REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawa konsumenta, Działalność gospodarcza

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak rozliczyć podatkowo wniesienie nieruchomości do spółki jawnej?

Prowadzę działalność gospodarczą. Zamierzam wkrótce z kolegą założyć spółkę jawną. Obaj wnosimy do spółki wkłady w różnych wartościach i w ten sposób zostanie określona wysokość udziałów dla każdego z nas. Jeśli chodzi o mój wkład do spółki to będzie to zabudowana nieruchomość o wartości ok. 600 tys. zł. W związku z tym mam pytanie, czy wniesiony przeze mnie w ten sposób wkład w postaci nieruchomości do spółki będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym PIT?

Jaki podatek od nieruchomości nie wykorzystywanej w całości?

Jestem właścicielem spółki z o.o. Zamierzam kupić od innej spółki częściowo zabudowaną nieruchomość. Na tej nieruchomości o pow. 4 ha znajdują się: stróżówka, droga dojazdowa, suwnica z utwardzonym placem, hala produkcyjna i budynek biurowy. Nabytą nieruchomość będę wykorzystywał dopiero po kilku miesiącach po zakupie, z uwagi na przeniesienie całej firmy i działalności z dotychczasowej siedziby. Czy w związku z tym będę miał obowiązek zapłaty podatku od nowo nabytej nieruchomości już od momentu jej zakupu czy też może od chwili przeniesienia i rozpoczęcia tam działalności? Ponadto po przeniesieniu działalności do nowej siedziby spółka i tak nie będzie wykorzystywała całej nieruchomości bowiem zakup ten realizuję z myślą o przyszłości i powiększeniu produkcji w trakcie najbliższych lat.

Ochrona własności intelektualnej przez firmę - porada

Wszelkie kroki podjęte przez przedsiębiorcę w kierunku ochrony własności intelektualnej to idealna inwestycja mająca za cel chronić innowacje. Dlaczego jednak firmy tak rzadko korzystają z takiej ochrony? Czyżby przerastały je wysokie koszty, a przepisy prawne działały odstraszająco?

Poradnik: Jak wypełnić deklarację INTRASTAT?

Składanie zgłoszeń INTRASTAT od 1 lutego 2011 r. następuje w formie elektronicznej, a wyjątkowo przedsiębiorcy mogą je złożyć pisemnie. Jak wypełnić deklarację? Przeczytaj, co należy zrobić krok po kroku.

REKLAMA

Jakie są dopuszczalne formy zgłoszeń INTRASTAT?


Od 1 lutego 2011
przedsiębiorcy są zobowiązani do składania zgłoszeń INTRASTAT w formie elektronicznej, przy jednoczesnym zachowaniu pisemności deklaracji w uzasadnionych przypadkach (po poinformowaniu organu celnego). Przeczytaj jak złożyć deklarację w dopuszczalnej przepisami formie.

W jaki sposób złożyć korektę deklaracji INTRASTAT?

Wypełnienie deklaracji INTRASTAT może spowodować konieczność złożenia jego korekty. Na czym ona polega? Co podlega wyłączeniu spod obowiązku jej przekazania? Przeczytaj.

Jaki obrót handlowy podlega zgłoszeniu INTRASTAT w 2011 roku?

Deklaracje INTRASTAT, czyli raporty statystyczne informujące o przemieszczeniach towarów między krajami Unii Europejskiej, musi składać każdy przedsiębiorca, który w wymianie towarowej z innymi krajami Wspólnoty Europejskiej przekracza progi wskazywane przez GUS. Co podlega zgłoszeniu INTRASTAT w 2011 roku?

W jaki sposób ustalić obowiązek sprawozdawczy INTRASTAT?

Obowiązek składania deklaracji INTRASTAT podlega od 1 lutego 2011 istotnym zmianom. Przeczytaj, w jaki sposób ustalane jest istnienie obowiązku sprawozdawczego.

REKLAMA

Jakie uproszczenia zawiera system INTRASTAT?

