REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracownik, Obowiązek pracodawcy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Mobbing pracownika

Jakie przesłanki stanowią o mobbingu? Jakie czynności można uznać za mobbing ? Jakie działania przeciwdziałające mobbingowi powinien podejmować pracodawca? Czy można mobbingować pracownika wykonującego pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej? Na te i inne nurtujące pracowników i pracodawców pytania odpowiada poniższy artykuł.

Jakie zawody będą najbardziej popularne w przyszłości?

Często młode osoby dokonują wyboru ścieżki kształcenia pod względem przyszłego zatrudnienia, niekoniecznie związanego z zainteresowaniem. Jakie zawody będą najbardziej popularne w przyszłości? Jakie wykształcenie będzie najbardziej cenione przez pracodawców?

Czy znajomość języków obcych ma wpływ na zatrudnienie?

Powszechnie wiadomo, że znajomość języków obcych pomaga w znalezieniu zatrudnienia. Coraz więcej firm od swoich kandydatów do pracy wymaga znajomości chociaż jednego języka obcego. Nie wszyscy jednak wiedzą, że ma to również wpływ na wysokość wynagrodzenia i dochody przedsiębiorstwa.

Doświadczenie - czy jest ważne?

Czy doświadczenie jest ważne? W Polsce nadal panuje tendencja do pozostawania w jednym miejscu pracy przez wiele lat, czasami nawet przez całe życie, do momentu, gdy nie stracimy tam zatrudnienia.

REKLAMA

Hobby pomaga w pracy

Hobby pomaga w pracy. Wpływ hobby na pracę zauważyli nie tylko psychologowie. Coraz więcej dużych firm i korporacji wprowadza specjalne programy przeznaczone dla swoich pracowników, które mają im pomóc w realizowaniu różnych pasji w wolnym czasie.

Jak wypłacać zasiłki chorobowe na przełomie roku

Jeżeli nieprzerwana niezdolność do pracy z powodu choroby przypada na przełomie roku kalendarzowego, a 31 grudnia pracownik ma prawo do wynagrodzenia za czas choroby, to od 1 stycznia nadal przysługuje mu wynagrodzenie chorobowe. Gdyby 31 grudnia pracownik miał prawo do zasiłku chorobowego, to od 1 stycznia wciąż otrzymywałby zasiłek.

Plan urlopów w organizacji

Plan urlopów określa terminy urlopów wypoczynkowych w danym zakładzie pracy. Plan ustala pracodawca, uwzględniając wnioski pracowników. Jest wiążący dla pracodawcy i pracowników. Czy możliwe są odstępstwa od ustalonego wcześniej planu?

Więcej osób będzie pracowało w niedziele i święta

Zgodnie z uchwaloną przez Sejm nowelizacja Kodeksu pracy powiększa się katalog prac, które będą mogły być wykonywane w niedziele i święta. Którzy pracownicy będą pracować w niedziele i święta?

REKLAMA

Prawidłowe powierzenie pracownikowi innej pracy

Pracodawca ma możliwość powierzenia pracownikowi innej pracy niż określona w umowie o pracę, bez konieczności wypowiadania dotychczasowych warunków pracy lub płacy. Powierzenie pracownikowi innej pracy może nastąpić na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym. Na przełomie roku więc pracodawca może powierzyć taką pracę nawet na 6 miesięcy, tj. od 1 października 2013 r. do 31 marca 2014 r. Ponadto obwarowane jest określonymi w Kodeksie pracy warunkami.

Zmiana statusu nauczycieli placówek opiekuńczo-wychowawczych od 2014 roku

Nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej uchyla stosowanie Karty Nauczyciela w stosunku do nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych zatrudnionych w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Od 1 stycznia 2014 r. staną się oni pracownikami samorządowymi.

Czym się charakteryzuje umowa na zastępstwo?

Umowa na zastępstwo uregulowana jest w kodeksie pracy. Dla pracodawcy stanowi korzystniejszy wariant zatrudnienia pracowników, bowiem jest to umowa krótkotrwała. Jakie korzyści niesie umowa na zastępstwo dla pracowników?

Imprezy integracyjne

Jednym ze świadczeń występującym w praktyce jest udział pracowników w imprezie integracyjnej organizowanej przez pracodawcę. W takim przypadku po stronie pracownika powstanie przychód ze stosunku pracy.

Jak rozliczyć wydatki poniesione na organizację świątecznego spotkania?

