REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracownik, Zasiłek chorobowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zasiłek chorobowy w 2025 r. i 2026 r.

Komu przysługuje zasiłek chorobowy? Po jakim czasie? Na jakich zasadach? Jaka jest wysokość zasiłku chorobowego? Jak długo można pobierać zasiłek chorobowy? Komu nie będzie przysługiwał zasiłek chorobowy?

Chorobowe 2025: wynagrodzenie, zasiłek, minimalna podstawa wymiaru. Komu i kiedy wypłaci ZUS? Jakich formalności trzeba dopełnić?

Kto ma prawo do wynagrodzenia albo zasiłku za czas choroby? Ile wynosi wynagrodzenie chorobowe a ile zasiłek chorobowy? Jaka jest minimalna podstawa wymiaru zasiłku i wynagrodzenia chorobowego? Jakich formalności trzeba dopełnić, by uzyskać zasiłek chorobowy?

Świadczenie rehabilitacyjne 2025 - ile wynosi, kto może uzyskać, jak długo jest wypłacane? Kiedy trzeba złożyć wniosek do ZUS?

W sytuacji przedłużającej się choroby i wyczerpania limitu zwolnienia chorobowego można jeszcze złożyć wniosek do ZUS o świadczenie rehabilitacyjne. To świadczenie przysługuje osobie, która po wyczerpaniu zasiłku chorobowego nadal jest chora, a dalsze leczenie lub rehabilitacja dają jej szanse na odzyskanie zdolności do pracy. 

Urlop regeneracyjny dla każdego pracownika? Dla kogo i kiedy można skorzystać z tego wolnego?

Pewna grupa zawodowa ma możliwość korzystania z urlopu regeneracyjnego po spełnieniu odpowiednich warunków. Czy urlop regeneracyjny będzie dostępny dla każdego pracownika? Polacy należą do najbardziej zapracowanych społeczeństw w Unii Europejskiej. Sprawdź, kto i na jakich zasadach może skorzystać z tego urlopu.

REKLAMA

Wpływ stażu pracy na urlop w 2025 r. i 2026 r.

Jak staż pracy wpływa na urlop wypoczynkowy pracownika? Ile wynosi wymiar urlopu wypoczynkowego dla pracownika zatrudnionego poniżej 10 lat, a ile dla pracownika zatrudnionego powyżej 10 lat? Co wlicza się do stażu pracy? Czy czekają nas zmiany w 2026 r.?

Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

Ile dni można być na zwolnieniu lekarskim? Ile wynosi zasiłek chorobowy? Kiedy można dostać świadczenie rehabilitacyjne i w jakiej kwocie?

W zimie najczęściej dochodzi do przeziębień, zarażeń grypą i innymi chorobami - zwłaszcza układu oddechowego, które przenoszą się drogą kropelkową. Oczywiście każdy lekarz zaleca, by tego typu infekcje "wyleżeć" w łóżku w zaciszu domowym. Tym bardziej, że chodząc "z chorobą" szkodzimy i sobie i zarażamy innych. Osoby ubezpieczone na czas choroby, potwierdzonej zwolnieniem lekarskim, mogą liczyć na zasiłek chorobowy. Co do zasady maksymalny okres wypłaty zasiłku chorobowego wynosi 182 dni, ale są wyjątki kiedy ten okres zasiłkowy może być dłuższy lub krótszy.

Zasiłek chorobowy od 1. dnia niezdolności do pracy. Od kiedy nowe przepisy będą obowiązywać?

Projekt w sprawie finansowania przez ZUS zasiłku chorobowego dla pracowników od pierwszego dnia niezdolności do pracy jest obecnie przedmiotem prac Komitetu Stałego Rady Ministrów - poinformował minister rodziny, pracy i polityki społecznej w odpowiedzi na interpelację poselską.

REKLAMA

Jeden nowy przepis w kodeksie pracy wydłuży urlopy wypoczynkowe pięciu milionom pracowników, czy już w 2025 roku

To długo oczekiwana zmiana, a właściwie rewolucja w kodeksie pracy. Nareszcie na urlopach nie będą poszkodowani pracujący na umowach śmieciowych ani zarobkujący w inny sposób. Praca to praca więc każdy okres liczyć się ma do stażu. Będą dłuższe urlopy, dodatki, premie i nagrody. Kiedy zmiany w kodeksie pracy wejdą w życie?

