REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

PPK - Pracownicze Plany Kapitałowe, Kupno mieszkania

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy warto inwestować w nieruchomości na Cyprze?

Od kilku lat wśród Polaków rośnie zainteresowanie inwestowaniem w nieruchomości zagranicą. Proces ten, choć nieco zwolnił w kryzysowym 2009 roku, to obecnie znowu nabiera tempa. Najczęściej wymienianymi miejscami na taką lokatę kapitału były zazwyczaj Egipt, Zjednoczone Emiraty Arabskie a w Europie Hiszpania i Bułgaria.

Czy warto negocjować na rynku mieszkaniowym?

Opierając się na transakcjach oraz analizie pięciu największych rynków mieszkaniowych w Polsce wyznaczono średnią różnicę pomiędzy cenami ofertowymi oraz transakcyjnymi. Okazuje się, że negocjowanie przynosi często duże efekty.

Czynniki gospodarcze obniżają ceny mieszkań w dużych miastach

Wraz z gwałtownymi zmianami gospodarczymi na przestrzeni ostatnich trzech lat, zmieniła się również sytuacja na rynku nieruchomości. Deweloperzy, aby dotrzeć ze swoją ofertą do klientów muszą przystosować się do nowych warunków i schodzić z ceny.

Coraz trudniej o zakup mieszkania

Od 2008 r. ceny mieszkań, zwłaszcza tych z rynku pierwotnego, znajdują się w trendzie spadkowym. Czy jednak dzięki temu przeciętny Polak może obecnie łatwiej zdobyć upragnione cztery kąty?

REKLAMA

Jakie mieszkanie opłaca się kupić pod wynajem?

Najbardziej popularną formą bezpośredniego inwestowania na rynku mieszkaniowym w naszym kraju jest zakup mieszkania pod wynajem. Decydując się na takie rozwiązanie Polacy wybierają lokale o średniej powierzchni, zazwyczaj od 50 do 60 mkw. i również o przeciętnym standardzie. Kierując się prawdopodobieństwem wzrostu cen mieszkań w przyszłości, korzystniejszą strategią wydaje się być zakup apartamentów w unikalnych lokalizacjach. Warto więc zastanowić się, jak wyglądają stawki najmu i opłacalność inwestycji w najdroższe lokale, o standardzie apartamentowym.

Konstytutywne orzeczenie jako forma nabycia nieruchomości przez cudzoziemca


Cudzoziemiec może nabyć nieruchomość poprzez konstytutywne orzeczenie sądowe. Są to orzeczenia znoszące współwłasność oraz orzeczenia zastępujące oświadczenie woli jednej ze stron. Cudzoziemiec zobowiązany jest uzyskać stosowne zezwolenie na nabycie nieruchomości na mocy konstytutywnych orzeczeń wówczas, gdy otrzymuje część nieruchomości o wartości wyższej od jego udziału lub całą nieruchomość

Umowa znosząca współwłasność a nabycie nieruchomości przez obcokrajowca


Obcokrajowiec, który ma udział we współwłasności może nabyć nieruchomość na mocy umowy współwłaścicieli znoszącej współwłasność nieruchomości. Cudzoziemiec powinien uzyskać zezwolenie na nabycie nieruchomości wówczas, gdy otrzyma część nieruchomości o wartości wyższej od jego udziału, a także gdy nabywa inną nieruchomość niż ta, której dotyczyła pierwsza współwłasność.

Nabycie nieruchomości przez cudzoziemca w drodze przetargu


W drodze przetargu cudzoziemiec może zawrzeć umowę sprzedaży nieruchomości, umowę sprzedaży budynków, a także oddać w użytkowanie wieczyste ułamkowej części
gruntu lub w użytkowanie wieczyste gruntów. Przetarg przeprowadza się w formie przetargu ustnego zarówno nieograniczonego, jak i ustnego ograniczonego oraz przetargu pisemnego nieograniczonego lub ograniczonego.

