REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pozwany

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nieobecność stron na rozprawie rozwodowej

Jakie konsekwencje prawne niesie nieobecność stron na rozprawie rozwodowej? Czy nieobecność pozwanego przedłuża postępowanie? Co z przesłuchaniem stron?

Przeciwko komu można złożyć pozew zbiorowy?

Pozew zbiorowy można wystosować przeciwko każdemu podmiotowi, niezależnie od rodzaju branży, jakiej jest przedstawicielem, jak również od jego pozycji, jaką zajmuje na rynku.

Przedmiotowa zmiana powództwa

W piśmie stanowiącym pozew należy określić dokładnie żądanie oraz przytoczyć uzasadniające je okoliczności faktyczne. Zarówno żądanie pozwu, jak i jego podstawa prawna mogą ulec zmianie w trakcie postępowania. Jednak nie będzie tak zawsze.

Rozwód kościelny - nieobecność strony pozwanej

Jak przebiega rozwód kościelny w przypadku gdy strona pozwana nie bierze udziału w sprawie? Kwestia ta jest dość częstą przyczyną zapytań osób zainteresowanych prowadzeniem procesu o orzeczenie nieważności małżeństwa kościelnego.

REKLAMA

Nieznane miejsce pobytu pozwanego

Składając do sądu pozew lub wniosek należy wskazać adres strony pozwanej, pod który będzie możliwe przesłanie przez sąd korespondencji. Ma to na celu zapoznanie się drugiej strony z treścią pisma oraz ustosunkowanie się do żądań strony. Oczywiście sytuacja jest prosta, gdy znany jest adres zamieszkania lub miejsce pracy strony przeciwko, której osoba chce wystąpić na drogę sądową. Problem pojawia się w sytuacji, gdy nie można takiego miejsca wskazać i nie można tego ustalić.

Nakaz zapłaty - krok po kroku

Kiedy można żądać wydania nakazu zapłaty? Co zrobić, gdy nakaz zostanie wydany przeciwko nam? Jak odpowiedzieć na nakaz zapłaty? Czytaj w Vademecum.

Co grozi pozwanemu za niestawienie się na rozprawie sądowej?

W wypadku niestawienia się pozwanego na rozprawie, sąd wyda wyrok zaoczny, który może stać się podstawą egzekucji.

Umowna właściwość sądu. Gdzie wnieść pozew?

Zawarłem umowę ze sprzedającym, w której uznaliśmy, że postępowanie sądowe będzie rozstrzygane w konkretnym sądzie. Czy mogę jakoś obejść ten zapis?

REKLAMA

Powództwo o wydanie rzeczy. Jak napisać pozew?

Podstawową kwestią, którą należy rozstrzygnąć przed wniesieniem powództwa jest jak napisać pismo. Ma to istotne znaczenie zwłaszcza w sytuacji, w której sprawa będzie rozstrzygana w postępowaniu uproszczonym.

Wyrok zaoczny

Sąd wydaje wyrok zaoczny, jeżeli pozwany nie stawił się na posiedzenie wyznaczone na rozprawę albo mimo stawienia się nie bierze udziału w rozprawie.

Powództwo

Mianem powództwa określamy żądanie udzielenia ochrony prawnej skierowane do sądu, dochodzone w drodze procesu cywilnego.

Interwencja główna

Instytucja interwencji głównej polega na tym, że osoba trzecia, czyli interwenient główny występuje o rzecz lub prawo, o które toczy się już spór pomiędzy innymi osobami. Interwenient może to uczynić aż do zamknięcia rozprawy w pierwszej instancji.

Na czym polega interwencja uboczna

Zasadą postępowania cywilnego jest dwustronność, co skutkuje tym, że w procesie mogą brać udział tylko dwie strony. Ustawodawca nie ograniczył jednak liczby podmiotów mogących brać udział po stronie powodowej lub pozwanej. Dlatego też w procesie możemy mieć do czynienia z instytucją interwencji ubocznej. Polega ona na braniu udziału w toczącym się postępowaniu osoby trzeciej, która przystępuje do jednej lub drugiej strony postępowania.

