REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracodawca, Pracownik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Od 2014 r. lepsza mobilność zawodowa w Unii Europejskiej

Od 2014 r. lekarze, aptekarze, architekci, pielęgniarki czy przedstawiciele innych zawodów będą mieli ułatwiony dostęp do pracy zawodowej w innym państwie Unii Europejskiej za pomocą karty kwalifikacji zawodowej. Zmieni się również system ostrzegania.

Limit godzin nadliczbowych

Praca w godzinach nadliczbowych jest dozwolona w ściśle określonych przypadkach. Limit godzin nadliczbowych przewiduje Kodeks pracy. Wprowadza maksymalną liczbę godzin nadliczbowych, która zależy od przyczyny warunkującej pracę w godzinach nadliczbowych.

Zarobki według branż – Raport płacowy. Polska i świat – cz. 4

Raport Płacowy. Polska i świat przygotowany na potrzeby Związku Przedsiębiorców i Pracodawców prezentuje szczegółowe dane dotyczące wynagrodzeń zarówno w Polsce jak i na świecie. Mamy przyjemność zaprezentować Państwu czwartą część Raportu, która prezentuje zróżnicowanie zarobków w zależności od branży.

Dyskryminacja w zatrudnieniu - nierówne traktowanie pracowników

Dyskryminacja w zatrudnieniu może być wywołana poprzez nierówne traktowanie pracowników. W takiej sytuacji dyskryminowany pracownik może wystąpić na drogę sądową. Jego zadaniem jest uprawdopodobnienie nierównego traktowania. Wówczas pracodawca będzie musiał udowodnić, że kierował się obiektywnymi powodami.

REKLAMA

Podjęcie pracy podczas pobierania świadczenia rehabilitacyjnego

Podjęcie pracy podczas pobierania świadczenia rehabilitacyjnego powoduje utratę prawa do świadczenia rehabilitacyjnego. Czy utrata prawa dotyczy całego okresu zwolnienia jak w przypadku zasiłku chorobowego?

Czym jest płaca wynikająca z osobistego zaszeregowania pracownika

Czym jest płaca wynikająca z osobistego zaszeregowania pracownika? Kodeks pracy przewiduje sytuacje, gdy podstawą do obliczenia składnika pensji jest płaca wynikająca z osobistego zaszeregowania pracownika. Do tych sytuacji zalicza się przestój, godziny nadliczbowe i dyżur.

Jak zatrudnić pracowników?

Większe zamówienie lub osiągnięcie płynności to moment, w którym małe firmy decydują się na zatrudnienie pracowników. Rynek pracy jest pełen osób poszukujących zatrudnienia. Niektórzy – z różnych powodów – chcą zmienić pracę, inni stracili zatrudnienie i poszukują nowego, a kolejna grupa to absolwenci, którzy nie mają większego doświadczenia. Jak zatrudnić pracowników?

Wydatkowanie środków ZFRON niezgodnie z przepisami

Wydatkowanie środków ZFRON powinno odbywać się zgodnie z przepisami. Ze środków ZFRON finansowana jest rehabilitacja zawodowa, społeczna i lecznicza oraz ubezpieczenie osób niepełnosprawnych. Jakie konsekwencje niezgodnego z prawem wydatkowania środków ZFRON poniesie pracodawca?

REKLAMA

Jak udzielać urlopów wychowawczych po zmianie przepisów od 1 października 2013 r.

Od 1 października 2013 r. pracownik-rodzic może wykorzystać maksymalnie 35 miesięcy urlopu wychowawczego, a nie tak jak dotychczas 3 lata. Jeden miesiąc urlopu wychowawczego został bowiem zarezerwowany wyłącznie dla danego pracownik-rodzica i nie może z niego skorzystać drugi z rodziców. To najważniejsza zmiana dotycząca udzielania urlopów wychowawczych na nowych zasadach

Zmiany w urlopie wychowawczym

Od 1 października 2013 roku obowiązuje nowelizacja Kodeksu pracy. Celem nowelizacji jest dostosowanie do prawa Unii Europejskiej polskich przepisów dotyczących urlopu wychowawczego. Sprawdź jakie zmiany w urlopie wychowawczym weszły w życie.

Dopłaty do zajęć sportowo-rekreacyjnych bez składek ZUS

Czy wartość dofinansowania przez spółkę udziału pracowników w programie z zakresu sportu i rekreacji tj. różnica pomiędzy ceną rynkową a odpłatnością ponoszoną przez pracowników stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne?

