REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Praca kobiet

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Praca kobiet - etat w domu wyceniony na milion złotych!

Ile kosztuje etat w domu? Ile warta jest praca kobiety w domu? Ile należy się za sprzątanie, gotowanie, pranie, zakupy, opiekę nad dzieckiem? Pomimo nowych regualcji w prawie pracy i tzw. work-life balance - coraz bardziej rozwija się niewidzialna praca kobiet w domu. W sądzie w Hiszpanii sąd wycenił taką pracę kobiety na prawie milion złotych!

Gorsza pozycja kobiet na rynku pracy

W ciągu ostatnich 4 lat utrwaliła się gorsza sytuacja kobiet na rynku pracy w porównaniu z mężczyznami. Kobiety są mniej aktywne zawodowo, mniej zarabiają i często dotyka je dezaktywizacja.

Zwiększanie roli kobiet w biznesie opłaca się

Wiele krajów na świecie zrozumiało, że zwiększenie roli kobiet w gospodarce, biznesie jest nie tylko słuszne ze względów ideowych, ale po prostu się opłaca. Różnorodność we władzach spółek przynosi wymierne korzyści biznesowe.

REKLAMA

Międzynarodowy Dzień Kobiet: Zatrudniaj je i płać więcej!

W UE kobiety zarabiają o 13% mniej niż mężczyźni pod względem średnich godzinowych zarobków brutto. Chociaż jest to mniej niż globalne zróżnicowanie wynagrodzenia ze względu na płeć (20% według MOP), niekoniecznie odzwierciedla to większą równość płci; w niektórych krajach przedstawia jedynie niższe wskaźniki uczestnictwa w płatnym zatrudnieniu

Współczesne Polki na rozdrożu

Aż 7 na 10 badanych Polek zgadza się ze stwierdzeniem, że ważne decyzje podejmują sama, a 71% z nich uważa, że w życiu warto ryzykować i być odważnym w podejmowaniu trudnych decyzji. Dlaczego jednak Polki nie chcą podejmować ryzyka związanego ze zmianą zawodu?

Blinken ostrzegł talibów przed konsekwencjami zakazu pracy kobiet w NGO

Sekretarz stanu USA Antony Blinken ostrzegł w sobotę rządzących w Afganistanie talibów przed konsekwencjami zakazu pracy kobiet w organizacjach pozarządowych (NGO), które m. in. zajmują się niesieniem pomocy humanitarnej dla ludności tego kraju.

Przyszedł ten moment, w którym kobiety na stanowiskach dowódczych nie są niczym dziwnym

Major Katarzyna Lachowicz jest pierwszą kobietą, która objęła stanowisko dowódcy Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Na początku przyszłego roku będzie dowodzić XII zmianą PKW w Rumunii, którą tworzą żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej. Ich celem jest m.in. wzmocnienie wojsk sojuszniczych na południowo-wschodniej flance NATO.

REKLAMA

W Polsce kobiety stanowią tylko 13 proc. kadry chirurgicznej

Chirurgia wciąż nie wykorzystuje potencjału kobiet – stanowią one tylko nieco ponad 13 proc. kadry chirurgów – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Fundacji „Kobiety w chirurgii”. Już na etapie wybierania specjalizacji kobiety nie czują się mile widziane przy stole operacyjnym, a bariery w rozwoju kariery są także odczuwalne na jej kolejnych etapach. Co czwarta chirurżka nie jest zadowolona z możliwości rozwoju w swojej pracy, a co trzecia twierdzi, że realizuje program swojej specjalizacji w stopniu mniejszym niż lekarze mężczyźni. 57 proc. z nich zgłosiło doświadczenie mobbingu, a 47 proc. było zniechęcanych przez pracodawcę do macierzyństwa.

Czy kobiety i mężczyźni mają równe szanse w środowisku zawodowym?

