REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że jeżeli wydatki ponoszone przez spółkę w związku z oddelegowaniem pracowników wraz z rodzinami do Polski mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą i służą realizacji celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów, to mogą zostać zaliczone przez spółkę do kosztów uzyskania przychodów.
Zakaz konkurencji może obowiązywać pracownika w sytuacjach i na warunkach określonych przepisami prawa pracy. Czy zakaz konkurencji obejmuje pracę dla każdego podmiotu innego niż aktualny pracodawca? Czy firma ma prawo zakazać pracownikowi pracy na kilku etatach? Wyjaśniamy.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że nabycie imiennego biletu okresowego na transport kolejowy może zostać odliczone od przychodu w rocznym rozliczeniu podatkowym.
Dokumentacja pracownicza - jak ją prowadzić? To problem wielu przedsiębiorców, pracodawców i kadrowych. Pytań jest wiele: co to jest dokumentacja pracownicza? Jakie są dokumenty pracownicze? Co musi być w aktach osobowych pracownika? Jaka kara za nieprowadzenie dokumentacji pracowniczej? Kiedy pracodawca niszczy dokumentację pracowniczą?
REKLAMA
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację dotyczącą odprawy przyznanej na podstawie wyroku sądowego - organ stwierdził, że kwota przyznana jako odprawa stanowi naprawienie szkody za naruszenie prawa materialnego i nie spełnia przesłanek do zastosowania zwolnienia podatkowego.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację indywidualną, w której potwierdził, że odszkodowanie z tytułu naruszenia praw pracowniczych wypłacone podatniczce przez byłego francuskiego pracodawcę nie podlega zwolnieniu na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Krajowa Informacja Skarbowa stwierdziła, że odszkodowanie z tytułu naruszenia zasad równego traktowania w zatrudnieniu wypłacone na podstawie ugody pozasądowej, stanowi przychód podlegający opodatkowaniu. Według KIS, zapłata podatku od otrzymanego odszkodowania może być zwolniona z opodatkowania przy spełnieniu łącznych warunków, wskazanych w ustawie o PIT.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że otrzymane dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianych pracowników, stanowi przychód z działalności gospodarczej, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
REKLAMA
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że wartość przyznanych pracownikom świadczeń przyznanych na podstawie regulaminu i art. 103(6) Kodeksu pracy, na naukę języka obcego (zwrot kosztów podnoszenia kwalifikacji) jest wolna od podatku PIT.
W najnowszej interpretacji indywidualnej, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyjaśnia obowiązki płatnika związane z wypłatą nagród w ramach programu poleceń. W skrócie, jeśli nagrody są wypłacane osobom polecającym, stanowią one dla nich przychód podlegający opodatkowaniu. Jednak, w zależności od statusu osoby polecającej, obowiązki płatnika mogą się różnić.
Artykuł prezentuje interpretację organów skarbowych dotyczącą opodatkowania bonów żywnościowych przekazywanych pracownikom na cele profilaktyczne. W odpowiedzi na zapytanie spółki, Krajowa Izba Skarbowa stwierdziła, że wartość tych bonów nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Uznano je za świadczenia socjalne mające poprawić zdrowie pracowników, co wpływa na ich efektywność.
Workation, czyli połączenie pracy zdalnej z możliwością podróżowania i korzystania z wakacji, zyskało w ostatnich latach sporą popularność. Taka forma pracy nie jest jednak dla każdego. Choć z pozoru atrakcyjna, ma też ciemną stronę, a problemy czasem przewyższają korzyści. Co powinni wziąć pod uwagę pracodawcy i pracownicy przed podjęciem decyzji o workation?
Czy pracownik ochrony, który w ramach komputerowego stanowiska pracy użytkuje monitor ekranowy, jednak wyłącznie obserwując ekran bez używania klawiatury lub myszy, jest pracownikiem w rozumieniu przepisów rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe?
Czy pracodawca może przyjąć orzeczenie lekarskie pracownika wystawione przez placówkę medyczną, z którą nie ma podpisanej umowy? Radca prawny wyjaśnia.
„Razem dla bezpieczeństwa” na budowach małopolskich dróg - Państwowa Inspekcja Pracy i Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad promują bezpieczną pracę na budowie. Wobec tego jakie są obowiązki pracodawcy zatrudniającego pracowników na budowie w zakresie BHP? Jakie są najczęstsze naruszenia praw pracowniczych? Poniżej szczegóły kontroli i najważniejsze założenia programu: „Strategia kontroli i prewencji w budownictwie”.
