REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prąd

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Odpalanie silnika kablami. Jak zrobić to poprawnie?

Odpalanie silnika kablami to osiedlowy standard w czasie niskich temperatur. O czym pamiętać w czasie "pożyczania" prądu i jak to zrobić?

Nowe zasady wspierania fotowoltaiki w 2021 r.

Nie wystarczy pieniędzy na wspieranie domowej fotowoltaiki z rządowego programu „Mój Prąd”. Chętnych jest zbyt wielu. Nowe zasady wspierania fotowoltaiki będą znane przed końcem I kwartału 2021 r.

Odnawialne źródła energii. Firmy inwestują w fotowoltaikę

Fotowoltaika jest obecnie najszybciej rozwijającym się obecnie segmentem OZE w Polsce. Zapowiadany jesienią wzrost kosztów w postaci wyższych rachunków za prąd powoduje, że firmy zaczynają szukać oszczędności. Tym bardziej, że ich sytuacja została już mocno zachwiana przez sytuację związaną z koronawirusem.

Awaria alternatora? To oznacza brak prądu w samochodzie!

Brak prądu to czarny scenariusz nie tylko w domu, ale i… samochodzie. Bardzo często o problemach z zasilaniem urządzeń decyduje awaria alternatora. Co o niej decyduje?

REKLAMA

Rekompensaty dla branż energochłonnych 2019 - ważne oświadczenie

Przedsiębiorcy energochłonni, którzy chcą dostać rekompensaty za 2019 rok, muszą w ciągu 14 dni od 29 sierpnia br. zrzec się wsparcia oferowanego przez tzw. ustawę o cenach prądu.

Mikro- i małe przedsiębiorstwa mogą zachować ceny energii - oświadczenia do 27 lipca 2019 r.

Mikro- i małym przedsiębiorstwom przysługuje uprawnienie do zachowania cen energii elektrycznej z dnia 30 czerwca 2018 r. w II półroczu 2019 r. Podstawą do tego jest złożenie oświadczenia potwierdzającego status odbiorcy końcowego. Termin składania oświadczeń mija 27 lipca 2019 r.

Pierwsze rekompensaty za wyższe ceny prądu około 20 sierpnia 2019 r.

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Energii nowelizacja ustawy o cenach prądu powinna nastąpić na posiedzeniu Sejmu w dniach 12-14 czerwca. Około 20 sierpnia 2019 r. powinny być wypłacane pierwsze rekompensaty.

Ceny prądu 2019

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz wyraziła przekonanie, że resort energii pracuje nad rozporządzeniami do nowelizacji ws. cen prądu tak, by jak najszybciej się one pojawiły. Myślę, że te rozporządzenia w przyszłym tygodniu powinny być opublikowane.

REKLAMA

Ceny prądu w 2019 r. nie wzrosną - Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw, skutkiem czego ceny prądu w 2019 r. nie wzrosną. Jest to możliwe m.in. dzięki obniżeniu akcyzy na energię elektryczną oraz opłaty przejściowej.

Polacy nie zapłacą więcej za prąd - nowy fundusz zrekompensuje podwyżkę

Nie zapłacimy więcej za prąd - tak wynika z projektu ustawy tworzonej w Ministerstwie Energii. Mimo zapowiadanych podwyżek Polacy nie odczują zwiększonych cen prądu, ponieważ nadwyżka zostanie pokryta ze specjalnego Funduszu Efektywności Energetycznej i Rekompensat (FEER).

Znaczny wzrost cen prądu w 2019 r.

Energia elektryczna jest niezbędna. Czy w 2019 r. zapłacimy więcej za prąd?

Ustawa o rynku mocy, wzrosną opłaty za prąd

Sejm przyjął w piątek trzy poprawki Senatu do ustawy o rynku mocy. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Co zakładają poprawki oraz jak nowe regulacje wpłyną na ceny energii?

Energa Living Lab pomaga w Gdyni obniżać rachunki za prąd

Średnio 75 zł na kwartał można zaoszczędzić na opłatach za prąd – to wstępne wyniki będącego na półmetku unikatowego programu Energa Living Lab. 300 gospodarstw domowych w Gdyni od roku uczy się zarządzać energią elektryczną, bezpłatnie testując nowoczesne narzędzia i usługi. Projekt potrwa do marca 2017 roku, a jego wyniki zostaną upowszechnione w innych miastach europejskich.