Parytet, jawność i równość płac czy może instytucje, przeciwdziałające dyskryminacji, na przykład poprzez opiniowanie seksistowskich reklam? Z pewnością głośne kampanie nie wystarczą - zgodzili się uczestnicy pierwszej debaty #PoStronieKobiet współorganizowanej przez portal pracy RocketJobs.pl i firmę E.ON. O tym, jak stworzyć świat równych szans dla kobiet i mężczyzn debatowali przedstawiciele branż reklamy, marketingu, mediów oraz świata sztuki.

Coraz więcej kobiet kieruje największymi firmami. Ale nie w Polsce

Kobieta – CEO to wciąż mniej popularny model niż mężczyzna na tym stanowisku. Mimo że sytuacja się zmienia, wciąż najwyższe pozycje w firmie w ogromnej większości piastowane są przez mężczyzn. Tymczasem badania pokazują, że kobiety mają w organizacji spory wpływ na elastyczność czy dobre samopoczucie pracowników - a to właśnie wartości, na które kandydaci zwracają obecnie coraz większą uwagę.

Kobiety na stanowiskach kierowniczych. Polska ostatnia w rankingu

Kobieta – CEO to wciąż mniej popularny model niż mężczyzna na tym stanowisku. Najważniejsze role w ogromnej większości piastowane są przez mężczyzn. Tymczasem badania pokazują, że kobiety mają w organizacji spory wpływ na elastyczność czy dobre samopoczucie pracowników.

Różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn w krajach UE

Różnice w zarobkach między kobietą a mężczyzną. Polska zajmuje 5. miejsce spośród 27 krajów UE pod względem najmniejszej różnicy w zarobkach kobiet i mężczyzn - podał Eurostat.

Młodzi mężczyźni częściej niż kobiety pozostają na utrzymaniu rodziców

Młode kobiety są bardziej niż ich koledzy zdeterminowane do podjęcia pracy zarobkowej, a mężczyźni chętniej pozostają na utrzymaniu rodziców - wynika z badania Krajowego Rejestru Długów. Jak dodano, zadłużenie Polaków w wieku 18-35 lat w KRD sięga 5,8 mld zł.

Sektor chemiczny - nadal widoczne różnice w zarobkach między kobietami i mężczyznami

Sektor chemiczny - nadal widoczne różnice w zarobkach między kobietami i mężczyznami: wynika z pierwszego w Polsce badania nt. równości płci i różnorodności w sektorze chemicznym przeprowadzonego przez Kantar Polska na zlecenie BASF Polska i we współpracy z Polską Izbą Przemysłu Chemicznego.

Kobiety na rynku IT – ewenement czy nowa rzeczywistość?

Kobiety na rynku IT w Polsce stanowią około 30% . To jeden z najczęściej wybieranych przez nie obszarów zawodowych – wskazywany przez ponad 20% respondentek . Czy jest szansa, że kobiety zniwelują brak specjalistów IT na rynku?

Na podwyżkę pensji liczy 42 proc. zatrudnionych

Na podwyżkę wynagrodzenia liczy 42 proc. zatrudnionych, a 50 proc. z nich na utrzymanie jej wysokości - wynika z badania „Wynagrodzenia 2022. Oczekiwania Polaków”. Wzrostu wynagrodzenia częściej oczekują mężczyźni niż kobiet.

Kobiety nauczyły się oczekiwać mniej od swoich szefów

Po dwóch latach pandemii polskie firmy stały się bardziej „włączające”, ale... dla kobiet nadal mniej niż dla mężczyzn. Kobiety nadal, jak przed pandemią, rzadziej niż mężczyźni czują się angażowane w decyzje, wspierane przez współpracowników i doceniane. Więcej kobiet uważa również, że wyniki ich pracy nie mają wpływu na wynagrodzenie. Coraz bardziej dostrzegalny jest efekt „przyzwyczajenia się” już do nierówności. Firmy notowane na giełdzie, by mieć kim wypełnić stanowiska kierownicze zarezerwowane parytetami dla kobiet zgodnie z rozporządzeniem UE w ciągu następnych czterech lat, już dziś powinny popracować nad rozwiązaniami, które uwzględnią ich konkretne potrzeby.

