REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Praca za granicą, Pracownik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak policzyć wynagrodzenie za częściowo przepracowany dzień

Pracownica świadczyła pracę w godzinach 7:00 -11:45 w 8-godzinnym systemie pracy. Następnie poinformowała przełożonego, że musi iść do lekarza. Następnego dnia dostarczyła zwolnienie lekarskie na dziecko, które datą początkową obejmowało również częściowo przepracowany poprzedni dzień. Jak policzyć wynagrodzenie za czas przepracowany? Czy zaokrąglić do pełnych godzin i jak wykazać ten dzień w karcie czasu pracy?

Gry szkoleniowe metodą podnoszenia kwalifikacji w firmie

Coraz częściej pracodawcy w ramach szkolenia swoich pracowników decydują się na wykorzystanie formy gier. Jedną z popularniejszych, a jednocześnie najbardziej rozwijających praktyk jest gra negocjacyjna. Uczestniczenie w niej przydaje się przede wszystkim w przygotowaniu i doskonaleniu w zawodach prawniczych, biznesowych, a także w sprzedaży i marketingu.

Zwolnienia grupowe - 5 kroków pracodawcy

Gdy pracodawca zamierza zwolnić większą liczbę pracowników musi zwrócić uwagę, czy zwolnienie to nie będzie podlegało pod przepisy o zwolnieniach grupowych. Jeżeli tak, pracodawca ma do wykonania obowiązki wynikające z przepisów prawa. Przedstawiamy te obowiązki w 5 krokach.

Wyrok TK dotyczący opodatkowania PIT nieodpłatnych świadczeń

W dniu 8 lipca 2014 r. Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok (sygn. K 7/13) dotyczący zgodności z Konstytucją RP przepisów dotyczących opodatkowania PIT nieodpłatnych świadczeń otrzymywanych przez pracowników.

REKLAMA

Jak rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem na zwolnieniu lekarskim

Pracownik zatrudniony na umowę o pracę od 13.08.2013 r. Od 30.01.2014 do 30.03.2014 przebywał na zasiłku opiekuńczym na dziecko a od 31.01.2014 do 29.04.2014 przebywa na zwolnieniu lekarskim. Czy w przypadku przedłużenia zwolnienia można rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę z dniem 30.04.2014 r. (art. 53 k.p.)

Firma jako współczesne pole walki

Lider nie ingeruje w to, jak pracownik ma realizować swoje zadania, ale wtedy, kiedy sytuacja staje się kryzysowa, a pracownicy nie radzą sobie ze stresem i zagrożeniami – tłumaczy gen. Roman Polko, dwukrotny dowódca elitarnej jednostki specjalnej GROM.

Opodatkowanie nieodpłatnych świadczeń dla pracowników jest zgodne z Konstytucją

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy ustawy o PIT mówiące o opodatkowaniu nieodpłatnych świadczeń na rzecz pracowników są zgodne z ustawą zasadniczą. Z pewnością nie uchroni to podatników od kolejnych - często sprzecznych ze sobą wyroków sądów administracyjnych i decyzji podatkowych.

Co utrudnia znalezienie pracy?

Trudności w znalezieniu pracy powodują nie tylko czynniki rynkowe, ale często sami kandydaci. Na podstawie obserwacji uczestników programów outplacementowych, eksperci wyłonili powtarzające się często przyczyny problemów w znalezieniu pracy, z których nie zawsze osoby bezrobotne zdają sobie sprawę. Co utrudnia znalezienie pracy?

REKLAMA

W wakacje łatwiej o pracę tymczasową

Okres wakacyjny sprzyja podejmowaniu tymczasowego zatrudnienia i ożywia rynek pracy. Bezrobocie w tym okresie spadło do 12,1 proc. Zatrudnieniu sprzyjają przepisy prawne ułatwiające tę procedurę, a które są korzystne dla pracodawców i pracowników.

Jak rozliczyć czas pracy pracownika urzędu państwowego

Jesteśmy pracownikami służby cywilnej, ale część pracowników objęta jest ponadzakładowym układem zbiorowym pracy. Są to pracownicy załóg pływających.