REKLAMA

Umowa sprzedaży a nabycie nieruchomości przez cudzoziemca


Umowa sprzedaży jest najczęściej stosowaną umową w obrocie nieruchomościami oraz najważniejszą czynnością prawną, na podstawie której cudzoziemiec może nabyć nieruchomość. W Polsce obcokrajowiec zamierzający nabyć nieruchomość powinien zapoznać się szczegółowo z przepisami w zakresie nabywania nieruchomości, gdyż to umożliwi na dokonanie nabycia mieszkania, domu, czy tez działki w sposób prawidłowy. Przy nabyciu nieruchomości w Polsce cudzoziemiec ma obowiązek zawrzeć zarówno umowę zobowiązującą do przeniesienia własności nieruchomości, jak i umowę przenoszącą własność w formie aktu notarialnego.

Kupno mieszkania - krok po kroku

Jak szukać mieszkania, żeby nie dać się oszukać? Czy warto kupić "dziurę w ziemi"? Na co zwrócić uwagę w umowie z deweloperem? Czy mieszkania bezczynszowe są bez opłat? Na co zwrócić uwagę oglądając nasze upatrzone M? Sprawdź ile zapłacisz za wykończenie mieszkania przez dewelopera, kiedy możesz ingerować w projekt i jak nie przepłacić za mieszkanie.

Czy przy zakupie nieruchomości należy sprawdzić formę jej własności?

Wpływ wykorzystanej technologii przy budowaniu nieruchomości na jej sprzedaż


Przy budowaniu nieruchomości wykorzystuje się różne technologie: technologia wielkopłytowa, technologia „rama H”. To z jakiej technologii został wykonany dany budynek ma duży wpływ na komfort mieszkania w nim, a także na późniejszą sprzedaż mieszkania. Poniżej zostaną przedstawione zarówno wady, jak i zalety poszczególnych technologii wykorzystywanych przy budowaniu nieruchomości.

Sposoby wymiany mieszkania na większe


Jesteś właścicielem małego mieszkania i chciałbyś wymienić go na większe. Czy można dokonać transakcji sprzedaży i kupna nieruchomości razem?. Poniżej zostaną przedstawione różne sposoby dokonania wymiany nieruchomości.

Strategie stosowane przy sprzedaży nieruchomości


Przy sprzedaży mieszkania warto zastosować różnego rodzaju strategie, które ułatwią dokonanie szybkiej transakcji. Warto pamiętać o tym, że nawet najdrobniejsze czynności wykonywane przy pokazywaniu nieruchomości potencjalnemu nabywcy mogą przyczynić się do zwiększenia szans na sprzedaż nieruchomości.

Sprzedaż nieruchomości a ogłoszenie w Internecie


Ogłoszenia dotyczące mieszkań, domów, działek zamieszczane w Internecie stanowią obecnie jedną z najbardziej popularnych form poszukiwania nieruchomości. Sprzedający mieszkanie powinien zamieścić ofertę sprzedaży nieruchomości w Internecie, gdyż ponad pięćdziesiąt procent Polaków korzysta z tej formy, co może zwiększyć szanse na szybką transakcję. Jednak za nim sprzedający zamieści ofertę w Internecie powinien pamiętać o wielu istotnych kwestiach, które zostały opisane poniżej.

Sprzedaż mieszkania za spłatę długu


Osoby starsze, które są zadłużone mogą sprzedać własne mieszkanie firmie oferującej fundusze hipoteczne (odwrócony kredyt hipoteczny) – w zamian za wpłacanie im comiesięcznych rat.

Jak przygotować nieruchomość na sprzedaż?


Jeżeli zamierzać
sprzedaż nieruchomość powinieneś odpowiednio się do tej czynności przygotować. Ma to na celu przede wszystkim zachęcić potencjalnych nabywców do wybrania tego mieszkania oraz osiągnięcia większych korzyści finansowych.

Kto ryzykuje bardziej - sprzedający, czy kupujący nieruchomość?


