REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracodawca, Regulaminy pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rada Dialogu Społecznego przed wakacjami

Rada Dialogu Społecznego ma zastąpić Komisję Trójstronną do spraw Społeczno-Gospodarczych. Ustawa dotycząca nowej instytucji być może wejdzie w życie przed wakacjami.

Przejęcie zakładu pracy - 7 najczęstszych błędów

Przejście zakładu pracy przez nowego pracodawcę reguluje Kodeks pracy. Pomimo funkcjonowania przepisów kodeksowych w praktyce często przy przejściu zakładu pracy na innego pracodawcę dochodzi do popełniania licznych uchybień. Jakich 7 najczęstszych błędów dopuszczają się w tej sytuacji pracodawcy?

Czy wypowiedzenie wręczone w dniu wolnym od pracy jest skuteczne?

Jednemu z naszych pracowników który pracuje od wtorku do soboty od 7:00 do 15:00 wręczyliśmy wypowiedzenie w poniedziałek 9 marca tj. w dniu harmonogramowo wolnym. Pracownik ma 3 miesięczny okres wypowiedzenia. Czy takie wypowiedzenie jest ważne i niewadliwe?

Pracowniczy program emerytalny - podmioty uprawnione do utworzenia

Podmioty uprawnione do tworzenia pracowniczych programów emerytalnych (PPE) nie zostały ograniczone przez ustawodawcę. PPE mogą więc być tworzone przez każdy podmiot będący pracodawcą.

REKLAMA

Czym jest okres rozliczeniowy w prawie pracy?

Okres rozliczeniowy jest to okres czasu, na który powinna być planowana praca pracownika, w taki sposób aby zachowane zostały ochronne przepisy kodeksu pracy dotyczące czasu pracy. Długość okresu rozliczeniowego jest zależna od systemu pracy obowiązującego pracownika i wynosi od 4 tygodni do 12 miesięcy.

Kurs języka obcego dla pracowników – co wybrać?

Obecnie oferta szkoleń językowych jest bardzo szeroka i wydaje się rozrastać bez końca. Firma, która po raz pierwszy staje przed wyzwaniem zorganizowania szkoleń językowych dla swoich pracowników, ma do wyboru wiele możliwości. Co warto wziąć pod uwagę, wybierając metodę nauki?

Refundacja kosztów związanych z zatrudnieniem niepełnosprawnych

Pracodawcy jako jeden z powodów niezatrudniania osób niepełnosprawnych najczęściej wskazują na konieczność poniesienia związanych z tym kosztów. Aby zapewnić możliwość pracy osobom niepełnosprawnym, zatrudniający często muszą dokonywać adaptacji miejsca pracy, tak aby niepełnosprawni mogli się swobodnie poruszać. Koszty poniesione na ten cel mogą zostać zrefundowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę - wzór

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę wymaga dokonania szeregu czynności. Jakie 5 kroków należy wykonać w celu prawidłowego rozstania się z pracownikiem? Zobacz wzór wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę.

REKLAMA

Termin na złożenie deklaracji PIT-11, PIT-8C, PIT-8AR

Z końcem lutego mija termin na złożenie deklaracji podatkowych przez pracodawców (m.in. PIT-11, PIT-8C, PIT-8AR). Płatnicy, którzy zatrudniają więcej niż pięć osób, są zobowiązani do złożenia druków do urzędu skarbowego wyłącznie w formie elektronicznej. Podatnikom druki powinny być przekazywane tradycyjnie, czyli w papierowej formie. Należy pamiętać, że nieotrzymanie od pracodawcy informacji podatkowej nie zwalnia z obowiązku rocznego rozliczenia podatku.

