REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracodawca, Niepełnosprawny pracownik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nawiązanie stosunku pracy przez pracownika samorządowego

Pracownicy samorządowi są zatrudniani na stanowiskach urzędniczych, w tym kierowniczych stanowiskach urzędniczych; doradców i asystentów; pomocniczych i obsługi. Ponadto w urzędzie gminy, starostwie powiatowym i urzędzie marszałkowskim tworzy się odpowiednio stanowisko sekretarza gminy, powiatu i województwa.

Jak rozliczyć wypłatę odprawy z tytułu zwolnień grupowych wyższą niż 15-krotność minimalnego wynagrodzenia

Z jednym z pracowników rozwiązujemy umowę o pracę z powodu likwidacji jego stanowiska pracy. Podlegamy ustawie o tzw. zwolnieniach grupowych, w związku z czym musimy wypłacić mu odprawę pieniężną. Jednak w treści wypowiedzenia umowy o pracę zagwarantowaliśmy pracownikowi odprawę w wysokości przewyższającej 15-krotność płacy minimalnej, tj. 5-krotność płacy zasadniczej tego pracownika (25 000 zł). Czy w tej sytuacji cała odprawa będzie podlegała składkom na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, czy tylko nadwyżka ponad tę kwotę? Co z podatkiem?

Jakie są zasady nieodpłatnego zatrudniania skazanych?

Skazani mogą być zatrudnieni nieodpłatnie w ściśle określonych przypadkach i na warunkach. Którzy skazani mogą liczyć, na takie zatrudnienie.

Czy zakaz dyskryminacji obejmuje także zleceniobiorców?

Kodeks pracy nakłada na pracodawców obowiązek niedyskryminacji pracowników w zatrudnieniu. Dotychczas jednak dotyczył on jedynie pracowników w rozumieniu Kodeksu pracy, czyli co do zasady osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy zakaz dyskryminacji obejmuje także zleceniobiorców? Przeczytaj poradę eksperta.

REKLAMA

Nie wszyscy pracujący emeryci muszą rozwiązać umowę o pracę

ZUS informuje, że obowiązek rozwiązania stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą w celu kontynuowania pobierania emerytury, dotyczy tylko tych osób, które przed 1 stycznia 2011 roku przeszły na emeryturę bez rozwiązania umowy o pracę.

Jak ustalić prawo do zasiłku chorobowego zleceniobiorcy, który zachorował będąc pracownikiem

Zawarliśmy z kobietą umowę zlecenia na okres od 15 grudnia 2009 r. do 30 listopada 2011 r. z wynagrodzeniem miesięcznym w kwocie 500 zł. Do 31 stycznia 2011 r. nie odprowadzaliśmy za nią składek na ubezpieczenie chorobowe, gdyż była zatrudniona na umowę o pracę w innej firmie z wynagrodzeniem 2100 zł. Zleceniobiorczyni 29 grudnia 2010 r. miała wypadek samochodowy i otrzymała zwolnienie lekarskie od 29 grudnia 2010 r. do 24 lutego 2011 r. Od 1 lutego br. zgłosiliśmy ją do ubezpieczeń społecznych, w tym do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Czy osoba ta nabędzie prawo do zasiłku chorobowego z umowy zlecenia, czy powinna dalsze zwolnienia przedkładać do zakładu pracy, gdzie była zatrudniona na umowę o pracę? Jak ustalić wysokość świadczenia?

Czy PIT można wysłać do pracownika e-mailem

W przypadku gdy pracodawca nie dokonuje rocznego obliczenia podatku na druku PIT-40, ma obowiązek wystawić pracownikom PIT-11. Pracodawcy, którzy prowadzili działalność przez cały 2010 r., powinni przekazać powyższe informacje podatnikom i urzędom skarbowym do końca lutego 2011 r.

