REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Praca zdalna, COVID-19

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Praca zdalna na stałe w Kodeksie pracy. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wprowadzającą na stałe pracę zdalną do Kodeksu pracy. Uregulowano także kwestie kontroli trzeźwości pracowników.

Pracodawco! Masz obowiązek wpisania do akt pracownika informacji o pracy zdalnej. Projekt rozporządzenia

Ministerstwo Rodziny i Polityki społecznej poinformowało, że w związku ze zmianami w Kodeksie pracy konieczne jest uwzględnienie w aktach osobowych pracownika informacji o pracy wykonywanej zdalnie. Dokument reguluje też sposób przetwarzania informacji na temat kontroli trzeźwości pracowników.

UWAGA! Od 21 marca zmiany w aktach osobowych pracownika. Praca zdalna, badanie trzeźwości i testy na narkotyki [Kodeks pracy 2023 r.]

Nowa część E akt osobowych przeznaczona jest na informacje o dacie, godzinie i minucie badania trzeźwości pracowników lub kontroli na obecność narkotyków. W części B należy umieścić dowód poinformowania pracownika, że może podlegać takiej kontroli. Zmian tych nie wprowadzają pracodawcy nie planujący kontrolować pracowników na obecność alkoholu i narkotyków. 

Praca zdalna w Kodeksie pracy w 2023 - ustawa z podpisem Prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizacje Kodeksu pracy, która na stałe wprowadza pracę zdalną. Na jakich zasadach i od kiedy? 

REKLAMA

Jak przygotować digitalizację działów HR?

Nowelizacje przepisów regulujące pracę zdalną, które prawdopodobnie wejdą w życie 1 kwietnia br. obligują pracodawcę do zachowania ciągłości procesów kadrowych. W takim i w wielu innych przypadkach, wymagających komunikacji z działem HR narzędzia cyfrowe są niezbędne. Digitalizacja procesów HR staje się dzisiaj koniecznością.

Przewodniczący PFON pozytywnie o nowelizacji kodeksu pracy dot. pracy zdalnej

Rozwiązania przyjęte w nowelizacji kodeksu pracy, dotyczące pracy zdalnej, wpłyną pozytywnie na aktywność zawodową osób wspierających na co dzień osoby z niepełnosprawnościami - powiedział PAP dr Krzysztof Kurowski, przewodniczący Polskiego Forum Osób z Niepełnosprawnościami.

Przewodniczący PFON pozytywnie o nowelizacji Kodeksu pracy

Rozwiązania przyjęte w nowelizacji kodeksu pracy, dotyczące pracy zdalnej, wpłyną pozytywnie na aktywność zawodową osób wspierających na co dzień osoby z niepełnosprawnościami - powiedział PAP dr Krzysztof Kurowski, przewodniczący Polskiego Forum Osób z Niepełnosprawnościami.

Połowa pracowników wybiera firmę na podstawie elastycznych rozwiązań czasowych

Według raportu aż 47% pracowników wybiera swojego pracodawcę na podstawie czasu i godzin oraz elastycznego harmonogramu pracy. 

REKLAMA

Średnio 54 minuty dziennie. Tyle oszczędza pracownik na pracy zdalnej

Praca zdalna pozwala oszczędzić zatrudnionym średnio 54 minuty dziennie - wskazali analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Czas ten przeznaczają głównie na odpoczynek i jakąś formę pracy - dodali.

W Polsce wykonano dotąd 57 mln 860 tys. szczepień przeciw COVID-19

Szczepionka na COVID-19. Od 27 grudnia 2020 r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, podano 57 860 217 szczepionek – wynika z danych zamieszczonych we wtorek na stronach rządowych.

Praca zdalna 2023 – koszty, ekwiwalent, ryczałt, podatki i inne ważne kwestie finansowe. Rozliczenie z pracownikiem

Nowelizacja Kodeksu pracy (dalej „Kp”) wprowadzająca m.in. długo oczekiwane przepisy o pracy zdalnej, czeka na podpis Prezydenta RP i publikację w Dzienniku Ustaw. Biorąc pod uwagę, na szczęście, dość długie vacatio legis (2 miesiące), pracodawcy mają czas co najmniej do drugiej połowy marca 2023 r. (a być może nieco dłużej) na przygotowanie się do ich wdrożenia. Jak na standardy obecnej legislacji długo, jak na potrzeby zakładu pracy, niekoniecznie. Jednym z zagadnień trudniejszych w implementacji są obowiązkowe rozliczenia pomiędzy pracodawcą a pracownikami.

