REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracodawca, Czas pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Od czego zależy uzyskanie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych od 1 stycznia 2015 r.

Zamierzamy zatrudnić osoby niepełnosprawne, przystosowując jednocześnie pomieszczenia, w któ­rych będą pracować, do ich potrzeb. Czy od 1 stycznia 2015 r. możemy ubiegać się o dodatkowe wsparcie z tego tytułu? Czy uzyskanie dofinansowania do wynagrodzeń tych osób nadal zależy m.in. od wzrostu netto zatrudnienia pracowników niepełnosprawnych?

Czy pracownik może posługiwać się podpisem elektronicznym pracodawcy?

Podpisem elektronicznym są dane w postaci elektronicznej, które wraz z innymi danymi, do których zostały dołączone lub z którymi są logicznie powiązane, służą do identyfikacji osoby składającej podpis elektroniczny. Ponadto złożenie bezpiecznego podpisu elektronicznego wiąże strony treścią podpisanego dokumentu.

Wigilia – normalny dzień pracy

Wigilia Świąt Bożego Narodzenia jest – zgodnie z przepisami kodeksu pracy – normalnym dniem pracy. Według obowiązujących regulacji prawnych istnieje kilka sposobów, by skrócić czas pracy w Wigilię pracowników biur, urzędów czy sklepów. Jakich?

Pomoc dla pracodawców w latach 2015-2016 przyjęta przez Sejm

Posłowie podczas 83 posiedzenia Sejmu przyjęli nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy. Wiąże się to z przyznaniem pracodawcom pomocy finansowej na wynagrodzenia, szkolenia i składki ubezpieczeniowe pracowników w latach 2015-2016. Pracę nad nowelizacją ustawy podejmie teraz Senat.

REKLAMA

Czas pracy w Wigilię 2014

Zgodnie z prawem Wigilia jest traktowana jako normalny dzień pracy. W 2014 roku większość dużych sieci handlowych zamknie swoje sklepy o godz. 14. Czas pracy w Wigilię 2014 został więc – efektem apeli m.in. NSZZ „Solidarność” – skrócony.

Wynagradzać zespołowo czy indywidualnie?

O konieczności konstruowania i stosowania motywacyjnych systemów wynagrodzeń wie każdy manager. Dobry system motywacyjny to nie tylko większe przywiązanie pracownika do firmy, ale i przewaga konkurencyjna nad innymi firmami w wyścigu po najlepszych pracowników. Jednakże przy budowaniu optymalnych systemów motywacyjnych, warto wziąć pod lupę strukturę potrzeb pracownika. Tylko tak możemy stworzyć optymalne narzędzia motywacyjne. Który zatem system wynagradzania jest lepszy dla firmy, a który dla pracowników – zespołowy czy indywidualny?

Reprezentatywna organizacja pracodawców

Konfederacja Lewiatan z niepokojem dostrzega praktykę sądów rejonowych i sądu okręgowego w Warszawie orzekającego o reprezentatywności organizacji pracodawców. Uznano za reprezentatywne np. stowarzyszenie. Tymczasem jest to podmiot, który nie może być uznany za organizację pracodawców, nie jest ani związkiem pracodawców, ani konfederacją czy federacją takich związków.

Czas pracy kierowców - nowelizacja ustawy

Szykują się zmiany w regulacjach dotyczących czasu pracy kierowców. Wiceminister infrastruktury i rozwoju Zbigniew Rynasiewicz poinformował, że resort ma już przygotowaną nowelizację ustawy o czasie pracy kierowców, która jeszcze przed końcem roku trafić ma do konsultacji społecznych.

REKLAMA

Skrócony czas pracy w Wigilię

Dzięki apelom kierowanym do branży handlowej większość sieci handlowych zamknie sklepy w Wigilię o godz. 14:00. Być może stanie się to nie tylko dobrym obyczajem, ale również niepisanym standardem, o przestrzeganie którego pracownicy handlu nigdy już nie będą się musieli zabiegać, ani o nim przypominać.

Zmiany w ustawie o czasie pracy kierowców

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przygotowało projekt ustawy o czasie pracy kierowców. Projekt trafi teraz do konsultacji społecznych. Wprowadzenie jakich zmian proponuje się w nowej ustawie?