W okresie świąt większość pracodawców organizuje bożonarodzeniowe spotkania dla swoich pracowników. Jak rozliczyć wydatki związane z organizacją świątecznego spotkania. Czy przygotowane przez pracodawcę paczki świąteczne, wręczane podczas spotkania będą kosztem podatkowym? Co z odliczeniem VAT od zakupionych prezentów?

Świadczenia pieniężne dla pracowników z ZFŚS

W okresie świątecznym pracodawcy zastanawiają się jak dobrze wykorzytać środki zgromadzone w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Czy pracownikom można przyznać świadczenia pieniężne, korzystając ze zwolnień w zakresie obowiązku podatkowego oraz składek ZUS w tym zakresie?

Prawne i finansowe warunki pracowniczego zakazu konkurencji

Jednym ze sposobów zabezpieczenia interesów pracodawcy jest zawarcie z pracownikiem umowy o zakazie konkurencji, która może obowiązywać w trakcie zatrudnienia albo po jego ustaniu. O ile umowa obowiązująca podczas zatrudnienia nie powoduje obowiązku wypłaty odszkodowania przez pracodawcę, o tyle zawarcie tzw. klauzuli konkurencyjnej po ustaniu stosunku pracy jest odpłatne.

Elastyczny czas pracy, czyli dłuższe okresy rozliczeniowe

23 sierpnia 2013 r. weszły w życie zmiany w przepisach kodeksu pracy, które wprowadziły dłuższe okresy rozliczeniowe oraz ruchomy czas pracy. Jak wygląda teraz rozliczanie czasu pracy?

Znajomość języków obcych a pozycja na rynku pracy i dochód przedsiębiorstwa

Znajomość języków obcych wpływa pozytywnie na pozycję kandydatów do pracy w procesie rekrutacji. Znajomość języków obcych wpływa nie tylko na pozycje na rynku pracy, ale i na wynagrodzenie pracownika, czy dochód przedsiębiorstwa.

Podatek od odszkodowania za wypadek w pracy

Czy płacić podatek od odszkodowania za wypadek w pracy? Zdaniem sądów tego rodzaju odszkodowania nie powinny być opodatkowane.

Hojne prezenty dla pracowników na święta

Okres przedświąteczny jest szansą na obdarowanie pracowników przez pracodawców dodatkami do wynagrodzeń. Najczęściej pracodawcy oferują bony, kupony rabatowe czy dofinansowanie aktywności.

Wysokie koszty pracy hamują rozwój małych firm

Przepisy prawa pracy są główną barierą administracyjną w rozwoju przedsiębiorstw. Problemem są głównie jego częste zmiany i niejednoznaczne interpretacje. Wynikające z przepisów koszty pracy, np. obciążenia w postaci składek ZUS czy wynagrodzeń chorobowych, najbardziej uderzają w małe i średnie przedsiębiorstwa, a w konsekwencji – hamują ich wzrost.

Dofinansowanie biletów przez pracodawcę nie jest przychodem rodziny pracownika

Dofinansowanie do biletów wstępu do opery zarówno dla pracownika jak i dla małżonka, stanowi przychód pracownika ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu łącznie z innymi przychodami ze stosunku pracy. Dlatego nie trzeba wystawiać informacji PIT-8C dla małżonka – przychód ten zostanie wykazany w informacji PIT-11 wystawionej dla pracownika.

Współczynnik ekwiwalentu pieniężnego za urlop w 2014 r.

Współczynnik ekwiwalentu pieniężnego za urlop pracownika określa się corocznie i stosuje przy obliczaniu ekwiwalentu, do którego pracownik nabył prawo w ciągu tego roku kalendarzowego. Jaka będzie wysokość tego współczynnika w 2014 r.?

Ubezpieczenie osób wykonujących pracę w kilku państwach członkowskich UE

Pracownik w trakcie jednego roku kalendarzowego może pracować za granicą i w Polsce. Czy pracownik zatrudniony w Polsce w okresie wykonywania pracy za granicą może nadal podlegać polskim ubezpieczeniom? Czy dla wykonujących pracę w niektóre miesiące w roku poza granicami kraju można uzyskać formularze A1 w trybie delegowania?

Długie weekendy w 2014 roku

W 2014 roku pracownicy zyskają więcej wolnego niż w roku bieżącym. Pracodawcy będą musieli oddać pracownikom dodatkowe dni wolne za dwa święta wypadające w sobotę. W nadchodzącym roku wypada też dużo długich weekendów, a umiejętne wykorzystanie urlopu może je jeszcze wydłużyć.

Dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2013 r.

