REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracownik, Obowiązek pracodawcy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nowe oczekiwania wobec kandydatów aspirujących do pracy w branży IT

W dzisiejszych czasach ekstensywny obszar nowoczesnych technologii informatycznych należy do najbardziej rozwojowych i intratnych. Charakteryzuje go duża dynamika: z niezwykłą wręcz częstotliwością pojawiają się innowacyjne rozwiązania, obejmujące coraz szersze kręgi aspektów życia społecznego i gospodarki. W konsekwencji zaś przyczynia się do tego, iż pojęcie zawodu informatyka i programisty także zwiększa swój zakres i ulega pewnym przeobrażeniom, a w przyszłości prawdopodobnie zostanie poddane gruntownej transformacji. W jaki sposób przekłada się to na sytuację kandydatów ubiegających się o pracę w sektorze IT?

Konsekwencje braku statystycznej karty wypadku przy pracy

Jeżeli pracodawca nie dotrzymał określonych prawem terminów, powinien niezwłocznie sporządzić statystyczną kartę wypadku przy pracy oraz dokonać przesłania jej w formie elektronicznej na portal sprawozdawczy Głównego Urzędu Statystycznego.

Trzynastka - pytania i odpowiedzi

Trzynastka to dodatkowe wynagrodzenie roczne. Tematyka wypłacania trzynastek dla pracowników budżetówki jest szeroka i często w praktyce pracodawcy mają wiele wątpliwości dotyczących nabycia przez pracownika prawa do tej nagrody czy zasad wyliczania jej podstawy. Przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w tym zakresie.

Indywidualny rozkład czasu pracy nie może naruszać doby pracowniczej

Wprowadzając indywidualny rozkład czasu pracy na podstawie Kodeksu pracy, należy pamiętać, że nie wolno tak go ustalić, aby naruszał dobę pracowniczą. Aby naruszenie doby pracowniczej było „legalne”, trzeba się posiłkować innymi przepisami szczególnymi, np. tzw. ustawami antykryzysową lub powodziową.

REKLAMA

Zatrudnianie osób niepełnosprawnych w urzędach

Znowelizowana ustawa o służbie cywilnej zawiera uregulowania umożliwiające zwiększenie zatrudnienia osób niepełnosprawnych w służbie cywilnej, urzędach państwowych, jak również jednostkach samorządowych.

Od stycznia pełny wymiar pracy dla niepełnosprawnych

Nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych spowoduje, że osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności będą pracować od 1 stycznia 2012 r. w pełnym wymiarze. Eksperci twierdzą, że regulacja jest niejednoznaczna. Mogą pojawić się problemy z jej stosowaniem.

Pracownikowi powołanemu nie można obniżyć wynagrodzenia

Nie można obniżyć wynagrodzenia pracownikowi zatrudnionemu na podstawie powołania wręczając mu wypowiedzenie zmieniające. Należy go odwołać i powołać ponownie z nową, niższą pensją - tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego.

Jak należy wypłacać wynagrodzenie pracownikom

Wynagrodzenie powinno być wypłacane w formie pieniężnej wprost do rąk pracownika. Przepisy dopuszczają również inne formy spełnienia tego świadczenia, np. przelewem bankowym.

REKLAMA

Geolokalizacja pracowników a prawo pracy

Nowe formy nadzoru i kontroli pracowników stają się coraz bardziej powszechne. Jedną z takich form monitoringu jest geolokalizacja, tj. lokalizowanie przez pracodawcę miejsca pobytu pracowników wyposażonych w telefony komórkowe. Nadzorowanie pracowników w taki sposób nie jest bezpośrednio uregulowane w przepisach. Nie oznacza to jednak, że taka praktyka nie jest w ogóle objęta prawem i pewnymi ograniczeniami.