Juniorzy IT najlepiej zarobią w Czechach, midzi w Polsce, a seniorzy w Ukrainie

Jak się okazało, w przypadku specjalistów(-ek) IT na poziomie mid, największe zarobki spośród badanych krajów oferuje się w Polsce - tu wynagrodzenia są na poziomie od 14,7 do 21 tys. złotych netto +VAT. Poza tym porównując wymienione kraje, to w Ukrainie odnotowano najwięcej ofert pracy zdalnej, bo aż 74 proc., a w Polsce tylko o 12 punktów procentowych mniej.

Posiłki w pracy finansowane przez pracodawcę - integracja, zwolnienie ze składek ZUS

Z badań wynika, że stres i nadmiar zadań w pracy wpływa negatywnie na zdrowie i nawyki żywieniowe pracowników. Praca zdalna czy hybrydowa nie zawsze ułatwia dbanie o regularne posiłki. Ci, którzy natrafiają na trudności, wskazują na niewyraźne granice między pracą a odpoczynkiem oraz brak czasu z powodu obowiązków domowych. Doskwiera też ograniczony kontakt ze współpracownikami. Aż 83% badanych uważa, że wspólne posiłki pomagają w integracji i sprzyjają lepszej atmosferze, ale tylko 20% ma często ku temu okazję. Tak wynika z najnowszego raportu Sodexo Benefits and Rewards Services Polska „Bez zadyszki. Jak zadbać o zdrowie pracowników i finanse w organizacji?”. Zdaniem pracowników regularne dofinansowanie posiłków pozwala zatroszczyć się o dietę (61%) i więcej zaoszczędzić (77%). Tymczasem ponad połowa (56%) badanych pracodawców wciąż nie wie, że taki benefit wiąże się z korzyściami finansowymi dla firmy.

Kto był najbardziej poszukiwany na rynku pracy w 2022 r.? RAPORT

Rynek pracy w 2022 r. najbardziej łaskawy był dla ekspertów IT, specjalistów ds. sprzedaży i pracowników fizycznych - wynika z danych Pracuj.pl. W ostatnich miesiącach aktywność rekrutacyjna firm stopniowo zmniejszała się; mimo to odnotowano rekordową liczbę ogłoszeń.

Regulamin pracy zdalnej - treść, zasady

Już niedługo (od 7 kwietnia 2023 r.) wejdą w życie nowe przepisy kodeksu pracy dotyczące pracy zdalnej. Jakie dokumenty będą regulować zasady pracy zdalne w zakładzie pracy? Co powinien zawierać regulamin pracy zdalnej?

Praca zdalna i podróże. Czy cyfrowy nomadyzm to ucieczka przed kryzysem?

Praca zdalna i podróże po świecie to niezależność, elastyczność, szansa na zdobycie nowych doświadczeń – właśnie w taki sposób Polacy postrzegają pojęcie cyfrowy nomadyzm. Wędrowny styl życia to także alternatywa dla mieszkania na własność, którego zakup w obecnej sytuacji jest dla wielu młodych ludzi niemożliwy.

Praca zdalna i hybrydowa 2023 w kodeksie pracy - od kiedy

Sejm i Senat zakończyły prace legislacyjne nad ustawą wprowadzającą pracę zdalną na stałe do Kodeksu pracy. Nowelizacja kodeksu pracy została podpisana 27 stycznia 2023 r. przez Prezydenta RP, a 6 lutego 2023 r. opublikowano ją w Dzienniku Ustaw. Nowe przepisy przewidują możliwość świadczenia pracy wyłącznie w formie pracy zdalnej całkowitą, jak i w formie pracy hybrydowej (częściowo w domu, częściowo w firmie), stosownie do potrzeb konkretnego pracownika i pracodawcy. Od kiedy zaczną obowiązywać przepisy dot. pracy zdalnej i hybrydowej w kodeksie pracy?

Rewolucja w prawie pracy, co się zmieni w pracy zdalnej?