Procedura składania deklaracji INTRASTAT nie należy do prostych. Jakie uproszczenia przewidział ustawodawca dla przedsiębiorców?

Jaki są wyłączenia i terminy obowiązku sprawozdawczego INTRASTAT?

Data sprawozdawcza dla deklaracji INTRASTAT wiąże się z momentem fizycznego opuszczenia terytorium państwa przez przedmiotowe towary. Poza związaniem terminem, sprawozdania podlegają dodatkowo wyłączeniom przedmiotowym i podmiotowy. Na czym one polegają?

Jakie są szczególne przypadki postępowania w deklaracji INTRASTAT?

Przygotowywanie deklaracji INTRASTAT wymaga wypełnienia określonego przez regulacje prawne formularza. Oprócz wprowadzania standardowych danych, może jednak zaistnieć sytuacja niejasna. Oto niektóre z takich przypadków, które określane są mianem szczególnych. Jak sobie z nimi poradzić?

Jak działają karty paliwowe dla flot firmowych?

Karty paliwowe to instrumenty, które umożliwiają bezgotówkowe rozliczanie się w przypadku zakupu usług lub towarów na stacjach benzynowych. Czy mogą przydać się w Twojej firmie? To zależy od charakteru floty samochodowej, którą posiadasz. Przeczytaj, kiedy zastosowanie kart może przynieść oszczędności.

Jak uzyskać dofinansowanie z PFRON według nowych zasad?

Od 14 stycznia przedsiębiorca, zatrudniający pracowników niepełnosprawnych, nie musi składać sprawozdań finansowych z działalności przy staraniu się o dofinansowanie z PFRON. Nowelizacja rozporządzenia w tej sprawie znosi obowiązek przedstawiania do Funduszu informacji o sytuacji ekonomicznej dla mikro-, małych oraz średnich przedsiębiorstw.  Jak uzyskać dofinansowanie? Przeczytaj, co radzi ekspert.

Czy przedsiębiorcza matka może ubiegać się o umorzenie składek do ZUS?

Kobiety, które prowadziły działalność gospodarczą lub współpracowały przy jej prowadzeniu, oraz przebywały w trakcie jej prowadzenia (w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 31 sierpnia 2009 r.) na urlopie wychowawczym będą mogły starać się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych o umorzenie składek na Fundusz Pracy za okres przebywania na tym urlopie.

Czy właściciel portalu powinien rozliczyć dobrowolne wpłaty od użytkowników?

Obecnie właściciele portali internetowych robią wszystko, aby jak najwięcej internautów stało się ich stałymi użytkownikami. Oferują porady, niezbędne informacje i poruszają wiele przydatnych kwestii, a użytkownicy dokonują dobrowolnych wpłat. Jednak jak przedsiębiorca powinien je traktować? Czy jako darowiznę, czy może jako przychód z działalności gospodarczej?

Ile kosztuje założenie firmowej strony internetowej?

W dobie nowoczesnych technologii na czele z Internetem posiadanie przez firmę własnej strony internetowej stało się już nie tyle dodatkiem, co raczej koniecznością. Ile kosztuje jej założenie? Przeczytaj poradę eksperta.

Powszechność ubezpieczeń społecznych - czy będą wyższe składki

Po ilu miesiącach samozatrudnienia można dostać kredyt hipoteczny?

Banki traktują osoby samozatrudnione na podobnych zasadach co te, które mają podpisaną umowę o pracę. W niektórych przypadkach prywatni przedsiębiorcy mogą dostać kredyt na mieszkanie już po trzech miesiącach prowadzenia własnej działalności gospodarczej. W trzech instytucjach ich zdolność kredytowa przewyższa maksymalną wysokość kredytu, przysługującą pracownikom o tych samych dochodach.

Czy warto korzystac z zamienników do drukarek?

Trudno wyobrazić sobie dzisiaj biuro czy firmę bez drukarki. Niestety, zakup drukarki laserowej nie jest wydatkiem jednorazowym, prędzej czy później czeka nas wymiana materiałów eksploatacyjnych. Wtedy staniemy przed dylematem wyboru: oryginalny toner czy nawet o 100 zł tańszy zamiennik? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze producenta alternatywnych tonerów do druku.