Zakład pracy, który zwrócił się do organu podatkowego w sprawie potrącenia zaliczki na podatek dochodowy od wypłaconej odprawy emerytalnej pracownikowi, otrzymał odpowiedź Krajowej Izby Skarbowej (KIS). Według KIS, potrącenie to było zgodne z prawem, ponieważ pracownik miał prawo do emerytury, o której mowa w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Dodatkowe wynagrodzenie roczne (trzynastka) zostało naliczone w grudniu 2022 r. Pracownik zmarł w lutym 2023 r. i jednostka czekała na przeprowadzenie sprawy spadkowej. Jak zaksięgować skorygowane składki ZUS pracodawcy, które nie zostaną odprowadzane do ZUS?
Zdrowie pracownika – czy opieka medyczna w pracy jest potrzebna? Dbanie o zdrowie pracownika, jego bezpieczeństwo w pracy jest od dawna stosowaną strategią zwłaszcza w dużych, globalnych firmach. Obecnie to podejście nabiera szczególnej wartości. Czy zdrowy pracownik naprawdę jest tak ważny dla firmy? Jak dbać o zdrowie pracowników?
W artykule omawia się możliwość zaliczenia wydatków na zakup usług przygotowania i wydawania pracownikom posiłków regeneracyjnych oraz na zakup bonów żywnościowych do kosztów uzyskania przychodów. Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdza, że te wydatki mogą być uwzględnione w kosztach podatkowych, pod warunkiem spełnienia określonych przesłanek. Ta interpretacja może mieć istotne znaczenie dla przedsiębiorstw, które będą mogły obniżyć swoje podatki dochodowe.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację dotyczącą obowiązków płatnika w kontekście finansowania posiłków dla pracowników. W skrócie, interpretacja mówi, że nieodpłatne udostępnianie posiłków pracownikom w formie bufetu nie generuje dla nich przychodu podlegającego opodatkowaniu.
Starostwo Powiatowe, jako pracodawca, tworzy Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS), który służy do finansowania działań socjalnych. Jednym z elementów tej działalności są organizowane wyjazdy integracyjne dla pracowników i ich rodzin. Czy taki dofinansowany wypoczynek podlega opodatkowaniu? Według interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, dofinansowanie z ZFŚS nie jest przychodem podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia - czy należy go wykorzystać? Jakie są zasady udzielania zaległego urlopu wypoczynkowego? Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia? Jak rozliczyć urlop wypoczynkowy przy rozwiązaniu umowy? Ile dni urlopu przy rozwiązaniu umowy o pracę?
Czy jeżeli pracownik przerwie drogę z pracy do domu wyjściem do restauracji czy knajpy, np. na drinka i dojdzie w tym miejscu do wypadku, to czy będzie to mogło być zakwalifikowane jako wypadek w drodze z pracy? Czy pracownikowi należą się świadczenia pieniężne, a jeśli tak to w jakiej wysokości wynagrodzenie chorobowe 80% czy 100%? Poniżej opis konkretnej sytuacji.
W nowej interpretacji indywidualnej, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że podatek VAT od posiłków nabywanych dla pracowników, dla których przepisy Kodeksu pracy zobowiązują do zapewnienia tych posiłków, może być odliczony. Jednakże, ta sama zasada nie dotyczy posiłków nabywanych dla pozostałych pracowników, w tym więźniów i pracowników tymczasowych.
W świetle najnowszej interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, sprzedaż infrastruktury sieciowej, w tym elementów pasywnych i aktywnych sieci, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, jeśli jest już opodatkowana podatkiem od towarów i usług.
Benefity pracownicze, nazywane również świadczeniami pracowniczymi, to dodatkowe formy wynagrodzenia oferowane pracownikom przez pracodawców, poza podstawową płacą. Benefity pracownicze mogą obejmować szeroki zakres usług i świadczeń, które mają na celu zwiększenie satysfakcji i lojalności pracowników.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację indywidualną dotyczącą opodatkowania świadczeń wypłaconych z tytułu choroby zawodowej. Interpretacja ta potwierdza, że stanowisko wnioskodawcy w tej sprawie jest prawidłowe.
