REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracownik, Obowiązek pracodawcy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy nie przelicza się ponownie wysokości zasiłku


Co do zasady, wysokość wynagrodzenia chorobowego i zasiłków zależy od naszych zarobków uzyskanych na 12 miesięcy przed chorobą. Nie oznacza to jednak, że każde nowe zwolnienie lekarskie, czy też zasiłek innego rodzaju w kolejnym miesiącu będzie powodował wyliczenie na nowo podstawy świadczenia.

Czy osoby łączące dodatkowy zasiłek macierzyński z pracą mają prawo do zasiłku w przypadku choroby

Internauta pyta:Jestem „świeżo upieczoną” mamą, przebywającą od 13 kwietnia 2010r. na 2 tygodniowym dodatkowym urlopie macierzyńskim. Złożyłam wniosek u mojego pracodawcy dotyczący jednoczesnego podjęcia pracy w trakcie tego urlopu, w wymiarze 1/4 etatu (generalnie jestem zatrudniona na pełny etat). Jednak 11 kwietnia 2010r. źle się poczułam i po wizycie lekarskiej otrzymałam zwolnienie ZUS ZLA na okres od 12 do 16 kwietnia 2010 r. Jakie w takim przypadku są moje prawa do dalszego pobierania zasiłku macierzyńskiego? Czy on przepada za okres mojej choroby? Czy należy mi się zasiłek chorobowy? Jeśli tak, to jak zostanie obliczona jego wysokość?

Jakie są ograniczenia wysokości zasiłku wypłacanego po ustaniu ubezpieczenia?

Internauta pyta:Od 20 stycznia 2010 r. do dnia dzisiejszego przebywam na zwolnieniu lekarskim. 28 lutego 2010 r. zakończyło się moje zatrudnienie. Obecnie zasiłek chorobowy wypłaca mi ZUS. Moje zarobki, z których obliczono podstawę zasiłku były dosyć wysokie i za luty otrzymałam blisko 5000 zł zasiłku. Za marzec zasiłek z ZUS przyszedł w kwocie prawie o połowę mniejszej niż w trakcie zatrudnienia. Na jakiej podstawie ZUS obniżył mi zasiłek i czy ma do tego prawo?

Nagroda jubileuszowa

Pracuję w zakładzie transportu samochodowego od 26 lat. Zakład pracy zawsze wypłacał nagrody jubileuszowe, bo takie świadczenia przewidywał regulamin wynagradzania. Obecnie pracodawca zmienił zasady wypłaty nagród i uwzględnia tylko staż zakładowy, a nie jak dotychczas ogólny staż pracy. Dokonał tych zmian w drodze wypowiedzeń zmieniających. Czy postąpił prawidłowo?

REKLAMA

Umowa o pracę na czas zastępstwa nieobecnego pracownika

Jeżeli zachodzi konieczność zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, pracodawca może w tym celu zatrudnić innego pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony, obejmujący czas tej nieobecności.

Rozwiązanie umowy na zastępstwo

W przypadku długotrwałych lub krótszych usprawiedliwionych nieobecności pracownika, pracodawca może zawierać umowy o pracę na czas zastępstwa nieobecnego pracownika.

Kiedy pracodawca nie może wypowiedzieć umowy pracownikowi?

Kodeks pracy zapewnia w niektórych przypadkach pracownikowi ochronę przez zwolnieniem. Należy jednak pamiętać, że istnieją jednak sytuację kiedy pomimo zapewnionej ochrony pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę bez wypowiedzenia.

Zmiana terminu urlopu wypoczynkowego

Urlopy wypoczynkowe powinny być udzielane pracownikom zgodnie z planem urlopów, jeżeli taki jest tworzony w zakładzie. Przesunięcie terminu rozpoczęcia urlopu na późniejszy okres następuje, jeżeli pracownik nie może rozpocząć urlopu w ustalonym terminie.

REKLAMA

Czy normy PN mają moc przepisów prawa?

