REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracodawca, Mandat

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kto może kontrolować fotoradary?

Znienawidzona przez kierowców sieć fotoradarów również podlega kontroli. Instytucją, która ma zadbać o właściwy wybór miejsca na ustawienie fotoradarów, oraz o inne aspekty wpływające na to, czy fotoradar działa zgodnie z przepisami jest Najwyższa Izba Kontroli.

Odcinkowy pomiar prędkości - telefon cię ostrzeże

Odcinkowy pomiar prędkości zostanie uruchomiony w Polsce w połowie roku. Wielu kierowców obawia się, że nie będzie potrafiło rozpoznać odcinka drogi ujętego taką kontrolą radarową. Pomocny okaże się smartfon, który ostrzeże o zbliżającym się odcinku drogi z kontrolą średniej prędkości.

Blokada na kole i co dalej?

Nie tylko zdjęcie z fotoradaru może być niemiłym zaskoczeniem dla kierowców. Widok blokady na kole naszego samochodu również może negatywnie wpłynąć na nasze samopoczucie i stan konta. Co powinien wiedzieć każdy kierowca o blokadzie na koło?

Wszystko o kontrolach drogowych

Kontrole drogowe w 2013 roku to bardzo popularne zjawisko. Polscy kierowcy mogą być kontrolowani m.in. przez Inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego, Strażników Straży Miejskiej i oczywiście przez Policjantów z drogówki. Poniżej prezentujemy najczęstsze powody kontroli i sposoby na uniknięcie nieprzyjemnych konsekwencji kontroli.

REKLAMA

Mija termin do rozliczenia rocznego PIT przez pracodawcę

Rozliczenia rocznego PIT za 2012 r. może dokonać pracodawca. Aby skorzystać z takiej możliwości, podatnik musi zgłosić taką wolę pracodawcy do 10 stycznia.

W 2013 r. bez oddawania dnia wolnego za święto w sobotę

Mimo korzystnego dla pracowników wyroku Trybunału Konstytucyjnego, w 2013 r. pracodawcy nie będą musieli oddawać zatrudnionym dnia wolnego z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy. Żadne święto nie przypadnie bowiem w sobotę.

Jaka jest dopuszczalna prędkość na drogach w 2013 roku?

Nowelizacja ustawy prawo o ruchu drogowym, która weszła w życie 31.12.2010 roku umożliwiła zwiększenie dopuszczalnej prędkości na autostradach i drogach ekspresowych. Warto znać kodeks drogowy, ponieważ wraz ze zwiększeniem dopuszczalnej prędkości wzrosły mandaty za wykroczenia drogowe. Poniżej przedstawiamy wykaz dopuszczalnych prędkości na drogach w 2013 roku.

Nowy sposób na uniknięcie mandatu

Gęsta sieć ponad 300 nowych fotoradarów, nieoznakowane pojazdy ITD oraz policji, kontrole prędkości, odcinkowe pomiary i fotoradary straży miejskiej to narzędzia różnych służb do walki z przekraczaniem prędkości. Jednak kierowcy również mają swoje sposoby, na uniknięcie mandatu. Nie wszystkie jednak są legalne i skuteczne.

REKLAMA

Dyskryminacja w wynagrodzeniu - jak jej uniknąć?

Z dyskryminacją w wynagrodzeniu mamy do czynienia, gdy pracodawca narusza prawo pracownika do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości. Jakie kryteria zróżnicowania wysokości płac może zastosować pracodawca?

Jak będą rozliczane punkty karne w 2013 roku?

Nowa ustawa o kierujących pojazdami, która wejdzie w życie 19 stycznia 2013 roku, oznacza zmiany nie tylko dla osób ubiegających się o prawo jazdy. Dotyczyć one będą również kierowców, a dokładniej mówiąc, sposobu rozliczania punktów karnych. Oto kilka rzeczy, o których powinien wiedzieć każdy kierowca.

O Legalnym Dopingu Emocjonalnym od nowa!

Legalny Doping Emocjonalny (LDE) od początku był absurdalny! Każdy menedżer twierdzi, że ludzkie zaangażowanie jest niezbędne do sukcesu, ale gdy prezentujemy ideę LDE, sceptycznie kiwają głowami twierdząc, że zarządzanie emocjami jest niemożliwe, bo nie można zarządzać czymś co nie jest mierzalne, policzalne… jednym zdaniem - uznawali pomysł za absurdalny i zamykali notesy podczas spotkań. I najważniejsze… mieli rację!