Mamy interpretację Krajowej Izby Skarbowej dotyczącą opodatkowania kart finansowych przekazywanych przez spółkę pracownikom. Wnioskodawca, będący zarejestrowanym podatnikiem VAT, zastosował się do wytycznych KIS i uzyskał potwierdzenie swojego stanowiska. W świetle interpretacji, przekazanie kart stanowi odpłatne świadczenie usług, które podlega opodatkowaniu VAT. Jednocześnie spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących nabycie kart.
Kontrole ZUS pracowników nadużywających zwolnień lekarskich (L4) zostały zintensyfikowane. W ubiegłym roku kontrolerzy zweryfikowali niemal 500 tys. z nich, co skutkowało wycofaniem świadczeń chorobowych i wygenerowało oszczędności rzędu 22 mln złotych. Czy taka kontrola jest jedynie problemem pracownika, czy może również pracodawcy?
Polacy potrafią efektywnie zarządzać swoim czasem, nie chcą tracić go na dojazdy do pracy i cenią sobie elastyczne rozwiązania, które pozwalają im osiągnąć równowagę między życiem zawodowym a osobistym - wynika z badań przeprowadzonych przez LeasingTeam Group. Do pracy wciąż najczęściej dojeżdżamy samochodem, ale jesteśmy skłonni do przesiadki na bardziej zrównoważone środki transportu. Co mogłoby nas do tego przekonać i jakie rozwiązania wprowadzają przedsiębiorcy, aby przyciągnąć pracowników?
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że zwrot przez pracodawcę pracownikowi wydatków (kosztów) przejazdu samochodem prywatnym (pracownika) wykorzystywanym w celu wykonywania przez niego obowiązków pracowniczych stanowi przychód pracownika w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Artykuł dotyczy interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w sprawie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów dodatkowego wynagrodzenia wypłaconego pracownikowi.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS), w swojej interpretacji wyjaśniła, że umowa zlecenia, zawarta przez rezydenta Polski, będzie zwolniona od podatku dochodowego od osób fizycznych. KIS opiera się na przepisach ustawy o podatku dochodowym, które zwalniają od podatku przychody osób do 26 roku życia w wysokości do 85.528,00 zł.
Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) zwrot kosztów związanych z używaniem prywatnego samochodu do celów zawodowych przez pracownika nie jest opodatkowane podatkiem dochodowym, o ile spełnione są określone warunki, takie jak lokalny charakter podróży.
Urlop na pół dnia – czy pracodawca może go udzielić? Jak wskazuje Kodeks pracy, jest dopuszczalne udzielenie pracownikowi urlopu w dniu pracy w wymiarze godzinowym odpowiadającym części dobowego wymiaru czasu pracy jedynie w przypadku, gdy część urlopu pozostała do wykorzystania jest niższa niż pełny dobowy wymiar czasu pracy pracownika w dniu, na który ma być urlop udzielony. Jak to wygląda w praktyce?
W artykule omawiane jest zagadnienie zwolnienia od podatku dochodowego otrzymanego świadczenia pieniężnego w przypadku bezprawnego zwolnienia ze służby. Wnioskodawca, który został zwolniony ze służby, odwołał się od tej decyzji i wygrał proces sądowy. Jednakże, po otrzymaniu świadczenia zgodnie z wyrokiem sądu, Dyrektor Izby Administracji Skarbowej pobrał zaliczkę na podatek dochodowy. Wnioskodawca twierdzi, że to świadczenie powinno być zwolnione od podatku, a opiera się na przepisach dotyczących wolnych od opodatkowania odszkodowań i zadośćuczynień.
W dniu 23 czerwca 2023 r. obchodzony jest dzień ojca. W tym szczególnym dniu warto przyjrzeć się najważniejszym uprawnieniom, ojców będących pracownikami.
Na rynku pracy kształtuje się obecnie nowy rodzaj pracownika, który wymaga od pracodawcy wyższych standardów. Tak wynika z najnowszego badania Pracuj.pl.
Interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej dotyczy bonów żywieniowych wydawanych przez pracodawców. W świetle odpowiedzi KIS bony żywieniowe mogą być uznane za inne dowody uprawniające do otrzymywania posiłków profilaktycznych zgodnie z przepisami prawa pracy. Wnioskodawcy, którzy wydają takie bony spełniają więc wymogi prawne dotyczące zapewnienia pracownikom gotowych posiłków.