Więcej ofert pracy w urzędach

Pracodawcy zgłosili w styczniu do urzędów pracy blisko 71 tys. ofert zatrudnienia. To o 29 proc. więcej niż miesiąc wcześniej - wynika z szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej

Zespół MPiPS, związki zawodowe i organizacje pracodawców o dialogu społecznym

Zespół MPiPS, związki zawodowe i organizacje pracodawców będą wspólnie debatować nad nowym projektem dotyczącym dialogu społecznego. Zamiast Trójstronnej Komisji ds Społeczno-Gospodarczych ma zostać powołana Rada Dialogu Społecznego.

Informację PIT-11 do pracownika można wysłać mailem

Informację PIT-11 pracownik może otrzymać mailem. Takie rozwiązanie to oszczędność czasu i kosztów dla przedsiębiorstwa. Korzystają na tym także sami pracownicy, którym łatwiej jest zarchiwizować i w razie potrzeby odnaleźć takie dokumenty. Informację PIT-11 można też udostępniać pracownikom w PDF-ie, za pomocą wewnętrznej dobrze zabezpieczonej platformy internetowej.

Rada Dialogu Społecznego - nowa instytucja

Trwają prace nad nową instytucją. Zamiast Trójstronnej Komisji do spraw Społeczno-Gospodarczych ma powstać Rada Dialogu Społecznego.

Ograniczenie kontroli pracodawców - skutki

Państwowa Inspekcja Pracy postuluje za zniesieniem ograniczeń kontroli pracodawców. Nowe Prawo działalności gospodarczej jest realizacją postanowień expose premier Ewy Kopacz.

Goodyear to dobry pracodawca!

Goodyear został doceniony jako solidny pracodawca. W konkursie Top Employer znalazł się w ścisłej czołówce najlepiej ocenianych firm w Polsce.

Więcej ofert pracy w urzędach

W styczniu tego roku w urzędach zgłoszonych jest mniej bezrobotnych niż rok temu. Pracodawcy zgłosili o 29 proc. więcej wolnych miejsc pracy niż miesiąc temu.

Zakaz konkurencji w prawie pracy

Pracodawca, który chce zabezpieczyć swoje interesy, powinien zastanowić się nad zawarciem z pracownikiem umowy o zakazie konkurencji. Zakaz konkurencji jest to zobowiązanie się pracownika do nieprowadzenia działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy oraz do nieświadczenia pracy na rzecz innego podmiotu prowadzącego taką działalność.

Państwo finansuje wynagrodzenia pracowników u pracodawcy dotkniętego embargiem

Państwo finansuje wynagrodzenia pracowników u pracodawcy dotkniętego rosyjskim embargiem poprzez Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Zmiana w tym zakresie nastąpiła od 1 lutego 2015 roku. Na pomoc zostało przeznaczone aż 500 mln zł.

Obowiązki pracodawcy w okresie zimy

Zima jest często trudnym okresem dla pracowników, szczególnie pracujących poza biurem. Osobom pracującym w surowych warunkach pogodowych przysługują jednak określone prawem udogodnienia ze strony pracodawcy. Kiedy i co musi zapewnić pracodawca w okresie zimy?

Czy przepisy ustawy o społecznej inspekcji pracy są zgodne z Konstytucją RP?

Konfederacja Lewiatan zarzuca ustawie o społecznej inspekcji pracy m.in. brak określenia maksymalnej liczby społecznych inspektorów w zakładzie pracy i zbyt ogólnego określenia ich kompetencji społecznych. Trybunał Konstytucyjny zbada również przepisy dotyczące obciążeń jakie pracodawca powinien ponosić w związku z funkcjonowaniem ustawy.

Rada Dialogu Społecznego zamiast Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych

Projekt ustawy dotyczącej funkcjonowania nowej instytucji dialogu społecznego - Rady Dialogu Społecznego został przekazany Ministrowi Pracy i Polityki Społecznej. Nowa ustawa może zostać uchwalona jeszcze w tym półroczu.