Etyka szefa nie tyka - przywództwo

Zderzyłam się ostatnio na szkoleniu z pytaniem, jak zdefiniować etycznego przywódcę? Etyka i do jakich granic? Co to tej własne sumienie, czy możemy mieć podobne wartości. Oczywiście, to co proste, wcale nie jest najprostsze…

30 sekund na zachętę - rekrutacja

Ostatnia rekrutacja na banalne stanowisko managera sprzedaży przyniosła ogrom emocji. 1400 podań, godziny rozpaczy, minuty śmiechu… i tylko parę sekund zadumy, czy może to właśnie ten…?

Kto i jak poluje na kierowców?

Służby porządkowe otrzymują kolejne przywileje i narzędzia, dzięki którym mogą karać kierowców. Dyskusyjną kwestią jest to, czy chodzi im o podniesienie poziomu bezpieczeństwa na drogach, czy chodzi o osiągnięcie zaplanowanych wpływów do budżetu. Poniżej przedstawiamy, kto dysponuje jakim arsenałem, w walce z kierowcami przekraczającymi prędkość.

CB radio - jaki model wybrać? Czy jego używanie jest legalne?

Nadmierna rozbudowa sieci fotoradarów oraz floty nieoznakowanych radiowozów w Polsce sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na zakup CB radia. Podpowiadamy, które modele tych urządzeń cieszą się największą popularnością oraz czy trzeba mieć na ich użytkowanie specjalne pozwolenie.

Nieoznakowane radiowozy ITD - zobacz, które auta zrobią Ci kosztowne zdjęcie!

Brak wysokiej klasy dróg szybkiego ruchu oraz wysokie statystyki wypadków rząd chce „leczyć” poprzez zaostrzenie kontroli prędkości na drogach. Niedawno do czynnej służby powołano 22 nowe, nieoznakowane radiowozy ITD, wyposażone w specjalną aparaturę pomiarową rejestrująca auta, przekraczające dozwoloną prędkość. Czy nowe radiowozy mają służyć tylko poprawie bezpieczeństwu? Postanowiliśmy przedstawić wam listę nowych radiowozów (str. 2)

Świąteczny weekend na drogach

Świąteczny weekend za nami. Podczas trzech dni na drogach doszło do 153 wypadków, w których zginęło 17 osób, a 191 zostało rannych. Policjanci zatrzymali 455 nietrzeźwych kierujących. Te liczby są mniejsze od tych z zeszłego roku.

Kiedy utrata zaufania może być przyczyną wypowiedzenia?

Co do zasady utrata zaufania do pracownika może być przyczyną uzasadniającą wypowiedzenie umowy. Pracodawca musi jednak w wypowiedzeniu wskazać pracownikowi konkretne sytuacje, które spowodowały utratę zaufania.

W 2013 roku wzrost gospodarczy spadnie do 1.7 - 1.8 proc.

W 2013 roku wzrost gospodarczy nie będzie wyższy niż 1,7-1,8 proc. Przychody ze sprzedaży przedsiębiorstw wzrosną o 4-5 proc.

Jakie sposoby na unikanie mandatów mają kierowcy?

Jazda zgodnie z przepisami to najlepszy sposób na uniknięcie mandatów, jednak duża część kierowców twierdzi, że z różnych powodów trudno czasem przestrzegać wszystkich przepisów. Najpopularniejszym grzechem wśród kierowców jest przekraczanie prędkości. Tłumaczą to tak, że jej ograniczenia nie zawsze są konieczne w danym miejscu. Dyskusyjna także pozostaje kwestia fotoradarów, które nie podnoszą poziomu bezpieczeństwa na drogach. Polscy kierowcy słyną z zaradności i stosują różne triki, które pomagają im ustrzec się przed mandatami. Tyle tylko, że niekoniecznie są to sposoby skuteczne i legalne.

Kto ma prawo kontrolować i karać kierowców?

Nasi prawodawcy upoważniają kolejne służby do kontrolowania i karania kierowców. Obecnie nie tylko Policjanci, ale Inspektorzy transportu drogowego, Strażnicy miejscy, graniczni i celnicy mogą wykazywać się gorliwością w nakładaniu mandatów. Sprawdź kto i za co może wlepić ci mandat.

Zimowy mandat - nie spodziewasz się, za co możesz dostać karę!

W okresie zimowym zmieniają się obowiązki i przyzwyczajenia zarówno kierowców, jak i kontrolujących ich Policjantów. Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy, że nawet ich codzienne czynności przy aucie są zabronione i mogą skutkować otrzymaniem mandatu.

Opony z kolcami - kiedy można ich używać?

