazać pracodawcy wypowiedzenie?

Urlop ojcowski równocześnie z macierzyńskim

Urlop ojcowski może być wykorzystywany równocześnie z urlopem macierzyńskim, na którym przebywa matka dziecka. Warunkiem uzyskania dwutygodniowego urlopu ojcowskiego jest złożenie u pracodawcy wniosku na 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Z prawa do urlopu ojcowskiego mogą korzystać – równocześnie z matką – zarówno ojcowie biologiczni jak i adopcyjni.

Przywrócenie pracownika do pracy

Pracownik, który został niesłusznie i bezpodstawnie zwolniony z pracy może odwołać się do sądu pracy. Jeżeli sąd orzeknie na korzyść pracownika, wówczas może zostać przywrócony do pracy i w ciągu 7 dni zgłosić pracodawcy gotowość do podjęcia pracy. W następstwie przywrócenia będzie wykonywał dotychczasowe obowiązki sprzed zwolnienia.

Nieprawidłowa wypłata wynagrodzenia - sankcje

Pracodawca naruszający zasady wypłaty wynagrodzenia naraża się na odpowiedzialność odszkodowawczą. Przepisy przewidują także inne sankcje w takiej sytuacji.

Zasady wypłaty wynagrodzenia

Płaca korzysta ze szczególnej ochrony prawnej. Odpowiednikiem praw pracownika w tym zakresie jest ciążący na pracodawcy obowiązek prawidłowej wypłaty wynagrodzenia. Obowiązek ten został dość szeroko unormowany. Obejmuje on przede wszystkim wypłatę wynagrodzenia w odpowiedniej wysokości i formie, we właściwym terminie i miejscu.

Chronione informacje płacowe

Prawo do wynagrodzenia jest nie tylko prawem majątkowym, ale przede wszystkim prawem podmiotowym pracownika. Na płaszczyźnie prawa cywilnego uprawniony na ogół nie musi swojego prawa realizować samodzielnie, w jego imieniu mogą działać umocowane do tego osoby, zaś prawa majątkowe są co do zasady zbywalne. Prawo pracy, w przeciwieństwie do prawa cywilnego, nie zakłada jednak równorzędności podmiotów, a ma za zdanie chronić pracownika. W jaki sposób prawo chroni informacje płacowe?

Okulary od pracodawcy – dofinansowanie

Dofinansowanie przez pracodawcę zakupy okularów korygujących dla pracownika wynika z regulacji zawartych w Kodeksie pracy. Pracodawca ma obowiązek zrefundowania okularów, gdy badania okulistyczne przeprowadzone w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

Spada liczba wypadków przy pracy

Z informacji prezentowanych przez Państwowa Inspekcje Pracy wynika, że liczba wypadków przy pracy w Polsce znacznie spadła. Od początku bieżącego roku Państwowa Inspekcja Pracy kontrolowała 29 wypadków.

Nazwa umowy nie zawsze świadczy o rodzaju pracy

Nazwa umowy nie musi ostatecznie przesądzać o jej rodzaju. Dokonując analizy poszczególnych cech stosunku pracy, umowa cywilnoprawna może zostać uznana przez sąd za umowę o pracę.

Dofinansowanie do urlopu wypoczynkowego pracownika

Wielu z pracodawców w swojej działalności socjalnej uwzględnia świadczenia urlopowe dla pracownika. Zanim zdecydujemy się sfinansować nasze wakacje z własnej kieszeni, warto dowiedzieć się, czy możemy ubiegać się u pracodawcy o dofinansowanie do urlopu wypoczynkowego.

Czy pracodawca może dofinansować pracownikowi wczasy?

Pracodawca może udzielić wsparcia finansowego pracownikowi do wakacyjnego wypoczynku. Dofinansowanie może objąć również wyprawkę szkolną dziecka oraz kolonie. Pracodawca musi jednak liczyć się z opłaceniem składek ZUS.

Jak walczyć z mobbingiem w pracy?