Brak doświadczenia zawodowego jako zaleta

W większości przypadków pracodawcy poszukują pracowników z doświadczeniem zawodowym. Czy brak doświadczenia zawodowego może być zaletą? Jakie korzyści wynikają z zatrudnienia absolwentów?

Zwrot kosztów noclegów pracownikowi niebędącemu w podróży służbowej

Zdaniem WSA w Poznaniu zwrot wydatków pokrywających koszty noclegu pracownika – przedstawiciela handlowego stanowi dla niego przychód ze stosunku pracy i powinien być opodatkowany PIT.

Odpowiedzialność pracownika za szkody w mieniu powierzonym

Kwestia ponoszenia przez pracownika odpowiedzialności za szkodę powstałą w mieniu powierzonym mu przez pracodawcę została uregulowana w kodeksie pracy. Odpowiedzialność ta uzależniona jest od wystąpienia w działaniu pracownika powodującym szkodę winy.

Wypowiedzenie zmieniające a zmiana miejsca wykonywania pracy

Wypowiedzenie zmieniające dotyczące miejsca wykonywania pracy może skutkować obowiązkiem wypłaty odprawy.

Wysokość odprawy pośmiertnej

Wysokość odprawy pośmiertnej nie jest stała. W odróżnieniu od np. zasiłku pogrzebowego uzależniona jest od okresu zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy. Ile wynosi wysokość odprawy pośmiertnej?

Dynamika płac w sektorze prywatnym i publicznym – Raport płacowy. Polska i Świat – cz. 3

Raport Płacowy. Polska i świat przygotowany na potrzeby Związku Przedsiębiorców i Pracodawców prezentuje szczegółowe dane dotyczące wynagrodzeń zarówno w Polsce jak i na świecie. Mamy przyjemność zaprezentować Państwu trzecią część Raportu, która to przedstawia dynamikę płac w sektorze prywatnym i publicznym.

Dostęp do światła dziennego w pracy

Pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikowi miejsce pracy, w którym jest stały dostęp do światła dziennego. Praca w pomieszczeniach z dostępem do światła dziennego sprawia, że jesteśmy lepiej zmobilizowani do pracy i mamy więcej energii.

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2014 r.

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2014 r. wzrosło o 80 zł. Wysokość minimalnego wynagrodzenia osiągnęła 1680 zł brutto. Kwota ta obowiązuje od 1 stycznia do 31 grudnia 2014 r. Z czym wiąże się wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę?

Uzasadnienie wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę

Dla ważności złożonego przez pracodawcę wypowiedzenia niezbędne jest jego prawidłowe uzasadnienie, co ma istotne znaczenie z punktu widzenia potencjalnych sporów sądowych. Podanie nieprawidłowej przyczyny może bowiem skutkować obowiązkiem wypłaty odszkodowania lub ponownego zatrudnienia pracownika.

Dokumentowanie wypoczynku dzieci pracowników

Pracownicy mają możliwość składania wniosków o dofinansowanie do wypoczynku ich dzieci. Wraz z końcem wakacji służby kadrowo-płacowe organizacji non profit powinny zakończyć rozliczanie wniosków o dofinansowanie do wypoczynku dzieci pracowników.

Szukaj pracy po wakacjach

W okresie powakacyjnym znajdziemy więcej ofert pracy. Jest to świetny moment na poszukiwanie nowego pracodawcy.

Odpowiedzialność uczestników nielegalnego strajku

Strajk jest jednym ze sposobów rozstrzygania sporów zbiorowych powstałych pomiędzy pracodawcą a pracownikami. Aby był legalny, musi spełniać warunki określone w przepisach prawa. Kiedy strajk jest legalny i jaka jest odpowiedzialność uczestników nielegalnego strajku?

Płaca minimalna w Polsce - Raport płacowy. Polska i świat – cz. 2

Raport Płacowy. Polska i świat przygotowany na potrzeby Związku Przedsiębiorców i Pracodawców prezentuje szczegółowe dane dotyczące wynagrodzeń zarówno w Polsce jak i na świecie.

Podstawa wymiaru zasiłku, a przekroczenie rocznej podstawy wymiaru składek

Niekiedy wyliczanie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego może sprawiać trudności. Jedną z takich sytuacji jest przekroczenie rocznej podstawy wymiaru składek. Jak obliczyć podstawę wymiaru zasiłku, gdy dojdzie do przekroczenia rocznej podstawy wymiaru składek?

Zasiłek wyrównawczy

Zasiłek wyrównawczy jest jednym ze świadczeń wypłacanych z ubezpieczenia chorobowego. Komu i w jakich sytuacjach przysługuje prawo do zasiłku wyrównawczego?