Wiek emerytalny w Polsce – zgodnie z rekomendacjami OECD i prognozami Komisji Europejskiej – powinien być podniesiony do nawet 70 lat. Obecnie na naszym kontynencie na emeryturę najpóźniej przechodzą Duńczycy, Grecy i Włosi – zarówno kobiety, jak i mężczyźni prawo do tego świadczenia nabywają, gdy przekraczają 67 r. ż. W naszym kraju, w tym wieku nie trzeba już pracować, jednak cześć seniorów chce to robić, co więcej ich zapał podzielają pracodawcy – jak wynika z badania Grupy Progres – co piąta firma planująca rekrutacje chce zwiększyć kadrę właśnie o emerytów.
Jesteśmy firmą zajmującą się produkcją spożywczą. Z tego względu chcemy wprowadzić zakaz noszenia biżuterii w pracy nie tylko w magazynach oraz halach produkcyjnych, ale także w biurze, które nie znajduje się na terenie hali czy magazynu. Czy możemy wydać taki zakaz? Czy będzie to zgodne z przepisami bhp? - pyta Czytelnik z Łowicza.
Większość pracodawców deklaruje, że chętnie zatrudniłoby (np. na wakacje) pracownika młodocianego. W krajach zachodnich pracujący nastolatek nikogo nie dziwi. W Polsce ten widok nie jest jeszcze powszechny – z danych CBOS wynika, że co piąty uczeń szkoły ponadpodstawowej podejmował w wakacje etat. Większość nadal nie robi tego, mimo że prawo im na to pozwala. Przepisów dot. zatrudniania nieletnich nie znają również rodzice. Warto jednak wiedzieć, na jaką ochronę prawną mogą liczyć małoletni.
Praca platformowa i sztuczna inteligencja rozwijają się coraz bardziej, jednak wraz z ich rozwojem pojawia się coraz więcej problemów prawnych i luk. Najczęściej z tej formy zatrudnienia korzystają dostawcy jedzenia czy przewoźnicy. Okazuje się, że sztuczna inteligencja i algorytmy mogą zwolnić pracownika - "wyrotować go" i odciąć dostęp do aplikacji - platformy, która go zatrudnia. Czy to jest legalne? Co z prawem do odwołana się? Czy praca stała się towarem a wynagrodzenie ceną za ten towar? Unia Europejska zajmuje się od jakiegoś czasu uregulowaniem statusu prawnego podmiotów korzystających z aplikacji i platform. Trwają aktualnie prace nad projektem dyrektywy w sprawie poprawy warunków pracy za pośrednictwem platform internetowych (COM 2021 762 final 2021/0414 COD, dalej: dyrektywa).
Czym jest urlop na żądanie? Czym różni się urlop wypoczynkowy od urlopu na żądanie? Czy urlop na żądanie to to samo co urlop z powodu siły wyższej? Z jakiego powodu można wziąć urlop na żądanie? Ile jest płatny urlop na żądanie? Kiedy się zgłasza urlop na żądanie?
Jaka jest obecnie pozycja pracowników po 50. roku życia na rynku pracy? Czy silvers pracownicy niedługo zdominują miejsca pracy?
Pracodawcy w ramach odpowiedzialności wykroczeniowej mogą ponieść nawet 30 tys. kary za niewydanie w terminie świadectwa pracy.
Od dnia 23 maja 2023 r. w świadectwie pracy obowiązują trzy ważne zmiany. Pracodawcy zobowiązani są stosować nowy, bardziej rozbudowany wzór świadectwa pracy. Zmiany wynikają z nowelizacji Kodeksu Pracy, która weszła w życie w dniu 26 kwietnia 2023 r. Poniżej opis zmian.
Początek 2023 r. stał pod znakiem uchwalania i wprowadzania w życie wielu nowych przepisów prawa pracy. O najważniejszych zmianach w Kodeksie pracy rozmawialiśmy z Przemysławem Workiem, rzecznikiem Okręgowego Inspektoratu Pracy w Warszawie, starszym inspektorem pracy. W drugiej części naszej rozmowy poruszyliśmy m.in. tematy dotyczące pracy zdalnej, kontroli trzeźwości i zatrudniania obywateli Ukrainy.
Otrzymałeś wezwanie do sądu? Sprawdź, czy pracodawca powinien udzielić Ci zwolnienia na czas niezbędny do stawienia się na wezwanie sądu.
REKLAMA