REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Praca tymczasowa, Bezrobotny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy bezrobotny może zarejestrować się poza miejscem swojego zameldowania

Bezrobotny ma obowiązek zarejestrowania się we właściwym, ze względu na miejsce zamieszkania, powiatowym urzędzie pracy. Niekiedy osoba bezrobotna chce zarejestrować się poza miejscem swojego zameldowania. Istnieje taka możliwość, jednak konieczne jest posiadanie w danej miejscowości meldunku czasowego.

Ile wynoszą dotacje na aktywizacje bezrobotnych

W świetle obowiązujących przepisów bezrobotnemu, posiadającemu prawo do zasiłku przysługuje dodatek aktywizacyjny. Może on również otrzymać środki na podjęcie działalności gospodarczej w wysokości nie wyższej niż 6 – krotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia.

Szukanie pracy, czyli praca na dwa etaty

Wszystkie te osoby, które od długiego czasu poszukują zatrudnienia, widzą doskonale, że nie jest to łatwe zadanie. Przede wszystkim istnieje wiele barier, które są kandydatowi do pracy stawiane, a to z kolei bardzo zniechęca do dalszych poszukiwań. Dlatego tez warto mieć świadomość, że poszukiwania pracy jest to proces, a nie tylko jeden epizod w życiu zawodowym.

Mity na temat rynku pracy

Osoby bezrobotne, które wciąż z niepowodzeniem poszukują zatrudnienia, bardzo często – chcąc usprawiedliwić swoje działania – mówią o tym, że pracy nie ma. Dużym usprawiedliwieniem w tym przypadku może być również kryzys, który dotknął światową gospodarkę w ostatnim czasie. Jednak, jeśli analizuje się wzrost bezrobocia, statystykę, jaką prowadzi Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, sytuacja nie jest bardzo niekorzystna i nie ma znaczących różnic w porównaniu z poprzednimi latami.

REKLAMA

Kto ma największe trudności ze znalezieniem pracy

Rynek pracy ma swoje wymagania. Wymagania te są najczęściej stawiane przez pracodawców wobec kandydatów do pracy. Zależą od one od bardzo wielu czynników, a są to przede wszystkim tendencje utrzymujące się na rynku gospodarczym, zapotrzebowanie na pracowników w konkretnych zawodach, na specjalistów w danej dziedzinie czy na osoby o określonych kompetencjach zawodowych, kwalifikacjach czy umiejętnościach i cechach charakteru. Te czynniki zmieniają się wraz z rozwojem danej firmy, jej specyfiką czy polityką przedsiębiorstwa. Bez względu na to, jakie są oczekiwania pracodawców, istnieje pewna grupa osób, która bardzo często ma problemy ze znalezieniem zatrudnienia. Tych osób jest w Polsce bardzo wiele i można je podzielić na pewne kategorie osób.

Ciągła zmiana pracy

Praca zawodowa jest niezwykle ważna w życiu większości osób. Poszukiwanie pracy, kiedy nie jest się zatrudnionym jest procesem bardzo trudnym, często mozolnym, a w wielu przypadkach bardzo zniechęcającym przy niepowodzeniach. Coraz więcej osób wychodzi z założenia, że lepiej jest szukać pracy, kiedy pozostaje się w stosunku zatrudnienia. Może to być spowodowane bardzo wieloma czynnikami.

CV jako wizytówka naszej osoby

CV – z łacińskiego Curriculum Vitae – czyli życiorys zawodowy jest jednym z dokumentów, którego od kandydatów do pracy oczekuje pracodawca. Za jego pośrednictwem, można, a nawet trzeba zaprezentować się potencjalnemu szefowi w taki sposób, aby był zainteresowany naszą osobą, a w następstwie zaprosił nas na rozmowę kwalifikacyjną.

Hobby w CV

Dokumenty aplikacyjne są niezwykle istotnym elementem w całym procesie rekrutacyjnym, dlatego, że są one zazwyczaj pierwszą formą kontaktu z pracodawcą. Aby przedstawić się w sposób interesujący warto jest skorzystać ze wszelkich sposobów, dzięki którym pracodawca zwróci na nas uwagę.

