REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracodawca, Mandat

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rosyjskie embargo i potrzeba szkolenia pracowników - wsparcie dla pracodawców

Pracodawcy, których firmy ucierpiały na skutek nałożenia na Polskę rosyjskiego embarga oraz pracodawcy, którym brakuje funduszy na szkolenia dla pracowników mogą skorzystać z finansowego wsparcia. Jednak ze względu na niewiedzę przedsiębiorców o dostępnych środkach zainteresowanie pomocą jest niewielkie.

Kary porządkowe nakładane przez pracodawców

Kodeks pracy (dalej: k.p.) stanowi, że pracodawca może zastosować wobec pracownika karę upomnienia lub nagany, a nawet kary pieniężną.

Kogo szukają pracodawcy? Na jakie stanowiska aplikują kandydaci?

Zgodnie z badaniem serwisu rekrutacyjnego GoldenLine.pl w I kwartale 2015 r. pracodawcy poszukiwali najczęściej pracowników z branży IT. Natomiast kandydaci do pracy aplikowali w szczególności na stanowiska związane ze sprzedażą.

Sytuacja na rynku pracy 2015 r.

Problem bezrobocia przewija się regularnie w mediach już od lat. Nadal jednak społeczeństwo pozostaje bez pracy, pracodawcy zaś bez pracowników. Jakie są prognozy na rynku pracy w 2015 r.?

REKLAMA

Ekspert: W 2016 r. płaca minimalna powinna wzrosnąć do 1800 zł brutto

Płaca minimalna w 2016 r. powinna wzrosnąć do 1800 zł brutto - uważa Jeremi Mordasiewicz. Zdaniem eksperta Konfederacji Lewiatan takie rozwiązanie stanowiłoby rozsądny kompromis pomiędzy oczekiwaniami pracowników a możliwościami małych firm.

Ostrzeżenie czy groźba bezprawna?

W myśl art. 87 k.c., kto złożył oświadczenie woli pod wpływem bezprawnej groźby drugiej strony lub osoby trzeciej, ten może uchylić się od skutków prawnych swego oświadczenia, jeżeli z okoliczności wynika, że mógł się obawiać, iż jemu samemu lub innej osobie grozi poważne niebezpieczeństwo osobiste lub majątkowe. Czy oświadczenie zakładu, że wypowie podwładnemu angaż, jeżeli ten nie zgodzi się na propozycję przekształcenia dotychczasowej umowy na czas nieokreślony w terminową stanowi groźbę bezprawną?

Mandat za zatrzymywanie autostopu

Czy za próbę zatrzymania autostopu można dostać mandat? Zależy od tego, w jakim miejscu polujemy na okazję.

Mandat zapłaci właściciel pojazdu, a nie sprawca wykroczenia?

Projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym zakłada m.in. że w przypadku przekroczenia prędkości udokumentowanego zdjęciem z fotoradaru, karą za przewinienie zostanie obarczony właściciel pojazdu, a przecież bardzo często kierowca łamiący przepisy nie jest właścicielem auta, które prowadzi.

REKLAMA

Po wprowadzeniu nowych przepisów Policja zatrzymuje prawa jazdy

Po pierwszej dobie od wprowadzenia nowych przepisów, policjanci zatrzymali 144 prawa jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym. Co ciekawe prawo jazdy może być również zatrzymane na podstawie zdjęcia z fotoradaru.

Projekt ustawy o Radzie Dialogu Społecznego

Projekt ustawy o Radzie Dialogu Społecznego skierowany został na komitet Rady Ministrów. Zaproponowane w projekcie rozwiązania zakładają m.in. że członków Rady będzie powoływał prezydent. Przewodniczący RDS będzie wybierany na roczną kadencję rotacyjnie - po kolei przez każdą ze stron dialogu. Rada ma zyskać dodatkowe uprawnienia w stosunku do Komisji Trójstronnej, m.in. będzie mogła inicjować prace legislacyjne nad projektami ustaw.

