REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracownik z Ukrainy, Zatrudnienie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Karta podatkowa a zatrudnienie pracownika – forma zatrudnienia, limity pracowników i ich przekroczenie

Stawki karty podatkowej, a także sama możliwość opodatkowania w tej formie zależą m.in. od liczby zatrudnionych pracowników a także formy ich zatrudnienia (co do zasady możliwa jest tylko umowa o pracę a wykluczone np. zlecenie). Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym i załączniki do niej określają te limity pracowników. Co się dzieje w sytuacji przekroczenia tych limitów zatrudnienia? Czy można zgodnie z prawem przekroczyć te limity i nie stracić karty podatkowej?

Ilu Polaków pracuje na emeryturze? Usługi sąsiedzkie - dofinansowanie za pomoc sąsiadowi

Coraz więcej osób pozostaje na rynku pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego. Liczba pracujących emerytów w 2015 r. wynosiła 575,4 tys., a pod koniec 2021 r. pracowało 812,9 tys. emerytów – powiedział PAP wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. Wiceminister zapowiedział m.in. zmiany w ustawie o pomocy społecznej. "Chcemy wprowadzić usługi sąsiedzkie. To dofinansowanie za pomoc sąsiadowi. W tej chwili nad tym pracujemy. Musimy znaleźć takie rozwiązanie, które nie byłoby fikcją i nie prowadziło do nadużyć" – dodał.

Zatrudnianie cudzoziemców - co zmienią nowe przepisy?

Zatrudnianie cudzoziemców. Projekt nowelizacji ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców usprawni proces wydawania dokumentów legalizujących ich pracę – oceniła Konfederacja Lewiatan. Zastrzegła jednak, że nowe zasady nałożą też na pracodawców pewne ograniczenia i dodatkowe koszty.

GUS: zatrudnienie 2022 - w I półroczu wzrosło o 1,9 proc.

GUS: zatrudnienie 2022, w pierwszym półroczu wyniosło 9288,4 tys. etatów, o 1,9 proc. więcej w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wzrosło w tym okresie o 10,8 proc. do 6196,99 zł.

REKLAMA

Webinarium „Nowa informacja o warunkach zatrudnienia (art. 29 § 3 kp) – jak ją prawidłowo sporządzić”

„Nowa informacja o warunkach zatrudnienia (art. 29 § 3 kp) – jak ją prawidłowo sporządzić” - zapraszamy na praktyczne webinarium z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 20 października 2022 roku. Polecamy!

Aktywizacja wykluczonych społecznie w 2023 r.

Co to jest zatrudnienie socjalne? Jakie funkcjonują podmioty ekonomii społecznej? Jak można pomóc osobom wykluczonym społecznie, szczególnie na rynku pracy? Czy jest: „Programu na rzecz zatrudnienia socjalnego na lata 2022-2025. Edycja 2023"?

Pracownicy IT poszukiwani na rynku pracy

Pracownicy IT znajdują się w czołówce rankingu najbardziej poszukiwanych pracowników na rynku pracy.

Powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy - o co chodzi?

Powierzenie pracy obywatelowi Ukrainy jest możliwe na postawie powiadomienia, które należy złożyć elektronicznie przez praca.gov.pl. Podpowiadamy, na co powinien zwrócić uwagę pracodawca, wypełniający formularz powiadomienia.

REKLAMA

Estoński CIT. Kolejne zmiany

Polski Ład wprowadził szereg zmian w ryczałcie od dochodów spółek (tzw. estońskim CIT). Były to zmiany zarówno na korzyść, jak i niekorzyść podatników. Jednak zmiany te budzą wiele wątpliwości interpretacyjnych. Kolejne zmiany w planach

Powiadomienie o powierzeniu wykonania pracy obywatelowi Ukrainy

Przepisy specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy umożliwiają powierzenie pracy obywatelowi Ukrainy na postawie powiadomienia, które należy złożyć elektronicznie przez praca.gov.pl. Na co powinien zwrócić uwagę pracodawca, wypełniający formularz powiadomienia? Podpowiadamy.

Na podwyżkę pensji liczy 42 proc. zatrudnionych

Na podwyżkę wynagrodzenia liczy 42 proc. zatrudnionych, a 50 proc. z nich na utrzymanie jej wysokości - wynika z badania „Wynagrodzenia 2022. Oczekiwania Polaków”. Wzrostu wynagrodzenia częściej oczekują mężczyźni niż kobiet.

Polacy o Ukraińcach na polskim rynku pracy [BADANIE]

Jak Polacy postrzegają Ukraińców na rynku pracy? Czy zauważamy ich większą obecność i akceptujemy jako współpracowników? Oto wyniki najnowszego badania InterviewMe.