REKLAMA

Staż czy praca

Obecny rynek pracy jest dość specyficzny. Coraz więcej młodych osób ma trudności ze znalezieniem odpowiedniego zatrudnienia. Zwłaszcza, kiedy jest to osoba, która dopiero niedawno zakończyła edukację szkolną czy ukończyła studia. Zazwyczaj te osoby nie mają doświadczenia zawodowego w zawodzie, który chciałyby wykonywać, a właśnie taką pracę chciałyby podjąć. Jak zatem pogodzić te dwie, wydawałoby się, bardzo rozbieżne sytuacje. Rozwiązaniem jest staż absolwencki.

Wykształcony ale bezrobotny

Wykształcenie jest jednym z podstawowych elementów, na które zwraca się uwagę podczas procesu rekrutacji. Wiedza teoretyczna jest niezwykle ważna, ponieważ dopiero na jej bazie można budować inny potencjał jakim jest doświadczenie zawodowe. Jest to również informacja dla pracodawcy o danym człowieku.

Pierwsza praca

Obecny rynek pracy jest dość trudny dla osób, które poszukują zatrudnienia. Coraz częściej firmy decydują się na oszczędności związane zarówno z kosztami utrzymania przedsiębiorstwa, jak i personelem. Dlatego też ofert pracy nie jest tak dużo, jak było jeszcze kilka lat temu, w momencie, kiedy wiele osób zdecydowało się na wyjazd zagranicę i tam podjąć zatrudnienie, co spowodowało, że polscy pracodawcy często mieli niedobór pracowników w swoich firmach.

Atrakcyjne CV absolwenta

CV jest jednym z podstawowym narzędzi potrzebnych w całym procesie poszukiwania zatrudnienia. Jest to pierwszy dokument, który przedstawia kandydat do pracy przyszłemu pracodawcy. Dlatego tez tak ważne, aby był on stworzony w sposób profesjonalny, a przede wszystkim zachęcający do spotkania i wyjaśnienie pozostałych informacji, które nie zostały zawarte w CV.

Pracodawcy coraz częściej zatrudniają pracowników tymczasowych

Pracodawcy coraz chętniej korzystają z pracowników tymczasowych. Obowiązująca od stycznia 2010 r. nowelizacja ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych usunęła kilka barier krępujących rozwój rynku.

Konsekwencje niestawiennictwa w urzędzie pracy

Nieusprawiedliwione niestawiennictwo w urzędzie pracy jest równoznaczne z brakiem gotowości do podjęcia zatrudnienia. W takim przypadku urząd pracy może wykreślić bezrobotnego z rejestru bezrobotnych.

Czym jest zakład aktywności zawodowej

Gmina, powiat oraz fundacja, stowarzyszenie lub inna organizacja społeczna, której statutowym zadaniem jest rehabilitacja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych, może po spełnieniu odpowiednich warunków utworzyć wyodrębnioną organizacyjnie i finansowo jednostkę i uzyskać dla tej jednostki status zakładu aktywności zawodowej.

Adresowanie kopert

Chciałabym prosić o informację dotyczącą prowadzenia korespondencji biurowej. Nigdzie nie znalazłam wskazówek dotyczących adresowania kopert. Wzór rozmieszczenia adresu oczywiście ustala Poczta Polska, mam jednak wątpliwości co do treści. Spotkałam się z dwiema szkołami:1. Umieszczać dane o tytule zawodowym i naukowym adresata – „bo tak jest uprzejmie”;2. Nie umieszczać – „pisze pani do osoby, nie stanowiska, adres ma być przejrzysty, więc długa tytulatura powinna zostać skrócona, ponadto nie każdy chce, aby goniec/listonosz znał jego funkcję zawodową”.Jaki standard zastosować, aby korespondencja mojej firmy była w każdym drobiazgu profesjonalna?Maja, e-mail

Więcej szkoleń dla bezrobotnych

Bezrobotny będzie mógł wziąć udział w dowolnej liczbie szkoleń w ciągu roku, jeżeli zgodzi się na to dyrektor powiatowego urzędu pracy.

