REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracodawca, Czas pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak obliczyć wymiar urlopu wypoczynkowego?

„Ile jeszcze mam dni urlopu” ? Każdy z nas zadaje sobie te pytanie co najmniej kilka razy do roku podczas planowania upragnionego wypoczynku. Jak obliczyć prawidłowo wymiar płatnego, corocznego urlopu? Kiedy przysługuje nam 20 dni wypoczynku? Ile lat należy być zatrudnionym, abym uzyskać prawo do nieprzerwanych 26 dni urlopu? Wreszcie nadszedł czas, aby odpowiedzieć sobie na te dość istotne pytania.

Wypowiedzenie umowy o pracę na okres próbny

Częstą praktyką pracodawców jest zawieranie umów o pracę na okres próbny. Czas ten jest kluczowy dla dalszej współpracy i ma na celu przetestowanie nowego pracownika, sprawdzenia jego umiejętności. Co w przypadku, kiedy strony chcą zrezygnować z wzajemnej współpracy? O czym należy pamiętać podczas wypowiadania umowy o pracę na okres próbny?

Roczna informacja dla pracownika - najczęstsze błędy

Płatnicy składek mają obowiązek przekazania ubezpieczonym informacji zawartych w raportach imiennych przekazanych do ZUS za ubiegły rok, z podziałem na poszczególne miesiące do dnia 28 lutego 2014 r. W przypadku, gdy ubezpieczeni otrzymywali taką informację co miesiąc, płatnicy nie mają, co do zasady, obowiązku przekazywania im informacji rocznej, chyba że ubezpieczony zwróci się z wnioskiem o jej wydanie.

Jak rozliczać godziny nadliczbowe?

Ważny projekt, nadmiar obowiązków, brak czasu i niezadowolony pracodawca – to tylko niektóre z codziennych zmagań przeciętnego pracownika. W wielu przypadkach wymagają one szeregu nadgodzin. Jak rozliczać godziny nadliczbowe? Jakie prawa przysługują wtedy pracownikowi?

REKLAMA

Zadaniowy czas pracy – definicja

Zadaniowy czas pracy to konstrukcja przewidziana i zdefiniowana w Kodeksie pracy. Zgodnie z definicją zadaniowy czas pracy może obejmować dziennikarzy, informatyków, menedżerów oraz listonoszy. Zadaniowy czas pracy stanowi alternatywną formę rozliczenia pracownika.

Prawa pracownika w przypadku niewypłacalności pracodawcy

Pracodawca ogłasza niewypłacalność. Co z wynagrodzeniami pracowników? W jaki sposób prawo chroni pracowników posiadających roszczenia z tytułu wynagrodzenia pozostającego do wypłaty wobec niewypłacalnego pracodawcy?

Temperatura w miejscu pracy

Zapewnienie odpowiedniej temperatury w miejscu pracy to obowiązek leżący po stronie pracodawcy. Minimalna temperatura w miejscu pracy została jednoznacznie określona w przepisach prawa - nie może wynosić mniej niż 14°C bądź 18°C. Maksymalna temperatura w miejscu pracy budzi natomiast wiele wątpliwości.

Niezbędna znajomość nowych technologii cz.2

Prezentujemy drugą część wywiadu z Natalią Hatalską, ekspertką trendów w nowych technologiach i ambientem marketingu. W drugiej części wywiadu ekspertka opowiada nam o niestandardowych formach promocji i (nie)zarabianiu na blogu.

REKLAMA

Niezbędna znajomość nowych technologii cz.1

Prezentujemy pierwszą część wywiadu z Natalią Hatalską, ekspertką trendów w nowych technologiach i ambientem marketingu. Ekspertka radzi, iż na "poszukiwanie pracy należy traktować w kategorii kampanii reklamowej, gdzie grupą docelową jest jedna, dwie, a nawet trzy osoby". Jak to rozumieć?

