REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracodawca, Praca zdalna

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dodatkowe 2 dni wolnego w 2023 r.

Zmian w Kodeksie Pracy ciąg dalszy. Wprowadzone zostanie zwolnienie od pracy w wymiarze 2 dni albo 16 godzin, z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem. 

Autozapis do PPK - nowy obowiązek pracodawcy. WEBINARIUM

Autozapis do PPK - nowy obowiązek pracodawcy. Zapraszamy na praktyczne webinarium „Autozapis do PPK - nowy obowiązek pracodawcy” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 22 lutego 2023 roku. Polecamy!

Czy pracownicy biurowi znają prawo pracy? RAPORT

Co piąty pracownik biurowy w Polsce ocenia swoją znajomość przepisów prawnych jako mierną lub zaledwie dostateczną, wynika z badania portalu pracy Rocketjobs.pl. Łącznie niemal 2/3 white collars uważa, że w ich miejscu zatrudnienia przepisy pracy są respektowane, ale jednocześnie prawie 20 proc. czuje, że pracodawca łamie ich prawa. Na kim powinien spoczywać obowiązek edukacji w tym zakresie i na ile bezpiecznie Polacy czują się z obecnymi przepisami?

Łatwiej o pracę zdalną w Hiszpanii – nowe wizy – mniej formalności

Od 2023 r. Hiszpania wprowadzi nową wizę dla cyfrowych pracowników, tzw. nomadów – którzy się przemieszczają i jednocześnie pracują w różnych krajach. Czy pracownicy zdalni muszą się ubiegać o pozwolenie na pracę czy wizę? Kim są nomadzi cyfrowi i jakie mają prawa? Jak uzyskać Wiza Digital Nomad?

REKLAMA

Telepracownik nie ma gwarancji przejścia na pracę zdalną w 2023 r. Do kiedy składa wniosek?

Do 7 października 2023 r. można pracować na podstawie przepisów o telepracy. Między 7 kwietnia a 7 października telepracownicy muszą załatwić z pracodawcami formalności wprowadzone przez nowe przepisy o pracy zdalnej. Tylko wtedy staną się pracownikami zdalnymi.  

64 proc. firm uważa, że praca zdalna umożliwia zatrudnienie osób starszych

64 proc. firm uważa, że praca zdalna umożliwia zatrudnienie osób starszych lub z niepełnosprawnościami, a 59 proc. wskazuje, że ma ona wpływ na zmniejszenie kosztów utrzymania przedsiębiorstwa - przekazał Polski Instytut Ekonomiczny.

Regulamin pracy zdalnej – jak napisać, rozdział po rozdziale, co powinno się w nim znaleźć od 7 kwietnia 2023 r.

Ostatnia nowelizacja Kodeksu pracy została opublikowana w Dzienniku Ustaw a jej nowe przepisy o pracy zdalnej wejdą w życie 7 kwietnia 2023 r. Do tej daty pracodawcy muszą uregulować kwestie wykonywania pracy zdalnej, w tym hybrydowej, stosownymi dokumentami. Jednym z wygodniejszych rozwiązań jest regulamin pracy zdalnej, którego ramy przedstawiamy niżej. Jak napisać regulamin pracy zdalnej? Co powinno się w nim znaleźć?

Nowe odszkodowanie dla pracowników – kolejne zmiany w KP już coraz bliżej!

Kolejne zmiany w prawie pracy w 2023 r.! Oprócz uprawnień rodzicielskich, zwolnień od pracy z powodu siły wyższej, zmian w umowach na czas określony i na okres próbny – będą wprowadzone zmiany w zakresie dyskryminacji. Pracownicy zyskają dodatkową ochronę w zatrudnieniu – jaką i czy pracodawcy mają się czego obawiać?

REKLAMA

Rozliczanie pracy zdalnej będzie koszmarem pracodawców?

Spóźniona, ale jest - ustawa o pracy zdalnej mocno ingeruje w Kodeks pracy i będzie wymagać od pracodawców zmian w regulaminach organizacyjnych firm. Eksperci Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie nie mają wątpliwości, że zmiany były konieczne, ale mogą też spowodować, że przedsiębiorcy zamiast wspierać pracę zdalną będą unikać jej jak ognia. 