Konsultantki SAP rosną w siłę

Coraz więcej kobiet pracuje jako konsultantki SAP. Jakie są przyczyny tego trendu, z jakimi wyzwaniami wiąże się ta praca i za co się ją lubi opowiada Paulina Szablewska, konsultantka SAP w firmie Quercus, specjalizującej się we wdrożeniach SAP w obszarze HR.

Prezes ZUS z nagrodą specjalną „Polka XXI wieku”

Demografia, rynek pracy i sytuacja kobiet w kontekście systemu emerytalnego i wysokości pobieranych przez nie świadczeń to tematy, które poruszyła Prezes ZUS podczas konferencji „Polka XXI wieku”. Podczas tego wydarzenia prof. Gertruda Uścińska otrzymała nagrodę specjalną za pracę na rzecz transformacji cyfrowej ZUS.

Przerwa zawodowa związana z narodzeniem dziecka

Przerwa zawodowa związana z narodzinami dziecka powinna być społecznie respektowana i doceniana; potoczne twierdzenia o "siedzeniu w domu" są krzywdzące i nieprawdziwe - powiedziała we wtorek wiceminister rodziny Barbara Socha podczas konferencji "Polka XXI w."

Zdrowie i poczucie bezpieczeństwa to najważniejsze wartości dla kobiet

Zdrowie, poczucie bezpieczeństwa i bezpieczeństwo ekonomiczne to najważniejsze wartości w życiu kobiet – wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego na reprezentatywnej próbie 1229 Polek.

Morawiecki o kobietach: choć mamy takie same prawa i obowiązki - musimy mieć równe szanse

Choć mamy takie same prawa i obowiązki, to musimy mieć równe szanse - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki podczas gali wieńczącej konferencję "Polka XXI wieku". W ocenie szefa rządu w przyszłości "świat gospodarczy będzie miał coraz bardziej twarz kobiety".

Jedynie 10 proc. kobiet nie planuje zmiany pracy przez okres dłuższy niż pięć lat

Jedynie 10 proc. kobiet nie zamierza zmieniać pracy przez okres dłuższy niż pięć lat. 53 proc. uważa, że ich poziom stresu wzrósł względem ubiegłego roku, a "niemal połowa odczuwa wypalenie zawodowe" - przekazał Deloitte.

Kobiety bardziej doceniane w branży przemysłowej

– Klimat wokół kobiecego przywództwa jest coraz bardziej pozytywny. W branży przemysłowej, którą reprezentuję, zauważam, że bardzo doceniane są cechy i kompetencje, które wnoszą kobiety – mówi Beata Syczewska, dyrektorka Dywizji Robotyki ABB w Polsce. Mimo korzystnych zmian przemysł wciąż jednak ma twarz mężczyzny.

Urlop menstruacyjny – czy także w Polsce?

Urlop menstruacyjny można wziąć w Japonii i Korei Południowej, a obecnie w projekcie ustawy proponuje go Hiszpania. Czym jest? Czy można ubiegać się o taki urlop również w Polsce?

Produkcja a różnorodność

Według tegorocznego badania „Kobiety w przemyśle”, autorstwa HRK Engineering & Manufacturing, 34% firm z sektora produkcyjnego deklaruje wzrost zatrudnienia pań na stanowiskach specjalistycznych z obszaru naukowo–technicznego. Wyniki idą w parze z trendem w biznesie, który daje równe szanse kobietom i mężczyznom, zgodnie z polityką różnorodności. Polski przemysł otwiera się na panie, jednak dzieje się to stopniowo. O tym, dlaczego transformacja miejsc pracy jest potrzebna opowiada Dominika Frydlewicz, HR Manager firmy Cedo.

Ile zarabiają kobiety w branży IT

Ile zarabiają kobiety w IT? Czym się kierują podczas wyboru pracy w tej branży? Sprawdź najnowsze wyniki badań.

