REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pożyczka

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Skutki podatkowe zawarcia umowy nowacji

W przypadku zawarcia umowy nowacji, w wyniku której dojdzie do umorzenia zobowiązania z tytułu pożyczki i w miejsce tej pożyczki zostanie zaciągnięte zobowiązanie z tytułu emisji obligacji, nie dojdzie do powstania przychodu na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych.

Definicja „instytucji pożyczkowej” w podatku od niektórych instytucji finansowych

Ministerstwo Finansów poinformowało w komunikacie z 8 sierpnia 2016 r., że zgodnie ustawą z dnia 15 stycznia 2016 r. o podatku od niektórych instytucji finansowych (Dz. U. z 2016 r. poz. 68) podatnikami tego podatku są nie tylko podmioty z sektora bankowego, ubezpieczeniowego oraz spółdzielcze kasy oszczędnościowo-pożyczkowe, ale także instytucje pożyczkowe w rozumieniu ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim (Dz. U. z 2014 r. poz. 1497, z późn. zm.).

Podwyższenie kapitałów spółki z konwertowanych pożyczek a PCC

Czy dokonując podwyższenia kapitału podstawowego lub zapasowego spółki z o.o. z konwertowanych pożyczek zapłacimy podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC)? Na tak postawione pytanie udzielić można dwóch różnych odpowiedzi, jeśli rozróżnimy te dopłaty: jako dopłata do kapitału podstawowego i do kapitału zakładowego.

Jaką stawką opodatkować przychód z umorzenia pożyczki

Przychód z umorzenia pożyczki, która została udzielona przedsiębiorcy, podlega opodatkowaniu. Stawka podatku od tego przychodu jest taka sama jak ta, którą przedsiębiorca wybrał do opodatkowania całej działalności gospodarczej. A zatem w niektórych przypadkach stawka podatku może wynieść jedynie 3 proc.

REKLAMA

Pożyczki, kredyty i poręczenia zamiast funduszy unijnych

Od 2023 wsparcie unijne będzie zdecydowanie mniejsze niż obecnie. Aby wzrost gospodarczy osiągnięty dzięki środkom unijnym był impulsem do dalszego rozwoju, na większą skalę powinny być stosowane instrumenty zwrotne, czyli pożyczki, kredyty i poręczenia – przekonują eksperci BGK. Mogą być użyte wielokrotnie i wspierać większą liczbę przedsiębiorstw. Z kolei samorządy powinny już dziś starać się o partnerów, którzy będą wspierać utrzymanie infrastruktury wybudowanej z pieniędzy unijnych.

Udzielanie pożyczek z ZFŚS a podatek od niektórych instytucji finansowych

Spółka, która udziela pożyczek uprawnionym byłym pracownikom (emerytom i rencistom) z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS), nie spełnia kryteriów zaliczenia jej do „instytucji finansowych”. Tym samym nie podlega opodatkowaniu podatkiem od niektórych instytucji finansowych.

Czy są kosztem podatkowym odsetki od pożyczki zaciągniętej przez spółkę od jej wspólnika na sfinansowanie umorzenia udziałów?

Odsetki od pożyczki zaciągniętej przez spółkę przekształcaną od wspólnika, w celu poprawy jej płynności finansowej utraconej wskutek wypłaty wynagrodzenia za umorzone udziały innemu wspólnikowi, nie są kosztem uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.

Usługi udzielania pożyczek a VAT

Usługa polegająca na udzielaniu pożyczki w ramach działalności gospodarczej podatnika co do zasady podlega opodatkowaniu VAT, nawet jeśli świadczenie takie zostało wykonane jednorazowo przez ten podmiot. Przy czym, transakcja taka jest objęta zwolnieniem z podatku VAT.

REKLAMA

Czy umowa cash poolingu to pożyczka podlegająca opodatkowaniu?