Jak zarządzać nowo przejętym zespołem?

Osoby zarządzające pracownikami odgrywają bardzo istotną rolę. Samo zarządzanie zespołem osób wymaga odpowiedniego przygotowania i sporego wkładu własnego w funkcjonowanie firmy. zadanie to jest trudniejsze, gdy dochodzi do przejęcia zespołu.

Ranking zarobków na świecie i w Polsce - Raport płacowy. Polska i świat – cz. 1

Raport Płacowy. Polska i świat przygotowany na potrzeby Związku Przedsiębiorców i Pracodawców prezentuje szczegółowe dane dotyczące wynagrodzeń zarówno w Polsce jak i na świecie.

Leasing pracowniczy, czyli pracownik do wynajęcia

Leasing pracowniczy jest coraz częściej stosowany przez firmy szukające oszczędności. W skrócie leasing pracowniczy polega na wykonywaniu przez pracownika pracy u innego pracodawcy przez okres ustalony w porozumieniu zawartym pomiędzy stronami.

Zasady pisowni oficjalnych e-maili

Jakie są zasady pisowni oficjalnych e-maili? Od tego, jak będzie skonstruowana nasza wiadomość, zależy zwykle to, czy pracodawca na nią odpowie. Czy stać nas na to, aby robić błędy albo popełniać komunikacyjne gafy?

Obowiązki pracodawcy w zależności od liczby zatrudnianych pracowników

Wiele obowiązków nałożonych na pracodawców jest uzależnionych od liczby zatrudnianych przez nich pracowników. Większość firm prowadzonych w Polsce należy przy tym do kategorii mikroprzedsiębiorstw. Jakie obowiązki spoczywają na pracodawcy w zależności od liczby zatrudnianych pracowników?

Ustalanie zasiłku chorobowego dla pracowników tymczasowych na innych zasadach

Przy ustalaniu podstawy wymiaru świadczeń chorobowych przysługujących pracownikom tymczasowym mają zastosowanie ogólne zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłku. Odrębności wynikające ze specyfiki pracy tymczasowej dotyczą m.in. uzupełniania wynagrodzenia, którego dokonuje się do okresu, na jaki została zawarta umowa o pracę tymczasową.

Wykroczenia przeciwko prawom pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy

Wykroczenia przeciwko pracom pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy mogą być opatrzone dotkliwa sankcją. niżej przedstawiamy regulację prawną w tym zakresie.

Kompetencje rady pracowników

Radę pracowników tworzy pracodawca prowadzący działalność gospodarczą i zatrudniający co najmniej 50 pracowników. Jakie kompetencje posiada rada pracowników?

Podstawa wymiaru zasiłku a składnik wynagrodzenia wypłacany zaliczkowo

Niektóre składniki wynagrodzenia, które należy uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku, mogą być wypłacane zaliczkowo. Często zdarza się, że premie czy prowizje są wypłacane nie w pełnej wysokości. W takiej sytuacji w podstawie wymiaru zasiłku należy uwzględnić dany składnik w kwocie faktycznie wypłaconej.

Firma zwraca pracownikowi wydatki z podróży służbowej - skutki w PIT

Zwrot wydatków poniesionych przez pracowników w czasie podróży służbowej własnym środkiem transportu, obejmujących opłaty za przejazd płatnymi odcinkami autostrady oraz opłaty parkingowe, związanych z wykorzystaniem w podróży służbowej samochodu prywatnego, jest dla pracowników zwolniony z opodatkowania zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a) ustawy o PIT.

Wybór drogi zawodowej - raport

Decyzja o wyborze drogi zawodowej powinna być podyktowana nie tylko korzyściami płynącymi z wykonywania danego zawodu w przyszłości, ale i zainteresowaniami i predyspozycjami. Jak wyważyć te dwie kwestie? Na co zwracać uwagę kształtując swoją karierę zawodową?

Odpowiedzialność porządkowa pracowników

Dla należytego wykonywania pracy, pracownik powinien być świadomy spoczywających na nim obowiązków wynikających ze stosunku pracy, którego jest stroną. Co każdy pracownik powinien wiedzieć przed podjęciem zatrudnienia?

Wynagrodzenia w działach finansów i księgowości

Mediana wynagrodzeń w działach finansów i księgowości wyniosła w 2012 roku 4 493 PLN brutto - wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak

Przychód musi być zindywidualizowany

Z uwagi na brak możliwości zindywidualizowania otrzymanych przez pracowników świadczeń, z tytułu uczestnictwa w imprezie integracyjnej, wartość tych świadczeń nie stanowi dla pracowników źródła przychodu, podlegającego PIT.