Z kim zawierany jest kontrakt socjalny

Kontrakt socjalny jest umową zawartą przez pracownika socjalnego z rodziną lub osobą ubiegającą się o pomoc. Jego celem jest przezwyciężenie trudnej sytuacji życiowej i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu.

Kto może skorzystać z praktyk absolwenckich

Praktyki absolwenckie mają pomóc młodym bezrobotnym w zdobyciu odpowiedniego doświadczenia. Co ważne, praktykant może być zarejestrowany w urzędzie pracy oraz pobierać zasiłek dla bezrobotnych.

Przedsiębiorca będzie mógł zarejestrować się w urzędzie pracy jako bezrobotny

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą, ale w tym czasie nie osiągają dochodów, będą mogli zarejestrować się w urzędzie pracy. Skorzystają ze szkoleń, a w pewnych wypadkach otrzymają zasiłek dla bezrobotnych..

Wykluczenie społeczne a szanse zatrudnienia

Ostatnio bardzo często mamy do czynienia z terminem „wykluczenie społeczne”, zwłaszcza w kontekście osób poszukujących pracy czy zamierzających podnosić swoje kwalifikacje. Osoby zagrożone wykluczeniem społecznym są szczególnie narażone na bezrobocie i brak środków na prawidłowe funkcjonowanie.

Młodzi i ich potencjał na rynku pracy

Osoba młoda posiada bardzo duży potencjał, który pracodawca z powodzeniem może wykorzystać w swojej firmie. To od kandydata do pracy zależy, czy zaprezentuje się tak, że pracodawca będzie widział taką potrzebę.

Wakacyjna praca - korzyści

Na obecnym runku pracy można wielokrotnie znaleźć oferty pracy sezonowej. Zwłaszcza teraz, kiedy rozpoczynają się prace związane ze zbiorem owoców i warzyw, przetwórstwem owocowo-warzywnym oraz pracą na roli, branżą rekreacyjno-turystyczną czy handlem, jest znacznie większe zapotrzebowanie na pracowników.

Długotrwałe poszukiwanie pracy

Osoby, które długotrwale poszukują zatrudnienia są skłonne do rezygnacji, ponieważ po pewnym czasie, kiedy działania nie przynoszą pożądanych rezultatów trudno zachować ten sam poziom motywacji, co na początku. Im dłużej pracy się szuka, tym lepiej można się poruszać po rynku pracy, z większą swobodą przychodzą rozmowy z pracodawcami.

Poszukiwanie pracy po powrocie do Polski

Powrót do kraju i poszukiwanie zatrudnienia tutaj może być bardzo trudne na początku. Wynika to z braku przystosowania. Jednak wsparcie rodziny, możliwość swobodnego poruszania się po znanym terenie oraz świadomość „swojskości” przynosi bardzo dobre rezultaty.

Jak dobrze wypaść podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Rozmowa z pracodawcą nie będzie taka straszna, kiedy kandydat do pracy będzie miał świadomość, czego może się spodziewać i w jaki sposób należy przedstawić swoją sylwetkę, aby postrzegana ona była jako atrakcyjna.

Jak w czasie urlopów wypoczynkowych zastępować pracowników

Każdego roku w czasie letnich miesięcy duża liczba pracowników korzysta z urlopów wypoczynkowych. W tym okresie pracownicy najczęściej wykorzystują najdłuższą obowiązkową część urlopu, zapewniającą co najmniej 14-dniową przerwę w pracy. Okres ten to jednocześnie problemy pracodawców, którzy muszą zapewnić normalne funkcjonowanie zakładu pracy przy znacznie ograniczonej załodze.

Status bezrobotnego dla kobiet w ciąży

Kobieta w ciąży lub po porodzie nie będzie mogła zostać skreślona z rejestru urzędu pracy.

Czy bezrobotny uzyska pomoc w spłacie kredytu hipotecznego?

