REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracodawca, Wynagrodzenie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie zmiany w zakresie zatrudniania cudzoziemców wprowadza Karta Polaka

Od 29 marca 2008 r. zacznie obowiązywać ustawa o Karcie Polaka. W wyniku wejścia w życie tej ustawy posiadacz Karty Polaka nie będzie musiał uzyskiwać zezwolenia na pracę w Polsce.

Cudzoziemcy zza wschodniej granicy mogą pracować w Polsce dłużej bez zezwoleń

Od 1 lutego 2008 r. zmieniły się przepisy dotyczące zatrudniania w Polsce cudzoziemców bez zezwolenia. W wyniku nowelizacji Ukraińcy, Białorusini i Rosjanie będą mogli pracować w Polsce bez zezwolenia przez 6 miesięcy w czasie kolejnych 12 miesięcy, a nie jak do tej pory maksymalnie przez 3 miesiące w ciągu kolejnych 6 miesięcy.

Konsultacja z organizacjami związkowymi

W naszym zakładzie działają dwie organizacje związkowe. Pracownica była członkiem jednej z nich. Obecnie wydaje się nam, że już nie jest zrzeszona w żadnej z tych organizacji, ponieważ cofnęła zgodę na potrącanie składek związkowych. Chcemy tej pracownicy wypowiedzieć umowę. Czy w takim przypadku musimy konsultować to wypowiedzenie z którąś z organizacji związkowych?

Jak rekompensować dyżur pełniony w dniu wolnym od pracy

Pracownik świadczący pracę w systemie podstawowym od poniedziałku do piątku, pełnił w zakładzie pracy dyżur w dniu dla siebie wolnym od pracy, tj. w sobotę. Przez 4 godziny tego dyżuru nie podjął pracy. Jak w takim razie należy mu ten dyżur rozliczyć? Czy pracownikowi przysługuje cały dzień wolny do odbioru za dyżur, czy tylko czas wolny odpowiadający długości dyżuru, tj. 4 godziny wolne?

REKLAMA

Nowe zasady zatrudniania obcokrajowców spoza UE

Procedura zatrudnienia obcokrajowców będzie krótsza i mniej kłopotliwa dla pracodawcy. Trzeba będzie wypełniać mniej dokumentów, urząd będzie wymagał oświadczeń pracodawcy zamiast zaświadczeń.

Jak pracownicy unikają wypowiedzeń

Przeszkodą w dokonaniu skutecznego wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę może być m.in. nagła choroba, ciąża czy działalność związkowa.

Przeniesienie do innej pracy

Jestem asystentką księgowej w dużej firmie. W zeszłym roku sekretarka w naszym zakładzie pracy przebywała na długotrwałym zwolnieniu lekarskim w okresie od 1 października do końca grudnia. W związku z tym dyrektor przeniósł mnie na stanowisko sekretarki, nie dokonując zmiany umowy o pracę. Zastępowana przeze mnie pracownica przyniosła kolejne zwolnienie, które obejmowało cały styczeń 2008 r. I w tym wypadku musiałam zastępować ją przez kolejny miesiąc. Ostatnio usłyszałam, że takie postępowanie jest zabronione. Czy mogę domagać się jakiegoś zadośćuczynienia? - pyta Czytelniczka z Włodawy.

Będziemy mieli nowe przepisy związane z chorobami zawodowymi

19 czerwca 2008 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy związane z chorobami zawodowymi są niezgodne z Konstytucją RP.

REKLAMA

Obowiązki pracownika (cz. 1)

Pracownik powinien wykonywać pracę zgodnie z jej rodzajem określonym w umowie o pracę, pod kierownictwem pracodawcy, w miejscu i czasie przez niego wyznaczonym.

Ochrona kobiet w ciąży

W jaki sposób pracodawca unijny musi poinformować pracownicę w ciąży o pracach stanowiących dla niej zagrożenie?