Zatrudnianie cudzoziemców - nowa ustawa w 2022 roku

Projekt nowej ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców został opublikowany 13 września 2022 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Z uzasadnienia tego projektu wynika, że ustawa ma wejść w życie jeszcze w 2022 roku. Co zmieni się w zasadach zatrudniania cudzoziemców?

Pracownik z Ukrainy ponad 183 dni w Polsce. Jakie obowiązki pracodawcy?

Pracownicy z Ukrainy. 25 sierpnia minęło 183 dni od momentu, gdy do Polski zaczęli masowo przybywać uchodźcy z Ukrainy. Oznacza to, że właśnie mija okres, w którym nie podlegają oni pod polską jurysdykcję podatkową. Jakie obowiązki w związku mają pracodawcy zatrudniający Ukraińców?

Zatrudnianie pracowników spoza UE. Na co zwrócić uwagę?

Zatrudniając pracowników spoza Unii Europejskiej, w tym między innymi obywateli Ukrainy, pracodawcy powinni zwracać uwagę na różne aspekty. Szczególnie ukraińscy programiści i specjaliści IT od wielu lat zasilają polskie firmy. Po wybuchu wojny przedsiębiorcy w Polsce stanęli jednak przed nowym wyzwaniem, z którym muszą się codziennie mierzyć.

Rozpoczęcie pracy przez cudzoziemca w Polsce - najczęstsze błędy pracodawców

Jakie błędy związane z rozpoczęciem pracy przez cudzoziemca są najczęściej popełniane? Warto mieć ich świadomość! Złożoność i czasochłonność procedury sprawiają, że nietrudno o popełnienie błędu, który nieraz może skutkować dotkliwą karą, a nawet pozbawieniem wolności. Prezentujemy pierwszy artykuł z cyklu „Uwolnij głowę, a legalizację zostaw nam” stworzonego z myślą o polskich przedsiębiorcach, którzy planują zatrudnienie cudzoziemców.

Jak pracownicy z Ukrainy odnaleźli się na polskim rynku pracy?

Osoby z Ukrainy szukają coraz częściej pracy w swoich zawodach. Jakie są największe problemy rynku pracy?

75 proc. pracujących Ukraińców w Polsce wspiera finansowo swoje rodziny w ojczyźnie

Ok. 75 proc. Ukraińców pracujących w Polsce regularnie wysyła pieniądze do bliskich w ojczyźnie, z czego 35,4 proc. przekazuje ponad połowę zarobków, a 39,1 proc. mniej niż połowę - podaje agencja pracy Gremi Personal. Dochody Ukraińców spadły o ponad 1/3 m.in. z powodu osłabienia hrywny - dodano.

Zatrudnianie obywateli Ukrainy w Polsce – obowiązki pracodawcy (podatki i BHP)

Najnowsze dane Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej pokazują, że już ponad 770 tys. obywateli Ukrainy podjęło legalną pracę w Polsce, z czego 390 tys. na podstawie nowej procedury ułatwiającej zatrudnienie. Zapowiadane przez pracodawców oraz rząd długofalowe działania – np. pomoc systemowa w integracji uchodźców – przełożą się na wzrost liczby zatrudnionych Ukraińców w najbliższych miesiącach.

Praca dla niepełnosprawnych - jakie projekty?

Jednym z głównych funduszy UE jest Europejski Fundusz Społeczny (EFS). W ramach niego kraje członkowskie UE otrzymują wsparcie finansowe na rozwój społeczno-gospodarczy. Właśnie m.in. z EFS przeznaczono 170 mln zł na Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój. Program ma na celu na aktywizację zawodową i społeczną osób z niepełnosprawnościami i osób biernych zawodowo z powodu choroby. Kto może skorzystać z projektu i co może zyskać?

Jakie jest w Polsce bezrobocie?

Kim jest bezrobotny? Jakie są rodzaje bezrobocia? Jaka jest stopa bezrobocia w Polsce w porównaniu z innymi krajami UE? Co robi Polska, aby dążyć do pełnego produktywnego zatrudnienia? Poniżej najważniejsze dane i informacje.

Ponad 770 tys. obywateli Ukrainy zatrudnionych w Polsce

Już ponad 770 tys. obywateli Ukrainy jest zatrudnionych legalnie w naszym kraju - powiedział we wtorek wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

W II kw. 2022 r. rynek utrzymał dynamikę zatrudnienia

Uwarunkowania makro- i mikroekonomicznie równomiernie oddziałują na ogół rynku i innowacyjne przedsiębiorstwa – wynika z raportu ADP Polska „Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce Q2 2022 r.”. W II kw. 2022 r. utrzymał się dystans pod względem dynamiki zatrudnienia między rynkiem (+2,3 proc. vs II kw. 2021 r. wg danych Głównego Urzędu Statystycznego) a firmami należącymi do Nowoczesnej Gospodarki (+3,46 proc. vs II kw. 2021 r.) i wyniósł 1,16 p.p.

