REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Praca sezonowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Co warto wiedzieć o pracy sezonowej? Ile można zarobić?

Rynek pracy jest dziś inny niż nawet kilkanaście lat temu. Widać to również w podejściu do kariery zawodowej nowego pokolenia. Praca sezonowa daje możliwości zdobycia doświadczenia w różnych branżach w krótkim czasie. Co warto o niej wiedzieć? Ile można zarobić?

Pracownik sezonowy przed szczytem sezonu. W tym roku rekordowa 1/3 firm zatrudni dorywczo w wakacje

Zatrudnienie pracowników sezonowych to ratunek dla wielu pracodawców w sezonie letnim. Gdzie zatrudnia się najwięcej pracowników tymczasowych? Dlaczego rekrutację do pracy sezonowej należy zaplanować z wyprzedzeniem? Od czego zacząć i jak napisać ofertę pracy?

Jaka umowa dla pracownika sezonowego?

Jaką umowę najlepiej zawrzeć z pracownikiem sezonowym? To zależy. Od konkretnej sytuacji, rodzaju wykonywanej pracy i jej warunków.

Pilne! Praca sezonowa 2024

Właśnie zaczął się okres wakacyjny, to właśnie teraz szczególnie potrzeba jest praca pracowników sezonowych. Poniżej odpowiedzi na pytania: Co to znaczy praca sezonowa? Czy praca sezonowa jest legalna? Ile trwa praca sezonowa? Jak wygląda praca sezonowa?

REKLAMA

Wyjazd do pracy za granicą – jak się przygotować?

Wakacje, które już za progiem, to doskonały okres, aby w czasie krótkiego, kilkutygodniowego, zagranicznego wyjazdu podreperować domowy budżet. Dla młodych ludzi może być to z kolei ekscytujące doświadczenie. Niezależnie od tego, z jakich powodów chcemy wyjechać, zawsze warto dobrze się przygotować. Najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób, które planują wyjechać po raz pierwszy, jest zgłoszenie się do agencji pośrednictwa pracy. Nie tylko pomoże ona w znalezieniu najlepszej oferty, ale też zajmie się wszelkimi formalnościami i dokładnie wyjaśni, jak przygotować się do wyjazdu. 

Praca sezonowa 2024. Jakie stawki za 1 godzinę? Trzeba sprawdzić firmę i przypilnować umowy

Zanim podejmiemy pracę sezonową trzeba sprawdzić warunki oferty, stawki wynagrodzenia ale także opinie na temat samej zatrudniającej firmy. Wysokość stawek  w 2024 roku jest bardzo zróżnicowana. Umowę z pracodawcą należy zaś podpisać najpóźniej pierwszego dnia - rekomendują eksperci z Manpower.

Minimalne wynagrodzenie to ok. 6400 zł do ręki ale można zarobić dużo więcej - sprawdź gdzie [praca sezonowa 2024]

Polscy hotelarze alarmują, że mają problemy ze znalezieniem personelu. To obecnie największy mankament tego biznesu - cytuje przedsiębiorców z tej branży "Gazeta Wyborcza" z 10 maja 2024 r. 

Praca sezonowa szuka człowieka. Jest problem ze znalezieniem personelu na sezon letni

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez "Gazetę Wyborczą", hotelarze zmagają się z problemem znalezienia personelu na sezon letni. Mimo oferowania różnych benefitów, takich jak zniżki na studia, produkty firmowe, dofinansowanie zajęć sportowych, prywatną opiekę medyczną, dofinansowanie kursów i szkoleń, program rekomendacji pracowników oraz darmowe napoje i przekąski, firmy mają trudności ze znalezieniem zainteresowanych.

REKLAMA

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy. Poszukiwani są pracownicy sezonowi. Dosłownie brakuje osób, które miałyby pracować przy zbiorach truskawek. Skąd to wynika? Z tego pracownicy sezonowi się cenią a ponadto wiele pracowników ze wschodu nie przyjedzie już na polskie plantacje. 

Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie typu S to podstawa, na której wykonywana jest praca sezonowa

Zezwolenie na pracę sezonową (typu S) jest szczególnym rodzajem zezwolenia na pracę w Polsce. Od „standardowego” zezwolenia na pracę (typu A) odróżnia je przede wszystkim urząd, w którym pracodawca o nie wnioskuje, wysokość opłaty i okres, na jaki może być wydane. Co warto wiedzieć o zezwoleniu na pracę sezonową? Oto garść przydatnych informacji. 