Ryzyko kupującego nieruchomość jest większe niż sprzedającego nieruchomość. Sprzedający ponosi tylko ryzyko związane z niepewnością, czy znajdzie nabywcę na nieruchomość i czy otrzyma pożądana przez niego kwotę. Natomiast kupujący ryzykuje tym, że może zakupić mieszkanie, które będzie miało ukryte wady prawne, fizyczne.

Mieszkanie hipoteczne a mieszkanie spółdzielcze

Możemy kupić mieszkanie hipoteczne lub spółdzielcze. Jaka jest różnica? Obie formy własności dają pełne prawa do lokalu, różnice są natury prawnej - mieszkanie hipoteczne oznacza zapis w księdze wieczystej o własności, mieszkanie spółdzielcze własnościowe to "ograniczone prawo rzeczowe" dotyczące lokalu, który nie jest wydzieloną nieruchomością, a znajduje się w budynku należącym do spółdzielni. Co warto wiedzieć decydując się na zakup takiego lokum?

Niesprzyjające warunki w zakresie nabywania nieruchomości na terenie Czech


Istnieją dwa sposoby w zakresie nabywania nieruchomości na terenie Czech.
Cudzoziemiec może nabyć nieruchomość na terenie Czech, jeżeli jest obywatelem tego kraju lub - jako obywatel Unii Europejskiej – posiada prawo do tymczasowego miejsca zamieszkania albo poprzez utworzenie czeskiej osoby prawnej.

Nabywanie nieruchomości przez cudzoziemców w Litwie, Łotwie i Estonii


Litwa, Łotwa i Estonia to państwa położone w północno-wschodniej Europie. Kraje te są ze sobą zbliżone historycznie, geograficznie i kulturowo. W 2004 roku przystąpiły do Unii Europejskiej i NATO. Nabywanie nieruchomości w tych krajach oparte jest o taką samą zasadę, na mocy której, obywatele państw członkowskich nie mogą być traktowani w sposób mniej korzystny niż obywatele państw Unii Europejskiej.

Ograniczenie w nabywaniu prawa własności do nieruchomości w Bułgarii


W Bułgarii poprzez ustalenia z Unią Europejską wprowadzono okres przejściowy, na podstawie którego cudzoziemcy mogą nabywać prawa własności do nieruchomości w celu zapewnienia ochrony masowego wykupu państwowej ziemi.

Nabywanie nieruchomości w Chorwacji na zasadzie wzajemności


Cudzoziemcy – którzy nie są zameldowani na terenie Unii Europejskiej – posiadają uprawnienie do nabywania
nieruchomości gruntowych w Chorwacji tylko wówczas, gdy obywatel Chorwacji będzie mógł nabyć nieruchomość na zasadzie wzajemności w kraju obcokrajowca.

Co bardziej się opłaca – wynająć, czy kupić nieruchomość?

Czy warto kupić nieruchomość w 2011 roku?


Od wystąpienia na świecie kryzysu finansowego zauważalny jest na rynku spadek cen
nieruchomości. Należy się spodziewać w dalszym ciągu obniżenia cen mieszkań, domów. W związku z tym, czy warto kupić nieruchomość w 2011 roku, czy poczekać?

Czy w 2011 roku warto kupić mieszkanie używane, czy nowe?


Przed zakupem nieruchomości należy zastanowić się, jakie mieszkanie jest korzystniejsze cenowo – czy używane, a może nowe? Mieszkania nowe są wizualnie atrakcyjniejsze, niż używane. Jednakże porównując ceny nieruchomości – należy wziąć pod uwagę wykończenie wyposażenie, położenie nieruchomości.

Metody na sprawne poszukiwanie nieruchomości



Potencjalny nabywca w celu sprawnego wyszukiwania
nieruchomości może skorzystać w wielu metod. Poszukiwanie nieruchomości jest jednym z ważniejszych etapów, gdyż tylko różnorodny wachlarz ofert sprzedaży może zapewnić przyszłemu nabywcy dokonanie jak najlepszej decyzji w tej kwestii.