Koszty w sprawach cywilnych

Każdy, kto chce wszcząć sprawę cywilną musi liczyć się z kosztami jakie wiążą się z jej tokiem. System kosztów został tak ukształtowany, aby zniechęcić obywateli do prowadzenia fikcyjnych procesów.

Czym charakteryzuje się zażalenie

Zażalenie jest zwykłym środkiem odwoławczym. Przysługuje stronie, jeżeli jej interesy zostały naruszone. Jego celem jest ochrona praw konkretnej osoby. Zażalenie wstrzymuje uprawomocnienia się orzeczenia oraz powoduje, co do zasady, przeniesienie sprawy do wyższej instancji.

Uznanie powództwa w postępowaniu cywilnym

Uznanie powództwa to jeden ze środków obrony pozwanego, z którego korzysta on w wypadku, gdy nie posiada żadnych zarzutów, które mogłyby mu zapewnić pozytywne rozstrzygnięcie sprawy. Pozwany zgadza się z okolicznościami podnoszonymi przez stronę przeciwną.

Pozwać przedsiębiorcę, czy jego agenta?

Niedawno zawarłem umowę, z której druga strona się nie wywiązała. Kogo mam pozwać, umowę podpisywałem z agentem, bez udziału przedsiębiorcy?

Jakie rodzaje powództw występują w postępowaniu cywilnym

Powództwo stanowi żądanie, które zawiera oświadczenie wiedzy i woli osoby, która je składa. Ze względu na żądanie zawarte w powództwie procedura cywilna wyróżnia trzy rodzaje powództw.

Co zrobić gdy pozwano złą osobę?

Kupiłem samochód, który okazał się w o wiele gorszym stanie niż mnie o tym zapewniano. Po wniesieniu pozwu do sądu okazało się, że pozwałem agenta, który jedynie sprzedawał w imieniu właściciela. Czy mogę jakoś uratować sprawę?

Kiedy należy sformułować alternatywne żądanie pozwu?

Podstawowym obowiązkiem powoda jest poprawne sformułowanie żądania. Niejednokrotnie będzie to zależało od stosunku prawnego, który jest podstawą żądania. W przypadku zobowiązań przemiennych żądanie pozwu powinno być sformułowane alternatywnie.

Wyrok zaoczny

W określonych przez kodeks wypadkach sąd może wydać wyrok zaoczny. Czym wyrok zaoczny różni się od zwykłego wyroku i jakie uprawnienia daje powodowi.

Jakie podmioty mogą brać udział w postępowaniu cywilnym

Stronami postępowania cywilnego są powód i pozwany. Nikt inny nie może być stroną postępowania. Jednak w samym procesie może wziąć udział więcej podmiotów. Nie są one stronami ale mają część uprawnień jakie przysługują powodowi i pozwanemu.

Kim jest interwenient

W niektórych procesach cywilnych obok stron występują inne podmioty. Najczęściej są to interwenienci. Ich prawa i obowiązki są zbliżone do praw i obowiązków stron.

Pozwany

W procesie cywilnym występują zawsze dwie strony. Nie może ich być ani mniej ani więcej. Strony te nazywa się powód i pozwany.  

Pozwany

W procesie cywilnym występują zawsze dwie strony. Nie może ich być ani mniej ani więcej. Strony te nazywa się powód i pozwany.  

Powód

W procesie cywilnym występują zawsze dwie strony. Powód i pozwany.

Powód

W procesie cywilnym występują zawsze dwie strony. Powód i pozwany.

Kim są pozwani solidarni

Z powodami (pozwanymi) solidarnymi mamy do czynienia, gdy osoby zobowiązane są do jakiegoś świadczenie solidarnie.  

Kiedy i kogo można pozwać

W procesie cywilnym są zawsze dwie strony: powód i pozwany. Powód to osoba składająca pozew, to ona dochodzi swoich praw w sądzie. Pozwany to osoba od, której żądna się jakiegoś zachowania. Pytaniem jest kto i kiedy może zostać pozwany.

REKLAMA