Prawnicy o zmianach w kodeksie drogowym

W poniedziałek 18 maja 2015 r. weszły w życie zaostrzające sankcje wobec kierowców. Prawo jazdy stracą ci, którzy jeżdżą z nadmierną prędkością lub po pijanemu. Będzie odbierane m.in. za przekroczenie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h.

Od 18 maja 2015 r. zaostrzone sankcje dla kierowców

Od poniedziałku 18 maja 2015 r. obowiązują zaostrzone sankcje dla kierowców. Ci, którzy przekroczą w terenie zabudowanym prędkość o ponad 50 km/h, stracą prawo jazdy na 3 miesiące. Policja i MSW liczą, że zmiany zwiększą bezpieczeństwo na drogach.

Ojcowie skorzystają z urlopów macierzyńskich

Sejm uchwalił ustawę umożliwiającą ojcom korzystanie z urlopów macierzyńskich. Nowe regulacje zakładają, że w przypadku gdy matka umrze lub porzuci dziecko, ojciec będzie miał prawo do urlopu macierzyńskiego. Zmiany dotyczą również m.in. e-zwolnień lekarskich oraz świadczeń dla przedsiębiorców.

Wydatki na imprezę integracyjną w kosztach uzyskania przychodu

Firmy często organizują różnego rodzaju imprezy integracyjne, niektóre z udziałem rodzin zatrudnionych. I zwykle stają później przed problemem, jak rozliczyć wydatki związane z organizacją integracji. Kiedy impreza integracyjna może być kosztem przedsiębiorcy?

IFK poleca: 24 maja wolny w handlu

Pracownicy zatrudnieni w placówkach handlowych nie mogą wykonywać pracy w święta. Dotyczy to tylko świąt, które zostały uznane przez przepisy prawa pracy za dni wolne od pracy. Praca w handlu jest zabroniona również w święta, które przypadają w niedzielę, tak jak w przypadku pierwszego dnia Zielonych Świątek. Święto to zawsze przypada w niedzielę.

Zasady rozwiązywania umów o pracę

Umowa o pracę jest formalnym wyrazem stosunku prawnego, jaki łączy pracownika z pracodawcą. Co do zasady, umowę o pracę może wypowiedzieć każda ze stron. Pracodawca i pracownik mogą również wspólnie postanowić o terminie rozwiązania umowy o pracę. Co trzeba zrobić, aby skutecznie rozwiązać tę więź prawną? O czym należy pamiętać oraz na co zwrócić uwagę?

Platforma SKAi dla uczniów, uczelni, absolwentów i pracodawców

Powstała nowatorska, internetowa platforma SKAi dla uczniów, uczelni, absolwentów i pracodawców. Na stronie www.skai.edu.pl uczeń może sprawdzić, czy po danym kierunku studiów będzie mógł liczyć na ciekawą pracę. Pracodawca dzięki platformie znajdzie interesujących go pracowników.

IFK poleca: Skierowanie na badania na nowym wzorze

Od 1 kwietnia 2015 r. obowiązują nowe zasady przeprowadzania badań lekarskich pracowników. Pracodawcy muszą także stosować nowy wzór skierowania na badania lekarskie. Obecnie pracodawca ma obowiązek wydania dwóch egzemplarzy skierowania na badania. Jeden egzemplarz jest przeznaczony dla lekarza, drugi dla pracownika.

IFK poleca: Dokumentacja pracownicza - firmy chcą elektronizacji

Ministerstwo Gospodarki przygotowało projekt nowelizacji Kodeksu pracy, który ma ułatwić pracodawcom przechowywanie dokumentacji pracowniczej, a w konsekwencji ograniczyć koszty z tym związane. Pracodawcy RP popierają cel tego projektu. Obawiają się jednak, że zaproponowane przepisy nie doprowadzą do zamierzonych skutków. Wynika to przede wszystkim z tego, iż pomijają one podstawowy postulat pracodawców, zakładający możliwość prowadzenia dokumentacji oraz jej archiwizowania również w formie elektronicznej.