Obowiązkowy zwrot kosztów pracy zdalnej, czyli problem pracodawcy i pracownika WIDEO

Praca zdalna została na stałe wprowadzona do Kodeksu pracy. Nowelizacja pozostawia jednak wątpliwości, które staną się problemem dla pracodawców i pracowników. Przykładem jest zwrot kosztów pracy zdalnej.

Rośnie aktywność zawodowa osób z niepełnosprawnościami. Wciąż jednak są bariery

Według danych MRiPS obecnie aktywna zawodowo jest średnio co trzecia osoba z niepełnosprawnościami w wieku produkcyjnym, ale zgodnie ze strategią przyjętą przez rząd za kilka lat ten odsetek powinien znacząco wzrosnąć. Organizacje pracodawców podkreślają, że nie uda się to bez znaczących zmian systemowych i prawnych.

Wzory wniosków pracowników o pracę zdalną [Word, od 7 kwietnia 2023 r.]

Od 7 kwietnia 2023 r. pracownicy mogą składać dwa wnioski o korzystanie z pracy zdalnej. W artykule wzory tych wniosków.

Wzór wniosku: okazjonalna praca zdalna (OPZ) od 7 kwietnia 2023 r. 24 dni w roku dla każdego

Każdy pracownik ma prawo do okazjonalnej pracy zdalnej (OPZ). Po złożeniu wniosku może pracować w domu 24 dni w roku. Niestety pracodawca może wniosek rozpatrzyć negatywnie.

Wykroczenie przeciwko prawom pracownika

Przepisy Kodeksu pracy określają prawa i obowiązki pracowników. Przede wszystkim po to, by ich chronić. Ciężkie naruszenie praw pracownika stanowi podstawę do rozwiązania umowy o pracę, a niektóre z wykroczeń przeciwko prawom pracownika mogą być podstawą do nałożenia na pracodawcę kary grzywny.

Praca zdalna - co musi zapewnić pracodawca? PODCAST

Praca zdalna. Pracodawca musi zapewnić pracownikowi niezbędne materiały i narzędzia w tym urządzenia techniczne, żeby on pracę zdalną mógł wykonywać - wskazuje Joanna Rutkowska Dyrektorka HR w agencji zatrudnienia Trenkwalder. PODCAST

Praca zdalna. Lista najważniejszych zmian!

Praca zdalna stała się masowym zjawiskiem z powodu epidemii. Tymczasowe rozwiązanie w końcu zostało formalnie uregulowane. Co powinni wiedzieć pracujący zdalnie lub planujący pracę zdalną? Poniżej lista najważniejszych uregulowań.

Polacy nie lubią poniedziałków i chcą pracować cztery dni w tygodniu

Badanie przeprowadzone przez serwis InterviewMe wykazało, że 67% Polaków popiera pomysł skrócenia tygodnia pracy do 4 dni. Jednocześnie 43% uważa, że 40 godzin pracy w tygodniu to zbyt dużo. Aż 75% Polaków nie lubi poniedziałków.

Work-life balance to dłuższe urlopy dla rodziców i opiekunów. Od kiedy? WIDEO

Urlopy dla rodziców i opiekunów ulegną wydłużeniu. Termin implementowania przepisów tzw. dyrektywy Work-life balance nie jest jeszcze dokładnie znany. Najprawdopodobniej doczekamy się zmian w prawie jeszcze w 2023 roku.

Pracodawcy przeciwni zmianom w reklamach suplementów diety

Nie ma obecnie wystarczającego uzasadnienia dla wprowadzania nowych regulacji dotyczących reklamy suplementów diety, ponieważ są one już zawarte w branżowym „Kodeksie Dobrych Praktyk Reklamy Suplementów Diety” – uważa Konfederacja Lewiatan.

Posłowie wysłuchali apelu pracodawców

Sejmowa Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii, po apelu pracodawców, m.in. Konfederacji Lewiatan, odroczyła prace nad projektem ustawy Prawo komunikacji elektronicznej.

Praca zdalna i digitalizacja – co nas czeka w 2023 r.?

Praca zdalna w 2023 roku. Ostanie trzy lata to okres wielu dynamicznych zmian na rynku pracy, które znacząco wpływały na sposób prowadzania biznesu. Planowane na początek tego roku nowelizacje mają głównie na celu unormowanie i zabezpieczenie osób pracujących zdalnie. Za tym idą kolejne rozwiązania, zmieniające obraz zatrudnienia w Polsce. Z jakimi trendami HR będziemy mierzyli się w najbliższych kwartałach? Eksperci wskazują cztery najważniejsze kierunki w 2023 r.