Czy grudniowy zakup auta z kratką to oszczędność?

Zakup samochodu z kratką w grudniu poprzedniego roku nie był tak opłacalny, jak mógłby się wydawać. Brak możliwości odliczenia pełnej stawki Vat został zrekompensowany przez niższe ceny samochodów.

Jaka jest wysokość składek ZUS w 2011 roku?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych 24 stycznia 2011 r. podał informacje na temat najniższej podstawy wymiaru składek oraz kwot składek na ubezpieczenia społeczne oraz na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i na Fundusz Pracy w 2011 r. dla niektórych grup ubezpieczonych.

Czy zawieszenie działalności wyklucza ubieganie się o dotację na firmę?

1 lutego 2011 roku wchodzi w życie ustawa z 16 grudnia 2010 o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw. Znajduje się tam wiele istotnych zmian dotyczących bezrobotnych, m. in. tych, którzy mają zawieszoną działalność gospodarczą. Czy będą mogli ubiegać się o dotację w urzędzie pracy?

Kiedy konsument może zostać wpisany do bazy dłużników?

Do bazy Biura Informacji Gospodarczej mogą zostać wpisani nie tylko dłużnicy, którzy uporczywie unikają płacenia swoich długów. Jest bowiem możliwe, aby do BIG trafiła osoba, która zapomniała zapłacić raty i zlekceważyła otrzymane od wierzyciela wezwanie do zapłaty.

Czy można uzupełnić dokumenty ofertowe? – informacja z banku

Zamawiający żądał złożenia informacji z banku o posiadanych środkach finansowych lub zdolności kredytowej na kwotę min. 900.000 PLN. Natomiast wykonawca przedłożył informację z banku, że stan środków zamyka się w kwocie sześciocyfrowej. Czy zamawiający ma wezwać o uzupełnienie powyższego dokumentu, czy o jego wyjaśnienie?

Kompleksowa obsługa gmin - jak skorzytać?

Ideą tworzenia przez gminy programów rozwoju dróg gminnych jest stworzenie uzgodnionego społecznie planu inwestycji drogowych na terenie gminy. Plan ten ma przedstawić priorytetowe inwestycje drogowe i dopasować je do możliwości gminy. Co ważne inwestycje te mają odzwierciedlać potrzeby lokalnej społeczności w tym zakresie. Coraz częściej z pomocą dla gmin jeśli chodzi o przygotowanie takiego programu, przychodzą firmy doradcze, ponieważ przygotowanie naprawdę dobrego Programu Rozwoju Dróg Gminnych wymaga nie tylko wielkiego wysiłku, ale również dużej wiedzy.

Jak wypełnić informację ZUS IWA?

Wypełnienie formularza informacji o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe - ZUS IWA sprawia problemy niejednemu przedsiębiorcy. Ekspert radzi, jak należy to zrobić.

Jak ustalić liczbę ubezpieczonych w informacji ZUS IWA?

ZUS IWA to informacja o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe. Jakie są zasady wypełniania druku? Co w przypadku pracownika na urlopie?

Jak złożyć informację ZUS IWA? - poradnik

Składanie informacji o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe to obowiązek, który dotyczy przedsiębiorców spełniających określone przepisami warunki. Kiedy należy ją złożyć? Jak wypełnić ZUS IWA? Przeczytaj poradę eksperta.

Informacja ZUS - składki na ubezpieczenia społeczne, FGŚP i FP w 2011 r.

ZUS poinformował o najniższej podstawie wymiaru składek oraz kwotach składek na ubezpieczenia społeczne oraz na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) i na Fundusz Pracy (FP) w 2011 r. dla niektórych grup ubezpieczonych.

Ile kosztuje dobra emerytura?