Praca w sektorze przetwórstwa owoców morza

Praca w sektorze rybołówstwa - szczególnie w krajach Azjatyckich wymaga poprawy. Konieczne jest podniesienie standardów pracy w branży owoców morza. Ze względu na specyfikę pracy, szczególne środowisko pracy - pracownicy muszą mieć zapewnione godne i bezpieczne warunki pracy. 

Wzrost płacy minimalnej a biznes sezonowy. Co ze wzrostem kosztów?

Wzrost płacy minimalnej daje się odczuć właścicielom sezonowych punktów gastronomicznych, usługowych i rozrywkowych. Przedsiębiorcy z jednej strony muszą radzić sobie z deficytem pracowników, a z drugiej z rosnącymi kosztami pracy i presją płacową.

Praca sezonowa cudzoziemca

Praca sezonowa cudzoziemca jest możliwa w Polsce - jednak tylko w konkretnych branżach i przez określony czas. Określone są szczegółowo podklasy działalności według klasyfikacji PKD, w których wydaje się zezwolenia na pracę sezonową, biorąc pod uwagę znacznie wyższe zapotrzebowanie na siłę roboczą w niektórych okresach roku ze względu na powtarzające się czynności i uwarunkowania sezonowe.

Praca sezonowa

Praca sezonowa to forma zatrudnienia, która jest związana z określonym sezonem lub okresem roku i jest z natury tymczasowa. Występuje w branżach, które doświadczają wzmożonej aktywności w określonych porach roku.

Praca w wakacje - co radzi PIP pracownikom sezonowym

Państwowa Inspekcja Pracy przypomina, że pracownicy sezonowi mają takie samo prawo do uczciwych warunków pracy oraz takie same prawa pracownicze i socjalne jak pracownicy zatrudnieni na stałe i apeluje o ostrożność przy zawieraniu umów. "Umowa cywilnoprawna, czyli umowa-zlecenie, dla swojej ważności nie wymaga formy pisemnej, ale my zawsze doradzamy jednak zawieranie jej na piśmie" – mówi Aleksandra Zagajewska z PIP.

Praca sezonowa 2023

Praca sezonowa w 2023 r. będzie potrzeba jeszcze bardziej niż dotąd. Pomimo problemów migracyjnych, rosnącej inflacji i bezrobocia w wielu krajach UE, okres wakacyjny będzie intensywnym czasem dla pracowników ale i przedsiębiorców. Szczególnie w lipcu, sierpniu i wrześniu będzie zauważalny wzrost w branży turystycznej. Poszukiwani są szczególnie pracownicy sezonowi w: gastronomii, handlu, obiektach turystyczno-wypoczynkowych, ratownictwie wodnym, do pracy na statku turystycznym czy na promie; do pracy jako pilot wycieczek czy przewodnik, do pracy na budowie czy jako pomocnik rolnika.

Praca w wakacje: Można zarobić nawet 40 tysięcy złotych!

Zbliżające się wakacje to dobry czas dla szukających dodatkowego zarobku. Eksperci zapewniają, że ofert pracy sezonowej nie zabraknie i można całkiem nieźle zarobić, nawet jeśli nie posiadamy żadnego doświadczenia. Pracownicy o niskich kwalifikacjach potrzebni są głównie w obsłudze ruchu turystycznego i rolnictwie. Uczniowie i studenci mogą tu liczyć średnio na 27 zł brutto, a u naszych zachodnich sąsiadów stawki są blisko 3-krotnie wyższe. Ile można zarobić na pracach sezonowych i na co zwrócić uwagę, decydując się na wyjazd za granicę?

Praca sezonowa i praca tymczasowa - zasady zatrudnienia. Czym się różnią? Prawa i obowiązki pracowników sezonowych

Czym różnią się praca sezonowa i praca tymczasowa? Obie umowy dotyczą krótkoterminowego zatrudnienia ale to nie są te same umowy. Co trzeba wiedzieć o tych odmiennych formach zatrudnienia? Jakie są prawa i obowiązki pracowników sezonowych?