Oddelegowanie a urlop wypoczynkowy

Pracownik został zwolniony ze świadczenia pracy na okres kadencji w zarządzie zakładowej organizacji związkowej. Wymiar tego zwolnienia odpowiada liczbie członków związku zawodowego i wynosi 100 godzin miesięcznie. W lipcu br. pracownik ten przebywa na urlopie wypoczynkowym przez 15 dni. Czy wymiar zwolnienia wynosi nadal 100 godzin, czy oblicza się go proporcjonalnie do liczby godzin pracy w miesiącu?

Roszczenie regresowe w stosunku do pracownika

Za szkodę wyrządzoną przez pracownika osobie trzeciej odpowiada pracodawca. Naprawienie szkody uprawnia go do wystąpienia z roszczeniem regresowym wobec pracownika.

Uprawnienia organizacji związkowych

W przedsiębiorstwie produkującym samochody, będącym spółką akcyjną, działają zarząd i rada nadzorcza. W skład tych organów wchodzą przedstawiciele pracowników. Działające w spółce organizacje związkowe w wyniku zaproponowanego porozumienia zamierzają wyznaczać na członków rady i zarządu przedstawicieli pracowników. Czy jest to zgodne z prawem?

Wspólna działalność socjalna

Prowadzenie wspólnej działalności socjalnej pozwala na pełniejsze zaspokajanie potrzeb osób uprawnionych. Jedynym warunkiem jest zawarcie przez zainteresowanych pracodawców stosownej umowy.

Ochrona przed zwolnieniem

Złożenie wniosku o urlop wychowawczy powoduje objęcie pracownika korzystającego z tego urlopu szczególną ochroną stosunku pracy. Nie jest to jednak ochrona pełna i dotycząca każdej sytuacji.

Wypowiedzenie umowy dla związkowca

Jestem przedstawicielem związku zawodowego w spółce akcyjnej. Jednemu z pracowników będącemu członkiem naszego związku pracodawca zamierza wypowiedzieć umowę o pracę. Zwrócił się więc do związku o konsultację w trybie art. 38 k.p. Uzasadnieniem wypowiedzenia jest restrukturyzacja zatrudnienia polegająca na zwiększeniu zatrudnienia wśród pracowników produkcyjnych. Chciałbym nadmienić, że jednym z akcjonariuszy jest Skarb Państwa, któy sprzedał inwestorowi pakiet akcji. W umowie sprzedaży inwestor zobowiązał się do zagwa- rantowania zatrudnienia pracowników na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony na poziomie ustalonym w umowie do 31 grudnia 2009 r. Czy w związku z tym pracodawca może dokonywać wypowiedzeń? Dodam, że pracodawca poinformował również o możliwości zatrudnienia pracownika w okresie wypowiedzenia w grupie pracowników produkcji z jednoczesnym wycofaniem wypowiedzenia po przyjęciu przez zainteresowanego oferty.

Kontrowersyjna konsultacja ze związkami

Interpretacja art. 30 ust. 21 ustawy o związkach zawodowych budzi liczne wątpliwości. Przepis dotyczy trybu konsultacji, a konkretnie listy imiennej pracowników podlegających obronie związkowej.

Pracownik powołany do wojska

Ochrona przed zwolnieniem, dni wolne od pracy, wypłata odprawy pieniężnej - to tylko niektóre uprawnienia, jakie należą się pracownikowi powołanemu do odbycia służby wojskowej.

Jak odchodzić z pracy?

Odejście z pracy z klasą jest rzeczą bardzo istotną. Nie każdy wie, jak to zrobić i jak zachować się podczas rozmowy. Niżej prezentujemy żelazne zasady, do których należy się zastosować, aby wszystko przebiegło jak należy.

Kiedy zasiłek wyrównawczy wliczamy jako przychód do podstawy innych świadczeń

Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego lub wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy będzie brane pod uwagę Twoje wynagrodzenie w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Jeżeli w tym czasie miałeś prawo do zasiłku wyrównawczego, to okres jego pobierania nie będzie traktowany jak okres niezdolności do pracy.  