Czy bezrobotny uzyska pomoc w spłacie kredytu hipotecznego? Rząd snuje plany dotyczące takiej pomocy. Zwiększające się bezrobocie w ostatnich latach przyczyniło się do problemów ze spłatą kredytów hipotecznych.

Przedsiębiorca może być bezrobotnym

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Zgodnie z nowelą przedsiębiorca mający wpis do ewidencji działalności gospodarczej będzie mógł posiadać status bezrobotnego.

Obniżenie wymiaru czasu pracy na wniosek pracownika

Obniżenie wymiaru czasu pracy to uprawnienie rodzicielskie, które wynika z art. 1867 kodeksu pracy, pozwalające pracownikowi na uzyskanie większych możliwości sprawowania opieki nad dzieckiem, bez konieczności skorzystania z urlopu wychowawczego.

Kto może mieć status bezrobotnego

Najprościej można powiedzieć, że bezrobotnym jest osoba, która utraciła pracę i po spełnieniu warunków określonych przepisami prawa zarejestrowała się w powiatowym urzędzie pracy właściwym ze względu na swoje stałe lub czasowe miejsce zameldowania.

Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych

Państwo powinno prowadzić politykę zmierzającą do pełnego i produktywnego zatrudnienia oraz podejmować odpowiednie kroki, aby łagodzić skutki bezrobocia. Jedną z form pomocy finansowej dla osób, które straciły pracę jest zasiłek dla bezrobotnych. Zasady jego przyznania zostały uregulowane w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Jak zarejestrować się w urzędzie pracy

Rejestracją bezrobotnych i poszukujących pracy oraz prowadzeniem rejestrów tych osób zajmują się powiatowe urzędy pracy. Osoby, które chcą uzyskać status bezrobotnego muszą posiadać odpowiednie dokumenty, które pozwolą na ustalenie ich uprawnień.

Wzrost zasiłku dla bezrobotnych od 1 czerwca 2010

Z dniem 1 czerwca 2010 r. wzrósł o 3,5% zasiłek dla bezrobotnych. Wyższe świadczenia będą mogli otrzymać bezrobotni, którzy w tym roku rozpoczęli pobieranie zasiłku.

Jakie korzyści płyną z zatrudniania pracowników przez agencje pracy tymczasowej?

Branża pracy tymczasowej rozwija się energicznie od kilkunastu lat. Jednak najszybszy rozwój branży nastąpił po 2000 roku, kiedy rodzime firmy zaczęły dostrzegać korzyści płynące z uelastycznienia zatrudnienia w swoich organizacjach i stosować rozwiązania oferowane przez agencje pracy tymczasowej.

Czym się kierować przy wyborze agencji pracy tymczasowej

Decyzja o wprowadzeniu do polityki personalnej firmy takiego elementu, jak współpraca z określoną agencją pracy, powinna zostać poprzedzona wieloma czynnościami sprawdzającymi wiarygodność oraz rzetelność i kompetencje przyszłego usługodawcy.

Metody i sposoby rekrutacji pracowników tymczasowych

Agencje pracy tymczasowej formalnie zaczęły funkcjonować w Polsce z dniem 1 stycznia 2004 roku, kiedy to weszła w życie ustawa o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Ustawa ta uregulowała zatrudnianie pracowników przez agencje oraz wprowadziła i zdefiniowała trzy kluczowe pojęcia: praca tymczasowa, pracodawca użytkownik i pracownik tymczasowy. Od tego momentu do roku 2007 dało się zaobserwować szybki wzrost liczby działających agencji pracy tymczasowej oraz zatrudnianych przez nich pracowników.

Jakie są obowiązki pracodawcy użytkownika w zakresie bhp wobec pracowników tymczasowych?

Pracodawca w sezonie letnim w związku ze zwiększoną sprzedażą zdecydował się na zatrudnianie w magazynie pracowników tymczasowych. Pracownik agencji zapewnił go, że wszystkie obowiązki związane z bhp bierze na siebie agencja. Czy rzeczywiście obowiązki z zakresu bhp wobec pracowników tymczasowych ma wyłącznie agencja zatrudniająca tych pracowników?