Bez ograniczeń w dostawach prądu

Od godziny 13 w środę znikną ograniczenia w dostawach prądu. Zakłady przemysłowe mogą wznowić normalną produkcję - powiedział wicepremier Janusz Piechociński. Ograniczenia w dostawie prądu są wynikiem trwających na terenie całego kraju wysokich temperatur.

Elektryczne auto dostawcze - Nissan e-NV200

Nissan zaprezentował samochód dostawczy na prąd. Wysokie walory użytkowe tego modelu mają iść w parze z niskimi kosztami jego eksploatacji.

Czym są prefabrykowane studnie kablowe?


Prefabrykowane studnie kablowe to chronione patentem innowacyjne rozwiązanie, które niedawno pojawiło się na polskim rynku. Prefabrykowane studnie kablowe, wykonane z elementów kompozytowych pochodzących z recyklingu, są lżejsze od tradycyjnych studni z betonu i łatwo je zainstalować.

Czy usterki elektryczne można naprawiać samemu?


Wiedza niezbędna do wykonywania bezpiecznych instalacji elektrycznych i wykonywania napraw w bezpieczny sposób, to w 90% znajomość przepisów i środków ochrony oraz umiejętności potrzebne do dobrej oceny zagrożenia w środowisku pracy. Uprawnienia do pracy jako elektryk odnawia się co pięć lat. Ponadto są one podzielone na stopnie zaawansowania i rodzaje wykonywanych prac.

Czy stosowanie puszek łączeniowych instalacji elektrycznej jest niezbędne?


Sposób budowy instalacji elektrycznej uwarunkowany jest dwoma czynnikami. Pierwszy to zgodność z obowiązującymi przepisami, co gwarantuje nam niezawodne działanie i bezpieczeństwo. Drugim czynnikiem jest ekonomiczność przyjętych rozwiązań, czyli wykonanie tego, co niezbędne w najniższych kosztach. Jeśli jednak stać nas na większy wydatek, to instalację można wykonać inaczej. Taka metoda nadal pozostaje w zgodzie z obowiązującymi przepisami. Poprawną instalację można wykonać bez puszek łączeniowych.

Jak oszczędzać prąd?


Wysokie rachunki za energię elektryczną to problem większości polskich rodzin. Winne są nie tylko podwyżki cen prądu, ale także niewłaściwa eksploatacja urządzeń AGD. Zmiana złych przyzwyczajeń pozwoli nam zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie.

Zasilanie klimatyzatora prądem – na co zwracać uwagę?

Prąd elektryczny jest niezbędnym czynnikiem do pracy klimatyzacyjnych układów freonowych. Zasila on sprężarkę oraz zawory regulacyjne, a także napędza wentylatory jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Warto zatem poświęcić chwilę i zapoznać się ze specyfiką elektrycznych instalacji zasilania układów klimatyzacyjnych.

Uzbrojenie techniczne terenu

Działka budowlana powinna być przyłączona do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, elektroenergetycznej i ciepłowniczej. W tym celu, do pozwolenia na budowę często wymagane jest dostarczenie oświadczeń o warunkach przyłączenia do nieruchomości dostawców nośników energii takich jak prąd, gaz, ogrzewanie z sieci ciepłowniczej oraz wody i kanalizacji.

Jak zaopatrzyć się w energię elektryczną, kiedy nie ma prądu?


Coraz więcej wichur i oblodzeń powoduje uszkodzenia starych linii energetycznych. W efekcie coraz częściej nie mamy przez dłuższy okres czasu prądu. Rozwiązaniem w takich sytuacjach jest agregat prądotwórczy.

Jak zachować bezpieczeństwo w domu po powodzi?

Jak zachować bezpieczeństwo w domu po powodzi? Zagrożenie może stwarzać praktycznie każdy element domu. Instalacje np. elektryczna - może porazić nas prądem, natomiast zawilgotniała konstrukcja budynku może grozić zawaleniem. Zobacz w jaki sposób można uniknąć niebezpieczeństwa w domu po powodzi?

Który nośnik energii jest najlepszy: gaz ziemny, olej opałowy czy energia elektryczna?


Gaz ziemny, olej opałowy czy energia elektryczna? A może jeszcze trochę energii słonecznej? Wybór właściwego nośnika energii zależy w głównej mierze od wymogów i życzeń użytkownika instalacji. Ale częściowo także od warunków budowlanych i możliwości zaopatrzenia.

Czy wiesz jak oszczędzać na wodzie i prądzie w domu?

Twoje opłaty za wodę i prąd są bardzo wysokie? Sprawdź, jak łatwo możesz to zmienić.

REKLAMA