Nowelizacja kodeksu pracy dot. pracy zdalnej opublikowana w Dzienniku Ustaw [Treść przepisów]

W dniu 6 lutego 2023 r. opublikowano w Dzienniku Ustaw (pozycja 240) ustawę z dnia 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Ta nowelizacja kodeksu pracy wprowadza (od 7 kwietnia 2023 r.) przepisy dotyczące pracy zdalnej i hybrydowej. Uchylone zostają jednocześnie przepisy dot. telepracy. Natomiast już od 21 lutego br. obowiązywać będą przepisy tej nowelizacji dotyczące kontroli trzeźwości pracowników. Pełną treść nowelizacji publikujemy w załączniku.

Dokumentacja i oświadczenia związane z pracą zdalną – wzory dokumentów dla każdej formy pracy zdalnej WEBINARIUM

Dokumentacja i oświadczenia związane z pracą zdalną. Zapraszamy na praktyczne webinarium „Dokumentacja i oświadczenia związane z pracą zdalną – wzory dokumentów dla każdej formy pracy zdalnej” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 17 lutego 2023 roku. Webinarium wyjątkowo potrwa aż 1,5 godziny. Polecamy!

DGP: Od 7 kwietnia 2023 r. wchodzi w życie praca zdalna. Od 21 lutego 2023 r. przepisy o kontroli trzeźwości [zmiany w kodeksie pracy, nowelizacja]

DGP ustalił, że dziś zostanie opublikowana w Dzienniku Ustaw nowelizacja kodeksu pracy wprowadzająca pracę zdalną oraz możliwość kontroli pracownika na stan nietrzeźwości.

Pracodawcy coraz częściej rezygnują z pracy zdalnej

Pracodawcy coraz częściej rezygnują z pracy zdalnej - powiedział PAP prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezary Kaźmierczak. Jego zdaniem powodem rezygnacji z pracy zdalnej wśród pracodawców jest spadek jakości i produktywności.

DGP: Praca zdalna okazjonalna. Jak obliczać limit 24 dni po zmianie pracy?

Praca zdalna i okazjonalna praca zdalna 2023 r. Co z pulą 24 dni pracy zdalnej w roku w przypadku zmiany pracodawcy? Czy 24 dni liczą się od nowa przy zmianie pracy, czy też to stała liczba dni pracy zdalnej w roku kompletnie niezależna od zmiany miejsca pracy.

Mniej ofert pracy w urzędach pracy. Pracodawcy szukają gdzie indziej

Według danych MRiPS, w ciągu roku o 5% spadła liczba pracodawców, którzy poszukiwali pracowników za pośrednictwem urzędów pracy. W ubiegłym roku zaoferowano tam o przeszło 12% mniej miejsc pracy niż w 2021 roku. Gdzie szukano najczęściej i na jakie stanowiska? 

Praca zdalna w odwrocie? Wielu pracowników wróciło do biur

W ostatnich dniach głośno jest o długo wyczekiwanym umieszczeniu pracy zdalnej w  Kodeksie pracy. To istotna i bardzo oczekiwana zmiana - pytanie tylko czy nie za późna. 

Monitoring w miejscu pracy

Czy w miejscu pracy dopuszczalny jest monitoring? Jeśli tak to w jakich pomieszczeniach? Czy pracodawca powinien poinformować o monitoringu? Czy można sprawdzać pocztę służbową pracownika?

Praca 4.0. Wyzwań na rynku pracy przybywa

Niedobór pracowników, niewykorzystany potencjał młodych kobiet, osób starszych i niepełnosprawnych, rosnące koszty pracy, trudności w pozyskiwaniu pracowników o odpowiednich kwalifikacjach, frustracja pracowników i pracodawców czy zatrudnianie cudzoziemców – to najważniejsze wyzwania na które zwracali uwagę uczestnicy konferencji „Praca 4.0. Przewidzieć jutro – rynek pracy w dobie niepewności”, którą zorganizowała Konfederacja Lewiatan.

Główny Inspektor Pracy o pracy zdalnej

Główny Inspektor Pracy o pracy zdalnej w Programie 3 Polskiego Radia.