Zmiany na rynku pracy tymczasowej

Poprawa koniunktury na rynku pracy tymczasowej w pierwszym kwartale 2010 roku wskazuje, że agencje zaczynają odrabiać zeszłoroczne straty. W najbliższych miesiącach będziemy obserwować ponowny wzrost zainteresowania pracą tymczasową nie tylko w produkcji czy logistyce, ale także w sektorze usług.

Jak znaleźć pracę po pięćdziesiątce

Wbrew pozorom zaawansowany wiek i nabyte wcześniej doświadczenie mogą  okazać się atutem w znalezieniu nowej pracy. Należy tylko obalić stereotypy i zaprezentować się w dobrym świetle.

Kto może ubiegać się o status osoby bezrobotnej

Status bezrobotnego wiąże się z posiadaniem określonych praw, które ułatwiają odnalezienie się w nowej sytuacji i opuszczenie szeregów bezrobotnych.

Sytuacja na rynku pracy

W maju sytuacja na rynku pracy nieznacznie się poprawiła. Blisko 12 proc. aktywnych zawodowo polaków pozostaje bez stałego zatrudnienia. W porównaniu z kwietniem bezrobocie spadło 0,3 punktu procentowego.

Jak najkorzystniej zatrudnić pracownika sezonowego

Pracownikami sezonowymi są osoby wykonujące pracę ściśle związaną z daną porą roku, niezależnie od podstawy prawnej swojego zatrudnienia. Wybór formy zatrudnienia pracowników sezonowych zależy wyłącznie od ustaleń dokonanych między osobą zatrudniającą a pracownikiem sezonowym. Podpowiadamy, czym się kierować przy zatrudnieniu pracownika na sezon, żeby ograniczyć koszty i nie narazić na zarzuty organów kontroli.

Liczba bezrobotnych spada

Główny Urząd Statystyczny podał aktualne dane dotyczące stopy bezrobocia. W kwietniu spadła o 0,6 proc. w porównaniu z danymi z marca i wyniosła 12,3 proc.

Czy pozwolić dziecku na pracę

Pracę zawodową rozpoczynamy w momencie, kiedy zdobędziemy kwalifikacje do wykonywania zawodu. Bardzo często jest tak, że pierwsza praca jest w momencie zakończenia szkoły zasadniczej, czasem techniku, a jeszcze częściej na studiach czy dopiero po studiach.

Jakim ubezpieczeniom podlega osoba pobierająca zasiłek dla bezrobotnych

Każda osoba zarejestrowana jako bezrobotna w Urzędzie Pracy jest objęta ubezpieczeniem zdrowotnym. Ci, którzy pobierają zasiłek dla bezrobotnych są w uprzywilejowanej sytuacji, ponieważ dodatkowo mają opłacane składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Czy osobę, która pracowała jako pracownik tymczasowy, można zatrudnić w tej samej firmie na okres próbny

Chcemy zatrudnić w naszej firmie osobę, która wcześniej wykonywała u nas pracę jako pracownik tymczasowy. Czy możemy zatrudnić tę osobę na podstawie umowy o pracę na okres próbny? Będzie ona u nas pracowała na tym samym stanowisku, co wcześniej jako pracownik tymczasowy.

Czy bezrobotny może nie przyjąć oferty z urzędu pracy

Skuteczna walka z bezrobociem to duże wyzwanie dla państwa. Prowadzenie polityki zmierzającej do pełnego i produktywnego zatrudnienia wcale nie jest takie łatwe. Oprócz dobrej woli państwa muszą również istnieć chęci do podjęcia pracy po stronie osób bezrobotnych, a zdarza się, że odrzucają oni oferty z urzędu pracy bez uzasadnionej przyczyny.

Czy student może się zarejestrować jako bezrobotny

Aby zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotny nie wystarczy, że jest się osobą niewykonującą pracy zarobkowej. Należy spełnić jeszcze szereg innych warunków dotyczących m.in. wieku lub wykształcenia. Niestety w świetle obowiązujących przepisów studenci studiów stacjonarnych są pozbawieni tego prawa.

REKLAMA