REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Praca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Konsumenci oczekują szybkiego kontaktu i personalizacji oferty

Prawie połowa klientów jest niezadowolona, jeśli nie otrzymuje spersonalizowanej oferty, a niemal wszyscy oczekują, że sprzedawca będzie pamiętał ich preferencje zakupowe – wynika z badań przeprowadzonych przez Adobe. Wysoki poziom pozytywnego doświadczenia klienta będzie w najbliższych latach głównym celem marketerów. Ma on być budowany poprzez automatyzację obsługi i obecność firm w świecie wirtualnym.

Zmiany w Kodeksie spółek handlowych ułatwią cudzoziemcom zakładanie biznesów

Zniesienie obowiązku PESEL przy rejestracji spółki oraz obowiązek udostępniania przez Ministerstwo Sprawiedliwości wzorów umów spółek prawa handlowego w języku innym niż polski – to dwie wprowadzone w grudniu ub.r. zmiany w Kodeksie spółek handlowych (KSH), które mocno ułatwią cudzoziemcom zakładanie i rozwijanie biznesu w Polsce. Są wśród nich też takie, na które uwagę powinni zwrócić polscy przedsiębiorcy, a na tym nie koniec zmian – w przygotowaniu są już kolejne modyfikacje KSH, które mają na celu m.in. przyspieszenie cyfryzacji postępowań rejestrowych i działalności spółek.

Służba Więzienna poszukuje kandydatów do pracy

Strażnicy, wychowawcy, psychologowie, pielęgniarki, kierowcy czy szefowe kuchni – kandydatów na takie stanowiska szuka katowicki okręg Służby Więziennej. Wraz z kolejnym rokiem ruszyły przyjęcia nowych pracowników.

Walka z wiatrakami

Obserwując toczące się właśnie w Polsce gorące spory o odblokowanie po 7 latach rozwoju lądowej energetyki wiatrowej, można odnieść wrażenie, że koalicja rządząca za wszelką cenę stara się „zjeść ciastko i mieć ciastko”, czyli owszem, odblokować, ale jedynie środki na Krajowy Plan Odbudowy.

REKLAMA

Jak legalnie zatrudnić obywatela Ukrainy?

Podczas pierwszego dnia konferencji Praca 4.0 podsumowany został pilotażowy program „Model aktywizacji zawodowej obywateli Ukrainy” realizowany przez Konfederację Lewiatan we współpracy z Jobs First sp. z o.o. i Urzędem Pracy m.st. Warszawy. W ramach projektu powstał poradnik dla firm zatrudniających Ukraińców.

Trochę więcej optymizmu w przemyśle

Wskaźnik PMI dla przemysłu w styczniu wyniósł 47,5 pkt. wobec 45,6 pkt. w grudniu - podał S&P Global.

Mniej ofert pracy w urzędach pracy. Pracodawcy szukają gdzie indziej

Według danych MRiPS, w ciągu roku o 5% spadła liczba pracodawców, którzy poszukiwali pracowników za pośrednictwem urzędów pracy. W ubiegłym roku zaoferowano tam o przeszło 12% mniej miejsc pracy niż w 2021 roku. Gdzie szukano najczęściej i na jakie stanowiska? 

3 mln zł na wsparcie zatrudnienia socjalnego w 2023 r.

29 projektów otrzyma dofinansowanie w ramach tegorocznej edycji Programu na rzecz zatrudnienia socjalnego. Wsparcie w projektach otrzyma blisko 891 uczestników, należących do grupy osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Budżet programu w 2023 r. to 3 mln zł.

REKLAMA

Praca 4.0. Wyzwań na rynku pracy przybywa

Niedobór pracowników, niewykorzystany potencjał młodych kobiet, osób starszych i niepełnosprawnych, rosnące koszty pracy, trudności w pozyskiwaniu pracowników o odpowiednich kwalifikacjach, frustracja pracowników i pracodawców czy zatrudnianie cudzoziemców – to najważniejsze wyzwania na które zwracali uwagę uczestnicy konferencji „Praca 4.0. Przewidzieć jutro – rynek pracy w dobie niepewności”, którą zorganizowała Konfederacja Lewiatan.