Praca zdalna uchwalona - Prezydent RP podpisał ustawę

Przepisy regulujące prace zdalną zostały uchwalone w dniu 1 grudnia 2022 r., a Prezydent RP podpisał w dniu 27 stycznia 2023 r. ustawę o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Przepisy o telepracy zostały uchylone z Kodeksu Pracy. Jakie są zasady pracy zdalnej? Czy pracodawca ma obowiązki BHP czy może polecić pracę zdalną, jakie ma obowiązki?

Co to jest społeczna inspekcja pracy?

Co to jest społeczna inspekcja pracy? Jakie zadania ma społeczna inspekcja pracy? Czy społeczna inspekcja pracy powinna współpracować z pracodawcą i PIP? Co jeżeli inspektor stwierdzi uchybienia?

Praca zdalna na stałe w Kodeksie pracy. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wprowadzającą na stałe pracę zdalną do Kodeksu pracy. Uregulowano także kwestie kontroli trzeźwości pracowników.

Pracodawco! Masz obowiązek wpisania do akt pracownika informacji o pracy zdalnej. Projekt rozporządzenia

Ministerstwo Rodziny i Polityki społecznej poinformowało, że w związku ze zmianami w Kodeksie pracy konieczne jest uwzględnienie w aktach osobowych pracownika informacji o pracy wykonywanej zdalnie. Dokument reguluje też sposób przetwarzania informacji na temat kontroli trzeźwości pracowników.

DGP: Ostatnia nowelizacja kodeksu pracy wymaga zmian w aktach pracowników

Prezydent Andrzej Duda podpisał dzisiaj nowelizację Kodeksu pracy, która precyzuje zasady przeprowadzania kontroli trzeźwości wśród pracowników. Do uzgodnień trafił właśnie projekt rozporządzenia, precyzującego w jaki sposób pracodawcy mają prowadzić w tym zakresie dokumentację pracowniczą.

UWAGA! Od 21 marca zmiany w aktach osobowych pracownika. Praca zdalna, badanie trzeźwości i testy na narkotyki [Kodeks pracy 2023 r.]

Nowa część E akt osobowych przeznaczona jest na informacje o dacie, godzinie i minucie badania trzeźwości pracowników lub kontroli na obecność narkotyków. W części B należy umieścić dowód poinformowania pracownika, że może podlegać takiej kontroli. Zmian tych nie wprowadzają pracodawcy nie planujący kontrolować pracowników na obecność alkoholu i narkotyków. 

Praca zdalna w Kodeksie pracy w 2023 - ustawa z podpisem Prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizacje Kodeksu pracy, która na stałe wprowadza pracę zdalną. Na jakich zasadach i od kiedy? 

Obowiązki BHP pracodawcy względem niepracowników

Jakie pracodawca ma obowiązki zw. z BHP względem niepracowników i jakie oni mają obowiązki względem podmiot z którym współpracują? Czy osoby zatrudnione na podstawach cywilnoprawnych (np. umowy zlecenia, o dzieło) mają prawo do zagwarantowania im BHP? Czy do takich umów stosuje się KP?

Jak przygotować digitalizację działów HR?

Nowelizacje przepisów regulujące pracę zdalną, które prawdopodobnie wejdą w życie 1 kwietnia br. obligują pracodawcę do zachowania ciągłości procesów kadrowych. W takim i w wielu innych przypadkach, wymagających komunikacji z działem HR narzędzia cyfrowe są niezbędne. Digitalizacja procesów HR staje się dzisiaj koniecznością.

Zmiany w zatrudnianiu niepełnosprawnych w 2023 r.

W 2023 r. zmieniają się zasady w zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Skorzystają jednak na tym pracodawcy. Jakie będzie dofinansowanie na zatrudnienie niepełnosprawnych w 2023 r. z PFRON?

Przewodniczący PFON pozytywnie o nowelizacji kodeksu pracy dot. pracy zdalnej

Rozwiązania przyjęte w nowelizacji kodeksu pracy, dotyczące pracy zdalnej, wpłyną pozytywnie na aktywność zawodową osób wspierających na co dzień osoby z niepełnosprawnościami - powiedział PAP dr Krzysztof Kurowski, przewodniczący Polskiego Forum Osób z Niepełnosprawnościami.