Mobbing w pracy? Blisko 23 proc. kobiet doświadczyło go w czasie pandemii

W czasie pandemii blisko 23 proc. kobiet w Polsce doświadczyło mobbingu w pracy. Ofiarami nękania są głównie Polki z najniższym wykształceniem oraz z miast liczących od 200 tys. do 499 tys. mieszkańców - wynika z badania UCE RESEARCH i SYNO Poland.

Tąpnięcie na polskim rynku pracy spowodowane wojną

Od początku wojny w Ukrainie do naszego kraju przyjechało prawie 1,8 mln osób. To niemal tyle, ile w całym I półroczu 2021 r. wyniosła liczba przekroczeń granicy cudzoziemców wjeżdżających do Polski z Ukrainy (1,905 mln). Pracodawcy, mimo wcześniejszych deklaracji, nie są w stanie zatrudnić wszystkich przybywających do nas kobiet, które chcą lub będą chciały podjąć pracę. Wielu z nich wstrzymuje rekrutacje, inni nie rekrutują wcale, bo obserwują sytuację i czekają na jej rozwój.

Potencjał kobiet z Ukrainy w naszym systemie opieki zdrowotnej - trzeba go wykorzystać

Trzeba wykorzystać potencjał kobiet z Ukrainy, które teraz uciekają przed wojną do Polski, w naszym systemie opieki zdrowotnej — powiedział PAP prof. Piotr Kuna z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Jego zdaniem konieczne jest stworzenie kilkudziesięciu tysięcy miejsc opieki długoterminowej w ośrodkach innych, niż szpitale, aby te mogły leczyć kolejne miliony pacjentów docierających do naszego kraju.

Kobiety w biznesie

Nie ulega wątpliwości, że kobiety w biznesie rosną w siłę. Są odważne, świetnie wykształcone i stawiają na ciągły rozwój. Z powodzeniem realizują się zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym, odważnie sięgają po swoje i nie boją się nowych wyzwań. Zdaniem Justyny Skrzypek, współinicjatorki raportu „Siła kobiet na rynku pracy” opracowanego przez BIGRAM i Think Tank, jednym z powodów hamujących rozwój kobiet w biznesie są wciąż funkcjonujące stereotypy.

Równowaga płci i dyskryminacja w zatrudnieniu - polskie stanowisko

Podczas posiedzenia Rady EPSCO minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg przedstawiła polskie oświadczenie w sprawie Dyrektywy w sprawie poprawy równowagi płci wśród dyrektorów niewykonawczych spółek, których akcje są notowane na giełdzie i odnośnych środków oraz stanowisko w sprawie zwalczania dyskryminacji w zatrudnieniu i wspieraniu różnorodności w środowisku pracy.

Kobiety w polskiej nauce

Kobiety coraz częściej uczestniczą w świecie naukowym i osiągają w przedmiotach ścisłych proporcjonalne wyniki w stosunku do mężczyzn. Ich obecność w obszarze nauk ścisłych jest kluczowa dla rozwoju dziedzin, które powszechnie kojarzone są jako „męskie”.

Kobiety w IT 2022 - raport

Jak naprawdę wyglądają szanse i możliwości kobiet w IT? Które kompetencje warto rozwijać? Czego się uczyć? Na te i wiele innych pytań odpowiada raport: Kobiety w IT 2022.

Kandydaci biorą pod uwagę, czy potencjalny pracodawca posiada politykę różnorodności

Zaangażowanie pracodawcy w działania ukierunkowane na wyrównanie szans na rynku pracy odgrywa coraz większą rolę w procesach rekrutacyjnych. Chociaż aspekty takie jak wynagrodzenie, możliwości rozwoju czy model pracy nadal pozostają kluczowe w wyborze kolejnego miejsca zatrudnienia, to fakt czy firma posiada politykę różnorodności, może wpływać na decyzję kandydatów. Jak wynika z sondażu Hays Poland, organizacje otwarte na potrzeby kobiet oraz mniejszości zyskują w oczach profesjonalistów biorących udział w rekrutacjach.