Wypłata wynagrodzenia z opóźnieniem

W związku z utratą płynności finansowej jednostka wypłaciła wynagrodzenia pracownikom z dwumiesięcznym opóźnieniem (wypłaty za luty i marzec 2008 r. pracownicy otrzymali w kwietniu). Czy należy wypłacić tym osobom odsetki za zwłokę, a jeżeli tak, to jak je naliczyć i zaksięgować? Czy odsetki takie podlegają opodatkowaniu?

Kaucja za służbowego laptopa

Wydajemy pracownikom służbowe laptopy. Ostatnio jeden z pracowników porzucił pracę i nie zwrócił sprzętu. W związku z tym, że wyjechał z kraju, dochodzenie zwrotu komputera będzie dość trudne. Po tym przypadku szef zarządził, że od wszystkich pracowników, którym wydajemy laptopy, należy pobierać kaucję. Czy przepisy zezwalają pracodawcom na zabezpieczenie się w ten sposób?

Podstawa do obliczania zasiłku opiekuńczego

Zatrudniam 40 pracowników. Jedna z pracownic, która jest zatrudniona od 1 kwietnia 2006 r., samotnie opiekuje się 7-letnim dzieckiem. W związku z tym często przynosi zwolnienia lekarskie ZUS ZLA na to dziecko. Praktycznie prawie w każdym miesiącu jest na zwolnieniu. W 2007 r. była na zasiłku opiekuńczym w okresach: od 17 do 26 stycznia 2007 r., od 26 lutego do 2 marca 2007 r., od 2 do 6 kwietnia 2007 r., od 11 do 15 czerwca 2007 r., od 31 sierpnia do 7 września 2007 r., od 17 do 25 października 2007 r., od 12 do 19 grudnia 2007 r. W styczniu 2008 r. przyniosła zwolnienie lekarskie na dziecko od 17 do 18 stycznia. Wyliczałam podstawę do wypłacenia zasiłku opiekuńczego i okazało się, że do stycznia 2008 r. pracownica nie miała przepracowanych nawet 3 miesięcy kalendarzowych, tak aby zmienić podstawę wymiaru. Wcześniejsza została ustalona z 9 miesięcy kalendarzowych za okres od kwietnia do grudnia 2006 r. Czy przez cały czas mogę ustalać uprawnienia do zasiłku opiekuńczego z jednej podstawy?

Refundacja składek na ubezpieczenia społeczne niepełnosprawnych pracowników przez PFRON

Najprostszą formą finansowego wsparcia zatrudnienia osób niepełnosprawnych w Polsce jest niewątpliwie dofinansowanie składek na ubezpieczenia społeczne ze środków publicznych. Pracodawcy nie ponoszą części kosztów zatrudnienia - składek na ZUS.

Niewykorzystany dodatkowy urlop wypoczynkowy pracownika niepełnosprawnego

Zatrudniamy pracownika niepełnosprawnego w stopniu umiarkowanym. Przysługuje mu prawo do 10 dni dodatkowego urlopu. W 2007 r. pracownik ten nie wykorzystał w ogóle dodatkowego urlopu. Czy przechodzi on na następny rok, tak jak zwykły urlop?

Informacje urzędowe

W związku ze zmianą od 1 stycznia 2008 r. zasad finansowania składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych - z dofinansowania na refundację - zmianie uległy również zasady rozliczania i opłacania składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych. ZUS opublikował na swojej stronie internetowej informację o zmianach, które mają zastosowanie od 1 stycznia 2008 r.

Jak zmienić warunki płacy w umowie zlecenia

Jesteśmy firmą telekomunikacyjną. Zawieramy umowy zlecenia z akwizytorami na sprzedaż naszych usług. Umowy z akwizytorami są podpisywane na kilka miesięcy. W każdej umowie zlecenia jest ustalone wynagrodzenie prowizyjne. Wysokość prowizji jest uzależniona od liczby podpisanych przez zleceniobiorców umów abonenckich. Teraz chcemy zmienić umowy zlecenia, by w ich treści była wpisana stała kwota wynagrodzenia oraz dodatkowo prowizja od każdej podpisanej umowy abonenckiej. Jak zmienić umowę zlecenia, żeby wymówić dotychczasowe warunki płacy, a wprowadzić nowe?