Dodatkowe wynagrodzenie roczne tzw. trzynastka obowiązkowo wypłacane jest przez jednostki budżetowe. Termin wypłaty trzynastki to trzy pierwsze miesiące następnego roku kalendarzowego. Jej otrzymanie uzależnione jest od okresu pracy, a wysokość ustala się na podstawie ustawy.

Ekwiwalent pieniężny za pranie odzieży roboczej

Czy wypłacony pracownikowi ekwiwalent pieniężny za pranie odzieży roboczej, który jest wypłacany co miesiąc w stałej, ustalonej kwocie stanowi u niego przychód podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Prawo pracownika do nieprzerwanego odpoczynku

Pracownik ma prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku w ciągu doby i co najmniej 35 godzin w tygodniu. Wskazanym okresem pracownik może dowolnie dysponować. Jakie są reguły wyliczania prawa do odpoczynku przez pracodawcę?

Networking pomocny przy poszukiwaniu pracy

Networking jest pomocny przy poszukiwaniu pracy. Dlaczego warto budować sieć znajomości i jak robić to skutecznie?

Zwrot kosztów używania prywatnego samochodu na potrzeby organizacji

Pracownicy organizacji mogą używać swoich prywatnych samochodów w jazdach lokalnych lub zamiejscowych (w podróżach służbowych). W takiej sytuacji, pracownikom przysługuje zwrot kosztów tego używania.  O sposobie udokumentowania i rozliczenia tych działań decyduje rodzaj wyjazdu.

Korzyści z zatrudniania niepełnosprawnych

Zatrudnianie osób niepełnosprawnych to świetna inwestycja i znakomita decyzja biznesowa. Jakie płyną z tego korzyści? Jest ich wiele. Wymienimy kilka najważniejszych obszarów.

19% PIT od przychodów z pracowniczych programów motywacyjnych

Organy podatkowe w kolejnych interpretacjach, potwierdzają, że przychód otrzymany przez uczestnika pracowniczego programu motywacyjnego, powinien być opodatkowany w momencie realizacji jednostek uczestnictwa jako przychód z kapitałów pieniężnych. Oznacza to, że podatek trzeba obliczyć wg 19% stawki PIT, a nie wg skali podatkowej – właściwej dla przychodów ze stosunku pracy.

Niepełnosprawność i praca – nowe perspektywy, nowe rozwiązania

Koszty niepełnosprawności w Polsce to 4,9% PKB rocznie. Z prawie 5 mln osób niepełnosprawnych 2 mln to osoby w wieku produkcyjnym . Większość z nich, przy odpowiednim przygotowaniu, może pracować na otwartym rynku pracy.

Wstępne szkolenia bhp

Zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca jest obowiązany zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bhp przed dopuszczeniem go do pracy (szkolenia wstępne) oraz prowadzenie okresowych szkoleń w tym zakresie. Szkolenia te odbywają się w czasie pracy i na koszt pracodawcy.

Wzrost popularności pracy zdalnej

Coraz więcej polskich firm decyduje się na zatrudnienie pracowników w trybie zdalnym lub stwarza warunki do takiej pracy. Najczęściej są to firmy IT, zajmujące się finansami i księgowością. Często ze stacjonarnego zatrudnienia rezygnują także graficy oraz programiści.

Prawa autorskie do utworu pracowniczego

Gdy pracownik zatrudniony jest na stanowisku wymagającym kreatywności, często efektem jego pracy bywa utwór w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W takim wypadku może powstać spór o to komu przysługują majątkowe prawa autorskie do utworu będącego dziełem osoby zatrudnionej na podstawie umowy o pracę.

Ile zarabiają mikołaje?

Jak co roku w grudniu na rynku pracy występuje zjawisko wysypu ofert pracy tymczasowej, które są związana z przypadającymi w tym miesiącu mikołajkami oraz świętami Bożego Narodzenia. Czy opłaca się podjąć pracę mikołaja, elfa czy śnieżynki? Ile można zarobić?

Zwolnienie z podatku od dowozu do zakładu pracy na koszt pracodawcy

Wprowadzenie zwolnienia od podatku dochodowego z tytułu świadczeń dowozu do zakładu pracy na koszt pracodawcy oraz ryczałtowego rozliczenia użytkowania samochodu służbowego dla celów prywatnych – to tylko niektóre zmiany w prawie dla firm, nad którymi pracuje Ministerstwo Gospodarki.

Tajemnica wynagrodzenia w firmie

W większości firm pracodawcy upominają pracowników o konieczności przestrzegania zasady tajemnicy wynagrodzenia. Czy jest to słuszna zasada?