Przedsiębiorcy poszukują osób ze znajomością języków skandynawskich

Z uwagi na zwiększające się kontakty biznesowe polskich przedsiębiorstw z krajami skandynawskimi rośnie także zapotrzebowanie na osoby znające język szwedzki, duński czy norweski.

Przejście zakładu pracy na innego pracodawcę a umowa o zakazie konkurencji - SN

Przejście zakładu pracy na innego pracodawcę nie powoduje, że nowy pracodawca staje się z mocy prawa stroną w umowie o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. Sąd Najwyższy wydał w tej sprawie uchwałę dnia 6 maja 2015 r. (III PZP 2/15).

IFK poleca: Pamiętaj o I racie odpisu na ZFŚS

Do końca maja 2015 r. pracodawcy obowiązkowo tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych powinni przekazać pierwszą ratę odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Za nieterminowe wykonanie tego obowiązku grozi kara grzywny.

Nie tylko zwolnienia przynoszą oszczędności

Nie tylko zwolnienia pracowników przynoszą oszczędności firmie. Warto poszukać oszczędności dzięki projektom zakupowym. Dużo większe możliwości do zmniejszenia kosztów firmy daje obszar kosztów produkcyjnych, materiałów, komponentów - od 5% do 10%.

Staż z urzędu pracy

Staż z urzędu pracy pozwala zdobyć doświadczenie zawodowe lub przekwalifikować się i to za wynagrodzeniem. Bezrobotny zyskuje praktyczne umiejętności do wykonywania pracy bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą. Jakie korzyści z tego tytułu nabywa pracodawca?

Dofinansowanie dla pracodawców w księgach rachunkowych

Dofinansowania dla pracodawców stanowią specyficzną formę wsparcia wymagającą szczególnego ujęcia i prezentacji w księgach rachunkowych i sprawozdaniu finansowym. Na gruncie przepisów podatkowych oraz przepisów o rachunkowości skutki otrzymania dotacji mogą różnić się od siebie – w zależności od celu, na jaki zostały one przeznaczone.

Jak skutecznie zarządzać pracą mobilnych pracowników

Przedsiębiorstwa zagają się z rosnącą liczbą zadań realizowanych przez swoich pracowników w terenie, szukając jednocześnie sposobów na optymalizację kosztów związanych z koordynacją oraz kontrolą pracy wykonywanej przez zdalnych pracowników. Czy wykorzystanie nowoczesnych aplikacji do zarządzania pracownikami mobilnymi może przynosić realne oszczędności czasowo-ekonomiczne?

Umowy terminowe maksymalnie do 33 miesięcy

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy, nad którym trwają prace w Sejmie, zakłada ograniczenie czasu trwania umów terminowych maksymalnie do 33 miesięcy oraz zmiany w długości okresów wypowiedzenia umów o pracę na czas określony.

Państwo sfinansuje studia za granicą

Projekt noweli dotyczącej ustawy o szkolnictwie wyższym zakłada pomoc finansową w pokryciu kosztów związanych ze studiami na zagranicznych uczelniach. Jego koszt ma wynieść 336 mln i ma z niego skorzystać w sumie ok. 700 studentów.

Kompetencje zawodowe Polaków oraz zmiany zachodzące na rynku pracy

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim realizuje projekt systemowy Bilans Kapitału Ludzkiego, w ramach którego na skalę niespotykaną do tej pory prowadzone były badania kompetencji zawodowych Polaków oraz monitoring zmian zachodzących na rynku pracy. Pięć edycji, 350 tysięcy respondentów. To również największa baza wskaźników rynku pracy.

IFK poleca: Ułatwienia w przechowywaniu akt pracowników

Zespół ds. prawa pracy i układów zbiorowych zajął się projektem dotyczącym przechowywania dokumentacji pracowniczej. Został on przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki, przy współpracy z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej. Trwają właśnie konsultacje tego projektu.