Czas pracy kierowców - będą nowe przepisy

Wiceminister infrastruktury i rozwoju Zbigniew Rynasiewicz poinformował w czwartek 18 grudnia 2014 r. sejmową komisję infrastruktury, że resort przygotował nowelizacje ustawy o czasie pracy kierowców, która jeszcze przed końcem 2014 roku trafić ma do konsultacji społecznych. Nowelizacja ta zakłada, że minister infrastruktury i rozwoju będzie w rozporządzeniu ustalał wysokość diet i ryczałtów za noclegi dla kierowców. Zmiany wejdą w życie prawdopodobnie w 2015 roku.

Świąteczne spotkania w firmach - jak traktują je pracownicy

Wiele firm podtrzymuje tradycję organizowania świątecznych spotkań. Jednak dla prawie 44 proc. pracowników takie spotkania nie mają wiele wspólnego z przyjemnością, a wręcz przeciwnie – stanowią obowiązek, który „trzeba” wypełnić. Mimo to ponad połowa pracowników uważa, że pracodawcy powinni podtrzymywać tradycję firmowych wigilii – takie wnioski płyną z badania portalu infoPraca.

Podatek od bonów i talonów świątecznych

Jak wynika z badania Benefit Systems i HRNews, ponad 44 proc. pracodawców zamierza wręczyć świąteczne prezenty. Zgodnie z prawem od otrzymanych bonów pracownik musi zapłacić podatek, nie ma znaczenia, czy zostały zakupione z ZFŚS, czy z innych środków.

Jak ustalić harmonogram czasu pracy na 2015 r.

Pracodawca ustalając harmonogramy czasu pracy na następny rok powinien przede wszystkim określić wymiary czasu pracy pracowników obowiązujące w danym okresie rozliczeniowym. W 2015 r. występują dwa świąteczne dni, wypadające w sobotę. Pracodawca powinien zatem liczyć się z obniżeniem wymiaru czasu pracy każdego pracownika o co najmniej 8 godzin.

Polisy na życie opłacane przez pracodawców

W Polsce około 80% programów ubezpieczeń na życie stanowią ubezpieczenia finansowane przez samych pracowników. Wyróżnia to Polskę na tle innych krajów Europy Centralnej. Przeważają tam programy sponsorowane. To pracodawca opłaca składkę wynikającą z polisy na życie.

Czas pracy w okresie świątecznym

W tym roku Święta Bożego Narodzenia wypadają niezwykle korzystnie dla pracowników, którzy chcieliby w tym okresie zaplanować dłuższy urlop. Biorąc 8 dni wolnego w połączeniu z Nowym Rokiem i Świętem Trzech Króli, pracownik zyskuje aż 18 dni urlopu.

Dlaczego trudno znaleźć pracę po studiach?

Większość młodych ludzi uznaje ukończenie studiów wyższych za furtkę prowadzącą do wysokich zarobków i godnego zatrudnienia. Z powodu wielości kierunków oferowanych przez uczelnie, brak zajęć praktycznych i doświadczenia powoduje, że młodzi absolwenci nie są w stanie znaleźć pracy. Jakie elementy wpływają jeszcze na brak zatrudnienia?

Outplacement jako system tzw. łagodnych zwolnień

Outplacement jako system tzw. łagodnych zwolnień jest coraz częściej stosowany przez pracodawców. Instytucję outplacementu, czyli tzw. zwolnień monitorowanych reguluje ustawa o promocji zatrudnienia, wskazując, że program outplacementu uruchamiany jest, gdy pracę utraci minimum 50 pracowników w ciągu trzech miesięcy.

Przerwy w pracy wliczane do czasu pracy pracownika

Do czasu pracy pracownika wlicza się przerwy, podczas których pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy. Można również zaliczać do czasu pracy przerwy charakteryzujące się niepozostawaniem w dyspozycji pracodawcy. Za taki czas przysługuje pracownikowi wynagrodzenie.

Jak wprowadzić indywidualny rozkład czasu pracy

Pracownik na własny wniosek ma indywidualny rozkład czasu pracy, który mówi o dobowej normie czasu wynoszącej 8 godzin oraz opisuje godzinę rozpoczęcia pracy "najpóźniej" o godzinie 8.40 a godzinę zakończenie "najpóźniej" o 16.40.