Jak szukać pracy w Internecie?

Pracodawcy każdego dnia zamieszczają nowe oferty w Internecie, a poszukujący pracy chętnie na nie odpowiadają. Co w związku z tym zrobić, by nasza aplikacja wyróżniała się spośród tysięcy nadesłanych?

Zakup usługi transportowej przy delegacjach pracowników

Pracownikowi przysługuje zwrot kosztów przejazdu w wypadkach udokumentowanych biletami lub fakturami obejmującymi cenę biletu środka transportu, wraz ze związanymi z nimi opłatami dodatkowymi, w tym miejscówkami, z uwzględnieniem ewentualnych ulg, bez względu na to, z jakiego tytułu ulga taka przysługuje. Jak powinna wyglądać prawidłowa klasyfikacja zakupu usługi transportowej przy delegacjach pracowników?

Czy warto wprowadzić w firmie program wellness

Corporate wellness to nowoczesny trend zarządzania organizacją, który za podstawę przyjmuje założenie, że pracownik jest najważniejszym dobrem firmy. Jakie korzyści dla pracodawcy i pracowników może przynieść program wellness?

Jak wypowiedzieć umowę na okres próbny?

Umowa na okres próbny może zostać wypowiedziana przez każdą ze stron stosunku pracy. Aby wypowiedzenie było skuteczne konieczne jest złożenie stosownego oświadczenia. Nie jest jednak wymagane podanie przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie.

Jakie przerwy w czasie pracy przysługują pracownikowi?

Przepisy gwarantują pracownikom, których dobowy wymiar czasu pracy wynosi co najmniej 6 godzin 15 minutową przerwę. Na przerwy w czasie pracy mogą również liczyć pracownice matki karmiące dzieci piersią. Dodatkowo pracodawca może wprowadzić dla pracowników 60 minutową przerwę na spożycie posiłku lub załatwienie spraw osobistych.

Współpraca biznesu z edukacją - debata pracodawców w Kielcach

Współpraca biznesu z edukacją będzie przedmiotem debaty pracodawców w ramach projektu "Biznes dla edukacji". Debata odbędzie się 5 grudnia 2013 r. w Kielcach.

Ustalenie płatnika zasiłków w 2014 r.

Płatnik zasiłków ustalany jest w danym roku kalendarzowym, do 30 listopada każdego roku należy ustalić liczbę osób ubezpieczonych. W 2014 r. płatnik będzie zobowiązany do ustalenia wskazanej liczby do 30 listopada 2013 r.

Doceniony pracownik lepiej wywiązuje się z obowiązków

Polscy pracodawcy łatwiej dostrzegają błędy pracowników niż ich zasługi. Nie mają problemu z wytykaniem podwładnym niedociągnięć, ale nie zawsze potrafią docenić i nagrodzić ich osiągnięcia. Pracownik, który jest tylko krytykowany i kontrolowany wcale nie pracuje lepiej. Regularne pochwały budują za to jego motywację.

Minimalna stawka godzinowa

Resort pracy i polityki społecznej zastanawia się nad wprowadzeniem minimalnej stawki za godzinę pracy. Minimalna stawka godzinowa miałaby wynosić 10 złotych za godzinę i dotyczyć pracy wykonywanej na umowę-zlecenie.

Rekrutacja wpływa na wizerunek firmy

Sposób prowadzenia w firmie procesu rek wpływa na wizerunek firmy. Może jej zaszkodzić, bądź zamienić się w swego rodzaju kampanię promocyjną. Jak prowadzić rekrutację, żeby przyniosła ona pozytywne skutki dla firmy, nie tylko w postaci nowych pracowników?

Kiedy dowóz do pracy jest przychodem ze stosunku pracy

Dla powstania przychodu ze stosunku pracy nie wystarczy sama możliwość skorzystania z dojazdu do pracy, który został zorganizowany przez pracodawcę. Przychód powstanie dopiero w momencie, gdy pracownik faktycznie z takiego dojazdu skorzysta.

Program Kafeteryjny – krok po kroku

Świadczenia pozapłacowe dla pracowników przestają być formą finansowego wsparcia, a stają się przemyślanym elementem systemu motywacyjnego. Elastyczny Program Kafeteryjny skonstruowany jest w taki sposób, by służył zawodowemu oraz osobistemu rozwojowi pracowników, a zarazem odpowiadał na potrzeby związane z rytmem ich życia i sezonowością.

REKLAMA