Zatrudnienie i płace w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2022 r.

GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i płacach w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2022. Przeciętne uposażenie uległo zwiększeniu o 155,28 PLN do 6554,87 PLN tj. o 2,4%.

Zawarcie umowy o pracę

W jaki sposób zawiera się umowę o pracę?

W IT zarobki coraz wyższe

No Fluff Jobs, serwis z ofertami pracy dla IT, sprawdził, jak zmieniła się branża w I połowie 2022 roku w porównaniu z analogicznym okresem w 2021 roku. Jak się okazuje, przez ten czas na portalu odnotowano 97% wzrost opublikowanych ogłoszeń o pracę.

Zatrudnienie w Polsce znalazło 358 tys. obywateli Ukrainy

Do tej pory zatrudnienie w Polsce znalazło już 358 tys. obywateli Ukrainy; Najwięcej osób rozpoczęło pracę w województwie mazowieckim, dolnośląskim, łódzkim oraz wielkopolskim - poinformowało w środę na Twitterze Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Praca w Warszawie - sytuacja na rynku

Praca w Warszawie przyciąga do stolicy mieszkańców całej Polski. Także osoby z zagranicy chętnie przyjeżdżają do Warszawy i zostają tu na dłużej ze względu na perspektywy zawodowe. Jaka praca w Warszawie jest dostępna dla mieszkańców i przyjezdnych?

Praca za pośrednictwem platform internetowych

W Parlamencie Europejskim i Radzie trwają prace nad projektem dyrektywy w sprawie poprawy warunków pracy za pośrednictwem platform internetowych (COM 2021 762 final 2021/0414 COD, dalej: dyrektywa). Cyfrowe platformy pracy, prawa pracownika platformowego, sztuczna inteligencja zarządzająca zautomatyzowanymi danymi, prawo do odszkodowania – dyrektywa reguluje wszystkie te zagadnienia.

Istnieje wiele barier utrudniających zatrudnienie Ukraińców

Nieznajomość języka, niemożność znalezienia opieki do dzieci i wykonywania ciężkich prac to główne przeszkody w zatrudnianiu przybyłych do Polski Ukrainek w przemyśle. Problemem jest także fakt, że większość uchodźczyń ma wyższe wykształcenie, a zapotrzebowanie na rynku jest na proste prace. Duża część Ukrainek sama nie wie też, jak długo zostanie w Polsce, co utrudnia im zakotwiczenie się na rynku pracy.

Kogo chcą zatrudniać pracodawcy? Specjaliści IT najbardziej poszukiwani

Najbardziej poszukiwani przez pracodawców w I półroczu 2022 r. byli specjaliści ds. IT , do których kierowano blisko co czwartą ofertę - wynika z raportu serwisu Pracuj.pl. Pracowników poszukiwały najczęściej przedsiębiorstwa specjalizujące się w finansach i bankowości - stwierdzono.

Co to jest Krajowy Plan Działań na rzecz Zatrudnienia na rok 2022?

Krajowy Plan Działań na rzecz Zatrudnienia na rok 2022 został przygotowany przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej. Jest uchwałą podjętą przez Radę Ministrów, która wyznacza cele, priorytety i działania na rzecz poprawy i wzrostu zatrudnienia jak i gospodarki, oraz aktywności zawodowej, szczególnie w dobie postpandemicznej i w obliczu rosnącej inflacji.

Webinarium „Nowe prawo pracy 2022 – przygotuj się do zmian”

Zapraszamy na praktyczne webinarium „Nowe prawo pracy 2022 – przygotuj się do zmian” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 4 lipca 2022 roku. Polecamy!

Zatrudnienie osób niepełnosprawnych w Polsce na niskim poziomie - potrzebne zmiany

Wskaźnik aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych wynosi 32 proc. i jest to bardzo słaby wynik jak na Europę - wskazał we wtorek pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik. Jak dodał, bierność osób niepełnosprawnych na rynku pracy wynika m.in. z "pułapki świadczeniowej".

Pracodawcy planują mniejszy wzrost zatrudnienia

Pracodawcy są ostrożniejsi w zwiększaniu zatrudnienia; przybyło firm, które przewidują utrzymanie dotychczasowego poziomu zatrudnienia i zmalał odsetek tych, które chcą zatrudniać - wynika z badania Instytutu Badawczego Randstad. 28 proc. firm planuje podwyżki płac, przeważnie niewielkie.