Czy praca zdalna rzeczywiście osłabia nasze szanse na awans? [KOMENTARZ EKSPERCKI]

Najnowsze badanie niemieckiego Instytutu Nauk Ekonomicznych i Społecznych (WSI) wzbudziło szeroką dyskusję na temat konsekwencji pracy zdalnej dla ścieżki kariery. Czy praca zdalna rzeczywiście osłabia nasze szanse na awans?

270 dni na zasiłku chorobowym. W jakiej wysokości jest wypłacany?

Zasiłek chorobowy przysługuje za czas choroby ubezpieczonego, potwierdzonej zwolnieniem lekarskim. Maksymalny okres wypłaty zasiłku wynosi 182 dni, a w przypadku ciąży i gruźlicy 270 dni. W jakiej wysokości wypłacany jest zasiłek chorobowy?

Na czym polega telemedycyna?

Na czym polega telemedycyna? Szybka konsultacja lekarska bez wychodzenia z domu, dostęp do e-recepty czy e-zwolnienia — telemedycyna na stałe zagościła w pakietach benefitów pracowniczych. Jakie koszty się z tym wiążą i ile średnio jest się na L4?

Urlop i zwolnienie dla pracującego doktoranta: wymiar, zasady przyznawania

Pracujący doktoranci w związku z łączeniem pracy zarobkowej z przygotowywaniem się do obrony rozprawy doktorskiej mają zapewnioną możliwość wystąpienia o dodatkowy urlop oraz zwolnienie z pracy. Jaki jest wymiar dodatkowego urlopu? Jakie warunki należy spełniać?

Miesięczna premia 500 plus do wynagrodzenia pracownika. Kiedy i dla kogo?

Temat nie cichnie. Wciąż aktualne jest zagadnienie miesięcznej premii 500 plus do wynagrodzenia pracownika. Kiedy i dla kogo? Za obecność w pracy w 2025 r. 500 zł miesięcznie dla pracownika. Czy to możliwe? Tak, w wielu miejscach pracy to funkcjonuje. Jednak MRPiPS ocenia popularną w ostatnim czasie premie za obecności w pracy, tzw. premię absencyjną czy też frekwencyjną. Jeżeli pracownik nie bierze L4, urlopu na żądanie, urlopu na opiekę czy urlopu z powodu działania siły wyższej, ma płacony miesięczny dodatek, i to nie mały.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

Ochrona przedemerytalna przed zwolnieniem z pracy: kto korzysta, od kiedy, jak długo, jakie są wyjątki

Cztery lata przed emeryturą czyli przed osiągnięciem ustawowego wieku emerytalnego dającego możliwość złożenia wniosku o emeryturę, pracownik podlega ochronie przed zwolnieniem. Czy jednak bezwarunkowo? Czy każdy może być pewnym gwarancji pracy już do emerytury, aż przez cztery najbliższe lata?

Nowe zasady L4: w czasie choroby, pracownik będzie mógł jednocześnie pobierać zasiłek chorobowy i 100 proc. wynagrodzenia za pracę

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (nr w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów: UD114) – zakłada wprowadzenie istotnej zmiany w zakresie możliwości wykonywania pracy zarobkowej w czasie zwolnienia lekarskiego. Pracownik, który posiada dwie lub więcej umów, na podstawie których wykonuje pracę zarobkową – w ramach jednej umowy będzie mógł przebywać na zwolnieniu lekarskim i pobierać z tego tytułu zasiłek chorobowy, a w ramach drugiej umowy (jeżeli ze względu na rodzaj pracy i brak przeciwwskazań do jej wykonywania, będzie tak wynikało z orzeczenia lekarskiego) – wykonywać (w tym samym czasie) pracę zarobkową i pobierać za nią 100 proc. wynagrodzenia.

Można podwyższyć sobie wynagrodzenie netto bez zmiany brutto. Trzeba złożyć wniosek lub oświadczenie do pracodawcy (zleceniodawcy) - niekoniecznie na formularzu PIT-2

Pracownicy w 2025 roku (podobnie jak w poprzednich latach) mają możliwość składania pewnych wniosków i oświadczeń, które wpływają na wysokość wynagrodzenia netto. Niezrozumiałe przepisy i ciągłe ich zmiany powodują nie tylko chaos, ale i dezinformację wśród pracowników. Jakie zatem wnioski oraz oświadczenia może złożyć pracownik i jakie będą tego konsekwencje? 

