REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracownik, Odprawa rentowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nagroda jubileuszowa w przypadku zmiany etatu

W przypadku zmiany wymiaru czasu pracy pracownika samorządowego, nagrodę jubileuszową należy ustalić od wynagrodzenia przysługującego pracownikowi w dniu nabycia prawa do nagrody.

Kiedy uczestnictwo w szkoleniu z zakresu BHP jest pracą w godzinach nadliczbowych

Nie wolno dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada on wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Czego dowiesz się na szkoleniu BHP?

Szkolenie powinno być zorganizowane w formie instruktażu przed rozpoczęciem przez pracownika pracy w danym zakładzie pracy na podstawie szczegółowego programu opracowanego przez organizatora szkolenia.

Czy zwolnienie od pracy na opiekę nad dzieckiem przechodzi na następny rok?

Mam dwójkę dzieci w wieku 10 i 12 lat, w roku 2009 nie skorzystałem ani razu ze zwolnienia na opiekę, czy w związku z tym nie powinienem mieć w tym roku 4 dni zwolnienia?

REKLAMA

Czy rodzice adopcyjni maja prawo do takiego samego urlopu macierzyńskiego jak rodzice naturalni?

Pracownicy adoptujący dzieci mają prawo do urlopu udzielonego w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem na podobnych zasadach jak rodzice naturalni. Za okres takiego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym przysługuje zasiłek macierzyński.

Czy przyjmującym dziecko na wychowanie przysługuje dodatkowy zasiłek macierzyński?

Tak jak inni rodzice, przyjmując dziecko na wychowanie, bezpośrednio po zasiłku na warunkach urlopu macierzyńskiego, możemy skorzystać z prawa do dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, za okres którego przysługuje również zasiłek macierzyński.

Nie przepracowałem jeszcze pełnego miesiąca, w jakiej wysokości otrzymam zasiłek?

Internauta pyta:
Jestem zatrudniony od 4 maja 2010 r. i jest to moja pierwsza praca. Wcześniej pracowałem tylko na umowę zlecenie bez ubezpieczenia chorobowego. W dniu 18 maja 2010 r. skręciłem nogę i otrzymałem od razu zwolnienie lekarskie na 3 tygodnie, do 7 czerwca 2010 r.
Czy otrzymam zasiłek chorobowy za to zwolnienie? Jak zostanie obliczona wysokość tego zasiłku? W umowie mam zagwarantowaną miesięczną pensję w wysokości 3000 zł. Ale przecież nie otrzymałem jeszcze żadnego wynagrodzenia, a wiem, że od jego kwoty obliczany jest zasiłek, natomiast przez chorobę otrzymam tylko cześć pensji.

Czy pracujący zmianowo rodzice mają zawsze prawo do zasiłku opiekuńczego?

Internauta pyta: Pracujemy z mężem zmianowo. Kiedy zachorował nam syn nie wiedzieliśmy, czy można wziąć płatne zwolnienie lekarskie, ponieważ pomimo różnych zmian nie była możliwa ciągła opieka nad dzieckiem.
Nasze 6 – letnie dziecko było chore w dniach 12-15 kwietnia 2010 r. i na taki okres lekarz wypisał mi zwolnienie lekarskie.
Mąż 11 i 12 kwietnia pracował na nocnej zmianie od godziny 22 do 6, od 13 do 16 kwietnia miał urlop wypoczynkowy . Mnie 12 i 13 kwietnia 2010 r. obowiązywała zmiana od godziny 7 do 15, a od 14 do 15 kwietnia powinnam pracować w godzinach od 15 do 23.
Czy w związku z tym, że nasze zmiany nie nakładały się, a potem mąż miał urlop oznacza, że nie miałam prawa do zasiłku opiekuńczego za cały okres choroby synka?

REKLAMA

Kogo nie uznajemy za osobę mogącą zapewnić opiekę członkowi rodziny przy wypłacie zasiłku opiekuńczego?

Warunkiem przyznania zasiłku opiekuńczego jest nie tylko objęcie ubezpieczeniem chorobowym wnioskującego oraz przedstawienie zwolnienia lekarskiego. Aby zasiłek mógł być wypłacony danej osobie, konieczne jest również spełnienie jeszcze jednej przesłanki: brak innych osób, pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, mogących zapewnić opiekę dziecku albo innemu choremu członkowi rodziny.

Jakie błędy można popełnić, motywując podwładnych?

Jestem menedżerem od kilkunastu miesięcy. Mam wrażenie, że moje sposoby motywowania pracowników nie są tak skuteczne, jakbym chciał. Jakie błędy popełniają najczęściej menedżerowie podczas motywowania podwładnych? Czego powinienem unikać?