Polskie Normy nie są przepisami bhp, tj. przepisami prawa pracy. Nie można jednak organom administracji stawiać zarzutu naruszenia prawa przez odwołanie się do Polskiej Normy, która w sposób optymalny zapewnia realizację spoczywającego na pracodawcy obowiązku stworzenia pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.(Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 6 maja 2008 r., sygn. akt I OSK 785/07)

Jak często zmieniać prace?

Jak często w tym miesiącu zadawałeś sobie to pytanie - Co ja tu jeszcze robię? Dlaczego nie poszukam lepszej pracy? Ale czy aby dokładnie przeanalizowałeś wszystkie za i przeciw?

Ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy

Pracownik od 8 stycznia br. jest nieobecny w pracy, gdyż od tego dnia przebywa w areszcie w związku z toczącym się przeciwko niemu postępowaniem karnym. Kiedy wygaśnie umowa o pracę tego pracownika oraz czy będzie mu się należał ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy za 2010 r.?

Czy osobę, która pracowała jako pracownik tymczasowy, można zatrudnić w tej samej firmie na okres próbny

Chcemy zatrudnić w naszej firmie osobę, która wcześniej wykonywała u nas pracę jako pracownik tymczasowy. Czy możemy zatrudnić tę osobę na podstawie umowy o pracę na okres próbny? Będzie ona u nas pracowała na tym samym stanowisku, co wcześniej jako pracownik tymczasowy.

Pomoc publiczna dla osób niepełnosprawnych na działalność gospodarczą

Osoby niepełnosprawne, które rozpoczynają własną działalność gospodarczą, mogą skorzystać ze wsparcia publicznego udzielanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub organy samorządu powiatowego.

Praca dla osób z wykształceniem podstawowym

Na chwilę obecną wydaje się, że wykształcenie jest bardzo istotne i tak naprawdę wymagania pracodawców rozpoczynają się od co najmniej szkoły ponadgimnazjalnej zakończonej egzaminem maturalnym.

Kompetencje społeczne podstawą potencjału zawodowego

Na obecny rynku pracy coraz większą uwagę, oprócz konkretnej wiedzy i znajomości zagadnień w zakresie teoretycznym, zwraca się na kompetencje społeczne.

Jak wybrać dobrą agencję doradztwa personalnego?

Każdy menedżer HR nie raz zastanawia się, jak wybrać kompetentną firmę doradztwa personalnego, która wykona zleconą usługę na wysokim poziomie jakościowym. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek.

Czy pracownik musi opłacić składki z działalności za miesiąc, w którym otrzymał wynagrodzenie niższe od minimalnego

Pracownik otrzymuje wynagrodzenie minimalne łącznie z dodatkiem stażowym, który nie jest zmniejszany za okres choroby. Wynagrodzenie bez tego dodatku jest niższe od minimalnego. Jednocześnie pracownik prowadzi działalność, z której opłaca tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne. W kwietniu br. pracownik chorował. W związku z tym otrzymał wynagrodzenie za pracę obniżone o okres nieobecności, ale pełną kwotę dodatku stażowego, który nie jest zmniejszany za czas choroby. Łącznie składki na ubezpieczenia społeczne opłaciliśmy od kwoty niższej niż minimalne wynagrodzenie. Pracownik zwrócił się do mnie z pytaniem, czy za kwiecień musi opłacić składki na ubezpieczenia społeczne z działalności.

Dwie umowy w jednym zakładzie pracy

Zawarliśmy z pracownikiem umowę o pracę na czas określony. Czy możemy podpisać z nim kolejną umowę przed upływem terminu jej zakończenia?

Jak zostać menedżerem idealnym?

Kariery i zawodowego sukcesu nie można zaplanować. Wszystko zależy od tego, czy przyszli menedżerowie są przygotowani na wykorzystanie swoich szans, znają swoje mocne strony, preferowany sposób pracy, system wartości.