Pozycja pracownika na rynku pracy coraz mocniejsza

Pozycja pracownika na rynku pracy staje się coraz mocniejsza. Niektórzy dostrzegają przewagę pracownika nad pracodawcą. W drugiej połowie roku mają przyspieszyć podwyżki wynagrodzeń.

Świadectwo pracy po zakończeniu zatrudnienia terminowego

Świadectwo pracy jest dokumentem potwierdzającym przebieg zatrudnienia u danego pracodawcy. Co do zasady, wystawiane jest po rozwiązaniu stosunku pracy, a więc gdy zakończeniu ulega swoista prawna więź łączącego pracownika z pracodawcą. Nie każdy ma jednak świadomość tego, że pracodawca jest zobowiązany wystawić ten dokument również po zakończeniu zatrudnienia terminowego. Jak to powinno wyglądać w praktyce?

IFK poleca: Nowe okresy przechowywania dokumentacji pracowniczej

Ministerstwo Gospodarki opublikowało projekt nowelizacji Kodeksu pracy. Projekt ma na celu ograniczenie kosztów ponoszonych przez pracodawców z tytułu przechowywania dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akt osobowych pracowników. Projektowane rozwiązania polegają na ograniczeniu zakresu i czasu przechowywania dokumentacji pracowniczej przez pracodawców.

Rada Dialogu Społecznego zamiast Komisji Trójstronnej [zmiana]

Projekt ustawy o Radzie Dialogu Społecznego został przekazany do konsultacji społecznych. Dokument przygotowali i uzgodnili przedstawiciele organizacji pracodawców, związków zawodowych oraz resort pracy.

Pokolenie Y na rynku pracy

Pokolenie Y jest źle oceniane przez pracodawców. Osobom z tego pokolenia zarzuca się przede wszystkim brak zaangażowania i roszczeniowość. Szacuje się, że w ciągu kolejnych 10 lat pokolenie Y, czyli ludzie urodzeniu między 1980 a 2000 r., będzie stanowić 75 proc. siły roboczej na świecie.

Ulgi dla firm tworzących żłobki lub przedszkola - zmiany w PIT i CIT w 2016 r.

Ministerstwo Finansów w projekcie nowelizacji ustawy o PIT i CIT proponuje ułatwienia dla przedsiębiorstw tworzących żłobki lub przedszkola dla dzieci swoich pracowników. Dla pracowników korzystających z oferty pracodawców przewidziano zwolnienia podatkowe. MF zakłada, że zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2016 r.

Lista płac – sporządzanie i korekta w praktycznych rozliczeniach

Żadne przepisy prawa nie nakazują wprost sporządzania listy płac w rozliczeniach między pracodawcą, pracownikiem a organami publicznymi (urząd skarbowy, ZUS). Jednak ze względu na konieczność prawidłowego ustalenia m.in. zobowiązań składkowo-podatkowych i kwoty do wypłaty, jak również ich weryfikacji przez upoważnione podmioty, tworzenie listy płac jest niezbędne.

Badania lekarskie pracowników – jak je przeprowadzać po zmianach od 1 kwietnia 2015 r.

Po zmianach przepisów od 1 kwietnia 2015 r. pracodawcy nie muszą kierować na badania wstępne pracowników, którzy mają aktualne badania profilaktyczne od dotychczasowego pracodawcy i podejmą u nich pracę w ciągu 30 dni od dnia rozwiązania poprzedniego stosunku pracy. Dotyczy to jednak podjęcia zatrudnienia w warunkach pracy takich samych lub zbliżonych do wcześniejszych, w których była wykonywana praca.

Terminowe umowy o pracę maksymalnie 36 miesięcy

Maksymalny czas trwania umów terminowych w jednej firmie nie będzie mógł przekroczyć 36 miesięcy - wraz z 3-miesięcznym okresem próbnym. Takie rozwiązanie zakłada projekt zmian w Kodeksie pracy, zaakceptowany przez rząd

Najlepsze miejsca pracy w Polsce w 2015 r.

