REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracodawca, Regulaminy pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2013 roku

Wysokość minimalnego wynagrodzenia w 2013 roku.

Kiedy pracodawca może rozwiązać umowę z winy pracownika?

Kodeks pracy reguluję kwestię rozwiązania mowy z winy pracownika w bardzo szczegółowy sposób, aby nie dochodziło na tym tle do nadużyć. Poniżej zamieszczamy informację o tym, w jakich sytuacjach grozi nam rozwiązanie umowy z winy pracownika i jakie są tego konsekwencje.

Pozew pracownika w związku z wypowiedzeniem umowy

Od wypowiedzenia umowy o pracę pracownik może odwołać się do sądu pracy. Pozew powinien być jednak wniesiony w ustawowym terminie, którego nie wolno przekroczyć. Należy również dokładnie określić roszczenie.

Konsekwencje naruszenia tajemnicy przedsiębiorstwa

Zachowanie w tajemnicy informacji istotnych dla pracodawcy jest obowiązkiem każdego pracownika. Za naruszenie tego obowiązku można narazić się na sankcje prawne, w tym na odpowiedzialność karną.

REKLAMA

Czy likwidacja stanowiska pracy upoważnia do zwolnienia pracownika?

Likwidacja stanowiska pracy to jedna z wielu przyczyn wypowiedzenia, które zawsze leżą po stronie pracodawcy. Pod pewnymi warunkami będzie to oznaczać, że pracownikom należy się dodatkowo odprawa pieniężna.

Czy można zwolnić pracownika przebywającego na urlopie wychowawczym?

Pracownikowi przebywającemu na urlopie wychowawczym pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę. Taka ochrona przysługuje od chwili złożenia wniosku o taki urlop. Istnieją jednak przypadki, w których taka ochrona nie obowiązuje. Jakie?

Start-up – szansa dla internetowych przedsiębiorstw

"W młodych nadzieja”, jednak nie tylko ludzie młodzi są zauważalni w Internecie. Świat wirtualny uatrakcyjnia się z dnia na dzień, toteż e-firma nie jest już żadną nowością. Start-up to najlepszy start w swoją własną przyszłość.

Mniejsze prezenty świąteczne dla pracowników

W okresie spowolnienia gospodarczego coraz mniej firm decyduje się na prezenty świąteczne dla swoich pracowników. Pracodawcy zastępują prezenty drobnymi upominkami lub całkowicie rezygnują z tej tradycji.

REKLAMA

7 prostych sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

Koszty w firmie. W artykule przedstawiamy jak w prosty sposób obniżyć koszty w każdej firmie.

Kiedy należy wybrać przedstawiciela pracowników w zakładzie pracy?

W zakładzie pracy, w którym nie funkcjonują związki zawodowe, wybiera się przedstawiciela pracowników. Kiedy i w jaki sposób należy wybrać przedstawiciela pracowników?

Czy okresowe szkolenie BHP może być przeprowadzone po godzinach pracy?

Pracodawca ma obowiązek przeprowadzania okresowych szkoleń BHP. Czy szkolenia BHP mogą być przeprowadzane poza godzinami pracy pracowników?

Czym jest mobbing?

W naszej poniższej publikacji przedstawimy podstawowe uregulowania prawne dotyczące zjawiska mobbingu w miejscu pracy, który w obecnych czasach jest coraz częściej publicznie dyskutowanym naruszeniem praw pracownika.

Jak znaleźć pracę?

Nigdy nie wiadomo, dokąd zaprowadzi cię życie. Jeżeli widzisz, że twoi znajomi sumiennie realizują narzucone sobie schematy kariery zawodowej - powinieneś ograniczyć z nimi kontakt. Przy nich się nie rozwiniesz. Co więcej, możesz zanudzić się na śmierć. Jednak powinieneś pamiętać, że podczas poszukiwania pracy nie należy całkowicie zdawać się na los.