Jak wysyłać pracownika za granicę

Pod koniec 2006 r. firma Skanska w Polsce przy współpracy z jednostkami Skanska w Szwecji, Danii, Norwegii oraz Finlandii rozpoczęła prace nad programem o nazwie „Praca w Skandynawii”. Jest to kompleksowy program wymiany pracowników produkcyjnych między jednostkami Skanska w Europie.

Dokumentacja medyczna chorób zawodowych

Problematykę prowadzenia dokumentacji dotyczącej chorób zawodowych pracowników reguluje rozporządzenie Ministra Zdrowia z 1 sierpnia 2002 r. w sprawie sposobu dokumentowania chorób zawodowych i skutków tych chorób (DzU nr 132, poz. 1121).

Dane osobowe nauczyciela

Czy zgodne z ustawą o ochronie danych osobowych jest gromadzenie takich danych o nauczycielach jak imię, nazwisko czy adres zamieszkania w zbiorze danych o nauczycielach, utworzonym na podstawie ustawy o systemie informacji oświatowej. Czy dane, które znajdą się w takiej bazie, są bezpieczne?

Rada pracowników - partner czy podmiot kontrolujący

Rada pracowników jako organ reprezentujący pracowników danego zakładu pracy ma wobec pracodawcy pewne uprawnienia. Pracodawca zaś musi uzgodnić z radą niektóre podjęte działania.

Konsultacje w sprawie regulaminu wynagradzania

W naszym zakładzie działają cztery organizacje związkowe, które uzgadniają z pracodawcą załączniki do regulaminu wynagradzania, w tym regulamin premiowania.Pracodawca do czasu uzgodnienia regulaminu chce wypłacić pracownikom premię na podstawie zapisów regulaminów, których treść nie była nigdy uzgadniana ze związkami zawodowymi. Czy pracodawca może wypłacić premie bez zgody związków?

Spór zbiorowy w zakładzie i co dalej

Oprócz sporów o charakterze indywidualnym toczących się na linii pracownik-pracodawca w zakładzie pracy może dojść do sporów o charakterze zbiorowym - między pracodawcą a załogą lub jej częścią.

Wynagrodzenie mediatora

Procedura rozwiązywania sporu zbiorowego wymaga niekiedy udziału „trzeciej strony” - mediatora. Warunki wynagradzania mediatora zasadniczo kształtowane są w wyniku porozumienia stron. Przepisy gwarantują minimalny poziom tego świadczenia.

Kiedy układ zbiorowy przestaje obowiązywać

Pracodawcy objęci postanowieniami układu zbiorowego pracy (u.z.p.) mogą uwolnić się od obowiązywania jego postanowień przez jego rozwiązanie. Układ zbiorowy może przestać obowiązywać również przez inne okoliczności określane ogólnym pojęciem ustanie.

Zezwolenie na pracę cudzoziemca

Pracodawca, aby zatrudnić cudzoziemca, musi najpierw uzyskać odpowiednie zezwolenie na pracę dla tego konkretnego pracownika.

Czas na rady pracowników

Już niedługo skończy się vacatio legis dla pracodawców zatrudniających co najmniej 50 pracowników. 24 marca 2008 r. powinna rozpocząć się procedura wyboru rady pracowników u tych pracodawców.

Wytaczanie powództw na rzecz pracownika

W sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oprócz pracowników również inspektorzy pracy, organizacje społeczne oraz prokurator są uprawnieni do występowania z powództwem na rzecz pracowników.