Ustna forma umowy o pracę

Zasadą jest, że umowa o pracę ma formę wiążącą, gdy zawarta jest na piśmie. A co w przypadku, gdy umowa została zawarta w formie ustnej? Czy ma ona jakąkolwiek moc prawną?

O ile wzrosną wynagrodzenia w 2015 r.?

Eksperci szacują, że przeciętny wzrost wynagrodzeń na świecie w 2015 r. wyniesie 5,4 proc. Średnie tempo zwiększania się dochodu będzie nieco wyższe niż w ubiegłym roku, zmienią się jednak globalni liderzy wzrostu. W Polsce podwyżki przy uwzględnieniu inflacji powinny kształtować się na poziomie około 3 proc.

Większe wymagania dla firm prowadzących agencje pracy

Liczba pracowników tymczasowych z roku na rok rośnie o kilkanaście procent. Dzięki agencjom zatrudnienia co roku pracę znajduje pół miliona osób. Na rynku pośrednictwa pracy tymczasowej działa ponad 5 tys. podmiotów, z których aż 40 proc. to jednoosobowe firmy. Rosnąca popularność tego typu pracy powoduje, że potrzebne są nowe regulacje, które uporządkują ten rynek i będą lepiej chronić pracowników.

Cel Krajowego Funduszu Szkoleniowego

Krajowy Fundusz Szkoleniowy ma na celu poprawę jakości zasobów pracy w Polsce oraz lepsze ich dostosowanie do wymogów zmieniającego się rynku pracy.

Zmiany w Komisji Trójstronnej

Będzie nowa formuła dialogu społecznego. Ma ona zastąpić lub usprawnić Komisję Trójstronną. Jakie zmiany mają zostać wprowadzone?

Jak i kiedy złożyć oświadczenie PIT-12 (rozliczenie przez pracodawcę)

Podatnik, który nie chce samodzielnie rozliczać swoich rocznych dochodów może skorzystać z pomocy pracodawcy. W tym celu należy złożyć do pracodawcy oświadczenie PIT-12, które zobowiązuje pracodawcę do wypełnienia i złożenia za pracownika zeznania rocznego na deklaracji PIT-40.

Inspektor pracy jako pełnomocnik pracownika

Naruszający prawa pracownika pracodawca wie, że ten może dochodzić swoich praw przed sądem. Podwładny może liczyć w tym zakresie na pomoc inspektora pracy.

Liczba dni pracujących i wolnych w 2015 r.

Większość pracujących na pewno zastanawia się, ile dni będzie musiała przepracować w 2015 roku? Z wyliczeń wynika, że w nowym roku będziemy musieli spędzić w pracy 252 dni, czyli o 2 dni więcej niż w roku 2014.

Czy pracownik może posługiwać się podpisem elektronicznym pracodawcy?

Podpisem elektronicznym są dane w postaci elektronicznej, które wraz z innymi danymi, do których zostały dołączone lub z którymi są logicznie powiązane, służą do identyfikacji osoby składającej podpis elektroniczny. Ponadto złożenie bezpiecznego podpisu elektronicznego wiąże strony treścią podpisanego dokumentu.

Pomoc dla pracodawców w latach 2015-2016 przyjęta przez Sejm

Posłowie podczas 83 posiedzenia Sejmu przyjęli nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy. Wiąże się to z przyznaniem pracodawcom pomocy finansowej na wynagrodzenia, szkolenia i składki ubezpieczeniowe pracowników w latach 2015-2016. Pracę nad nowelizacją ustawy podejmie teraz Senat.

Wynagradzać zespołowo czy indywidualnie?

O konieczności konstruowania i stosowania motywacyjnych systemów wynagrodzeń wie każdy manager. Dobry system motywacyjny to nie tylko większe przywiązanie pracownika do firmy, ale i przewaga konkurencyjna nad innymi firmami w wyścigu po najlepszych pracowników. Jednakże przy budowaniu optymalnych systemów motywacyjnych, warto wziąć pod lupę strukturę potrzeb pracownika. Tylko tak możemy stworzyć optymalne narzędzia motywacyjne. Który zatem system wynagradzania jest lepszy dla firmy, a który dla pracowników – zespołowy czy indywidualny?