Zwolnienie lekarskie nie jest urlopem. Pracowników na chorobowym kontroluje ZUS (ma 2 sposoby) i pracodawca

Zwolnienie lekarskie jest dokumentem stwierdzającym niezdolność do pracy i uprawniającym do wypłaty wynagrodzenia albo zasiłku chorobowego. Jest wystawiane osobie, która ze względu na stan zdrowia nie jest w stanie świadczyć pracy. Każda osoba przebywająca na zwolnieniu lekarskim musi się liczyć z możliwością kontroli przeprowadzanej przez ZUS albo pracodawcę.

Rząd szykuje zmiany w L4, pracy na chorobowym i pensjach na zwolnieniach lekarskich. Przedsiębiorcy: chcemy jasnych zasad

Zasiłek chorobowy powinien być wypłacany pracownikowi już od pierwszego dnia absencji – Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie popiera projekt przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, apelując jednocześnie o to, by ustawa w tej sprawie była przyjęta możliwie szybko. Przedsiębiorcy jednocześnie oczekują dalszego dialogu z Ministerstwem na temat np. „Zmian w L4”, które w opinii niektórych przedsiębiorców mogą budzić kontrowersje. – Jesteśmy zwolennikami tego, by pracownicy i pracodawcy mogli regulować swoje relacje w możliwie elastyczny sposób. Z jednej strony więc jesteśmy zwolennikami tego, by zwolnienie lekarskie nie blokowało w stu procentach możliwości wykonywania innych zobowiązań jeżeli to jest możliwe, ale z drugiej widzimy przestrzeń, gdzie zwolnienie lekarskie może być wykorzystywane do nadrabiania obowiązków w jednej pracy, przy jednoczesnym spowolnianiu działania w drugiej firmie – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Wzór pisma: Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika pdf, doc

Pracownik chce rozwiązać umowę o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Jak napisać wypowiedzenie umowy o pracę? Jaka jest podstawa prawna wypowiedzenia umowy przez pracownika? Oto wzór pisma do pobrania w formacie pdf i doc.

Urlop okolicznościowy w 2025 r.: komu przysługuje, wymiar, ile płatny

Czym jest urlop okolicznościowy? Komu przysługuje urlop okolicznościowy? Kiedy można wystąpić o urlop okolicznościowy? Czy pracodawca może nie udzielić urlopu okolicznościowego? Jaki jest wymiar urlopu okolicznościowego? Ile jest płatny urlop okolicznościowy?

Zasiłek chorobowy już od pierwszego dnia? Potrzebne są natychmiastowe działania

Rada Przedsiębiorców domaga się realizacji obietnicy wyborczej – ZUS powinien przejąć wypłatę zasiłku chorobowego już od pierwszego dnia absencji pracownika. W liście do premiera Donalda Tuska i liderów koalicji przedsiębiorcy wzywają do uchwalenia przepisów jeszcze przed wyborami prezydenckimi. Czy rząd dotrzyma słowa?

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego w 2025 r.

Osoby przebywające na zwolnieniu lekarskim mogą liczyć na zasiłek chorobowy, wypłacany przez pracodawcę lub ZUS. Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego nie może być niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę pomniejszonej o kwotę odpowiadającą składkom na ubezpieczenia społeczne.

Zasiłek chorobowy w 2025 r. (podstawa wymiaru, wysokość, okres pobierania)

Zasiłek chorobowy przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym. Świadczenie wypłacane jest w razie niezdolności do pracy i przysługuje za każdy dzień tej niezdolności, nie wyłączając dni wolnych od pracy. Zasiłek wypłaca pracodawca lub ZUS.

575 zł dla pracowników z lekkim stopniem niepełnosprawności do każdej pensji. Jak uzyskać dofinansowanie

575 zł dla pracowników z lekkim stopniem niepełnosprawności do każdej pensji. Jak uzyskać dofinansowanie? Gdzie należy złożyć wniosek? Na jakie dofinansowania mogą liczyć pracodawcy zatrudniający osoby z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności?

Odpowiedzialność za naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa

Informacje stanowiące tajemnicę przedsiębiorstwa nie są dostępne powszechnie, a dla przedsiębiorcy ich wartość gospodarcza jest kluczowa. Jaka jest odpowiedzialność za naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa?

Ograniczenia pracy w godzinach nadliczbowych. Komu nie wolno pracować w nadgodzinach?