Termin wypłaty wynagrodzenia pracownikom organizacji

Ustalenie wygodnego i jednocześnie właściwego terminu wypłaty wynagrodzenia pracownikom jest istotnym elementem organizacji każdego pracodawcy. Wynagrodzenie można bowiem wypłacać w trzech terminach: przed końcem miesiąca, za który ono przysługuje, z końcem danego miesiąca, albo do 10. dnia miesiąca następnego. Każdy ze wskazanych terminów ma swoje zalety i wady. Niedochowanie ustalonych terminów naraża pracodawców na kary.

E-zwolnienia 2014

Już od stycznia 2014 roku funkcjonować będzie elektroniczny system zaświadczeń lekarskich, czyli nowy system wystawiania i przesyłania e-zwolnień.

Elastyczny czas pracy - co oznacza dla pracowników i pracodawców?

Ustawa z dnia 12 lipca 2013 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz ustawy o związkach zawodowych wprowadziła do polskiego prawa pracy rozwiązania, które w założeniu mają stworzyć stronom stosunku pracy szerszy zakres swobody w zakresie organizacji czasu pracy: dłuższy okres rozliczeniowy czasu pracy i ruchomy czas pracy. Co te zmiany oznaczają dla pracowników i pracodawców?

Urlop szkoleniowy - jak pogodzić pracę z nauką?

Raz uzyskane kwalifikacje zawodowe oraz zdobyte dzięki nim zatrudnienie nie zapewnią nam pracy do emerytury. W obecnych czasach musimy na bieżąco poszerzać swój zakres wiedzy, aby nie wypaść z rynku. Tylko jak pogodzić urlop szkoleniowy z pracą, a co za tym idzie, naukę z pracą?

30 września - nieprzekraczalny termin dokonania odpisu na ZFŚS

Pracodawca przekazuje na wyodrębniony rachunek bankowy ZFŚS równowartość dokonanych odpisów i zwiększeń na dany rok kalendarzowy w terminie do 30 września tego roku, z tym że w terminie do dnia 31 maja tego roku przekazuje kwotę stanowiącą co najmniej 75% równowartości odpisów. Oznacza to, że w terminie do 30 września na rachunek Funduszu musi wpłynąć pozostałe 25% odpisu rocznego.

30 września - nieprzekraczalny termin dokonania odpisu na ZFŚS

Pracodawca przekazuje na wyodrębniony rachunek bankowy ZFŚS równowartość dokonanych odpisów i zwiększeń na dany rok kalendarzowy w terminie do 30 września tego roku, z tym że w terminie do dnia 31 maja tego roku przekazuje kwotę stanowiącą co najmniej 75% równowartości odpisów. Oznacza to, że w terminie do 30 września na rachunek Funduszu musi wpłynąć pozostałe 25% odpisu rocznego.

Elastyczny czas pracy - co warto wiedzieć?

Jakie są zalety elastycznego czasu pracy, który obowiązuje od 23 sierpnia 2013 r. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało specjalny poradnik, w którym wyjaśnia najczęściej spotykane wątpliwości związane z ruchomym czasem pracy.

Wypowiedzenie układu zbiorowego pracy

Wypowiedzenie układu zbiorowego pracy jest jednym ze sposobów jego rozwiązania. Zachowanie jakiej procedury jest konieczne dla zgodnego z prawem wypowiedzenia układu zbiorowego pracy z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia? Kiedy i w jaki sposób należy o tym poinformować Państwową Inspekcję Pracy? Jakie dokumenty muszą zostać sporządzone i podpisane przez strony? Czy należy podawać powody wypowiadania układu? O tym poniżej.

HRowcy jak wino – im starsi tym lepsi

Z raportu portalu HR24 wynika, że wraz ze wzrostem stażu pracy zwiększa się sprawność zawodowa pracowników kadrowych. Okazuje się, że wraz z doświadczeniem rośnie również tolerancja na odmienność i zaufanie.

Jakie prawa i obowiązki ma płatnik składek podczas kontroli ZUS

Obowiązujące przepisy nie wskazują, jak często ZUS powinien kontrolować płatników. W praktyce częstotliwość kontroli jest wyznaczana wymaganiami skutecznego dochodzenia należności z tytułu składek. Swoboda organów w zakresie czasu trwania, częstotliwości i sposobu przeprowadzania postępowania kontrolnego jest jednak znacznie ograniczona.

REKLAMA