Główny Inspektor Pracy o pracy zdalnej

Główny Inspektor Pracy o pracy zdalnej w Programie 3 Polskiego Radia.

Wskaźnik Rynku Pracy w styczniu spadł o 1,0 pkt. do 65,1 pkt.

Wskaźnik Rynku Pracy informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia, w styczniu spadł w Polsce o 1,0 pkt. do 65,1 pkt. - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Co to jest barometr zawodów?

Praktyczne aspekty wynagradzania pracowników samorządowych SZKOLENIE ONLINE

Praktyczne aspekty wynagradzania pracowników samorządowych. SZKOLENIE ONLINE. ZAPISZ SIĘ JUŻ DZIŚ!

Prognozy zatrudnienia o rocznym horyzoncie nieco bardziej optymistyczne niż kwartalne

Dane ankietowe sugerują osłabienie popytu na pracę, ale prognozy zatrudnienia w perspektywie kwartalnej pozostają relatywnie optymistyczne, a w perspektywie rocznej są bardziej optymistyczne niż w kwartalnej - napisano w najnowszej wersji raportu NBP "Szybki Monitoring".

Umowa zlecenia 2023 - co może się zmienić?

Wprowadzenie pełnego oskładkowania umów zleceń było dyskutowane od wielu lat. W I kwartale 2023 roku planowane jest wprowadzenie rewolucyjnych zmian dotyczących umów cywilnoprawnych. Co może się zmienić i czy ktoś skorzysta na tych zmianach? Sprawdź.

Czy samozatrudniony na zleceniu, czy umowie o dzieło ma prawo do wypoczynku?

Rzecznik Praw Obywatelskich na skutek wniosku Związku Zawodowego Filmowców (ZZF) zwrócił się do Ministra Rodziny i Polityki Społecznej o przedstawienie stanowiska w kwestii możliwości podjęcia działań legislacyjnych odnośnie uregulowania w przepisach prawa do wypoczynku osób zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych (np. umowa o dzieło, czy zlecenie). Zdaniem Ministra raczej nie można tego zrobić w przepisach kodeksu pracy, czy rozporządzeniu do tego kodeksu. Natomiast możliwe jest objęcie określonej grupy zawodowej przepisami odrębnej ustawy (i uregulowanie w niej np. prawa do minimalnego, obligatoryjnego odpoczynku dobowego dla osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych), tak, jak to zrobiono np. w ustawie o czasie pracy kierowców, czy ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty.

Ponad 55 proc. Polaków obawia się, że kryzys negatywnie wpłynie na ich zatrudnienie

Ponad 55 proc. Polaków obawia się, że kryzys negatywnie wpłynie na ich zatrudnienie - wynika z badania firmy Randstad. Utraty pracy boi się prawie co trzeci Polak, a globalnie 37 proc. respondentów.

Personel pokładowy pilnie poszukiwany

Polskie Linie Lotnicze LOT rekrutują młodszy personel pokładowy. Aby dołączyć do podniebnej elity, trzeba znać angielski w stopniu komunikatywnym, mieć wykształcenie średnie i umieć pracować w grupie. Liczy się też prezencja i nienaganne maniery. Na zakwalifikowanych kandydatów czeka cały świat lotowskiej siatki połączeń.

Pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji Kodeksu pracy

W czwartek w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy– Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Projekt wprowadza do polskiego prawa dwie unijne dyrektywy.

Przewodniczący PFON pozytywnie o nowelizacji Kodeksu pracy

Rozwiązania przyjęte w nowelizacji kodeksu pracy, dotyczące pracy zdalnej, wpłyną pozytywnie na aktywność zawodową osób wspierających na co dzień osoby z niepełnosprawnościami - powiedział PAP dr Krzysztof Kurowski, przewodniczący Polskiego Forum Osób z Niepełnosprawnościami.

Stawki freelancerów w 2022 r. wzrosły

W ubiegłym roku stawki tzw. wolnych strzelców najbardziej wzrosły w branżach programowania i architektury, natomiast zmalały w sektorze animacji - wskazano w dot. stawek zleceń freelancerów raporcie Index Useme.

10 kroków w prewencji stresu

Pracodawco! Sprawdź, jakie działania możesz wdrożyć, aby Twoi pracownicy nie byli zestresowani.