Pomieszczenie socjalne w pracy

Zgodnie z przepisami pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom pomieszczenie socjalne. Nakazuje to rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Zmiany w kodeksie pracy związane z pracą w niedzielę i święta

Planowane zmiany w kodeksie pracy obejmujące pracę w niedziele i święta pomogą obniżyć koszty funkcjonowania wielu firm, dzięki czemu powstaną nowe miejsca pracy. W jaki sposób firmy skorzystają na zmianach przepisów?

Wynagrodzenia osób niepełnosprawnych od 1 kwietnia 2014 r.

Kwoty dofinansowań do wynagrodzeń osób z niepełnosprawnością na rynku otwartym i chronionym zostaną zrównane. Zmiany w tym zakresie zacznął obowiązywać od 1 kwietnia 2014 r.

Jak ubiegać się o dofinansowanie z PFRON?

Z zatrudnieniem osób niepełnosprawnych często związane są dodatkowe nakłady finansowe np. na przystosowanie, adaptację i wyposażenie miejsca pracy. Z rekompensatą pracodawcom idzie Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, który umożliwia zdobycie dofinansowania do wynagrodzeń dla pracowników. Co należy zrobić by otrzymać dofinansowanie z PFRON? Kto może ubiegać się o dofinansowanie z PFRON? Jakie wnioski należy z złożyć?

Szkolenie „Prawo Pracy w 2014 roku ze szczególnym uwzględnieniem czasu pracy oraz ochrony rodzicielskiej w świetle najnowszych zmian”

Zapraszamy na szkolenie „Prawo Pracy w 2014 roku ze szczególnym uwzględnieniem czasu pracy oraz ochrony rodzicielskiej w świetle najnowszych zmian”, które odbędzie się 14 lutego 2014 r. w Krakowie.

Jak wydobyć potencjał z doświadczonej kadry?

Najcenniejszym zasobem organizacji są ludzie, którzy w niej pracują. Niezwykle ważne w zarządzaniu personelem jest uwzględnienie wieku pracowników w działaniach personalnych. Jak wydobyć potencjał z doświadczonej kadry?

Składki od umów cywilnoprawnych

Zdaniem pracodawców wprowadzenie rządowej propozycji oskładkowania umów cywilnoprawnych zaszkodzi rynkowi pracy i przyczyni się do zwiększenia szarej strefy.

Składki ZUS pracodawcy i pracownika 2014

Od 1 stycznia 2014 r. minimalne wynagrodzenie za pracę uległo zwiększeniu. Obecnie wynosi 1.680,00 zł (rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2014 r. - Dz. U. z 2013 r. poz. 1074). Wyższe minimalne wynagrodzenie to niestety wyższe składki ZUS. Jakie zmiany czekają nas w tym roku? Jaki procent składek płaci pracownik, a jaki leży w obowiązku pracodawcy?

Nigdy nie lekceważ ryzyka wypalenia zawodowego

O wypaleniu zawodowym z całą pewnością większość z nas słyszała niejednokrotnie. W większości przypadków bagatelizujemy jednak to zagadnienie, uznając, że nas z całą pewnością ono nie dotyczy. To bez wątpienia błąd, ponieważ pierwsze symptomy wypalenia wcale nie są spektakularne, a długo ignorowany problem szybko może osiągnąć poziom, na którym nie obejdzie się bez pomocy psychologa. Jak zatem uniknąć wypalenia zawodowego?

Czy zabierasz pracę do domu?

Zdarza się, że w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej pada pytanie o to, czy zabierasz zaległą pracę do domu? Czy wiesz, jak poprawnie i dyplomatycznie odpowiedzieć na to pytanie? Czy warto udzielać odpowiedzi twierdzącej?

Menedżer projektu cz. 2

Choć od wieków ludzie realizowali projekty - budowali drogi, domy, budowle i wzniecali wojny, wiedza z zarządzania projektami rozwija się od niedawna. Przywódcy, budowniczowie i wielcy architekci od stuleci działali według naczelnej zasady zarządzania projektem - zrób to w wyznaczonym czasie i za zaplanowane pieniądze.

