REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawa pacjenta, Dziecko

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Opieka nad dziećmi w wieku do lat trzech

Dzieci do lat trzech zostaną objęte nowymi firmami opieki takimi jak żłobki, kluby dziecięce, nianie oraz dziennych opiekunów. Ustawę o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech podpisał prezydent.

Władza rodzicielska

Władza rodzicielska oznacza ogół uprawnień i obowiązków rodziców względem małoletniego dziecka.

Niania jako indywidualna forma opieki nad dzieckiem

Prezydent podpisał rządową ustawę o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. Opieka nad dziećmi do lat 3 może być organizowana nie tylko w formie żłobka lub klubu dziecięcego. „Ustawa żłobkowa” wprowadza także indywidualne formy opieki nad dziećmi jak opieka sprawowana przez dziennego opiekuna oraz nianię. To rodzice decydują o formie opieki nad swoim dzieckiem.

Nowe formy opieki nad dzieckiem: żłobki i kluby dziecięce

Opieka nad dziećmi do lat 3 może być organizowana w formie żłobka, klubu dziecięcego a także sprawowana przez dziennego opiekuna oraz nianię.

REKLAMA

Jakie zarządzenia ograniczające władzę rodzicielską wydaje sąd?

Przesłankami ograniczenia władzy rodzicielskiej, które muszą występować łącznie jest zagrożenie dobra dziecka i nienależyte wykonywanie władzy rodzicielskiej. Poza środkami najbardziej drastycznymi, np. w postaci pozbawienia władzy rodzicielskiej, sąd może wydać inne różnorodne zarządzenia należące do kategorii ograniczeń władzy rodzicielskiej.

Jakie są rodzaje rodzin zastępczych?

Problematyka rodzin zastępczych została uregulowana w ustawie o pomocy społecznej. Umieszczenie dziecka w rodzinie zastępczej jest środkiem ograniczenia władzy rodzicielskiej i jest jednym z najbardziej drastycznych zarządzeń, które zostały przewidziane jako forma ograniczenia tej władzy. Środek ten powinien być stosowany wówczas, gdy inne zarządzenia nie dały lub nie dadzą pożądanego efektu.

Jak zatrudnić nianię na umowę zlecenie?

Istnieje wiele możliwości legalnego zatrudnienia opiekunki do dziecka. Oprócz umowy o pracę bardzo popularnym, dużo łatwiejszym i korzystniejszym rozwiązaniem jest zatrudnienie niani na umowę zlecenie.

Skierowanie do specjalisty z innego województwa

Co do zasady wizyta u lekarza specjalisty jest możliwa po wydaniu przez lekarza internistę odpowiedniego skierowania. Czy w przypadku skierowania można udać się do specjalisty z innego województwa, niż oddział NFZ w którym jesteśmy zapisani?

REKLAMA

Jaka jest ważność dokumentu ubezpieczenia?

Skorzystanie ze świadczeń zdrowotnych, które są finansowane ze środków publicznych, wymaga przedstawienia dowodu ubezpieczenia, uprawniającego nas do tych świadczeń. Jak długo taki dokument jest ważny?

Do szpitala tylko z dowodem ubezpieczenia?

Skorzystanie ze świadczeń zdrowotnych, które są finansowane ze środków publicznych, wymaga przedstawienia dowodu ubezpieczenia, uprawniającego nas do tych świadczeń. Co jednak w sytuacji gdy takiego dowodu nie mamy ze sobą?

Przynależność do oddziału NFZ

Każdy ubezpieczony, który korzysta z publicznej służby zdrowia, jest przyporządkowany do określonego wojewódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Przynależność zależy od miejsca zamieszkania. Nie ma wpływu na możliwość otrzymania świadczeń w innych województwach.

Podział kompetencji między rodziną zastępczą a rodzicami

Jeżeli sąd opiekuńczy nie postanowi inaczej, obowiązek i prawo wykonywania bieżącej pieczy nad osobą małoletniego umieszczonego w rodzinie zastępczej albo w placówce opiekuńczo-wychowawczej, jego wychowania oraz reprezentowania w dochodzeniu świadczeń przeznaczonych na zaspokojenie jego potrzeb należą do rodziny zastępczej albo placówki opiekuńczo-wychowawczej. Inne obowiązki i prawa wynikające z władzy rodzicielskiej należą do rodziców małoletniego.

Jakie wsparcie dla młodych rodziców?