Niższa produktywność pracowników w wyniku natłoku informacji

Pracownicy przytłoczeni zbyt dużą ilością informacji są mniej produktywni - tak wynika z raportu firmy doradczej Deloitte „Trendy HR 2014 – jak przyciągnąć i utrzymać pracowników w XXI wieku ”.

Jakie dane osobowe można zbierać w czasie rekrutacji?

W toku rekrutacji twój potencjalny pracodawca może zechcieć spotkać się z tobą osobiście, aby zweryfikować twoje doświadczenie zawodowe. W trakcie tego procesu także dochodzi do gromadzenia twoich danych osobowych. Co dzieje się z danymi osobami po nieudanej rekrutacji?

Opodatkowanie nieodpłatnych świadczeń zgodne z Konstytucją

Przepisy o opodatkowaniu dochodu pracowników z tytułu nieodpłatnych świadczeń, np. udziału w imprezie integracyjnej, czy dodatkowego ubezpieczenia są zgodne z Konstytucją - uznał Trybunał Konstytucyjny,

Czy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego?

W ramach urlopu wypoczynkowego pracownik ma prawo do corocznej, płatnej przerwy w świadczeniu pracy. Urlop służy przede wszystkim regeneracji sił fizycznych i psychicznych. Pracownik nie może zrzec się przysługującego mu urlopu, aczkolwiek w niektórych sytuacjach prawo zezwala na odwołanie pracownika z urlopu wypoczynkowego.

Obowiązki pracodawcy podczas upałów

Przepisy nakładają na pracodawcę obowiązek zniwelowania negatywnych skutków, jakie niesie ze sobą praca w upale. Jeżeli więc temperatura przekroczy dopuszczalną normę, musi zapewnić pracownikom dostęp do zimnych napojów. W niektórych przypadkach pracownik może odstąpić od wykonywania pracy, a jeśli dojdzie do sporów na tym tle, sprawę rozstrzygnie sąd pracy. Za nieprzestrzeganie przepisów Państwowa Inspekcja Pracy może nałożyć na pracodawcę karę lub skierować sprawę do sądu.

Jak zatrudniać pracowników tymczasowych

Praca tymczasowa to forma zatrudnienia, w której pomiędzy pracownikiem a pracodawcą korzystającym z jego pracy nie nawiązuje się stosunek pracy. Pracodawcą dla pracownika tymczasowego jest agencja pracy tymczasowej, podczas gdy zadaniem klienta agencji, nazywanego pracodawcą użytkownikiem, jest bieżące kierowanie pracą zatrudnionej osoby.

Odmowa wykonania polecenia przez pracownika sfery budżetowej

Pracownicy sfery budżetowej mają bezpośredni obowiązek aktywnej analizy otrzymanych poleceń i zgłaszania zastrzeżeń bądź odmowy wykonania polecenia służbowego, gdy budzą one podejrzenia lub są niezgodne z prawem, pomyłkowe albo sprzeczne z interesem społecznym. W artykule szczegółowo omówiono wszystkie te przypadki.

O czym należy pamiętać podczas rozmowy o pracę

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej warto pamiętać o regułach dotyczących zakresu pytań jakie może zadać przyszły pracodawca. Zakres tych pytań jest ograniczony. O co może pytać rekrutująca osoba, a co nie powinno ją obchodzić?

Praca tymczasowa pod lupą

Pracodawcy, przedstawiciele agencji tymczasowych, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Kancelaria Prezydenta oraz Główny Inspektor Pracy chcą zorganizować spotkanie przy tzw. okrągłym stole celem przygotowania propozycji zmian w zatrudnieniu tymczasowym.

Sprzedaż na rzecz pracowników – czy rejestrować na kasie fiskalnej?

Wielu pracodawców sprzedaje pracownikom towary, takie jak stare komputery czy telefony wymieniane w firmie na nowsze modele. Nierzadko także przedsiębiorcy świadczą na rzecz pracowników usługi, przykładowo udostępniając podwładnym karty benefit. Czy w takich przypadkach istnieje obowiązek ewidencjonowania transakcji przy użyciu kasy fiskalnej?

Wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas określony

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem jest najpopularniejszym sposobem zakończenia stosunku pracy. Możliwość taka odnosi się przede wszystkim do umów zawartych na okres próbny oraz na czas nieokreślony.

W jaki sposób negocjować wysokość wynagrodzenia?

Wynik rozmowy kwalifikacyjnej zależy od odpowiednio udzielonych odpowiedzi oraz prawidłowo zadawanych pytań. Kwestia określenia wynagrodzenia stanowi najtrudniejszy etap całej procedury. Co zrobić, gdy pracodawca nie określił kwoty wynagrodzenia? Czy można ją negocjować?

Umowa zlecenia a umowa agencyjna

Jednymi z najczęściej stosowanych umów w obrocie gospodarczym są umowa zlecenia oraz umowa agencyjna. Obie z umów należą do umów cywilnoprawnych i mogą dotyczyć świadczenia usług. Zarówno umowa agencyjna, jak i umowa zlecenia, w odróżnieniu od umowy o pracę, charakteryzują się brakiem podporządkowania zleceniodawcy i wykonywania pracy pod jego kierownictwem.

Klasyfikacja wydatków komendy powiatowej dotyczących pracowników fizycznych oraz funkcjonariuszy

Jednostki sektora finansów publicznych ponoszące wydatki w ramach bezpieczeństwa wewnętrznego posługują się załącznikiem nr 8 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych w celu właściwego zaklasyfikowania wydatków. Wyodrębnione paragrafy w załączniku nr 8 do rozporządzenia o klasyfikacji budżetowej opierają się na ogólnej klasyfikacji wydatków ujętych w załączniku nr 4 do rozporządzenia o klasyfikacji budżetowej.

Napoje dla pracowników w czasie upałów

Letnia pora roku i związany z tym wzrost temperatury powoduje konieczność zapewnienia zimnych napojów pracownikom wykonującym pracę w wysokiej temperaturze związanej z czynnikami atmosferycznymi. Pracownikom przysługują takie napoje, jeżeli temperatura w pomieszczeniach pracy przekracza 28 stopni. Natomiast pracownicy pracujący na otwartej przestrzeni muszą otrzymywać napoje, gdy temperatura jest wyższa niż 25 stopni Celsjusza.

Napoje dla pracowników w czasie upałów

Letnia pora roku i związany z tym wzrost temperatury powoduje konieczność zapewnienia zimnych napojów pracownikom wykonującym pracę w wysokiej temperaturze związanej z czynnikami atmosferycznymi. Pracownikom przysługują takie napoje, jeżeli temperatura w pomieszczeniach pracy przekracza 28oC. Natomiast pracownicy pracujący na otwartej przestrzeni muszą otrzymywać napoje, gdy temperatura jest wyższa niż 25oC.

Zezwolenie dla cudzoziemca na pobyt czasowy i pracę

Z początkiem maja 2014 roku weszła w życie ustawa o cudzoziemcach z dnia 12 grudnia 2013 roku (Dz. U. z 2013 roku poz. 1650), zastępując ustawę z dnia 13 czerwca 2003 roku o cudzoziemcach (t.j. Dz. U. z 2011 roku nr 264, poz. 1573, ze zm.). Jedną z nowości jest wprowadzenie instytucji „zezwolenia na pobyt czasowy i pracę” (art. 114 ustawy o cudzoziemcach).

Wynagrodzenia w sferze budżetowej w 2015 roku

Wynagrodzenia w państwowej sferze budżetowej w 2015 roku nie będą waloryzowane automatycznie jednym wskaźnikiem. Rada Ministrów przyjęła propozycję średniorocznych wskaźników wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej na rok 2015 oraz informację o prognozowanych wielkościach makroekonomicznych stanowiących podstawę do opracowania projektu ustawy budżetowej na rok 2015, przedłożoną przez ministra finansów.