Jak prawidłowo nabyć nieruchomość w Rumunii?


W Rumunii występują liczne ograniczenia w nabywaniu nieruchomości przez
cudzoziemców. Jednakże obywatele państw Unii Europejskiej mogą nabywać nieruchomości na takich samych zasadach jak obywatele Rumunii. Do przeniesienia własności nieruchomości dochodzi z chwilą wpisania jej do księgi wieczystej.

Żadnych ograniczeń w nabywaniu nieruchomości na Cyprze


Po przystąpieniu Cypru do Unii Europejskiej w dniu 1 maja 2004 roku nie ma na terenie tego kraju żadnych zarówno ograniczeń, jak i sankcji reglamentacyjnej w zakresie nabywania nieruchomości rolnej.

Z jaką agencją nieruchomości warto współpracować?


Na
rynku nieruchomości różnorodne agencje pośrednictwa udostępniają szeroki wachlarz ofert sprzedaży domów, mieszkań, działek budowlanych, rekreacyjnych. Jednakże należy zastanowić się nad wyborem agencji nieruchomości oraz zwrócić uwagę na walory poszczególnych agencji.

Jakie są zalety, a jakie wady współpracy z agencją nieruchomości?


Poszukiwanie mieszkania może odbywać się za pośrednictwem agencji nieruchomości. Przed podjęciem współpracy z agencją należy w umowie określić wszystkie prawa i obowiązki stron w celu osiągnięcia obopólnych korzyści z zawartej umowy.

Czy warto negocjować wysokość prowizji przy zakupie mieszkania?


Wszelkie
negocjacje w zakresie ustalenia wysokości oraz terminu przekazania prowizji muszą zostać przeprowadzone przed podpisaniem ostatecznej umowy z agencją.

Zakup mieszkania od agencji nieruchomości – na co należy zwrócić uwagę?


Przy zawieraniu umów z
agencjami nieruchomości należy szczegółowo zapoznać się z treścią tej umowy, gdyż przeważnie zawarte są w niej postanowienia dotyczące terminu oraz kwoty uciszenia prowizji pobieranej od wysokości sprzedanego mieszkania na rzecz agencji.

Przedwstępna umowa zbycia nieruchomości


Strony zawierające przedwstępna umowę zbycia nieruchomości (przedwstępna umowa sprzedaż, darowizny) nie zobowiązują się do przyszłego przeniesienia własności nieruchomości, a jedynie do zawarcia w przyszłości umowy – w której strony zobowiążą się do przeniesienie własności nieruchomości.

Transakcje związane ze sprzedażą mieszkania u notariusza


Aby sprzedaży mieszkania była ważna zarówno zbywca, jak i nabywca powinni zawrzeć transakcję u notariusza. Do transakcji notariusz potrzebuje niezbędne dane oraz dokumenty, które należy dostarczyć.

Czy przed kupnem nieruchomości warto sprawdzić księgę wieczystą?


Księgi wieczyste prowadzi się przede wszystkim w celu ustalenia stanu prawnego nieruchomości. Może zdarzyć się, że mieszkanie, które kupujesz nie jest wpisane do księgi wieczystej, Dlatego należy upewnić się czy mieszkanie jest wpisane do księgi wieczystej, a następnie warto sprawdzić, jakie informacje są zawarte w księdze.

Negocjacje cenowe związane z zakupem nieruchomości

Chcę kupić nowe mieszkanie, stare wynajmować - dostanę kredyt?

Potrzebne są ci pieniądze na zakup nowego M. Stare lokum - chcesz zostawić pod wynajem. Kredyt hipoteczny? Będzie trudno. Przy określaniu twojej zdolności kredytowej bank szybciej uwzględni koszty związane z posiadaniem dotychczasowego lokalu niż potencjalne przyszłe przychody z jego wynajmu. Ale...

Inwestycje w nieruchomości: Niemcy - dobre miejsce?