Program „Dobry rodzic – Dobry Start” ma na celu zapobieganie krzywdzeniu i zaniedbywaniu najmłodszych dzieci w wieku do 3 lat, poprzez kompleksowe wsparcie ich rodziców oraz profesjonalistów. Program jest realizowany przez Fundację Dzieci Niczyje pod honorowym patronatem Ministra Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministra Zdrowia.

Odpowiedzialność rodziców za szkody wyrządzone przez dzieci

Za szkodę wyrządzoną przez dziecko, które nie ukończyło 13 roku życia odpowiadają jego rodzice, opiekunowie albo osoba, która jest odpowiedzialna za dziecko i sprawuje nad nim nadzór.

Jak zatrudnić nianię na umowę o pracę?

Zatrudnienie niani na umowę o pracę z jednej strony pozwala uregulować wszystkie kwestie związane z opieką, z drugiej jednak nakłada na rodziców dodatkowe obowiązki. W końcu stają się oni pracodawcami.

Czy pracując w Wielkiej Brytanii mogę leczyć się w Polsce?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego umożliwia leczenie za granicą. Warto zaopatrzyć się w ten dokument, jeżeli planujemy przyjazd do kraju.

Nowe zasady zakładania żłobków

Zakładanie żłobków i klubów dziecięcych oraz zatrudnianie dziennych opiekunów będzie należało do zadań własnych gmin. Pomoc finansową otrzymają z rządowego programu „Maluch”.

Jak zarejestrować w Polsce urodzenie dziecka za granicą?

Wprawdzie nie ma obowiązku rejestracji w Polsce dziecka urodzonego za granicą, jednak umiejscowienie aktu urodzenia jest konieczne, aby uzyskać polski paszport, dowód osobisty czy numer PESEL.

Opieka lekarska dziecka - co ze zgodą rodziców?

Kwestie dotyczące zgody przedstawiciela ustawowego na działania lecznicze wobec dziecka wynikają z ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz zostały zawarte w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty.

Jakie nazwisko dla dziecka?

Dziecko, co do którego istnieje domniemanie, że pochodzi od męża matki, nosi nazwisko będące nazwiskiem obojga małżonków. Jeżeli małżonkowie mają różne nazwiska, dziecko nosi nazwisko wskazane w ich zgodnych oświadczeniach. Małżonkowie mogą wskazać nazwisko jednego z nich albo nazwisko utworzone przez połączenie nazwiska matki z nazwiskiem ojca dziecka.

Kiedy sąd przed wydaniem wyroku wysłucha dziecko?

W procesie w sprawach dotyczących osoby małoletniego, a w postępowaniu opiekuńczym w sprawach dotyczących osoby i majątku dziecka, sąd wysłucha je, jeżeli jego rozwój umysłowy, stan zdrowia i stopień dojrzałości na to pozwala. Wysłuchanie odbywa się poza salą posiedzeń sądowych. Sąd stosownie do okoliczności, rozwoju umysłowego, stanu zdrowia i stopnia dojrzałości dziecka uwzględni jego zdanie i rozsądne życzenia.

Zawieszenie władzy rodzicielskiej - jak i kiedy?

Jedną z form ingerencji sądu w sferę władzy rodzicielskiej jest jej zawieszenie. Istota zawieszenia władzy rodzicielskiej polega na tym, że wynikające z niej prawa i obowiązki nie przestają wprawdzie istnieć, jednakże przez pewien czas nie mogą być wykonywane.

Jazda motorowerem tylko z prawem jazdy kategorii AM

Nowa kategoria prawa jazdy AM będzie uprawniała do kierowania motorowerem. Aby uzyskać konieczny dokument trzeba osiągnąć minimalny wiek 14 lat i zdać egzamin w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego.

Kiedy pacjent płaci za przejazd karetką

W sytuacjach, w których istnieje konieczność przewiezienia pacjenta, to stan zdrowia chorego jest wyznacznikiem przy podejmowaniu decyzji o odpłatności transportu sanitarnego.

Jak zamawiać leki przez internet?

Pamiętajmy, że sprzedaż wysyłkowa dotyczy jedynie leków bez recepty. Prawo zabrania sprzedaży wysyłkowej leków na receptę.

Jak przebiega odebranie dziecka w związku z przemocą w rodzinie?