Zmiany wprowadzające pracę zdalną na stałe do Kodeksu pracy wejdą w życie najprawdopodobniej już w I kwartale br., po ponad dwóch latach prac legislacyjnych. Nowa definicja pracy zdalnej zdecydowanie odróżnia ją od telepracy.

Praca zdalna 2023 - praktyczne webinarium

Praca zdalna 2023. Zapraszamy na praktyczne webinarium gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 18 stycznia 2023 roku. Polecamy!

Jak efektywnie wdrożyć nową osobę w pracy?

Dbanie o satysfakcję, motywację i rozwój zespołu powinno być priorytetem dla kadry zarządzającej. Ścieżka współpracy zaczyna się już na etapie rekrutacji, a późniejsze wdrożenie jest jednym z najważniejszych punktów styku z organizacją.

Zmiany w Kodeksie pracy 2023 - co musisz wiedzieć? Quiz dla pracowników i pracodawców

Kodeks pracy zmiany 2023. Szykuje się spora rewolucja w prawie pracy! Rozwiąż quiz i sprawdź, czy wiesz co się zmieni.

Gdzie trzeba nosić maseczki w Polsce w 2023 roku?

Nakaz noszenia maseczek nadal obowiązuje w 2023 r. w budynkach, w których prowadzona jest działalność lecznicza oraz w aptekach. Obecnie obowiązywanie tego nakazu przedłużono do końca marca 2023 r. W porównaniu z poprzednim stanem prawnym zakres nakazu zakrywania nosa i ust przy pomocy maseczki został znacznie ograniczony, zarazem jednak zaostrzono go tam, gdzie nadal będzie obowiązywał. Gdzie należy nosić maseczki? Kto podlega temu obowiązkowi?

12 nowych trendów na rynku pracy w 2023 r. [galeria]

Rynek pracy 2023. Presja płacowa, inflacja i „quiet quitting” – to główne tematy, o których było głośno w 2022 r. A co przyniesie rok 2023? O pewnych trendach mówi się już dziś. Zobacz galerię!

Praca zdalna – nowelizacja kodeksu pracy od 2023 roku – obowiązkowe dokumenty

Najprawdopodobniej w pierwszych tygodniach 2023 r. wejdą w życie istotne zmiany Kodeksu pracy. Nie jest to jeszcze w całości „wielka nowelizacja” Kodeksu pracy, której projekt wszedł do Sejmu w 2022 r., a jedynie jej część, ale bardzo istotna dla dużej grupy pracowników i pracodawców – bo regulująca, w sposób w założeniu stały, instytucje pracy zdalnej. Dotychczas bowiem praca taka była wykonywana najpierw poza regulacją Kodeksu pracy, a następnie na podstawie przepisów o COVID. Poniżej zajmiemy się tym, co pracodawcy muszą w pierwszej kolejności przygotować, tj. dokumentacją.

Przeziębienie, grypa, COVID-19 i wirus RSV - podobne objawy, bez testów trudno je odróżnić

Przeziębienia, grypę, Covid-19 i wirus RSV - bez testów trudno odróżnić, gdyż zakażenia te powodują podobne objawy – ostrzega amerykańskie Centrum Prewencji i Kontroli Chorób (CDC). Wszystkie te infekcje roznoszone są drogą kropelkową.

2023 r. na rynku pracy pod znakiem inflacji i zmian w zakresie pracy zdalnej

W przyszłym roku na sytuację pracowników w dalszym ciągu będzie wpływać inflacja, której nie zrekompensują proponowane podwyżki - przewidują eksperci agencji rekrutacyjnej. Jako dużą zmianę wskazują wpisanie pracy zdalnej do Kodeksu pracy, co zwiększy popularność tej formy.

Polacy chcą pracować zdalnie, pracodawcy chcą się dostosować

Zadowolony Polak to taki, który może sam decydować o tym, gdzie i kiedy chce. Dziś połowa firm oferuje taką możliwość. Nic dziwnego, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy ¾ przedsiębiorstw chce zwiększyć wydatki na budowę cyfrowej kultury organizacji.

Nowelizacja Kodeksu Pracy w zakresie pracy zdalnej - rewolucja czy naturalna ewolucja?