Czas pracy kierowców a obowiązki pracodawcy

Pracodawca zatrudniający w swojej firmie kierowców musi dokładnie przestrzegać przepisów o czasie pracy. Kontrola czasu pracy kierowców jest obowiązkowa i pozwala uniknąć wielu wypadków spowodowanych zmęczeniem.

Jakie przywileje pracownicze może ograniczyć pracodawca?

W dobie kryzysu, pracodawca ma możliwość zawieszenia niektórych przywilejów pracowniczych. Zawieszenie przywilejów pracowniczych prowadzi przede wszystkim do obniżenia wypłacanego wynagrodzenia. Które przywileje pracownicze mogą zostać ograniczone i w jakim zakresie?

Kiedy pracodawca może korzystać z rzeczy pracownika

Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie narzędzi niezbędnych do wykonywania pracy. Nie wyklucza to jednak używania przez pracowników ich własnych rzeczy, np. telefonu lub samochodu, jeśli pracodawca wypłaci ekwiwalent za ich używanie.

Jaka jest praca marzeń?

Każdy z nas chciałby wykonywać swoją wymarzoną pracę, robić coś, co go naprawdę kręci i daje mu poczucie samorealizacji. Rynek pracy niestety nie wszystkim daje taką szansę. Często musimy brać to, co nam dają, czyli pracę daleką od naszych zainteresowań i wykształcenia.

Limit umów o pracę na czas określony

Przepisy Kodeksu pracy ograniczają możliwość zawierania kolejnych umów o pracę na czas określony. Swobodnie strony stosunku pracy mogą zawrzeć tylko 2 czasowe umowy o pracę następujące jedna po drugiej. Jaki jest limit umów o pracę na czas określony?

Zwolnienia z pracy – kiedy pracodawca ma obowiązek zwolnienia z pracy?

Pracodawca musi obowiązkowo zwolnić pracownika z całego lub części dnia pracy ze względu na okoliczności przewidziane w prawie pracy. Kiedy zwolnienie pracownika z dnia pracy jest obowiązkowe?

Pracuj zgodnie z kodeksem pracy

Często dzieje się tak, że pracodawcy, korzystając z nieznajomości przepisów prawa przez pracowników, łamią je i naginają. Aby nie dać się oszukać, powinniśmy znać obowiązki pracodawcy i możliwości, jakie mamy, gdy ten ich nie wykonuje tak, jak należy.

Jak ustalić wymiar czasu pracy w 2013 roku?

Koniec roku kalendarzowego wiąże się z obowiązkiem ustalenia przez pracodawcę wymiaru czasu pracy na kolejny rok. Ustalenie to ma na celu zaplanowanie harmonogramu czasu pracy dla pracowników. W jaki sposób ustalić wymiar czasu pracy w 2013 roku?

Czy pracownik może przełożyć urlop na inny termin?

Pracownik może wnioskować o przełożenie urlopu na inny termin tylko w wyjątkowych okolicznościach. Zdarzają się również sytuacje, kiedy to pracodawca obligatoryjnie przełoży urlop pracownika. Kiedy możliwe jest przełożenie urlopu pracownika?

Przyczyny wygaśnięcia umowy o pracę

Wygaśnięcie umowy o pracę może mieć miejsce w kilku określonych prawem pracy przypadkach. Chodzi tu m.in. o śmierć pracownika, śmierć pracodawcy lub tymczasowe aresztowanie pracownika. Kiedy dokładnie wygasa umowa o pracę?

Wypowiedzenie zmieniające umowę o pracę – jak dokonać?

Zmiana umowy o pracę jest możliwa w każdym czasie. Aby tego dokonać pracodawca może zastosować porozumienie zmieniające, a jeżeli pracownik się nie zgodzi, możliwe jest przedstawienie pracownikowi wypowiedzenia zmieniającego umowę o pracę. W jaki sposób pracodawca może zmienić umowę o pracę?

Kiedy pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia?

Kadry. W pewnych okolicznościach pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia. Jest to możliwe w przypadku szkodliwego wpływu wykonywanej pracy na zdrowie pracownika oraz w przypadku ciężkiego naruszenia obowiązków przez pracodawcę. Co w tej sytuacji może zrobić pracodawca?