Najlepsze miejsca pracy w Polsce w 2015 r. zostały wybrane. Firmy zostały podzielone w konkursie na zatrudniające: poniżej 50, poniżej 500 i powyżej 500 pracowników. Kto zwyciężył?

Rada Dialogu Społecznego - koniec prac nad projektem

Zakończyły się prace nad projektem ustawy o Radzie Dialogu Społecznego. Nowa instytucja zastępująca Komisję Trójstronną będzie niezależna od rządu.

Współpraca uczelni z firmami i instytucjami zwiększa zatrudnienie wśród absolwentów

Szanse absolwentów kierunków humanistycznych na rynku pracy mogłyby znacznie wzrosnąć, gdyby uczelnie humanistyczne – na wzór uczelni technicznych – bardziej współpracowały z pracodawcami. Chodzi m.in. o współpracę z tymi organizacjami, które są zainteresowane zatrudnianiem humanistów. Wówczas dofinansowywanie takich kierunków przynosiłoby większe korzyści i z czasem pojawiałby się szansa na wzrost dotacji. Współpraca z pracodawcami jest dla uczelni szczególnie istotna w obecnej sytuacji demograficznej.

Wpływ znajomości języków obcych na wysokość wynagrodzenia

Jaka jest relacja pomiędzy znajomością języków obcych a wynagrodzeniem? Jaki poziom znajomości języków obcych pozwala na osiągnięcie znacząco wyższych zarobków?

Warsztaty „Ochrona własności intelektualnej oraz interesów pracodawcy” - 17 marca 2015 r.

Zapraszamy do wzięcia udziału w warsztatach „Ochrona własności intelektualnej oraz interesów pracodawcy”, które odbędą się 17 marca 2015 r. w Warszawie. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Infor.pl

Rada Dialogu Społecznego przed wakacjami

Rada Dialogu Społecznego ma zastąpić Komisję Trójstronną do spraw Społeczno-Gospodarczych. Ustawa dotycząca nowej instytucji być może wejdzie w życie przed wakacjami.

Przejęcie zakładu pracy - 7 najczęstszych błędów

Przejście zakładu pracy przez nowego pracodawcę reguluje Kodeks pracy. Pomimo funkcjonowania przepisów kodeksowych w praktyce często przy przejściu zakładu pracy na innego pracodawcę dochodzi do popełniania licznych uchybień. Jakich 7 najczęstszych błędów dopuszczają się w tej sytuacji pracodawcy?

Czy wypowiedzenie wręczone w dniu wolnym od pracy jest skuteczne?

Jednemu z naszych pracowników który pracuje od wtorku do soboty od 7:00 do 15:00 wręczyliśmy wypowiedzenie w poniedziałek 9 marca tj. w dniu harmonogramowo wolnym. Pracownik ma 3 miesięczny okres wypowiedzenia. Czy takie wypowiedzenie jest ważne i niewadliwe?

Pracowniczy program emerytalny - podmioty uprawnione do utworzenia

Podmioty uprawnione do tworzenia pracowniczych programów emerytalnych (PPE) nie zostały ograniczone przez ustawodawcę. PPE mogą więc być tworzone przez każdy podmiot będący pracodawcą.

Czym jest okres rozliczeniowy w prawie pracy?

Okres rozliczeniowy jest to okres czasu, na który powinna być planowana praca pracownika, w taki sposób aby zachowane zostały ochronne przepisy kodeksu pracy dotyczące czasu pracy. Długość okresu rozliczeniowego jest zależna od systemu pracy obowiązującego pracownika i wynosi od 4 tygodni do 12 miesięcy.

Kurs języka obcego dla pracowników – co wybrać?

Obecnie oferta szkoleń językowych jest bardzo szeroka i wydaje się rozrastać bez końca. Firma, która po raz pierwszy staje przed wyzwaniem zorganizowania szkoleń językowych dla swoich pracowników, ma do wyboru wiele możliwości. Co warto wziąć pod uwagę, wybierając metodę nauki?

REKLAMA