Stosowanie układu zbiorowego

W połowie marca tego roku część pracowników zakładu przeszła do nowej spółki. U dotychczasowego pracodawcy byliśmy objęci zakładowym układem zbiorowym pracy. Wiemy, że nowy pracodawca ma stosować do nas ten układ przez rok od naszego przejścia do spółki. Niedługo przed przejęciem nas przez spółkę do układu zostały wprowadzone korzystne zmiany. Nowy pracodawca nie chce nam jednak wypłacać tych wyższych dodatków, twierdząc, że nie musi tego robić, bo zmiany do układu weszły w życie od 1 kwietnia, a więc już go nie obowiązują. Czy pracodawca ma rację, bo przecież protokół do układu został zarejestrowany przed naszym przejściem do nowego pracodawcy?

Dostęp do akt osobowych

W związku z wystąpieniem pewnych okoliczności powziąłem podejrzenie, że mój pracodawca zagubił część dokumentów znajdujących się w mojej teczce osobowej. Chcąc pełnego wyjaśnienia sprawy, zażądałem, aby moja teczka została mi udostępniona. Niestety pracodawca odmówił, twierdząc, że w Kodeksie pracy nie ma podstaw do wysuwania takich żądań. Czy pracodawca ma rację?

Prawa i obowiązki związane ze ślubem pracownika

Pracownikowi, który bierze ślub, przysługują z tego tytułu 2 dni płatnego zwolnienia od pracy. Zwolnienie to powinno być wykorzystane na załatwienie formalności związanych ze ślubem.

Zasady opłacania składek na fundusz pracy (cz. 1)

Niektórych płatników dotyczy obowiązek rozliczania - oprócz składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne - obciążeń na fundusze pozaubezpieczeniowe, czyli na FP i FGŚP.

Ruchomy czas pracy

Czy pracodawca może zastosować tzw. ruchomy czas pracy i zapisać w regulaminie pracy, że pracownicy zatrudnieni w podstawowym systemie czasu pracy mogą rozpoczynać pracę w godzinach 7.00-10.00 i pracować przez kolejne 8 godzin? Czy takie działanie nie spowoduje przekroczenia doby pracowniczej i w konsekwencji pracy w godzinach nadliczbowych?

Opieka medyczna

Głównym celem realizowanym przez służbę medycyny pracy jest zapewnienie ochrony zdrowia pracujących.

Obowiązek tworzenia rad pracowników

Zatrudnienie w mojej firmie waha się. W niektórych miesiącach na początku miesiąca zatrudnialiśmy ponad 60 pracowników, a pod koniec tego miesiąca już tylko niespełna 50 osób. Obecnie mamy zatrudnionych 53 pracowników. Jak mam w takim przypadku obliczyć liczbę zatrudnionych z danego miesiąca, aby ocenić, czy mam obowiązek przekazać pracownikom informację o możliwości utworzenia rady pracowników?

Współpraca ze związkami zawodowymi w kwestiach związanych z zfśs

Pracodawca tworzący zfśs musi nie tylko w ogólny sposób współdziałać ze związkami zawodowymi w większości kwestii związanych z działalnością socjalną, ale dokonywać z nimi konkretnych uzgodnień.

Ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorcy (cz. 3)

Kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki.

Uproszczone procedury zatrudniania cudzoziemców

Pracodawcy nie będą musieli uzyskać od wojewody przyrzeczenia zatrudnienia cudzoziemca spoza UE. Tak zwany test rynku pracy będzie utrzymany jedynie w zawodach obleganych przez Polaków. Cudzoziemiec będzie zarabiał tyle samo co Polak na tym samym stanowisku.

Regulamin pracy i wynagradzania

Regulamin pracy jest aktem prawnym o mocy obowiązującej u konkretnego pracodawcy. Pracodawca zatrudniający powyżej 20 pracowników ma obowiązek wprowadzenia regulaminu pracy, jeśli w zakresie organizacyjno-porządkowym nie wiążą go postanowienia obowiązującego układu zbiorowego pracy.

Zakładowy nadzór nad warunkami pracy

Organem działającym w zakładach pracy, w których funkcjonują związki zawodowe, jest społeczna inspekcja pracy (SIP).

REKLAMA