Mobbing w pracy jest coraz częściej spotykanym zjawiskiem w praktykach firmowych. Polega najczęściej na znęcaniu psychicznym wobec podwładnych bądź współpracowników. Niestety działania spełniające przesłanki mobbingu nie tak łatwo udowodnić. Kiedy możemy mówić o zaistnieniu mobbingu w pracy? I jak z nim walczyć?

Kiedy pracodawca może skontrolować pocztę pracowników?

Pracownik korzystający przy wykonywaniu swoich obowiązków z poczty elektronicznej musi liczyć się z możliwością jej skontrolowania przez pracodawcę. Kiedy pracodawca może kontrolować pocztę pracowników i jakie są zasady przeprowadzania tej kontroli?

Czy składka na grupowe ubezpieczenia stanowi przychód pracownika?

Pracodawca, który daje możliwość pracownikom przyłączenia się do grupowego ubezpieczenia, za których również opłaca składki – musi pamiętać, że tego typu świadczenia będą opodatkowanym przychodem pracownika. Od opłaconej składki pracodawca zapłaci podatek i składki ZUS.

Kiedy delegowanie pracowników jest niemożliwe?

Pracownika można delegować do pracy w innym państwie członkowskim bądź w ramach jednego między kilkoma przedsiębiorstwami. Co do zasady nie ma przeszkód w delegacji, jednakże istnieje kilka sytuacji, które wykluczają definitywnie możliwość delegowania pracowników.

Jak bronić się przed mobbingiem w pracy?

O mobbingu w pracy mówi się coraz częściej i coraz głośniej. Nie każdy jednak wie, jak uchronić się przed nękaniem w miejscu pracy i w obawie o utratę stanowiska nie podejmuje żadnych działań. Jak wobec tego można bronić się przed mobbingiem w pracy?

Mobbing jako zjawisko szkodliwe dla pracownika i pracodawcy

Mobbing – zgodnie z definicją zawartą w Kodeksie pracy – jest zjawiskiem szkodliwym zarówno dla pracownika jak i pracodawcy. Sprawy związane z mobbingiem coraz częściej stanowią przedmiot prac sądów. W 2013 do sądów rejonowych trafiło ponad 600 pozwów o mobbing, jednak niewiele z nich rozstrzygnięto na korzyść pracowników.

Coraz więcej spraw o mobbing w sądach

Do sadów napływa coraz więcej spraw dotyczących mobbingu. W ubiegłym roku do sądów rejonowych trafiło ich ponad 600. Tylko nieliczne ze spraw rozpatrywane są na niekorzyść pracowników. Zdaniem ekspertów jest to wynik zbyt szczegółowej definicji mobbingu w kodeksie pracy.

Ochrona przed zwolnieniem pracownika w wieku przedemerytalnym

Pracownikowi w wieku przedemerytalnym przysługuje prawo do szczególnej ochrony przed zwolnieniem. Pracownik podlega ochronie stosunku pracy, jeśli w ciągu nie więcej niż 4 lat osiągnie wiek emerytalny i jednocześnie gdy okres zatrudnienia umożliwi mu uzyskania prawa do emerytury.

Jak bronić się przed mobbingiem w pracy?

Z mobbingiem w miejscu pracy trudno jest walczyć, co gorsze niejednokrotnie może być trudny do udowodnienia. .Jak bronić się przed mobbingiem w pracy?

Lepsza ochrona roszczeń pracowniczych

W przypadku niewypłacalności przedsiębiorcy, którego upadłość ogłasza zagraniczny sąd, zwalniani pracownicy otrzymają zaległe świadczenia. Zwiększona ochrona roszczeń pracowników ma miejsce w przypadku wszczęcia tzw. wtórnego postępowania upadłościowego.

Lepsza ochrona pracowników w razie niewypłacalności pracodawcy

W sobotę, 26 lipca, weszła w życie nowelizacja ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy. Nowelizacja ta chroni pracowników przy tak zwanej wtórnej upadłości pracodawców.

REKLAMA