Pracownik socjalny ma obowiązek niezwłocznego powiadomienia sądu opiekuńczego, nie później jednak niż w ciągu 24 godzin, o odebraniu dziecka z rodziny i umieszczeniu go u niezamieszkującej wspólnie osoby najbliższej, w rodzinie zastępczej lub w całodobowej placówce opiekuńczo - wychowawczej. Decyzja o odebraniu dziecka musi być zatwierdzona przez sąd rodzinny w szczególnym trybie (tj. w ciągu 24 godzin).

Rozwód i separacja a dobro dziecka

Pojęcie „dobro dziecka”, jakim posługuje się ustawodawca w art. 56 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, nie zostało zdefiniowane w przepisach. Nie ulega jednak wątpliwości, iż dobro dziecka jest zagrożone za każdym razem, gdy następuje rozkład pożycia między rodzicami. Brak definicji kodeksowej pozwala na tworzenie definicji ważnych dla konkretnego przypadku. Dzięki temu istnieje możliwość samodzielnego dokonywania wykładni tego pojęcia.

Dzieci na nartach - w kasku czy bez?

Obecnie obowiązujące przepisy nie przewidują już obowiązku korzystania przez dzieci z kasków ochronnych podczas jazdy na nartach. Warto jednak w ten sposób zadbać o bezpieczeństwo najmłodszych na stoku.

Ferie - jakie obowiązki ma organizator zimowiska?

W czasie ferii wielu rodziców decyduje się na skorzystanie ze zorganizowanych form zimowego wypoczynku. Warto wiedzieć czego możemy oczekiwać od osób sprawujących w tym czasie opiekę nad dziećmi.

Czy studenci mają ubezpieczenie zdrowotne?

Osoby studiujące, które przekroczyły 18. rok życia są nadal objęte ubezpieczeniem zdrowotnym na czas kontynuowania nauki. Nie dotyczy to jednak studentów powyżej 26. roku życia, którzy w przypadku braku innego tytułu, ubezpieczy na ich wniosek uczelnia.

Kiedy do lekarza specjalisty potrzebne jest skierowanie?

Zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne finansowane ze środków publicznych są udzielane na podstawie skierowania lekarza ubezpieczenia zdrowotnego.

Kto ma prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych?

Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych mają nie tylko osoby objęte ubezpieczeniem zdrowotnym. W pewnych przypadkach prawo to przysługuje także osobom nie posiadającym tytułu do ubezpieczenia.

Zmiana lekarza rodzinnego - jak i kiedy?

Pacjent może bezpłatnie zmienić lekarza rodzinnego nie częściej niż dwa razy w roku. Z każdą kolejną zmianę należy uiścić opłatę 80 zł. Opłaty nie są wymagane, jeżeli zmiana nastąpiła z przyczyn niezależnych od pacjenta.

Jakie pacjent ma prawa?

Prawa pacjenta są określone w różnych aktach prawnych. Pacjenci mają prawo do uzyskania świadczeń medycznych, wykonywanych z należytą starannością. W każdej sytuacji mają prawo do informacji i zasięgnięcia drugiej opinii lekarskiej.

Prawo do informacji - czego może żądać pacjent?

Prawo do informacji jest jednym z podstawowych praw pacjenta. Wiąże się ono z możliwością uzyskania informacji na temat swojego stanu zdrowia, co powinno nastąpić w sposób jasny i zrozumiały. Lekarz musi poinformować pacjenta w sposób wyczerpujący.

Jakie prawa w szpitalu ma kobieta w ciąży?

Poród powinien przebiegać w jak najbardziej komfortowych warunkach dla matki oraz dziecka. Często warunki nie spełniają naszych oczekiwań, pomimo praw zagwarantowanych matkom w szpitalu.

Poronienie - co z pochówkiem płodu?

Rodzice, którym urodziło się martwe dziecko, mogą pochować je z należnym mu szacunkiem. Jak wygląda procedura pochówku płodu?

Kiedy kobiecie przysługuje prawo do przerwania ciąży?

Z Konstytucji RP wynika uprawnienie człowieka do samostanowienia (art. 47), prawo do ochrony życia (art. 38) i zdrowia (art. 68). Jednak w trzech przypadkach prawo zezwala kobiecie na przerwanie ciąży. Kwestie te reguluje ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i przerywania ciąży.

Kiedy do adopcji konieczna jest zgoda blankietowa?