Menedżer projektu cz. 1

Wzrost znaczenia projektów w zarządzaniu przedsiębiorstwem w ostatnich kilkudziesięciu latach spowodował tworzenie się na rynku pracy nowej profesji - menedżera projektu. Jego sylwetka skupia w sobie wiele cech należących do ludzi o szerokich horyzontach myślowych i wykazujący się dojrzałą osobowością.

Zakaz handlu w niedziele - Oświadczenie POHiD

Zakaz handlu w niedziele został negatywnie oceniony przez Radę Ministrów. POHiD popierając stanowisko Rady Ministrów, wystosowała oświadczenie w sprawie projektów ustawowego i lokalnego ograniczenia czasu pracy handlu. Czas pracy jest dla handlu najcenniejszym zasobem. Super- i hipermarkety oraz dyskonty zatrudniają w Polsce łącznie 450 000 pracowników. Jakimi konsekwencjami grozi wprowadzenie zakazu handlu w niedziele?

Przepisy o elastycznym czasie pracy zaskarżone do KE

NSZZ Solidarność skarży przepisy o elastycznym czasie pracy do Komisji Europejskiej. Zdaniem związku nowe przepisy kodeksu pracy wydłużające okres rozliczeniowy z czterech do dwunastu mięsięcy są niezgodne z unijnymi regulacjami.

Czy pracodawca może nagrywać pracowników w pracy

Czy pracodawca może nagrywać pracowników w pracy? Coraz szybszy rozwój techniki sprawia, że za pomocą bardzo niewielkich nakładów finansowych pracodawca może monitorować działania pracowników. Jednak nagrywanie pracowników zarówno w formie audio, jak i audio-wideo jest dopuszczalne tylko po wcześniejszym ich poinformowaniu o tym.

Czy jesteś Pracodawcą Jutra?

Ruszyła II edycja konkursu Pracodawca Jutra organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Zarządzania Kadrami. Konkurs ma celu wyróżnienie tych firm, które realizują przemyślane działania na rzecz przygotowania młodych osób do wejścia na rynek pracy. Przedsiębiorcy, którzy chcą powalczyć o tytuł Pracodawcy Jutra 2014, mogą zgłaszać się do PARP do 5 marca 2014 r.

Parlament UE przyjął specyfikacje nowych tachografów

Parlament Europejski przyjął w środę uzgodnione przez Parlament i Radę specyfikacje techniczne dotyczące nowoczesnej generacji tachografów. Nowe tachografy mają być łatwiejsze w obsłudze.

Reprezentacja pracodawcy w sprawach pracowniczych i skutki jej naruszenia przy rozwiązywaniu umów o pracę

Reprezentacja pracodawcy w sprawach pracowniczych to w przypadku pracodawców, którzy są osobami prawnymi, osoba lub organ zarządzający tą jednostką albo inna wyznaczona do tego osoba, a w przypadku pracodawców, którzy są osobami fizycznymi, pracodawca osobiście, osoby zarządzające lub inne do tego wyznaczone. Jakie są skutki naruszenia reprezentacji przy rozwiązywaniu umów o pracę?

Czy urząd skarbowy rozliczy za podatnika PIT za 2014 r.?

Ministerstwo Finansów zapowiedziało, iż PIT za 2014 r. będzie rozliczała administracja podatkowa za podatników. Rozliczenie miałoby objąć osoby, które uzyskują przychody z tytułu pracy, emerytury czy renty oraz nie korzystają z innych, preferencyjnych sposobów rozliczeń.

Rozliczanie czasu pracy kadry kierowniczej

Przepisy prawa pracy przewidują dodatkowe świadczenia dla pracowników za pracę w godzinach nadliczbowych. Regulacje te nie dotyczą co do zasady pracowników kadry kierowniczej. Jakie szczególne zasady w zakresie rozliczania czasu pracy dotyczą kadry kierowniczej.

