REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracownik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wypalenie zawodowe w pracy

W długotrwałym procesie, jakim jest syndrom wypalenia, bardzo często występuje niedostateczne wynagradzanie pracowników za wykonywaną prace. Czym on jest i co do niego prowadzi? Jak zapobiegać wypaleniu?

Skuteczny przedstawiciel handlowy

Rynek jest nasycony wieloma podobnymi produktami, więc producenci muszą skupić się na ciągłym uatrakcyjnianiu swojej oferty, skutecznej reklamie, profesjonalnej obsłudze obecnego klienta oraz na zdobywaniu nowych kontrahentów. W tym celu coraz więcej przedsiębiorstw zatrudnia przedstawicieli handlowych. Jaki powinien być ten idealny?

Firmy nie chronią danych swoich i kontrahentów

W zdecydowanej większości przedsiębiorstw (98 proc.) komputery i laptopy są chronione oprogramowaniem antywirusowym. Jednak, aż 41 proc. pracodawców pozwala pracownikom na kopiowanie firmowych danych na nośniki zewnętrzne - wynika z badania, które przeprowadziła firma DAGMA, przy współpracy PKPP Lewiatan i TUV Rheinland Polska.

MŚP w recesji - najgorsze wyniki od trzech lat

Najnowszy odczyt nastrojów i planów inwestycyjnych przedsiębiorstw sektora MŚP wskazuje, że firmy działają już w klimacie recesji. Zastój i dekoniunktura to dla wielu firm już nie czarnowidztwo, lecz realna ocena gospodarczej rzeczywistości – wynika z najnowszego badania Instytutu Keralla Research, który co kwartał monitoruje sektor MŚP.

REKLAMA

Turnus rehabilitacyjny dla niepełnosprawnego pracownika

Pracownik ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności posiada prawo do zwolnienia z pracy w wymiarze do 21 dni roboczych w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym.

Elastyczne rozliczanie czasu pracy juz w 2013 roku?

Minister Pracy i Polityki Społecznej zapowiedział zmiany w Kodeksie pracy, które miałyby wejść w życie jeszcze w 2013 roku. Wśród planowanych zmian jest również elastyczne rozliczanie czasu pracy.

Jak kontrolować pracownika na zwolnieniu lekarskim?

Pracodawca podejrzewający pracownika o nadużywanie zwolnienia lekarskiego może w pewnych okolicznościach sam skontrolować chorego pracownika. Jak przebiega kontrola chorego pracownika przez pracodawcę?

Jak zawiadomić pracodawcę o chorobie?

Pracownik, który zachorował musi o tym fakcie powiadomić swojego pracodawcę. W jaki sposób powiadomić pracodawcę i kiedy dostarczyć zwolnienie lekarskie?

REKLAMA

Czy pracodawca może kontrolować chorego pracownika?

Pracownicy często wykorzystują zwolnienia lekarskie do uzyskania dodatkowych dni wolnych od pracy. Czy pracodawca może skontrolować czy pracownik rzeczywiście jest chory?

Świadczenie przedemerytalne w 2013 roku

Poniżej wysokość świadczenia przedemerytalnego w 2013 roku. Świadczenie przedemerytalne przyznawane jest osobom pozbawionym możliwości wykonywania pracy zarobkowej, a ze względu na zbyt niski wiek niemającym prawa do emerytury pomimo długiego stażu pracy.

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2013 roku

Wysokość minimalnego wynagrodzenia w 2013 roku.

Odpowiedzialność porządkowa pracownika

Czym jest porządkowa odpowiedzialność pracownika? Jakimi konsekwencjami może być obarczony pracownik wobec pracodawcy?

Kiedy pracodawca może rozwiązać umowę z winy pracownika?

Kodeks pracy reguluję kwestię rozwiązania mowy z winy pracownika w bardzo szczegółowy sposób, aby nie dochodziło na tym tle do nadużyć. Poniżej zamieszczamy informację o tym, w jakich sytuacjach grozi nam rozwiązanie umowy z winy pracownika i jakie są tego konsekwencje.

Pozew pracownika w związku z wypowiedzeniem umowy

Od wypowiedzenia umowy o pracę pracownik może odwołać się do sądu pracy. Pozew powinien być jednak wniesiony w ustawowym terminie, którego nie wolno przekroczyć. Należy również dokładnie określić roszczenie.