Jeszcze nie tak dawno uznawany za „atrakcyjny” podatkowo cash pooling wykorzystywany był jako sposób na szybką poprawę finansów przedsiębiorstw działających w ramach grupy kapitałowej. Niepotrzebna nadwyżka przelewana była na centralny rachunek bankowy, z którego członkowie grupy mogli korzystać, jeśli zaszła taka potrzeba. Pozwalało to unikać zaciągania pożyczek, które generowały podatek od czynności cywilnoprawnych. Dodatkowo, odsetki wypłacane w ramach cash poolingu stanowiły koszty uzyskania przychodu.

Finansowanie przedsiębiorstw

Nie ma przedsiębiorstwa, które na jakimś etapie rozwoju nie potrzebowałoby finansowania zewnętrznego. Czasem jest to wynikiem problemów z płynnością. Nierzadko jednak pozyskane środki finansowe są przeznaczane na inwestycje, przyspieszanie rozwoju firmy, czy zwiększanie jej udziału w rynku.

Pożyczki odnawialne a podatek od czynności cywilnoprawnych

Spółka zawarła we wcześniejszych latach tzw. umowy pożyczek rewolwingowych. Zgodnie z tymi umowami po spłacie całości lub części zadłużenia może ponownie otrzymać środki pieniężne do wysokości limitu określonego w umowie. Nie ma w tym przypadku konieczności zawierania nowej umowy. 1. Jak w 2016 r. będą opodatkowane PCC takie umowy? 2. Czy nowe przepisy będą stosowane także do pożyczek zawartych przed 1 stycznia 2016 r.?

Opodatkowanie pożyczek między podatnikami VAT

Umowa pożyczki udzielana przez przedsiębiorcę z czynnym statusem w VAT, który nie zajmuje się pożyczaniem pieniędzy na co dzień, będzie zwolniona z podatku od towarów i usług, a tym samym i z podatku od czynności cywilnoprawnych. Częstotliwość udzielania pożyczek, status stron umowy pożyczki czy status działalności pożyczkodawcy nie mają wpływu na opodatkowanie takiej pożyczki.

Pożyczka bez podatku gdy pieniądze są poza Polską

Jakie konsekwencje w podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) rodzi zapożyczenie się u zagranicznego kontrahenta? Zakres opodatkowania pożyczki będzie determinować miejsce ulokowania pożyczanych pieniędzy w momencie zaciągania pożyczki.

Import usług z tytułu zaciągniętej pożyczki - rozliczenie VAT

Jedną z najbardziej powszechnych form służącą szybkiemu pozyskaniu kapitału jest pożyczka. Wiele podmiotów (podatników VAT) decyduje się zaciągnąć pożyczkę od banku, instytucji finansowej lub innego podmiotu „pozabankowego” w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej (np. innej spółki w ramach jednej grupy kapitałowej). Pożyczki najczęściej wiążą się z odsetkami wpłacanymi przez podmioty zaciągające pożyczki (dalej jako pożyczkobiorcy) na rzecz podmiotów udzielających pożyczek (dalej jako pożyczkodawcy). W niniejszym artykule zostanie rozważona sytuacja, w której pożyczki zaciągane są od pożyczkodawców nieposiadających siedziby działalności gospodarczej ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski (podmioty zagraniczne).

Czy można zaliczyć do kosztów uprzednio niezaliczone do nich kwoty odsetek w kolejnych latach podatkowych

Większościowy udziałowiec udzielił naszej spółce kilku pożyczek. Chcemy wybrać alternatywny spo­sób wyliczenia odsetek wyłączonych z kosztów podatkowych, bo w naszej ocenie pozwoli nam to zali­czyć do kosztów większą kwotę odsetek niż przy zastosowaniu przepisów o tzw. cienkiej kapitalizacji. Czy to prawda, że odsetki niezaliczone do kosztów w danym roku podatkowym możemy zaliczyć do kosztów w latach następnych?

Jak obliczyć kwoty odsetek wyłączonych z kosztów według alternatywnych zasad ich ustalania przy przedłużonym roku podatkowym

Planujemy zaciągnięcie pożyczki od większościowych udziałowców naszej spółki. Wyliczając od­setki podlegające wyłączeniu z kosztów podatkowych będziemy stosować nowe zasady określone w art. 15c updop. Jak poprawnie wyliczyć tę kwotę w sytuacji, gdy pierwszy rok podatkowy naszej spółki jest rokiem przedłużonym?