Praca w godzinach nadliczbowych jest dopuszczalna, chociaż podlega pewnym ograniczeniom. Przede wszystkim nie można jej wykonywać w nieograniczonym zakresie. Ponadto nie wszyscy pracownicy mogą świadczyć pracę w nadgodzinach.

Czy zmienią się zasady wypłat zasiłku chorobowego? Projekt nowych przepisów jest już gotowy. Kiedy wejdą w życie?

ZUS powinien przejąć wypłatę zasiłku chorobowego już od pierwszego dnia absencji pracownika – apeluje Rada Przedsiębiorców. Przedstawiciele MRPiPS przyznają, że projekt jest gotowy. Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Wiarygodność to podstawa działania

Rozmowa z Małgorzatą Sztabińską, dyrektorką Departamentu HR w Grupie ERGO Hestia, o strategii personalnej, która sprawdza się w czasach zmian.

7 marca 2025 r. to Dzień Doceniania Pracownika

7 marca 2025 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Ci docenić? Prawie 80% ankietowanych przyznaje, że pracowałoby bardziej produktywnie, gdyby częściej otrzymywało uznanie za swoją pracę.

Salary sacrifice, czyli poświęcenie wynagrodzenia: czym jest?

Salary sacrifice, inaczej poświęcenie wynagrodzenia: czym jest? Na czym polega poświęcenie części wynagrodzenia? Dla kogo takie rozwiązanie jest opłacalne? Czy podobny mechanizm zostanie wdrożony w Polsce?

Kontrole L4: W 2024 r. ZUS wydał 36,6 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych. Na co najczęściej chorowali Polacy w 2024 r.?

Kontrole L4: W 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził 486,4 tys. kontroli i wydał 36,6 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych. Na co najczęściej chorowali Polacy w 2024 r.?

Pracownicy z zagranicy – czy to przyszłość polskiego rynku pracy?

W ostatnich latach Polska stała się jednym z krajów, do którego napływa coraz więcej pracowników z zagranicy. Niedobory kadrowe w wielu branżach, rosnące zapotrzebowanie na siłę roboczą oraz zmiany demograficzne sprawiają, że polscy przedsiębiorcy coraz chętniej sięgają po zagranicznych specjalistów oraz pracowników fizycznych.

KRUS: w 2025 r. wyższy zasiłek chorobowy i jednorazowe odszkodowanie za wypadek przy pracy rolniczej lub rolniczą chorobę zawodową

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego poinformowała o wzroście w 2025 roku wysokości zasiłku chorobowego i jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej.

Świadczenie rehabilitacyjne w 2025 r. [dla kogo, wysokość świadczenia, okres pobierania, wniosek]

Pracownik może pobierać zasiłek chorobowy tylko przez określony czas. Możliwa jest sytuacja, gdy osoba otrzymująca zasiłek nie wróci do pracy z powodu przedłużającej się choroby. W takim przypadku może pobierać świadczenie rehabilitacyjne przez okres niezbędny do uzyskania zdolności do pracy.

Sąd: Zasiłek macierzyński a fikcyjna według ZUS podwyżka pensji z 1750 zł (1/2 etatu) do 4500 zł (3/5 etatu) dla kobiety w ciąży

Interwencja ZUS miała na celu odmowę wypłaty zasiłku chorobowego. Kobieta z uwagi na rozpoczęcie pracy księgowej otrzymała podwyżkę z około 1750 zł (1/2 etatu) do 4500 zł (3/5 etatu). ZUS kwestionował 4500 zł jako podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe oraz wypadkowe zgodnie z art. 20 ustawy, (podstawa składek na ubezpieczenie emerytalne i ubezpieczenia rentowe).

Wyższe kary dla pracodawców. Zmiany w Kodeksie pracy. Ustawa już w Senacie

21 lutego 2025 r. Sejm przyjął ustawę o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Zaproponowane rozwiązania mają ograniczyć nadużycia przy zatrudnianiu cudzoziemców, usprawnić procedury, zmniejszyć zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz zapewnić pełną elektronizację postępowań. Zwiększono także kary dla pracodawców.

W 2025 r. posypią się sprawy w sądach pracy, bo pracownikowi łatwiej będzie udowodnić to naruszenie jego praw

To będzie nie mała rewolucja w prawie pracy! Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt ustawy w sprawie zmiany ustawowych przesłanek mobbingu, jego przeciwdziałania oraz konsekwencji jego akceptowania i stosowania. Resort pracy podkreśla, że definicja mobbingu nie była zmieniana ani ulepszana od 21 lat (sic!). Koniec ze społecznym przyzwoleniem na poniżanie innych w miejscu pracy. Sądy pracy będą miały co robić, bo aktualnie spraw o mobbing nie ma tak dużo, bo ciężko jest go udowodnić.