Pracownik sezonowy – w jaki sposób do niego dotrzeć

Znalezienie odpowiednich pracowników sezonowych to nie lada wyzwanie dla wielu firm, szczególnie w branżach, w których piki sezonowe generują znaczny wzrost zapotrzebowania na siłę roboczą. Sprawdź, o czym warto pamiętać, aby szybko i skutecznie dotrzeć do odpowiednich kandydatów. 

Jak zatrudnić pracownika sezonowego?

Szczególnie w okresie letnim rozwija się rynek pracy sezonowej. Jakie są prawa pracownika sezonowego, jakie obowiązki pracodawcy i czy cudzoziemcy mogą świadczyć pracę sezonową? Poniżej warunki wykonywania pracy sezonowej.

Wakacyjna praca sezonowa w Polsce – okazja dla cudzoziemców i uchodźców, pozwolenia

Wakacje to czas migracji zarobkowych – okazja by połączyć przyjemne z pożytecznym, zarobić i odwiedzić nowe kierunki geograficzne, do których coraz częściej zalicza się Polska. Z roku na rok coraz więcej obcokrajowców wybiera nasz kraj jako destynację swoich wakacyjnych wojaży zarobkowych. O tym, z czego to wynika, rozmawiamy z Anną Rogińską, specjalizującą się w łączeniu pracowników spoza Polski z pracodawcami na rodzimym rynku pracy.

Kucharze, pomoce kuchenne i pracownicy hotelowi pilnie poszukiwani

Restauracje, hotele i obiekty handlowe nadal gorączkowo rekrutują pracowników do pracy sezonowej. Ofert jest mnóstwo, a stawki wydają się być atrakcyjne. Eksperci przyznają jednak, że widoczne jest ustabilizowanie propozycji finansowych wobec kandydatów.

Liczba ofert pracy sezonowej wzrosła o 38 proc.

Od stycznia do kwietnia liczba ofert pracy sezonowej wzrosła o 38 proc. rdr, rekrutacje zaczęły się też wcześniej niż zwykle - wynika z danych serwisu OLX. Duży wzrost zapotrzebowania na pracowników zgłaszają gastronomia i hotelarze.

Około 110 tys. obywateli Ukrainy znalazło pracę w Polsce

Zatrudnienie znalazło już niemal 110 tys. obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z wojną. Minister rodziny wskazała, że zdecydowana większość zatrudnianych obywateli Ukrainy to kobiety.

Za mało pracowników sezonowych ze Wschodu

Wojna nie tylko postawiła pod znakiem zapytania dostawy surowców rolnych z obydwu krajów, ale również podaż pracowników sezonowych w europejskim, w tym polskim rolnictwie. Gospodarstwa najmocniej odczuwają niedobór mężczyzn z Ukrainy, którzy stanowili trzon pracowników sezonowych w Polsce w ubiegłych latach. Właściciele upraw chcą ułatwień w zatrudnianiu pracowników z Azji i zmian w przepisach o pracy sezonowej.

Uchodźcy z Ukrainy wypełnią lukę na polskim rynku pracy

Zapotrzebowanie na uchodźców z Ukrainy na polskim rynku pracy jest coraz większe. Zatrudniani oni będą choćby do prac sezonowych.

Praca sezonowa - prawa cudzoziemców przez cały rok

Praca sezonowa - prawa cudzoziemców nie są sezonowe. Przypomina o tym PIP w kampanii "Prawa przez cały rok". Jak zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę sezonową? Czym jest umowa o pomocy przy zbiorach?

Bezpieczne warunki pracy sezonowej - kampania MRPiT

Praca sezonowa często nie zapewnia bezpiecznych warunków jej wykonywania. Rusza kampania MRPiT promująca bhp przy pracach sezonowych.

Prace sezonowe a bezpieczeństwo pracowników

Prace sezonowe zalewają portale z ofertami pracy. Co z bezpieczeństwem pracowników?

Niemcy i Holandia walczą o polskich pracowników

Praca w Niemczech i Holandii - niemieccy i holenderscy pracodawcy walczą o polskich pracowników. Dlaczego?

Zatrudnienie cudzoziemców przy pracach sezonowych w rolnictwie - wytyczne MRiRW i GIS

Zatrudnienie cudzoziemców przy pracach sezonowych w rolnictwie. 9 kwietnia 2021 r. zostały opublikowane wytyczne Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego dla producentów rolnych, zatrudniających cudzoziemców przy pracach sezonowych, w związku z rozprzestrzenianiem się SARS-CoV-2.