Konsekwencje naruszenia tajemnicy przedsiębiorstwa

Zachowanie w tajemnicy informacji istotnych dla pracodawcy jest obowiązkiem każdego pracownika. Za naruszenie tego obowiązku można narazić się na sankcje prawne, w tym na odpowiedzialność karną.

Czy likwidacja stanowiska pracy upoważnia do zwolnienia pracownika?

Likwidacja stanowiska pracy to jedna z wielu przyczyn wypowiedzenia, które zawsze leżą po stronie pracodawcy. Pod pewnymi warunkami będzie to oznaczać, że pracownikom należy się dodatkowo odprawa pieniężna.

Czy można zwolnić pracownika przebywającego na urlopie wychowawczym?

Pracownikowi przebywającemu na urlopie wychowawczym pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę. Taka ochrona przysługuje od chwili złożenia wniosku o taki urlop. Istnieją jednak przypadki, w których taka ochrona nie obowiązuje. Jakie?

Inteligencja ciała a sukces zawodowy

Goniąc za sukcesem zawodowym, często zapominamy o sobie. Lekceważymy sygnały, które daje nam nasze ciało i poświęcamy jego dobro na rzecz zdobywania bogactwa. Pamiętajmy jednak, że ciągły stres, życie w biegu i zła dieta ogromnie wpływają nie tylko na zdrowie, ale i samopoczucie. Z tym natomiast wiąże się nasza wydajność, zdolność do współpracy i ogólna atmosfera, jaką do pracy wnosimy. Wkraczamy tym samym w błędne koło: poświęcamy się, myśląc, że dzięki temu osiągniemy więcej, a tymczasem będąc w dobrej formie, to samo moglibyśmy zrobić mniejszym kosztem.

Etos dobrego dziennikarza

Bycie dziennikarzem to duża odpowiedzialność. Stanowisko redaktora zobowiązuje do rzetelnego przekazywania informacji, których odbiór ma wpływ na postrzeganie sytuacji w kraju przez obywateli. Mało kto wie o istnieniu kodeksu etyki dziennikarskiej, który jasno określa, jakie zachowania przystoją dobremu redaktorowi. Jak ta kwestia wygląda w praktyce?

Start-up – szansa dla internetowych przedsiębiorstw

"W młodych nadzieja”, jednak nie tylko ludzie młodzi są zauważalni w Internecie. Świat wirtualny uatrakcyjnia się z dnia na dzień, toteż e-firma nie jest już żadną nowością. Start-up to najlepszy start w swoją własną przyszłość.

Mniejsze prezenty świąteczne dla pracowników

W okresie spowolnienia gospodarczego coraz mniej firm decyduje się na prezenty świąteczne dla swoich pracowników. Pracodawcy zastępują prezenty drobnymi upominkami lub całkowicie rezygnują z tej tradycji.

Przyczyny stresu w pracy

Stres to zjawisko, które dotyka każdego. Czy znasz źródła i przyczyny stresu w pracy? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dzisiejszym artykule.

Urlopy macierzyńskie od 2013 r.

Zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu pisania niniejszego artykułu, przepisy prawa pracy nie przewidują modyfikacji, które dotykałyby urlopów macierzyńskich w 2013 r. Należy jednak zaznaczyć, iż zmiany te są wielce prawdopodobne, ze względu na toczące się obecnie prace rządowe w tym zakresie.

Kiedy należy wybrać przedstawiciela pracowników w zakładzie pracy?

W zakładzie pracy, w którym nie funkcjonują związki zawodowe, wybiera się przedstawiciela pracowników. Kiedy i w jaki sposób należy wybrać przedstawiciela pracowników?

Zapobieganie chorobom zawodowym przez pracodawcę

Pracodawca musi zapobiegać powstawaniu chorób zawodowych. Choroba zawodowa, jest to choroba wymieniona w wykazie chorób zawodowych, o ile została spowodowana działaniem szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy lub wywołał ją sposób wykonywania pracy.

Czym jest mobbing?

W naszej poniższej publikacji przedstawimy podstawowe uregulowania prawne dotyczące zjawiska mobbingu w miejscu pracy, który w obecnych czasach jest coraz częściej publicznie dyskutowanym naruszeniem praw pracownika.

Jak znaleźć pracę?