Ponad 220 tys. kobiet z Ukrainy podjęło pracę w Polsce

Ponad 220 tys. kobiet z Ukrainy podjęło pracę w Polsce.To jest dobry wskaźnik - poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Już ponad 200 tys. uchodźców z Ukrainy pracuje legalnie w Polsce

Już ponad 200 tys. uchodźców z Ukrainy legalnie pracuje w Polsce. Najczęściej są to kobiety, które zarabiają na podstawie umowy zlecenia - informuje prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Pracodawcy zatrudnili 185 tys. obywateli Ukrainy w ramach uproszczonej procedury

Pracodawcy zatrudnili 185 tys. obywateli Ukrainy w ramach uproszczonej procedury obowiązującej od połowy marca. Połowa tych osób znalazła pracę w województwie mazowieckim, dolnośląskim, wielkopolskim lub łódzkim - podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

104 mln zł na aktywizację zawodową cudzoziemców

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej poinformowało, że w ramach konkursu "Razem Możemy Więcej" organizacje pozarządowe, samorządy i instytucje rynku pracy otrzymają łącznie 104 mln zł na projekty związane z aktywizacją zawodową i integracją cudzoziemców.

10 błędów najczęściej popełnianych przez hiring managerów

Proces rekrutacji to skomplikowana machina. Szereg decyzji i działań podejmowanych na długo przed zatrudnieniem nowego pracownika ma wpływ na to, jak przebiegnie i zakończy się sama rekrutacja. Jakich zatem błędów powinien unikać hiring manager podczas tego procesu? Co spowoduje, że w oczach kandydata nie tylko nie zyska, ale wręcz straci? Oto 10 błędów najczęściej popełnianych przez menedżerów w trakcie procesu rekrutacyjnego.

12 tys. uchodźców z Ukrainy znalazło pracę w woj. Pomorskim

Na Pomorzu ok. 12 tys. uchodźców z Ukrainy znalazło pracę. Najnowsze statystyki przekazali w środę eksperci, w trakcie podpisywania listu intencyjnego powołującego Pomorską Platformę Współpracy na rzecz Cudzoziemców

Ukraińcy pracują na Dolnym Śląsku

W pierwszym kwartale tego roku o prawie 7 proc. wzrosła ilość zatrudnionych na Dolnym Śląsku Ukraińców. Na koniec grudnia 2021 roku do ZUS w województwie dolnośląskim było zgłoszonych 66 638 pracowników pochodzących z Ukrainy, na koniec marca 2022 roku już 71 238.

Powstanie platforma z bazą ofert pracy dla obywateli Ukrainy

Nowa platforma ma pomóc w nawiązywaniu kontaktów między pracodawcami a poszukującymi pracy obywatelami Ukrainy. Kto będzie mógł korzystać z bazy?

1/3 uchodźców zamierza zostać w Polsce przez co najmniej trzy lata

– Około 30 proc. wszystkich uchodźców wstępnie deklaruje chęć pozostania w Polsce na najbliższe trzy lata. Niektórzy po prostu nie mają dokąd wracać – mówi Artem Zozulia, prezes zarządu Fundacji Ukraina. Podkreśla, że organizacje pozarządowe nie są w stanie dalej same dźwigać ciężaru, jaki wiąże się z pomocą ukraińskim uchodźcom. Potrzebne im są wsparcie i długofalowe plany działań pomocowych, m.in. w zakresie integracji w Polsce, rozpoczęciu pracy zarobkowej czy znalezieniu pomocy psychologicznej.

Zatrudnianie młodocianych podczas wakacji

Wakacje to dla młodzieży czas wypoczynku. Są jednak tacy, którzy w tym okresie decydują się na podjęcie pracy. Przepisy Kodeksu pracy umożliwiają zatrudnienie osoby młodocianej, jednak są pewne warunki. Jakie?

W kwietniu bezrobocie spadło o 0,1 pkt procent

Bezrobocie wynosi obecnie 5,3% - podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Portal dla uchodźców z Ukrainy szukających pracy

Nowy projekt zmian w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz w ustawie o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne przewiduje utworzenie systemu teleinformatycznego służącego do ułatwienia nawiązywania kontaktów między pracodawcami a poszukującymi pracy uchodźcami z Ukrainy.

Co czwarty uchodźca z Ukrainy w wieku produkcyjnym podjął pracę

W bazie PESEL mamy zarejestrowanych 400 tys. osób z Ukrainy w wieku produkcyjnym; co czwarta osoba, legalnie pracuje już w Polsce - powiedział w sobotę pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy Paweł Szefernaker.

Zwiększenie zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami w 2022 r.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej poinformowało, że w 2022 r. przeznaczono 37 mld zł na wsparcie osób z niepełnosprawnością. Jednym z działań kierowanych do osób niepełnosprawnych jest zwiększenie zatrudnienia.

Około 110 tys. obywateli Ukrainy znalazło pracę w Polsce

Zatrudnienie znalazło już niemal 110 tys. obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z wojną. Minister rodziny wskazała, że zdecydowana większość zatrudnianych obywateli Ukrainy to kobiety.

REKLAMA