Niebezpieczeństwo headhuntingu

Niestety, nie zawsze wyciąganie kandydatów, błyskotliwych talentów, przynosi pozytywne rezultaty. W metodzie headhuntingu drzemią też zagrożenia.

Czy pracownik ma prawo do wynagrodzenia za 1 dzień pracy w miesiącu, w którym chorował przez 30 dni

Prowadzę salon fryzjerski, w którym zatrudniam dwie pracownice wynagradzane stałą stawką miesięczną w wysokości 3000 zł brutto. Jedna z nich zaszła w ciążę i od 2 marca 2010 r. do końca miesiąca przebywała na zwolnieniu lekarskim. Czy należy wypłacić jej pensję za dzień przepracowany 1 marca, skoro z obliczeń wynika, że po potrąceniu wynagrodzenia za 30 dni choroby jej płaca zasadnicza wynosi 0 zł? Nie zapłaciliśmy za ten dzień wynagrodzenia, a pracownica upomniała się o nie.

Ocena kompetencji zawodowych

Przeprowadzając rozmowy rekrutacyjne staramy się ocenić potencjał kandydata, wychwyć nieuchwytne sygnały świadczące o tym, że to właśnie on jest tym, którego nam trzeba. odejmujemy decyzję zwracając uwagę na jego doświadczenia, deklarowane umiejętności, cechy osobowości. Często jednak opieramy się na przeczuciach i pobieżnych ocenach – czy nie lepiej byłoby zmierzyć możliwości kandydata?

Kiedy zwracane pracownikom koszty zakupu karnetu na basen są zwolnione ze składek

Chcemy umożliwić pracownikom uczęszczanie na basen. Jak to zrobić, aby koszty ponoszone firmę na ten cel przez nie były dla pracowników oskładkowanym ani opodatkowanym przychodem?

Wygaśnięcie umowy o pracę na podstawie przepisów Kodeksu pracy

Stosunek pracy może ustać z powodu jego rozwiązania lub wygaśnięcia. Tryb ustania stosunku pracy jest możliwy tylko w ściśle określonych przez przepisy prawa okolicznościach

Jak przeprowadzać trudne rozmowy?

Kieruję polskim oddziałem holenderskiej firmy usługowej. Mimo że w biurze jest nas kilkanaścioro, to atmosfera jest napięta – opieszałość, brak motywacji, zdenerwowanie, sekrety. Owszem, niektóre decyzje zarządu są frustrujące, ale przecież staram się rozmawiać z pracownikami. Często mam jednak wrażenie, że oni niczego nie rozumieją. Przede mną kolejne zmiany, które muszę wdrożyć, ale zastanawiam się, jak powiedzieć to personelowi. Czasem myślę też o wymianie części zespołu, ale wiem, że to złudne rozwiązanie.

Jakich danych polskie organy mogą żądać od cudzoziemców?

Polskie organy, które są uprawnione do wydawania zezwoleń na pracę bądź ich przedłużania, mają prawo do gromadzenia licznych danych na temat cudzoziemców, nawet bardziej szczegółowych niż w jakimkolwiek rejestrze dotyczącym obywateli polskich.

Jakie są rodzaje wiz dla cudzoziemców?

Wizy dla cudzoziemców w Polsce nie są jednolite. Jest ich kilka rodzajów i każda z nich ma inne przeznaczenie.

Kiedy cudzoziemiec może przekroczyć granicę Polski?

Pomimo układu Schengen oraz wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej, nie każdy cudzoziemiec może wjeżdżać na teren Polski bez żadnych ograniczeń.

Na jakich zasadach można podnosić kwalifikacje pracowników, jeżeli przestały obowiązywać przepisy dotyczące szkoleń

Od 11 kwietnia 2010 r. nie weszła w życie nowelizacja Kodeksu pracy dotycząca podnoszenia kwalifikacji pracowników. Natomiast tylko do 10 kwietnia 2010 r. obowiązywały dotychczasowe przepisy regulujące kwestię szkoleń pracowników, czyli art. 103 Kodeksu pracy oraz wydane na jego podstawie rozporządzenie z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz.U. Nr 103, poz. 472 ze zm.). Nie ma zatem obecnie przepisów, które regulowałyby odbywanie szkoleń pracowników.