Wynagrodzenie minimalne w 2015 r. wyniesie 1750 zł

Rząd zdecydował o podniesieniu najniższego wynagrodzenia. W 2015 r. płaca minimalna wyniesie 1750 złotych, co oznacza podwyżkę o 70 zł.

Prawo pracownika do urlopu wypoczynkowego

Prawo do urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikom w ramach stosunku pracy corocznie jako płatny, nieprzerwany okres zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy. Pracownik nie może zrzec się przysługującego mu urlopu. Nie może również przekazać tego prawa innej osobie.

Kiedy ubezpieczenie OC pracownika nie jest jego przychodem

Ubezpieczonym od odpowiedzialności cywilnej będzie nieograniczony krąg osób. Tym samym (…) nie będzie możliwym zidentyfikowanie kręgu osób objętych ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej. Objęcie ubezpieczeniem grupy osób, niemożliwej do zidentyfikowania, stanowi natomiast okoliczność uniemożliwiającą przypisanie przychodu z tego tytułu konkretnej osobie.

Praca na wakacje - pomysły

Wakacje to czas urlopów wypoczynkowych i wyjazdów na długo wyczekiwany odpoczynek od pracy. Część osób korzysta jednak z sezonu w inny sposób. Dotyczy to branży turystycznej, która w wakacje nastawia się na największe zarobki. Pomysłów na pracę wakacyjną w tej branży jest wiele. Oto kilka z nich: wychowawca kolonijny, pilot, przewodnik wycieczek.

Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia przez pracownika

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika może nastąpić w przypadku, gdy pracodawca ciężko naruszy swoje podstawowe obowiązki. Kiedy można dokonać wypowiedzenia w trybie natychmiastowym?

Przejście zakładu pracy na nowego pracodawcę – skutki dla pracownika i pracodawcy

Wraz z przejściem zakładu pracy na nowego pracodawcę, staje się on z mocy prawa stroną dotychczasowych stosunków pracy. Skutku tego nie można wyłączyć przez postanowienie. Jakie jeszcze są skutki przejścia zakładu pracy w zakresie indywidualnego prawa pracy? W jaki sposób wpływa to na sytuację pracownika i pracodawcy?

Przekazanie obowiązków pracowniczych w czasie wakacyjnych urlopów

W okresie urlopów wakacyjnych pracodawcy muszą zapewnić normalne funkcjonowanie swoich zakładów. Mogą to zrobić poprzez przekazanie obowiązków pracowniczych innemu pracownikowi.

Praktyki i staże wakacyjne

To już ostatni dzwonek aby rozpocząć szukanie wakacyjnego stażu lub praktyk. Z perspektywy studenta wakacje to czas największej dyspozycyjności, a więc idealna pora na inwestycję w swój rozwój zawodowy. Na zainteresowanych czekają tysiące ofert, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Jak nie stracić głowy w obliczu stażowej gorączki?

Więcej funduszy na szkolenia pracowników 45+

Krajowy Fundusz Szkoleniowy przeznaczy 40 mln zł na podnoszenie kwalifikacji pracowników 45+. Środki będą pochodziły z Funduszu Pracy po zweryfikowaniu wniosku od pracodawcy. W przyszłości środki te mają wzrosnąć do 200 mln zł rocznie.

Praca w Lichtensteinie

Większość ofert pracy w tym niemieckojęzycznym państwie skierowanych jest do fachowców z branży metalowej i budowlanej oraz elektryków. Zatrudnienie daje też branża hotelarska i gastronomia. Wybierając się do pracy w Lichtensteinie, warto poznać to państwo.

Odsetki za zwłokę w wypłacie wynagrodzenia bez PIT i składek ZUS

Jeżeli pracodawca wypłaca pracownikowi wynagrodzenie po terminie, np. w następnym miesiącu, to powinien doliczyć je do bieżącej pensji i od tej sumy pobrać zaliczkę na podatek dochodowy. Jeżeli pracodawca wypłaci zaległą pensję wraz z odsetkami za zwłokę, zaliczkę na PIT i składki ZUS pobierze tylko od wartości pensji.