Zezwolenie na pracę sezonową a inna praca cudzoziemca

Zezwolenie na pracę sezonową - czy cudzoziemiec może podjąć inną pracę niż wynikającą z zezwolenia? Kiedy można zmienić pracodawcę? Jakie są przepisy prawa dotyczące zezwolenia na pracę sezonową w czasie pandemii COVID-19?

Praca w Wielkiej Brytanii po Brexicie

Praca w Wielkiej Brytanii po Brexicie czyli od 1 stycznia 2021 r. - jak wygląda? Do 1 października 2021 r. trwa okres przejściowy. Wprowadzono wizy i punktowy system migracyjny. Jaka jest sytuacja Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii? Co zrobić, by wyjechać do pracy? Jak złożyć wniosek o wizę? Czy do pracy sezonowej również potrzebna jest wiza?

Zatrudnianie pracowników sezonowych - jaka forma współpracy jest najkorzystniejsza dla pracodawcy

Decydując się na zatrudnienie osób do prac sezonowych, przedsiębiorcy mają kilka alternatywnych form współpracy, np.: umowa o pracę, umowy cywilnoprawne, praca tymczasowa, praktyki absolwenckie. Mogą również rozważyć współpracę z młodocianymi. Najbardziej opłacalną formą zatrudnienia dla przedsiębiorców poszukujących pracowników do prac sezonowych będą umowy cywilnoprawne, umowy o pomocy przy zbiorach lub umowy o praktyki absolwenckie.

Praca sezonowa. Kto zarobi najwięcej?

Czy odmrożenie gospodarki spowoduje powrót pracowników sezonowych? Już dziś widać, że w następstwie wybuchu pandemii liczba sezonowych ofert pracy skurczyła się o blisko 1/3.

Praca sezonowa. Kto zarobi najwięcej?

Czy odmrożenie gospodarki spowoduje powrót pracowników sezonowych? Już dziś widać, że w następstwie wybuchu pandemii liczba sezonowych ofert pracy skurczyła się o blisko 1/3.

Szczególne rozwiązania dla cudzoziemców pracujących w Polsce podczas epidemii

Cudzoziemcy pracujący w Polsce podczas epidemii koronawirusa mają przedłużone dokumenty legalizujące pobyt i pracę w kraju. Jakie jeszcze rozwiązania zostały przewidziane?

Zatrudnienie Ukraińca - zezwolenie na pracę sezonową

W Polsce można legalnie zatrudnić Ukraińca na 3 sposoby: na podstawie zezwolenia na pracę, zezwolenia na pracę sezonową oraz oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Kiedy można wnioskować o wydanie zezwolenia na pracę sezonową? Jaką opłatę należy ponieść?

Bezpieczna praca w wakacje - sprawdź firmę

Ogłoszeń o pracę w wakacje zawsze przybywa. Wzrasta również liczba potencjalnych pracowników. Zwykle dotyczy to młodych ludzi, studentów szukających możliwości zarobku. Jak nie dać się oszukać? Zawsze sprawdzaj firmę!

W jakich branżach znajdziemy najwięcej ofert pracy w wakacje?

Produkcja przemysłowa, budownictwo i przemysł wydobywczy to sektory gospodarki, w których pracodawcy spodziewają się największego wzrostu zatrudnienia w okresie wakacyjnym. Kto może liczyć na zatrudnienie?

Nowa umowa cywilnoprawna 2018

Dnia 18 maja 2018 r. weszła w życie ustawa w sprawie pomocy przy zbiorach, która wprowadziła nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej, a także ubezpieczenie zdrowotne i wypadkowe dla pracowników sezonowych.

Zezwolenie na pracę sezonową 2018

Zezwolenie na pracę sezonową to nowy typ zezwolenia, przewidziany w obowiązującej od początku 2018 r. nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Czym charakteryzuje się zezwolenie sezonowe?

Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców od 2018 r.

W dniu 1 stycznia 2018 r. w życie wchodzą zmiany dotyczące zatrudniania cudzoziemców z państw spoza UE/EOG. Najważniejsze zmiany zostaną przeprowadzone w zakresie pracy sezonowej i krótkoterminowej.

REKLAMA