Kiedy chorobę zaliczamy do jednego okresu zasiłkowego?

Okres zasiłkowy precyzuje do kiedy zachowujemy prawo do zasiłku chorobowego. Określa on w jaki sposób zliczać kolejne dni choroby ze zwolnień lekarskich, za które przysługuje zasiłek.

Pracodawcy nie płacą wynagrodzeń pracownikom

Kwota należności niewypłaconych pracownikom w pierwszym półroczu 2010 r. wyniosła 110 mln zł. To o blisko jedną piątą (19 proc.) więcej niż w tym samym czasie ub.r. Spadła za to liczba skarg dotyczących zwolnień - wynika z najnowszych danych Państwowej Inspekcji Pracy (PIP).

Opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne w zbiegu z innymi tytułami

Gdy pracownik jest zatrudniony u kilku pracodawców jednocześnie lub podpisuje kilka różnych umów zatrudnienia z tym samym pracodawcą, mamy wówczas do czynienia z tzw. zbiegiem tytułów do ubezpieczenia.

W jaki sposób wprowadzić dla pracowników pracę zmianową

Pracownicy są zatrudnieni w podstawowym czasie pracy. Pracują od poniedziałku do piątku w godz. od 7.00 do 14.35. Jesteśmy zakładem opieki zdrowotnej, więc pracownicy pracują po 7 godzin 35 minut dziennie. Pracodawca chce wprowadzić na okres 3 miesięcy na podstawie art. 42 § 4 Kodeksu pracy (skierowanie pracownika do innej pracy ze względu na szczególne potrzeby pracodawcy) pracę zmianową ze względu na konieczność wykonywania dodatkowych badań pacjentów do czasu wprowadzenia nowego zapisu w regulaminie pracy. Pracownicy nie wyrażają na to zgody. Nadmieniam, że mamy zapis w regulaminie pracy, że rozkład czasu pracy może zostać zmieniony, gdy wymaga tego konieczność obsługi bądź wykonania pilnych badań laboratoryjnych. Bez wprowadzenia pracy zmianowej pracownik pracowałby dłużej w godzinach nadliczbowych, czego chcemy uniknąć. Jak najlepiej rozwiązać ten problem?

Urlop na żądanie w związku ze strajkiem

W zakładzie pracy zostanie zorganizowany legalny strajk, w związku z tym postanowiłam w dniach tych zgłosić urlop na żądanie. Pracodawca poinformował mnie, że jeżeli tak zrobię to odmówi mi jego udzielenia, a w przypadku nie stawienia się do pracy mnie zwolni. Czy pracodawca może tak postąpić?

Jaki urlop przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na ¾ etatu?

Pracuję od poniedziałku do piątku po 6 godzin dziennie, mój staż pracy wynosi 11 lat, pracodawca poinformował mnie, że mam 20 dni urlopu, czy pracodawca prawidłowo wyliczył mi urlop?

Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu bezpłatnego?

Na sierpień i wrzesień otrzymałam możliwość wyjazdu za granicę w celach zarobkowych, w związku z tym chciałabym pójść w tym okresie na urlop bezpłatny, czy pracodawca może mi go nie udzielić? Jaki jest maksymalny czas na jaki mogę pójść na urlop bezpłatny?

Kiedy pracodawca zobowiązany jest do przesunięcia termin urlopu wypoczynkowego?

Pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. W sytuacji, gdy podczas urlopu zajdą okoliczności powodujące jego usprawiedliwioną nieobecność, pracodawca zobowiązany jest do przełożenia terminu niewykorzystanego urlopu i udzielenia go pracownikowi w innym terminie.

Czy urlop zostaje przerwany wskutek choroby pracownika?

Podczas urlopu wypoczynkowego złamałem rękę. Czy jeśli dostarczę zwolnienie szefowi, to bieg trwania urlopu zostanie przerwany? Do kiedy powinienem poinformować pracodawcę o zwolnieniu?

Komu przysługuje urlop z powodu śmierci bliskiej osoby?

Zmarł dziadek mojego męża. Uroczystości pogrzebowe zaplanowane zostały w godzinach mojej pracy. Czy w związku z tym przysługuje mi urlop okolicznościowy, czy tylko mojemu mężowi?

Niewykorzystany urlop na żądanie

W roku 2009 nie wykorzystałem 10 dni urlopu wypoczynkowego, ani razu nie zgłaszałem również urlopu na żądanie. Pracodawca poinformował mnie, że mam niewykorzystanych 10 dni urlopu, ale według mnie tych dni jest 14. Kto ma rację?