Dobry portal pracowniczy – 5 kluczowych cech

Na naszych oczach dokonuje się cyfrowa rewolucja procesów w obszarze HR. Nie chodzi jednak tylko o nowe podejście do kwestii zarządzania pracownikami, wciąż w dużej mierze pracującymi zdalnie lub hybrydowo, czy wejście na rynek pokolenia Z. Rewolucji podlegają też czysto „techniczne” procesy – obieg dokumentów, składanie wniosków i raportowanie. A wszystko za sprawą coraz popularniejszych portali pracowniczych.

39 proc. uchodźców z Ukrainy znalazło zatrudnienie w Polsce

W Polsce zatrudnienie znalazło 39 proc. uchodźców z Ukrainy - wynika z badania zrealizowanego przez Manpower i Fundację Totalizatora Sportowego. Ci, którzy nie mają zatrudnienia, jako główne powody wskazują: nieznajomość języka polskiego i brak ofert odpowiadających ich kompetencjom.

Prezydent podpisał ustawę o postępowaniach awansowych na uczelniach

Zmiany w postępowaniach awansowych, obligatoryjne publiczne kolokwia habilitacyjne i dostosowanie przepisów do wprowadzenia nowych dyscyplin nauki – to wybrane założenia ustawy, którą w środę podpisał prezydent Andrzej Duda.

Średnio 54 minuty dziennie. Tyle oszczędza pracownik na pracy zdalnej

Praca zdalna pozwala oszczędzić zatrudnionym średnio 54 minuty dziennie - wskazali analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Czas ten przeznaczają głównie na odpoczynek i jakąś formę pracy - dodali.

Osoby mobbingujące często pozostają bezkarne

Wielu pracowników nie potrafi odróżnić, co można określić jako mobbing, a co nie. Problem w polskich firmach wciąż narasta i może mieć poważne konsekwencje.

Dokumenty i procedury – to główne bariery dla firm zatrudniających Ukraińców

Andrii Romanchuk, adwokat, partner w Biurze Księgowym E-REPORT Sp. z o.o. jako największe wyzwanie ocenia długi czas na otrzymanie karty pobytu przez obywatela Ukrainy. Potwierdza też, że do zatrudnienia obcokrajowca niezbędne jest wypełnienie wielu wniosków urzędowych. - Zauważyliśmy, że czasami organy administracji proszą ponownie o przesłanie tych samych dokumentów, mamy wrażenie, że nie sprawdzają, co już zostało im wysłane lub mają bałagan w dokumentach. To znacznie utrudnia proces legalizacji pobytu i pracy pracownika – zaznacza.

Wzrosło zapotrzebowanie na specjalistycznych pracowników ze znajomością ukraińskiego

Wzrosło, nawet dziesięciokrotnie, zapotrzebowanie na pracowników z wykształceniem specjalistycznym i znajomością języka ukraińskiego - poinformowała agencja zatrudnienia Gremi Personal wskazując, że ma to związek z otwieraniem ukraińskich firm lub ich oddziałów w Polsce.

Zawód fizjoterapeuty coraz bardziej znany w społeczeństwie

Fizjoterapeuta staje się zawodem coraz bardziej znanym i rozpoznawanym przez społeczeństwo. Fizjoterapeutom ufa 79 proc. Polaków. Zawód ten jest na drugim miejscu pod względem zaufania, zaraz po ratownikach medycznych i tuż przed diagnostami laboratoryjnymi – wynika z badania Kantar.

W styczniu wzrósł optymizm konsumentów

W styczniu wzrósł optymizm polskich konsumentów, na razie nie przekłada się to jednak na plany zakupowe - wynika z opublikowanego we wtorek Radaru konsumenckiego ARC Rynek i Opinia. Poinformowano, że wskaźnik optymizmu w porównaniu z grudniem zwiększył się o 11 punktów.

Nakłady na wsparcie osób niepełnosprawnych wyniosły w 2022 blisko 38 mld zł

Nakłady na wsparcie osób niepełnosprawnych wyniosły w 2022 r. blisko 38 mld zł. Na programy w ramach Funduszu Solidarnościowego przeznaczyliśmy blisko 1 mld zł – powiedziała we wtorek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Najwyższe zarobki młodszych specjalistów IT w Czechach, specjalistów w Polsce

Młodsi specjaliści IT mogą liczyć na najwyższe zarobki w Czechach, bardziej doświadczeni specjaliści najwięcej zarobią w Polsce, natomiast seniorzy na Ukrainie - wynika z raportu No Fluff Jobs porównującego wynagrodzenia w Polsce, Czechach, Ukrainie i na Węgrzech.