Karty ICE ratują życia w przedsiębiorstwach

ICE to skrót od angielskiego wyrażenia "in case of emergency". Karty tego typu są powszechnie stosowane do informowania o osobach, z którymi należy skontaktować się w razie nagłego wypadku. Termin ICE jest jednak bardzo szeroki i znajduje zastosowanie także w przedsiębiorstwach, gdzie poprawia sprawność reakcji w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia.

Jak zrezygnować z tworzenia ZFŚS – praktyczna instrukcja

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych muszą tworzyć pracodawcy zatrudniający co najmniej 20 osób na dzień 1 stycznia. Pracodawcy, którzy nie chcą tworzyć funduszu mogą z niego zrezygnować. Forma rezygnacji zależy od tego czy w zakładzie pracy obowiązuje układ zborowy pracy czy regulamin wynagradzania.

Ustna umowa również zobowiązuje

Zawarcie umowy o pracę w ustnej formie nie prowadzi do uznania, iż umowa takowa nie została zawarta. Umowa o pracę może być skutecznie zawarta ustnie lub nawet w sposób dorozumiany.

Pracodawca - organizator pracy bezpiecznej

"Pracodawca - organizator pracy bezpiecznej" to konkurs Państwowej Inspekcji Pracy. Już po raz 21. zostali nagrodzeni pracodawcy, którzy w sposób szczególny dbają o bezpieczeństwo zdrowia i życia pracowników.

Załatwianie prywatnych spraw w godzinach pracy

W każdej firmie zdarza się, że pracownicy muszą załatwić prywatną sprawę w godzinach pracy czy też wyjść z firmy wcześniej. W jaki sposób pracodawca może uregulować te kwestie tak, by nie wprowadzać zbędnej biurokracji, a jednocześnie utrzymać płynną organizację pracy?

Prywatne wyjścia z pracy

Prywatne wyjścia w trakcie czasu pracy powinny być uregulowane przez pracodawcę w taki sposób, aby nie wprowadzało to nadmiernej biurokracji, a jednocześnie zapewniało płynną organizację czasu pracy. Jakie możliwości daje elastyczny czas pracy?

Pracodawcy mogą skorzystać z Krajowego Funduszu Szkoleniowego

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zachęca urzędy pracy do przenoszenia pracowników z back office’u do bezpośredniej obsługi bezrobotnych i pracodawców. W przyszłym roku liczy również na skuteczność wykorzystywanych na szerszą skalę nowych instrumentów – Krajowego Funduszu Szkoleniowego oraz współpracy urzędów z prywatnymi agencjami zatrudnienia. Celem jest skuteczniejsza aktywizacja bezrobotnych, szczególnie najtrudniejszych grup, czyli osób młodych, osób po 50. roku życia oraz kobiet wracających na rynek po urodzeniu dziecka.

Wynagrodzenia zatrudnionych w kulturze i sztuce

Jak kształtują się wynagrodzenia osób zatrudnionych w kulturze i sztuce? Okazuje się, że kultura i sztuka była najsłabiej opłacaną branżą w 2013 roku – tak wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń. Połowa pracowników zatrudnionych w tej branży zarabiała miesięcznie poniżej 3 000 PLN brutto.

Składki ZUS od umów zleceń od 1 stycznia 2016 r.

Nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach społecznych, której celem jest "ozusowanie" części tzw. umów śmieciowych, została przyjęta przez Senat bez poprawek. Oznacza to, że od 1 stycznia 2016 r. powstanie obowiązek odprowadzania składek do ZUS od wszelkich umów zleceń do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, natomiast oskładkowanie dochodów członków rad nadzorczych będzie obowiązywało już od początku 2015 r.

Pracodawcy RP popierają wprowadzenie zmian w umowach terminowych

Projekt Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wprowadzenia zmian w stosowaniu umów na czas określony spotkał się z aprobatą ze strony Pracodawców RP. Popierają wprowadzenie ustawowego limitu stosowania umów na czas określony, ale jednocześnie zauważają braki w projekcie zmian.