Limit odsetek podlegających zaliczeniu do kosztów podatkowych przy alternatywnym sposobie ich wyliczania

Nasza spółka zaciągnęła kilka pożyczek: od udziałowców i od powiązanych z nią spółek. W związku ze zmianą przepisów zastanawiamy się, czy wyliczając odsetki wyłączone z kosztów podatkowych po­winniśmy nadal stosować przepisy o tzw. cienkiej kapitalizacji, czy też skorzystać z prawa do wyboru alternatywnego sposobu ich wyliczania. Jaki jest limit odsetek podlegających wyłączeniu z kosztów podatkowych według zasad alternatywnych?

Alternatywne zasady ustalania odsetek wyłączonych z kosztów podatkowych w odniesieniu do pożyczek

Większościowy udziałowiec naszej spółki udzielił jej kilku pożyczek na bieżącą działalność. Dotychczas kwoty odsetek podlegające wyłączeniu z kosztów podatkowych były wyliczane przy zastosowaniu zasad wynikających z przepisów o tzw. cienkiej kapitalizacji. Księgowa przekazała nam informację, że po zmianie przepisów możemy wybrać alternatywny sposób kalkulacji odsetek wyłączonych z kosztów podatkowych również w odniesieniu do pożyczek, które zostały zaciągnięte do końca 2014 r. Czy to prawda?

Jak ustalić wysokość odsetek podlegających zaliczeniu do kosztów według alternatywnych zasad

Spółka zamierza zaciągnąć pożyczkę u swoich udziałowców. Rozwa­żamy skorzystanie z alternatywnych zasad ustalania wysokości odsetek podlegających zaliczeniu do kosztów podatkowych na podstawie nowych przepisów w ustawie o CIT. Jak ustala się limit odsetek według tych nowych zasad?

Jakie zasady obowiązują przy obliczaniu odsetek wyłączonych z kosztów podatkowych

Z powodu zatorów płatniczych zdarza się, że naszej spółce przejściowo brakuje środków na regulowanie zobowiązań związanych z bieżącą działalnością. Rozważamy różne formy wsparcia finansowego, w tym również zaciągnięcie przez spółkę pożyczki u udziałowców. Księgowa ostrzegła nas, że od 2015 r. zmieniły się zasady naliczania dopuszczalnego poziomu zadłużenia na potrzeby tzw. cienkiej kapitalizacji. Na czym te zmiany polegają?

Zawiadomienie o wyborze alternatywnych zasad zaliczania do kosztów podatkowych odsetek od pożyczek

Jesteśmy spółką z o.o. Mamy otrzymać pożyczkę w wysokości 1 mln zł od naszego większościowe¬go udziałowca. Kapitał zakładowy spółki wynosi 50 tys. zł, ale suma kapitałów własnych jest dużo wyższa. Księgowa przekazała nam informację, że po zmianie przepisów od 2015 r. możemy wybrać alternatywne zasady zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odsetek od tej pożyczki, określone w art. 15c ustawy o CIT, ale musimy zawiadomić o tym wyborze naczelnika urzędu skarbowego. Do kiedy musimy złożyć to zawiadomienie?

Czy wspólnicy ustalają przychód w przypadku uregulowania w formie niepieniężnej zobowiązania zaciągniętego przez spółkę osobową

Jesteśmy wspólnikami spółki jawnej. Na potrzeby działalności prowadzonej przez spółkę została zaciągnięta pożyczka. Ponieważ spółka nie dysponuje wystarczającą ilością środków finansowych na spłatę pożyczki, wierzyciel zgodził się na uregulowanie zobowiązania z tytułu pożyczki poprzez wykonanie na jego rzecz usługi. Czy to prawda, że z tego tytułu jako wspólnicy spółki powinniśmy ustalić przychód do opodatkowania?

Moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu udzielania pożyczek

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy od usług udzielania pożyczek, a także kiedy powstaje obowiązek podatkowy w VAT z tytułu sporadycznego udzielania pożyczek innym podmiotom?