W 2022 roku co piąty Holender zmienił swoją pracę

Holenderscy pracownicy coraz częściej zmieniają swoją pracę i w 2022 r. zdecydowało się na to 20 proc. z nich - informuje w poniedziałek agencja ubezpieczeń pracowniczych (UWV). Z informacji agencji wynika, że w porównaniu z sytuacją sprzed 10 lat liczba osób zmieniających pracodawcę podwoiła się.

Inwestycje, nowe kontrakty, wzrost obrotów

Miliony ludzi pamiętają sytuację, gdy praca była niedostępna, gdy zamykano zakłady. Teraz są inwestycje, nowe kontrakty, wzrost obrotów - mówił w poniedziałek w Poznaniu premier Mateusz Morawiecki. Donald Tusk stroi się w piórka obrońców pracowników; Tusk znaczy bezrobocie – ocenił.

Juniorzy IT najlepiej zarobią w Czechach, midzi w Polsce, a seniorzy w Ukrainie

Jak się okazało, w przypadku specjalistów(-ek) IT na poziomie mid, największe zarobki spośród badanych krajów oferuje się w Polsce - tu wynagrodzenia są na poziomie od 14,7 do 21 tys. złotych netto +VAT. Poza tym porównując wymienione kraje, to w Ukrainie odnotowano najwięcej ofert pracy zdalnej, bo aż 74 proc., a w Polsce tylko o 12 punktów procentowych mniej.

Posiłki w pracy finansowane przez pracodawcę - integracja, zwolnienie ze składek ZUS

Z badań wynika, że stres i nadmiar zadań w pracy wpływa negatywnie na zdrowie i nawyki żywieniowe pracowników. Praca zdalna czy hybrydowa nie zawsze ułatwia dbanie o regularne posiłki. Ci, którzy natrafiają na trudności, wskazują na niewyraźne granice między pracą a odpoczynkiem oraz brak czasu z powodu obowiązków domowych. Doskwiera też ograniczony kontakt ze współpracownikami. Aż 83% badanych uważa, że wspólne posiłki pomagają w integracji i sprzyjają lepszej atmosferze, ale tylko 20% ma często ku temu okazję. Tak wynika z najnowszego raportu Sodexo Benefits and Rewards Services Polska „Bez zadyszki. Jak zadbać o zdrowie pracowników i finanse w organizacji?”. Zdaniem pracowników regularne dofinansowanie posiłków pozwala zatroszczyć się o dietę (61%) i więcej zaoszczędzić (77%). Tymczasem ponad połowa (56%) badanych pracodawców wciąż nie wie, że taki benefit wiąże się z korzyściami finansowymi dla firmy.

Zmiana zezwolenia na pobyt czasowy i pracę

Cudzoziemiec, który przebywa w Polsce w ramach zezwolenia na pobyt czasowy i pracę, gdy zmienia warunki zatrudnienia lub pracodawcę, nie zawsze musi składać wniosek o nowe zezwolenie. Może również zmienić te, które ma. Co warto wiedzieć o procedurze zmiany zezwolenia na pobyt czasowy i pracę?

W 2022 r. najczęściej poszukiwano ekspertów IT, specjalistów ds. sprzedaży i pracowników fizycznych

W 2022 r. pracodawcy najczęściej poszukiwali ekspertów IT, specjalistów ds. sprzedaży i pracowników fizycznych - wynika z danych Pracuj.pl. W ostatnich miesiącach aktywność rekrutacyjna firm stopniowo zmniejszała się; mimo to odnotowano rekordową liczbę ogłoszeń.