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia bez winy pracownika

Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia również w przypadku, gdy brak jest jakiejkolwiek winy pracownika. Rozwiązanie umowy o pracę w ten sposób może być dokonane m.in. z powodu przedłużającej się choroby pracownika.

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem to jeden ze sposobów zakończenia stosunku pracy. Każda ze stron stosunku pracy może rozwiązać umowę o pracę zawartą na okres próbny oraz na czas nieokreślony.

Wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas określony - roszczenia pracownika

Jak rozwiązać sytuację, gdy w umowie o pracę zawartej na czas określony strony nie zastrzegły możliwości jej rozwiązania przez wypowiedzenie, a mimo to pracodawca takiego wypowiedzenia dokonuje? Niewątpliwie dochodzi wówczas do naruszenia przepisów prawa pracy.

Przejęcie zakładu pracy a obowiązki płatnika w ustawie o PIT

Przejście zakładu pracy na nowego pracodawcę powoduje kontynuację stosunków pracy. Powstaje pytanie jakie skutki takie przejście ma dla obowiązków byłego jak i nowego pracodawcy jako płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Kiedy mamy do czynienia z mobbingiem pracodawcy?

Nie każde zachowanie pracodawcy nękające pracowników można nazwać mobbingiem. Cechami koniecznymi działań mobbingowych są w szczególności uporczywość i długotrwałość.

Jak zatrudnić pracownika w święta?

Zgodnie z Kodeksem pracy praca w święta w placówkach handlowych jest niedozwolona. W dzień świąteczny sklep może być otwarty, jeżeli sprzedaż jest prowadzona przez jego właściciela lub osobę zatrudnioną na umowę zlecenia lub umowę o dzieło.

Natychmiastowe rozwiązanie umowy o pracę a uprawnienia pracodawcy

Pracownik ma możliwość rozwiązania umowy o pracę w trybie natychmiastowym. Aby było to możliwe musi mieć miejsce ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracodawcy wobec pracownika. Co może zrobić pracodawca przy rozwiązaniu umowy w trybie natychmiastowym?

Kontrola pracy pracownika

Podstawowym obowiązkiem pracownika jest sumienne wykonywanie pracy i wydanych mu poleceń. Pracodawca uprawniony jest do kontroli jakości pracy podwładnego. W jakim zakresie pracownik może być kontrolowany przez pracodawcę?

9 tysięcy złotych na zatrudnianie młodych matek

Rząd zapowiada dofinansowywanie pracodawców zatrudniających młodych rodziców. Zgodnie z zapowiedziami mają być wprowadzone ulgi dla pracodawców zatrudniających rodziców powracających z rocznego urlopu na wychowanie dziecka.

Jak przebiega postępowanie pojednawcze pomiędzy pracownikiem a pracodawcą?

Spory pomiędzy pracownikami a pracodawcą nie muszą od razu trafić do sądu pracy. Istnieje możliwość rozwiązania ich na drodze postępowania pojednawczego. Jak wygląda postępowanie pojednawcze pracownika i pracodawcy?

Kiedy pracodawca zapłaci grzywnę za naruszanie praw pracownika?

Pracodawca naruszający prawa swoich pracowników powinien liczyć się z konsekwencjami za swoje zachowanie. Za jakie zachowania pracodawca może być ukarany? Jak wysoka może być grzywna za naruszenie praw pracownika?

Kiedy pracownik może liczyć na nagrodę?

Pracownik wzorowo wykonujący swoją pracę może liczyć na nagrodę od pracodawcy. Co warto wiedzieć o nagrodach dla pracowników?

Jak odpowiadać na pytanie o naszą motywację do pracy?

Motywacja do pracy to jeden z najczęściej i najchętniej poruszanych obszarów w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Czy wiesz, dlaczego odgrywa on tak ważną rolę w procesie rekrutacji? Czy wiesz już, co Ciebie motywuje do pracy? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w dzisiejszym artykule.

Jak odpowiadać na pytanie o naszą motywację do pracy?