Zatrudnianie pracowników w formie telepracy - prawa i obowiązki pracodawcy

Telepraca jest postrzegana jako forma zatrudnienia umożliwiająca pracownikom godzenie życia zawodowego z życiem rodzinnym oraz stosowanie elastycznej organizacji pracy. Czy z punktu widzenia pracodawcy ma ona równie atrakcyjny charakter?

Emerytura w niższym wieku emerytalnym a wcześniejsza emerytura

Pojęciami emerytury w niższym wieku emerytalnym oraz wcześniejszej emerytury zamiennie posługują się dziennikarze, politycy a nawet prawnicy, mimo że są to odrębne rodzaje świadczeń, o odrębnej konstrukcji prawnej.

Przechowywanie akt osobowych pracownika

Pracodawca ma obowiązek przechowywać akta osobowe pracownika przez określony okres. Akta muszą być sporządzone w języku polskim i mieć odpowiednią formę.

Bezrobocie nie drgnęło

Stopa bezrobocia w październiku pozostała na tym samym poziomie co we wrześniu - wynika z szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Nadal wynosi więc 11,8 proc.

Udostępnienie danych osobowych pracownika tymczasowego przez agencję pracy tymczasowej

Jesteśmy agencją pracy tymczasowej. Jeden z naszych klientów – pracodawca użytkownik twierdzi, że pracownik tymczasowy ukradł mu rzeczy, jakie otrzymał do wykonywania pracy. Dostaliśmy od pracodawcy użytkownika pismo, w którym opisał całą sprawę i poprosił, aby przekazać mu dane tego pracownika (adres zamieszkania), ponieważ chce go pozwać za kradzież. Czy w takiej sytuacji możemy udostępnić takie dane pracodawcy użytkownikowi?

Prawo autorskie - ochrona autorskich praw majątkowych do utworów pracownika

Wykonywanie obowiązków pracowniczych często jest związane z działalnością twórczą pracowników. Jej efektem końcowym jest powstanie utworu pracowniczego o indywidualnym charakterze.

Żądanie natychmiastowej wypłaty premii

Ustawa deregulacyjna - ZUS RMUA raz na rok czy nadal co miesiąc?

Ustawa o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców, czyli tzw. ustawa deregulacyjna bis, zmienia zasady przekazywania ubezpieczonym raportu ZUS RMUA.

Kwalifikacja wypadku pracownika podczas pełnienia dyżuru

Pracownik powinien zgłosić pracodawcy każdy wypadek, jakiemu uległ podczas pełnienia dyżuru. Pracodawca ma obowiązek przyjąć zgłoszenie i powołać zespół powypadkowy.

Mało Polaków wyjeżdża do pracy w Niemczech

1 maja 2011 roku został otwarty niemiecki rynek pracy. Według prognoz przedstawianych przez minister pracy Jolantę Fedak, do naszych zachodnich sąsiadów w ciągu czterech lat miało wyjechać nawet 400 tysięcy polskich pracowników. Jednak z danych niemieckiego Centralnego Rejestru Obcokrajowców (AZR) wynika, że w ciągu pierwszych czterech miesięcy do pracy w Niemczech wyjechało jedynie 22 tysiące Polaków.

Wynagrodzenie dla pracownika za wykorzystanie jego wizerunku

Zwrot pracownikowi pieniędzy za okulary a składki ZUS

Jeden z naszych pracowników w trakcie badań profilaktycznych otrzymał od okulisty zalecenie korzystania z okularów podczas pracy przy komputerze. Czy kwota zwrotu pieniędzy za zakup okularów lub szkieł kontaktowych o takich samych właściwościach będzie zwolniona ze składek ZUS?

Wcześniejsza wypłata trzynastki proporcjonalnej

Jak należy rozumieć przepis mówiący o tym, że wysokość trzynastki powinna zostać naliczona proporcjonalnie do liczby miesięcy pozostawania pracownika w zatrudnieniu (jeśli pracownik będzie zatrudniony w 2011 roku przez 8 miesięcy)? Czy 8,5 proc. sumy wynagrodzenia podlega proporcji? Czy trzynastkę można wypłacić w dniu rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem, czy trzeba czekać do I kwartału następnego roku?