Czy dopuszczalne jest kilka wypowiedzeń zmieniających?

Pracodawca może zmienić warunki pracy i płacy pracowników na podstawie wypowiedzenia zmieniającego. Przepisy kodeksu pracy nie określają jednak wprost, ile wypowiedzeń może otrzymać pracownik. Jak często pracodawca może wręczyć pracownikowi wypowiedzenie zmieniające?

Niższy zwrot podatku z Holandii w 2014 r.

W 2014 r. zwrot podatku z Holandii utrzymał się na niższym poziomie. Zmieniły się bowiem regulacje dotyczące kalkulowania podstawy do opodatkowania. Zniesiono kwotę wolną od opodatkowania. Co to oznacza praktyce?

Jak napisać CV i list motywacyjny?

Dobre CV i list motywacyjny to dwa najważniejsze dokumenty w pierwszym etapie rekrutacji kandydata do pracy. To od nich zależy, czy rozmowa kwalifikacyjna w ogóle się odbędzie. W jaki sposób napisać dobre CV i list motywacyjny? O czym należy pamiętać?

Zatrudnianie pracowników samorządowych po wyborach w 2014 roku

W czasie listopadowych wyborów do samorządu zauważymy zmiany w zatrudnianiu pracowników samorządowych. Nowe zasady obowiązujące od 1 września 2013 r. wprowadzają szereg istotnych zmian w wyborze i powoływaniu urzędników jednostek samorządu terytorialnego, co odczujemy w swoich gminach, powiatach i województwach.

8 czerwca dniem wolnym dla zatrudnionych w handlu

W niedzielę 8 czerwca przypada w tym roku pierwszy dzień Zielonych Świątek. W związku z tym dla pracowników zatrudnionych w placówkach handlowych dzień ten powinien być wolny od pracy. Tego dnia placówka handlowa może być czynna pod warunkiem, że pracę będzie w niej wykonywał sam właściciel, bądź osoba zatrudniona na umowę cywilnoprawną.

Zasiłek dla bezrobotnych w 2015 r.

Wysokość zasiłku dla bezrobotnych ustalana jest raz w roku - 1 czerwca w oparciu o wskaźnik inflacji. Obecnie wynosi on 823,60 zł brutto za okres pierwszych trzech miesięcy pobierania. Jaka będzie wysokość obniżonego i podwyższonego zasiłku dla bezrobotnych w 2015 r.?

Zatrudnianie pracowników sezonowych

Przedsiębiorca, który chce zatrudnić pracowników sezonowych, powinien zdecydować się na zawarcie z nimi umowy cywilnoprawnej, np. umowy zlecenia lub umowy o dzieło. Taka bowiem forma zatrudnienia pracowników sezonowych będzie najbardziej korzystna dla przedsiębiorców.

Rynek pracy korzystniejszy dla młodych matek

Matki powracające z urlopu macierzyńskiego do pracy mogą liczyć na przychylność pracodawców. Coraz częściej proponują bowiem elastyczny czas pracy czy możliwość wykonywania pracy z domu, bądź też oferują firmowy żłobek czy przedszkole.

Zatrudnianie pracowników sezonowych - zasady

Przedsiębiorca, który chce zatrudnić pracowników sezonowych, powinien zdecydować się na zawarcie z nimi umowy cywilnoprawnej, np. umowy zlecenia lub umowy o dzieło. Taka bowiem forma zatrudnienia pracowników sezonowych będzie najbardziej korzystna dla przedsiębiorców.

Na czym polegają Pracownicze Programy Emerytalne?

Dzięki Pracowniczym Programom Emerytalnym możemy grupowo oszczędzać na przyszłą emeryturę.

Kwota wolna od potrąceń w 2015 roku

W 2015 roku pracodawcy nie mogą dokonywać potrąceń z wynagrodzenia pracownika, które przekraczałyby kwotę wolną od potrąceń. Jaka jest kwota wolna od potrąceń w 2015 roku?

REKLAMA