Reprezentatywna organizacja pracodawców

Konfederacja Lewiatan z niepokojem dostrzega praktykę sądów rejonowych i sądu okręgowego w Warszawie orzekającego o reprezentatywności organizacji pracodawców. Uznano za reprezentatywne np. stowarzyszenie. Tymczasem jest to podmiot, który nie może być uznany za organizację pracodawców, nie jest ani związkiem pracodawców, ani konfederacją czy federacją takich związków.

Czas pracy kierowców - nowelizacja ustawy

Szykują się zmiany w regulacjach dotyczących czasu pracy kierowców. Wiceminister infrastruktury i rozwoju Zbigniew Rynasiewicz poinformował, że resort ma już przygotowaną nowelizację ustawy o czasie pracy kierowców, która jeszcze przed końcem roku trafić ma do konsultacji społecznych.

Świąteczne spotkania w firmach - jak traktują je pracownicy

Wiele firm podtrzymuje tradycję organizowania świątecznych spotkań. Jednak dla prawie 44 proc. pracowników takie spotkania nie mają wiele wspólnego z przyjemnością, a wręcz przeciwnie – stanowią obowiązek, który „trzeba” wypełnić. Mimo to ponad połowa pracowników uważa, że pracodawcy powinni podtrzymywać tradycję firmowych wigilii – takie wnioski płyną z badania portalu infoPraca.

Podatek od bonów i talonów świątecznych

Jak wynika z badania Benefit Systems i HRNews, ponad 44 proc. pracodawców zamierza wręczyć świąteczne prezenty. Zgodnie z prawem od otrzymanych bonów pracownik musi zapłacić podatek, nie ma znaczenia, czy zostały zakupione z ZFŚS, czy z innych środków.

Polisy na życie opłacane przez pracodawców

W Polsce około 80% programów ubezpieczeń na życie stanowią ubezpieczenia finansowane przez samych pracowników. Wyróżnia to Polskę na tle innych krajów Europy Centralnej. Przeważają tam programy sponsorowane. To pracodawca opłaca składkę wynikającą z polisy na życie.

Dlaczego trudno znaleźć pracę po studiach?

Większość młodych ludzi uznaje ukończenie studiów wyższych za furtkę prowadzącą do wysokich zarobków i godnego zatrudnienia. Z powodu wielości kierunków oferowanych przez uczelnie, brak zajęć praktycznych i doświadczenia powoduje, że młodzi absolwenci nie są w stanie znaleźć pracy. Jakie elementy wpływają jeszcze na brak zatrudnienia?

Outplacement jako system tzw. łagodnych zwolnień

Outplacement jako system tzw. łagodnych zwolnień jest coraz częściej stosowany przez pracodawców. Instytucję outplacementu, czyli tzw. zwolnień monitorowanych reguluje ustawa o promocji zatrudnienia, wskazując, że program outplacementu uruchamiany jest, gdy pracę utraci minimum 50 pracowników w ciągu trzech miesięcy.

Jak zrezygnować z tworzenia ZFŚS – praktyczna instrukcja

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych muszą tworzyć pracodawcy zatrudniający co najmniej 20 osób na dzień 1 stycznia. Pracodawcy, którzy nie chcą tworzyć funduszu mogą z niego zrezygnować. Forma rezygnacji zależy od tego czy w zakładzie pracy obowiązuje układ zborowy pracy czy regulamin wynagradzania.

Ustna umowa również zobowiązuje

Zawarcie umowy o pracę w ustnej formie nie prowadzi do uznania, iż umowa takowa nie została zawarta. Umowa o pracę może być skutecznie zawarta ustnie lub nawet w sposób dorozumiany.