Przewodniczący PFON pozytywnie o nowelizacji Kodeksu pracy

Rozwiązania przyjęte w nowelizacji kodeksu pracy, dotyczące pracy zdalnej, wpłyną pozytywnie na aktywność zawodową osób wspierających na co dzień osoby z niepełnosprawnościami - powiedział PAP dr Krzysztof Kurowski, przewodniczący Polskiego Forum Osób z Niepełnosprawnościami.

Urlop na żądanie 2023

Ile dni urlopu na żądanie przysługuje w 2023 r.? Jak i kiedy złożyć wniosek o urlop na żądanie? Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu na żądanie? Czy urlop na żądanie jest częścią urlopu wypoczynkowego? Czy prawo do urlopu na żądnie mają pracownicy zatrudnieni na ½ czy ¼ etatu?

Połowa pracowników wybiera firmę na podstawie elastycznych rozwiązań czasowych

Według raportu aż 47% pracowników wybiera swojego pracodawcę na podstawie czasu i godzin oraz elastycznego harmonogramu pracy. 

Średnio 54 minuty dziennie. Tyle oszczędza pracownik na pracy zdalnej

Praca zdalna pozwala oszczędzić zatrudnionym średnio 54 minuty dziennie - wskazali analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Czas ten przeznaczają głównie na odpoczynek i jakąś formę pracy - dodali.

Praca zdalna 2023 – koszty, ekwiwalent, ryczałt, podatki i inne ważne kwestie finansowe. Rozliczenie z pracownikiem

Nowelizacja Kodeksu pracy (dalej „Kp”) wprowadzająca m.in. długo oczekiwane przepisy o pracy zdalnej, czeka na podpis Prezydenta RP i publikację w Dzienniku Ustaw. Biorąc pod uwagę, na szczęście, dość długie vacatio legis (2 miesiące), pracodawcy mają czas co najmniej do drugiej połowy marca 2023 r. (a być może nieco dłużej) na przygotowanie się do ich wdrożenia. Jak na standardy obecnej legislacji długo, jak na potrzeby zakładu pracy, niekoniecznie. Jednym z zagadnień trudniejszych w implementacji są obowiązkowe rozliczenia pomiędzy pracodawcą a pracownikami.

Juniorzy IT najlepiej zarobią w Czechach, midzi w Polsce, a seniorzy w Ukrainie

Jak się okazało, w przypadku specjalistów(-ek) IT na poziomie mid, największe zarobki spośród badanych krajów oferuje się w Polsce - tu wynagrodzenia są na poziomie od 14,7 do 21 tys. złotych netto +VAT. Poza tym porównując wymienione kraje, to w Ukrainie odnotowano najwięcej ofert pracy zdalnej, bo aż 74 proc., a w Polsce tylko o 12 punktów procentowych mniej.

Posiłki w pracy finansowane przez pracodawcę - integracja, zwolnienie ze składek ZUS

Z badań wynika, że stres i nadmiar zadań w pracy wpływa negatywnie na zdrowie i nawyki żywieniowe pracowników. Praca zdalna czy hybrydowa nie zawsze ułatwia dbanie o regularne posiłki. Ci, którzy natrafiają na trudności, wskazują na niewyraźne granice między pracą a odpoczynkiem oraz brak czasu z powodu obowiązków domowych. Doskwiera też ograniczony kontakt ze współpracownikami. Aż 83% badanych uważa, że wspólne posiłki pomagają w integracji i sprzyjają lepszej atmosferze, ale tylko 20% ma często ku temu okazję. Tak wynika z najnowszego raportu Sodexo Benefits and Rewards Services Polska „Bez zadyszki. Jak zadbać o zdrowie pracowników i finanse w organizacji?”. Zdaniem pracowników regularne dofinansowanie posiłków pozwala zatroszczyć się o dietę (61%) i więcej zaoszczędzić (77%). Tymczasem ponad połowa (56%) badanych pracodawców wciąż nie wie, że taki benefit wiąże się z korzyściami finansowymi dla firmy.

Kto był najbardziej poszukiwany na rynku pracy w 2022 r.? RAPORT

Rynek pracy w 2022 r. najbardziej łaskawy był dla ekspertów IT, specjalistów ds. sprzedaży i pracowników fizycznych - wynika z danych Pracuj.pl. W ostatnich miesiącach aktywność rekrutacyjna firm stopniowo zmniejszała się; mimo to odnotowano rekordową liczbę ogłoszeń.

REKLAMA