Umowy na czas określony maksymalnie na 33 miesiące

Resort pracy w projekcie zmian Kodeksu pracy proponuje, by maksymalny czas trwania umów terminowych wynosił 33 miesiące - po którym terminowe umowy o pracę przekształcałyby się w stałe. Zdaniem pracodawców jest to dobre rozwiązanie, przy czym według nich w projekcie brakuje propozycji wydłużenia do 6 miesięcy maksymalnego czasu umowy na okres próbny.

Naruszenie przepisów o czasie pracy przez kadrę zarządzającą

Coraz częściej pracodawcy decydują się na zatrudnienie kadry zarządzającej, która będzie odpowiedzialna za przestrzeganie przepisów o czasie pracy. W przypadku popełnienia przestępstwa bądź wykroczenia przeciwko prawom pracownika, możliwe będzie pociągnięcie do odpowiedzialności przełożonego a nie samego pracodawcę.

Odebranie dodatkowego dnia wolnego za święto przypadające w sobotę

Od 8 października 2012 r. ponownie możliwe jest odebranie dnia wolnego za święto przypadające w sobotę. Praktycznie jednak taka możliwość powróciła dla pracowników dopiero od 2014 r., bowiem święta 3 maja i 1 listopada wypadają właśnie w sobotę. Pracownicy mają prawo do odebrania dwóch dodatkowych dni wolnych.

Jak powinno wyglądać przywitanie i uścisk dłoni?

W kontaktach biznesowych oraz komunikacji między pracownikiem a pracodawcą bardzo ważne znaczenie ma pierwsze wrażenie. Jak powinno wyglądać prawidłowe przywitanie i uścisk dłoni? Na co należy zwrócić uwagę?

Kiedy pracownik otrzyma dodatkowy dzień wolny od pracy?

Święto w dniu wolnym od pracy, czyli zwykle w sobotę lub w niedzielę, może obniżać wymiar czasu pracy. Jeśli wypada w tygodniu pracy, zawsze wiąże się z otrzymaniem dnia wolnego. Kiedy pracownik będzie dodatkowe wolne, jeśli święto przypada na dzień wolny od pracy zgodnie z harmonogramem czasu pracy?

Praca w sobotę za dodatkowe wynagrodzenie?

Praca w sobotę za dodatkowym wynagrodzeniem jest - zgodnie z wynikami badań TNS Polska - akceptowana przez większość pracujących Polaków (69 proc.). Czy przyznanie dodatkowego wynagrodzenia za pracę w sobotę zamiast prawa do dodatkowego dnia wolnego zostanie wprowadzone do Kodeksu pracy?

Program antynikotynowy dla pracowników

Dlaczego pracodawcy powinni rozważyć program antynikotynowy dla pracowników? Przerwa na papierosa zajmuje pracownikowi średnio 40 minut z 8 godzin pracy. W skali roku to prawie 20 dni pracy „puszczonych z dymem”. Straty finansowe pracodawcy mogą zatem sięgać nawet kilku tysięcy złotych rocznie. Wiążą się także z tym, że pracownicy wychodzący na papierosa częściej chorują.

Dodatek za dyżur medyczny - uchwała SN

Zgodnie z Uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 6 listopada 2014 r. (I PZP 2/14) za pracę w ramach pełnienia dyżuru medycznego dopełniającego czas pracy lekarza do obowiązującej go przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy przysługuje jedynie dodatek w wysokości określonej przez odpowiednio stosowane przepisy art. 150 1 § 1-3 k.p.

Skrócony czas pracy nie dla radiologów

Sejm odrzucił proponowane przez posłów PiS przepisy o przywróceniu skróconego czasu pracy niektórym pracownikom medycznym, w tym radiologom. Do lipca 2014 r. pracowali oni 5 godzin dziennie. Aktualnie muszą wykonywać swoje obowiązki 7 godzin i 35 minut każdego dnia.

Jak pozyskać wartościowych pracowników stosując content marketing

Obecnie pracownicy mogą wybierać, często spośród kilku, a nawet kilkunastu podobnych ofert pracy. W związku z tym tradycyjne ogłoszenie o pracę często to za mało, żeby pozyskać wartościowego pracownika, szczególnie o bardzo konkretnych kwalifikacjach. Co zatem zrobić, aby pokazać się z najlepszej strony i przyciągnąć zainteresowanie wartościowych kandydatów?