Ustawowe ograniczenia kosztów udzielanych pożyczek i kredytów

Boje w zakresie wprowadzenia nowelizacji tzw. ustawy antylichwairskiej, trwają już kilka lat. Obecnie jednak wszystko wskazuje na to, że już niedługo może się wiele zmienić w obszarze ustawowego ograniczenia kosztów udzielanych pożyczek i kredytów. Jakie nowe regulacje mogą zostać wprowadzone?

Większe wymagania dla firm pożyczkowych - Sejm przyjął ustawę "antylichwiarską"

Klienci firm pożyczkowych będą chronieni przed ogromnymi, "lichwiarskimi" kosztami pożyczek, a z rynku finansowego będzie łatwiej eliminować oszustów - takie mają być skutki nowelizacji ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym uchwalonej w piątek 10 lipca 2015 r. przez Sejm.

Szybka pożyczka na dowód ma sens

Dotyka to wszystkich – tych bardziej zamożnych i mniej zamożnych. Tych z dużych miast i mniejszych miejscowości. Osoby po studiach wyższych i gorzej wykształconych. Tak naprawdę nie ma reguły, bo po szybką pożyczkę na dowód często nawet warto sięgnąć. Udowadniamy, dlaczego i radzimy, jak to zrobić w bezpieczny dla nas sposób.

Czynności (transakcje) pomocnicze – definicja i wpływ na odliczenie VAT

Udzielanie pożyczek na zakup samochodów przez podatnika zajmującego się ich sprzedażą i serwisem stanowić będzie odrębny rodzaj usług. Bez znaczenia pozostaje w takiej sytuacji częstotliwość dokonywania takich czynności oraz wysokość osiąganych z tego tytułu przychodów. Oznacza to, że podatnik musi uwzględnić przychody z odsetek przy wyliczeniu proporcji, od której zależy wysokość podatku VAT do odliczenia.

Większa ochrona prawna kredytobiorców i pożyczkobiorców

Zwiększenie poziomu ochrony konsumentów korzystających z usług finansowych firm udzielających kredytów i pożyczek konsumenckich, które nie są objęte obowiązkiem uzyskania zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) zakłada projekt nowelizacji ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym, ustawy – Prawo bankowe oraz niektórych innych ustaw.

Pożyczka leasingowa - dobra alternatywa dla kredytu bankowego

Firmy leasingowe wychodzą naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, systematycznie rozszerzając swoją ofertę finansową. Jeszcze do niedawna oferowały wyłącznie leasing operacyjny i finansowy, a dziś coraz większą popularnością cieszą się pożyczki leasingowe. Czym są i czy rzeczywiście przynoszą znacznie więcej korzyści niż kredyty zaciągane w banku?

Port Lotniczy Radom pożyczy od miasta 3 mln. zł

Port lotniczy w Radomiu rozpoczął działalność w ubiegłym roku. Jednak z lotniska nie odbywają się regularne loty. Prezes spółki Port Lotniczy Radom wystąpił do miasta o krótkoterminową pożyczkę w wysokości 3 mln. zł na sfinansowanie bieżącej działalności portu.

Lepsza ochrona klientów firm pożyczkowych

Projekt ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym, przygotowany przez Ministerstwo Finansów, może pomóc w zwiększeniu poziomu ochrony klientów instytucji finansowych, a w szczególności konsumentów korzystających z usług firm pożyczkowych - uważa Konfederacja Lewiatan.

Pożyczka dla podmiotu powiązanego jako „czynność incydentalna” w VAT

Udzielenie pożyczki przez spółkę której przedmiotem działalności nie jest działalność finansowa, a przychód z udzielonej pożyczki nie jest jej podstawowym źródłem przychodu, stanowi czynność sporadyczną w rozumieniu art. 90 ust. 6 ustawy o VAT. Tak długo jak udzielane przez spółkę pożyczki będą wyjątkowo, w niewielkim zakresie finansowym, nieangażujące wysokich aktywów spółki, to należy tę działalność oceniać jako działalność sporadyczną, w szczególności gdy ta działalność nie jest na stałe wpisana w strategię działalności gospodarczej firmy.