Nigdy nie wiadomo, dokąd zaprowadzi cię życie. Jeżeli widzisz, że twoi znajomi sumiennie realizują narzucone sobie schematy kariery zawodowej - powinieneś ograniczyć z nimi kontakt. Przy nich się nie rozwiniesz. Co więcej, możesz zanudzić się na śmierć. Jednak powinieneś pamiętać, że podczas poszukiwania pracy nie należy całkowicie zdawać się na los.

Gdy pracownik podnosi kwalifikacje - świadczenia, które mu przysługują

Pracownikowi, podnoszącemu kwalifikacje za zgodą pracodawcy, przysługuje urlop szkoleniowy. Pracodawca jest zobowiązany udzielać go w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.

Darmowy dojazd do pracy, to z reguły brak podwyższonych kosztów w PIT

Pracownicy mieszkający w innej miejscowości niż siedziba zakładu pracy mają prawo do zastosowania podwyższonych kosztów uzyskania przychodów w PIT. Jednym z warunków pozwalających na skorzystanie z tych wyższych kosztów, jest brak zwrotu kosztów dojazdu ze strony pracodawcy. Ale od tej reguły jest wyjątek.

Wypłata z zysku netto nagród dla pracowników – rozliczenie CIT

Przepisy prawa podatkowego nie pozwalają ponownie ujmować w kosztach uzyskania przychodów wydatków poniesionych na wynagrodzenia pracowników oraz nagród wypłaconych pracownikom z zysku netto, tj. zysku po uprzednim opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Czas pracy kierowców a obowiązki pracodawcy

Pracodawca zatrudniający w swojej firmie kierowców musi dokładnie przestrzegać przepisów o czasie pracy. Kontrola czasu pracy kierowców jest obowiązkowa i pozwala uniknąć wielu wypadków spowodowanych zmęczeniem.

Tajemnica wynagrodzenia za pracę

Tajemnica wynagrodzenia za pracę jest instrumentem ochrony danych osobowych pracownika. Jej niedochowanie przez pracodawcę może być traktowane jako naruszenie dóbr osobistych pracownika. Choć instytucja ta jest kierowana do pracodawców, coraz częściej w umowach o pracę spotyka się klauzule zabraniające pracownikom zdradzania wysokości swoich wynagrodzeń.

Jakie przywileje pracownicze może ograniczyć pracodawca?

W dobie kryzysu, pracodawca ma możliwość zawieszenia niektórych przywilejów pracowniczych. Zawieszenie przywilejów pracowniczych prowadzi przede wszystkim do obniżenia wypłacanego wynagrodzenia. Które przywileje pracownicze mogą zostać ograniczone i w jakim zakresie?

Kiedy pracodawca może korzystać z rzeczy pracownika

Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie narzędzi niezbędnych do wykonywania pracy. Nie wyklucza to jednak używania przez pracowników ich własnych rzeczy, np. telefonu lub samochodu, jeśli pracodawca wypłaci ekwiwalent za ich używanie.

Dobroczynny wpływ snu na pracę

Człowiek do prawidłowego funkcjonowania, po ciężkim stresującym dniu, potrzebuje odpowiedniej dawki snu. Przed pójściem spać, należy spędzić trochę czasu na świeżym powietrzu, wyjść na krótki spacer, powiedzmy do sklepu, czy - jeśli ktoś ma psa - iść do parku. Sen pozytywnie na nas wpływa, ponieważ w tym czasie nasz organizm zdobywa określone siły, odpoczywa. Dlatego też powinniśmy odpowiednio do tego snu podchodzić.

Jaka jest praca marzeń?

Każdy z nas chciałby wykonywać swoją wymarzoną pracę, robić coś, co go naprawdę kręci i daje mu poczucie samorealizacji. Rynek pracy niestety nie wszystkim daje taką szansę. Często musimy brać to, co nam dają, czyli pracę daleką od naszych zainteresowań i wykształcenia.

Naruszenia przepisów prawa pracy – działania inspektora

W przypadku stwierdzenia naruszenia przepisów prawa pracy inspektor pracy może podjąć wiele działań mających na celu zapobiegnięcie naruszeniom. Jakie działania może podjąć inspektor pracy?