Komu przysługuje urlop szkoleniowy?

Rozpoczęłam studia podyplomowe w celu podniesienia swoich kwalifikacji zawodowych. Czy w związku z tym przysługuje mi urlop szkoleniowy?

W jakiej branży jest szansa na szybkie zatrudnienie?

W dobie spowolnienia gospodarczego straty liczą niemal wszystkie branże. Jednak firmy zamierzają nadal inwestować. Wystarczy przejechać się przez centrum dużych miast i zobaczyć, że prężnie działa budownictwo zarówno infrastrukturalne, jak i mieszkaniowe.

Jak przygotować się do spotkania z doradcą personalnym?

Jeśli zdecydowałeś na współpracę z agencją doradztwa personalnego warto jest dobrze się przygotować do spotkania z ekspertem. Podczas rozmowy konsultant będzie chciał poznać m.in. doświadczenie zawodowe oraz dlaczego wcześnie zmienialiśmy miejsca pracy i jaki jest obecny powód poszukiwań.

Kiedy pracownik może być pełnomocnikiem pracodawcy?

Procedura cywilna pozwala pracownikowi reprezentować pracodawcę- nawet jeśli nie jest radcą prawnym. Wystarczy odpowiednie pełnomocnictwo i załączniki.

Komu przysługuje urlop proporcjonalny?

Ustalając urlop proporcjonalny należy pamiętać, że kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi. Ponadto niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia, a niepełny kalendarzowy miesiąc pracy zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca.

Czy urlop na żądanie jest dodatkowym urlopem wypoczynkowym?

Wykorzystałem 26 dni urlopu wypoczynkowego, jednak ani razu nie zgłosiłem urlopu na żądanie. Czy w związku z tym przysługuje mi jeszcze dodatkowo cztery dni urlopu?

Kiedy pracownik zwalniany z przyczyn ekonomicznych uzyska prawo do świadczenia przedemerytalnego

Pod koniec kwietnia wręczyliśmy pracownikowi wypowiedzenie z przyczyn dotyczących zakładu pracy, tj. likwidacji stanowiska pracy, ze skutkiem na 31 lipca 2010 r. Pracownik ten kończy 60 lat 27 lipca 2010 r. Ma 38 lat pracy. Czy będzie miał prawo do świadczenia przedemerytalnego?

Maszyny i inne urządzenia techniczne

Obsługa maszyn powinna odbywać się przy zachowaniu przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Prawo określa również konstrukcję maszyn, a także miejsce i sposób ich ustawienia.

Utrata uprawnień do wykonywania zawodu

Wykonywanie pracy na niektórych stanowiskach uzależnione jest od posiadania szczególnych uprawnień zawodowych.

Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego

Nasz pracownik ma zaległe 10 dni urlopu wypoczynkowego za 2009 r. Pracownik ten nie chciał pójść na urlop w okresie od stycznia do marca 2010 r., przez co w tym roku ma już do wykorzystania 26 dni urlopu za 2010 r. i 10 dni urlopu zaległego. Czy pracodawca może wysłać pracownika na urlop zaległy nawet bez jego zgody?

Jak odnaleźć się w nowej pracy? - porady

Musisz wiedzieć, że Twój pierwszy dzień w nowej pracy, a także tygodnie wdrożenia w nowe stanowisko, mogą mieć silny wpływ na to, jak będziesz postrzegany przez nowego pracodawcę. Jak zatem przebrnąć przez te chwile?

Kto wydaje decyzję w sprawie jednorazowego odszkodowania?

Ubezpieczonemu, który wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, przysługuje jednorazowe odszkodowanie. Przyznanie lub odmowa przyznania jednorazowego odszkodowania oraz ustalenie jego wysokości następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Prawidłowa oferta zatrudnienia - porady dla pracodawców

Nareszcie znaleźliśmy właściwą osobę na stanowisko. Teraz, na tym etapie, nadszedł czas na to, aby zwrócić się do kandydata z odpowiednio sformułowaną i wywierającą właściwe wrażenie ofertą zatrudnienia i na uzyskanie jego akceptacji. Jak to zrobić najlepiej?

Czy przyjąć kontrofertę - wskazówki zawodowe

Z powodzeniem doręczyłeś wypowiedzenie dotychczasowemu pracodawcy. Twój szef z pewnością nie jest z tego powodu szczęśliwy (wyobraź sobie, jakbyś się czuł na jego miejscu), ale wydaje się, iż zaakceptował tą decyzje. Od tego czasu, ucierasz nosa kolegom i planujesz największą, pożegnalną balangę w historii firmy. Co potem?