Pożyczka od rodziny i znajomych - rozliczenie PCC i PIT

Wiele osób co jakiś czas zapożycza się u członków rodziny lub znajomych, czyli podmiotów najczęściej nie zajmujących się zawodowo udzielaniem pożyczek. Trzeba pamiętać, że zawarcie umowy pożyczki (nawet jeżeli nie podpisujemy pisemnej umowy) wiąże się z konsekwencjami podatkowymi w podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), jak również w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

Zmiany dotyczące cienkiej kapitalizacji od stycznia 2015 r.

Od 1 stycznia 2015 r. przedsiębiorców czekają zmiany w CIT. Zgodnie z nowymi przepisami zmieniają się zasady tzw. cienkiej kapitalizacji. Do kosztów uzyskania przychodu nie będą mogły być zaliczane odsetki od pożyczek od podmiotów powiązanych pośrednio. Do tej pory ograniczenie to dotyczyło tylko podmiotów powiązanych bezpośrednio. Eksperci podkreślają, że zmiany nie upraszczają przepisów, a dla przedsiębiorców oznaczają większe obciążenia.

Jak bezpiecznie zaciągnąć pożyczkę?

"Jak bezpiecznie zaciągnąć pożyczkę?" to pytanie, na które odpowiedzieć ma społeczna kampania „Nie daj się nabrać. Sprawdź, zanim podpiszesz!”. Wspólne działania siedmiu instytucji publicznych m.in.: Narodowego Banku Polskiego, Policji oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów mają na celu podniesienie świadomości konsumentów dotyczącej bezpiecznego zaciągania pożyczek.

Udzielanie pożyczek wspólnikom przez spółki

W obrocie gospodarczym udzielanie pożyczek jest zjawiskiem naturalnym i powszechnie stosowanym. Mimo, iż udzielanie pożyczek wspólnikom przez spółki nie należy do częstej praktyki, warto zastanowić się, jakie konsekwencje podatkowe tego rodzaju umowy za sobą pociągają.

Warunki i polityka kredytowania dla MSP

W roku 2014 szacuje się znaczną poprawę w zakresie udzielanych kredytów dla przedsiębiorstw, szczególnie krótkoterminowych. Wyższy wzrost szacuje się w sektorze MSP. W sektorze dużych przedsiębiorstw spadło zainteresowanie banków udzielaniem kredytów. Trudny okres 2011-2013 wywołał wiele zmian w sektorze kredytowym i bankowym. Banki znacznie ograniczyły liczbę i wartość udzielanych kredytów. Spadek w okresie 2011-2013 to około 9,5% dla MSP oraz 4,9% dla dużych przedsiębiorstwa. Banki nadal planują i wprowadzają zmiany polityki kredytowej. Zmiany wynikają ze zmian na rynku przedsiębiorstw.

Dofinansowanie z UE na działalność innowacyjną

Opatentowanie i uruchomienie innowacyjnego produktu może okazać się niespełnionym marzeniem, jeśli nie posiada się źródła finansowania. W odpowiedzi na potrzeby początkujących przedsiębiorców-wynalazców stworzono Fundusz Pożyczkowy Wspierania Innowacji. Cały czas przyjmowane są wnioski pożyczkowe od zarejestrowanych firm istniejących nie dłużej niż dwa lata, które potrzebują wsparcia na start.

Pożyczka opodatkowana PCC, ale nieodpłatne użytkowanie nieprawidłowe już nie

Nieodpłatne użytkowanie nieprawidłowe nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, mimo że „wywołuje skutki w sferze gospodarczej takie same bądź podobne” do pożyczki. Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 17 lipca 2014 r.

Rozliczenie VAT z tytułu udzielenia pożyczki

Udzielenie pożyczki w zamian za wynagrodzenie w postaci odsetek stanowi odpłatne świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, a więc czynność opodatkowaną tym podatkiem. Poniżej przedstawiamy zasady rozliczenia świadczenia polegającego na udzieleniu pożyczki na gruncie podatku VAT.