Ustawa żłobkowa czeka na podpis prezydenta

23 lutego prezydent Bronisław Komorowski podpisze ustawę o formach opieki nad dziećmi do lat trzech - zapowiedziała prezydencka minister Irena Wóycicka.

REKLAMA

Nabór kandydatów na stanowisko pracownika samorządowego

O wolnych stanowiskach urzędniczych możemy się dowiedzieć z Biuletynu Informacji Publicznej. Wymogi zatrudnienia, na takie stanowiska są ściśle określone.

Na jakiej podstawie można zatrudnić skazanego?

W myśl przepisów kodeksu karnego wykonawczego pracę zapewnia się przede wszystkim skazanym zobowiązanym do świadczeń alimentacyjnych, a także mającym szczególnie trudną sytuację materialną, osobistą lub rodzinną.

Czy pracodawca może gromadzić notatki służbowe?

Notatki służbowe są jednymi z najczęściej stosowanych przez pracodawcę środków służących odnotowaniu negatywnych zachowań pracowników, które w konsekwencji mogą wpłynąć na sytuację takiego pracownika w firmie. Czy jednak ich gromadzenie jest legalne?

Prace zimowe - obowiązki pracodawcy

Pracownicy wykonujący swoją pracę w trudnych warunkach atmosferycznych i niskiej temperaturze narażeni są przede wszystkim na upadki będące skutkiem poślizgnięcia się na ośnieżonej lub zalodzonej powierzchni oraz na odmrożenia kończyn, uszu czy choroby będące skutkiem gwałtownych zmian temperatury.

Czy zmienią się zasady udzielania urlopu na żądanie

Według badań przeprowadzonych przez portal rynekpracy.pl wynika, że w 2010 roku z urlopu na żądanie nie skorzystało 63 proc. pracowników. Pracownicy najczęściej wykorzystywali jedynie 2 z 4 dni przysługującego urlopu. Z pełnego prawa skorzystało zaledwie 8,7 proc. badanych pracowników.

Urlop szkoleniowy - nowe zasady podnoszenia kwalifikacji

Jeden z pracowników naszej firmy zgłosił chęć podniesienia swoich kwalifikacji zawodowych przez podjęcie 1-rocznych studiów podyplomowych. Poprosił o możliwość zwolnienia z pracy w 2 piątki w miesiącu w celu uczestniczenia w zajęciach. Wyraziliśmy zgodę, ponieważ kierunek studiów, który wybrał pracownik, pozostaje w ścisłym związku z jego zakresem obowiązków. Czy możemy udzielić temu pracownikowi zwolnienia na 2 dni w miesiącu, a nie udzielać urlopu szkoleniowego?

Samozatrudnienie a prawo pracy

W obowiązujących przepisach prawnych brak jest definicji samozatrudnienia, co utrudnia precyzyjne określenie tego sposobu aktywności zawodowej. Niemniej przyjmuje się, że przez pojęcie samozatrudnienie rozumiemy jednoosobową działalność gospodarczą prowadzoną na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej przez osobę fizyczną – przedsiębiorcę, na własny rachunek i na własne ryzyko.

Czy świadczenia chorobowe należy wykazać w zaświadczeniu ZUS Rp-7

Do końca 2010 r. zatrudnialiśmy pracownika, który na początku stycznia 2011 r. ukończył 65 lat i chce zgłosić wniosek o emeryturę. W 2010 r. wypłaciliśmy mu najpierw zasiłek chorobowy, a następnie świadczenie rehabilitacyjne. Czy kwoty tych świadczeń należy wykazać w zaświadczeniu ZUS Rp-7, które wystawiamy mu w związku z przejściem na emeryturę?

Jak najkorzystniej wykorzystać urlop w 2011 roku?

Pracownik co roku ma prawo do określonej liczby urlopu wypoczynkowego. Odpowiednie ustawienie naszego planu urlopowego w połączeniu ze świętami, spowoduje, że możemy sobie pozwolić na parę dłuższych wypoczynków w tym roku.