Limit umów o pracę na czas określony

Przepisy Kodeksu pracy ograniczają możliwość zawierania kolejnych umów o pracę na czas określony. Swobodnie strony stosunku pracy mogą zawrzeć tylko 2 czasowe umowy o pracę następujące jedna po drugiej. Jaki jest limit umów o pracę na czas określony?

Zwolnienia z pracy – kiedy pracodawca ma obowiązek zwolnienia z pracy?

Pracodawca musi obowiązkowo zwolnić pracownika z całego lub części dnia pracy ze względu na okoliczności przewidziane w prawie pracy. Kiedy zwolnienie pracownika z dnia pracy jest obowiązkowe?

Zmiany w urlopie wychowawczym w 2013 roku

W 2013 roku mają zmienić się zasady dotyczące udzielania urlopów wychowawczych. Zmiany dotyczą m.in. korzystania z urlopu wychowawczego w częściach. Jakie jeszcze zmiany w zasadach udzielania urlopu wychowawczego mają być wprowadzone w 2013 roku?

Pracuj zgodnie z kodeksem pracy

Często dzieje się tak, że pracodawcy, korzystając z nieznajomości przepisów prawa przez pracowników, łamią je i naginają. Aby nie dać się oszukać, powinniśmy znać obowiązki pracodawcy i możliwości, jakie mamy, gdy ten ich nie wykonuje tak, jak należy.

Stres w pracy - plusy i minusy

Czy wiesz, czym jest stres w pracy? Jakie objawy i choroby powoduje stres? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w dzisiejszym artykule.

Wymiar czasu pracy dla poszczególnych okresów rozliczeniowych w 2013 r.

W trakcie okresu rozliczeniowego praca pracownika powinna zostać wyrównana w taki sposób, by wymiar czasu pracy oraz przeciętna tygodniowa liczba dni pracy przewidziane w Kodeksie pracy zostały zachowane. Jakie będą wymiary czasu pracy w poszczególnych okresach rozliczeniowych w 2013 roku?

Jak ustalić wymiar czasu pracy w 2013 roku?

Koniec roku kalendarzowego wiąże się z obowiązkiem ustalenia przez pracodawcę wymiaru czasu pracy na kolejny rok. Ustalenie to ma na celu zaplanowanie harmonogramu czasu pracy dla pracowników. W jaki sposób ustalić wymiar czasu pracy w 2013 roku?

Czy pracownik może przełożyć urlop na inny termin?

Pracownik może wnioskować o przełożenie urlopu na inny termin tylko w wyjątkowych okolicznościach. Zdarzają się również sytuacje, kiedy to pracodawca obligatoryjnie przełoży urlop pracownika. Kiedy możliwe jest przełożenie urlopu pracownika?

Przyczyny wygaśnięcia umowy o pracę

Wygaśnięcie umowy o pracę może mieć miejsce w kilku określonych prawem pracy przypadkach. Chodzi tu m.in. o śmierć pracownika, śmierć pracodawcy lub tymczasowe aresztowanie pracownika. Kiedy dokładnie wygasa umowa o pracę?

Jaki jest wpływ wydłużonego wieku emerytalnego na ochronę przed zwolnieniem?

Dłuższy wiek emerytalny skomplikował sytuację związaną z okresem ochronnym dla pracowników znajdujących się w wieku przedemerytalnym. Jaki jest wpływ dłuższego wieku emerytalnego na ochronę pracownika przed zwolnieniem?

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2013 roku

Pracownik zatrudniony na pełny etat na podstawie umowy o pracę zarobi w 2013 roku o sto złotych więcej niż w roku ubiegłym. Wysokość minimalnego wynagrodzenia w 2013 roku będzie wynosiła 1600 zł brutto.

Referencje – dodatek czy podstawa?

Na rynku pracy, w walce o wymarzone stanowisko przedstawienie własnych atutów ma duże znaczenie. Jak pracownik może wykorzystać referencje, które zdobył podczas swojej pracy?

Wypowiedzenie zmieniające umowę o pracę – jak dokonać?

Zmiana umowy o pracę jest możliwa w każdym czasie. Aby tego dokonać pracodawca może zastosować porozumienie zmieniające, a jeżeli pracownik się nie zgodzi, możliwe jest przedstawienie pracownikowi wypowiedzenia zmieniającego umowę o pracę. W jaki sposób pracodawca może zmienić umowę o pracę?

REKLAMA