Czy oferowany przez pracodawcę rabat na zakupy jest przychodem ze stosunku pracy

Pracownikom zatrudnionym w naszej firmie (jesteśmy hurtownią sprzętu agd) przyznajemy stały rabat na zakupy dokonane w naszej hurtowni. Czy taki rabat jest przychodem pracowników?

Udzielenie przerwanego urlopu wypoczynkowego, z którego pracownica korzystała bezpośrednio po urlopie macierzyńskim

Pracownica przebywała na urlopie wypoczynkowym udzielonym jej bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. W czasie tego urlopu zachorowała. Czy musimy udzielić jej niewykorzystanej części urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po zakończeniu zwolnienia lekarskiego?

Praca u dwóch pracodawców - obowiązek wykonania wstępnych badań lekarskich

Zatrudniam księgową na 1/5 etatu. Wiem, że na pozostałą część etatu jest zatrudniona w innej firmie również na stanowisku księgowej. Czy muszę taką pracownicę kierować na wstępne badania lekarskie, jeżeli badania zostały już wykonane w innej firmie?

Umowy na czas określony w administracji publicznej

Niniejszy tekst omawia problematykę zatrudniania na czas określony pracowników samorządowych, pracowników urzędów państwowych i pracowników korpusu służby cywilnej.

W jaki sposób skutecznie wdrożyć dress code w firmie?

Od kilku miesięcy jestem menedżerem w nowej firmie i od początku próbuję wprowadzić dress code, bo do tej pory nikt nie zwracał uwagi na wygląd personelu. Udało mi się przekonać zarząd, natomiast sami pracownicy niechętnie stosują się do zmian. W jaki sposób wprowadzić dress code i jak nakłonić kadrę do przestrzegania nowych zasad?

Pracodawca nie odprowadza VAT za świadczenia socjalne kupione z funduszy zfśs

Pracodawca, który za pieniądze z funduszu socjalnego kupuje i przekazuje pracownikom karnety na basen i siłownię albo bilety do kina czy teatru, nie płaci z tego tytułu VAT do urzędu skarbowego - poinformowała Izba Skarbowa w Łodzi.

Klauzula zezwalająca na rozwiązanie umowy o pracę zawartej na czas określony

Chcemy zawrzeć z pracownikiem umowę o pracę na czas określony na okres 2 lat. W umowie tej mamy zamiar zawrzeć klauzulę przewidującą możliwość jej wcześniejszego rozwiązania za 2-tygodniowym wypowiedzeniem, ale dopiero w drugim roku zatrudnienia. Czy możemy zapisać w umowie, że możliwość wypowiedzenia umowy o pracę może nastąpić po upływie roku od daty jej zawarcia?

Jak liczyć termin wydania świadectwa pracy?

Zawarliśmy z pracownikiem umowę na czas określony 22 sierpnia br. Ustaliliśmy w niej termin rozpoczęcia pracy na 1 września br. Od kiedy, zgodnie z nowymi przepisami, powinniśmy liczyć w takim przypadku termin 24 miesięcy, jaki mamy na wydanie pracownikowi świadectwa pracy? Dodam, że jest to pierwsza umowa o pracę zawarta z tym pracownikiem przez naszą firmę.

Co grozi pracodawcy za niewykonanie ugody sądowej

Ugoda sądowa podobnie jak wyrok po nadaniu jej klauzuli wykonalności jest tytułem uprawniającym pracownika do przeprowadzenia postępowania egzekucyjnego i przymusowego odzyskania od pracodawcy należności pieniężnej bądź wykonania przez niego innego świadczenia.

Jak określić wynagrodzenie w systemie akordowym?

Chciałbym ustalić zatrudnianym przeze mnie pracownikom wynagrodzenie w systemie akordowym. Czy do tak wynagradzanych pracowników stosuje się przepisy o minimalnym wynagrodzeniu, a może ich wynagrodzenie zależy od wyrobienia normy? Czy takich pracowników obowiązuje 8-godzinny dzień pracy czy może ich czas pracy zależy również od wyrobienia normy?