W jaki sposób zarządzać zespołem indywidualistów?

Czy wiesz, na czym polega „flexipraca”?

Zastanawiające jest to, jak bardzo pozostajemy przywiązani do pracy w tradycyjnym znaczeniu tego słowa. W Polsce jest to szczególnie widoczne: podczas gdy na Zachodzie możliwość ruchomych godzin zatrudnienia lub teleworkingu oferuje coraz więcej pracodawców. Czym właściwie jest praca w systemie „flexi”, popularnie zwana u nas „flexipracą”?

Umowa pozorna

Zawarłem z pracownicą umowę o pracę, na podstawie której miała wykonywać na moją rzecz czynności biurowe. Państwowy inspektor pracy ocenił, że czynności te nie były przez nią realizowane. Wskazał, że strony zawarły umowę jedynie w celu uzyskania przez pracownika świadczeń z ubezpieczenia społecznego. Ocenił również, że umowa została zawarta po to, aby pracownik w bliskiej przyszłości otrzymał zwolnienie lekarskie, a następnie skorzystał z urlopu macierzyńskiego. Czy inspektor PIP ma prawo ocenić umowę jako umowę pozorną?

Czym jest strajk?

Strajk polega na zbiorowym powstrzymywaniu się pracowników od wykonywania pracy w celu rozwiązania sporów dotyczących warunków pracy, płac lub świadczeń socjalnych oraz praw i wolności związkowych pracowników lub innych grup, którym przysługuje prawo zrzeszania się w związkach zawodowych.

Jak kara grozi firmie za nielegalne zatrudnianie?

Porozumienie ze związkiem zawodowym dotyczące zwolnienia grupowego

Kontrola osobista pracowników po zakończeniu pracy

Prowadzę prywatny gabinet lekarski, w którym zatrudniam 12 osób. Podejrzewałem, że kilku pracowników wynosi z gabinetu różne materiały medyczne (np. strzykawki, bandaże) oraz lekarstwa. Ustanowiłem więc regulamin pracy, w którym jest zawarte postanowienie o możliwości przeprowadzenia przeze mnie co jakiś czas kontroli pracowników po zakończeniu przez nich pracy. Zostały wskazane osoby, które mogą w moim imieniu przeprowadzać taką kontrolę, oraz jest wprowadzona zasada, że kontrolę przeprowadzają zawsze osoby tej samej płci co kontrolowany. Jednak mimo to 2 pracownice zarzuciły mi, że taka regulacja narusza ich dobra osobiste. Czy w regulaminie pracy mogłem wprowadzić możliwość takiej kontroli pracowników i czy mam prawo ją przeprowadzać?

W jaki sposób zmienić własny wizerunek?

Jestem silną indywidualnością, może nawet ekscentrykiem, który w obecnej firmie jest ceniony za realne wyniki. Myślę o zmianie pracy. Mam wątpliwości, czy rynek jest gotowy zaakceptować mój niecodzienny sposób bycia i czy wizerunek jest wartością samą w sobie. Jednocześnie zastanawiam się, czy i w jaki sposób mogę go zmienić?

Zasiłek chorobowy dla pracownika zatrudnionego w kilku firmach

Pracownik podlega ubezpieczeniom społecznym, w tym obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu, od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia jego ustania. Gdy stanie się niezdolny do pracy, przysługuje mu świadczenie chorobowe z tytułu każdego zatrudnienia, jeżeli spełnia warunki do uzyskania świadczenia.

Ile godzin przepracujemy w 2011 roku?

Pracownik, który pracuje od poniedziałku do piątku przez osiem godzin dziennie, w 2011 roku przepracuje 252 dni, czyli 2016 godzin.

Wyrok sądu może zmienić wysokość wynagrodzenia

Czy należy się ekwiwalent za urlop po przejściu na emeryturę?