Prowadzisz działalność gospodarczą, opłacasz minimalne składki na ubezpieczenia społeczne, a zastanawiałeś się nad dodatkową, prywatną emeryturą? Ile kosztuje dobra emerytura i od czego ona zależy - czytaj w dalszej części porady.

Jak rozliczyć dotacje otrzymane z urzędu pracy na wyposażenie stanowiska pracy?

Pracodawca, który zamierza wyposażyć lub doposażyć stanowisko pracy dla skierowanego bezrobotnego, może złożyć do starosty właściwego ze względu na miejsce położenia tego stanowiska pracy lub siedzibę pracodawcy, wniosek o refundację ze środków Funduszu Pracy, kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy.

Vademecum konsumenta: kiedy sprzedawca nie ma racji?

„Reklamacji nie przyjmujemy”, „Szatnia nie ponosi odpowiedzialności za pozostawione rzeczy”, „Reklamacja tylko z paragonem” – taki świat dla konsumentów budują niekiedy sprzedawcy. Bardzo często nie ma to jednak nic wspólnego z przepisami prawa. Sprawdź mity, jakie najczęściej wmawiają konsumentom sprzedawcy.

Bezpieczeństwo w Internecie - poradnik dla przedsiębiorcy

Warto pamiętać, że oprócz oszustw istnieje również wiele innych rodzajów zagrożeń - tj. szereg różnych szkodliwych programów, które potrafią kraść hasła, loginy, informacje dot. karty kredytowej oraz inne informacje osobiste - bez wyraźnego udziału oszusta.

Czy umowa pożyczki musi być zawarta na piśmie?

W podręcznikach ekonomicznych i prawniczych opisanych jest bardzo wiele, często nowatorskich sposobów pozyskiwania kapitału. Osoby fizyczne mogą w tym celu na przykład korzystać z hipoteki odwróconej czy sponsoringu. Źródłem finansowania firm mogą być fundusze venture capital, dotacje z UE itd. W praktyce jednak, wskazane wyżej źródła kapitału mają marginalne znaczenie w porównaniu z umową pożyczki.

Według jakich zasad prowadzić firmę w 2011 roku?

Na przełomie 2010 i 2011 roku stawiane jest pytanie o inwestycje, kredyty, oczekiwania wobec sprzedaży. Jakie kroki biznesowe warto podejmować, aby rok 2011 zakończył się dla firmy sukcesem? Zobacz, co radzi ekspert.

Jakie zmiany czekają przedsiębiorców w 2011 roku?

Zmiany w legislacji, usunięcie barier administracyjnych, a może zmiany w zakresie podejścia ustawodawcy do sposobu w jaki stanowione jest prawo? Przeczytaj czego może spodziewać się mały przedsiębiorca w 2011 roku?

Kiedy poręczyciel musi spłacić dług?

Poręczenie jest najczęstszym sposobem zabezpieczenia pożyczek i kredytów udzielanych przez banki. Często jesteśmy proszeni o udzielenie poręczenia lub sami musimy znaleźć osoby, które zgodzą się w ten sposób zabezpieczyć, np. zaciąganą przez nas pożyczkę. Życie daje jednak wiele przykładów, które mogą stanowić przestrogę przed tego rodzaju uprzejmościami. Czym jest poręczenie? Przeczytaj, co radzi ekspert.

Jak można się bronić podczas kontroli w firmie?

Przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej ograniczają czas trwania kontroli u przedsiębiorcy (w zależności od ilości zatrudnionych pracowników) do 12, 18, 24 lub 48 dni roboczych. Jakie są wyjątki od tych reguł? Przeczytaj co radzi ekspert.

Ile kosztuje założenie sklepu internetowego?

Sklep internetowy to łatwe i proste przedsięwzięcie, które w zasadzie nie wymaga nakładów finansowych. Zbyt piękne, żeby było prawdziwe? Przeczytaj poradę eksperta i dowiedz się ile kosztuje prowadzenie e-sklepu.

Jak poradzić sobie ze szkodą ubezpieczeniową w leasingu?