Normy i czas pracy pracownika niepełnoetatowego

Pracodawca, zatrudniając pracownika niepełnoetatowego, powinien w dodatkowej informacji o warunkach zatrudnienia określić obowiązujące go normy czasu pracy, a także do postanowień umowy o pracę wpisać wymiar etatu w oparciu o te normy oraz limit godzin ponadwymiarowych. Jakie są zasady określania norm i czasu pracy pracowników niepełnoetatowych?

Umowy o dzieło i umowy zlecenia - czym się różnią?

Umowy zlecenie i umowy o dzieło różnią się przede wszystkim przedmiotem zobowiązania stron. W przypadku umowy o dzieło jest to zobowiązanie do osiągnięcia określonego rezultatu, natomiast umowa zlecenie polega jedynie na zobowiązaniu do starannego wykonania określonych czynności.

Świadectwo pracy a karta obiegowa

Natomiast fakt niepodpisania karty obiegowej obowiązującej w danym zakładzie nie może stanowić przeszkody w wydaniu świadectwa pracy, gdyż jego wydanie nie może być uzależnione od uprzedniego rozliczenia się z pracodawcą. W świetle przepisów Kodeksu pracy niewydanie świadectwa pracy jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika i podlega karze grzywny.

PIT za 2013 rok - rozliczenie przez pracodawcę

PIT za 2013 rok może rozliczyć pracodawca. Warunkiem jest złożenie oświadczenia do 10 stycznia 2014 roku.

Kiedy pracodawca może rozliczyć PIT za pracownika

Do 10 stycznia pracownik może złożyć oświadczenie PIT-12, które zobowiązuje pracodawcę do rozliczenia za niego rocznej deklaracji PIT za ubiegły rok podatkowy.

Konieczność złożenia rocznych sprawozdań przez pracodawców

Złożenie sprawozdania o pracujących, wynagrodzeniach i czasie pracy (Z-10) oraz o warunkach pracy (Z-06) należy do obowiązków pracodawcy. Niedochowanie terminu złożenia sprawozdań lub podanie nieprawidłowych danych naraża pracodawcę na karę grzywny lub pozbawienia wolności.

Minimalne wynagrodzenia za pracę w 2014 r. wynosi 1680 zł

Od 1 stycznia 2014 r. minimalne wynagrodzenia za pracę wzrosło o 80 złotych. Oznacza to, że wynagrodzenie pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu nie może być niższa niż 1680 złotych brutto.

Jak przygotować pracowników do redukcji etatów?

Pracodawcy, którzy zamierzają przeprowadzić redukcję etatów w swoich zakładach powinni odpowiednio się do niej przygotować. W szczególności powinni mieć na uwadze zwalnianych pracowników, jak również pozostałych, gdyż od nich będzie zależała przyszłość firmy.

Jak zatrudnić pracownika tymczasowego?

Coraz częściej pracodawcy decydują się na zatrudnianie pracowników tymczasowych za pomocą agencji pracy tymczasowej. Większe zainteresowanie taką formą zatrudnienia wiąże się z jej specyfiką. O czym powinni wiedzieć pracodawcy zatrudniając pracowników tymczasowych?

Sabbatical - urlop dla profesjonalistów

Subbatical jest nową forma motywowania pracowników. W Polsce z możliwości tej korzystają nieliczni pracodawcy. Benefit ten jest inaczej nazywany urlopem dla profesjonalistów. Na czym polega Sabbatical i jaki przybiera kształt w Polsce i na świecie?

Jakie deklaracje powinien złożyć pracodawca zatrudniający niepełnosprawnych?

Pracodawca, który zatrudnia co najmniej 25 pracowników, który nie osiągnął w danym miesiącu określonego wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych, zobowiązany jest do dokonania wpłat na PFRON i składania miesięcznych deklaracji. Do 20 stycznia 2014 r. wszyscy pracodawcy mają obowiązek przekazać roczną informację (INF-2) lub deklarację (DEK-R) do funduszu.