Choć ostatni wzrost cen obniżył zyskowność z inwestycji mieszkań pod wynajem to jednak w dłuższym terminie niewątpliwie nadal może być to atrakcyjne rozwiązanie. Dlaczego?

W ile dni sprzedasz mieszkanie?

97 w Warszawie, 98 w Krakowie, 88 we Wrocławiu - tyle dni (średnio) mija od momentu zawarcia umowy pośrednictwa do złożenia podpisów na ostatecznej umowie sprzedaży mieszkania. Niezmiennie, kupujący szukają głównie lokali wybudowanych po 2000 roku.

Sprzedający mieszkania celowo zaniżają ceny. Dlaczego?

Obecnie na rynku nieruchomości to kupujący dyktują warunki. Chcesz sprzedać mieszkanie - schodzisz z ceny. Dzięki temu twoja oferta trafia do zdecydowanie większej liczby potencjalnych kupców. Tak przynajmniej robią właściciele mieszkań w Warszawie i w Krakowie.

Jak nie przepłacić za mieszkanie? Poradnik

Lista rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przed kupnem mieszkania jest zdecydowanie dłuższa niż nam się wydaje. Podpowiadamy - co jest ważne, a co konieczne. I jak nie przepłacić za wymarzone cztery kąty.

A może Osiedle Kalinowe?

Na Osiedlu Kalinowym w Rokietnicy na klientów czekają ostatnie 24 dwu- i trzypokojowe lokale o powierzchni od 52 do 64 m2. Inwestycja objęta jest rządowym programem Rodzina na Swoim. Generalnym wykonawcą obiektu jest Hochtief Polska S.A.

Szukasz mieszkania? Sprawdź najnowsze promocje u deweloperów

Liczba nowych inwestycji deweloperskich rośnie jak grzyby po deszczu. W efekcie na trzech największych rynkach ceny nowo wprowadzanych do sprzedaży mieszkań w bieżącym roku są o 13% niższe niż jeszcze w 2008. Czy oznacz to, że teraz łatwiej jest o promocje, rabaty i prezenty?

Jak przygotować się do targów mieszkaniowych?

O co pytać przedstawicieli deweloperów, na co zwrócić uwagę rozmawiając z doradcą kredytowym, jak przygotować się do wizyty na targach nieruchomości, aby nie stracić czasu?

Koszty transakcyjne kupna/sprzedaży mieszkania

Kupując lub sprzedając mieszkanie, oprócz ceny samego lokum, ponosisz jeszcze inne, dodatkowe koszty. O czym musisz pamiętać? Co dokładnie składa się na koszty transakcyjne?

Sprzedaż mieszkań rośnie. Ceny? Bez zmian - na razie...

Sezonowe ożywienie w pełni. Rekordową liczbę - ponad 3,3 tys. transakcji odnotował Open Finance i Home Broker przy obliczaniu indeksu cen mieszkań na koniec kwietnia br. Co piąty kupujący właśnie zamienia mieszkanie na większe.

Czy warto skorzystać z opcji „Szybki skup nieruchomości”?

Gdy się człowiek spieszy – to się diabeł cieszy i to przysłowie rzeczywiście wyjątkowo pasuje do wyboru szybkiej sprzedaży nieruchomości. Nieruchomość to inwestycja. Zazwyczaj jej cena to równowartość co najmniej kilkunastoletnich średnich dochodów ludności.

Jak nabyć mieszkanie, które nie zostało wpisane do księgi wieczystej?


Jak zostać właścicielem mieszkania, które nie zostało wpisane do księgi wieczystej? Jeżeli poświęcimy niemało czasu i nie stracimy cierpliwości nad formalnościami, możemy stać się właścicielami mieszkania przecenionego o 50%!

Czy szukać mieszkania z pomocą agencji nieruchomości?

Szukając wymarzonego mieszkania, mamy dwie możliwości: szukać go na własną rękę albo skorzystać z pomocy agencji nieruchomości. Jak najlepiej szukać mieszkania?

REKLAMA