Opony z kolcami zostały dopuszczone do użytku w wielu europejskich krajach. Dlaczego w Polsce są zakazane? Co grozi za jazdę na tego typu ogumieniu?

Odpowiedzialność materialna pracownika cz. II

Jakie ryzyko ponosi pracodawca w związku z zatrudnieniem pracownika? W jakiej sytuacji pracownik może wyrządzić szkodę pracodawcy? Jak jest odpowiedzialność pracownika względem pracodawcy?

Odpowiedzialność materialna pracownika cz. I

Jakie ryzyko ponosi pracodawca w związku z zatrudnieniem pracownika? W jakiej sytuacji pracownik może wyrządzić szkodę pracodawcy? Jak jest odpowiedzialność pracownika względem pracodawcy?

Dwa etaty u tego samego pracodawcy

Przepisy prawa nie zabraniają podjęcia pracy na drugi etat u tego samego pracodawcy. Możliwość ta jest jednak poddana pewnym ograniczeniom. Kiedy można mieć drugi etat u tego samego pracodawcy?

Jaki kupić prezent miłośnikowi gadżetów?

Spieszymy z pomocą osobom, które ciągle zastanawiają się nad tym, jaki prezent kupić komuś, kto nie wyobraża sobie życia bez różnych gadżetów. Poniżej lista przykładowych urządzeń, które mogą umilić pracę i sprawić, że jazda samochodem będzie bezpieczniejsza.

Narodowy Program Zatrudnienia spowolni wzrost gospodarczy

W piątkowej dyskusji w Sejmie zatytułowanej "Alarm w sprawie bezrobocia" PiS zaproponował różne działania, które mają poprawić sytuację na rynku pracy. Zapisano je w przygotowanym przez tę partię Narodowym Programie Zatrudnienia.

Uelastycznienie czasu pracy

Wydłużenie okresu rozliczeniowego i wprowadzenie ruchomego czasu pracy - proponuje wprowadzić na stałe do Kodeksu pracy minister Władysław Kosiniak-Kamysz.

Za jakie wykroczenia kierowca może otrzymać 10 punktów karnych?

Aby kara za wykroczenie była bardziej dotkliwa, oprócz mandatu karnego kierowca otrzymuje określoną liczbę punktów karnych. Poniżej wymieniamy wykroczenia, za które możemy dostać aż 10 punktów karnych.

Daj się zauważyć! Bądź online!

Poszukujesz nowych kandydatów do pracy w swojej firmie, ale akcja rekrutacyjna nie spełnia twoich oczekiwań? Chcesz, aby więcej osób dowiedziało się o twojej działalności, jednak środki finansowe nie pozwalają ci na drogą kampanię reklamową? Jest proste rozwiązanie! Wejdź do wirtualnego świata i wykreuj się przez social media!

Ustawa antykryzysowa wejdzie do Kodeksu pracy

Wydłużenie okresu rozliczeniowego i wprowadzenie ruchomego czasu pracy - proponuje wprowadzić na stałe do Kodeksu pracy minister Władysław Kosiniak-Kamysz.

Czy fotoradary wpływają na zmniejszenie liczby wypadków?

Według władz, nowe fotoradary to najlepszy sposób na zmniejszenie liczby wypadków na drogach. W najbliższym czasie na polskich drogach ma pojawić się 300 nowych fotoradarów. Zakup nowych urządzeń uszczupli budżet państwa o 45 milionów złotych, a cała inwestycja ma zwrócić się w dość krótkim czasie. Jednak według raportu Najwyższej Izby Kontroli, to nie przekraczanie prędkości, a zły stan dróg jest główną przyczyną wypadków.

Podpowiadamy jak spędzić święta bez mandatu

Nieodzownym elementem świat jest odwiedzanie rodzin, a z tym wiąże się podróżowanie. Podpowiadamy jak jechać, aby nie dostać mandatu. Eksperci z serwisu Creandi.pl wzięli pod lupę główne szlaki komunikacyjne w Polsce.

Zapomnij o mandatach za trzymanie telefonu komórkowego w czasie jazdy. Nowy gadżet dla kierowców jest już dostępny w Polsce

Dla kierowców, którzy używają telefonów komórkowych trzymając je w ręku w czasie jazdy przewidziany jest mandat karny. TomTom ma w ofercie nowy gadżet, który pomoże uniknąć mandatu i podniesie poziom bezpieczeństwa.

Zniesienie obowiązku informacyjnego PIP – zmiany w Kodeksie pracy

Rozpoczynając działalność pracodawcy muszą zawiadomić o tym okręgowego inspektora pracy oraz państwowego inspektora sanitarnego. Zgodnie z uchwaloną przez Senat nowelizacja Kodeksu pracy, obowiązki te zostają zniesione.