Nierówność płci widoczna w wynagrodzeniach

Nierówność płci wciąż widoczna jest w wynagrodzeniach za pracę. Kto najczęściej zgłasza ten problem? W jakich firmach jest zgłaszany? Czy kobiety wnioskują o wyrównanie wysokości płacy do poziomu mężczyzn?

Praca dla kobiet z Ukrainy

Praca dla kobiet z Ukrainy jest dostępna np. w sklepach, przetwórstwie spożywczym, jako pomoc domowa. Gdzie jeszcze można szukać pracy?

Kiedy jest Dzień Kobiet w 2022 roku?

Kiedy jest Dzień Kobiet w 2022 roku? Czy to święto zawsze występuje tego samego dnia?

Zarobki piłkarek reprezentacji USA zrównane z męską kadrą

Zarobki piłkarek reprezentacji USA zostały zrównane z płacami kadry męskiej. To bezprecedensowy sukces będący wynikiem sporu dotyczącego dyskryminacji płacowej, który trwał od 2016 roku.

Niska aktywność zawodowa Polek - przyczyny [RAPORT]

Niska aktywność zawodowa Polek w stosunku do kobiet w UE - jakie są 4 główne przyczyny takiej sytuacji? Czy miejsce zamieszkania, wykształcenie i liczba posiadanych dzieci mają znaczenie?

Kobieta zwolniona z pracy kierowcy autobusu z powodu wzrostu

W Wielkiej Brytanii kobieta została zwolniona z pracy kierowcy autobusu z powodu zbyt niskiego wzrostu. Zaoferowano jej pracę na innych trasach w niższym wymiarze i za niższe wynagrodzenie.

Obowiązek uzasadnienia wysokości płacy na żądanie pracownika

Obowiązek uzasadnienia wysokości płacy na żądanie pracownika - takie rozwiązanie zapowiada min. Anna Schmidt. Pracodawca będzie miał na to 30 dni. Będzie można również zażądać informacji na temat wynagrodzeń płci przeciwnej na podobnym lub identycznym stanowisku pracy.

Polityka prorodzinna ważna dla pracodawców

Polityka prorodzinna jest ważna dla pracodawców - takie wnioski płyną z badania Kantar dla Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Jakie korzyści może przynieść pracodawcom?

Praca w biurze dla mężczyzn a home office dla kobiet [BADANIE]

Praca w biurze dla mężczyzn a home office dla kobiet - takie wnioski wynikają z badania "Biuro czy home office – jakie środowisko pracy preferują polscy pracownicy". Okazuje się, że mężczyźni wolą pracować stacjonarnie, a kobiety zdalnie.

Kobiety na stanowiskach kierowniczych w Polsce

Kobiety na stanowiskach kierowniczych w Polsce są wciąż w mniejszości. W zarządach spółek kobiet jest tylko 15%, a kobiety prezeski to jedyne 6%. Jak to zmienić?

Luka płacowa w Polsce - jak zwalczyć?

Jak zwalczyć lukę płacową występującą w Polsce? Oto 3 główne rozwiązania przedstawione przez Rzecznika Praw Obywatelskich.

Czym jest syndrom oszusta?

Syndrom oszusta najczęściej dotyka kobiety. Czym jest? Jak sobie z nim radzić?

Aktywizacja zawodowa kobiet - ile zyska gospodarka?

Aktywizacja zawodowa kobiet, które najbardziej ucierpiały na pandemii, mogłaby wesprzeć polską gospodarkę. Jaki zysk szacuje się do 2030 r.? Jak zwiększyć aktywność zawodową Polek?

Kobiety najwięcej ucierpiały na pandemii

Kobiety najwięcej straciły w czasie pandemii. To one częściej były zwalniane. Spadł na nie ciężar opieki nad dziećmi i pracy jednocześnie. Jak wpłynęło to na ich zdrowie?

REKLAMA