Motywacja do pracy to jeden z najczęściej i najchętniej poruszanych obszarów w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Czy wiesz, dlaczego odgrywa on tak ważną rolę w procesie rekrutacji? Czy wiesz już, co Ciebie motywuje do pracy? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w dzisiejszym artykule.

Co powinno zawierać świadectwo pracy?

Świadectwo pracy jest wydawane przez pracodawcę po rozwiązaniu stosunku pracy z pracownikiem. W przypadku błędów lub braków pracownik może wnosić o sprostowanie świadectwa pracy. Co powinno zawierać świadectwo pracy, aby było kompletne?

Kiedy pracodawca musi zwolnić pracownika z pracy?

W pewnych okolicznościach pracodawca jest zobowiązany do zwolnienia pracownika z całego lub części dnia pracy. W jakich okolicznościach zwolnienie pracownika jest obowiązkowe?

Jak małymi gestami można osiągnąć wielkie efekty w motywowaniu podwładnych?

Motywowanie pracowników to jedno z największych wyzwań stojących przed każdym menedżerem. Jest to szczególnie trudne w okresie spowolnienia gospodarczego, kiedy wydatki na rozwój pracowników czy dodatkowe wynagrodzenia spadają. Co robić, aby utrzymać motywacje pracowników na wysokim poziomie, bez ponoszenia dużych kosztów?

Jak wyegzekwować przywrócenie do pracy?

Po wygranej sprawie w sądzie pracy zdarza się, że pracodawca nie wywiązuje się z obowiązku przywróceniu pracownika do pracy na poprzednim stanowisku. Jakie kroki może podjąć pracownik, by wyegzekwować korzystne orzeczenie sądu?

Pytania rekrutacyjne: "Jakie masz oczekiwania finansowe?"

Z pytaniem o oczekiwania finansowe kandydata do pracy zazwyczaj mamy do czynienia podczas drugiego spotkania rekrutacyjnego. Czy wiesz, jak prowadzić negocjacje płacowe z rekruterem?

Samowolne opuszczenie miejsca pracy

Czy w przypadku gdy pracownik samowolnie opuścił miejsce pracy nie informując o tym przełożonych, ani nie usprawiedliwiając swojej nieobecności w następnych dniach jego czyn stanowi uzasadnioną przyczynę rozwiązania umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia?

Czy jest sens przyjaźnić się z szefem?

Nasze miejsca pracy to z reguły skomplikowane współzależności międzyludzkie. "W robocie" spotykamy różne osobowości i charaktery. Specjaliści uważają, że w sposób naturalny tworzą się grupy i podgrupy, zawiązują przyjaźnie czy nawet swoiste sojusze. W wielu firmach nader wyraźnie zaznacza się opozycja my-oni. Ale zawsze warto pamiętać o wzajemnej życzliwości i szacunku.

Pracodawca naszych marzeń - czy w ogóle istnieje?

Zielona Linia - Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudniania rozpoczęła we wrześniu 2012 r. realizację nowego cyklu badań ankietowych skupionych wokół tematu wymarzonego pracodawcy w opinii Polaków. W pierwszym badaniu celem było poznanie wyobrażeń pracowników odnośnie idealnego miejsca pracy i cech, jakie powinien mieć idealny pracodawca. Jakie elementy sprawiają, że pracownik dobrze czuje się na swoim stanowisku i co składa się na wymarzony zakład pracy.

Kontrola dostępu pracownika do Internetu

Większość pracodawców decyduje się na kontrolę dostępu do sieci swoich pracowników. Kontrola ta powinna być jednak przeprowadzana tylko w celu bezpieczeństwa i poprawy efektywności pracy podwładnych.

II transza deregulacji

Projekt II transzy deregulacji trafił właśnie do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych.

Jak pracodawcy korzystają z mediów społecznościowych

Media społecznościowe coraz częściej stają się istotnym narzędziem dla przedsiębiorców i pracodawców, umożliwiając im niespotykany do tej pory dostęp do potencjalnych klientów i kontrahentów i bezpośredni z nimi kontakt.

REKLAMA