Szkoda ubezpieczeniowa to skutek zdarzenia objętego ochroną ubezpieczeniową. W przypadku zaistnienia jej na przedmiocie leasingu, zwrócone mogą być koszty jego odtworzenia do stanu, w jakim znajdował się w momencie powstania szkody. Ewentualnie, koszty zakupu przedmiotu zastępczego, który odpowiada cechami i wartością przedmiotowi uszkodzonemu.

Jak założyć gabinet stomatologiczny? – pozwolenia

Otwarcie gabinetu stomatologicznego związane jest ze spełnieniem przez przedsiębiorcę wielu wymogów prawnych i uzyskania odpowiednich pozwoleń. Jakich? Przeczytaj poradę eksperta.

Jak założyć gabinet stomatologiczny? – lokal

Gabinet powinien być przyjazny w swoim wyglądzie dla pacjentów a jednocześnie funkcjonalny dla pracowników. Metraż nie ma tu większego znaczenia, jeżeli w przemyślany sposób wykorzysta się każdy metr przeznaczonego pomieszczenia. Przeczytaj zalecenia eksperta dotyczące gabinetu stomatologicznego.

Jak założyć gabinet stomatologiczny? – pomysł

Myśląc o założeniu gabinetu stomatologicznego należy przede wszystkim przyjrzeć się swoim możliwościom finansowym. Ekspert podpowiada dlaczego gabinet stomatologiczny to dobry sposób na własny biznes.

Jak założyć gabinet stomatologiczny? – biznesplan

W planowaniu każdej działalności gospodarczej, również przy otwieraniu gabinetu stomatologicznego, niezbędne będzie przygotowanie dobrego biznes planu. Bezwzględnie pomoże Ci to w dalszych działaniach, a jeśli masz zamiar ubiegać się o kredyt, czy dotacje unijne biznes plan będzie od Ciebie wymagany, jako jeden z niezbędnych do przedstawienia dokumentów.

Czy można skanować i przechowywać kopie faktur w formacie PDF?

W przypadku, podatników, którzy wystawiają dużą ilość faktur pojawia się problem z przechowywaniem ich w postaci materialnej (papierowej). Wiąże się to z magazynowaniem ogromnych ilości dokumentów i dodatkowymi kosztami. Czy można skanować i przechowywać kopie faktur w formie elektronicznej? Przeczytaj poradę eksperta.

Jak przedsiębiorcy zarabiają na wyprzedażach?

Wyprzedaże, te zimowe czy też te, letnie potrafią niejednego kupującego przyprawić o zawrót głowy. Towary często są po przeceniane o 50% a nawet 70 i 80%. Zastanawiające jest to, czy taka obniżka cen opłaca się przedsiębiorcom i czy oni na tym tak naprawdę zarabiają?

Firmowe auto - z ABS-em czy bez?

Jak zawsze wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań w technice motoryzacyjnej posiada wśród kierowców firmowych i flotowców swoich gorących zwolenników, ale również całą masę przeciwników. Tak było między innymi w przypadku obowiązkowych zagłówków, tak samo było w przypadku wprowadzenia pasów bezpieczeństwa i tak samo jest w przypadku systemu ABS.

Składka na ubezpieczenie zdrowotne w 2011 roku

243,39 zł - taka jest wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorców w 2011 r.

Jak założyć żłobek i klub dziecięcy - pozwolenia

5 stycznia tego roku Sejm uchwalił ustawę o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech, która ma przynieść duże zmiany w działalności żłobków. Według jakich zasad będzie można założyć żłobek? Przeczytaj poradę eksperta.

Jak chronione jest know-how firmy?

Konkurencyjność przedsiębiorstw zależy w dużej mierze od jakości i sposobu wykorzystywania własnego know-how przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Nie trudno się więc domyślić jak ważna jest ochrona tej unikalnej wiedzy. Niestety pojęcie to nie jest powszechnie rozpoznawalne przez polskiego ustawodawcę. Czym zatem jest know-how z punktu widzenia polskiego prawa i w jaki sposób jest ono chronione?

REKLAMA