Podsumowanie 2013 r.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło raport podsumowujący 2013 r. Nastąpiły zmiany w urlopach rodzicielskich, dzięki temu rodzice mogą więcej czasu poświęcić dzieciom, przedsiębiorstwa i młodzi otrzymali wsparcie w kryzysie. Wprowadzono ponadto elastyczny czas pracy i reformę urzędów pracy.

Jak wypłacać zasiłki chorobowe na przełomie roku

Jeżeli nieprzerwana niezdolność do pracy z powodu choroby przypada na przełomie roku kalendarzowego, a 31 grudnia pracownik ma prawo do wynagrodzenia za czas choroby, to od 1 stycznia nadal przysługuje mu wynagrodzenie chorobowe. Gdyby 31 grudnia pracownik miał prawo do zasiłku chorobowego, to od 1 stycznia wciąż otrzymywałby zasiłek.

Plan urlopów w organizacji

Plan urlopów określa terminy urlopów wypoczynkowych w danym zakładzie pracy. Plan ustala pracodawca, uwzględniając wnioski pracowników. Jest wiążący dla pracodawcy i pracowników. Czy możliwe są odstępstwa od ustalonego wcześniej planu?

Więcej osób będzie pracowało w niedziele i święta

Zgodnie z uchwaloną przez Sejm nowelizacja Kodeksu pracy powiększa się katalog prac, które będą mogły być wykonywane w niedziele i święta. Którzy pracownicy będą pracować w niedziele i święta?

Praca w stresowych warunkach może poprawiać efektywność

Jak pokazują liczne badania, odpowiedni poziom stresu w pracy jest właściwie niezbędny. Bez niego stojące przed nami zadania szybko okazują się być nużące. Zbyt duże obciążenie wywołuje jednak skutek odwrotny do zamierzonego – zamiast poprawy efektywności dotknąć nas może uniemożliwiający jakiekolwiek działanie paraliż psychiczny. Co zatem zrobić, by stworzyć warunki sprzyjające zwiększonej wydajności?

Jak rozliczyć wydatki poniesione na organizację świątecznego spotkania?

W okresie świąt większość pracodawców organizuje bożonarodzeniowe spotkania dla swoich pracowników. Jak rozliczyć wydatki związane z organizacją świątecznego spotkania. Czy przygotowane przez pracodawcę paczki świąteczne, wręczane podczas spotkania będą kosztem podatkowym? Co z odliczeniem VAT od zakupionych prezentów?

Świadczenia pieniężne dla pracowników z ZFŚS

W okresie świątecznym pracodawcy zastanawiają się jak dobrze wykorzytać środki zgromadzone w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Czy pracownikom można przyznać świadczenia pieniężne, korzystając ze zwolnień w zakresie obowiązku podatkowego oraz składek ZUS w tym zakresie?

Charakterystyka urlopu bezpłatnego

Pracodawca może udzielić urlopu bezpłatnego na wniosek pracownika na dowolnie wybrany cel. Może być to zarówno wypoczynek, jak i opieka nad dzieckiem. Na jak długo można udzielić bezpłatnego urlopu? Jakie uprawnienia ma pracownik w trakcie urlopu?

Prawne i finansowe warunki pracowniczego zakazu konkurencji

Jednym ze sposobów zabezpieczenia interesów pracodawcy jest zawarcie z pracownikiem umowy o zakazie konkurencji, która może obowiązywać w trakcie zatrudnienia albo po jego ustaniu. O ile umowa obowiązująca podczas zatrudnienia nie powoduje obowiązku wypłaty odszkodowania przez pracodawcę, o tyle zawarcie tzw. klauzuli konkurencyjnej po ustaniu stosunku pracy jest odpłatne.

Jak poprawnie napisać CV?

Kandydat, który ubiega się o pracę na określonym stanowisku powinien przede wszystkim przedstawić swój życiorys, czyli curriculum vitae (CV). Jest podstawowy, a zarazem pierwszy dokument, do którego wgląd ma przyszły pracodawca. Jakie informacje należy zawrzeć w CV, a jakie są zbędne?

REKLAMA