Już z dniem 1 stycznia 2023 r. możemy spodziewać się wejścia w życie nowelizacji Kodeksu Pracy. Tylko od nas zależy, czy obudzimy się w nowej rzeczywistości zaskoczeni formalnościami, które przed nami postawi ustawodawca, czy też będziemy przygotowani do nowego, choć już znanego trybu pracy zdalnej, jednak określonego warunkami brzegowymi.

Prawie 2/3 pracowników IT pracuje w systemach elastycznych

Specjaliści IT mają najczęściej stałe godziny pracy w tygodniu, ale prawie 2/3 badanych pracowników IT pracuje w systemach elastycznych. W tej grupie badanych występuje największa różnorodność systemów pracy – wynika z opracowania Kodilla.com.

Czy obowiązuje jeszcze wielokrotna kwota wolna od potrąceń ze względu na COVID-19?

Kwota wolna od potrąceń ze względu na COVID-19. Pracownik na zakładzie pracy złożył oświadczenie, że ma na utrzymaniu niepracującą żonę, (która utraciła źródło dochodu z powodu działań antycovidowych) oraz dwoje dzieci. Z tego tytułu do października 2022 r. nie miał potrącanych należności komorniczych. Czy w związku z zakończeniem stanu epidemii COVID-19 (16 maja 2022 r. - wejście w życie art. 52), pracodawca nie ma już obowiązku respektować oświadczenia i podwyższać kwot wolnych w przypadku egzekucji z wynagrodzenia za pracę pracownika? Czy za miesiąc listopad 2022r. należy obliczyć i przesłać do komornika potrącenie?

Senat przyjął z poprawkami nowelizację, która na stałe wprowadza do przepisów pracę zdalną

Senat przyjął w czwartek z poprawkami nowelizację Kodeksu pracy, która na stałe wprowadza do przepisów pracę zdalną. Poprawki zakładają m.in. późniejsze wejście w życie niektórych zapisów ustawy. Nowelizacja wróci teraz do Sejmu.

Czy praca zdalna wejdzie później w życie? [Senat]

Workation – praca i wakacje w jednym. Czy to przyjmie się w Polsce?

Popularność pracy zdalnej znacząco wzrosła. To daje możliwość zabrania ze sobą obowiązków w dowolne miejsce. Rośnie popularność workation – systemu pracy podczas podróży.

Zawarcie w umowie zapisu o pracy zdalnej po nowelizacji

Pracodawca będzie mógł zdecydować, że pracownik w ciągu 30 dni ma wrócić do wykonywania obowiązków w siedzibie firmy. Nie będzie miał jednak takiego prawa, gdy od początku umówi się z zatrudnionym na formę zdalną. Przedsiębiorcy będą musieli uważać na to przy angażach.

Symboliczny koniec pandemii Covid-19

Rada UE (państwa członkowskie) przyjęła we wtorek uaktualnione zalecenia o podróżach do UE i o łatwiejszym swobodnym przemieszczaniu się w UE podczas pandemii Covid-19. W myśl nowych zaleceń państwa członkowskie nie powinny ograniczać podróży ze względu na zdrowie publiczne.

ZUS i prawo pracy od 2023 r. Lista najważniejszych zmian!

Zmiany w ZUS i prawie pracy od 2023 roku. Jak dobrze przygotować się do zmian i o niczym nie zapomnieć? Oto lista porządkująca najważniejsze zmiany!

Przedawnienie zobowiązań podatkowych a przepisy antycovidowe

Zgodnie z art. 70 § 1 Ordynacji podatkowej zobowiązanie podatkowe przedawnia się (co do zasady) z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. To podstawowa zasada prawa podatkowego, która zapewnia podatnikowi ochronę jego praw nabytych oraz gwarancję tzw. stanów zastanych. Organy podatkowe próbują podważyć tę zasadę odwołując się (perzy określaniu biegu terminów przedawnienia) do ustawy antycovidowej (ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych).

DGP: Praca zdalna. Zatrudnianie cudzoziemców. Nowe urlopy. Trzeźwość [Kodeks pracy 2023 r.]

W 2023 roku wejdzie w życie sporo zmian w zakresie prawa pracy. Zmienią się m.in. zasady pracy zdalnej, kontroli trzeźwości pracowników czy liczba dni urlopu po urodzeniu dziecka. Jakie będą najważniejsze zmiany w prawie pracy w 2023 roku? Sprawdź.