Oświadczenie pracownika o wspólnym rozliczeniu z małżonkiem lub samotnie wychowywanym dzieckiem

Można w pewnych sytuacjach płacić niższe miesięczne zaliczki na PIT (a więc otrzymywać wyższe wypłaty), gdy planujemy rozliczać się wspólnie z małżonkiem lub samotnie wychowywanym dzieckiem.

Uprawnienia pracownika w razie podjęcia studiów podyplomowych za zgodą pracodawcy

Pracownik za zgodą pracodawcy podjął studia podyplomowe. Czy pracodawca musi w takiej sytuacji udzielić pracownikowi urlopu szkoleniowego, a jeśli tak, to w jakim wymiarze? Czy pracodawca może przyznać pracownikowi zwrot części poniesionych kosztów pod warunkiem pisemnego zrzeczenia się prawa do urlopu szkoleniowego?

Zaświadczenia o niekaralności przy zatrudnianiu na stanowiskach urzędniczych

Czy osoby przyjmowane w urzędach na stanowiska kierownicze i urzędnicze muszą przedstawić zaświadczenie o niekaralności najpóźniej w dniu zatrudnienia? Czy na potrzeby konkursu wystarczy odpowiednie oświadczenie, czy też muszą się legitymować zaświadczeniem z Krajowego Rejestru Karnego przed datą zatrudnienia?

Odpowiedzialność z tytułu chorób zawodowych

Naprawienie szkód wywołanych chorobami zawodowymi następowało w różny sposób. Z reguły były to świadczenia dwojakiego rodzaju, tj. kompensujące utratę zdolności do zarobkowania oraz stanowiące odszkodowanie za utratę zdrowia lub żywiciela. Świadczenia kompensujące utratę zdolności do zarobkowania zawsze pochodziły z ubezpieczenia społecznego i były udzielane na korzystniejszych zasadach. Nieco inaczej kształtowała się kwestia prawa do odszkodowania za doznaną szkodę.

Choroby parazawodowe

Z pojęciem choroby zawodowej pracodawcy stykają się dość często, w szczególności przy okazji dochodzenia przez swoich pracowników świadczeń na podstawie ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. W ostatnim czasie coraz częściej w obrocie mówi się także o zjawisku chorób parazawodowych. Pojęcie to nie ma charakteru tak powszechnego, wymaga przybliżenia, tym bardziej, że może otwierać pracownikom drogę do dochodzenia od pracodawcy odszkodowania na podstawach prawa cywilnego.

Po czym poznać mobbing?

Mobbing to działania polegające na nękaniu lub zastraszaniu pracownika, mające na celu m.in. jego poniżenie lub ośmieszenie, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej.

Czy pracodawca może zobowiązać pracownika do odpracowania szkolenia?

Wysyłamy pracownika na szkolenie, które będzie trwało rok. Chcemy zobowiązać go, aby po zakończeniu tego szkolenia przepracował u nas 2 lata. Czy możemy wprowadzić taki warunek do umowy szkoleniowej, jeżeli szkolenie jest w całości finansowane ze środków pochodzących z Unii Europejskiej i nie ponosimy jego kosztów?

Jak związki zawodowe chronią pracowników?

Pracownicy należący do związków zawodowych mogą liczyć na szczególną ochronę swoich interesów. Celem związków zawodowych jest dbanie o uprawnienia pracowników oraz powiększanie ich zakresu. W jaki sposób chronione są uprawnienia pracowników należących do związków zawodowych.

Którym pracownikom i jaki strój musi zapewnić pracodawca?

Strój pracownika może spełniać kilka funkcji. Możemy spotkać się ze strojami pracowniczymi wymaganymi ze względu na przepisy BHP jak i stroje, które mają na celu podkreślenie przynależności do zespołu lub zintegrowania pracowników. Kiedy pracodawca musi, a kiedy może zapewnić strój swojemu pracownikowi?