Zasadą jest, że pracownik wykorzystuje przysługujący mu urlop wypoczynkowy w naturze. Kodeks pracy wskazuje tylko jedną sytuację, kiedy można wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop, mianowicie wtedy, gdy strony rozwiązują stosunek pracy i nie zdąży w okresie wypowiedzenia wykorzystać całego przysługującego u danego pracodawcy urlopu wypoczynkowego.

Zagraniczna podróż służbowa w święto

Pracownik jedzie w podróż służbową za granicę. Podczas tego wyjazdu traci dzień wolny (święto) w Polsce. Czy w zamian za pracę za granicą w święto obchodzone w Polsce powinien dostać dodatkowy dzień wolny po powrocie z delegacji?

Priorytety na nowy rok

Pierwszy kwartał roku to tradycyjny okres stawiania celów pracownikom. Menedżerowie często zgłaszają trudności w tym obszarze, podkreślając, że w ich pionie, dziale, zespole celów nie da się postawić. Czy faktycznie jest to niemożliwe?

Wynagrodzenia w finansach i księgowości

Page Personnel w ramach pracy zespołu Finance & Accounting przeprowadził badanie wynagrodzeń w obszarze finansów i księgowości. Celem audytu było sprawdzenie aktualnego poziomu płac w tym sektorze oraz trendów na 2011 r.

Kiedy pracodawca tworzy regulamin zwolnień grupowych

Pracodawca, który zatrudnia co najmniej 20 pracowników i zamierza przeprowadzić zwolnienia grupowe, zanim zwolni pracowników, powinien najpierw ustalić zasady ich odejścia z zakładu pracy.

Kiedy zmiana wymiaru etatu nie powoduje przeliczenia podstawy wymiaru zasiłku

Pracownica uprawniona do urlopu wychowawczego złożyła wniosek o obniżenie od 1 stycznia 2010 r. wymiaru czasu pracy z pełnego do połowy etatu. Zmiana wymiaru czasu pracy obowiązywała do 31 grudnia 2010 r. Od 20 grudnia 2010 r. pracownica przebywa na zwolnieniu lekarskim; jest w ciąży. Obecnie przedłożyła zwolnienie lekarskie do 25 stycznia 2011 r. Jak należy liczyć wysokość wynagrodzenia chorobowego, jeśli w trakcie jego pobierania skończył się okres, na jaki pracownica miała obniżony etat?

Ponowne wyliczenie emerytur osobom kontynuującym pracę - projekt ustawy

Prezydencki projekt ustawy, mówiący o ponownym wyliczaniu emerytur tym osobom, które zdecydują się na ich zawieszenie, by kontynuować pracę, został skierowany we wtorek, 1 lutego, do Sejmu.

W tym roku wzrośnie zatrudnienie

Przeciętne zatrudnienie w gospodarce narodowej w 2011 r. wzrośnie o 1,9 proc. - poinformowała wiceminister finansów Hanna Majszczyk. Dodała, że prognozowane znaczne obniżenie bezrobocia w tym roku wynika z wysokiego wzrostu PKB oraz zmian demograficznych.

Czy kandydaci kłamią w CV? W jaki sposób sprawdzić, czy zamieszczają prawdziwe informacje?

Ile systemów wynagradzania może stosować pracodawca

Pracodawca może wynagradzać pracowników według różnych systemów. Może stosować stałe stawki, zmienne zależne od wyników pracy, a także łączyć te dwa systemy. W jednym zakładzie pracy można stosować różne systemy, np. dla różnych stanowisk pracy. Przyjęte zasady nie są zasadami ustalanymi raz na zawsze. Pracodawca może je zmienić. Wprowadzenie gorszych warunków wymaga wręczenia pracownikom wypowiedzeń zmieniających warunki płacy.

Świadczenia przedemerytalne - dzisiaj weszły w życie nowe przepisy

Dzisiaj, 1 lutego, weszła w życie nowelizacja ustawy o świadczeniach przedemerytalnych. Zmiany dotyczą m.in. zmniejszania i zawieszania świadczenia przedemerytalnego.

Wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów ds. kadr

Z początkiem stycznia pracownicy działów zarządzania zasobami ludzkimi, w nomenklaturze angielskiej zwani też specjalistami ds. Human Resources (w skrócie HR), mogli wybierać wśród ponad 1 tys. ofert zatrudnienia opublikowanych na stronach największych internetowych serwisów rekrutacyjnych. Kadrowi i rekruterzy poszukiwani są przede wszystkim przez przedsiębiorców z takich branż jak produkcja, sprzedaż, budownictwo, finanse, bankowość, konsulting oraz IT.

Terminy na dochodzenie roszczeń z zakresu prawa pracy

Pracownik ma siedem dni na odwołanie się do sądu od wypowiedzenia umowy o pracę. Żądanie przywrócenia do pracy lub odszkodowania należy złożyć w ciągu 14 dni. Odwołanie wniesione po terminie nie może zostać skutecznie rozpoznane, a sąd oddali roszczenia pracownika.

Czy przechowywanie notatek służbowych jest legalne

Dokumentowanie różnych zachowań pracownika czy wydarzeń z jego udziałem może mieć, co potwierdził także Sąd Najwyższy, formę notatek służbowych. Jednak ważne jest to, aby pracownik miał świadomość ich istnienia w jego aktach osobowych.

Co warto wiedzieć o zasiłku pogrzebowym?

Zasiłek pogrzebowy stanowi rekompensatę dla osoby, która pokryła koszty po śmierci zmarłego. Zasiłek pogrzebowy może także otrzymać pracodawca, jeśli to on opłacił wszystkie koszty związane z pogrzebem swojego pracownika.

Czy można uchylić mandat nałożony na pracodawcę

Na pracodawcę za wykroczenia przeciwko prawom pracownika mandaty może nakładać inspektor pracy. Czy w przypadki błędu przy nakładaniu mandatu może on uchylić mandat?

Jak wysokim mandatem może zostać ukarany pracodawca

Pracodawca może zostać ukarany przez inspektora pracy mandatem w przypadku popełnienia wykroczenia przeciwko prawom pracownika. Wysokość mandatu zależy od wielu czynników, zwłaszcza od tego czy jest to pierwsze wykroczenie pracodawcy.

Ile mandatów może nałożyć na pracodawcę inspektor pracy

W przypadku stwierdzenia popełnienia więcej niż jednego wykroczenia, inspektor pracy może nałożyć tyle mandatów, ile czynów stwierdzono.

Czy pracodawca może nie przyjąć mandatu od inspektora pracy

Pracodawca, który popełnia wykroczenie przeciwko prawom pracownika może zostać ukarany mandatem przez inspektora pracy. Pracodawca może odmówić przyjęcia mandatu, o czym powinien być powiadomiony przez inspektora. Odmawiając przyjęcia mandatu nie musi uzasadniać swojej decyzji.

Jak inspektor pracy nakłada mandat na pracodawcę

Prawo do nakładania mandatu na pracodawcę za wykroczenia przeciwko prawom pracownika ma tylko inspektor pracy.

Co grozi za spożywanie alkoholu w pracy?

Spożywanie alkoholu w miejscu pracy rodzi dwojakiego rodzaju konsekwencje. Z jednej strony może zostać potraktowane jako wykroczenie, z drugiej jako naruszenie obowiązków pracowniczych. Co grozi pracownikowi? Jak może bronić się niesłusznie oskarżony?

Czy pracodawca może zwiększyć wymiar urlopu?

Co do zasady Kodeks pracy przyznaje pracownikom 20 lub 26 dni urlopu, w zależności od ogólnego stażu pracy. Jest to minimalny wymiar urlopu, którzy nie może być przez pracodawcę skrócony. Kodeks pracy nie zabrania jednak wydłużania tego okresu.

REKLAMA