Jak zwolnić pracownika? – poradnik krok po kroku

Zwolnienie pracownika wymaga spełnienia szeregu formalności. W poradniku przedstawiamy jak krok po kroku wypowiedzieć umowę o pracę.

Jakie zmiany w czasie pracy są pożądane?

Od kilku miesięcy nasza gospodarka ostro hamuje. Słabnie przemysł i konsumpcja, rośnie bezrobocie, zmniejsza się liczba zatrudnionych. W tej sytuacji jednym z priorytetów polityki państwa powinna być ochrona miejsc pracy. Jednym ze sposobów walki z bezrobociem może być uelastycznienie czasu pracy - uważa PKPP Lewiatan.

Zakład pracy chronionej nie płaci PCC od nabycia samochodu

Podatnik prowadzący przedsiębiorstwo posiadające status pracy chronionej nabył w drodze umowy sprzedaży od osoby fizycznej samochód osobowy. Czy w związku z tym nabyciem, podatnik będzie zwolniony od podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 31 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych?

Jak kontrolować pracownika na zwolnieniu lekarskim?

Pracodawca podejrzewający pracownika o nadużywanie zwolnienia lekarskiego może w pewnych okolicznościach sam skontrolować chorego pracownika. Jak przebiega kontrola chorego pracownika przez pracodawcę?

Jak zawiadomić pracodawcę o chorobie?

Pracownik, który zachorował musi o tym fakcie powiadomić swojego pracodawcę. W jaki sposób powiadomić pracodawcę i kiedy dostarczyć zwolnienie lekarskie?

Czy pracodawca może kontrolować chorego pracownika?

Pracownicy często wykorzystują zwolnienia lekarskie do uzyskania dodatkowych dni wolnych od pracy. Czy pracodawca może skontrolować czy pracownik rzeczywiście jest chory?

Co grozi za jazdę bez prawa jazdy przed egzaminem?

Pesymistyczna wizja nadchodzącego egzaminu na prawo jazdy sprawia, że część osób decyduje się na dodatkowe szkolenie z jazdy samochodem we własnym zakresie. Nauka jazdy za kierownicą swojego bądź pożyczonego auta bez wymaganych uprawnień może zakończyć się bardzo źle. Czym ryzykuje taka osoba?

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2013 roku

Wysokość minimalnego wynagrodzenia w 2013 roku.

Kiedy pracodawca może rozwiązać umowę z winy pracownika?

Kodeks pracy reguluję kwestię rozwiązania mowy z winy pracownika w bardzo szczegółowy sposób, aby nie dochodziło na tym tle do nadużyć. Poniżej zamieszczamy informację o tym, w jakich sytuacjach grozi nam rozwiązanie umowy z winy pracownika i jakie są tego konsekwencje.

Jakie wykroczenia popełniają kierowcy w zimie?

Jest wiele wykroczeń, za które można otrzymać mandat i punkty karne, o każdej porze roku, ale są takie przewinienia, za które możemy zostać ukarani głównie zimą. Warto mieć to na uwadze i nie narażać swojego portfela na straty.

Co grozi za używanie telefonu podczas jazdy?

Rozmowa przez telefon podczas prowadzenia samochodu prowadzi do zaburzenia procesów myślowych oraz zdolności prawidłowego wykonywania manewrów na drodze, opóźniając czas reakcji. Nie wszyscy kierowcy zdają sobie sprawę, na jakie niebezpieczeństwo narażają nas osoby, które rozmawiają przez telefon w czasie prowadzenia auta.

Jaka jest kara za brak ubezpieczenia OC?

Ubezpieczenie OC jest przez wielu kierowców kojarzone jako narzucony przez prawo obowiązek wydawania swoich pieniędzy. Jakie konsekwencje grożą za brak ubezpieczenia OC? O to kilka rzeczy o których warto wiedzieć.

Pozew pracownika w związku z wypowiedzeniem umowy

Od wypowiedzenia umowy o pracę pracownik może odwołać się do sądu pracy. Pozew powinien być jednak wniesiony w ustawowym terminie, którego nie wolno przekroczyć. Należy również dokładnie określić roszczenie.

Konsekwencje naruszenia tajemnicy przedsiębiorstwa

Zachowanie w tajemnicy informacji istotnych dla pracodawcy jest obowiązkiem każdego pracownika. Za naruszenie tego obowiązku można narazić się na sankcje prawne, w tym na odpowiedzialność karną.

REKLAMA