Pracodawca - organizator pracy bezpiecznej

"Pracodawca - organizator pracy bezpiecznej" to konkurs Państwowej Inspekcji Pracy. Już po raz 21. zostali nagrodzeni pracodawcy, którzy w sposób szczególny dbają o bezpieczeństwo zdrowia i życia pracowników.

Pracodawcy mogą skorzystać z Krajowego Funduszu Szkoleniowego

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zachęca urzędy pracy do przenoszenia pracowników z back office’u do bezpośredniej obsługi bezrobotnych i pracodawców. W przyszłym roku liczy również na skuteczność wykorzystywanych na szerszą skalę nowych instrumentów – Krajowego Funduszu Szkoleniowego oraz współpracy urzędów z prywatnymi agencjami zatrudnienia. Celem jest skuteczniejsza aktywizacja bezrobotnych, szczególnie najtrudniejszych grup, czyli osób młodych, osób po 50. roku życia oraz kobiet wracających na rynek po urodzeniu dziecka.

Wynagrodzenia zatrudnionych w kulturze i sztuce

Jak kształtują się wynagrodzenia osób zatrudnionych w kulturze i sztuce? Okazuje się, że kultura i sztuka była najsłabiej opłacaną branżą w 2013 roku – tak wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń. Połowa pracowników zatrudnionych w tej branży zarabiała miesięcznie poniżej 3 000 PLN brutto.

Składki ZUS od umów zleceń od 1 stycznia 2016 r.

Nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach społecznych, której celem jest "ozusowanie" części tzw. umów śmieciowych, została przyjęta przez Senat bez poprawek. Oznacza to, że od 1 stycznia 2016 r. powstanie obowiązek odprowadzania składek do ZUS od wszelkich umów zleceń do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, natomiast oskładkowanie dochodów członków rad nadzorczych będzie obowiązywało już od początku 2015 r.

Umowy na czas określony maksymalnie na 33 miesiące

Resort pracy w projekcie zmian Kodeksu pracy proponuje, by maksymalny czas trwania umów terminowych wynosił 33 miesiące - po którym terminowe umowy o pracę przekształcałyby się w stałe. Zdaniem pracodawców jest to dobre rozwiązanie, przy czym według nich w projekcie brakuje propozycji wydłużenia do 6 miesięcy maksymalnego czasu umowy na okres próbny.

Jak powinno wyglądać przywitanie i uścisk dłoni?

W kontaktach biznesowych oraz komunikacji między pracownikiem a pracodawcą bardzo ważne znaczenie ma pierwsze wrażenie. Jak powinno wyglądać prawidłowe przywitanie i uścisk dłoni? Na co należy zwrócić uwagę?

Jak pozyskać wartościowych pracowników stosując content marketing

Obecnie pracownicy mogą wybierać, często spośród kilku, a nawet kilkunastu podobnych ofert pracy. W związku z tym tradycyjne ogłoszenie o pracę często to za mało, żeby pozyskać wartościowego pracownika, szczególnie o bardzo konkretnych kwalifikacjach. Co zatem zrobić, aby pokazać się z najlepszej strony i przyciągnąć zainteresowanie wartościowych kandydatów?

Dodatkowy dzień wolny

Dodatkowy dzień wolny od pracy może przysługiwać pracownikom z tytułu święta przypadającego w dniu wolnym od pracy, tj. w sobotę. Kiedy i komu należy się dodatkowy dzień wolny za święto wypadające w weekend, np. za 1 listopada 2014 roku?

Odszkodowanie od pracodawcy -kiedy można się ubiegać?

Wielu pracowników nie wie w jakich dokładnie sytuacjach przysługuje im odszkodowanie od pracodawcy. O tym jakie rodzaje odszkodowań od pracodawcy przewidział polski ustawodawca, jaka jest ich wysokość oraz jakie warunki muszą zostać spełnione, żeby je uzyskać traktuje poniższy artykuł.

REKLAMA