Z Sejmu: Zasiłek chorobowy. Na zwolnieniu lekarskim student nie uczestniczy w zajęciach na uczelni

Trzy miesiące płatnego wolnego dla każdego. Od kiedy skorzystamy z urlopu regeneracyjnego?

Urlop dla poratowania zdrowia dla każdego pracownika po 7 latach pracy – to propozycja Związkowej Alternatywy. Czy wprowadzenie takich regulacji jest możliwe? Wzorem są uprawnienia przysługujące nauczycielom.

Od 363,12 zł do 3631,20 zł - pracownicy otrzymają wyższe świadczenie urlopowe w 2025 r.

W 2025 r. pracownicy otrzymają wyższe świadczenie urlopowe. W zależności od kategorii pracowników świadczenie to przysługuje w wysokości od 363,12 zł do 3631,20 zł.

Pracownicy coraz mocniej identyfikują się z firmami, w których pracują, na co wskazuje wzrost wskaźnika zaangażowania

Pozytywne nastawienie zatrudnionych do firm, w których pracują nie jest mocno zakłócone malejącą satysfakcją z wynagrodzeń. Czy pracodawcy potrafią to odpowiednio wykorzystać? A co z pracownikami, którym losy firmy są na tyle obojętne, że nie wychylają się poza swoje stanowisko pracy.

Przerwy w pracy: które przerwy wliczają się do czasu pracy, a które nie?

Które przerwy nie są wliczane do czasu pracy? Czy przerwa na karmienie wliczana jest do czasu pracy? Ile wynoszą przerwy na karmienie? Czy przerwa na gimnastykę i wypoczynek wliczana jest do czasu pracy? Ile wynosi przerwa na gimnastykę i wypoczynek?

Dzisiaj Tłusty Czwartek. Czy pracodawca zbada nadwagę, cukrzycę i nadciśnienie pracownika?

Co to jest Tłusty Czwartek? Ile kcal ma 1 pączek? I czy pracodawca może badać nadwagę, cukrzycę i nadciśnienie pracownika? Okazuje się, że prawo pracy może mieć wiele wspólnego z dzisiejszym dniem.

Trwają prace nad zmianami w Kodeksie pracy. Będzie nowa definicja mobbingu

Trwają prace nad zmianami w Kodeksie pracy. Będzie nowa definicja mobbingu. Jaka jest obecnie definicja mobbingu? Jakie w związku z tym ma obowiązki pracodawca? Co zakłada projekt nowelizacji Kodeksu pracy? Czy pracodawcy będą mieli dodatkowe obowiązki?

Odprawa pośmiertna 2025 r. Ile wynosi? Komu przysługuje?

Kodeks pracy określa m.in. zasady dotyczące nabycia odprawy pośmiertnej po pracowniku. Chodzi o sytuację, w której pracownik m.in. w czasie trwania stosunku pracy umiera. Kto może otrzymać odprawę pośmiertną po pracowniku? Ile wynosi?

Świadczenie rehabilitacyjne 2026 r.

Świadczenie rehabilitacyjne 2026 r. Ile wynosi? Kiedy można wystąpić o świadczenie rehabilitacyjne? Kto może wystąpić o świadczenie rehabilitacyjne? Jakie warunki trzeba spełniać? Przez ile można pobierać świadczenie rehabilitacyjne?

Praca tymczasowa a stałe zatrudnienie – kiedy pracownikowi opłaca się podjąć współpracę z agencją?

Dla jednych szansa na szybkie zdobycie doświadczenia zawodowego, dla innych sposób na stabilizację finansową w okresie przejściowym – mowa o pracy tymczasowej. Jakie korzyści może dać pracownikom oraz czym różni się od stałego zatrudnienia?

Tych dodatków nie uwzględnia się w podstawie trzynastki. RIO nie pozostawia wątpliwości - trzynastki będą niższe, niż spodziewają się pracownicy

Dodatku za obsługę wyborów nie należy uwzględniać w podstawie dodatkowego wynagrodzenia rocznego, czyli trzynastki. RIO nie pozostawia w tym zakresie wątpliwości. Niestety, przelewy będą przez to niższe. Jakie jest uzasadnienie takiego postępowania?

REKLAMA