Przysposobienie całkowite jest odmianą przysposobienia pełnego. Przysposobienie całkowite jest możliwe, gdy rodzice naturalni dziecka zgodzili się przed sądem na przysposobienie ich dziecka, nie wskazując osoby, która ma je przysposobić tzw. zgoda blankietowa. Wówczas zawsze sporządza się nowy akt urodzenia dziecka, z przysposabiającymi wpisanymi jako rodzice. Dziecko otrzymuje tez nazwisko "nowych" rodziców.

Telefon w sprawie zaginionych dzieci 116 000

Telefon dla Dzieci Zaginionych działa od marca 2009 r. i jest wspólnym numerem telefonu w sprawie dziecka zaginionego dla całego obszaru UE. W Polsce telefon ten obsługuje Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych .

Jakie zmiany w opiece nad dziećmi do lat 3?

Zgodnie z ustawą o opiece na dziećmi w wieku do lat 3 opieka nad najmłodszymi będzie sprawowana przez żłobki, kluby dziecięce, opiekunów dziennych oraz nianie. Nowa ustawa wychodzi naprzeciw potrzebom rodziców, a przede wszystkim matek, starających się o powrót do pracy.

Obok żłobków kluby dziecięce oraz dzienni opiekunowie

Przyjęta przez Sejm ustawa o opiece nad dziećmi do lat trzech przewiduje nowe formy opieki nad maluchami. Najmłodszymi zajmą się nie tylko żłobki, ale też nianie, opiekunowie dzienni oraz kluby dziecięce.

Jakie dowody w sprawie o ustalenie lub zaprzeczenie ojcostwa?

W sprawie o ustalenie lub zaprzeczenie ojcostwa sąd powinien dopuścić wszystkie dowody, dzięki którym można wykazać, że jest ono niemożliwe. Przeprowadzenie dowodu i jego wynik nie zwalnia sądu od przeprowadzenia dowodu z zeznań świadków i stron w sposób wyczerpujący.

Z ważnych powodów można żądać rozwiązania przysposobienia

Z ważnych powodów zarówno przysposobiony, jak i przysposabiający mogą żądać rozwiązania stosunku przysposobienia przez sąd. Rozwiązanie stosunku przysposobienia nie jest dopuszczalne, jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć dobro małoletniego dziecka.

Jak wnieść powództwo o zaprzeczenie ojcostwa?

Zaprzeczenie ojcostwa następuje przez wykazanie, że mąż matki nie jest ojcem dziecka. Uprawnionymi do wniesienia pozwu o zaprzeczenie ojcostwa są: mąż matki, matka lub dziecko oraz prokurator. Małoletnie dziecko powinno być reprezentowane w procesie o zaprzeczenie ojcostwa przez specjalnie w tym celu ustanowionego kuratora.

Czym jest ubezpieczenie posagowe?

Ubezpieczenie posagowe to jeden ze sposobów na zapewnienie materialnego bytu dziecka w dorosłym życiu. Umowa dotycząca takiego ubezpieczenia jest zawierana na rzecz dziecka. Co należy wiedzieć o takim ubezpieczeniu?

Dzieci plus fajerwerki - co na to prawo?

Dziecko nie może samodzielnie kupić fajerwerków. Ich używanie powinno mieć miejsce tylko pod nadzorem rodziców.

Czy dziecko może być pracownikiem

Przepisy zezwalają na korzystanie za wynagrodzeniem z pracy dzieci przez podmioty prowadzące działalność kulturalna, artystyczną, sportową lub reklamową. Praca ta nie może jednak zagrażać życiu, zdrowiu i rozwojowi psychofizycznemu dziecka. Oprócz tego pracodawca, który chce zatrudnić dziecko musi uzyskać zgodę przedstawiciela ustawowego lub opiekuna dziecka oraz zezwolenie właściwego inspektora pracy.

Zaprzeczenie ojcostwa - kiedy możliwe?

Mężczyźnie przysługuje możliwość wniesienia powództwa o zaprzeczenie ojcostwa. Musi jednak zachować odpowiedni termin i spełnić odpowiednie wymogi.

Jak ubiegać się o zasiłek opiekuńczy w związku z opieką nad zdrowym dzieckiem?

Zasiłek opiekuńczy przysługuje nie tylko w razie konieczności sprawowania opieki nad chorym dzieckiem, ale także w związku z potrzebą opieki nad zdrowym dzieckiem. Kiedy przysługuje taki zasiłek i jak się o niego starać.

REKLAMA