Pracodawcy rzadko kontrolują godziny pracy, a skupiają się bardziej na celach pracowników

Po ponad roku pandemii nadal ponad 1/3 polskich pracowników wykonywała swoje obowiązki zdalnie, a duża część z nich chce pozostać w tym modelu docelowo. Wyzwaniem po stronie pracodawców jest nie tylko wyposażenie ich w odpowiedni sprzęt i narzędzia umożliwiające pracę w cyfrowym środowisku, ale również mierzenie czasu i efektywności pracowników.

Więcej zakażeń koronawirusem i wirusem grypy. Możliwe nowe mutacje COVID-19

Najbliższe tygodnie to będzie zdecydowany wzrost zarówno infekcji koronawirusem, jak i infekcji grypą. Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla, że mogą pojawić się nowe mutacje COVID-19 – powiedział w środę 7 grudnia 202 r. w TV Republika wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

DGP: Jakie dokumenty są potrzebne do pracy zdalnej?

Przygotowanie do wdrożenia pracy zdalnej w nowej formule wymaga przede wszystkim stworzenia odpowiedniej dokumentacji i regulacji wewnętrznych.

DGP: Pracownik zdalny może być badany na alkohol i narkotyki w swoim domu. Pracując zdalnie może zostać zwolniony dyscyplinarnie

Przyłapany na nietrzeźwości zdalny pracownik w najlepszym przypadku zostanie przeniesiony do pracy stacjonarnej, w najgorszym – zwolniony dyscyplinarnie. Za narkotyki odpowie przed prokuratorem.

Sejm przyjął nowelizację kodeksu pracy dotyczącą pracy zdalnej. Ponad połowa Polaków nic nie słyszała na ten temat

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało nowe przepisy dotyczące pracy zdalnej, a Sejm właśnie przyjął nowelizację. Za zmianami było 430 posłów, a przeciw 12. Nikt nie wstrzymał głosu. Uchwalona ustawa trafi teraz do Senatu, gdzie będzie przedmiotem obrad. Polska platforma do wideokonferencji i webinarów ClickMeeting w październiku opublikowała wyniki badania, z którego wynikało, że ponad połowa (52 proc.) Polaków nic nie słyszała na ten temat.

Kodeks pracy - jakie zmiany?

Kodeks pracy - co się zmienia? Odpowiadamy.

Kodeks pracy - zmiany. Oto szczegóły nowych regulacji!

Kodeks pracy - nowelizacja. Nowe zasady badania trzeźwości zatrudnionych oraz stałe regulacje pracy zdalnej to najważniejsze zmiany w nowelizacji kodeksu pracy, przyjętej na ostatnim posiedzeniu Sejmu. Oto szczegóły rozwiązań!

DGP: Praca zdalna 2023 r. [zestawienie zmian]

Praca zdalna 2023 r. - zestawienie zmian wprowadzonych przez ostatnią nowelizację Kodeksu pracy.

Zmiany w prawie pracy 2023 [quiz]

Zmiany w prawie pracy. Rok 2023 przyniesie wiele zmian prawa. Nie daj się zaskoczyć, rozwiąż quiz i sprawdź swoją wiedzę ze zmian prawa 2023 (prawo pracy i ZUS). Tylko jedna z podanych odpowiedzi jest prawidłowa. Powodzenia!

Umocowanie pracy zdalnej w Kodeksie pracy to rozwiązanie oczekiwane społecznie

Umocowanie pracy zdalnej w Kodeksie pracy to rozwiązanie oczekiwane społecznie. Będzie dużym udogodnieniem dla rodziców, którzy chcą łączyć wychowywanie dzieci z pracą zawodową, skorzystają na tym także osoby z niepełnosprawnością – przekazała PAP minister rodziny Marlena Maląg.

Sejm uchwalił przepisy o pracy zdalnej. Co się zmieni?

Praca zdalna będzie mogła być wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą - przewiduje nowela Kodeksu pracy, którą uchwalił Sejm. Ponadto, pracodawcy będą mogli wprowadzić kontrolę trzeźwości pracowników.

Praca zdalna - na czym polegają zmiany?

Praca zdalna w Kodeksie pracy. Przewidziane w nowelizacji przepisy o pracy zdalnej zastąpią funkcjonującą dotychczas telepracę. Co dokładnie się zmieni? Jak przygotować się do zmian?

REKLAMA