ABC umowy pożyczki

Umowa pożyczki potocznie zwana pożyczką jest umową, z którą w dobie kryzysu spotkał się każdy z nas. Ale czy każdy wie czym jest umowa pożyczki i jakie rodzi konsekwencje? W poniższym artykule postaram się przybliżyć konstrukcję tej umowy.

Jak firma może udzielić pożyczki pracownikom?

Firma może udzielić swoim pracownikom pożyczki z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, ze środków obrotowych czy innych funduszy przeznaczonych do tych celów. Pożyczka udzielona przez pracodawcę jest znacznie korzystniejsza od udzielanej przez instytucje finansowe. Strony pożyczki zobowiązane są zawrzeć umowę cywilnoprawną.

Czy kredyt to dobre rozwiązanie dla rolników?

Żniwa to jak co roku okres wzmożonego wysiłku rolników. Co zrobić, gdy leciwy bizon padnie ze starości lub gdy zabraknie paliwa do nowoczesnego traktora? Jedną z możliwości pozyskania funduszy na prowadzenie i rozwój gospodarstwa są kredyty bankowe, specjalnie przygotowane dla rolników.

Na co zwracać uwagę wybierając doradcę kredytowego. Poradnik

Decydując się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, możemy udać się do banku lub też skorzystać z usług doradcy finansowego. Jak wybrać dobrego doradcę finansowego? Dobry specjalista pozwoli nam zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy. Zobacz na co zwracać uwagę wybierając doradcę.

Zaciągnięcie pożyczki za granicą jest wolne od pcc

Zawarcie umowy pożyczki poza terytorium Polski w sytuacji gdy jej przedmiotem są środki pieniężne, które w chwili powstania obowiązku podatkowego znajdują się poza Polską, nie rodzi konieczności uiszczenia podatku od czynności prawnych.

Pożyczka w spółce cywilnej a PCC

Wspólnik spółki cywilnej może udzielić spółce pożyczki. Wówczas zobowiązany jest do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych, który może obniżyć koszty firmy. Warunkiem obniżenia jest zbycie praw majątkowych do udziału w spółce.

Brak zmian w ustawie wymusi likwidację mikropożyczek?

Projekt nowelizacji ustawy o kredycie konsumenckim, mający uregulować rynek pożyczek pozabankowych może doprowadzić do jego zniszczenia. Nowe przepisy spowodują zmniejszenie konkurencji na rynku co wymusi wzrost cen pożyczek, który niekorzystnie odczują konsumenci - ostrzega Związek Firm Pożyczkowych.

Zgłoszenie pożyczki po fakcie to kara 20% podatku

Pożyczkobiorca, który zaciąga pożyczkę powinien ten fakt zgłosić do urzędu skarbowego w odpowiednim terminie. W przypadku spóźnienia grozi mu kara w wysokości 20% podatku od czynności cywilnoprawnych. Wyjątek stanowi pożyczka spółki u własnego wspólnika.

Szybki kredyt konsumencki? Warto przemyśleć

Szereg portali internetowych na każdym kroku kusi konsumentów swoimi ofertami szybkich kredytów. Nie zawsze jednak jest to przemyślana decyzja. Czynników jest wiele – zagraniczna wycieczka last minute, zakup sprzętu po promocyjnej cenie i wiele innych. Na co należy uważać przy zaciąganiu szybkiego kredytu?

Rekordowe spadki, kredyt coraz tańszy

Przeciętna polska rodzina na obsługę nowo zaciąganego kredytu wydaje coraz mniejszą część swojego wynagrodzenia. Indeks Obciążenia Hipotecznego (IOH) sporządzany przez Dom Kredytowy Notus osiągnął swoje minima i na koniec 2013 roku wynosił 27,05%. W skali roku spadł on o 5,69 p.p., a przyczyniły się do tego głównie decyzje Rady Polityki Pieniężnej o obniżeniu stóp procentowych. W kosekwencji spadł koszt kredytu i wysokość płaconych rat.

REKLAMA