Eksperci medyczni w roli influencerów

Social media już dawno przestały być tylko przestrzenią rozrywki i rekreacji. Wraz z upowszechnieniem się pracy hybrydowej i wirtualizacją codziennych zadań, coraz częściej social media stają się dla nas źródłem fachowej wiedzy nt. zdrowia. Medycy coraz częściej porzucają pisanie poradników dla pacjentów i wizyty w mediach tradycyjnych na rzecz wideo, podcastów i fachowych porad do mediów społecznościowych. Budując wokół siebie duże i lojalne społeczności, namawiają do działań prozdrowotnych i profilaktycznych. W wyścigu o zaufanie pacjenta wygrywają dziś, ci, którzy swoją wiedzą potrafią przekazać w sposób lekki i zrozumiały. 

Kto był najbardziej poszukiwany na rynku pracy w 2022 r.? RAPORT

Rynek pracy w 2022 r. najbardziej łaskawy był dla ekspertów IT, specjalistów ds. sprzedaży i pracowników fizycznych - wynika z danych Pracuj.pl. W ostatnich miesiącach aktywność rekrutacyjna firm stopniowo zmniejszała się; mimo to odnotowano rekordową liczbę ogłoszeń.

Jak złagodzić skutki stresu w pracy?

Mówi się, że stres jest plagą XXI wieku. Dlatego tak ważne jest, by umieć sobie z nim radzić, a jeszcze lepiej, zapobiegać sytuacjom nadmiernie stresującym. Co może zrobić pracodawca, by złagodzić skutki stresu w miejscu pracy? Jest wiele sposobów. Oto kilka z nich.

Ogromne wydatki w urzędach

W urzędach wojewódzkich, które podlegają premierowi, za rządów PiS drastycznie wzrosły wydatki i zatrudnienie - informuje w piątek "Rzeczpospolita".

Jakie wyzwania stoją przed medycyną w Polsce w 2023 r.?

Z jakimi wyzwaniami przyjdzie się mierzyć lekarzom i polskim pacjentom w 2023 roku? Jakie są propozycje systemowych rozwiązań na zmniejszenie tzw. długu pandemicznego w wybranych obszarach medycyny? Na te pytania odpowiedzieli eksperci, którzy wzięli udział w debacie „Pulsu Medycyny” pt. „Wyzwania na rok 2023 w polskiej medycynie”.

Duże zmiany w Kodeksie pracy wyzwaniem dla firm

W tym roku czeka nas sporo zmian w Kodeksie pracy i mimo, że dla pracodawców oznaczają one nowe wyzwania, a dla pracowników więcej uprawnień, firmy poradzą sobie z nimi pod warunkiem, że przepisy będą racjonalnie skonstruowane, a vacatio legis odpowiednio długie - uważa prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Rekordzistka dojazdów do pracy: dwa razy dziennie po 770 km

Młoda kobieta codziennie jeździ pociągiem do pracy z Neapolu do Mediolanu, gdzie zatrudniona jest jako woźna w szkole. Historię Giuseppiny, która dwa razy dziennie pokonuje odległość ponad 770 kilometrów, przedstawiły włoskie media.

Na rynku pracy przyszłości sprawdzą się uniwersalne kompetencje społeczne i cyfrowe

Już teraz wiemy, jakiego zestawu kompetencji będą potrzebowali młodzi ludzie bez względu na to, jak bardzo technologia wyprzedzi życie czy wyprzedzi edukację, powiedział dr hab. Paweł Poszytek, podczas światowego Forum Ekonomicznego Davos 2023.

Projekt ustawy umożliwiający pracę zarobkową bez utraty świadczeń - w najbliższych tygodniach

Myślę, że poznamy projekt ustawy umożliwiający pracę zarobkową bez utraty świadczeń w najbliższych tygodniach - poinformował w środę wiceminister rodziny i polityki społecznej, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik.

Pracownicze badania lekarskie

Podejmujesz zatrudnienie? Sprawdź, kto podlega, a kto nie podlega wstępnym badaniom lekarskim.

Praca zdalna i podróże. Czy cyfrowy nomadyzm to ucieczka przed kryzysem?

Praca zdalna i podróże po świecie to niezależność, elastyczność, szansa na zdobycie nowych doświadczeń – właśnie w taki sposób Polacy postrzegają pojęcie cyfrowy nomadyzm. Wędrowny styl życia to także alternatywa dla mieszkania na własność, którego zakup w obecnej sytuacji jest dla wielu młodych ludzi niemożliwy.

REKLAMA