Obowiązki pracodawcy w przypadku wystąpienia wypadku przy pracy

Przepisy prawa pracy nakładają na pracodawcę szereg obowiązków związanych z tym, jak ma on postępować w sytuacji wystąpienia w jego zakładzie wypadku przy pracy.

Kto jest uprawniony do jednorazowego odszkodowania?

Przyznanie lub odmowa przyznania jednorazowego odszkodowania oraz ustalenie jego wysokości następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Kto wydaje orzeczenie w zakresie chorób zawodowych?

Właściwym do orzekania w zakresie chorób zawodowych jest lekarz zatrudniony w jednej z jednostek orzeczniczych. Musi on jednak posiadać odpowiednią specjalizację np. z medycyny pracy.

Kto dokonuje zgłoszenia choroby zawodowej?

Podejrzenie choroby zawodowej zgłasza się powiatowemu inspektorowi sanitarnemu oraz okręgowemu inspektorowi pracy. Zgłoszenia dokonuje pracodawca lub lekarz.

Co musi a co może znaleźć się w świadectwie pracy?

Celem wydania świadectwa pracy jest obiektywne określenie elementów związanych z dotychczasowym zatrudnieniem, które mają lub mogą mieć znaczenie dla pracownika, jego uprawnień oraz oceny przy podejmowaniu nowego zatrudnienia.

Czy spadkobiercy zmarłego pracownika odpowiadają za wyrządzoną przez niego szkodę?

Odpowiedzialność pracownika za szkodę wyrządzoną pracodawcy ograniczona jest do wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia.

Jak zgłosić wypadek w drodze do pracy?

Ubezpieczony, który uległ wypadkowi w drodze do lub z pracy zawiadamia o tym niezwłocznie pracodawcę. Zgłoszenie następuje na specjalnym formularzu zwanym kartą.

Jak uzasadnić rozwiązanie umowy na czas nieokreślony?

Pracodawca ma obowiązek podać w oświadczeniu o wypowiedzeniu umowy o pracę na czas nieokreślony przyczynę wypowiedzenia. Przyczyn dokonania wypowiedzenia może być wiele, ale dla skuteczności wypowiedzenia wystarcza podanie jednej.

Kto wstępuje w prawa pracownika po jego śmierci

Z chwilą śmierci pracownika stosunek pracy wygasa, co jest oczywistą konsekwencją jednej z cech tego stosunku, polegającej na tym, iż świadczenie pracownika ma charakter osobisty - praca nie może być wykonywana przez inną osobę.

Odszkodowanie w razie niewydania świadectwa pracy

Naruszenie przez pracodawcę prawa pracownika do otrzymania w przepisanym terminie właściwie sporządzonego świadectwa pracy może spowodować powstanie szkody po stronie pracownika. W takiej sytuacji pracownikowi przysługuje roszczenie o odszkodowanie.

Świadczenia przy wypadku w drodze do lub z pracy

Całość wynagrodzenia, zasiłek chorobowy oraz świadczenie rehabilitacyjne może uzyskać pracownik, który uległ wypadkowi w drodze do lub z pracy.

Skutki porzucenia pracy przez pracownika

Obecnie porzucenie pracy nie pociąga za sobą automatycznie wygaśnięcia stosunku pracy. Aby pracodawca podjął właściwe działania powinien najpierw właściwie zidentyfikować zamiar pracownika, który nie stawił się do pracy.

Śmierć pracodawcy a kontynuacja stosunku pracy

Zgodnie z zasadą Prawa Pracy, z dniem śmierci pracodawcy umowy o pracę z pracownikami wygasają, chyba, że pracownik zostaje przejęty przez nowego pracodawcę na podstawie art. 23 (1) Kodeksu pracy.

Śmierć pracownika a prawo spadkowe

Zgodnie z art. 63(1) § 1 kodeksu pracy, z dniem śmierci pracownika stosunek pracy wygasa. Trzeba pamiętać, że w takiej sytuacji kodeks w szczególny sposób reguluje sytuację praw majątkowych pracownika po jego śmierci, gdyż zgodnie z Kodeksem cywilnym do spadku nie należą m.in. prawa, które z chwilą śmierci przechodzą na określone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami.

Ustanie umowy o pracę na zastępstwo

Kodeks pracy przewiduje możliwość zawierania umów o pracę obejmujących nieobecność innego pracownika, jest to tak zwana umowa na zastępstwo. Najczęściej dotyczy to pracownic kobiet, które korzystają z urlopu macierzyńskiego i wychowawczego.

REKLAMA