Dodatkowy dzień wolny

Dodatkowy dzień wolny od pracy może przysługiwać pracownikom z tytułu święta przypadającego w dniu wolnym od pracy, tj. w sobotę. Kiedy i komu należy się dodatkowy dzień wolny za święto wypadające w weekend, np. za 1 listopada 2014 roku?

Odszkodowanie od pracodawcy -kiedy można się ubiegać?

Wielu pracowników nie wie w jakich dokładnie sytuacjach przysługuje im odszkodowanie od pracodawcy. O tym jakie rodzaje odszkodowań od pracodawcy przewidział polski ustawodawca, jaka jest ich wysokość oraz jakie warunki muszą zostać spełnione, żeby je uzyskać traktuje poniższy artykuł.

Nauka języków skandynawskich a perspektywy zawodowe

Jest coraz więcej powodów, dla których warto uczyć się języków skandynawskich. Przede wszystkim języki skandynawskie coraz częściej określane są mianem przyszłościowych. Ich znajomość nie tylko pozwala na zrozumienie kultury najszczęśliwszych ludzi na świecie, lecz także może być ciekawym i atrakcyjnym punktem w CV, a zatem pomóc zdobyć opłacalną pracę w firmie związanej z państwami skandynawskimi.

Zakończenie działalności gospodarczej przez pracodawcę

Zakończenie działalności gospodarczej przez pracodawcę będącego osobą fizyczną nie jest – na gruncie prawa pracy – równoznaczne z ustaniem stosunków pracy z jego pracownikami. Warto jenak podkreślić, że zakończenie działalności gospodarczej jest uzasadnioną przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę.

Czy pracodawca może cofnąć zgodę na indywidualny rozkład czasu pracy

Na wniosek pracownika o zmianę rozkładu czasu pracy pracodawca wyraził zgodę na indywidualny rozkład czasu pracy na podstawie art. 142 Kodeksu pracy na czas nieokreślony. W obecnej chwili pracodawca chciałby cofnąć swoją decyzję, chciałby aby pracownik pracował jak pozostali pracownicy. Pracownik ten nie wyraża zgody na zmianę czasu pracy. Co w takiej sytuacji powinien zrobić pracodawca, aby cofnąć swoją decyzję?

Czas pracy pracownika niepełnosprawnego

Czas pracy pracownika niepełnosprawnego został, nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, skrócony do 7 godzin na dobę i 35 godzin w tygodniu. Czy i kiedy pracownik niepełnosprawny może pracować dłużej?

Za Święto Zmarłych – dodatkowy dzień wolny

Za Święto Zmarłych – 1 listopada pracownikom przysługuje prawo do dodatkowego dnia wolnego. Pracodawca powinien oddać dodatkowy dzień wolny w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym występuje dane święto.

Jak wybrać ubezpieczenie grupowe dla pracowników?

Pracodawcy powinni wybierać ubezpieczenia grupowe oferujące pakiety z szerokim zakresem zdrowotnym. To ważne dla ochrony zdrowia i życia pracownika oraz jego rodziny. Jak wybrać ubezpieczenie grupowe dla pracowników?

Jak rozliczyć czas pracy podczas zmiany czasu z letniego na zimowy?

Pracownicy, którzy wykonywali pracę w nocy podczas zmiany czasu z letniego na zimowy powinni być rozliczeni z godziny nadliczbowej. Pracownikowi będzie przysługiwało prawo odbioru czasu wolnego, normalne wynagrodzenie oraz dodatek w wysokości 100 proc. wynagrodzenia. Jak prawidłowo rozliczyć dodatkową godzinę pracy podczas zmiany czasu?

Prawa pracowników niepełnosprawnych

Zatrudniając osoby niepełnosprawne każdy pracodawca powinien pamiętać o przysługujących im prawach. Czas pracy niepełnosprawnego nie może być dłuższy niż 7 godzin na dobę. Dodatkowo inaczej przedstawia się rozkład przerw i wymiar urlopu wypoczynkowego. Jakie prawa przysługują pracownikom niepełnosprawnym?

REKLAMA