Metody przeciwdziałania mobbingowi w firmie

Zjawisko mobbingu wpływa przede wszystkim na zdrowie i psychikę poszkodowanego pracownika. Nie można jednak zapominać o konsekwencjach dla pracodawcy i negatywnym wpływie na reputację i funkcjonowanie firmy. Aby skutecznie przeciwdziałać mobbingowi, należy nauczyć się rozpoznawać to zjawisko i mieć świadomość skutków, jakie niesie ze sobą jego występowanie.

Czym jest zaproszenie dla cudzoziemca?

Cudzoziemiec może przedstawić jako dokument potwierdzający możliwość uzyskania wystarczających środków utrzymania zaproszenie. Ustawa o cudzoziemcach wskazuje, kto może wystawić takie zaproszenie, oraz co musi się w nim znajdować.

Kogo obejmuje ochrona w okresie przedemerytalnym

Pracownicy w wieku przedemerytalnym zostali objęci szczególną ochroną przed wypowiedzeniem. Ustawodawca zagwarantował im w ten sposób stałość zatrudnienia w okresie, kiedy ich szanse na zdobycie nowej pracy są ograniczone.

Kiedy pracownikowi przysługuje nagroda

Aby wyróżnić pracowników odznaczających się wyjątkowymi umiejętnościami i wzorowo wykonujących swoje obowiązki, pracodawcy, zgodnie z przepisami prawa pracy, mogą przyznawać im nagrody.

Kiedy pracownik otrzyma premię

Każdy pracownik otrzymuje wynagrodzenie za pracę, które z reguły składa się z wynagrodzenia zasadniczego oraz składników uzupełniających takich jak: dodatki stawkowe, premie, dopłaty, deputaty, dodatki wyrównawcze oraz prowizje. Premie stanowią ruchomy składnik wynagrodzenia a ich przyznanie jest uzależnione od spełnienia przez pracownika określonych warunków.

Ile godzin nadliczbowych może wypracować pracownik w ciągu roku

Praca w godzinach nadliczbowych jest obowiązkiem pracownika wynikającym z ciążącej na nim powinności dbania o dobro zakładu pracy. Niestety pracodawcy bardzo często zlecają osobom u nich zatrudnionym wykonywanie pracy w tzw. „nadgodzinach”. Dlatego tak ważne jest, aby pracownicy znali obowiązujące przepisy dotyczące limitów pracy w godzinach nadliczbowych.

Czy w przypadku powierzenia pracownikowi podczas przestoju innej pracy na okres przekraczający 3 miesiące należy wypowiadać warunki pracy i płacy

Z przyczyn organizacyjnych nie możemy dopuścić pracownika do pracy. Przestój w jego dziale będzie trwał dłużej niż 3 miesiące. Pracownik ma określone w umowie o pracę wynagrodzenie zasadnicze 3000 zł oraz premię uzależnioną od wyników sprzedaży. Czy możemy mu na tak długi okres powierzyć wykonywanie innej pracy, za którą przysługuje niższe wynagrodzenie, tj. w kwocie 3000 zł bez dodatkowej premii? Czy w takiej sytuacji należy dokonywać zmiany do umowy o pracę?

Czym jest regulamin premiowania

Pracownicy nierzadko zastanawiają się, na jakich zasadach pracodawca przyznaje premie. Czy zależy to od jego uznania, czy też może wynika z przepisów? W świetle obowiązującego prawa, prawo do premii powstaje w razie wystąpienia okoliczności, które przewidują wewnątrzzakładowe przepisy prawa pracy: regulamin premiowania, regulamin wynagradzania, układ zbiorowy pracy lub umowa o pracę.