Jak wynagradzany jest dyżur w pracy?

Pracownicy często są zobowiązani do pozostawania w pracy ponad swój wyznaczony czas pracy. Niekoniecznie jednak w tym czasie pracownik wykonują pracę. Dyżur to pozostawanie pracownika w dyspozycji pracodawcy poza normalnymi godzinami pracy, w wyznaczonym miejscu i czasie, w stałej gotowości do świadczenia pracy. Jak wynagradzany jest pracownik pozostający na dyżurze?

Jak działają pracownicze kasy zapomogowo - pożyczkowe?

W wielu zakładach pracy istnieją kasy zapomogowo - pożyczkowe. Powstawały one głównie w okresie PRL, jednak do tej pory cieszą się dużym uznaniem i popularnością. Jaka jest zasada działania kas zapomogowo - pożyczkowych?

Kiedy pracodawca może obniżyć wynagrodzenie?

Tendencją pracodawców jest zatrudnianie pracowników do jak największego zakresu obowiązków przy jednocześnie jak najmniejszym wynagrodzeniu. W dobie kryzysu ekonomicznego wielu pracodawców chce obniżyć pensje swoich pracowników. Czy istnieje możliwość obniżenia pracownikowi wynagrodzenia przez pracodawcę?

Przymusowy urlop dla pracownika

Urlop wypoczynkowy stanowi jedno z głównych uprawnień pracowniczych. Co do zasady jest on urlopem corocznym, nieprzerwanym i płatnym. A jego terminy ustalane są na podstawie planu urlopów. Czy zawsze? W artykule spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy pracodawca może wysłać pracownika na przymusowy urlop?

Jak chroniony jest pracownik w wieku przedemerytalnym?

Wielu pracowników po pięćdziesiątce boi się o to czy będą mieli pracę aż do ukończenia wieku emerytalnego. Jest to obawa uzasadniona faktem coraz trudniejszej sytuacji osób starszych na rynku pracy. Jednak Kodeks pracy daje ochronę pewnej grupie starszych pracowników. Jaka to grupa i na czym polega kodeksowa ochrona?

Odpowiedzialność pracownika za szkodę wyrządzoną w mieniu firmy

Normalnym zjawiskiem jest powierzanie pracownikowi do dyspozycji mienia należącego do firmy. Często zdarzają się również sytuacje, w których mienie to podczas używania przez pracownika zostaje uszkodzone. Czy zawsze pracownik będzie odpowiadał za powstałe uszkodzenia? Jak wygląda odpowiedzialność za uszkodzone mienie firmy?

Kiedy podróż służbowa będzie czasem pracy?

Podróże służbowe stały się nieodłącznym elementem pracy dla wielu polskich pracowników. Podróże te często mają miejsce poza godzinami pracy lub w dni wolne od pracy. Czy podróże służbowe wliczane są do czasu pracy oraz czy podróż służbowa może usprawiedliwić nieobecność w pracy?

Kiedy zleceniobiorca może wnieść pozew o ustalenie stosunku pracy?

Wiele osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia tak naprawdę wykonują pracę jakby byli zatrudnieni na umowę o pracę. Jest to dosyć często spotykana sytuacja na polskim rynku pracy. Pracownik znajdujący się w takiej sytuacji może złożyć pozew o ustalenie stosunku pracy. Kiedy jest to możliwe i jakie warunki muszą zostać spełnione?

Jak napisać skargę do PIP na łamanie praw pracowniczych?

Pracodawca powinien w miejscu pracy zapewnić m.in. bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Jest to jeden z podstawowych obowiązków pracodawcy wobec pracownika, ale nie jedyny. Często zdarza się jednak niewywiązywanie z obowiązków wobec zatrudnionych. Co w takiej sytuacji może zrobić pracownik?

REKLAMA