Czy bezrobotny może nie przyjąć oferty z urzędu pracy

Skuteczna walka z bezrobociem to duże wyzwanie dla państwa. Prowadzenie polityki zmierzającej do pełnego i produktywnego zatrudnienia wcale nie jest takie łatwe. Oprócz dobrej woli państwa muszą również istnieć chęci do podjęcia pracy po stronie osób bezrobotnych, a zdarza się, że odrzucają oni oferty z urzędu pracy bez uzasadnionej przyczyny.

Czy należy wypłacić odprawę pośmiertną rodzinie byłego pracownika

Nasz pracownik do 14 sierpnia 2009 r. pobierał wynagrodzenie chorobowe i następnie zasiłek chorobowy ZUS przyznał mu świadczenie rehabilitacyjne na okres od 15 sierpnia 2009 do 10 maja 2010 r. Rozwiązaliśmy z pracownikiem umowę o pracę 16 listopada 2009 r. bez wypowiedzenia w trybie art. 53 § 1 pkt 1b Kodeksu pracy. Pracownik zmarł 16 lutego 2010 r., tj. w czasie pobierania świadczenia rehabilitacyjnego. Czy mamy obowiązek wypłacić odprawę pośmiertną dla rodziny byłego pracownika?

Zezwolenie na pracę dla cudzoziemców wykonujących pracę u pracodawcy zagranicznego

Osoby pracujące dla pracodawcy zagranicznego, delegowane do pracy na terenie Polski na pewien określony czas, również muszą uzyskać zezwolenie na pracę.

Zezwolenie na pracę dla cudzoziemca wykonującego pracę dla podmiotu mającego siedzibę w Polsce

Zezwolenie na pracę jest wydawane wyłącznie na pisemny wniosek podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi przez właściwego wojewodę.

Zezwolenie na pracę dla cudzoziemca pełniącego funkcję w zarządzie osoby prawnej

Zezwolenie na pracę jest wydawane wyłącznie na pisemny wniosek podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi przez właściwego wojewodę.

Ważność zezwolenia na pracę

W pewnych okolicznościach, takich jak np. zmiana siedziby przedsiębiorcy, pomimo istotnych zmian samej treści zezwolenia, nie jest konieczne ponowienie procedury jego uzyskania.

Kto jest uprawniony do pracy na terytorium Polski?

Cudzoziemiec jest uprawniony do wykonywania pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli spełnia któryś z wymienionych niżej warunków.

Kiedy wymagane jest zezwolenie na pracę?

Cudzoziemiec chcący podjąć legalną pracę w Polsce musi postarać się o zezwolenie na pracę.

Kiedy wojewoda wyda zezwolenie na pracę bez badania warunków specjalnych?

Wojewoda, jako podmiot wydający zezwolenia na pracę dla cudzoziemców, na mocy przepisów prawa jest zobowiązany do badania pewnych warunków specjalnych, takich jak np. wysokość otrzymywanego przez cudzoziemca wynagrodzenia, czy sytuacja na lokalnym rynku pracy, zanim wyda takie zezwolenie.

Kiedy wojewoda uchyli wydane zezwolenie na pracę?

Wojewoda, jako podmiot uprawniony do wydawania zezwoleń na pracę, może wstrzymać ich wydanie, ale także uchylić raz wydane zezwolenie, w przypadku zaistnienia określonych prawem przesłanek.

Jakie są typy zezwoleń na pracę?

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2009 r. w sprawie wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemca określa typy zezwoleń na pracę, jakie funkcjonują w polskim systemie prawnym.

Czas trwania zezwolenia na pracę

Wydawane przez wojewodę zezwolenie na pracę z reguły obowiązuje przez pewien określony czas i ewentualnie może być przedłużane.

Czy można wypłacać pracownikom wynagrodzenie w częściach

Przepisy kodeksu pracy gwarantują pracownikom terminową wypłatę wynagrodzeń co najmniej raz w miesiącu w stałym i z góry określonym terminie. Inna częstotliwość może być określona w regulaminie wynagrodzeń, umowie o pracę bądź też w układzie zbiorowym pracy.

REKLAMA